Zayıflama İğnesi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

65
36350

Zayıflama iğnesi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

“Zayıflama iğnesi , doğru kişide kullanıldığında iyi sonuçlar alınır”

“Zayıflama iğneleri, sadece 1-2 kilo vermeye çalışan, bölgesel incelmeye çalışan kişilerin kısa süreli kullanımına uygun değildir”

Obezite yani şişmanlık bütün dünyada yeni bir pandemi oluşturmuş durumda. Dünya üzerinde 650 milyon kişi şişmanlıktan muzdarip. Bir o kadar kişi fazla kilolar ile mücadele ediyor. Yani dünya üzerinde 1 milyarın üzerinde kilo sorunu yaşayan kişi var. Fazla kilolar ile mücadelede temel yaklaşım sağlıklı yaşam tarzı. Ancak kısa yoldan kilo vermek isteyenler yönünü zayıflama iğneleri ve mide ameliyatlarına çevirmiş durumda. Bu yazıda zayıflama iğneleri ile ilgili kısa bir özet yapacağız.

Zayıflama iğneleri ne zamandır kullanılıyor?

İlaç ile zayıflamanın tarihi eskilere dayanıyor. Bir dönem ağızdan alınan sibutramin (Reductil) ve orlistat (Xenical) ilaçları yoğun bir talep görmüştü. Ancak sibutraminin kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu anlaşılınca ilaç üretimden kaldırılmış, orlistat ise unutulur hale gelmiştir.

Şu anda zayıflama iğnesi olarak kullanılan incretin denilen GLP-1 (Glukagon benzeri peptid) analogları asıl olarak şeker hastalığı tedavisi için geliştirilmiştir. 2005 yılında exnatid (Byetta) şeker tedavisi için kullanıma sunulmuş, grubun yeni üyesi olan liraglutid (Saxenda) ise 2014 yılında erişkinlerde obezite tedavisi için FDA onayı almıştır. Aynı ilaç 2020 yılında 12 yaş üzeri gençler için de aynı endikasyonu almıştır.

Novo Nordiskin yeni ilacı semaglutid (Ozempic) ise 2017 de şeker hastalığı için endikasyon almış, 2021 de erişkinler için ve 2022 de 12 yaş üzeri gençler için obezite tedavisinde FDA onayı almıştır. Aynı grubun diğer üyesi dulaglutid (Trulicity) ise 2014 den beri şeker hastalığı için kullanılmakta olup, obezite için endikasyon almamıştır. Lily tarafından geliştirilen yeni ilaç tirzepatide (Mounjaro) GLP-1 etkisi yanında GIP (gastrik inhibitör peptid) etkisine sahip olup 2022 de diyabet için endikasyon almıştır.

Yakın zamanda açıklanan obezite çalışması sonrası kilo vermek için de FDA onayı alması beklenmektedir.

Zayıflama iğneleri nasıl etki gösterir?

Zayıflama iğneleri tokluk merkezini uyarır ve mide hareketlerini yavaşlatır. Yemek sonrası insülin salınımını arttırır. Daha uzun süreli tokluk hissi verir. İnsülin direncini azaltır, kolesterol dengesini düzeltir.

Zayıflama iğneleri kalbi nasıl etkiler?

Eski ilaçların aksine zayıflama iğneleri kalp sağlığını olumlu etkiler. Azalan kilolar, düzelen insülin direnci ve kolesterol dengesi, hizaya gelen kan basıncı ile damar hastalıkları riskinde azalma izlenir.

Zayıflama iğneleri tehlikeli mi?

Zayıflama iğneleri masum ilaçlar değildir. Ancak doğru şekilde kullanıldığında güvenli ilaçlardır. En sık yan etki mide yanması, bulantı, kusma ve kabızlık olup, bu durum diyete uymayanlarda daha belirgindir.

Egzersiz yapmayanlarda kas yorgunluğu ve halsizlik sık izlenir. Alerjik reaksiyonlar nadiren izlenebilir. Tiroid kanseri olanlar, ve ailesel tiroid kanseri hikayesi olanlar iğneyi kullanmamalıdır. Takipte görme bozuklukları ve safra taşı gelişimi izlenebilir. Şiddetli karın ağrıları pankreas iltihabını düşündürmelidir. Hamile ve emziren kadınlar iğneyi kullanmamalıdır. Şeker ilacı ve insülin kullanan kişilerde ani şeker düşme riski mevcuttur ve iğne öncesi doz ayarlaması yapılmalıdır.

Böbrek yetersizliği olan kişiler iğne tedavisi ile birlikte iyi sıvı tüketmelidir. Yan etkileri takip açısından düzenli kontrol faydalı olacaktır.

Zayıflama iğneleri kimler kullanmalı?

Vücut kitle indeksi (kilo/boy2) 30 un üzerinde olanlarda kesin endikasyon vardır. Ben sıklıkla bu grupta tedaviye başlıyorum. Endikasyon olarak VKI>27 olan ve kiloya bağlı şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları olan kişilerde de tedavi düşünülebilir.

Zayıflama iğnesi nasıl kullanılır?

Zayıflama iğneleri mutlaka diyet ve egzersiz programı ile birlikte kullanılmalıdır. Doktor kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. İğneler en düşük dozda başlanır ve aralıklı olarak doz artımı yapılarak tolere edilen en yüksek doza çıkılır. Saxenda günde 1 kez karın bölgesine aç yada tok yapılabilir. Ozempic ve Mounjaro ise hafta 1 kez yapılır.

İğne tedavisi ne kadar sürdürülmeli?

Yapılan çalışmalar ortalama 52-72 hafta aralığında olup, tedavi en az 1 sene sürdürülmelidir. Tedavi azaltılarak kesilebilir. Şeker hastalığı olanlarda ise tedaviye aralıksız devam edilebilir.

İğneyi kesince kilo alır mıyım?

Tedavi erken kesilirse tekrar kilo alımı sıklıkla izlenir. 1 yılın üzerindeki tedavide iğne bırakıldığında tekrar kilo alma oranı % 10-30 aralığında olup, sağlıksız yaşam tarzına dönüş yapanlarda bu oran daha yüksektir.

Zayıflama iğneleri ile ne kadar kilo veririm?

Zayıflama iğneleri ile 1 yılda yaklaşık %10-15 kilo verilmiştir. Buda aylık ortalama 1-2 kg düşüşe denk gelir. Diyet ve egzersiz ile bu oran daha da artabilir. İğne tedavisine başlarken mucizevi ayda 5-10 kg düşüşler beklememek gerekir.

Hangi iğneyi kullanayım?

Saxenda ile kullanım tecrübesi daha fazladır. Hergün kullanımı ise dezavantajlı yanıdır. Haftada 1 kullanılan Ozempic Saxendaya oranla % 10 daha fazla kilo düşüsü sağlar. Ozempic kullanan kişilerde kas güçsüzlüğünü önlemek için egzersiz ve diyete dikkat edilmelidir. Birevir karşılaştırma olmasa bile Mounjaro etkisinin Ozempic ile benzer olduğu söylenebilir.

İğne dışında alternatif yok mu?

Ozempic iğnesinin ağızdan alınan tablet formu (Rybelsus) şeker hastalıklarında kullanılmaktadır. Hergün kullanılması gereken oral formun obezite için FDA onayı yoktur.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

65 YORUMLAR

 1. Hocam merhaba .. 5 haftadir saxsenda kullaniyorum .. suan 1.8 ile devam ediyorum … son kalemdeyim bu hafa..7 kilo verdim… ancak imi gundur karin bolgemde aci,agirlik. ir huzursuzluk hissediyorum .. birde gecmeyen bir bel agrisi…hastanede randevum ileei tarihe .. bu arada ne yapabilecegimi bilemedim..azalta azaltarak mi kesmeliyim bi yol gösterir misiniz lutfennn

 2. Ahmet Bey merhaba. Ben ben 5 aydır saxenda kullanıyorum. Hiçbir yan etki yaşamadım. İştahımı çok güzel kesti ve 14 kilo verdim. Sizin yazınızı okudum ve 1 yıla tamamlamayı düşünüyorum. Şuanda 1,8 olarak kullanıyorum. İştahımda bir artış yok. Dozu artırmadan devam edebilir miyim? Yanıtınız için teşekkür ederim.

  • Cevap alınan dozda takip yapılabilir. Yan etkiler açısından kontroller yapılmalı

  • İlaç değişimi hekim önerisi ile yapılabilir. Ancak kısa süreli değişimler önermiyoruz.

 3. Merhaba hocam iyi günler ben 2016 tüp mide ameliyatı oldum 115 kilodan 72 kiloya düştüm ama yeniden kilo alımim başladı şuan 85 kilodayim igne kulana bilirmiyim tsk ederim .

 4. Hocam merhaba saxenda kullanıyorum ama günlük beslemem nasıl olmalı yine protein karbonhidrat alımım makul ölçüde olacak mı hiç bir şey yemeyeceğim çünkü vücut tok hissinde ama besin yok bu sefer kas kaybı olsun istemiyorum nasıl bir beslenme izlemeliyim teşekkürler

 5. saxendayı ilk defa kullanıyorum hocam bugun 3. Günüm 0.6 ile başladım halsizligim dısında bir yan etki yaşamadım bu halsizlik durumum geçicimi yoksa ilaç kullanımım boyunca devam edecekmi

 6. Hocam kullanmaya başlayalı bir haftaya yakın oldu ama en düşük dozda tabi başlamama rağmen kusma bulantı çok oluyor zamanla geçer mi yoksa saxenda bana uygun değil mi

  • Düşük dozda uzun süreli yan etkilerde diyet sorgulanmalı, gerekiyorsa tedavi planı değiştirilmelidir.

 7. Merhaba doktor bey bende iğneye başlicam beslenmede herhangi bir yasaklı varmı ? Diyet eşliğinde yapıcam umarım başarılı olurum ve umarım zararını görmem …

 8. Hocam ben ozempic 1 mg kullanmayi dusunuyorum haftalik 0.25 seklinde.İgneyi yapmadan 3 ay oncesinden diyete baslamistim ve aralikli oruc ile 20 kg verdim. 137 den 117 kg ya dustum. Doktorum insulin direncini yuksek bulmustu ve son 3 ay icinde diaformin 1000 gr kullandim. İstah kontrolumda ve diyet yapmamda cok onemli etkisi oldu. Ozempic ile kullandigim diaformin arasinda zayiflamam acisindan ciddi bir fark olur mu? İlaci birakip ozempic le mi yoluma devam etmeliyim ? Bilgilendirme ve tavsiyeleriniz icin şimdiden cok tesekkurler.

 9. Hocam merhabalar safra kesesi aldırdığı sonra huzursuz bağırsak sendromu yaşıyorum ve bundan dolayı diyet yapamıyorum sürekli ki aliyorum bugun saxsenda aldim benim için Bi sıkıntı var mi yani baslamamalimiyim başka caremde yok artik

 10. Merhaba iyi çalışmalar dilerim, 1 haftadır saxenda kullanıyorum çok iyi gidiyor sadece mide yanması yaşıyorum arada bir de bulantı oluyor. 2 hafta sınra evleniyorum, 1 hafta balayına gideceğiz kullanmak istemiyorum ara versem tekrar başlasam hangi dozu almalıyım? Bir de adet geciktirici kullanacağım sorun olur mu?

 11. hocam merhaba,
  ben byetta 10 mg kullanıyorum 3. aydayım 5 mgla başladm 2 aydır 10 mg kullanıyorm başlarda kilo vermem çok hızlı oldu fakat bu ay hiç veremedim bu normalmi acaba??
  teşekkür ederim.

 12. Hocam merhaba,
  Ben 15 yıldır metformin. 5 yıldırda Galvus ve Forziga kullanıyorum. Ayrıca Coveram 10mg/5mg ve Ator 20mg kullanıyorum.
  10 yıl önce 120 kilo iken Tüp mide ameliyatı oldum. 90kg ye kadar indim şuan 97 kiloyum.
  Şeker ilaçları ile bu igneleri kullanabilir miyim? Dozlarda ayarlama yapmam mı gerekir?
  İlginize teşekkürler.

 13. 5 yıl önce mideme botoks yaptırmıştım midemde önceki yıllarda ülser ve gastrit sıkıntıları da yaşamış tedavi görmüştüm.Hikayem şöyle yaklaşık 127 kiloda diyete başladım 1yılda minimum 83 kiloya kadar düştüm fakat son bir yılda yeniden işe başladım kötü beslenme ve spor yapamama sonucu 15 kilo aldım 98 kiloya çıktım bu iğneden tatlı krizini yenmek ve çok yemenin önüne geçmesi için destek almak aynı zamanda spora da yeniden başlayarak destek almak istiyorum boyum 168 .Sizce ben bu iğne için uygunmuyum

 14. Hocam merhaba bnde trucitily iğneye başladım 21temmuz günü ilk günler iyiydim ama şimdi mide şikayetlerim başladı şişkinlik gaz bulantı ne yapmam gerekir acaba

 15. Merhaba ben 23 yaşındayım tıp 1mi tıp 2 miyim bilmiyorum ama 3 yıldır diyabet hastasıyım 92.5 kiloya kadar çıkmıştım zayıflama kahvesi aldım diyet yaparak kullandım 3 ayda 6.5 kg verdim ama ne yazikki kalbimde çarpıntı yaptı kahveyi bıraktım şuan arada bir kalp carpintilarim oluyor eskisi kadar yok ve malesef 90kg oldum. Ozempic kullansam sorun olurmu. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  • Merhaba hocam ben meme kanseri ameliyatı oldum kitle alındı duan sadece ilaçları kullanıyorum zayıflama iğnesi zararlı olabilirmi

 16. Ahmet Bey benım 5-6 kılo kadar fazlam vardı diyet yapamadıgım ıcın saxendaya başladım. yaklaşık bır aydır kullanıyorum bır kutu yanı 3 iğne tamamlandı. daha ne kadar kullanmalıyım ve bırakırken de doz azaltarak mı bırwakmalıyım . bu arada 3 kılo verdm

 17. Merhaba benim bir sorun vardi Ben Jan sulandirici (Marcumar) kullaniyorum ve özempici kullanmak istiyorum herhangibi bir tehlikesi varmi tesekkurler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz