Zayıflama İğnesi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

260
143203

Zayıflama iğnesi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

“Zayıflama iğnesi , doğru kişide kullanıldığında iyi sonuçlar alınır”

“Zayıflama iğneleri, sadece 1-2 kilo vermeye çalışan, bölgesel incelmeye çalışan kişilerin kısa süreli kullanımına uygun değildir”

Obezite yani şişmanlık bütün dünyada yeni bir pandemi oluşturmuş durumda. Dünya üzerinde 650 milyon kişi şişmanlıktan muzdarip. Bir o kadar kişi fazla kilolar ile mücadele ediyor. Yani dünya üzerinde 1 milyarın üzerinde kilo sorunu yaşayan kişi var. Fazla kilolar ile mücadelede temel yaklaşım sağlıklı yaşam tarzı. Ancak kısa yoldan kilo vermek isteyenler yönünü zayıflama iğneleri ve mide ameliyatlarına çevirmiş durumda. Bu yazıda zayıflama iğneleri ile ilgili kısa bir özet yapacağız.

Zayıflama iğneleri ne zamandır kullanılıyor?

İlaç ile zayıflamanın tarihi eskilere dayanıyor. Bir dönem ağızdan alınan sibutramin (Reductil) ve orlistat (Xenical) ilaçları yoğun bir talep görmüştü. Ancak sibutraminin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu anlaşılınca ilaç üretimden kaldırılmış, orlistat ise unutulur hale gelmiştir.

Şu anda zayıflama iğnesi olarak kullanılan incretin denilen GLP-1 (Glukagon benzeri peptid) analogları asıl olarak şeker hastalığı tedavisi için geliştirilmiştir. 2005 yılında exnatid (Byetta) şeker tedavisi için kullanıma sunulmuş, grubun yeni üyesi olan liraglutid (Saxenda) ise 2014 yılında erişkinlerde obezite tedavisi için FDA onayı almıştır. Aynı ilaç 2020 yılında 12 yaş üzeri gençler için de aynı endikasyonu almıştır.

Novo Nordiskin yeni ilacı semaglutid (Ozempic) ise 2017 de şeker hastalığı için endikasyon almış, 2021 de erişkinler için ve 2022 de 12 yaş üzeri gençler için obezite tedavisinde FDA onayı almıştır. Aynı grubun diğer üyesi dulaglutid (Trulicity) ise 2014 den beri şeker hastalığı için kullanılmakta olup, obezite için endikasyon almamıştır. Lily tarafından geliştirilen yeni ilaç tirzepatide (Mounjaro) GLP-1 etkisi yanında GIP (gastrik inhibitör peptid) etkisine sahip olup 2022 de diyabet için endikasyon almıştır.

Yakın zamanda açıklanan obezite çalışması sonrası kilo vermek için de Zepbound ticari ismiyle FDA onayı almıştır.

Zayıflama iğneleri nasıl etki gösterir?

Zayıflama iğneleri tokluk merkezini uyarır ve mide hareketlerini yavaşlatır. Yemek sonrası insülin salınımını arttırır. Daha uzun süreli tokluk hissi verir. İnsülin direncini azaltır, kolesterol dengesini düzeltir.

Zayıflama iğneleri kalbi nasıl etkiler?

Eski ilaçların aksine zayıflama iğneleri kalp sağlığını olumlu etkiler. Azalan kilolar, düzelen insülin direnci ve kolesterol dengesi, hizaya gelen kan basıncı ile damar hastalıkları riskinde azalma izlenir.

Zayıflama iğneleri tehlikeli mi?

Zayıflama iğneleri masum ilaçlar değildir. Ancak doğru şekilde kullanıldığında güvenli ilaçlardır. En sık yan etki mide yanması, bulantı, kusma ve kabızlık olup, bu durum diyete uymayanlarda daha belirgindir.

Egzersiz yapmayanlarda kas yorgunluğu ve halsizlik sık izlenir. Alerjik reaksiyonlar nadiren izlenebilir. Tiroid kanseri olanlar, ve ailesel tiroid kanseri hikayesi olanlar iğneyi kullanmamalıdır. Takipte görme bozuklukları ve safra taşı gelişimi izlenebilir. Şiddetli karın ağrıları pankreas iltihabını düşündürmelidir. Hamile ve emziren kadınlar iğneyi kullanmamalıdır. Şeker ilacı ve insülin kullanan kişilerde ani şeker düşme riski mevcuttur ve iğne öncesi doz ayarlaması yapılmalıdır.

Böbrek yetersizliği olan kişiler iğne tedavisi ile birlikte iyi sıvı tüketmelidir. Yan etkileri takip açısından düzenli kontrol faydalı olacaktır.

Zayıflama iğneleri kimler kullanmalı?

Vücut kitle indeksi (kilo/boy2) 30 un üzerinde olanlarda kesin endikasyon vardır. Ben sıklıkla bu grupta tedaviye başlıyorum. Endikasyon olarak VKI>27 olan ve kiloya bağlı şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları olan kişilerde de tedavi düşünülebilir.

Zayıflama iğnesi nasıl kullanılır?

Zayıflama iğneleri mutlaka diyet ve egzersiz programı ile birlikte kullanılmalıdır. Doktor kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. İğneler en düşük dozda başlanır ve aralıklı olarak doz artımı yapılarak tolere edilen en yüksek doza çıkılır. Liraglutid (Saxenda) günde 1 kez karın bölgesine aç yada tok yapılabilir. Semaglutid (Ozempic) ve Tirzepatid (Mounjaro) ise hafta 1 kez yapılır.

İğne tedavisi ne kadar sürdürülmeli?

Yapılan çalışmalar ortalama 52-72 hafta aralığında olup, tedavi en az 1 sene sürdürülmelidir. Tedavi azaltılarak kesilebilir. Şeker hastalığı olanlarda ise tedaviye aralıksız devam edilebilir.

İğneyi kesince kilo alır mıyım?

Tedavi erken kesilirse tekrar kilo alımı sıklıkla izlenir. 1 yılın üzerindeki tedavide iğne bırakıldığında tekrar kilo alma oranı % 10-30 aralığında olup, sağlıksız yaşam tarzına dönüş yapanlarda bu oran daha yüksektir.

Zayıflama iğneleri ile ne kadar kilo veririm?

Zayıflama iğneleri ile 1 yılda yaklaşık %10-15 kilo verilmiştir. Buda aylık ortalama 1-2 kg düşüşe denk gelir. Diyet ve egzersiz ile bu oran daha da artabilir. İğne tedavisine başlarken mucizevi ayda 5-10 kg düşüşler beklememek gerekir.

Hangi iğneyi kullanayım?

Bu soruya net cevabı takip eden hekim vermelidir. Liraglutid (Saxenda) ile kullanım tecrübesi daha fazladır. Hergün kullanımı ise dezavantajlı yanıdır. Haftada 1 kullanılan Semaglutid (Ozempic) Liraglutide oranla % 10 daha fazla kilo düşüsü sağlar. Semaglutid kullanan kişilerde kas güçsüzlüğünü önlemek için egzersiz ve diyete dikkat edilmelidir. Birebir karşılaştırma olmasa bile Tirzepatid etkisinin Semaglutid ile benzer olduğu söylenebilir.

İğne dışında alternatif yok mu?

Ozempic iğnesinin ağızdan alınan tablet formu (Rybelsus) şeker hastalıklarında kullanılmaktadır. Hergün kullanılması gereken oral formun obezite için FDA onayı yoktur.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

260 YORUMLAR

 1. Hocam iyi günler 2 haftadır iğneyi kullanıyordum 1.8 i yapmıştım en son gün fakat 2 gün önce şiddetli bir baş dönmesi yaşadım gece on ikiden sonra. Görmemde de biraz bozulma oldu. Sabah geçmeyince KBB uznanına gittik. Bir şey çıkmadı. Nöroloji uzmanına gittik. Kan ve idrar testlerini yaptırdık. Sonuçta az bir B12 düşüklüğü ve sodyum düşüklüğü var. Takviye almaya başladım. Daha iyiyim. Fakat doktorlar iğneyi bırakmam gerektiğini söylediler. 3 gündür iğne yapmıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yan etkileri midede oluşuyorken benim bunu yaşamam tamamen tesadüf olabilir mi? Yoksa etkilemiş olma ihtimali var mıdır? Teşekkürler.

 2. Hocam ben 2021’de olduğum bypass ameliyatından sonra 2 senede 40kg aldım. 2 haftadır doktor önerisiyle saxenda kullanıyorum. Yaşım 37. Sabah aç karnına, kahvaltıdan 1 saat önce yapıyorum. İğneden yarım saat sonra da Levotiron 25mg tiroid ilacımı içiyorum. Saat aralıkları uygun mudur?

 3. Merhaba 160 boyunda 79 kilo gencim yaşım 25 . Vücut kitle endeksim 32 – vücut yağ oranım 42.5 , şekerime baktırdım doktor koç gibisin yemek yeme diyerek dalga geçerek yolladı . Ben de endokrinolojiden randevu aldım , saxenda’ya başlamak istiyorum uzun dönem kullanım düşünüyorum çünkü gidişatım kötü. Diyet yapmama rağmen ve aktif olmama rağmen kilo veremiyorum . İnsülin direnci testi vereceğim o da normal çıkarsa sana saxenda yazamayız derlerse ne yaparım bilmiyorum endişelerim var…Endokrinoloji doktorum bu ilacı yazar mı ? Kendisine ne demeliyim gerçekten başka çarem kalmadı teşekkür ederim.

 4. Sayın Hocam merhabalar , aralıklı oruç yapıyorum (genellikle gün içinde acıkmıyorum , akşam yemek sonrası iştah artıyor ve yemeden uyuyamıyorum ) günde tek öğün akşam yemeği ile beslenmeye çalışıyorum. Saxenda yı sabah kullanmak beni kötü etkiledi. Akşam yemeğinden yarım saat veya 1 saat önce kullanmak akılcı ve faydalı olur mu ? Teşekkürler.

 5. Hocam iyi günler iltahaplı romatizma hastasıyım ve 1 seneyi aşkındır kortızon kullandım kilo aldığım içinde saxsenda iğneleri 3 hafta en son 1,2 ayarında kullandım.hastalığımla ilgili tekrar tahliller istendi.istenen tahlillerde iğne sonuçları etkilermi tahlil vermeden önce iğneyi ne kadar kullanmamam gerekir .Kandan ne kadar zamanda atılır

 6. Merhabalar hocam ben bir hafta oldu byetta 5 mg başladı doktor diyette yapmama rağmen hala kilo veremedim bırakmalımıyım hocam yoksa daha sonramı etkisini gösterecek

  • merhaba hocam bende trioid var hap kulaniyorum onun icin kanser deyilim trioiden sadece hap iciyorum buyumesinler diye ve safra kesem yok birde sag boynumda lenf şişmesi var.lakin doktorum buyumedi icin sorun yok deyor bir turlu inmedi ben kullana bilirmiyim bu igneyi cunki trioid yuzunden zayiflayamuorum cok tressengirdim kilo alip durmaktan yardimci olurmusunuz

 7. Merhaba haşimato hastasıyım, 75 mg eaoutrox kullanıyorum. 90 kiloyum, uzun zamandır kilo vermeye çalışıyorum. İnsülin direncim var. 1000 mg metofin kullanıyorum. Midemde gastrit ve reflü var. Igne kullanmamda bur sakınca var mı? Mide rahatsızlıkların yan etkileri artırır mi?

  • İğne tedavisi ile mide şikayetleri artabilir. Beraberinde iyi bir diyet uygulanmalı.

 8. 1 sene kullandım yeme düzenim abartılı olmadığı halde 3 ayda verdiğim tüm kiloları aldım ne yaparsam yapayım artık zayıflayamıyorum bence kullanılmamalı benim sistemimi bozdu

 9. Merhabalar hocam ben diyabet hastasıyım betanorm, forziga ve vildega 1000mg ilaçları birlikte kullanıyorum. Saxsendayı bu ilaçlarla birlikte kullabilir miyim olumsuz bi etkileşim içine girmiş olur muyum..?

 10. Merhaba ben haşimato hastasıyım 25 yaşındayım 115 kg dan 2 aya yakın bir sürede 102 kg ya düştüm bazen hiç etki etmiyor bazen tam etki ediyor iğneyi yanlış yere mi enjekte ediyorum acaba bide midem yemeği öğütmüyor afedersiniz ama bugün istifra ettim dün yediğim şeyler çıktı bu normal mi

 11. Merhaba
  Kalp romatizması hastayım birkez kasıktan balon tedavisi uygulandı şu an tekrar kapak açılımı iyi değil artık kapak takılmasını uygun gördü doktorum Bu durumda zayıflama iğnesi kullanabilirmiyim ameliyat öncesi 166 boy kilo 96

 12. merhaba. şeker hastalığım ve insülin direncim yok ancak tiroit hastası olduğumdan kilo vermekte zorluk yaşıyorum (VKI =27.1) Saksenda iğnesi olmamda bir sakınca var mıdır. Sadece bu iğneyi insülin direcni veya diyabet hastası olanlar mı kullanabilir?

 13. merhaba,
  saxenda da long term risklerinin icinde tiroid kanseri ve pankreatit gibi ciddi rahatsızlıklar var bunların gorulme sıklıgı nedir? ailede boyle bir hastalık oykusu yoksa risk hala var midir?

  • Ailede öykü varsa risk daha fazla olabilir. Kullanım gösteren herkeste risk mevcut. Pankreatit özellikle alkol kullanımı yada safra taşı oluşumunda daha sık.

 14. Merhabalar ben şeker hastasıyım galvus met 1000 kullanıyorum kilom fazla kullanabilirmiyim kalp kapakcığın da 0,3 gibi bir darlık var sıkıntı olur mu yaşım 57 kullanmak istiyorum aralıklı oruç denedim kilo veremedim cevaplarsanız sevinirim

  • Kullanılabilir ancak şeker ilacı ile etkileşim olabilir. Bu nedenle muayene olmakta fayda var.

 15. Merhabalar hocam. Ben Lipodem hastasıyım. Bölgesel kilo vermede önerilmedigini okudum gerçi yazınızda ama yine de sormak istedim. Malum, bacaklarda ne diyet ile ne de spor ile gitmeyen hastalıklı yağ birikmesi.

  • Bu ilaçları daha çok sahurda öneriyorum ancak şeker düşüşüne karşı dikkatli olunmalı

 16. Merhaba, Byetta 5’lik ve synjardy kullanıyorum.Sadece byetta kullanırken çok rahattım ancak hapa başladığımdan beri gğn için de çok uykum geliyor, halsizlik ve baş dönmem var.Ne yapmalıyım.Bir tavsiyeniz olur mu.

 17. Hocam merhaba, boyum 166 kilom 85 olarak yaklalık 20 gündür saxenda kullanıyorum. 2.4 e çıkana kadar sanki su vurulmuşum gibi hiçbir yan etkisini görmedim.5 gündür 2.4 vuruluyorum. Hergün sol sağ alt üst karın olarak değiştiriyorum da vurduğum yerleri. Fakat 2.4 e başladığımdan beri vurduğum yerlerde anında kıpkırmızı şişiyor ve günlerce bitmeyen kaşıntı oldu. Karnım kaşımaktan tahriş oldu. O kadar çok kaşınıyor. Aldığım eczaneden Saxenda yetkilisiyle konuştum 1.8 le düşmeyi deneyin bakalım yine olacak mı dedi. Bu konuda bir tecrübeniz oldu mu?Doktor olarak sizin tavsiyeniz nedir? Bırakmayı hiç istemiyorum. Bir şırıngam daha kaldı.

 18. Merhaba hocam. 165 boyum ve 78 kiloyum hiçbir sağlık problemim yok bu iğneyi kullanmak istiyorum. hangi bölüme gitmem gerek tercihim sizsiniz ama çok uzaktasiniz bana

  • Obesite ile ilgilenen ve kilo takibi yapan bir hekime başlayabilirsiniz.

 19. Hocam saxenda iğneyi 7_8 ay kullandım,çok zor geçen alışma döneminden sonra yan etkilerinden kurtuldum,13 kilo verdim.sanirim bı 7kutu falan kullandım.sonra durdu,bir ay aradan sonra tekrar aldım kullandım.hic kilo veremedim.2 aydir kullanmıyorum,aşırı bir iştah artışı var,3 haftada 7kilo aldım,yemekten başka birşey düşünemiyorum, özellikle tatlı istiyor canım,doyma hissi yok.gidisat çok kötü,ne yapicam?yardım edin lütfen.boyum 170,86 kgdan 73 kg düştüm,şimdi 80 oldum ama artmaya devam ediyor.egzersizde yapamıyorum.resmen irademi aldı.Nasil normale dönücem?

 20. Hocam merhaba,
  Ben 1,5 ay önce mounjaro ilacına başladım, 2,5 ml ile 1 ay, şimdi 5 ml ile devam ediyorum. 81 kilo ile başladım 4,5 kilo verdim aynı zamanda eutrox 50 mg kullanıyorum ve tiroid hastasıyım.. 5 kilo daha verip bırakmak istiyorum bu konuda ne önerirsiniz?

  • Hedef kiloya varılmış ise tedavi kesilebilir. Ben en az 6 ay kullanımı öneriyorum..

 21. Merhaba 1 ay oldu igneye baslayali mide bulantisi yapti siskinlik gaz isal belirtilen doza cikamadim 1.2 de kaldim korkudan yukseltemiyorum daha kotu olursam diye ne yamam gerekiyor

 22. Hocam iyi akşamlar ben 2 aydır Saxsenda kullanıyorum ve 75 kg boyum 1.55 idi şimdi kilom 66.45 kg oldum ama bir 15-20 gündür iştahım arttı artık faydasını göremiyorum şu an ki dozum 1.8 başlangıç dozum 0.6 idi ne yapmamı önerirsiniz acaba dozumu yükseltsem

 23. Hocam merhaba ben yaklaşık 4 aydır tinkal kullanıyorum diyet ve Spor yapmadan 5 kiloya yakın verdim şimdi bugün saxenda iğneye başladım ikisini bir arada kullanabilir miyim

 24. Hocam merhaba,
  ben 2 yıldır saxenda kullanıyorum herhangi rahatsızlık yan etki oluşmadı, 2 yıl içinde ara ara kullandım ancak son kulladıgım zamana bakınca ilk zamanlar gibi ilac etkisi olmadı, tekrar kilo almaya başladım igne alışkınlık yaparmı bu sürecte ne yapmak gerekir.
  saygılar

  • İğnenin doğru şekilde yapılması önemli. cildiye önerisi faydalı olabilir. döküntü devam ediyorsa ilacın kesilmesi planlanabilir.

  • Hocam merhaba, boyum 166 kilom 85 olarak yaklalık 20 gündür saxenda kullanıyorum. 2.4 e çıkana kadar sanki su vurulmuşum gibi hiçbir yan etkisini görmedim.5 gündür 2.4 vuruluyorum. Hergün sol sağ alt üst karın olarak değiştiriyorum da vurduğum yerleri. Fakat 2.4 e başladığımdan beri vurduğum yerlerde anında kıpkırmızı şişiyor ve günlerce bitmeyen kaşıntı oldu. Karnım kaşımaktan tahriş oldu. O kadar çok kaşınıyor. Aldığım eczaneden Saxenda yetkilisiyle konuştum 1.8 le düşmeyi deneyin bakalım yine olacak mı dedi. Bu konuda bir tecrübeniz oldu mu?Doktor olarak sizin tavsiyeniz nedir? Bırakmayı hiç istemiyorum. Bir şırıngam daha kaldı.

 25. Merhaba 60 yasindayim 10 yildir tip 2 yim gunde 2 kez 1000mg matofin kullaniyorum ancak kilo almaya devam.ediyorum semptolar azalsada kan sekerim max 165 olsa da igneye baslamami onerirmisiniz. Safra kesem 35 yil once alindi kandegerlerim orta sevoyede kolestrol, trigrisid bir miktar yuksek. Tavsiyeleni,e ihtiyacim var.

 26. Merhabalar hocam..Bundan 12 yil.once safra kesesi ameliyati oldum..13 yıl önce pankreatit oldum..bunlar bu iğneleri kullanmamda engel mıdır acaba?

 27. Hocam merhaba kilom 81,1 boyum 160 cm vki 32 acaba size gelsem muayeneye saxenda başlayabilir miyim? Benim içim uygun mu? Kronik bi hastalığım yok insülin direncim yüksek.

 28. Merhaba şuan vki 38.5 ve doktorum günlük bir adet yarım yarım glifor ve 3 adet sabah öğle akşam thincal başladı. Bu iğneyi de alsam fazla mı olur ?

 29. Merhabalar hocam, gebelik düşünüyorum.Fakat pcos hastasıyım, Gebelik öncesi 10″kilo bir fazlam var kilo vermek istiyorum. Saxenda kullanmam da herhangi sakınca olur mu.

 30. Hocam merhaba 3 aydır saxsenda kullanıyorum ilaca ulaşamadım ve 1 haftadır ara vermek zorunda kaldım ilaç bugün geldi hangi doz ile başlamalıyım.teşekkür ederim

  • Birlikte şeker hastalığı için ilaç kullanımı varsa risk oluşabilir.

 31. Merhaba hocam obezite problemim var. Safra taşı nedeniyle ercp yapıldı. Sonrasında takip ultrasonlarim normal. En son üç ay önceki ultrason sonucum normal. Kese duruyor. Şikayetim yok. Bu iğne tedavisi benim durumumda birine düzenlenebilir mi

 32. Merhaba, ürün soğuk zincir olduğu için seyahatlerde taşımak imkansız… seyahatten önce dozu düşürerek ve seyahat sonrası yine dozu yavaşça mı arttırmak gerekiyor.. hangi doz aralığını kaç gün kullanarak azaltmalıyız?

  • Merhabalar hocam 26 aralıkta mide balonu taktırdım 101 kilodan anca 96 kiloya düşebildim saxendra iğnesi kullansam herhangi bir sıkıntı olurmu balonu yatırmadan önce saxendra yazmıştı doktor bulamadığım için balon takdırdım balonla anca 47 günde 5 kilo verebildim tokluk hissi vermiyor balon sadece tıkıyor

  • Muayene sonrası tedavi planlanabilir. Balon için kontrol faydalı olacaktır.

 33. merhaba doktor bey; ben glifor 1000 lik kullanıyorum. Fakat başka ilaçlarımda var.midem de biraz ekşime yaptı .birde uzun süre oturarak çalışıyorum.İğneye başlamak istiyorum.hareketsiz bir süreç de de etkisi olur mu?
  teşekkür ederim.

  • Merhaba Hocam
   2021 yılında Hodgkin lenfomaya yakalandım 2022 Eylül ayında da otolog nakil oldum. Şu an tedavi devam etmiyor değerler normal.
   120 kg ve 1,80 boyum.zayıflamak için Saxenda 6mg iğne kullanmam sakıncalı olur mu? Veya sadece 1 kutu kullansam faydasını görebilirmiyim.

 34. Merhaba,

  2015 de meme kanseri gecirdik ve 2 gosum alindi yerine karin yagindan yapildi, chemo terapileri gormustum ve odur budur zayifliyamiyorum, saxenda kulanmaya basladim 75 kilodan 69 kiloya dustum cok mutluyum devam etmelimiyim yoksa bana zarari olurmu>

  • merhaba bende aynı hastalıgı gecırdım bende saksenda kullanıyorum bu dedıgın 6 kıloyu ne kadar zamnda verdınız ?

 35. Merhaba,

  2015 de meme kanseri gecirdik ve 2 gosum alindi yerine karin yagindan yapildi, chemo terapileri gormustum ve odur budur zayifliyamiyorum, saxenda kulanmaya basladim 75 kilodan 69 kiloya dustum cok mutluyum devam etmelimiyim yoksa bana zarari olurmu>

 36. Hocam mayıs ayından beri byetta kullanıyorum benim sorum psikolojiyi depresyon anksiyete yi tetikler mi artırır mı yani depresyonum o zamandan beri kronikleştti ve ağırlaştı iilişkisi olduğunu düşüünmete başladım teşekkür ederim

 37. Merhaba Hocam,
  İlk dozumu dün aldım 0,6 mg bugün regl oldum sizce almalı mıyım regl bitene kadar kullanmamalı mıyım bu arada adet cylo progynova kullanıyorum adet düzensizliği için pazartesi günü zaten ona ona başlayacağım için reglm de kesilecek ne önerirsiniz.

 38. Merhaba. saxenda ile 2,5 ayda 5,5 kilo vermişim. sizce devam etmeli miyim yoksa bırakmalı mıyım?
  aslında ilk başlarda kilo vermem hızlı başladı sonra durdu.
  iğneyle alakası var mı yok mu bilmiyorum ama regl dönemim 1 ay gecikti, belki kilo vermemin durması buna bağlı olabilir.

 39. Merhaba iki haftadir kullaniyorum saxendayi ve iki haftadir nerdeyse hic bir sey yemedigim.halde 1 kg vermism neden olabilir baslamadan ince tum tahlillerimi yptirdim hic bir engel yoktu kullanmam icn ama nerdeyse hic kg veremdim

 40. Hocam merhaba uzun süre saxenda kullanıp 22 kg verdim devam etmek icin 3. Kutuyu aldıgımda safra kesesi kramplarıyla 2 ay once hastaneye kaldırıldımtas kanala düstügü ıcın 15 gün hastanede yattım ve safram alındı tüm bunlara ragmen aldıgım kılolar ıcın tekrar saxendayı kullanmak ıstıyorum baslasam tehlıkelı olurmu

  • Bu tür ilaçlarda safra taşı riski mevcut. Kese temiz ise tekrar planlama yapılabilir.

 41. Hocam merhaba

  Gündüz hiç birşey yiyemiyorum gece açlığım var tüm yemek yeme saatlerim akşam 18:00 den sonra başlıyor saxendayı hangi saatte kullanmalıyım

 42. Hocam Merhaba , insülin direncine şekere yatkınlıgım var. değerlerim sınırda çıktı, zayıflamak için endokrine gittim vki 34,5 çıktı, 35 ve üzeri çıkanlara Byetta veriyoruz dedi. bende internette araştırdım Sexanda yi buldum bugün ilk doz 0,6 ile Başladım. Sizce doğru iğne ilemi başladım hangisi daha etkili, 2. olarak bu doz artışı olarak hergün artırmak zorundamıyız yoksa haftada 1 mi artıracaz.

 43. Hocam merhaba ben ağır astım hastayım ve kısa sürede 16 kilo aldım.Devlet hastanesinde iğneyi yazıp yazmamakta tereddüt etti doktor.yasın genç egzersiz yap diyet yap dedi.astımdan dolayı egzersiz yapamıyorum.Özel bir endokrin doktoruna gitsem.derdimi daha iyi anlayıp.bana yardımcı olurmu?veya size gelsem.. siz yardımcı olabilir misiniz?

 44. Hocam ben saxenda kullanıyorum dozunu 3 e çıkarmıştım ki 2 3 gün sonra mide gazı geğirme ve bağırsak gazı ishal oldum pis kokulu alltan ve üstten gaz şikayetim var ve kusuyorum ne yapmam gerekir 3 ten 1.8 düşürdüm dozunu ama şikayetim devam ediyor ne yapmam lazım

  • Doz düşürmek mantıklı. şikayetler devam ediyorsa muayene faydalı olacaktır.

 45. Merhaba Hocam kullanim icin daha fazla etkisini gorebilecegimiz bir saat var mi?gunduz saatlerinde mi gece saatlerinde mi ac mi tok karnina mi almamiz onemli

 46. Merhaba eşim 1 aydır zayıflama iğnesi kullanıyor dozu 10 mg a çıktı fakat 10 mg olduktan sonra 1 gün kullandı şehir dışına gitti ve 2 gündür vurulmayı aksatmış ne yapmak gerekir

  • günlük aksamalrda genelde aynı dozda takip öneriyoruz. Takip eden Dr ile iletişim kurulabilir.

 47. Merhabalar hocam zayıflama iğnesini kullanabilmek için hangi bölüm doktoruna başvurmalıyım.Vucut kitle indeksim % 37 bu iğneyi SSK karşılar mı

  • Hocam merhaba igneyi henuz 2 kere kullandim endokrin dr onerdi en dusuk dozdayim henuz istahimda oyle ciddi bir kapanma olmadi yok denecek kadar az nezaman kapanir.
   Doktorum sgk hastanede ulasmam zor ve uzak yanitlarsaniz sevinirim

 48. Hocam iyi günler Ben 2 gün oldu Saxenda kullanmaya basladim Ama Troif ilaci kullaniyorum annem daha önce Lenf kanseriydi acikcasi biraz korktum sizce devam etmelimiyim kullanmamda sakinca varmi

 49. Hocam merhabalar bende yaklaşık bir buçuk aydır saxenda kullanıyorum iki kilo verebildim ama midem hep çok kötü ya yanıyor ağzıma geliyor yada acayip biz gaz var ve afedersiniz geğirdiğim zaman çok fena bi koku oluyor nexıum kullanıyorum ama hiç fayda etmiyor birde iğne yaptığım yerler acıyor normal mi?

 50. Hocam bir aydır kullanıyorum szendayı 2.4 olarak bitirdim üç iğne bir ayda bitti ikinci iğne alımımı da 2.4 olarakmı devam etmeliyim böyle devam edersem ikincikutu bir ay gitmez bu durumla nasıl başa çıkabiliriz hocam

  • Hocam merhaba ben ağır astım hastayım ve kısa sürede 16 kilo aldım.Devlet hastanesinde iğneyi yazıp yazmamakta tereddüt etti doktor.yasın genç egzersiz yap diyet yap dedi.astımdan dolayı egzersiz yapamıyorum.Özel bir endokrin doktoruna gitsem.derdimi daha iyi anlayıp.bana yardımcı olurmu?veya size gelsem.. siz yardımcı olabilir misiniz?

 51. Merhaba hocam bende saxendaya 3gün oldu başlayalı endokrin doktorunun tavsiyesiyle başladım bana bitenr kadar 0.6 ile devam et dedi sizce arttırmadan bu şekilde mi devam etmeliyim veya arttıtmalımıyım teşekkürler

 52. Merhaba Hocam
  53 yaşındayım, 167 cm boy ve 79 kg dayım. Hayatım boyumca bki 25-27 arasında kaldım. Haşimato hastalığım var. Şimdi son 6 ayda 8 kg aldım. Oysa ideal ve kendimi iyi hissettiğim kilo 70 kg dır. Diyet ile kilo veremiyorum, Tatlı krizlerimi yönetemiyorum, aktif ve stresli iş hayatim var, yöneticiyim. Şeker hastalığım yok açlık şekerim 92.
  Bu iğneden kullanarak 8 -9 kg Dan kurtulmak istiyorum. 1 mg ı tek seferde mi kullanıyoruz? Ne yapayım? Teşekkürler

 53. Hocam kolay gelsin,3 haftadir saxenda.kullanıyorum 0.6-1.2-1.8 ve su anda da 2.4 e basladim fakat bende hicbir etkisi olmadi,istahta herhangi bir azalma yok,3.gündür de sabaah kahvalti sonrasi 1000 mg 1 adet metformin aliyorum,harhangi bir dm durumum yok,opere tiroid ca ve kolesistektomi oldum 3 yil once,ne tavsiye edersiniz

 54. Hocam merhaba .. 5 haftadir saxsenda kullaniyorum .. suan 1.8 ile devam ediyorum … son kalemdeyim bu hafa..7 kilo verdim… ancak imi gundur karin bolgemde aci,agirlik. ir huzursuzluk hissediyorum .. birde gecmeyen bir bel agrisi…hastanede randevum ileei tarihe .. bu arada ne yapabilecegimi bilemedim..azalta azaltarak mi kesmeliyim bi yol gösterir misiniz lutfennn

 55. Ahmet Bey merhaba. Ben ben 5 aydır saxenda kullanıyorum. Hiçbir yan etki yaşamadım. İştahımı çok güzel kesti ve 14 kilo verdim. Sizin yazınızı okudum ve 1 yıla tamamlamayı düşünüyorum. Şuanda 1,8 olarak kullanıyorum. İştahımda bir artış yok. Dozu artırmadan devam edebilir miyim? Yanıtınız için teşekkür ederim.

  • Cevap alınan dozda takip yapılabilir. Yan etkiler açısından kontroller yapılmalı

  • Bu iğneyi hangi kullanmak için hangi bölüme gitmeliyim dirençli kilom var diyet ve spor yapmama rağmen 1-2 hafta sonra kilo vermem duruyor

  • İlaç değişimi hekim önerisi ile yapılabilir. Ancak kısa süreli değişimler önermiyoruz.

 56. Merhaba hocam iyi günler ben 2016 tüp mide ameliyatı oldum 115 kilodan 72 kiloya düştüm ama yeniden kilo alımim başladı şuan 85 kilodayim igne kulana bilirmiyim tsk ederim .

 57. Hocam merhaba saxenda kullanıyorum ama günlük beslemem nasıl olmalı yine protein karbonhidrat alımım makul ölçüde olacak mı hiç bir şey yemeyeceğim çünkü vücut tok hissinde ama besin yok bu sefer kas kaybı olsun istemiyorum nasıl bir beslenme izlemeliyim teşekkürler

 58. saxendayı ilk defa kullanıyorum hocam bugun 3. Günüm 0.6 ile başladım halsizligim dısında bir yan etki yaşamadım bu halsizlik durumum geçicimi yoksa ilaç kullanımım boyunca devam edecekmi

 59. Hocam kullanmaya başlayalı bir haftaya yakın oldu ama en düşük dozda tabi başlamama rağmen kusma bulantı çok oluyor zamanla geçer mi yoksa saxenda bana uygun değil mi

  • Düşük dozda uzun süreli yan etkilerde diyet sorgulanmalı, gerekiyorsa tedavi planı değiştirilmelidir.

 60. Merhaba doktor bey bende iğneye başlicam beslenmede herhangi bir yasaklı varmı ? Diyet eşliğinde yapıcam umarım başarılı olurum ve umarım zararını görmem …

 61. Hocam ben ozempic 1 mg kullanmayi dusunuyorum haftalik 0.25 seklinde.İgneyi yapmadan 3 ay oncesinden diyete baslamistim ve aralikli oruc ile 20 kg verdim. 137 den 117 kg ya dustum. Doktorum insulin direncini yuksek bulmustu ve son 3 ay icinde diaformin 1000 gr kullandim. İstah kontrolumda ve diyet yapmamda cok onemli etkisi oldu. Ozempic ile kullandigim diaformin arasinda zayiflamam acisindan ciddi bir fark olur mu? İlaci birakip ozempic le mi yoluma devam etmeliyim ? Bilgilendirme ve tavsiyeleriniz icin şimdiden cok tesekkurler.

 62. Hocam merhabalar safra kesesi aldırdığı sonra huzursuz bağırsak sendromu yaşıyorum ve bundan dolayı diyet yapamıyorum sürekli ki aliyorum bugun saxsenda aldim benim için Bi sıkıntı var mi yani baslamamalimiyim başka caremde yok artik

 63. Merhaba iyi çalışmalar dilerim, 1 haftadır saxenda kullanıyorum çok iyi gidiyor sadece mide yanması yaşıyorum arada bir de bulantı oluyor. 2 hafta sınra evleniyorum, 1 hafta balayına gideceğiz kullanmak istemiyorum ara versem tekrar başlasam hangi dozu almalıyım? Bir de adet geciktirici kullanacağım sorun olur mu?

 64. hocam merhaba,
  ben byetta 10 mg kullanıyorum 3. aydayım 5 mgla başladm 2 aydır 10 mg kullanıyorm başlarda kilo vermem çok hızlı oldu fakat bu ay hiç veremedim bu normalmi acaba??
  teşekkür ederim.

 65. Hocam merhaba,
  Ben 15 yıldır metformin. 5 yıldırda Galvus ve Forziga kullanıyorum. Ayrıca Coveram 10mg/5mg ve Ator 20mg kullanıyorum.
  10 yıl önce 120 kilo iken Tüp mide ameliyatı oldum. 90kg ye kadar indim şuan 97 kiloyum.
  Şeker ilaçları ile bu igneleri kullanabilir miyim? Dozlarda ayarlama yapmam mı gerekir?
  İlginize teşekkürler.

 66. 5 yıl önce mideme botoks yaptırmıştım midemde önceki yıllarda ülser ve gastrit sıkıntıları da yaşamış tedavi görmüştüm.Hikayem şöyle yaklaşık 127 kiloda diyete başladım 1yılda minimum 83 kiloya kadar düştüm fakat son bir yılda yeniden işe başladım kötü beslenme ve spor yapamama sonucu 15 kilo aldım 98 kiloya çıktım bu iğneden tatlı krizini yenmek ve çok yemenin önüne geçmesi için destek almak aynı zamanda spora da yeniden başlayarak destek almak istiyorum boyum 168 .Sizce ben bu iğne için uygunmuyum

  • Merhaba hocam ben 90 kilodan kendi imkanlarimla 80 kiloya dustum fakat artik cok zorlaniyorum destek amacli kullanmak istiyorum.yanliz suan degil 2 ay sonra bir gebelik planim var gebe olmadan biraz zayiflamak hedefim gebelik oncesi saxenda kullanmis olsam örneğin biraktigimda gebe kalmami engellermi

 67. Hocam merhaba bnde trucitily iğneye başladım 21temmuz günü ilk günler iyiydim ama şimdi mide şikayetlerim başladı şişkinlik gaz bulantı ne yapmam gerekir acaba

 68. Merhaba ben 23 yaşındayım tıp 1mi tıp 2 miyim bilmiyorum ama 3 yıldır diyabet hastasıyım 92.5 kiloya kadar çıkmıştım zayıflama kahvesi aldım diyet yaparak kullandım 3 ayda 6.5 kg verdim ama ne yazikki kalbimde çarpıntı yaptı kahveyi bıraktım şuan arada bir kalp carpintilarim oluyor eskisi kadar yok ve malesef 90kg oldum. Ozempic kullansam sorun olurmu. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  • Merhaba hocam ben meme kanseri ameliyatı oldum kitle alındı duan sadece ilaçları kullanıyorum zayıflama iğnesi zararlı olabilirmi

 69. Ahmet Bey benım 5-6 kılo kadar fazlam vardı diyet yapamadıgım ıcın saxendaya başladım. yaklaşık bır aydır kullanıyorum bır kutu yanı 3 iğne tamamlandı. daha ne kadar kullanmalıyım ve bırakırken de doz azaltarak mı bırwakmalıyım . bu arada 3 kılo verdm

 70. Merhaba benim bir sorun vardi Ben Jan sulandirici (Marcumar) kullaniyorum ve özempici kullanmak istiyorum herhangibi bir tehlikesi varmi tesekkurler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz