Çarpıntı ve Ritim Bozukluğu ile Yaşamak Kaderiniz Olmasın!

896
284051
Çarpıntı ve Ritim Bozukluğu ile Yaşamak Kaderiniz Olmasın!
Çarpıntı ve Ritim Bozukluğu ile Yaşamak Kaderiniz Olmasın!

Çarpıntı ve Ritim Bozukluğu ile Yaşanır mı?

Çoğunlukla ciddi bir hastalık saptanmamasına karşın; mutlaka kontrolden geçmeli.

Çarpıntı ve Ritim Bozukluğu şikayeti hemen her kişinin yaşadığı bir problem olup, çoğunlukla stres, yorgunluk ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanır.

Kişinin kalbinin çalıştığının farkına varması olarak da tanımlanır.

Kalp biz farkında olmasak da işini hiç aksatmaz ve düzenli olarak kasılmakta. Ne zaman ki kalp işini biraz hızlı yapmaya başlar, birkaç kez sıradışı kasılır, o zaman onun farkına varırız. Kimi göğsünde hızlı bir vuruştan, kimi kalbinin atışının bir süre durduğundan, kimi de göğsünde uçuşan bişeylerin varlığından sözeder.

Kalbin güm güm göğse vurması, kuş kanadı gibi çırpınması, kelebek olup uçması gibi terimler de çoğu zaman bu tip durumlarda kullanılıyor. Ama hepsinin ortak adı “çarpıntı”dır.

İstirahat halinde normal bir insanın kalp atışı dakikada 60-100 atım arasında değişir. Çarpıntı, genel olarak kalp atışının dakikada 100’ ün üstüne çıkması olarak tanımlanır.

Ancak, kalbin yavaş atımlarında veya normal atımlarında da kişi çarpıntı hisseder. Bu his kalbin hızlı atmasından çok düzensiz atımıyla ilgilidir ve kişi bu hissi genelde çarpıntı olarak tanımlar.

Gündelik yaşamda hissedilen beklenmedik çarpıntılar, kalpteki düzensiz atımlar çoğu zaman insanları endişeye sevkeder ve korkutur. Çarpıntının en rahatsız edici yanı kişide panik durumu oluşturmasıdır.

Birkaç düzensiz veya hızlı atış öncelikle kafaları karıştırır ve zihinlerde soru işaretleri oluşturur. Kalp krizi geçirme korkusu, kalbimizin duruvereceği endişesi insanın ruhunu sarıverdiğinde tıbbi yardım istemek tek çıkış yolu olarak görülmekte.

Bu yazıda günlük yaşantıda en sık rastladığımız çarpıntı ve ritim bozukluğu çeşitlerinden bahsedeceğiz.

En sık izlenen çarpıntı şekli normal ritmin olduğundan daha hızlı atması olarak tanımlanan çarpıntı şeklidir.

İstirahat anında nabız genelde 100 ün üzerinde seyreder ve sıklıkla kansızlık, guatr gibi ikincil bir sebebe bağlıdır. Özellikle hareketsiz yaşantı süren, efor kapasitesi düşük kişilerde ise hareket yada duygusal stres ile nabızda ani artış olur.

Nabız 70-80 civarında iken bir anda 120-140 aralığına çıkar. Kişi çarpıntı ile birlikte nefes darlığı hisseder ve korkuya kapılmakta. Derin ve yavaş nefes alıp vermek, nefes tutarak ıkanmak genelde nabızda düşme sağlar.

Tansiyon düşüklüğü, az su tüketmek, ateşli hastalıklarda nabızı arttıran sık nedenlerin başında gelir. Bu grup çarpıntı genelde zararsız olup sıklıkla tedavi gerektirmez.

Diğer sık gözlenen çarpıntı şekli ise tekleme olarak tanımlanan düzensiz atımlardır. Nabız düzeyi 100 ün altında olsa dahi bu düzensiz atımlar geldiğinde kişi çarpıntı ile birlikte göğüste boşluk ve kalpte durma hissine kapılmakta.

Aşırı stres, yorgunluk, ağır efor, mineral dengesizliği, tansiyon yüksekliği bu tür teklemelere yol açmakta. Bu grup hastalarda sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak kalbe yönelik eko ve ritim holter testi ile rutin kan değerlerine bakmakta fayda var.

Çarpıntı ve ritim bozukluğu tarif eden hastalar içerisinde hem tanı hemde tedavi sürecinde atlanmaması gereken grup ise atriyal fibrillasyon denilen ve kalbin düzensiz atımlarıyla seyreden hasta grubudur.

Burada düzensiz atım aralıklı teklemeler şeklinde değildir ve sürekli bir düzensiz atım söz konusudur.

Atriyal fibrillasyon sık gözlenen bir ritim bozukluğudur ve erken dönemde tedavi edilmediğinde kalıcı olmaya meyillidir. Uzun vadede kalbi büyüterek kalp ve kapak yetersizliğine yol açar.

Asıl korkulan diğer komplikasyonu ise felç riskini belirgin olarak arttırmasıdır. Bu risk özellikle 65 yaş üstünde dahada belirgindir.

Ne yazıkki bu ritim bozukluğuna gerekli önem verilmemekte ve çoğunlukla hastalara eksik tedavi verilmektedir. Eksik tedavi alan hastalarda uzun vadede bu hastalığın komplikasyonları ile başbaşa kalmaktadır.

Felç riskini düşürmek için verilen kan sulandırıcı yanında ritmi tamamen normale döndürmek gelişen teknolojiye paralel olarak mümkün olmaktadır.

Bu ritim bozukluğu 3 şekilde normale çevrilebilir. Özellikle ilk 48 saat içinde gelişen ritim bozuklukları ilaç tedavisine cevap verir. İlaç tedavisi ile 1. gün içinde genellikle normal ritim sağlanır.

Uzun süreli ritim bozukluğu yaşayan kişilerde ilaca cevap oranı düşüktür ve bu kişilerde elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlanır. Bu yöntem uygulanmadan önce kalbin ayrıntılı olarak görüntülenmesi ve uygunluk şartlarının aranması şarttır.

Elektroşok yöntemi ile normal ritim sağlama oranı yüksek olmasına karşın bu yöntem yeterince aydınlatılamayan hastalar tarafından kabul edilmemekte ve çoğu hekim tarafından da ihmal edilmektedir.

Üçüncü yöntem ise anjiyografik yöntemle ablasyon denilen yakma yöntemidir. Bu yöntem özellikle uzun süreli ve tekrarlayan ritim bozuklukları için idealdir ve %80 a varan başarı oranı mevcuttur.

Ablasyon ile atriyal fibrillasyonu düzeltme yöntemi son yıllarda büyük gelişmeler göstermiştir ve ülkemizde de başarı ile uygulanmaktadır.

Atriyal fibrillasyonun getirdiği düzensiz ritim ve komplikasyonları ile yaşamak kader değildir. Bu grup hastaların bilinçlenip kardiyoloji referans merkezlerine başvurması hayat kalitesi ve hayat sürelerinde uzama ile sonuçlanacaktır.

Çarpıntı şikayeti olanlar, bu noktalara dikkat!

Sigara, alkol, çay, kahve, kola, çikolata tüketimi çarpıntıyı tetikler.
Stres ve gerginlik önde gelen çarpıntı sebeplerindendir ve tedaviye yönelik dinlenme veya tatil, kaplıca, masaj ve spa seansları, meditasyon ve yoga programları faydalı olur.

Düzenli egzersiz özellikle yürüyüş, yüzme çarpıntıyı azaltmada etkili yöntemlerdir.
Panik atak hastaları için psikiatrik destek alınmalıdır.
Uyku düzensizliği olanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.

Günlük 2 litre sıvı alımı çarpıntı şikayetini azaltır.
Üzüm ve bal çarpıntıyı azaltıcı etkileri iyi bilinen gıdalardır. Üzüm suyu, limonlu suyla veya sütle karıştırılmış balın düzenli tüketimi çarpıntıyı azaltmaktadır.

Taze meyve, sebze tüketimi arttırılmalıdır. Sebzeler çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmelidir. Beyaz unla yapılmış besinlerden, katkı maddelerinden zengin gıdalardan, renklendirici eklenmiş gıdalardan ve aşırı baharattan uzak durulmalıdır. Yemekler ana öğünler şeklinde tüketilmeli ve ara kaçamaklardan uzak durulmalıdır.

Tansiyon değerleri düşük olan gençler günlük tuz tüketimini ihmal etmemelidir. Kaya tuzu, deniz tuzu gibi rafine edilmemiş tuzlar mineral dengesini daha iyi sağlarlar.
Kansızlık ve guatra yönelik araştırmalar mutlaka yapılmalıdır.

Çarpıntı için ilaç kullanan kişiler ilacı aniden kesmemelidir. Ani ilaç kesimi çarpıntıya davetiye çıkarır. İlaç dozu azaltılarak tedricen kesilmelidir.
Çarpıntı sorununu her zaman hafife almak, önemsememek bazı durumlarda hatalı.

Özellikle yukarıda saydığımız bilinen hazırlayıcılar olmadan ortaya çıkan, sık tekrarlayan ve uzun süren çarpıntı ataklarını ciddiye almakta ve bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Hissedilen çarpıntı altta yatan bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ile ilişkili programları Profesör Doktor Ahmet Karabulut Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

896 YORUMLAR

 1. Selamun aleyküm hocam bende 1 hafta kadar süren değişim kalp atışı oldu sonrasında tüm şikayetlerin geçti kafama takıldığı için doktora çıktım ritim holter takıldı bı cihaz takılınca kendime çok stres yaptım işim gereği bir hasta ile tartıştım 24 saat sonunda holter sonucuna göre doktor bana masum ritim bozukluğu var dedi beloc 25 mg ilaç yazdı ister kullan ister kullanma dedi benim kafama daha çok takıntı yaptı ne yapmam gerekir şuanda şikayetim yok bu arada fitness yapıyorum devam etsem mi spora bıraksam mı ilaçları alıp kullansammı kulşanmasammı. Cevaplarsanız çok memnun olurum saygıları

  • Hocam dahiliye gittim folat degeri=5
   B12=300
   Ferittin =28
   D vitamini =28
   Triod nodulleri var onun için de o yapmaz dedi doktor
   Bu değerler normal dendi.Ben halen.kalp.vurularini hissediyorum .Kiyafet ustunden bile atışlar belli oluyor uykusuzluk yaşıyorum bu yüzden.Halsizlik yorgunluk yaşıyorum arada tekleme oluyor ekstra atim oluyor sanki
   içimde bisey yuvarlaniyor hopluyor.
   Hocam lütfen bana bir yol gösterin 2 yıldır hayat kalitesi maf oldu

 2. hocam merhaba yakın zamanda svt geçirdim ilk başta damar yakılması gerektiği söylendi fakat şuan ilaç yardımı ile sönümleneceği söyleniyor. ilaç kullanımına devam etmek istemiyorum fakat operasyon yapılmayacağı söyleniyor ilaç kullanımına devam etmemi istediklerini söylüyorlar. bu ilaç tüm sorunları ortadan kaldırır mı veya tekrardan kalp sorunları yaşamaya başlar mıyım?

  • Hocam merhaba ben 24 yaşındayım stresten dolayı nabzım hep 100ün üzerindeydi 2 aydır kardoritim kullanıyorum psikolojik sorunlarım var panik atak kaygı bozuklugu her gün kalbin agrıyo elektrikçarpıyor gibi oluyor ama kaç defa hastaneye gittim bişey çıkmadı neden acaba ayaklarım felan çok kasılıyor ama bişey çıkmıyor

 3. Hocam merhaba, yaşım 24 boyum 1.80 kilom 72.Yaklaşık 1 sene önce arasıra panik atak ve kalp çarpıntısı şikayetlerim olmaya başladı. 4 ay önce kardiyoloji uzmanına göründüm tansiyonum yüksek çıktı ve onun haricindeki kan değerlerim ve kalbimle alakalı bir problem çıkmadı. Doktor tansiyonumu takip etmemi söyledi fakat ben umursamadım. Yaklaşık bir ay önce kapalı bir mekanda otururken aniden çarpıntı , nefes darlığı , çene uyuşması şikayetiyle acile gittim ve tansiyonum 18/10 çıktı. Daha sonrasında bu ataklar bir kaç defa daha oldu hatta bir keresinde derin bir uyku çekerken aniden uyanıp tansiyon yüksekliğiyle yine acillik olmuştum. Daha sonrasında kardiyoloji uzmanına göründüm. Kalbimde mitral kapaklardan birinin kordosunda uzama ve sola doğru sürüklenme gözlendi. Onun haricinde bir problem yoktu. Doktor gerekli kan tahlillerini yaptı, böbreklere bakıldı , beyine bakıldı , feokromositoma tahliline kadar herşey yapıldı fakat altta yatan bir neden saptanamadı. Bir gün holter cihazı taktıktan sonra doktorum kardoritm 5 plus ve coversyl 5 mg ilaç yazdı ve ciddi bir panik atağım olduğunu söyledi. Şuan ilaçlarımı kullanıyorum tansiyonum normal seviyelerde. Hocam size sorum panik atak tedavisi olduktan sonra tansiyon ilaçlarından kurtulabilir miyim ? veya anlattıklarım kadarıyla tansiyonun başka bir nedeni olabilir mi ?

 4. Hocam merhaba.Babam 77 yaşında tansiyon değerleri iniş çıkışlı.Sabahlari yarım Tensart akşam Cardura kullanıyor ek olarak kan sulandirici (beyne giden iki damarda daralma mevcut) kullanıyor.Şikayeti özellikle geceleri ortaya çıkan aşiri kalp çarpıntısı. Bunun icin tekrar dr gorusmesine gittigimizde; kullandığı ilaçların yeterli olduğu ve psikiyatristle görüşmesi gerektiği söylendi yaklaşık 2 haftadır Lustral 50 mg kullanıyor. Özellikle gece veya akşamüstleri ortaya çıkan nabız artışı neden kaynaklanıyor olabilir hocam?Bilgi verirseniz sevinirim.

 5. Hocam merhabalar kardeşim 18 yaşında ve yaklaşık 2 aydır ökürük var şiddetli ilaç felanda kullandı tam geçmedi en son bir bardak su içip odasına gittiğinde miğde bulantısı ve öksürük başladı nefes alamıyordu yarım alabiliyordu acile götürdük hemen ritim bozukluğu teşhisi koydu doktor ama altında yatan hiçbir hastalığı yok sadece öküsürük vardı doktror birdaha hiç olamayabilirde olabilirde dedi. Kardeşim bu olaylardan korktuğu için tedavi olmam diyor ilaçlı bir tedavisi varmış sanırım yok diyor kardeşim. Sorum şu hocam şuan öksürükleri devam ediyor öksürük tekrardan böyle bir olay olmasını tetiklermi kalp ritmi bozukluğu nefes alamama gibi tekrardan aynı olaylar yaşanabilirmi her öksürdüğünde korkuyoruz çünkü

 6. Hocam 61 yaşında bir kadınım. Uzun yıllardır zaman zaman çarpıntım olmaktadır. Geçen hafta fazla çarpıntı hissettğimden doktora gittim ve holter takıldı. Sonucta kalp atışım 118 çıktı. Doktor Beloc zok 25 mg verdi günde iki defa. İçmem şart mı? Ömür boyu içmem gerekecek mi? Teşekkürlerimle

 7. Hocam 61 yaşında bir kadınım. Uzun yıllardır zaman zaman çarpıntım olmaktadır. Geçen hafta fazla çarpıntı hissettğimden doktora gittim ve holter takıldı. Sonucta kalp atışım 118 çıktı. Doktor Beloc zok 25 mg verdi günde iki defa. İçmem şart mı? Ömür boyu içmem gerekecek mi?

 8. Hocam merhaba bende yillardir çarpıntı ritim bozukluğu var anksiyeteye bağlı antidepresanlarla falan yaşamaya çalıştım bı şekilde en son gittigimde dideral verdi ama o ritmimi dahada artırdı geçici bir durum mu yoksa bırakayım mi ilacı holterde takıldı temiz sonuç ama uyutmayacak derecede çarpıtılarim var

 9. Hocam merhaba.30 Yaşındayım daha önce size yazdım ve bana egzersiz ile düzelebilen ek atımın var dediniz.Yaklaşıl 3 aydır ara ara bırakmama rağmen (diş tedavisi için) Rytmonorm kullanıyorum.İster istemez Hayatımda ilk defa kalp ilacının kullanmasının getirdiği psikolojik sorunlarım oldu.
  Hocam yüksek eforda kalp düzgün ve net atıyor.Sadece normal ekg de arada ek atım oluyor.
  Benim merak ettğim durum şu Doktor kalbimden damarlarda vs hiçbir sorun yok dedi.Yüksek eforma mükemmel dedi.
  Ama Rytmonorm kullanmamı söyledi.Çok şükür benim herhangi bir çarpıntım veya ek atımı hissetme gibi bir sıkıntım yok.

  Fakat ne ilaç kullanmak istiyorum nede ameliyat vs.

  Çünkü daha önce gittiğim Kardiyoloji doktoru çok önemli bir bozukluk değil Sıcak içecekleri ve stresi azalt kendi yoluna girer dedi kalp.
  İlaç vs de yazmadı.

  Arada kaldım hocam. Lütfen yardımcı olun.
  Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

 10. Hocam merhaba
  Yaklaşık 45 gündür paxera 20 mg kullanıyorum
  Ve gerçekten ilaçtan memnunum
  Hiç bir yan etkisini görmedim
  Fakat 3 gün önce başımı çok sert bir cisime
  Çarptım adeta gözlerim karardı
  Daha sonrasında müthiş bir baş ağrısı
  Terleme titreme üşüme gibi şikayetlerim
  Olmaya başladı acaba ilacın salgılamış oldugu
  Hormonlarda zarar görme yahut ilacın yan etkileri acaba

 11. Hocam kırıkkaleden yazıyorum . K.kale tıp ve yüksek ihtisas hastahanelerinde kardiyoloji uzm. dr. kontrol için gittim nabız çoğunlukla 100 yada üzeriydi eko efor ve ekg sonrası bir sorun gözükmedi ihtisas hastahanesinde ise aynı işlemler sonucu kardoritim 5mg yazıldı. Nabız şuan iyi ama şimdide nefes darlığı yaşıyorum. Göğüs hast. rontgen ve tomografi sonucları ve nefes testi normal ama hapı kullanalı nefes darlıgı arttı. Hocam ilaç yan etkisimi

 12. Hocam selamlar, 2013 den beri ara ara ekstrasisyol yasiyorum ve o zamandan beri duzenli kontrollerimi(yilda bir eko/holter/efor/kan tahlilleri) yaptiriyorum. Herhangi bir problem gozukmuyor. Fakat ozellikle mide problemi yasarken/probiyotik kullandigimda hep 4.gun 4-5 saniye suren araliksiz ekstrasistol yasiyorum, aklima atriyal fib de geliyor bu durumlarda cunku tam bir duzensizlik hissediyorum ama poisyonumu degistirince geciyor. Bunu yilda 1 maksimum 2 yasiyorum. Doktoruma soyledigimde atriyal fib olmadigini mide problemine bagli oldugunu ve korkmamam gerektigini soyledi. Benim size sorum, psikolojik olarak ereksiyon problemi yasiyorum ve doktorum bunun ustunden gelmek icin ilk olarak bir sure cialis vb ilaclari kullanmami onerdi. Bu ilaclar kalbimde bir sikinti yaratir mi ? Ya da su ilaci kullanabilirsin dediginiz min yan etkili bir ilac var midir ? Iyi calismalar.

  • Merhaba mert kardeşim 5 yıldır bu garip garip atımlardan şikayetçiyim gitmediğim doktor hastane vs vs kalmadı kullandığım ilaç kalmadı adına VES denilen bu dengesiz atımlar holterde çıktığı halde sayıları düşük diye hiçbir müdahale yapılmadı
   EPS yapılarak hiçbir şey yok denilmesine rağmen şikayetlerim üstüne koyarak atmaya devam etti bol yeşillik ile beslendim çok video seyrettim nasıl kaybolur nasıl Yenerim bu rahatsızlığı diye ama nafile kimse birşey yapamıyor hiçbir şeyin yok bunlar herkezde olur deyip gönderdiler belki 20 kez holter takıldı neler yapıldı neler ,dediler ki psikolojik bu psikiyatrik ilaçlara sardık kullandık ama o da nafile hiç etki bile etmedi,yani bu işi bilmiyorum diyen bile sende bişi yok deyip gönderdi senin anlayacağın anlayan da yok bilen de, bizi buldu bu hastalık bununla yaşamayı ya öğrenecez yada nerde bizi son nefese kadar götürecek onu bekleyecez….yani işin özeti bu gittiği yere kadar kardeşim mücadele edecez maddi imkanlar yüksek olsa belki saglam gerçek bir uzman bizim işimizi çözer ama ülke olarak ne yazık kı sıkıntılı zamanlardayız yaşam kalitemizi çok etkiledi bu rahatsızlık bende 34 yaşına kadar böyle birşey yoktu aniden durduk yere başladı derdimizi de kimseye anlatamadık her gitmemizde acaba çare bulurmuyuz dedik ama hep boş döndük. Bazıları bu işi şovmenliğe çıkarıp paraya dökmüş para gelsin diye çok doktora denk geldim böyle ama işin sonunda bilmediklerini belli ediyorlar çok zor bı rahatsızlık olduğu için müdahale etmekten korkuyorlar, işin ehline düşemedik ne yazık ki artık bende kendimi bıraktım kendim araştırdım gittim eczaneye riytmonorm diye bir ilaç aldım başladım kullanmaya işte bir nebze iyi geliyor idare ediyoruz kendi kendimize ilaç tedavisi yada nasıl iyi olurum diye araştırmalara başladık baktık ki fayda yok kimseden çare aramaya koyulduk… olayın özü şu paran varsa çare var bir nebze ama maddi güç yoksa geçmiş olsun…..
   Diyeceğim bu kardeşim yapacak birşey yok biz ömür boyu çekecek bunu gittiği yere kadar

 13. Hocam iyi günler

  annem 17.12,2023 tarihinde inme gecirdi acil 4 saat sonrasına anjiyo olup sah damarına stent takılıp eski saglıgına yaklaşmaya basladı.
  inmeden once kalp ritim ilacı Saneloc 50 mg ve coverysl yi 3 aydır kullanmayı terketmişti.
  su an saneloc günde 2 doz + coreaspirin sabah+ecoprin aksam alıyor . ve kansulandırıcı iğne günde 2 defa oksapar 0,4 iğne kullanıyor .
  ne tavsiye edersiniz ? nasıl beslenmeli ve takip edilmeli ilaclara ilave edilecek ekstra birsey varmı?

 14. Hocam bende carpıntılar oluyor holterde 153 atımlık sinüs tasikardisi cıktı doktor saneloc yazdı 50 mg normalde tansiyonum düsük carpıntıma iyi geldi ama beni çok sersemletti dozu yarıya düsürsem bı sıkıntı olabilirmi

 15. Hocam bende carpıntılar oluyor holterde 153 atımlık sinüs tasikardisi cıktı doktor saneloc yazdı 50 mg normalde tansiyonum düsük carpıntıma iyi geldi ama beni çok sersemletti dozu yarıya düsürsem bı sıkıntı olabilirmi bide hocam demir eksikliği cıktı buda carpıntıyı tetiklermi

 16. Hocam merhaba 2senedir kalbim agrıyordu hastaneye gittim eko çekildim 4.4 aort damarı genişleme var dediler çok ciddimi durumum doktor dikkat et dedi patlamamaya dikkat et dedi acaba ne demek istedi ameliyat olmam lazımmı cevaplarsanız sevinirim psikolojim bozuldu

 17. Hocam Merhaba, Pulmoner Stenoz Valvüer hastalığımın adı kalp kapakçıkda daralma 36 gradient olarak ölçüldü çocukluğumdan beri olan genetik bir hastalığım.
  Son 15-20 gündür dinlenme esnasında dahil kalp ve göğüs ağrılarım şiddetli olarak artmıştı bunun üzerine 2-3 farklı doktora gittim ancak yapılan tetkiklerde hiçbir şey çıkmadı, nabzım genelde 90-100 arasındaydı.
  son gittiğimin doktor bey eko esnasında çarpıntınız var mı demişti, bir önceki ekg sırasında da çarpıntım olup olmadığı sorulmuştu velasıl kelam günn sonunda Doktor bey bana Ecoprin 81mg ve Saneloc 50 mg sabah -akşam yarım olacak şekilde verdi, bu ilaçları kullandğımdan beri nabzım genelde 60-75 arası gözle görülür bir düşüş var ancak kalp ve göğüs ağrımda bir değişiklik neredeyse yok, özellikle nefes alırken batma hissi çok oluyor, Kontrastlı bir BT de çekilde göğüsüme bir şey çıkmadı bu ilaçların bırakması süreci daha tehlikeli oluyormui 23 yaşındayım sizce nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  bundan bir kaç ay öncede yüksek tansiyonum olduğu şüphesiyle vasoxen başladım ama 1 hafta sonra doktorum bıraktırdı yarım tablet kullandım günde

  • Pulmoner stenozda aralıklı göğüs ağrıları oluşabilir. Takip faydalı olacaktır.

 18. Hocam sizi severek takip ediyorum. Bir sorum olacaktı umarım gözünüzden kaçmaz. 72 yaşında tahlillerinde hiçbir sorun olmayan annem eliquis 5mg(günde2) diltizem90(günde2) belocZok 50mg(günde1) Aldactazide 25mg(günde1) alıyor. Nabız ideal ama son aylarda özellikle akşam tansiyon 14-16 civarında hatta 17. Bulunduğumuz küçük ildeki hekim delix plus 5mg ekleyin dedi. Ne önerirsiniz? 🙏🏽

 19. Hocam 3 ay ara ile ablasyon oldum ve geçenlerde tekrar çarpıntılarım başladı çarpıntım ağır bir şekilde oldu istifra ile beraber hastaneye gittiğim de en son kullandığım ilaç tansiyonumu düşürdüğü için beloc zog 25 mg yazdılar kullanıyorum şuan ve 10 gün sonra holter takıldı 23.50 dakika kaldı ve 114 olan bi çarpıntı yakalanmış 22 adet de ves

  • Hocam ben üç yıl önce kalp krizi geçirdim ana damar stent var saneloc 50mg plavix 75 coraspin 100 kullandım iki gün önce holter takıldı ve ritm bozukluğu tespit edildi saneloc yerine kardoritm5 verdi ama çok iki gündür ilaç beni terketti saneloc devam etmeli miyim

 20. Hocam 3 ay ara ile 2 kere ablasyon oldum ve geçenlerde tekrar çarpıntılarım başladı çarpıntım ağır bir şekilde oldu istifra ile beraber hastaneye gittiğim de en son kullandığım ilaç tansiyonumu düşürdüğü için beloc zog 25 mg yazdılar kullanıyorum şuan ve 10 gün sonra da holter takıldı 23.50 dakika kaldı ve 114 olan bi çarpıntı yakalanmış 22 adet de ves

 21. Hocam 3 ay ara ile 2 kere ablasyon oldum ve geçenlerde tekrar çarpıntılarım başladı çarpıntım ağır bir şekilde oldu istifra ile beraber hastaneye gittiğim de en son kullandığım ilaç tansiyonumu düşürdüğü için beloc zog 25 mg yazdılar kullanıyorum şuan ve 10 gün sonra da holter takıldı 23.50 dakika kaldı ve 114 olan bi çarpıntı yakalanmış 22 adet de ves

 22. Acaba görür müsünüz inşallah görürsünüz umuduyla yazıyorum.. hocam ben 33 yaşındayım hiçbir sağlık problemim yok. 4 ay önce evde aniden başlayan bir atriyal fibrilasyon atağı yaşadım ve ancak acilde müdahaleyle sonlandı. Yaklaşık yarım saat devam etti. Nabzim 160 a kadar çıkmıştı. Sonrasında doktora gidemedim buna hiç vaktim yok 🙁kalbim arada saniyelik olarak sanki bu ataklara giriyor hala yaşıyorum yalnızca uzun sürmüyor. Size sorum şu olacak bu atriyal fibrilasyon geldiği anda kalbimizi normal seyrine döndürmek için o anda yapabileceğimiz birşey var mı? Kronikleşen bir rahatsızlık mı yoksa strese de bağlı olabiliyor mu? Tekrarlama durumu nedir? Her an yeniden olacak hissinden artık dışarı dahi çıkmak istemiyorum 🙁 umarım mesajımı görür cevap verirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Kısa süreli ek atımlar genelde sorun oluşturmaz. Uzun süren atriyal fibrillasyon atakları daha risklidir.

 23. Merhabalar iyi günler. Kalp çarpıntım ve kolda uyuşma ve ağrı var. Ekg çektirdim ve bişey gözükmüyor dedi. Ritim holter taktılar extrem artışlar var dedi ve sanelock 25 mg ilacını kullan dedi. Bu rahatsızlığım ritim bozukluğuna girer mi acaba?

 24. Hocam merhabalar geçen haziran ayında kalp atışımı hissetmeye başladım ancak çarpıntı şeklinde değil 65 80 civarında hissetmek beni korkuttu arkasından çarpıntı geldi ve hergün hissetmeye ve çarpıntı ve göğüste ağrılar olmaya başladı psikolojik olarak hep kalbimi düşünmeye başladım bir işle uğraşırken hissetmiyorum ama uzandığım anda direk kasılıp gevşemesini hissediyorum buda uyutmuyor uykularım haram oldu kaç gere acile gittim birşey çıkmadı kardiyolojiye gittim eko çekildi holter takıldı doktor kalbinde birşey yok dedi psikolojik dedi daha sonrası şikayetler devam edince 2 gün önce bir kardiyoloğa daha gittim ekg çekti ekg çekilirken heyecanlıydım bunuda belirttim doktora kalp atımı 108 di doktor kalbin normalden biraz hızlı dedi holter günü verdi holter gününe kadarda kardoritm 5 mg yarım kullan dedi benim sorum şu olacak çarpıntım her zaman olmuyor gün içinde ara kalp atışlarım onun dışında normal bu ilacı kullanmam bana bir zarar verir mi kalp atışlarımı sınırın altına düşürür mü?

 25. Hocam merhaba ben strese bağlı taşikardi yaşıyorum doktorum dideral verdi 10 gündür kullanıyorum ancak kalp ritimlerim hala yüksek çocukluğumda da taşikardi yaşıyordum artık ilaç kullanmaya başladım. Ben ilaç kullanmama rağmen ritmin yükseliyor olması normal mi. Sizce doktoruma tekrar gitmem gerekiyor mu.

 26. Hocam merhaba.
  30 Yaşındaydım
  Ekg ve Efor testi verdim.Hafif ritim bozukluğu var dedi doktor.
  Bana RYTMONORN ilacını kullanmamı söyledi.
  Kapl damarlarında ve Kapakta herhangi sorun yok
  Fakat yüksek eforda kalpteki ritim bozukluğu yok oluyor.Gayet ne ve sağlam dedi doktor…Bu ritim bozukluğu nu ilaç yerine egzersiz ile atlatabilirmiyim?

 27. Hocam yaşım 57 5 saatlık bor hafıza kaybı bılınc bulanıklığı oldu sonrası düzeld ultrasonda şah damarım sol bulbustan ıca ya uzanan ıca lümeninde yaklaşık yüzde 60-70 darlık oluşturan hemodinamik degısıklıge yol açmayan misk yapısa plak izlenmıs sağ da da yüzde 50 darlığa sebeb olan hemodınamık degısıklıge yol açmayan fibros plak izlenmıs sizce en uygun tedavi nedir doktorum sadece duzenlı Ecopirin dedi fakat bazı görüşlerde açıl müdahale gerektıgı konusunda sizce yapılması gereken farklı tetkık varımdır yada öneriniz nedir

 28. Hocam çarpıntım vardı. Belock 50 mg 1 kutu içtim. Sersemlik falan hissetmedim. Sadece arada midem bulanıyordu o kadar. 15-30 gün sonra da kontrole gittiğimde çarpıntım azaldığını tamamen geçmediğini söyledim. Stresli bi dönemden geçiyordum Betablock 50 mg stresin geçene kadar iç dedi. İlk kullaandığım gün aşırı sersemlik oldu. Nabzını ölçtüğümde ise 45 olduğunu gördüm. ben bi daha kullanmadım ama normal tansiyon değerlerim 10/6 iken bi anda 14/9 Lara çıktı. Nabzımda eskiden yanlış hatırlamıyorsam 65 çıkardı o zaman ise Nabzım 100 lerde idi. Doktora gittiğimde bana dideral 40 mg yarım kullanmamı söyledi. 3 ay boyunca kullandım. En son kontrolümde bırakmak istediğimi söyledim. 3 ay sonrası için dideralsiz kontrole gelmemi söyledi. 1 aydır dideral içmiyorum. Hocam Tansiyonum şu aralar büyük 11/12 lerde küçük ise 7/8 lerde. Nabzımda dinlendiği zamanlarda 55 yeni uyandığımda 52 falan çıkıyor. Nabzım düşük diye kaygılanıyorum. Sizce hala dideral etkisinde miyim? Hani nabzın en düşük sınırının 60 olduğunu biliyorum. Benim çokta uzak bi değerde değil. Zamanla dideral etkisinden çıkarsam o istenilen sınırda olur muyum sizce? Bu arada dideral kullandığım sürede stresli olduğumdan 10 kg verdim. İstemeden de olsa 3 ayda gitti. Şuan 170 boyumdayım 80 kg yüm. İstesem de kilo falan veremiyorum. 1 aydır 80 kg da çakıldım kaldım. Şimdi nabzım düzene girene kadar kilo vermemeye çalışıyorum.

  • Hocam teşekkürler cevabınız için.
   Peki nabız eski değerine döner mi? 27 yaşımdayım bu arada. Ya da şöyle söyleyeyim. Nabız eski haline dönmese de bu nabız değeri sağlıklı mı? Eko yapıldı. Tüm sonuçların yanında normal yazıyordu. EF %60 yazıyordu. Düzenli olarak Doktora gitgel yapmadan normal yaşantıma odaklanmalı mıyım sizce? Çünkü Sürekli nabız ölçümü yapma zorunluluğunda hissediyorum kendimi. Doktorum psikiyatriye gitmemi tavsiye etti. Ama benim korkum şu ki. İlerde bu nabız ile Ef değerlerinin daha da düşmesi.

  • Hocam birde durumumda güncel bir şey farkettim. Rica etsem ona da cevap verir misiniz?
   Şeker önceden yoktu. Yani ne olduğunu hiç bilmezdim. Son 3 aylık şeker tam sınırda çıktı. Hba1c 5.7 çıktı. Hba1c (SI) 39 çıktı. Evde ara ara ölçüm yaptığımda şeker 177 çıktığında nabzım 65-69 civarında. Yürüyüş yaparak şekeri 114e düşürüyorum. Nabız 55-58 civarında. Bu şekerle nabız birbirleriyle bağlantılı mı? Kilo vermek istiyorum. Ama 50-55 civarında olan nabzımın daha da düşmesinden endişe ediliyorum. Betabloku bırakalı 3 ay Diderali bırakalı 1 buçuk ay oldu. Hala etkisinde değilimdir diye düşünüyorum. Holter sonucumdan sonra taşikardi tanısı koyuldu ve ona göre bi tedavi uygulandı. Ama 50 mg Betablockun bana iyi gelmedi aksine kötü hale geldim. Kalitesiz bir yaşamım vardı. Son 3 aydır yürüyüş/sağlıklı beslenme/aktif yaşam herşeyi yapıyorum. Şekeri bilmezken şimdi sürekli ölçme durumundayım

  • Hocam birde son 3 aydır bende iştah miştah kalmadı. O kadar yoruldum ki anlatamam. Sürekli doktor doktor geziyorum. Bana ne oldu? Ben neden bu hale geldim? Eski halime dönebilecek miyim diye. En son yine bi nabız düşüklüğü için kardiyolojiye gittiğimde yine bi Holter takıldı ve eko yapıldı. Sonuçlarda bi anormallik yok hocam. Herşey temiz. Olması gerektiği gibi. Eko da herşey normal yazıyordu. EF değeri önemli herhalde %60 idi. Holterde de gerçekten bradikardi yazıyordu 50-55 civarında idi. Doktor genel olarak bir problem görmediği için de bir şey demedi. Bu şeker -nabız-tansiyon değerlerim eski haline döner mi çok ama çok merak ediyorum. Doktorum ölçmememi tavsiye etti. Kendime biraz süre verdim. Vücudun birşeyi kaldıramadı ve zamanla eski haline döneceksin şeklinde kendime telkin veriyorum.

 29. Merhabalar Hocam. 38 yaşındayım çarpıntı şikayetiyle doktora gittim yapılan tetkikler sonucunda ritim bozukluğu olduğu ve 25 mg beloc zok kullanmam gerektiğini söyledi doktorum. Benim size sorum şu olacak ritim bozukluğu kalıcı oluyor verdiği ilacı ömür boyu kullanmam mı gerekiyor ? Cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim

 30. 37 haftalık hamileyken bebeğimde hızlı nabız artışı ve ritim bozukluğu olması nedeniyle acil sezeryana aldılar. 10 gündür yoğun bakımda genelde 2 güne bir atak geçiriyor nabız 250lerde sonra ilaç veriyorlar normale dönüyor. Ekg çekilecek denildi ama atak tekrarladığı için doktor çekmiyor beklemedeyiz.
  Doktorumuz da kalple ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum demiş daha tetkikler yapılmadı ilaç verilerek kontrol altında tutuluyor. svtden bahsedildi.
  Bu ataklar ne kadar sürer, hayati bir tehlike durumu var mı bebeğimi ne zaman alırım ya da bu şekilde evde atak geçirme durumları nasıl oluyor sürekli ilaç kullanacak mıyız?

  • Asıl sorun kalp hastalığı olmayabilir. Yoğun bakım hekimi net açıklama yapacaktır.

  • Merhabalar bende gebelikte çarpıntım 250lerdeydi hatta bir ara yoğun bakıma girdim. 50 mg Beloc zok kullanınca çarpıntım olmadı sezeryan la doğum yapıldı. Kızım doğar doğmaz 7 gün kuveste kaldı çok şükür şimdi iyi. Ha bu arada sezeryan imin 6. Gününde eps ameliyat oldum ve başarısız geçti öyle de kaldı şimdi ilaçlar kullanıyorum

 31. Merhaba hocam,SONUÇ: NORMAL SOL VENTRIKÜL SİSTOLİK FONKSİYONU HAFIF MITRAL YETERSİZLIĞI HAFIF TRIKÜSPIT YETERSİZLİĞİ,çarpıntı için verdiçıti, doktorum bana beloc 50 mg verdi ama normalde tansiyonum 9/6 hep ve ilacı içiçe daha düşüyor tansiyonum,beni zorluyor halsizlik dedim ama yapacak birşey yok diyor,acaba dideral yada daha faklı bir ilaç olmaz mı,ve bana doğru düzgün bilgi verilmedi devlet Hastanesi’de ben ölene kadar bu ilacı mi kullanicam,ilerde felç riskini arttırir diyor

  • İlaç ile tansiyon düşmesi oluyorsa alternatif tedavi için muayene faydalı olacaktır.

 32. Hocam merhabalar. 25 yaşındayım. 24 saatlik ritim holter takıldı sonuçlar şöyle
  VE ATIŞLAR 1391
  SVE ATIŞLAR 438
  ASGARİ KALP ATIŞ HIZI 47
  AZAMİ KALP ATIŞ HIZI 155
  SDNN 150
  Ventriküler ayrılmış 1287
  Supraventriküler ayrılmış 438
  Sonuç : Toplam VE 1391 2 çifti var 24 bigemini olayı ve 7 trigemini olayı var. Temel ritm sinüs monoformik ves+
  Bunlar ne anlama geliyor hocam?

  • Aralıklı düzensiz atımlar izlenmiş. Takipli olduğunuz hekim gerek görürse tedavi uygulayacaktır.

  • Cevabınız için teşekkür ederim hocam acaba bu sayılar çok mu fazla hayati bir riski var mıdır bu teklemelerin? Kalbim birden duracak diye korkuyorum. İlaç kullanmasam olur mu?

 33. Hocam merhaba. 5 ay önce bazı şikayetlerden dolayı kardiyoloji bölümüne muayene oldum ve eko yapıldı temiz çıktı. Şimdi yine aynı şikayetleri hissediyorum. Benim sorum 5 ay gibi kısa bir sürede kalp yetmezliği gelişir mi tekrar gitmeli miyim?

  • merhabalar, aynı şikayetlerle çok uzun süredir doktora gidiyorum ancak benimde hep ekg testim temiz çıkıyor. 24 saatlik eko taktırdım ama yine bir sorun cıkmadı. nabzım 50 dk boyunda 200 leri gördü. o esnada saatimden ekg çekmiştim, ardından hemen doktora gittim, ritim bozukluğu olduğunu, kalpte elektriksel bir kaçak olduğunu söyleyip, beloc zok ilacı verdi. ömür boyu kullan dedi. sizinde bir saatiniz varsa ekg cekmeyi deneyin, inanın oradaki bilgiler doktorlara cok yardımcı oluyor. geçmiş olsun, umarım kötü bir sonuç çıkmaz.

   Hocam yukarıda belirttiğim gibi benim bu sorunum sebebiyle başka bir tetkik vs yaptırmam gerekiyor mu? ne önerirsiniz?

 34. Hocam merhaba. 5 ay önce bazı şikayetlerden dolayı kardiyoloji bölümüne muayene oldum ve eko yapıldı temiz çıktı. Şimdi yine aynı şikayetleri hissediyorum. Benim sorum 5 ay gibi kısa bir sürede kalp yetmezliği gelişir mi tekrar gitmeli miyim?

  • Kalp krizi, kapak hastalıkları, yüksek tansiyon çabuk başlangıçlı kalp yetmezliği yapabilir.

 35. Merhabalar ben 16 yaşındayim ve yaklaşik 6 aydır dideral kullanıyorum. Holter sonucuna göre tansiyonum ve nabzim gün içinde yüksek oluyormuş. İlacımı kullandığım günden beri belli aralıklarla kontrollere gittim ve doktor hepsinde ilacın kalbimi rahatlattığını söyledi. Bir ay önce doktor tekrar Holter takip sonucuna göre ilacı bırakabilirsin dedi ve aşamali olarak bıraktım. Ama tekrar carpinti hissedersem kullanmaya başlayabilecegimi söyledi(günde 2 tablet alıyorum). Ben de tekrar başlamak zorunda kaldım. Ama bazı günler nabzim 59-60 aralığında geziyor bazı günler 75-80 aralığında. Nabzimin düşük olduğu zamanlar beni korkutuyor normal mi acaba? Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 36. Ben iki hafta önce mide rahatsızlığı için doktora gittim pantactive 40mg hap verdi 1 hafta sonra yani bugün bi anda kalbim çarptı şimdi de ritmi bi yükseliyor bi normal oluyor neden olmuş olabilir

 37. 3 gun once menüsküs ameliyatı oldum doktorum taburcu ederken ecopirin 100 Mh verdi evde olduğum ilk gun içtim fakat diger gun ilaçları karıştırıp ağrı kesici içmişim. Bugün 2 tane ecopirin aldım bir sorun olur mu

 38. hocam merhaba umarım görürsünüz yorumumu. benim çok sık çarpıntım oluyor ama psikolojik olduğunu düşünüyorum zira panik atağım var ama bugün çok kötü oldum tüm gün çarpıntım vardı bağırsaklarıma vurdu sonrasında tüm gün çarpıntı ve nefes darlığıyla geçti şimdi saat 00:00 ve göğüsümde bir ağrı var batma gibi solda sadece sırtımda hissedebiliyorum ama çarpıntı ya da darlık yok karnım da ağrıyor bunun sebebi ne olabilir ekg çektirmiştim doktor ultrasonla da bakmıştı ve temiz çıkmıştı daha önceden

 39. Ben concor ilacı kullanıyorum. Beynim de damar atışı oluyor ve atışlarda iltaplı agrı benzer agŕı beynim kötü yürüyüş yapıp geliyorum damar atmaları geçmiyor zor yatışıyor. Demir furmer diye çözeltisi ilacına kullanıyorum.goz kapaklarım agrılık var sanki . Sabah yüzüm şiş uyanıyorum . Ederim i
  Uyuşuyor özelikle sol kol ve bacak .geçmiyor uyuşmalar .

 40. İyi günler hocam benim bir sorum olacaktı. Kalbim normal ritminde düzenli bir şekilde atarken bir anda duruyor. Durduğunu sanmıyorum gerçekten 1-2 saniyeliğine duruyor ondan sonra gelen atım çok sert ve hissedilir biçimde geliyor ve düzenli Bi şekilde devam ediyor. Bu bazen 1 kez oluyor bazen de 20 saniye içinde art arda oluyor ve göğsümde rahatsızlık hissediyorum. Bu nedir acaba?

 41. Hocam merhabalar kolay gelsin. 24 yaşında erkeğim genellikle hareketsiz ve durağan bir yaşamım var. Benim şikayetim sık sık nabzım çok fazla yükseliyor genelde ayağa kalkmakla oluşan nabız yükselmesi var. Bazen 160 170 i buluyor ancak bu kadar hızlı olduğunda bile herhangi Bi çarpıntı hissiyatım yok sadece göğsümde rahatsızlık hissi var. Eskiden bilekten nabzımı kontrol ederken çok net hissederdim ama artık bilekten nabzıma bakarken hissedemiyorum çok derinden geliyor Dolgunluğunu az. İnternette çok araştırdım hocam  acaba kalp oluşan iş yükünü karşılayamıyor mu? nabız volümü ve debisinde azalma olabilir mi? bazen markete kadar gidip geliyorum nabız değerlerim çok yüksek oluyor bazen de yemek yedikten sonra çok hızlanıyor afedersiniz lavaboya çıktığım zaman işim bitince yatağa kendimi zor atıyorum nabzım genelde 160 ları buluyor yatağa uzanınca 3 dakika içinde normale dönüyor bu her lavaboya çıktığım zamsn oluyor saat farketmiyor. sebebi ne olabilir cevaplarsanız çok sevinirim hocam

  • İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Bilekten alınan nabızda nabız dolgunluğunun az olması bir sorun belirtisi midir acaba? Galiba buna nabız hacminde azalma deniyor. Nabzım çok derinden geliyor zar zor hissediyorum eskiden böyle değildi. Kalbin kanı pompalama gücünde azalma olabilir mi

 42. Hocam ben 33 yasındayım gecen sene kalp krizi geçirdim kalp kasılma gücüm suan 42 ymiş toparlama olurmu ve krizi gecirdigimde 83 kiloydum 65 kiloya düştüm bu normalmi arlec brilanta ecopirin delix ve tarden hapları kullanıyorum

 43. Merhaba hocam 2017de kızımı doğum yaptıktan sonra tansiyonum sürekli yüksekti holter takıldı ve isoptin 120kkh başlandı sabah akşam normalde ama ben sadece akşamları içiyorum.suan bir problemim yok ama içmeye devam ediyorum sizce birakmalimiyim?yada bikac gün birakip kendimi kontrol edeyim mi?bide hamilelik düşünürsem bu ilacı kullanmamın ne gibi yan etkisi olur cevaplarsanız sevinirim.tesekkurler şimdiden.

  • Hocam merhaba bende sinüs taşikardi var 2 yıldır beloc 25 mg kullanıyorum
   Ama gece bazen uykudan uyandığımda kalp çarpıntısı ile karşılasiyorum beni halsiz birakiyir nefesim daralıyor gibi oluyorum sizce ilacın dozunu doktorum artırması için gitmeli miyim yada kan sulandırıcı alsam aksamlari iyi gelir mi bişey daha sorucam ablasyon yaptırmak istiyorum kesin çözüm müdür bu işlem

 44. Merhaba hocam umarım inş yorumumu görürsünüz 4 senedir ani bir haber sonrası aort damarım çok hızlı atmaya başladı ve mide bulantısı kusma halsizlik iştahsızlık oluştu hiçbirsey yemiyordum sonra defalarca doktora gittim hatta psikiyatriye de gittim doktorlar stresten olduğunu söylediler ama Hayatımı devam ettiremeyecek raddeye getiriyor attığı zaman yemeden içmeden kesiliyorum ve günlerce geçmiyor acilde serumlar fln takılıyor farkettiğim şey özellikle üzüldüğüm korktuğum sinirlendiğim ya da ani bişey olduğu durumlarda böyle oluyorum biriyle tartışsam bile üzülsem hemen böyle oluyor artık psikolojik olarak çökme duruma getiriyor beni yemek yemek yiyemediğim içinde ayağa kalkacak halim kalmıyor şuan da yine yaşıyorum bu durumu ne yapmam gerekiyor bilmiyorum bir meslektaşınız saneloc 25 mg kullanmamı söyledi lütfen bana yardımcı olun yeni evliyim eşimin sürekli benimle uğraşmak zorunda kalması da ayrı bi üzüyor beni bi akıl verin

 45. Merhaba son 1 yıldır artan tekleme şikayetleri yüzünden kaygı giderici ilaç verildi fakat hepsi kalp çarpıntı gece nabız düşüklüğü tansiyon oynaması yaptı sanki kalbim zorlanıyor xanax aşırı zorladı nefes darlığı yaptı antidepresan içemiyor oluşum kalpte ciddi bir hastalık belirtisi olabilirmi cvp için teşekkür ederim.

 46. Merhaba hocam. İki farklı çarpıntı türü ile doktora başvurdum. İlki tekleme tarzı iken diğeri kalbin hızlı atma hissi idi. Hızlı atım olan çarpıntı holterde yakalandı ve zararı olmadığı (ritim bozukluğu) söylendi. Diğer çarpıntı ise maalesef yakalamadı. Dört gündür hayat kalitemi felaket derecede etkileyen bu çarpıntı bugün içtiğim xanax ile bir gün boyunca hiç rahatız etmedi.Nabız ölçümümde bazen yine yüksek çıkıyor ancak beni rahatsız etmez durumda. Xanaxın kesmesi psikolojik olduğunu mu gösterir ? Teşekkürler

  • Merhaba hocam. Benim sinüs taşikardim var. Kalp ritmim 80 lerden 140 150 lere çıkiyormus bir anda holter sonucuma göre. Doktorum bana Nexivol 5 mg ilacıni verdi sadece carpıntın olacağını düşündüğün zamanlarda kullan dedi ama bu ilacın bana hicbir etkisinin olduğunu düsünmüyorum kutunun yarısı bitti hala çarpıntılarım devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım. Kullandığım ilacın dozajımı düşük yoksa ben mi yanlış kullanıyorum

 47. Hocam Merhaba, bende ventiküler taşikardi tanısı ile 5-6 kez 250’lere çıkan ataklar yaşadım belli dönemlerde. İlk etapta koroner yogun bakımda damardan ilaç, ardından anjiyo. Arkasından damardan boya verilerek çekilen mr. Sonrasında eps yapıldı. Yakma işlemi yapılamadı, cünkü odak yeri bulunamadı. Bana pil önerdi dr’lar ama kabul etmedim. Beloc sabah akşam alarak devam ettim. Tekrar bir atak yaşadım bunda bir eps daha önerdiler ama tekrar yaptırmakta istemedim. Sizce ne yapmalıyım? En ufak efor gerektiren durumda nabzım çok yükseliyor gögsüm sıkışıyor zor nefes alıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

 48. Hocam merhaba , insallah sorumu yanıtlarsınız .
  En son 2017 de uykusuzluk ve çok hareket etmemden kaynaklı doktorun demesi ile bi kalp elektiriklenmesi yaşadım 230 lara çıktı kalp nabzım , doktorum sinüs tasikardisi olduğunu 6 ay içinde bir daha tekrarlarsa istersem ablasyon olabileceğimi söylemişti , o sıra olmadı herhangi birsey ama , bende bir panik atak birakti , ara ara yaşıyorum çarpıntı ama çarpıntı anında ekg ye yetişemediğim için nedenini bulamadık , çektirdiğim ekg holter vs cok temiz ve normal çıktı . Kalp yapısı da gayet normal dendi .
  Ama özellikle Mac yaptığımda cok kosturdugumda bir anda farklı bir atım durumu oluyor cok hızlanıyor kalbim , bazen ani merdiven çıkarken oluyor , bazen cok yorulduğumda oluyor . Nedeni nedir ? Tansiyonum evde kendim ölçtüğümde 15.8 yada 16-9 çıkıyor oluyor sürekli( iyi bir otomatik marka tansiyon aleti) , ama ne zaman bu şikayetle doktora gidip gün boyu tansiyon holter cihazı taktırsam bütün sonuçlarım tertemiz çıkıyor tansiyon değerlerim gayet normal gözüküyor , onu da anlamış değilim .
  Hocam hayalim olan futbolu oynayamiyorum çarpıntım olacak diye , lütfen ne yapmam gerektiğini söyleyin , yardımcı olun

 49. Merhaba hocam ben 31 yasindayim almanya dan yaziyorum 4 aydir carpintim oluyor istirahat halinde 45 40 kadar düsüyor hareket halinde 150 180 lere cikiyor bütün Testlerim degerlerim EGK efor holter Ultraschall temiz cikti 2 Kardiologie doktoruna gittim hic birseyin yok dediler ama rahatsiz edici sekilde carpintim oluyor tekrar tekrar gittim Kardiologie doktorum corona etkisi olabilir dedi bununla ilgili bana yardimci olabilirmisiniz

 50. Merhaba hocam ben 31 yasindayim almanya dan yaziyorum 4 aydir carpintim oluyor istirahat halinde 45 40 kadar düsüyor hareket halinde 150 180 lere cikiyor bütün Testlerim degerlerim EGK efor holter Ultraschall temiz cikti 2 Kardiologie doktoruna gittim hic birseyin yok dediler ama rahatsiz edici sekilde carpintim oluyor tekrar tekrar gittim Kardiologie doktorum corona etkisi olabilir dedi bununla ilgili bana yardimci olabilirmisiniz

 51. Hocam merhaba -3 ay once aldıgım bir ilacın yan etkisi ile nabzım tamamen bozuldu 199 a kdr cıktı sonra 100 lere cıkıyordu.nabzımın yuksek olması sebebi ile beloc sabah aksam 50 mg kullanıyorum 2 ay oldu. ancak sabqahları aşırı yorgun kalkıyorum ve cok yorgun oluyorum normalde spor yapan bırıyım ısten geldikten sonra onuda yapamıorum dozu dun azaltmaya kalktım bugun pırpır ediyor kalbım. bu ılacın zararlarından herkes bahsedior. ne yapmalıyım lutfen cevap veriniz ❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌ cok tesekkur ederim

  • Hocam betablok 50 mg bana sersemlik yaptığı için ben içmeyi bırakım. 3 gün sonra tansiyonum 13 lerde idi. Normalde tansiyonm büyük 10 küçük 6 çıkardı. Bu beni tedirgin etti. Zamanla çarpıntımda başladı. Çarpıntıdan sonra sürekli tansiyon ölçtüm ve benim normalime göre yüksek çıkıyordu. Hani 13 oldu mu benim ensem yanıyordu. Doktora gittiğimde bana dideral verdi. Çarpıntım geçti çok şükür ama uykudan korkarak uyanıyorum. Ruhsal olarak depresif haldeyim ve tansiyonum normal değerlerine göre yüksek çıkıyor. Hocam tansiyonum normal değerlerine döner mi?
   Sınav streside var üzerimde ama uykudan uyandıracak kadar yüksek değildi yani. Ben ders çalışacak gücü kendimde bulabiliyordum ama o betablok tam sonra bulamıyorum. Kafam bi süre donuktu hocam.
   Tansiyonum normal değerlerine döner mi sizce?

 52. Hocam merhaba 3 gündür kalbimde tekleme var ve çok sık oluyor. bugün doktora gittik holter takıldı kalp kapakçığında biraz sarkma var ama kaçırma yok denildi. kolesterolü yüksek çıktı. zayıf sayılırım ve 1 aydır diyette idim yaz geliyor diye. 33 yaşındayım. Yazınızda ilk 2 gün içinde ilaç tedavisi başlanırsa başarı şansı yüksek yazmışsınız doktorumuz ilaç vermedi kalıcı aritmiye dönüşsün istemiyorum. bir kaç gün gecikmeli ilaç kullanımı etkisiz mi kalır.

 53. Hocam merhaba öncelikle bizleri dinlediğiniz için teşekkür ederim hocam bnm sıkıntım çarpıntı hastahaneye her gittiğimde kan verince troponin troponin hep yüksek çıkıyor 2.25 2.30. 2.23 geçen hafta yine kan verdim bu sefer 6.25 çıktı kırmızı alana aldılar kardiyoloji muayene etti kalp ile ilgili her hangi bir sıkıntı çıkmadı sıkıntı çıkmadı ise troponin neden hep yüksek çıkıyor hocam görüşünüz bnm için çok değerli 🙏

 54. Hocam Gunaydinlar mutlu gunler ben yazmistim önceden de concor nabiz dusuklugu ve tasikardi atakları ile ilgili..Hocam oncelikle ayni yorumum 4,5 kere yarim yarim gitmis benden dolayi degil telefon sorunlu kusuruma bakmayin silemiyorum da..Hocam ben daha Doktora gidemedim dusuk nabiz tersine döndü yarim kalp ilacida alsam nabzim 80 altina dusmuyor gunduz ve arada tasikardi atagina giriyor 160 üstü bazen bozuluyor teklemeli olarak ve göğsümde sıkışma ensemde yanma oluyor.Gecen acil ekibini cagirdim cok hizli teklemeli bir tasikardi atagiydi onlar gelene kadar oksurdum ogurdum bulantimda vardi 0.5 mg xanax ictim.Geldiler monitörden baktilar nabiz 120 ye düşmüş buz gibiydim ama kriz anjina yokmus monitore bakip kagit verdiler elime minik ekg.Acaba bi sorun olsa cikarmiydi ekg de hocam ? Dinlen diyip gittiler.Bu nabiz düşüklüğünü kafama takip cok tuzlu yedim ictim Hocam ben..Sonrada nabiz ucmaya tansiyonum cikmaya basladi durduk yere ki ben dusuk tansiyonluyum normalde.Hocam tansiyonu düşürmeyen concor

 55. Hocam merhabalar,ben 55 yaşındayım ve ritim bozukluğu teşhisiyle ablasyon için yatış verildi,ancak yapıldımı yapılmadımı anlayamadım,kasıktan girildi suni çarpıntılar yapıldı,kum torbasıyla odaya getirildim ve sabahı taburcu edildim.Rytmonorm beloc 50 ve ecopirin yazıldı kullanıyorum çarpıntılarım yokoldu. Ablasyon yapılmış olsaydı yinede bu ilaçları verirlermiydi,yapılmadıysa ben o acıyı neden çektim? İlaçlar bitince kontrole gel denildi

 56. merhaba hocam ben 37 yaşındayım, tanım 2015 yılında konuldu ama bence doğuştan hipertrofik kardiyomiyopati hastasıyım. merdiven çıkarken, eforda, eğilip kalkarken ve yokuşta zorlanıyorum. O kadar çok farklı doktora gittim ki hepsi ölecekmişim gibi davranıyor, ama ben kendimi iyi hissediyorum, düz yolda 10000 adımdan fazla yürürüm. Bu kadar ağır bir hastalıksa ben neden kendimi iyi hissediyorum. Ani ölüm riski olan bir hastalık olduğundan risk almamak için mi böyle davranılıyor, ben korkmalı mıyım? Doktora gitmekten korkar oldum

 57. Hocam öncelikle sorularimi yanıtladıginiz icin cok tsk ederim iyiki varsınız zaman ayirip bizi cevapliyorsunuz cok sagolun 🙏..Hocam nabiz düşüklüğümu şikayetlerimi sormustum size ; potasyum seviyesi ; 4,54 cikti 1 ay önce buna iyi demissiniz.Bu yuksek degilse o zaman muz findik ıspanak gibi potasyum yuksek seyler yiyebilirmiyim ben ? Birde Hocam nabiz dusuklugum o zaman potasyum yuksekliginden degilmi o zaman ? Potasyum degeri hergun surekli degisiyor olamaz dimi Hocam misal concor iciyorum asiri yukseliyor 1 gun sonra iniyor felan böyle olabilirmi acaba ? Hocam egzersiz demissiniz vucudum ham halsizim hep ben ufaktan baslayim hareket etmeye o zaman..Hocam ara ara asiri soguk urperme geliyor yuzumden belime kadar donmalar oluyor titreme ile nefes darligi oluyor ve nabzim 53 lere düşüyor bu uzanırken oluyor genelde.Otururken de 59-70 arasi..Ama ayaga kalkinca 80 ve ustu nabiz firliyor Hocam..Yani ben şunu merak ediyorum Hocam ayakta nabiz 80 ise uzaninca veya oturunca 59 – 67 arasi olmasi normalmi acaba ? Hep yuksek nabizli biriydim bu 2 aydir boyle Hocam..Birde concor yarim iciyorum Hocam 2 yildir hatta yarim daha dusurdum yine ayniyim.Hocam bu concorun doz asimi zehirlenmesi olabilirmi acaba svt ve uygunsuz sinüs tasikardileri ve teklemeleri icin concorun yerine farkli bi ilac tavsiye edemezmisiniz bana acaba Hocam az yan etkili ve diger ilaçlarla etkilesmeyen.Hocam aksam oluyor nabiz 59 iyice dusuyor concoru aksam yatmadan iciyorum birde bu dusuk nabizla concor iciyorum icmesem sabaha karşı 200 nabizla kalkiyorum yine icmem gerekiyor.Hocam doktora gidemem suanda lutfen bi yol gosterin bana.Bu 55 lere dusmesi nabzin uzaninca ve gunduzleri 59 a dusmedi otururken normal mi acaba hocam concor yerine nabzimi tansiyonumu boyle düşürmeyen ne içebilirim acaba ben ne yapacagimi sasirdim..

 58. Hocam öncelikle sorularimi yanıtladıginiz icin cok tsk ederim iyiki varsınız zaman ayirip bizi cevapliyorsunuz cok sagolun 🙏..Hocam nabiz düşüklüğümu şikayetlerimi sormustum size ; potasyum seviyesi ; 4,54 cikti 1 ay önce buna iyi demissiniz.Bu yuksek degilse o zaman muz findik ıspanak gibi potasyum yuksek seyler yiyebilirmiyim ben ? Birde Hocam nabiz dusuklugum o zaman potasyum yuksekliginden degilmi o zaman ? Potasyum degeri hergun surekli degisiyor olamaz dimi Hocam misal concor iciyorum asiri yukseliyor 1 gun sonra iniyor felan böyle olabilirmi acaba ? Hocam egzersiz demissiniz vucudum ham halsizim hep ben ufaktan baslayim hareket etmeye o zaman..Hocam ara ara asiri soguk urperme geliyor yuzumden belime kadar donmalar oluyor titreme ile nefes darligi oluyor ve nabzim 53 lere düşüyor bu uzanırken oluyor genelde.Otururken de 59-70 arasi..Ama ayaga kalkinca 80 ve ustu nabiz firliyor Hocam..Yani ben şunu merak ediyorum Hocam ayakta nabiz 80 ise uzaninca veya oturunca 59 – 67 arasi olmasi normalmi acaba ? Hep yuksek nabizli biriydim bu 2 aydir boyle Hocam..Birde concor yarim iciyorum Hocam 2 yildir hatta yarim daha dusurdum yine ayniyim.Hocam bu concorun doz asimi zehirlenmesi olabilirmi acaba svt ve uygunsuz sinüs tasikardileri ve teklemeleri icin concorun yerine farkli bi ilac tavsiye edemezmisiniz bana acaba Hocam az yan etkili ve diger ilaçlarla etkilesmeyen.Hocam aksam oluyor nabiz 59 iyice dusuyor concoru aksam yatmadan iciyorum birde bu dusuk nabizla concor iciyorum icmesem sabaha karşı 200 nabizla kalkiyorum yine icmem gerekiyor.Hocam doktora gidemem suanda lutfen bi yol gosterin bi

 59. Hocam öncelikle sorularimi yanıtladıginiz icin cok tsk ederim iyiki varsınız zaman ayirip bizi cevapliyorsunuz cok sagolun 🙏..Hocam nabiz düşüklüğümu şikayetlerimi sormustum size ; potasyum seviyesi ; 4,54 cikti 1 ay önce buna iyi demissiniz.Bu yuksek degilse o zaman muz findik ıspanak gibi potasyum yuksek seyler yiyebilirmiyim ben ? Birde Hocam nabiz dusuklugum o zaman potasyum yuksekliginden degilmi o zaman ? Potasyum degeri hergun surekli degisiyor olamaz dimi Hocam misal concor iciyorum asiri yukseliyor 1 gun sonra iniyor felan böyle olabilirmi acaba ? Hocam egzersiz demissiniz vucudum ham halsizim hep ben ufaktan baslayim hareket etmeye o zaman..Hocam ara ara asiri soguk urperme geliyor yuzumden belime kadar donmalar oluyor titreme ile nee

 60. Hocam öncelikle sorularimi yanıtladıginiz icin cok tsk ederim iyiki varsınız zaman ayirip bizi cevapliyorsunuz cok sagolun 🙏..Hocam Ben son zamanlarda nabzimin düstugunu ve rahatız

 61. Hocam merhaba, 5 aydir ritim bozuklugu (av-blok1) oldugunu öğrendim ve saneloc 25mg kullanıyorum, çarpıntılarım tamamen yok oldu ama teklemelerim arttı ve son 1-2 aydır nabzım düşüyor, özellikle geceleri nefes darlığı ve yavaş kalp atımı yaşıyorum nabzım 50-55 arası değişiyor.Nefes darlığı bir anda geliyor, panik atak da vardı bende onu yendiğimi düşünüyorum antidepresanları bıraktım 3 ay önce. Fiziksel olarak göğsüm, kalbim ve sol koltuk altım ağrıyor, sol kolda ve bacakta damar atmalarını hissediyorum karıncalanmayla birlikte. 21 yaşındayım doktorum 4 ay daha kullanmam gerektiğini söyledi. Bu ağrılar, nefes darlığının sebebi ne olabilir psikolojik midir yoksa korkmalı mıyım

 62. Hocam Iyi bayramlar dilerim..Hocam nabzimda bir anda 5 aydır olan yavaslama icin 4 kez yorum yapmistim size bu konuda ben birsey dikkatimi çekti Hocam size hemen danismak istedim..Hocam garip yavaslama oldugundan beri kan testimde potasyum seviyesi ; 4,54 cikmis..Diğerinde 4.36 cikmis potasyumum..Deger araliklari ( 3.6-5.1 ) hocam bu potasyum degerlerimi bu 4 ay icinde yaptirdim 2 kez ve boyle cikti Acaba bu potasyum seviyesi uste yakin ya yuksek degermi Hocam ? Dusuk nabiz yaparmi bu degerler acaba ? Ve Bu degerlerle birlikte kalsiyum degerim ; 8.7 cikmis ( 8.6-10.8 ) araligi..Ve ilk defa alta yakin cikmis Hocam Kalsiyum degerim ben hep kalsiyum agirlikli beslenirim ama neden boyle anlayamadim..Tsh değerim ; 1.22 ye düşmüş buna ragmen nabzim yukselmiyor hocam..Birde sodyum değerim Hocam ; 136 cikmis.Alt deger 136 zaten..Bunlarda benim nabzimi düşürecek bir deger varmi acaba Hocam yada bir sorun varmi acaba Hocam potasyum değerim uste yakin ya eger yuksek se ben muz yiyorum hergun 1 tane ve arada findik ceviz maden suyuda iciyorum Hocam acaba bu potasyum degerimde tehlikelimidir bunlar yemesem mi ? Size bir danismak istedim.Hocam birde concor yarim kullaniyorum ya Acaba concorun potasyum yukseltici etkisimi varmi ? Ritim ilaclari potasyum sorunu yapiyor diye duymustum dogrumu acaba hocam 😐 inanin huzurum kacti.

 63. Hocam Iyi bayramlar dilerim..Hocam nabzimda bir anda 5 aydır olan yavaslama icin 4 kez yorum yapmistim size bu konuda ben birsey dikkatimi çekti Hocam size hemen danismak istedim..Hocam garip yavaslama oldugundan beri kan testimde potasyum seviyesi ; 4,54 cikmis..Diğerinde 4.36 cikmis potasyumum..Deger araliklari ( 3.6-5.1 ) hocam bu potasyum degerlerimi bu 4 ay icinde yaptirdim 2 kez ve boyle cikti Acaba bu potasyum seviyesi uste yakin ya yuksek degermi Hocam ? Dusuk nabiz yaparmi bu degerler acaba ? Ve Bu degerlerle birlikte kalsiyum degerim ; 8.7 cikmis ( 8.6-10.8 ) araligi..Ve ilk defa alta yakin cikmis Hocam Kalsiyum degerim ben hep kalsiyum agirlikli beslenirim ama neden boyle anlayamadim..Tsh değerim ; 1.22 ye düşmüş buna ragmen nabzim yukselmiyor hocam..Birde sodyum değerim Hocam ; 136 cikmis.Alt deger 136 zaten..Bunlarda benim nabzimi düşürecek bir deger varmi acaba Hocam yada bir sorun varmi acaba Hocam potasyum değerim uste yakin ya eger yuksek se ben muz yiyor

 64. Kıymetli hocam bir ilacın yan etkisi sonucu hiç problem yokken 199 ile qcile kaldirildim o günden snra doktorları gezmeye başladım bir çok test yaptilar kalpte sorun yok ancak nabiz yuksek i .kardoritm kullandım olmadı dideral hiç fayda etmedi.. dun doktorum beloc verdi 50 mg sabah akşam İki tane almama rağmen ellerim kollarımda müthiş uyusma var özellikle sağ kol bırakmalı miyim devam etmelimiyim kalbime iyi geldi ama kollarım fena..Allah sizden razı olsun derdiniz kalmasın herkese ceva0 vermiş snz

 65. Hocam öncelikle ilginiz icin cok tesekkur ederim bana egzersiz ve kaygi tedavisi demissiniz..Fonksera 15 mg 1.5 mg xanax yanina paxera 5 mg basladi psikiyatrisim.Acaba bu kombin paxeraninda eklenmesi kalpte sorun yaratmazmi ki Hocam.Ayrica concor 2.5 mg + levetrion iciyorum Hergun.Hocam birde hani paxeraya basladim ama yine nabzim 60 -59 lara iniyor oturup uzanırken ama bazende yuksekliyor 70-80 lere Hocam bu normalmi acaba ? Zaten 60 larda diyorum otururken birde uyuyunca ne kadar düşüyor kimbilir korkuyorum.Birde hocam dikkat ettim nabzim 65 nin altina dusunce benim burnumda karincalanma asiri halsizlik yorgunluk nefeste daralma ellerde uyuşma oluyor rahatsız ediyor beni 65 alti nabiz Hocam.Acaba bu 65 alti nabizda olabilecek birseymi yani Bradikardi denilen durum mu tehlikelimi yoksa baska bir düşünceniz varmi acaba bu durum icin Hocam ben sasirdim ne yapacagimi çünkü.Hocam birde enerji icin magnezyum yada koenzim Q10 takviyeleri icmek istiyorum 3 ay oncesi icsemde nabzim 80 altina dusmezdi ama simdi gecen hafta denedim yine nefes darligi uyusma ellerde ve 67 alti nabiz oldu yine.Hocam bu nabiz seviyeleri 60 a kadar bu şikayetleri yaparmi Acaba ? Ve de bu nabiz seviyeleri normalmi acaba ? Birde paxera basladim ustune birakmalimiyim sizce daha cok duserse korkuyorum bi cok hizli bi cok yavas zaten hep.Bana bi akil verebilirseniz çok sevinirim Hocam

  • Nabız sürekli değişkenlik gösterir. Tedaviye mutlaka egzersiz katılmalı.

 66. Hocam merhabalar. 25 yaşındayım belli zamanlarda çarpıntım oluyor 1 ay sürüyor 3 gün olmazsa 1 gün kesin oluyor.Bir çok kardiyoloji ye gittim kimisi normal dedi en son gittiğim doktor kalp atışların düzensiz ama buna aritmi diyemeyiz aralıkları abartacak şekilde değil dedi. Araştrdığım kadar aritmiler tedavi edilmedikçe büyük sıkıntılara yol açabilir diyorlar. Çarpıntı olduğunda nefes darlığı göğsümde ağrı oluyor çarpıntım gün içinde 2 3 kere de olabiliyor 1 kerede ne yapmam gerekiyor endişeli ve üzgünüm.

 67. Merhaba

  Farkında olmadığım iki kalp krizi geçirmişim. Farkına vardığımda kalp yetmezliği başladığını kalbimin potansiyelinin %20ye düştüğünü öğrendim. Yaşım 47 kalbimi tekrar toparlamam mümkünmü😔

 68. Hocam merhaba, gün içinde normalde dinlenme halinde 60-75 arası olan nabzım 2 gündür 80 altına düşmüyor. Gün içinde yine dinlenme halinde 90-115 arası değişiyor. Kalp atışlarımı şiddetli hissediyorum. Ekg çektirdim Ritim bozukluğu çıkmadı.Neden olabilir?

  • Yorgunluk, stres, kansızlık…çarpıntının bir çok sebebi vardır

 69. Hocam iyi pazarlar dilerim.Ben yorumda soru sormustum gecen gun size cevap vermissiniz gun icinde nabız degisikligi olur diye.Hocam ben kendimi bildim bileli hep yuksek nabizli tasikardik insanım.Geceleri 160-250 svt ve uygunsuz sinus tasikardileri ile kalkiyorum gunduzde oluyor ilaçsız gecmiyor.Concor 2.5 mg kullaniyorum.Ama Hocam 1 aydır nabzim bazi aralar otururken 55 e düşüyor Hocam yani otururken 54-64 arasi nabzim hep..Benim 80 nin altina istirahat nabzim düşmezdi hocam ve nefes açliklari darliklari asiri halsizlik yuzde elde ayakta karincalanma buz gibi olma üşüme ataklari surekli soguk urperme var Hocam.Cok korkuyorum nabzimi dusmus görünce telefonun uygulamasından bakiyorum tansiyon aleti ilede bakıyorum düşük Hocam ama ayaga kalkinca hemen 68-78-98 gibi gidiyor Hocam..Concoru yarim daha azalttim xanaxi biraz daha azalttim gecmiyor Hocam düşük nabiz.Kan verdim TSH:1.9 cikti..Demir 64..B12:240..magnezyum :1.9…potasyum :4.35….sedimantasyon :25..Crp ; 2….Hocam ilk defa hayatimda nabzim asiri düşük ve halsiz bitkin yapıyor nefes darligi yapıyor ara ara bende..Ben cok korkuyorum durucak bisey olacak diye yavasliktan.Fonksera 15 mg, xanax 1.5 mg, concor 2.5 mg ve levetrion iciyorum 2 yildir.Acile bundan gitmiştim 1 hafta önce ama nabzim iyice düştü korkusundan paxerada icmistim ustune tasikardiye girmişti kalbim ekg cekildiginde tasikardim vardi Hocam.Yani yine dusuk nabzi goremediler..Ve sadece troponin potasyum d dimer testine bakmislardi ve ekg ye Normal dediler Hocam onlarada..Eve geldim yine dusuk nabiz..Hocam acaba kalp ilaci kalp yetmezligi yapmış olabilirmi ?? Yada onun etkisi olabilirmi bu ufak dozda kac yil sonra..Birakicam ama hemen tasikardi ile kalkıyorum yarisina dusurdum concoru.xanaxida biraz azalttim birde korkudan yine paxera ekledim yanina fonkseranin tasikardi yapsin diye..Hocam birden bire dinlenirken nabzin 54 lere dusmesi ve anlattiklarim tehlikeli bir durum mu acaba ? Bu neden olur ne yapabilirim ? Kardiyologa tasikardiler icin eps icin gidecegim zaten ama sonra korkuyorum çünkü cok..Birde bu cıktı basima Hocam..Hareketli bir hayatim yok Hocam dusuncelerinizi alabilirmiyim lutfen

 70. hocam merhaba ben 20 yaşındayım bildiğim kadarıyla genetik hastalığım yok, 3 aydır kalbimde ve göğüsümde ağrılar oluyordu kolmuyuşmalarımla birlikte ve yürüme-koşma durumunda kalbim tekleyip iki kere extra atıyordu sanki, kardiyolojiye gittim ve ekg çektiler 120 çıktı ama hızlı yürümüştüm oraya giderken ondan mıdır bilmiyorum, kalbime baktı ve kapakcigimin normalden daha düz olduğunu söyledi bu bir sıkıntı yaratır mı? ve bana concor 5mg yazdı 3 ay kullan dedi ama ilaca başladığımdan beri akşamları ağrılarım oluyor ne yapmalıyım

 71. Merhaba hocam. 5 yıl önce çarpıntı şikayetim ile mitral kapak prolapsusum olduğunu öğrendim. Beloc 25i çarpıntım olduğunda kullanmam önerildi. 2022 temmuz ayında yine çarpıntım başladı. Bir süre bekledim geçmedi. 2. Ay sonunda muaueye oldum holter takıldı ekstra atım var denildi ve beloc 50yi sabah akşam kullanmaya başladım. 2 ay kadar oldu geçiyor sanıyordum ama özellikle çalışırken (acil serviste çalışıyorum. Nöbet ve uyku düzensizliği mevcut.) Nöbetlerde bazen otururken bile kalbim yerine sığmıyor hissi veriyor. Boğazımda atıyor sanki. Yattığım zaman kalbime yük biniyor gibi oluyor dönüp duruyorum. Nabzım nadiren 100ü birkaç birim geçiyor. Tansiyonum normal olarak 90/60lardadır. Tekrar kontrole gideceğim ama doktorum ilaca cevap vermezse ablasyon yapıyoruz demişti. Bundan da biraz korkuyorum. Yaşım 39 kilo 67. Ne söylemek istersiniz hocam?

  • Sinüzal taşikardi denilen basit ritim yüksekliğinde ablasyon uygulanmaz.

 72. Hocam merhaba yaklaşık 1.5 yıldır çarpıntı ritim bozukluğu ve kalpte ağrı sorunları yaşıyorum 2 gün önce bu sorunlardan dolayı anjiyo oldum çıkan sonuçta doktorum miyokardiyal köprü bride teşhisi koydu ilaç tedavisi önerdi çok araştırdım bu hastalığın cerrahi bir çözümü kesin çözüm olarak varmıdır riskleri nelerdir yardımcı olursanız sevinirim herkese sağlık dolu bir yaşam dilerim

  • Uğur Bey merhaba, bendede aynı sorun tespit edildi Diltizem diye bir ilaç tedavisi başladılar. Ama ritim bozkluğum rahatsız etmeye devam ediyor. Bu nedenle biraz düzelsin diye ek olarak beloc alıyorum. Size ilaç olarak ne yazıldı.

 73. Hocam merhaba,
  49 yaşındayım, Yaklaşık 15 yıl önce başlayan toplam da 8-10 defa yaşadığım çok şiddetli taşikardi ataklarım oluyor kalbim ağzımdan çıkacakmış gibi güm güm neredeyse 200 nabız atıyor en fazla 2-3 dakika sürüyor ve bittiğinde üzerimden kamyon geçmiş gibi oluyorum aşırı yorgunluk oluyor.3 hafta önceki son atağımda ilk defa hafif göz kararması ve sendeleme yaşadım.doktora gittim bana diltizem 90 verdi 15 gün kullan geçmezse eps yapalım dedi, bir başka doktora gittim o da ilacı kullanma eps ablasyon yapalım ömür boyu kurtul dedi.bu arada hiç ilaç tedavisi uygulamadım. Son ataktan sonra sanki artçı gibi ara ara pirpirlanmalarim oluyor,sizce ne yapmalıyım,diltizemi kullanayayim mi?yoksa başka bir ilaç mı kullanayım?
  Yada eps ablasyon işlemi mi yaptırayım?
  Bu arada aşırı derecede korkuyorum bu işlemden.ruh halim iyi değil.

  • Tanı konulmuş net ritim bozukluğu varsa ablasyon düşünülebilir.

 74. Hocam merhabalar. 15 yaşımdan beri en fazla 1 dk süren çarpıntılarım vardı ne olduğunu bulamamışlardı yakalanmadı hiç ekgde. En son 2021 Ağustos ayında 1 saat süren büyük bir çarpıntım oldu ve bu çarpıntı yakalandı. Doğuştan kalp damarımda fazlalık olduğu ve ablasyon olmam gerektiği söylendi. Geçen ekim ayında ablasyon işlemi yapıldı çarpıntılarım geçti ama kalpte teklemeler hissediyorum. Özellikle eğildiğimde kafamı yere eğdiğimde ve yattığımda oluyor. Yarım concor 5 mg kullanıyorum. Yürümekten yorulmaktan korkuyorum. Bu teklemeler nedir aniden patlama gibi hissediyorum ve gerçekten çok yıpranmış hissediyorum alt üst oldum. Kaç doktora gittim kalp fonksiyonlarında sorun yok dediler. Psikolojik dediler destek aldım ama geçmiyor. Lütfen bana yardımcı olun ne yapmalıyım nedir ne değildir çok yoruldum.

 75. Hocam mutlu pazarlar ben Tomris 40 yasina girdim..3.5 yildir Svt dahil uggunsuz sinüs tasikardileri, ayakta ustuste teklemeler , gece uyandıran cok hizli 180 üstü nabiz(geçmiyor ) gibi aritmiler yasiyorum.Sadece 160 olan uygunsuz sinus tasikardileri ve arada teklemeler yakalandi.Gerisini yakalayamiyorlar ve asiri halsiz bitkin düştüm Hocam biktim hayattan.Concor 5 mg yarim +ceyregi iciyorum cunku zaten dusuk tansiyonluyum.Buna ragmen nabzim 80 nin altina dusmezdi Hocam.Zaten iyi bir doktor bulup eps ablasyon olmak istiyorum ben yoruldum Hocam spor yuruyus dahi yapmiyorum ayaga bile kalkmıyorum son 1.5 yildir Hocam zaten asiri yorgunluk basladi odem oldu heryerim ayaklarim bacaklarim karnim hep odem heryerim rontgende cikti normal..Ve 10 kilo aldim Hocam concordan sonra 1.5 yilda.Saclarim döküldü depresyona girdim bunaldim şişmanladım insulin direnci gelisti ama kimse bana yardim etmiyor Ailem dahi.Hocam ben eps ablasyon icin bi hoca bulana kadar bu concor yerine tansiyon dusurmeyen kilo yapmayan sac dokmeyen es deger bir ritim ilaci varmi hafif acaba onla devam etsem ?? Bi doktorum yok gittigim 1 yildir..Birde Hocam kendi kendime habire cozum aradigimdan , aritmiye magnezyum iyi gelir diye magnezyum kombin vitamin ictim 1 sise bitirdim ondan mi bilmiyorum ama nabzim 60 cikiyor hep Hocam artik.5 gundur kulakta surekli cinlama bas donmesi kafami çevirince donme hissi bulanti iştahsızlık var cok yogun..Nabiz 85 lerdeydi bu kadar ilaca ragmen ama son 3 gündür 60 cikiyor hep Hocam ; tansiyonda 11 /6 cikiyor.Ve asiri üşüyorum hep.Hocam benim asla kahveden sonra veya yemek sonrasi felan nabzim 60 cikmaz hele gum gum atmaz.Gecede kalbim ortasinda sanki ic gecme 1 kez durma gibi garip biseu oluyor anlamadim takmamaya calisiyorum onu da bu 60 a düşen nabiz icin Concoru yarima dusurdum hocam ama yine fonksera ve xanaxi icince sabah 60 cikiyor.Hocam birden ilaçlar yan etki yapamaz degilmi yada magnezyum zehirlenmesimidir Hocam bu yada habire vitamin mineral aliyorum Ne yapacagimi sasirdim Hocam Suan yazliktayim Ailemle ve ayagimi sakatladim bi yere gidemiyorum.Acaba bu surekli 60 cikan nabizdan birsey olurmu ki ?? Ne yapmam lazim cok dusuk sanki bisey olacak diye korkuyorum cok panik yaptım..Dusuncelerinizi alabilirmiyim lutfen

  • Nabızda sürekli değişkenlik olması normal. Düzenli egzersiz ve kaygı ile mücadele şikayetleri azaltacaktır.

  • Hocam yorumdan sonra 2 ay daha geçti ve uzanir veya otururken nabzim 54-64 arasi hep düşük ama..Benim nabzim 80 nin altina istirahatte bile dusmezdi hocam korkuyorum acaba tehlikeli bir ritim mi bu ? Ayaga kalkinca direk 67-110 dan başlıyor nabzim Hocam.Ve surekli halsizlik yorgunluk nefes zorluğu el ayaklarda üşüme yüzde burunda uyuşma nefeste azalma kulak cinlamasi ve ani üşüme titreme ataklari oluyor surekli Hocam.Kan tahlili verdim Tsh : 1.9 normal..Vitamin mineraller normal..Concor 5 mg in yarisini iciyordum hep o yapiyordur belki diye yarısinı daha dusurdum bu sefer gece yuksek tasikardi ile uyandım Hocam..Ben ne yapabilirim acaba sasirdim Hocam..Bu dusuk nabzi concor yaparmi acaba ? Aksam iciyorum ilacimi kac gundur dusuk nabzim 54 lere düşüyor ve ben mecbur yine concor icip yatıyorum icmesem tasikardi ile kalkıyorum..Hocam concor zehirlenme bisey yapmis olabilirmi Acaba yada kalbim tamamen bozulmus tıkanmış bisey olmus olabilirmi Acaba ? Boyle oturur uzanirken 54 e kadar düşmesi hergun bu saatlerde normalmi acaba Hocam nabzimin ? Concoru birakip muadil bir ilac varmi acaba hocam baslasam nabzi dusurmeyen boyle yada ne yapsam ? Fonksera 15 mg ve xanax 1.5 mg ve levetrin iciyorum Hocam Ilk defa bu 3 aydir nabzim dusuk Hocam bitkinim..Düşüncenizi alabilirmiyim lutfen korkuyorum Hocam

 76. Hocam inşallah görürsünüz sorumu hocam doğum kontrol hapı alıyorum bırakmak istiyorum çarpıntı yapar mı bunun zarari olurmu kalbe acaba

  • Doğum kontrol ilaçlarının çarpıntı yan etkisi düşüktür.

 77. Hocam Merhaba. Yaşım 48 ve 3 yıldır yüksek tansiyon ve taşikardi için Concor 5 mg kullanıyorum.Şu ana kadar herşey yolunda gidiyordu ancak son zamanlarda gece uykumdan uyanınca kalp atışlarım hızlanmaya başlıyor ve dikkatimi verdikçe dahada artmaya başlıyo ve şiddetli oluyor.5-10 dakka sonra geçiyor.Gündüz vakti sorun yok hatta nabzım dinlenirken 50 vivarı. Bu taşikardi ataklarına yakın zamanda kullanmaya başladığım Cipralex 10 mg neden olabilir mi hocam?

 78. Hocam panik atak biriyim teshis konulmasada cok heyecanli panik biriym panik olunca kalbim sikisiyor nefes alamiyorumm ehliye te 2kere girfim panik oldum hocalara arabaya binio bana bakarlarken sikinti basiyo kalmk istemiyorumm bana sinava girerken ne onerirsiniz ilac yada igne
  .

 79. Selam merhaba hocam doğuştan kalp hastasıyım DELİK ve KAPAK onarımı yapıldı 10 sene öncesi ve öğündür bugündür hep sikayetlerim oldu 2 kezde anjiyo oldum birinde ritim bozukluğu olarak ELEKTOROJOK alasyon yapıl yakarak biraz iyi geldi şükür ama olası hep bir sorun vardı ne ben anlatabildim ne beni anlayan bir hekim çıktı bu sorun beni hareket kisitligi yaparak 10 sene hep evde yatarak günümü geçirdim ve artık yatmaya dayanamadım evde diyer günlük işlerimi yapmaya aktif olmaya başladım yaparken ani üşüme ve anı yanma hissi oluştu vücutta ve daha sonrası vücudumda böcek gezer gibi hisler oldu daha üstüne gittim aktif oldukça sorunlarım artı ve şimdiki sorunum ateşler içindeyim cilt alarjik var kaşıntılı ANİ YANMA ANİ ÜŞÜME genelde YANMA hissi damarlarim da aynı bazen çekilmiş kuru damar bazende damarlarim patlıcak gibi kanda şişmiş basınçlı oluyor ALERJİ KAŞINTI başlayınca kalbim bir gevşeyip bur kasiliyor 9 yıldır RYTMONORM 150 gm ve ECEPİRİN 100 gm ilaç kullanıyorum benim DÜŞÜNCEM kalbimde enfeksiyon var gibi ama o enfeksiyon bulunamıyor gibi şu anda kalbimde DEDİKTE yama da çok az kacaklik var kapakta yine daralma VE KALP ATIMLARIM var alarji kaşınma bas edemiyorum aşırı kaşınma var simdikten tşk ederim cvp için hocam yazdiklarimda hatam olduysa özür dilerim MUHAKKİ SİZDEN CEVAP BEKLİYECEM HOCAM sevgi ve saygıyla selamlar

  • Yaşımı yazmaya unutmuşum ve bir kaç diyeceklerimi yaşım 36 damarlarımın içinde gezen birşey var hissi var kalpde ve damarlarda enfeksiyon ve intihap olurmu hocam VARSA İNTİHAP VE ENFEKSİYON HANGİ TEST YAPILIR enfeksiyon ve intihap kanda veya nede çıkar 5 gün öncesi de HOLTER takıldı sonuç ritim bozukluğu yok denildi

 80. Hocam merhaba meslektaşınızım ,babam 2kez aort kapak replasmanı geçirdi sonuncusu 2007de olmak üzere.8ay kadar önce af-flutter geçirdi,cordarone 200 mg başlandı.8aydır iyiydi hatta 2hafta önce kontrole de gittik.Kontrolünde doktor bey tarafından sabah kullandığı cordarone akşama alındı,akşamki sütril neo ise sabaha.Yani akşam cordarone,ardından coumadin,alvastin kullanıyor sabah ise sütrl neo ve karvea.3gün önce çarpıntısı oldu 120 lere çıktı nabzı 100lük içine beloc ile toparladı tekrar flutter saptandı.Aynı şekilde dün gece de çarpıntısı oldu ve yarım beloc ile rahatladı.Sormak istediğim ilaç zamanlarının değişmesinden kaynaklı bir etkileşim durumu nedeniyle bu durum gerçekleşmiş olabilir mi?Öneriniz ablasyon mu olur yoksa farklı bir şey mi?Şimdiden çok teşekkürler.

 81. Çok souyu yanıtlamışsınız şansımı denemek istedim.ekstrasistolle başlayıp 7 aydır ilaç kullanıyorum.ritimholterde 1500lere çıkan vurulardan sonra sabah isoptin akşam rytmonorm aldım.tekrarlayan holterlerle 50 bandına indi lakin bu defa tansiyon çıktı önce sabah codiovan eklendi akşamına da carduraxl 4mg.gittiğim doktor ameliyat olduğundan hastane değiştirdim yeni doktor isoptin ve ryhtmonormu kesti. Sabah coveram akşam vasoxsene döndü 1 hafta sonra tansiyon holtere girdim tansiyonlsr normale düştü lâkin ekstesistolü bikaç gündür hissetmeye başladım yine.önemli değil dedi.vasoxeni iptal edip kardoritm verdi.3 gündür ağır boğaz enfeksiyonu geçiriyorum onlar için verilen ilaçlarıda söyledim iyilelene kadar iç mecburen dedi. Onlarda aferin sinüs,klamoks 1000,erdostin. Cevap verirseniz mutlu olurum saygılarımla.

 82. Hocam ben ilk gündür doktor gözetiminde beloc kullanımını bırakıp concor 5mg geçtim fakat fakat nabzın aşırı düşüyor ve halsizlik yaşıyorum yarım tablet alsam olurmu

 83. Merhaba, 38 yaşındayım. Hareketle gelen göğüs ağrısı sebebiyle 2 yıl önce anjiyo yapıldı. Yavaş akım ve angina pektoris teşhisi konuldu. Diltizem 60 günde 3 kere monoket 1 kere ve coraspin kullanıyorum. Ancak zaman zaman ayakkabımı bağlarken bile göğsümde ağrı oluyor. Hareketle gelen aşırı ağrılar beni hemen oturtuyor. Dinlenince geçiyor. Bu kadar ilaca rağmen ne olabilir hocam son zamanlarda çok sık oluyor.

 84. Hocam bende yaklaşık 8 yıldır belirgin çarpıntı sorunlarım var, aynı zamanda anksiyete bozukluğu da teşhisi konuldu. 8yıldır efexor 150mg kullanıyorum son 4 yıldır da concor kullanıyorum bi sinüs taşikardi denildi, bi atriyal taşikardi denildi. girmediğim doktor kalmadı bir prof kalbin sağlam eps / ablasyon olmaz sende sinüs taşikardi var dedi. Onun yazdığı ilacı kullanıyorum concor 10mg. Daha önce beloc 50mg aldım pek fayda etmemişti. Concorla iyi gidiyordu. Efexorla beraber alıyorum her sabah. Ama son 1 yıldır şikayetlerim devam etmeye başladı. Yatağa uzanınca ya da oturunca çarpıntı hissediyorum. İstirahatte 70-85arası atıyor ama güçlü atımlar hissediyorum.Bu beni rahatsız ediyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Ablasyondan korkuyorum çok farklı şikayetler var bazı hastalar daha kötü olmuş falan. Bu konu da ne yapayım ne önerirsiniz.

  • Şikayetlerimiz aynı. Ben de beloc 50mg 2×1 kullanıyorum. Son 15 güne kadar geçti unuttum sandım ama bu ara yine arttı. Hep bir heyecan hali. Kalbim kursağımda atıyor sanki. Ablasyon olmalı mıyım bilemiyorum. Siz nasıl oldunuz?

 85. Selamlar hocam. Babam 81 yasında kalbinde oluşan bir hissiyat sonucu acile gitmiş pazar günü. Ritim bozuklugu demişler kan sulandırıcı iğne yapmışlar, acil doktoru cordarone 200mg ve iki kutu (on adte) evox iğne ilaçlarını yazmış . Çarşamba gün kardiyolog doktora gittik ekg cekildi normal çıktı. Doktor holter takılmasınıda istedi takıldı. Bugün sonuclarını aldım tansiyon iyi dedi ritim bozuklugu hafif var dedi ama babamın bi şikayeti kalmadı. Kardiyolog doktor Beloc hapını iptal etti bunun yerine cordarone yi kullanacak dedi. İğnelerde bitince devam etmenize gerek yok dedi. Babama uzun zaman önce stent takılmıştı ve cok uzun bir süredir beloc hapını kullanıyordu. Benim merak ettiğim bu Beloc hapı ve cordarone birbirinin muadilimi oluyor ? Çok teşekkürler.

 86. Hocam merhaba, bundan bir yıl kadar önce bana kalp kası bandı (miyokardiyal bridge) tanısı koyuldu. Merdiven çıktığımda yada bir miktar efor sarf ettiğimde göğüs bölgemde uyuşukluk ve yanma karışımı bir hissin yanında nefes darlığı ve çarpıntı yaşıyorum. Bu sene aynı doktora ulaşamadığım için farklı bir kalp doktoruna gittim ve durumu izah ettim. Yapılan muayene sonrasında kalbimde bir sorun olmadığını, kalp kası bandının çok yaygın görülen bir durum olduğunu, beslenme alışkanlıklarımda değişiklik yapmamı ve sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmam gerektiğini söyledi. İlk gittiğim doktorsa ileride ameliyat olmam gerektiğini söylemişti. Benim öğren istediğim kalp kası bandının kalp sağlığına etkisi nedir? Önemsiz bir durum mu yoksa hayati bir risk söz konusu mu? İki farklı doktordan birbirinden farklı yorumlar aldığım için bu konuda araştırma yapıyorum. Üçüncü bir doktora daha gidip farklı bir uzman yorumu daha almalı mıyım?
  Not: Günde bir adet sigara içiyorum.

  • Miyokardiyal bridge genel olarak sorun oluşturmaz. Stent yada ameliyat tedavisi nadiren gerektirir.

 87. Hocam doktor ektrasistol tanısı koydu bana. Önceden günde 6 7 kez yaşarken bazen hiç, 2 sefer 1 saate uzanan. 1 – 2 dakikada 1 yaşadım. Çok korktum. Ayrıca saneloc içince daha panik yapıp, arttırıyorum gibi geldi yada ben öyle düşünüyorum. Bu hastalık bende kronikleşirmi

 88. Hocam merhaba ; Ben bir yıl önce panik atak geçirdim buna bağlı olarak dönem dönem anksiyetelerim olması sebebiyle kardiyolojilerde rutin kontrollerimi yaptırdım .

  1hafta önce çarpıntı şikayetiyle ( çarpıtıdan daha çok oturduğum yerde kalbimin attığını hissediyorum ve bu 3 gün geçmeyince kontrole gittim ) yapılan tahlillerde ldl kolestrolüm 190 hdl kolestrol 48 total kolestrol 258 çıktı . Yapılan ekg septal t dalgası anormalliği is spesifik değil çıktı . Bunun üzerine doktor benden şikayetlerimi sonuçlara istaneden bende BT anjuo bilgisayarlı tomografi istedi . O hastanede olmadığı için Amerikan hasntanesie gittim randevu aldım . Gitmeden aç karınla beloc 25 mg aldım . Nabız 70 altına düşmedi 2.beloc 25 mg aldım yine düşmeyince hastanedeki kardiyoloji doktoruna muayeneye yönlendirildm . Doktor neden BT Anjua istediklerini sordu durumu yukarıda ki gbi anlattım . BT Anjua için Efor testi yapıldımı dedi olmadığı için seni bir efor sokalım dedi .
  Bu arada Yaşım 32 alkol sigara 3 yıldır kullanmıyorum . Ailede hırsi bi kalp rahatsızlığı yok .
  Yapılan Efor testini başarılı tamamladım . Efor temiz çıkınca ve yaşımın genç olmasından sebep BT anjua gerek olmadığını söyledi .

  2D-M mode B- Mode Renkli Doppler Ekokardiografide sonuçlarım

  – Normal LV Sistol ve Diastol Fonksiyonları LV EF %65
  – Mitral Kapaktan Eser Regurgitan Akım (<+1).

  Bu çarpıntının 1.derece mitral kapak yetmezliğinden ve anksiyetemden olabileceğini söyleyerek ve kolestrol yüksekliğinden dolayı bana sabahlar concor 5 mg akşamlarıda buskas 10+10 ve Lipitor 10 mg ilaca başladı . 1 ay sonra kontrolum var .

  Karnımınla göğsüm arasında bi huzursuzluk , hafif sırt ağrısı ve kalbimin sesini duyma konusu devam ediyor henüz 3 gündür kullanıyorum ilaçları . Doktor şuan için beni psikaytriye yönlendirmedi kaygılarım için sizce psikologtan destek almalıyım . Uygulanan tedavi konusunda yorumlarınız nedir .

  • Şikayetlere yönelik destek tedavisi önerilmiş. Kolesterol için sağlıklı yaşam tarzına dikkat edilmeli. Düzenli takip ihmal edilmemeli.

 89. Merhaba hocam. Gastrit ve gaz şikayetleri olan birisiyim. Bu anlarda tekleme ve geçici nabız yükselmesi yaşıyorum. Buna alıştım ama mastürbasyon yaptığımda ve heyecanlandığımda kalp atışlarım yavaşlamaya başladı. Yerimden fırlama ihtiyacı duyuyorum ve bu durumdan sıyrıldığımda atışlarım normale dönüyor. Bu yaşadığım tamamen psikolojik midir yoksa kalple ilgili bir sorunum olabilir mi?

 90. Merhaba 39 yaşında MS hastasıyım 6 ay önce ani baş dönmesi göz kararması ile acile gittim yapılan Troponin I testi 300 ler de çıktı ve doktor genç olduğun için anjio yapmamız lazım dedi anjio olduk temiz çıktı bütün EKG eko efor holter testleri temiz çıkıyor ancak düşmeyen Troponin I testleri var hocam ve bu beni çok rahatsız ediyor sürekli başım dönüyor kalbim düzensiz çalışıyor ve buna bağlı olarakta sıtres yaşıyorum. Başka bir doktora gittim Troponin t testini yaptı normal çıktı ve Troponin I testinin bi öneminin olmadığını söyledi fakat bu sürekli yüksek şuan 1000 lerin üzerinde rahatsızlık veriyor sizin yorumunuz ne olur teşekkür ediyorum

  • troponin ı ya karşı yalancı pozitif reaksiyonlar oluşabilir. eko testi normal ise troponin t ve ckmb ,bnp ile takip daha iyi olabilir.

  • Anksiyete hastasının kardeşim. Psikyatriye git. Aslında gitme.. kafanı serin tutu yurusus yap ve bol bol kitap oku. Kendine dinlemektende vazgec

 91. Hocam merhabalar eşim 26 yaşında bayan 2 gün önce eps ameliyatı oldu riskli bölgede olduğundan yakılmadığı söylendi ritmi şuan yürürken 100 Üzerine çıkıyor oturduğu yerde zaman zaman 100 üzerini görüyor daha efor sarf etmeden böyle oluyor kendimi çokta iyi hissetmiyor ameliyat sonrası normal bir durum mu acaba nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkür ederim

 92. Merhaba Ahmet Bey.

  Annem 64 yaşında ve 2,5 ay önce 5 damar için açık koroner bypass ameliyatı oldu.
  Annemin günde öğlen 1 kez kullandığı Planor 75 mg annemi rahatsız ediyor.
  Bu ilacı 2 gün üst üste kullanınca kalp atışlarının 100 üzerinde seyrediyor, halsizlik, yüz ve vucutun bazı kısımlarında 1 cm lik sarı kısımlar oluşmasına neden oluyor.
  Daha önceden bu ilacı 1 hafta vermedim ve annem düzeldi. Kalp atışları 85 civarlarına düştü ve halsizlik şikayetleri son buldu. Tekrar vermeye başladım annem 2. günde rahatsızlandı. ilacı kestikten bir kaç gün sonra düzeldi ve bir haftadır ilacı vermiyorum önemli bir sorun yok.

  Annemin kullandığı diğer ilaçlar.
  Sabah Ecopirin 150 mg, Kemik erimesi için Calcimax -D3 1000 mg
  Akşam Beloc 50 mg.

  Bildiğim kadarıyla Planor bir kansulandırıcı. Ecopirin zaten bu işe yarıyor. Bu ilacı kullanmaya devam etmeye gerek varmı?
  Teşekkürler

 93. Merhabalar Doç. Dr. Ahmet bey
  Yaklaşık 2 ay önce arkadaşlarımın içirdiği viski sahte çıktı bilmiyorduk. Viskiyi içip uyuduk birşey yoktu uyandıktan sonra vücudumda kuruma aşırı su içmeye başladım gece oldu uyumak istediğimde kalbim de garip ritim bozukluklarıyla beraber ani şekilde kalp çarpıntılarım olmaya başladı gün içerisindede kalbimi yorgun çarptığını hissediyorum ve kendimi o günden sonra iyi hissetmemeye başladım günlük su ihtiyacımı bolca alıyorum en az iki litre su ve yeşillik bol tüketiyor yağlılardan da uzak duruyordum gün içerisinde ve uyuyacağım zaman uzandığımda daha doğrusu kalbimin atışı göğsümde belirgin yorgun atışlarla beraber hızlanıyor göğsüm de ise ciddi şekilde ısınmalarla beraber kan dolaşımımı ciddi hissediyordum göğsümde sanki kalbim pompalayamıyor gibi garip sesler alıyordum fokurdama gibi sesler geliyordu göğsümde iman tahtasının etrafındaki damarlar kasılıyor ağrıyordu masaj yapıyordum damarlarım çok tutulmuştu göğsümde, ve sol kolumda ağrı oluşuyordu özellikle uyuyacağım zaman fakat gün içerisindede oluyo ara ara ve sürekli atışını hissetmeye başladım bir sonraki gün içerisinde halsiz keyifsiz her an bişey olacakmış gibi yorgun kalple yaşamaya başladım. Özellikle uyuyacağım zaman yatağıma uzandığımda ciddi şekilde kalbimde çarpıntıyla beraber istemsiz bir şekilde canım yanarak ayaklanarak sıçramalarım oldu bunları yaşarken randevu alamadığım için ilçemizin hastanesinde acil bölümünde kan tahlili ve ekg çektirdim iyisin dedi dil altı vermişti çok iyi geldi sonrasında maddi nedenlerden dolayı katlanmak zorunda kaldım randevu alamacım aynı sorunlar devam ediyordu kalbimde ciddi acı hissettim gece 2 gibiydi kendime güvenemediğim için araç sürmedim 112 acili aradım kapıma geldiler yolda ambulans içerisinde bana müdahale ettiler cihaza bağladılar şuan iyisin dediler kardiyolojiye sıra al muayene ol dediler şansıma o gece bir boşluk oluşmuş randevu aldım bu durumlar 15 günü buldu ve sonunda gittim ekg efor ve ritimolır bağladılar bir günlük ertesi gün gittim gece cihaz birşey yakalayamadığı için iyisin dedi kalbime baktı odasındaki bir görüntülü cihazla kalbin gayet sağlıklı dedi ama yine aynı sorunlarla yaşamaya devam ediyorum özellikle yatağıma uzandığımda olan oluyo kalbim yoruluyo sol tarafıma yatamıyorum sırt üstü yatamıyorum yokluyo beni hep sağıma yatarak uyuyorum ve o günden sonra gün içerisinde bir adet limonu sulandırıp içtim kısa süreli iyi gelsede geceleri tam uyuyacağım zaman aynı sorunlar sırt üstü uzandığımda bu her gün oluyor kalbim anlamsızca yoruluyordu, kalbimin sürekli yorgun atışlarını hissediyordum bir süre sonra tekrar büyük çarpıntılar yaşayarak zorla uyudum ve artık yorgun bir kalple yaşamaya çalışıyorum en ufak bir heyecanda kalbim garip karşılık veriyor sizce alkol damarsal sorunmu yaptı bana kalp kapakçığımım yapısımı bozuldu inceldi kaçırıyor ve sürekli geçmeyen kulan üstü beyin damarlarım özellikle sağ tarafı ağrıyor kulaklarıöda geçmeyen bssınç gözlerim ağrıyor benim nasıl bir yol izlemem lazım çok yoruldum çaresizim bana lütfen yardımcı olun.

 94. Hocam merhaba, stres sıkıntı yoğun kaygı yaşadığımdan düzensiz kalp atışım oluyor. Yada bazen kendimi iyi hissediyorum diyorum yine oluyor anlamıyorum. Olunca daha çok kaygı yaşıyorum. Doktora gittim ilaç verdi. İlaç kullanma korkum var. Kullanamıyorum. Hatta dedimki 25 mg yarısını içiyim onuda içemedim. Farklı vuruş hissediyorum hemen geçiyor. Bide doktor dediki böyle sorun olunca kullan, olmayınca bırak, bu doğrumu. Elim ayağım kesiliyor. Nabzım iyi. Yüksek değil. Sadece farklı bir atış. Kalp krizi geçirirmiyim diye korkuyorum. Napıcamı şaşırdım.

 95. İyi günler hocam bir hafta önce eps oldum doktorum damarıma ulaşamadı dedi 15 gün sonra tekrar yapacaz amelyata girmeden önce saneloc 50 kullanıyordum ondan olabilirmi bide 15 gün ara az deyilmi bu işlem için

  • Merhaba bende dün eps oldum ama bulamadılar birsey holterde çıkmıştı ama .çarpıntı devam ediyor saneloc 25 verdi bana .siz oldunuz mu tekrar eps ?

 96. Saygıdeğer hocam ; Büyüme hormonu iğnesi yapıldıktan 6 saat sonra çarpıntı başladı ve 10 saat sonra göğsümde ağrı oluştu ve boğulacak gibi hissettim…( Nabız : 243 , Tansiyon : 18/ 12 , Şeker : 610 ) Bütün değerlerim bozulmuş ama en çok canımı yakan kalp sıkıntısı oldu. Daha önce 4 defa yapıldı bir sorun olmamıştı fakat 5. iğne de çok kötü oldum. Hocam ölmedim atlattım ama beter oldum. Tek bir sorum olacak izninizle : Bu yaşadığım tecrübe üzerine , Büyüme hormonu iğnesi kalbimde kalıcı hasar bırakabilir mi ? Acı da olsa gerçeği bilmek istiyorum. Yaşantımın kalan kısmında kalp hastası olma durumum var mı ? ( Şimdiden teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.)

  • Hormon tedavileri metabolizmada hızlanma yapabilir. Uygun doz aralığında yapıldığında kalıcı kalp üzerinde yan etki beklenmez

 97. Hocam bende ritm bozukluğu vardı 3 ay önce Ankara şehir hast. Ablasının dondurma tedavisi gördüm ancak 3 gün peş peşe ritm bozukluğu oldu Seneloc 25 mg ilacımı acil deki doktor 50 mg kullanırdı yan etkileri beni rahatsız etti 25 mg düştüm yine rahatsız ediyor 3 ay kullanmıştım yan etkileri görülmemiştir 25 mg yarım kullanabilirsiniz Ablasyon sonrası ritm bozukluğu tekrarları bu arada Rytmonorm 150 mg günde 2 tane ve eliguis günde 2 tane ilaç kullanıyorum

 98. Değerli hocam, ben 3 sene enerji içecekleri kullandım sonra yavaş yavaş bıraktım. Bırakınca kalp ritmim genel hareketi 100ün üstüne çıktı. Ekg ve eko çektirdim kalbimin iyi olduğu uygunsuz sinus taşikardi olabileceği söylendi ve bir ilaç vermediler. Sizce ne yapmalıyım? 15 aydır aşırı susuyorum,çarpıntım var,eklemlerim özellikle ağrıyor yatarken,spor yapamıyorum ve nefes darlığı çekiyorum. Sıcak beni mahvediyor.

 99. Sayın hocam, 8 ay önce chep up da bikuspit aort ve aort da 4.3mm genişleme tespit edildi.. kardoritm başladık 6 ay da bir kontrol dediler.. su an için takipte kalacağız dediler.. hocam kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum, ozellile merdiven cikinca boğazımda bi takılma oluyor..midemde şişkinlik, nefes yetmiyor hissi oluyor..bunlar kalple alakali mi yoksa psikoloğa mi gitmeliyim..bi an önce ameliyat olsam daha iyi olmaz mi yoksa böyle mi idare etmeliyim

 100. Hocam bende bu ani kalp ritmi artması bundan bir ay önce başladı.
  spor yaparken aldığım Testesteron iğnesini damara enjekte ettiğimi fark ettim, akabinde 20 dakika sonra kalbimde inanılmaz bir ritim artışı oluşdu. hastehaneye acile gittiğimde nabzım 235 düzeyindeydi. kan sıvılaştırıcısı ile bunu kısa bir süre içerisinde normal seyre düşürdüler. 4 gün hastehanede bütün tetkikler yapıldı ve hiçbir sorun tespit edilmedi. ve hatta kalbimin çok sağlıklı olduğu tespitinde bulunuldur. ve almanyadaki doktor bu almış olduğum testesteron iğnesinin vücüutta olumsuz şartlarda 6 aya kadar kalabileceğini, bu zaman zarfında bu ani kalp ritmi artmasının defalarca yaşanabileceğini ancak bunun herhangi bir kalp rahatsızlığına işaret etmeyeceğini söyledi.doktor tarafından bu yapılan izah, yukarıda belirtmiş olduğum içeriklerle bağdaşır durumdamı hocam ?

  • Depo şeklinde verilen testosteron gibi ilaçların etkisi daha uzun sürelidir. Ancak ritim bozukluğu riski erken dönemde daha fazladır.

 101. Hocam iyi günler, babam 2020 yılında anjiyo oldu 4 damarına da stent yerleştirdiler. Ara da bir göğüsünde onu rahatsız etmeyecek şekilde ağrılar oluşuyor. Doktoruna götürdük fakat anormal bir şey söylemedi. Size anjiyodan yaklaşık 2 sene sonrasında ara sıra göğüs ağrısı olabiliyor mu? Bir de babam sinir ve strese gelemiyor sinir ve stresten, benim düşüncem bundan dolayı göğüs ağrıları

 102. hocam benim kalbimde 15 gün önce kalbimde çarpıntı başladı doktora gittim EKG çekildim doktor EKG ye baktı senin kalbin çok hızlı atıyor dedi kan tehlili verdim eforlu EKG çekilmemi istedi tüm istediği test leri yaptım baktı kalbinde birşey Yok dedi ve öyle gönderdi e Şimdi bende bariz Bir şekilde aşırı derecede çarpıntı var kısa sürüyor ve ama 1 saatte 2 üç kere oluyor şimdi ben ne yapmalıyım

 103. hocam 7,5 aylık gebeyım gebelıkte concor u bıraktım 8 yıldır kullanıyordum , hemde cipraleks 10 mg. ve 2,5 mg concor gebelıkte ara verdım sadece 5,ayda cipralekse basladı dr. tekrar ama carpıntım son hızla devam edıyor, dogum donrası hemen baslayabılırmıyım concora.

  • gebelik döneminde özellikle metoprolol grubu ilaçlar daha güvenli kullanılabiliyor.

 104. Hocam merhabalar 21 yaşındayım kalp doktoruma çarpıntı şikayeti ile gittim. 24 saat holter takıldı, kalpte çok küçük bi elektriksel sorun olduğu söylendi, rythmonorm 150mg başlangıcı yapıldı. Psikiyatriste gittiğimde bana anksiyete ve panik atak teşhisi kondu. Dideral ve citoles verildi. Kalp doktorum rythmonormu sabah diderali de akşamlarıda 8 de almamı uygun gördü. Eğer çarpıntıda azalma olmazsa diderali sabah akşam almamı önerdi. Benim sorum dideral ve rythmonormu aynı anda almak zararlı olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • İlaçların birlikte alınması nabız üzerinde etkileşim yapabilir. Şikayet olursa doktora kontrol faydalı olacaktır.

  • Hocam virüs olduktan sonra kalbim çok hızlı atıyor çarpıyor bı sorun var biliyorum ne yapmam lazım

  • Hocam merhaba 39 yaşındayım Atriyal fibrilasyon tanısı ile 20 gün önce ablosyon oldum. şuan beloc rytmonorm lixiana ilaçları kullanıyorum. gün içerisinde hissetmiyorum yada olmuyor bilmiyorum ama ne zaman yataga kanepeye uzansam 30-40 saniye svt atagi seklinde carpintim oluyor sonra geçiyor normalmi acaba. doktorum 3 ay daha çarpıntı olabilir dedi. 2 ay sonra holter kontrolum var.

 105. Hocam merhaba ben 39yasindayim ve 4 doğum yaptım uzun zamandır çarpıntı şikayetim vardi ve Dr a gittiğimde kalp kapağında az miktarda kaçak olduğu kalbin yeteri kadar çalışmadığı söylendi/50civari sanal anjiyografi yapıldı damarlar temiz çıktı bacaklarım vücudum da ve gözlerimde şişlik oluyor concor 5mg başlandı 1 senedir kullanıyorum kontrolde 15mg zoprotec başlandı şimdi de kardiyak mr istendi babamin 51yasinda aort damarı yırtıldi evar tevar yöntemiyle damar değişikliği oldu ve 7yil sonra anevrizmasınin tekrar ettiği tespit edildi ameliyat esnasında babamı kaybettik.babamin temelde benzer bir sıkıntısı olabileceği onun sonucunda anevrizma olabileceği söylendi.bende haliyle biraz korktum sizce kardiyak mr gerekli midir içtiğim ilaçlar tedaviye yeterli mıdır biraz gerginim

 106. Hocam annem 87yasinda iki yıl önce kalbine stent takıldı, 3 ay önce kan sulandırıcı kullandığı halde yüksek tansiyondan beyne pıhtı atmış. Kardiyoloji co_diovan 160, norvasc5, beloc 5, condarone 200 vermişti. Bugün gfr hızı 40 a dustugu için nefroloji ye gittik hoca. Co Dilovan ve norvasc i kesti yerine exforge 1/160 ve vasoxen 5 verdi. Bütün ilaçları gösterdik ama beloc-vasoxen- condarone olmak üzere 3 tane ritm düzenleyici oldu. ( Vasoxen tansiyon ilacı ama ritm düzenleyici de diyor) bu 3 ilac aynı anda kullanilinca ritm fazla düşmez mi? Tereddüt ettim hoca gerçi ilaçları gördü ama birkac saat sonra reçete yazdı atlamış olabilir mi ? Teşekkürler

  • beloc ve vasoxen bir arada tercih ettiğimiz ilaçlar değildir. takip eden hekime sormak gerekir.

 107. Hocam iyi aksamlar.Hipotroit hastasiyim 39yasinda bayanim.Kolestrollerim biraz yüksek hepsi ve 2.5 yildir geceleri 160-300 arasi uyandıran svt tasikardiler uygunsuz sinus tasikardisi ve teklemeler ile ugrasiyorum.200-300 arasi düzenli tasikardi yakalanamadi ekg de. parmaktan bakildi kac kere ilacsiz o an düşmüyor.Teklemelerde ustuste gelenler yakalanamadi Hocam.Concor yarım iciyorum hergun ve fonksera ve xanax 1.5 mg.10 gune kadar Aritmi kardiyologa gidip eps ablasyon yapilmasini isteyecegim önce akcigere pet cekilmesi lazim Hocam dolu nodul görüldü.Bu ara carpintilarim hafif derken Bugun Banyoda bir anda Kalbimin ortasında ustuste durma calisma hissetim Hocam ve ne oluyor demeye kalmadi hizli teklemeli bozuk bir nabiz oldu ve 1 dk surmedi duzeldi sanirim.Surekli kontrol ettim normal atiyordu yarim saat önce yine tekleme oldu.Hocam bu banyoda olan tekleme atagi tehlikelimidir acaba 10 gün dayanirmi sizce doktora kadar ? Hocam birde 6 gundur nabzim hizlandi surekli reflu ve gaz durumum var el ayaklarim buz gibi uyuşuyor kulagim çınlıyor ve istahsizim.Vitamin kompleks ictim ustuste kac gün.Hocam ne yapabilirim ne olabilir bana akil verebilirmisiniz fikriniz nedir acaba ?

  • Öncelik kaygı ile mücadele olmalı. svt atakları bu kadar sık bulgu vermez.

 108. 1 bucuk ay once ritim bozuklugu teshisi koyuldu 20 yasindayim belocZOK 50mg ile basladim 1 ay sonra belocZOK 25mg a dusurduler carpinti cok artti ve nabzim 40 lara kadar düşüyor. elimin ayagimin cani gidiyor sanki ve surekli olecegimi düşünüyorum ne yaapmam gerekiyor bu nabzim 40 olmasi ilacla alakalimi onceden max180 min 49 atmisti holter sonucunda oyle yaziyordu cok korkuyorum

  • Beloc nabız düşürücü etkiye sahiptir. tekrar muayene faydalı olacaktır.

  • Hocam merhaba, kardeşim marfan sendromu hastası 27 yaşında erkek. Yaklaşık 6 ay önce aort kökü değişimi ve 3 tane metal kapak değişimi ameliyatı oldu. Ameliyat sonrası kalp ritmi çok yüksekti 100 135 arası. 6 ay günde 3 kez Cordarone (200 mg) ve sabah 100 mg beloc aksam 50 mg beloc kullandı. Yaklasık 3 4 gündür kalp ritmi 53 61 arası cıkıyor. (Geçen hafta 80 lerde olan ritm vardı). Bugün doktoru Cordarone u tamamen kesti beloc u sabah 50 aksam 50 verdi. EKG raporunu ekleyemiyorum maalesef. Tansiyonu genelde 11 6 ınr ise 2.5. İlaçları azalttığı için ne kadar sürede nabızda yükselme olur ya da yükselme olur mu. Bilgi verirseniz çok sevinirm.

 109. Hocam 7 yıl 9nce tasikardi atağı geçirmiştim..bebeğim 15 aylıktı concor kullandim 2.5 yil..hamile kalında yasta 39 du..dr .3 aylıkken karnında ilaci bırakırdı .6.aydan sonra140 150 manızla kalp dr.ile ortak hamileliğin gecti..sukur 4 yas olacak oglum..arada nabız ekstra atimlar oldu..ama şu 4 aydir zaten stresli ve öfkeli bir yapım var..ve kayinvalidwm 83 yasinda bende co uklar 4 8 yas onların sorumlulukları bazı sinir krizi durumlar yasadim..katın valideni dr oturduğumuz bir gün 6 saat kadar hastanelerdeydik 13 gün once ve o gece dinlenme anında 4 5 saat süren 130 manızla uyuya kaldım bir heyacan hissi gibi tam dalicam heyecan hissi kalbimin orda uyanıyorum nabız yüksek.. neys koydeyiz kardiyolijiye sıra bulamadım dahiliye ye de 17 sinde verdiler..ama dun aksam yine kayın validem bana seslendi düşmüş nys adımı cagirdim kaldırdı falan ama bi başladı benim nabız yine 130 ustu 2 3 saat ..bole göğüs bölgemde kaşıntı hissi heyecan hissi gibi..nuyuya kalmışım sabah yine kayınvalidenin eşime seslenmesiyle heyecanla basladi yine yuksek dinlenme anında sukur suan 80 ve ya 90 ..sizce kalple ilgilimidir..yani tasikardimi kalbi yaslandirdigini biliyorum bu stresten bisey olacak diye korkuyorum..çok sağolun…yas 43 ..

 110. Hocam merhaba 19 yaşındayım 5 ay önce POTS teşhisi kondu ve vasoxen başlandı ailemde kalp hastası fazla kardeşimde svt vardı anneminde taşikardileri oluyordu nabzı 250 üzerine çıkıyordu o da ablasyon tedavisi oldu ekg holter eko her şeye bakıldı bir şey çıkmadı tilt testinde pots teşhisi aldım ama benim ara ara atak şeklinde çarpıntı ve tansiyon yükselmeleri oluyor vasoxen her gün çeyrek alıyorum sabah saatlerinde ama bu ilacı almazsam nabzım 150 160 lara çıkıyor tansiyon 15/9 üzeri oluyor acaba farklı bir kalp sorunum olabilir mi bu ilacı ömür boyu kullanmak zorunda mıyım hocam ben ne yapmam gerekiyor ayrıca ilaçı yuttuktan sonra ishal karın ağrısı oluyor normal mi hocam sorularımı yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

 111. Merhaba Ahmet Bey. 2 ay önce koşarken nabzım 170 180 aralığına çıktı. Koşudan sonraki 4 saat boyunca dinlenirken 150 160 aralığında atmaya devam etti. O anda acile gittim ve ekg çekildi. Bir sorun yok denildi. Koşudan bir gün önce de kardiyoloğa kontrol amaçlı gitmiştim ve ekg ekoda bir sorun görmemişlerdi. Acilden döndükten sonra nabzım tekrar yükselince başka bir kardiyoloğa gittim. Holter, ekg, eko çekildi ve başka bir hastalıktan dolayı mı çarpıntı oluyor diye kan testleri yaptılar. Hepsi temiz. Psikiyatriye yönlendirildim. Panik atak teşhisi kondu ama psikiyatrist antidepresana ihtiyacın yok dedi. Şu an çarpıntılarım için concor 5 mg kullanıyorum ama ilacı içmeme 1 saat kala çarpıntılarım hissedilir şekilde oluyor. Bu yüzden panik ataktan farklı bir durum olduğunu düşündürmeye başladı. Acaba bir taşikardi durumu olabilir mi veya başka bir psikiyatriste gitmeli miyim ? Bu concor adlı ilacı ömür boyu mu kullanıcam ? Cevaplarsanız çok mutlu olurum, teşekkürler.

  • Ritim holter tetkiki ile birliktye değerlendirme yapmak faydalı olacaktır.

  • Ritim holter ve ekg sonuclarimi size mail atsam incelerseniz çok sevinirim. Cevabınız için teşekkürler.

 112. Merhabalar Hocam. Yaklaşık üç aydır kalp çarpıntım oluyor. Defaatle bu nedenle acile gittim. Kardiyoloji uzmanına göründüm. Altında yatan sebebin stres kaygı kaynaklı olduğunu ifade etti. Beloc önerdi. Yaklaşık 2 haftadır beloc kullanıyorum. Ama nabız arada bir tekrar yükseliyor. Uzmana tekrar gittim. Tiroidler için endokrin bölümüne sonuç alınamadığı takdirde eps önerdi. Sizin fikrinizi de merak ediyorum Hocam.. Teşekkürler. Sağlıcakla…

  • Yaşam tarzının düzene sokulması ve kaygının giderilmesi şikayetleri azaltabilir

  • Hocam 25 yaşındayım hipertansiyon ve şeker hastasıyım kalp kapakçığımda da kalınlaşma var arlec ve adalat kullanıyorum önceden de norvac kullanıyordum yeterli gelmediğinden arlec ve adalat basladiklar ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşar mıyım

 113. Hocam merhaba annemde 4 yildir panik atak var fakat hastaligini bir turlu kabullenmiyor kalpte bisey var bulamiyolar diye düşünüyor surekli kac defa goturduk kardilojiye ilk bi dedilerki kalp kapaginda kacak var dediler sonra 1 sene sonra gotrudk bisey yok dediler genede carpintisi icin arlec 6.25 mg ilac verdiler fakat halen carpintim var diyo diger degerlride norml sadce tansyon ilaci kullaniyo 2 tane tansiynuda normal ilac kullandgi icin baska ne yapablrz o ilaci kullansn mi

 114. Merhaba hocam 30 yaşındayım bir yıldır sebepsiz çarpıntılarım gögüs agrım oluyor defalarca kardiyolojiye gittin ekg eko efor holter hepsi yapıldı ekstrasistol dışında bi sorun çıkmadı. Çok fazla fiziksel etki yaşıyorum sadece bunlarda değil. Biraz fazla kaygılı oldugum için psikiyatri gittim anksiyete bozukluğu için selectra 25 mg başladı. Benim ilaç korkum var prospektüsünde yan etkiler kısmı beni korkuttu bu ilacın kalp krizi vs yapma ihtimali var mı kardiyak açıdan güvenli bi ilaç mı zaten olan gögüs ağrımı arttırdı sanki

  • Teşekkür ederim hocam kardiyak açıdan güvenli midir çarpıntı yapmadı şükür hatta dinlenme esnasında 90 civarı olan nabzımı 70 civarına düşürdü iyi geldi gibi ama gögüs agrısı korkutuyor beni

  • Aynı benim gibi panik atak olduğunuz anlaşılıyor.Kaygı korku nabzı yükseltir.İlaç ilk iki haftada göğüs sırt kol ağrısı yapabilir.Bu ağrı kalpten kaynaklanmıyor.Mide ve bağırsak gazı arttığı için oluyor.Hiç kaygı duymayın içiniz rahat olsun.

  • Size tavsiyem fazla kurcalamaya gerek yok, ben senelerdir neler gördüm ne rahatsızlıklar yaşadım, dahiliye psikoloji kardiyoloji nöroloji ve daha fazlası herşey normal, bende sizin gibi ilaçların içeriğine takıldım bir türlü iyileşme olmadı, o anda birilerini gördüm nette onları takip ettim, Allah razı olsun gerçekten rahatladım, tavsiye ediyorum çok şey kazanırsınız selametle, geçmiş olsun.

 115. Merhaba hocam
  Bana sikayetlerimden svt teshisi konmustu ancak Ekgde yakalamamiz hic mumkun olmamisti
  Beloc 50 kullaniyordum. Hamile kalinca 1 hafta 25 mg sonra 2 hafta 12.5 mg kullanip biraktim. Su anda 4 gundur kullanmiyorum ama sabahlari biraz nefes sikintisi cekiyorum oksurtuyor beni biraz baski hissediyorum sanki normalmidir beloc birakma sonrasi boyle olmasi

 116. hocam 3 senedir simüs tasikardi hastasiyim kalbimde ani vuruklar ve saatlerce sersemlik dikkat bozuklulugu bulanik gorme aşîrı kasilma bas donmesi elllerde morarma oldugum yerden kalkamam sorunlari yasiyorum dun doktora gitti ablasyon olmamai önerdi ve didreal kullandigimda bir faydasini gormedigimi soyledim halislere uykuduzluga bircok yan etkiye mahrus kaliyorum ilacimi degistirdi Betalock verdi bana ve yan etkilerine baktim didrealden daha fazla yan etkisi varmış korkuyorum halislerim artarmi sürekli ölecegimi dusunuyorum bi anda kalbimim atmasiyla piskolojim bozuluyo panik yasiyorum kendimi dışlıyorum nabzim en fazla 190 ve 220 arasini gördû cokkez hastaneye kaldirildim daha 19 yaşında bir kizim hayatimi herseyimi etkiliyor gunluk nabzim 160 170 lerde napcagimi bilmiyorum

  • ilaç tedavisi ile birlikte panik tedavisi de yapılması faydalı olacaktır.

  • Kader ortağıyız senle. Aynılarını yaşıyorum. Sana önereceğim şey kendinden başka kimseye ümit bağlama. Bundan Kurtulmak belkide senin elinde olabilir. Bol şifalar dilerim.

 117. Merhaba. Doktor kardoritm 5 mg hap verdi. Yan etkileri biraz korkutucu. Nabızım 118. Sizce bu ilacı içsem dokunur mu? Biraz hassas olduğum için haplar dokunabiliyor. Bu yüzden sizde de sormak istedim.

 118. İyi günler hocam ben 35 yaşında bir bayanım.bundan 3 yıl önce başlayıp sıkılaşan ani kalp ritim yükselmesi yaşıyorum.o anda elim ayağım buz gibi oluyor etrafım farklı gelmeye başlıyor belli bir süre öyle devam ediyor sıkıntım biraz azalsada huzursuzluğu devam ediyor. birçok bölüme gittim temiz çıktı.en son kardiyoloji bölümüne gittim 5 concor başladı bir yıldır kullanıyorum ama çok faydası olmadı adet düzensizliği ve Vertigo yapti simdide dişlerimde farkli ses oluyor bırakmak istiyorum azaltarak bırakmaya çalıştım ama çok sarsti ve aşırı çarpınti yapti birakma konusunda detay verebilir misiniz saygılarımla

 119. Svt çarpıntılarım için dr ablasyon önerdi fakat yoğun anksiyete bozukluğu yaşadığım için ablasyonu olmayı göze alamıyorum. Daha önce sabah akşam yarım dideral verdiler tansiyon düşüklüğü nabız düşüklüğü 57 ye kadar nefes darlığı ve dudaklarda uyuşma yaptı. Şimdi concor 5 mg günde 1 tane verildi bu ilaçta dideral gibi tansiyon ve nabız düşüklüğü nefes darlığı vb yan etkiler yapar mı acaba? Ayrıca anksiyete için ara ara ativan 1 mg alıyorum concor ile birlikte ativanı kullanabilir miyim?

  • SVT tarzı ritim bozukluğunda ablasyon ile kesin tedavi şansı oldukça yüksektir.

  • 6 aydır digoxin kullanıyorum ve bu sayede nabzı 60 a kadar düşüyordu ancak şu an hala digoxin kullanmama rağmen nabzım 90-100 arasında acaba hapın etkisi mi geçti
   Doktora gittim herhangi bir problem olmadığı ve devam etmem gerektiği söylendi
   Normal bir durum mu?

  • Hocam şilayetim sol göğsümde sirta vuran agrı nefes baski gogus ortasinda bast j-hissi sonuçlarım böyle mitral kapak prolapsusu, . perikard parlak. kalin, eser eff
   (As intakt. perikard parlak, kalin, eser eff, basi yok, mitral ant kapakta 5 mm post kapakta 2.5 mm propalsus kapak yapida non homojen hafif miksomato bu şekilde şikayetimi gidermek için concor 5 mg yarısını kullanıyorum 2 yıldır ama hamile olduğumu öğrendim doktorum ilacı bırak hamilelikte tehlikeli olur kullanımı dedi bende içmiyorum ama 3 gündür çarpıntım var psikolojik mi bilmiyorum beni korkutuyor ne yapmalıyım

  • Gebelikte nabız artışı beklenen bir durumdur. Şikayetler fazlalaşırsa muayene faydalı olacaktır.

 120. Hocam merhaba, size bi sorum olacak..Yaklaşık 7 ay önce şikayetlerim üstüne anjiyografi oldum,3 ay sonra şikayetlerim nüksetti..2 aylığına beloc 25 mg başlandı, sonrasında yeterli gelmeyince 50 mg çıkartıldı..1 Ekimde kalp için holter takılacak..Kullandığım ilacı kesmeli miyim, kesmemeli miyim?Kesmeliysem ne kadar süre önce kesmeliyim?
  Şimdiden teşekkürler 🙏🏻

  • Takip eden hekim farklı öneride bulunmadıysa ilacın devamı faydalı olacaktır.

 121. Hocam Merhaba.
  Yüksek tansiyon ve taşikardi’den ötürü günlük 5mg concor alıyorum.
  Cialis 20mg kullanacağım gün Concor’u yarım kullanabilir miyim?
  Teşekkürler.

  • Merhaba hocam Aralık ayinda ağır Corona geçirdim koronodan sonra tansiyon delux a basladim günde bir defa birde hastalıktan sonra aniden hızlı kalkınca nabız yükseliyor makine aldım parmagima takıyor um 140 falan çıkıyor dokdor diltarend verdi ama hala oluyor çarpıntı mi oluyor hocam bu korkuyorum bende bi de bir haftadır aniden kalbe acı gibi bir şey oluyor eğilip kalınca artıyor

 122. Meraba hocam… Son iki yıldır nefes darlığı ve çarpıntı oluyor bende… Dideral tavsiye edildi bi kaç defa aldım ve içtikten sonra daha iyi olduğumu hissettim… Sizce devam etmeli miyim?

 123. Meraba hocam… Son iki yıldır nefes darlığı ve çarpıntı oluyor bende… Dideral tavsiye edildi bi kaç defa aldım ve içtikten sonra daha iyi olduğumu hissettim… Sizce devam etmeli miyim?

  • Öncelikle şikayetlerin nedeni araştırılmalı. Hekim tarafından İlaç tavsiye edilmişse kullanımı faydalı olacaktır.

 124. Hocam merhaba carpinti icin saneloc kullaniyordum simdi tup bebek tedavisine basladim hormonal igneler kullaniyorum saneloc kullanmayabdevam etmede bir sakinca olurmu tesekkurler

 125. Merhabalar 48 yaşındayım 1 sene önce çarpıntı şikayeti ile kardioloğa gittim .ekg,ultrason, efor sonuçlarım temiz çıktı. Holter bağladılar . kardiyak aritmiler olarak yorumlandı operasyona gerek duyulmadı.psikolojik olabileceği söylendi. Bir senedir nexivol 5 mg kullanıyorum. Beraberinde dyloxia 60 mg verdiler. Şikayetlerim azaldı fakat nabız yükselten faaliyetlerde bulunduğum zaman rahatsızlanıyorum. Çalışma ortamım sıcak ve yer yer ağır tempo gerektiriyor. Nabzım 100 ün üstüne çıktığı zaman fenalık hissediyorum spor yapmaya çekiniyorum .ilaçları yan etkilerinden dolayı bırakmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

  • İlaç tedavisi altında egzersiz planlanabilir. Planlama için doktora muayene faydalı olacaktır

 126. Hocam merhaba Kalbimde APS varmış ve Aort Kapak 3. derece yetmezlik varmış ritmim 2 atıyo 1 ara veriyor sürekli böyle Doktor 18 Temmuz 150 mg Ritmonorn denilen İlacı 2 X1 iç dedi.İçince 1 saat sonra düzeliyor. ama Kas ağrısı, Baş ağrısı halsizlik ve öksürük başlıyor. Bende belki İlacı 2 ye bölüp içsem yan etkileri az olur diye böyle içiyorum devam etsem bir zararı olurmu Etkisini 1 saat içinde gösteriyor etkisi 7 saat sürüyor. Bu ilaçın yanında Belok falan iç demedi. Bazıları sabah akşam belok alıyorlarmış içmek şartmı.Cor aspirin içiyorum 100 mg
  Pıhtı falan atmasın diye Parayı alıyorlar bir daha doktora ulaşamıyorsun böyle şey olabilirmi. Hastanelere Korona Yüzünden gidemiyoruz. 62 yaşındayım 52 kiloyum.Bir fikir verirseniz sevinirim. Bir de İlacın reçetesinde EKG çekilmeli yazıyor Sağlık ocağının doktoru bir şey varsa anlarmı.

  • Rytmonorm genel olarak günde 3 kez alınır. İlaç ile ilgili yan etkiler varsa ilaç değişimi için tekrar muayene faydalı olacaktır.

  • Merhaba hocam 24 yaşındayım mitral kapağımda kaçak var 5 yıldır dideral kullanıyordum şimdi doktorum concor a çevirdi yetersiz gelince . Gebelik durumunda kullanılabilen taşikardi ilaçları var mı bunu merak ediyorum. EKG de ekstra atım yok sinüs taşikardim var ilaç kullanmadığım zaman nabzım 130-160 arasında . Kan değerlerimde hiçbir sıkıntı yok fakat bi bayan olarak gebelik durumunu merak ediyorum ilaç kullanmadan yaşayamam doktorlarda ekstra atım olmadığı için eps yapmıyorlar

  • Hocam ilaçlar kendine bir hafta da etki eder mi kalp ritmini duzeltirmi belloc günde 2 defa sabah akşam klanuiyor 25 mg rytmonorm mu 150 mg günde üç kez

 127. hocam merhaba 34 yaşındayım. 1.5 sene önce af’ye giriyorum diye kriyoablasyon oldum. 6 ay bir sıkıntı yaşamadım ama. son 6 içinde 3 kere(son ikisi 15 gün içinde) AF’ye girdim. sabah akşam eliquis 5 mg kullanıyorum. doktorlar kalbin fonksiyonlarında bir sıkıntı olmadığını söylüyorlar. acile gidiyorum 1-2 cc diltizeam ile nabzım kırılıyor. bundan nasıl kurtulacağım. cevaplarsanız sevinirim.

 128. Merhaba hocam anneme 2019 yılında I79.0 Aort anevrizması tanısı koyuldu. Düzenli olarak ritim düzenleyici (concor 5mg) hap kullanıyor. Şu an günde 2 tane şeklinde alıyor. Corona aşı sırası geldi ama korkuyor açıkçası bizde korkuyoruz biraz. Ne tavsiye edersiniz olmalı mı? Bir sakıncası olur mu?

 129. Hâli saha maçında 5 dakika sonra,hızlı koşuda 3 dakika sonra ve cinsel ilişkide efor sarfedersem ani asirircarpinti ve nefes darligi oluyor, hatta kalp aşırı hızlanıp hiç nefes alamıyorum o anda,sonra can havliyle soğuk esen bir yere kendimi arıyorum zar zor derin nefes almaya çalışıyorum. Nefessizlik ve aşırı carpinti ortalama 3-5 dakika sürüyor… bu yüzden ne spor yapmıyorum ve cinsel ilişkiye asla girmiyorum. Çünkü ölümden döndüm. Sigara kullanıyorum, yad 45. Sizce sorun kalpte mı akciğerde mı.. Çok sağol hocam.

 130. Merhaba.Yaşım 46.Taşikardi ve hipertansiyon için 2.5 senedir 5mg concor kullanıyorum.Bir süre yanında cipralex 10 mg da kullanmış ve sonrasında bırakmıştım.Son zamanlarda yaptığım ölçümlerde büyük tansiyonum genelde 10 olduğunu ve kalp atış hızımında genelde 60’tan aşağı 50-55 seviyesinde olduğunu farkettim.Bu değerlerde tekrar cipralex kullanmaya biraz korktum!Kısaca sorum şu: concor 5mg kullanan ve kalp atış hızı 50’e kadar düşebilen biri olarak cipralex kullanımı risk oluşturabilir mi? Teşekkürler.

 131. hocam merhaba tıp okuyorum, sınav donemınde olan carpintilarim icin concor kullanıyorum. fakat su an bir sikayetim yok birakmak istiyorum. baslarken 5 gun yarım sonra tam tablet icmistim. aynı sekilde biraksam olur mu?

  • Bu tür ilaçlarının dozu azaltılarak kesilmesi daha faydalı olacaktır.

  • Hocam 2 yıl önce 6 ay boyunca neredeyse hergun gece uyandıran 140-160 arasi taşikardi basladi duzenli hizli.Gittikce hızlanıyor sakinlesmeye calisinca yada ani sakinlestici veya bekleyince 10 dk içinde yavaslayarak geciyordu doktora gitmemiştim korkudan Sonra ustune yürürken hizli tekleme oldu kalbimde birkaç atımda bir rahatsız olup durunca üstüste geldi normal ritim yoktu sanki.Oksurdum hızlıca ve acil ekibi geldi parmagima bisey takti şuan tasikardisiniz normal dedi.Ertesi gün kardiyologa gittim Holterde 160 nabiz ve 30 ves vardi.doktorlar supraventrikuler bazısı sinüs tasikardisi dedi.concor-dideral-diltiazem-corolan hepsi ayrı şey verip geçti. tansiyonum düşük olduğu için ve 5 yıldır paxera ve xanax kullandığım için vücut kalp ilaçlarını tolere etmedi.Tansiyn 7/4 lere indi fenalastim hep.Ceyrek dozlarda ise yaramadı yine ayakta yemek sonrası her yerde dolu tekleme atağı oldu ve yine geceleri uyandıran tasikardiler sürekli ceyrek-yarimda olsa bi kalp ilacı içirdiler 1 yil ama neden sonuç arastirilmadi.20 ye yakın holter takıldı hep aynı şeyler cıktı.Ustuste yürürken gelen teklemeler ve 200 e varan nabiz onlarda çıkmadı.Ayaga kalkmaya uyumaya korkar olup 1 yıl evden çıkmadım.Sonra vagal sinire baskı yapıp nabzı düşüren bir ilac var Brintellix diye duydum depresyon ilacı ama etkisiz biseymis ama nabzı baskı ile düşürüyor diye aldım gerçektende nabzi düşürüp sempatik sistemi baskidan başka ise yaramadı daha ilk günden.8 ay kullandım tek çarpıntı ve teklemeye etki etti.Son 3 haftadır yine teklemeler başladi 8 aydır yoktu birde gece yine Uyanmalar başladı ama 160 değil 180-220 nabizla.Çok hızlı düzenli.ikinma yapıyorum azalıyor gibi oluyor ama tekrar hızlanıyor ben ayağa kalkınca..Gece o şekil uyanınca ayağa kaldırmıyor hızdan nefes alamıyorum gogsumun ortasını sıkıştırıyor ve çok hızlı ve düzgün ve 10 dk da geçmiyor aksine sürüyor bekliyorum nedir bu acaba

 132. Slm sayın hocam öncelikle ben 2007 yılında 21 yaşındayken askerde kalbimde VSD olduğunu tespit edildi ve gata da ameliyat oldum delik kapatıldı ama delik geniş olduğu icin hocam kalp ileti yolunda sorun oluştu ve dddr kalp pili takıldı hocam hiç hap verilmemişti.2 yil önce dr kalbinde yetmezlik başlangıcı var dedi ve beloc 50 delix 2.5 verildi ben 6 ay sonra dr ye gittim iyiye gidiyor dedi ve 2 yıldır kullanıyorum bugün dr ye gittim hocam pil kontrolunde çarpıntı kaydı görüldü ve bana concor 10 verildi.yada 2 beloc kullan denildi kalp atim hızı yukselmis benim kalbim.normalden yavaş attığı icin pil takılmıştı hocam bu çarpıntilar normal mi birde hocam ben kalp atışimi hissediyorum çarpıntı neden oluyor sizce hocam saygilar

  • Düzensiz atımlar daha net hissedilir. İlaç kullanımının aksatılmaması ve düzenli kontrol önemli

  • Evet hocam 6 ayda bir böbrek kontrolü istendi
   Bir sorum daha var size
   Lixina ve beloc u düzenli kullanıma devam edersek 3, atağı yüzde kaç önlemiş oluruz
   Üçüncü defa Allah korusun gerçekleşme ihtimali nedir
   3.yü yaşamamak için ne önerirsiniz
   Değerli düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim hocam

 133. Merhaba Doktor Bey. Yasim 4 , yaklasik 1 ay once mideden gelen gazin kalp bolgesinde agriya sebebiyet vermesi sonucunda, uzman bir hekime basvurdum. Kendisi mide ile alakali olmadigini ekg sonucunda kalp ritim bozuklugu yani ‘tekleme’ diye tabir edilen, bu na bagli olarak yuksek tansiyon gozlendi. Bana isoptin ve cardura verdi. Gecen gun yapilan tekkiklerde tansiyonun normal seviyelerde ve ritmin stress testi sonucunda duzeldigi gozlendi. Aslinda bunun midemden kaynaklandigini dusunuyorum. Ben kucuk yaslardan beri spor yapan biriyim. Bu ilaclari kullanmak istemiyorum.Sanirim bu ilaclari azaltarak birakmak gerekiyormus. Isoptini gunde bir kapsul iciyorum. cardura bir gun yarim diger gun ceyrek seklinde. Sizce birakmalimiyim yoksa devammi etmeliyim? Tesekkur ederim.

  • Anladim Hocam. Peki sizce iki tane tansiyon ilaci kullaniyor olmam biraz fazla degilmi? Suan tansiyon degerlerim buyuk 11.8 kucuk ise 66 civarlarinda. Ayrica, cok merak ediyorum Isoptinin sac dokme gibi bir yan etkisi varmi? Tesekkur ederim, Zaman ayiripta cevapladiginiz icin.

  • Hocam merhaba babam 2014 yılında atrial fibrilasyon dan dolayı iskemik inme geçirdi coumadın ve corasprın tedavisi altındaydı fakat ilaçları düzenli kullanmadı inr testi düzenli yaptırmadı ve 9 Nisan 2021 sabahı kalp ritim bozukluğu nedeni ile 7 yıl aradan sonra ikinci atağını yaşadık ve beyine pıhtı atıldığı söylendi ve kasıktan anjiyo yapıldı nöroloji doktoru şu an lixiana 60 mg ilacını verdi ilacı öğlen 3 te içiyor ve halsiz düşüyor uyumaya çok meyilli oldu bugün 05 05 2021 de kardiyoloji den İstanbul Saeah den randevu aldım ve doktor lixiana 60 mg ın yanında beloc 25 mg içmesini de önerdi.
   Bu iki ilacın birbirine yan etkisi varmıdır
   Babam için değerli ve tecrübeli önerileriniz bana karşı nelerdir
   Konu hakkında değerli bilgilerinize sahip olmak isteriz
   Şimdiden teşekkür ederim hocam

  • İki ilaç da kullanılabilir. Hekim kontrolünü ihmal etmeyin. Böbrek fonksiyonlarının takibi önemli

  • Sayin hocam merhaba.ben ekstrasistoller ile midenin bir iliskisi olup olmadigini sormak istiyorum.ozellikle helikobakteri ile iliskisi.tesekkurler simdiden.

  • Mide gerginliği ve sindirim bozuklukları çarpıntı ve ek atımları tetikleyebilir.

 134. Hocam merhaba yaklaşık 5.5 aydır concor kullanıyorum yarım şeklinde fakat son bir haftadır düzensiz kullanmaya başladım ilacı bırakmak istiyorum bi anda bırakmak sakıncalı mıdır?

 135. Hocam merhaba 22 yaşındayım yaklaşık 6 aydır kalbim çok hızlı atıyor doktora gittim sonuçlarda birsey yok, doktor dideral yazdı ama ona rağmen aniden yükseliveriyor çarpıntı ve nefes alamıyor gibi oluyorum.

 136. Hocam bende kalp ritmi yüksek atıyor özellikle yemeklerden sonra aşırı halsizlik ve çarpıntı kardiyoloji uzmanı bana dideral verdi şimdi bu ilacı kullanınca pek sorun olmuyor kullanmayinca kendimi iyi hissetmiyorum ritim yüksek atıyor şimdi bu ilacı sürekli kullanmak istemiyorum ama sanki bağımlısı oldum hissiyatı oluştu

  • Hocam ayrıca bir daha kontrole gidemedim bana mesafe uzak.oldugu için yaklaşık 6 aydır bu ilacı kullanıyorum ve bir türlü yasadigim sıkıntıya bir teşhis konulamadi dahiliye nöroloji psikiyatri hepsinde muayene oldum ama.sorun devam ediyor bazen yataktan kalkarken yaz aylarında kalp ritmi çok hızlanıyor bundan 6-7 yıl.once göğüs kafesini sert bir yere çarptım göğüs kafesi içe doğru esneme yaptı kalp hizasında bir kaç gün sızı oldu ve ne olduysa ondan sonra oldu mr çekildi herşeye bakıldı ne yapmam lazım dideralı ne kadar süre kullanmam gerekiyor teşekkürler şimdiden

  • Dideral aniden kesildiğinde çarpıntı sıklaşır. Kesmek için tekrar muayene faydalı olacaktır.

  • Hocam benim EKG de atrial fibliration yazıyor. Nabız 157. Ama danistigim bı doktor biz EKG ye bakmıyoruz sende atrial fibliration yok dedi. EKG de yazılanlar tam doğru değil dedi. Var mı yok mu

 137. Merhaba hocam 27 yaşındayım bende ritim bozukluğu var ve 2 yıl oldu ilaç saneloc 50 mg verdi doktor kullanıyorum ve 2 3 gunde birden kalbim çarpmaya başlıyor bilmiyorum iyi mi kötü mü ilaçı kullanmalıyım mı bir yardımcı olun

  • Bu tür ilaçlar şikayetleri azaltır ancak tamamen yok etmez. Takiplerinize devam edin.

 138. Hocam tansiyon aletiyle ölüyorum herşey normal nabız tansiyon yanlız tansiyon aletinin üstünde surekli kalp işareti cıkıyor ne yapmalıyım

  • Hocam iyi günler. Ben 23 yaşındayım. 4 sene önce ASD açık ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra 4 senedir beloc 25 mg ilaç kullanıyorum. Beni ameliyat eden doktorum bana ilacı en fazla 1 sene kullanırsın demişti ancak ben senede bir yada iki kez kontrole gidiyorum kontrolde ultrasonla kalbime bakıyorlar ve doktorlar bana her seferinde ilacı kullanmaya devam et diyorlar. Son zamanlarda ara sıra oturduğum zaman bile nefesim yetmiyor sanki koşmuşum gibi hızlı nefes alıyorum. Bu durumun ilaçla ilgisi varmıdır. İlacı bırakmak istiyorum sizin tavsiyeniz ne olur hocam. Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.

  • Ritim ile ilgili sorun yoksa ilaç bırakılabilir. Ancak muayene sonrası karar verilmelidir.

  • Hocam merhaba,
   Benim annem 70 yaşında. Bu güne kadar 2 defa ablasyon 1 defa en son 2018 yılında elektroşok verildi.
   Eliquis 2.5luk ve cordarone 200mglik ilaçlarını kullanıyor. Son 1 hafta 2 kere ritim bozukluğu yaşadı. 2.ritim bozukluğu 1 gunu geçti ve hala devam ediyor. Benim sorum şu ki yine bize 3.ablasyon mu olmak görünüyor. Bu kadar çok işlem kalbe zarar vermiyor mu.? Yardımcı olur musunuz.

  • Tekrarlayan ablasyonlarda başarı şansı daha düşük olabilir. Farklı ilaç tedavileri düşünülebilir.

 139. Hocam merhaba bir haftadır bende de çarpıntı huzursuzluk nefes darlığı vardı göğüs hastalıklarına çıktım röntgenim solunum testim temiz bana levmont5/10mg verdi yatmadan önce içiyorum kardiyolojiye çıktım ultrasonda boğaz enfeksiyonundan kaynaklı iltihap olmuş kalbin çok hızlı atıyor dedi saneloc50mg sabah atıyorum sağlık ocağına gittim korktum panik oldum ansiyete bozukluğu dedi bana atarax25 mg verdi gece yatmadan önce kullanıyorum içimde bir korku var riskli bir durumda mıyım

  • Sorunlar birbirini tetiklemiş gibi. Tedavi sonrası kontrol faydalı olacaktır.

 140. Ahmet hocam merhaba durup dururken bir anda gözüm kararıyor başım dönüyor ve kalbim yerinden çıkacakmış gibi çarpmaya başlıyor sanki kuş göğsümde kanat çırpıyor nefes alamıyorum boğazımda bir yumru oluyor doktora gittim ultrosonla baktı kan tahlili istedi bişey yok dedi ama benim olmaya devam etti şimdi tekrar bir doktora gittim dideral yazdı 1 ay kullan kontrole gel dedi 15 gündür kullanıyorum ama hala devam ediyor bazen saatler sürüyor sanki kendimi sıkmasam bayılacak gibi oluyorum bunun nedeni herhangi bir çarpıntı değil kahveyi çayı sigarayı bıraktım hala devam ediyor sizce nedir ?

  • Ritim ve tansiyon takibi yanında, kandaki vitamin ve mineral düzeylerinin kontrolü faydalı olacaktır.

  • Hocam ben 43 yaşındayım ritim bozuklugum var bir yıldan fazladır concor 5 mg lik kullanıyorum ama ayda 4. 5 sefer ritim bozuklugum tekrarlıyor ve beni çok etkiliyor hayat kalitemi nabzın düşük vaziyetteyken ritmim bozuluyor çok zor durumda yım öneriniz lütfen

 141. Hocam selam yaş 27. 16 kasım tarihinde tansiyon yükselmesi ve çarpıntı sebebi ile kardiyoloji bölümüne çıktım çok stresli bir dönemdeydim. 48 saat ritim holten takıldı.
  supraventriküler taşikardi tanısı ile saneloc 50 mg yarım sabah akşam başladım. 1 hafta içinde tekrar tansiyon düşüklüğü ve kafa karışıklığı sebebi ile sadece sabah 25 mg düşürüldü. Çarpıntılarım geçti ancak tansiyon düşüklüğü 9.5. ve kafa karışıklığı devam ediyordu Sonrasında yaptırdığım testlerde b12 ve d3 vit seviyesi düşüklüğünden tedavi almaya başladım. Kafa karışıklığım geçmeye başladı şuanda akşamları tansiyonum 118.62 civarı ancak gündüzleri 9.5 veya 10.5 oluyor nasıl bir yol izlemeliyim doktorum ilaca devam daha dedi ancak tansiyon düşüklüğü gün işi yapacaklarımı ertelememe neden oluyor.

  • Günlük yeterli miktarda sıvı alımı ile tansiyon düzene girecektir.

 142. Hocam merhaba ben 18 yaşındayım yaklaşık 3 yıldır kalp çarpıntım oluyor 2 kere holter takıldı defalarca ekg kan tahlili hepsi temiz çıktı stres anksiyete vs falan da yok bir kere dayanamayıp acile gittim serum takıp anlık ekg gibi bir şey çektiler onda da bir şey çıkmadı 6 ay önce doktor dideral vermişti ama fazla kullanmamama rağmen etki etmiyor artık. en son 1 ay önce yine gittim yanlış hatırlamıyorsam d vitamini eksikliği çıktı doktor saneloc verdi ve daha önce hiç duymadığım yakma işleminden bahsetti ilacım bitmek üzere bittikten sonra yeniden gideceğim yakma işlemini öneriyor musunuz ayrıca daha 18 yaşındayım hiçbir sağlık sorunum yok anneannem kalp krizi geçirerek vefat etti ama annemde kalp sorunu yok genetik olabileceğini de sanmıyorum sebebi nedir sizce gerçekten artık sonuç alamamak deli ediyor beni.

  • Yakma işlemi sadece belirli ritim bozukluklarında önerilir. Nabzın basit şekilde hızlanması ile giden çarpıntılarda etkisi olmayacaktır.

  • Hocam covid gecirdim ve 8. Gün gogsumde igne batmasi gibi bir aci hissettim.Acilde d.dimer testi 1111 cikti akciger tomografide sol ve sag akciger ince damarlarinda pihti oldugu soylendi su anda coumadin kullaniyorum.Kalp sorun olmadigi soylendi.Bazi geceler uykuya daldigim anda kalbim birden hizli atip nefes derinden alarak kalkiyorum.Tansiyon 9 7 veya 10 7 nabiz 57 kadar dusuyo.Tekrar uykuya dalmaya calisiyorum tekrar ayni oluyo.Ne yapmam gerekli.Coumadin nabzi dusurebilirmi .INR .2 .3

 143. Hayırlı akşamlar hocam yaklaşık bir aydır çarpıntım var iki defa eve ambulans geldi ama hastaneye gitmeden geçti kardiyoloji polikliniğine muayene oldum.EKG,eko,kardiyak,tüm kan tahlilleri yapıldı ritim holter 24 saat takıldı yalnız takılı olduğu zaman çarpıntım olmadı EKG,eko,temiz çıktı hocam göğüs hastalıklarında akciğer tomo yapıldı oda temiz çıktı psikiyatrik yardım aldım ne yapmam lazım hocam çok zor bir durum şimdiden teşekkür ediyorum size 5 senedir boks sporuyla uğraşıyorum engel olur mu hocam..

  • Kardiyoloji muayenesi, ekg, eko ve efor testi normal sınırda ise spora engel kalmayacaktır.

 144. HOCAM CARPINTI NEFES DARLIGI CABUK YORULMA SIKAYETLERIM VAR EFOR HOLTER KAN SONUCLARIM TEMIZ CIKIYO AKCIGER FILMIMDE SINUS TASIKARDI 100-120 ARASI OLUYO GENELDE YEMEKLERDEN SONRA YADA MERDIVEN CIKARKEN AMA RITIM BOZUKLUGU OLMADIGINI SOYLUYO DOKTOR KALBIN SAGLIKLI DIYOR VE BANA SANELOC 50MG YAZIYOR 4AYDIR KULLANIYIM %70 ORANINDA IYI GELDI ILAC…VE BANA KONAN TESHIS ANKSIYETI PANIK ATAK.
  SORUM:
  1-P.ATAK VE ANKSIYETIDE CABUK YORULMA MERDIVEN CIKARKEN NEFES DARLIGI OLURMU ?
  2.SANELOC 50MG OMUR BOUYUMU KULLANCAM ILACA BIRAKAMIYORUM AGIR BI ILACMI?
  3.BANA ONEREBILCEGINIZ BI BOLUM VARMI BASKA SEBEBTEN DOLAYI OLUR DEDIGINIZ ORN DAHILIYE VB.. CVPLARSANIZ TESEKKUR EDERIM.

  • Düzenli egzersiz faydalı gelir. panik bozukluk için psikiyatri kontrol faydalı olacaktır.

 145. Ritm bozukluğu için 2018 de anjiyo yapıldı miyokardial bridge olduğu ortaya çıktı.ön inen damarda %70 daralma var çarpıntı ve nabız yüksekliği sebebi bulundu damara mudahele uygun görülmedi.Bu hafta farklı anjiyo CD ile farklı bir prof.a gittim kullandığın ilaç yanlış dedi ve ritm bozukluğu ilacını alma dedi(vazoxen)
  Kan sulandırıcı kullanmaya devam dedi
  Bir hafta sonra bu akşam otururken aniden çarpıntı oldu nabız ölçtüm 135 hemen çarpıntı ilacımı içip dr a gittim.
  6 kardiyoloji bu ilacı uygun gördü son gittiğim prof.dr uygun görmedi Kafam karıştı .
  Siz ne önerirsiniz kullanmaya devam edeyimmi
  Teşekkür ederim

  • Myokardiyal bridge hastalarında bu tür ilaçlar kullanılabiliyor. Farklı bir hekimden görüş almanız iyi olur.

  • Slm hocam ben iki şaka söyle bir işin ucundan tutim çalışsam nefesim çıkmıyor ayakta duracak halim kalmıyor ayaklarımda hal kalmiyor ğöysüm acayip çarpıyor ayaklarım titriyor anlatmak yetmiyor yaşayan bilir ancak neden böyle oluyorum o yüzden işten calismaktan yürümekten herşeyden soğudum maça gitsem 5 daka sonra bırakmak zorunda kalıyorum oda kaleci oluyom fazla kosmuyomda

 146. Merhaba ben 21 yaşındayım 3 aydır ritim bozukluğum var tedavisi için başka bir şehirde profesör bir doktora gittim tüm değerlerim normal kalp kasılmamda iyi olduğu için yaşın genç diyede bunu kendim yenileceğimi söyledi bol su içerek kahve çaydan uzak durarak ilaç falan önermedi yakıcı bir işlem varmış onuda önermedi aradan 1 ay geçti göğüs ağrılarım başladı ve kalp batmanlarım başladı bende kendi şehrimden uzman bir doktora göründüm ritim bozukluğumun hala devam ettiğini söyledi bana iki tane ilaç yazdı dideral 40mg ve corapin 100mg ikisini aynı anda kullanmak konusunda biraz korkuyorum açıkçası bu ilaçların bana bir zararı olur mu bilemedim napacagimi

  • Hekim önermişse tedaviyi almanız faydalı olur. Kafanızda soru işaretleri varsa ayrı bir hekime takip yaptırabilirsiniz

  • Kalp ritim bozuklugun varsa o ömür boyu surer. Benimki dogustan mis 65 yasindayim kirkindan sonra cogaldi geçmiş olsun diyeyim kilo alma göbek kalbi sıkıştırıyor ritim bozuyor.aksam yemeğini 5-7arasi yersen ve hafif yersen ritmin bozulmaz.

 147. Hocam mrb benim 12 yasindan beri araliklarla suren 3 ayda 2 ayda bir olan 200leri bulan carpintim oluyor genelde yere egilip kalkinca basladigini tespit ettim kalbimde minimal.mirtal kapak prolabss var bunun bu derece carpinti yapmayacagi soylendi carpinti aninda ekg istediler yakaladim sonunda ceyrek dideral ictim ve bi gun ona ragmen basladi 180le basladi yarim dideral daha ictim 2 saat surdu sonunda durdu ilac icince doktor svt oldugunu soledi onun dsinda arada carpicak gibi oluo ama carpmio tek atimlar oluyor suan gebelik dusunuorm hocam ama gebelikte artar diyorlar carpinti neyapmaliyim 20 yildir boleyim cok sk olmadigi icin ablasyon olmak istemiyorum dideral gebelikte kullanabilirmiyim

  • Şikayetler sık tekrarlıyorsa, gebelik döneminde uzun etkili ilaçlar kullanılabilir.

  • Seninle aynı benim sıkıntım güzel kardeşim rabbim şifa versin aynen 20 yıldır mitral yetmezliği ve ritim boxukluğum var 11 yıldır dideral kullanıyorum.eğilince ritim bozulmalarım çok oluyor dediğin çok doğru .aniden başlayanlar 200 üzeri çıkanlar seğiriyor gibi atmalar rabbim kimseye yaşatmasın.hamilelikte sıkıntı olmadı cnm 2 evladım var rabbim herkese nasip etsin hamileyken Allah daha çok güç veriyor hiç teklemem olmadı 🤗inş.seninde öyle geçer.

 148. Hocam Merhaba.46 yaşındayım,yüksek tansiyon ve taşikardiden dolayı 2 senedir concor 5mg kullanıyorum ve değerlerim normal seyrediyor.Ancak uzun süredir devam eden ereksiyon sorunum için performans öncesi 20mg Cialis kullanmam gerekiyor.Concor kullanan biri olarak Cialis kullanabilir miyim? Teşekkürler.

  • İlaç etkileşimi açısından takip eden hekime başvurmanız faydalı olur.

 149. Hocam annemi be babamı 8 ay arayla kaybettim ve ruyamda onlari gordum aglayarak kalktim. Ve o gunden sonra ritim bozuklugu yasamaya basladim irsi olarak ailemde kalp hastaligimiz var . 2010 dan beri beloc zok 100 luk kullaniyorum bazen gogsumde bir dakkaya yakin kalbimin duzensiz attigini ve sesini duyuyorum ne yapmaliyim o anda tansiyon sorunum yok hocam sadece sigaram var o da cok degil 9 yildir ilacimi iciyorum omur boyumu icmem gerekiyor beloz zok 100 ictigim zaman piskolojik olarakta iyi hissediyim ve carpintim olmuyor hocam beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim saygilarimla

 150. Merhabalar,sağlıklı güzel güneriniz olsun.68 yaşındayım.35 sene önce toksik guatrdan ameliyat oldum.şu anda hypotroidim var 30 senedir levetiron 100 lük kullanıyordum son 7 aydır günde 150 mg kullanıyorum.tsh 7.74 20 sene dir taşikardi için önce biteral sonrada vazoxen 5mg kullanıyorum.özellikle birşey yedikten sonra ve yatarken taşikardim çok oluyor.tansiyon için 3 aydır delix 2,5 mg kullanıyorum.yorumunuzu ve desteklerinizi rica edeceğim
  .

  • Doktor bey bende svt olduğunu söyledi doktorum ve beloc 25 başladık kalple ilgili bi rahatsızlığım olmadığını sağlıklı olduğumu söyledi ekg holter ekokardiyografi bakarak. Yüksek nabız bende kalp krizi korkusu yaşatıyor beloc kullanan hastaların kalp krizi geçirme şansı olabilir mi

 151. hocam 37 yaşındayım , troid ilacı kullanıyorum ,ayrıca kalp kapakçığımın birinde hafif açıklık nedeniyle ve kalp atışlarımın 80-90 gibi olması nedeniyle Concor 5 mg kullanıyorum .ancak bu ilacı kullanmaya başladığımdan beri ani kalkmalarda baş dönmesi (tansiyon düşüklüğü sanırım)yaşıyorum? sebebi bu kullandığım ilaç olabilir mi

  • İlaç tansiyon düşüklüğü yapabilir. sıvı alımının arttırılması önemli

 152. Merhabalar hocam bende aralık ayından beri kalbim hizli atıyor ekg cektiriyorum birşey çıkmıyor ritim holter takıldı doktor beloc kullan dedi ama biraz araştırınca kullanmak istemedim 7 8 ay sonra yolda giderken birden bire nefesim daraldi nabzim 180e kadar çıktı elim ayagim uyuştu göğüs poliklinige gittim sorun yok tekrardan bi ritim holter takildi fakat sonucu çıkmadı henüz onun dışında psikiyatriye gittim tranka buskas 10+10 mg ve citoles 10 mg ilac verdi ama gün icerisinde kalp atimlarim duzenliyken geceleri uykudan aniden kalp carpintisiyla uyaniyorum napsam bilmiyorum?

  • Merhaba Bende de durum aynı gece çarpıntıya uyanıyorum siz bir çözüm buldunuz mu bende citoles ve tranko kullandım bir faydası olmadı gece uykuya dalarken Carpin ti basliyor

 153. Hocam 7 yıldır ek atımlarım var. Eskiden ritm holter de 5 çıkarken en son gebe iken 400 çıktı. Doğumdan sonra geçmişti fakat yine başladı artık doktora gitmek istemiyorum bişi olmaz diyip yolluyorlar. Hocam artışın zararı olur mu. Ventriküler ekstra bu arada hocam

  • Günlük sayı çok yüksek miktarda değil. Youtube kanalımızda bulunan ekstrasistol programını izleyin derim.

 154. Merhaba. Ben 2 yıldır panik atakim. Kalbim çok çarpıntı yapıyor. Doktora gittim kalbimde hiç bir sorun yok hepsi atakla ilgili. Şimdi ben konkor ilacını 5 mg kullana bilirmiyim bu bana zararlı olmaz dimi?

 155. Hocam küme baş agrısı yasiyorum hayatim zindan yani kisacasi bu hayati yaşamıyorum isoptin 40 mg onerdi 2 sabah 2 aksam uygunmudur

  • Baş ağrısı atağı sırasında çarpıntı oluşabilir. İsoptin çarpıntıyı azaltır ancak baş ağrısı üzerinde net etkisi yoktur.

  • Hocam merhaba öncelikle benim sıkıntım durduk yere yürürken yokuş çıkarken özellikle merdiven çıkarken kalp teklemesi yaşıyorum 5 kere holter takıldı ve toplamda 17 adet atriyal erken vuru 19 adet supraventriküler erken vuru çıktı ve biri 48 saat kaldı şimdi 3 gün önce yine taktırdım hiç bir şey çıkmadı aritmi bile yok ama ben merdiven çıkmaktan korkuyorum huzurum kalmadı hocam hastalık hastası ı oluyorum lütfen cevap verin teşekkür ederim 🤗🤗🤗

  • Hocam kolay gelsin bizlere vakit harcadığınız için çok teşekkür ederim hocam ben az önce koltukta otururken kalbim üst üste çok tekledi ve sonra küçük artılar olarak devam etti ben 3 kere eko 4 kere holter 1 efor testi yaptırdım toplamda 19 adet supraventriküler erken vuru doktor 17 adet atriyal erken vuru çıktı enson holteride 1 ay önce taktırdım hiç aritmi çıkmadı holter takılıyken çok aktif oldum yürüdüm merdiven çıktım kahve içtim sadece en düşük 46 gece gündüzde 175 normal nabız 81 diye çıktı şimdi bunlar böyleyken yaşadığım üst üste tekleme neden olabilir başka napabilirim hocam aciiiiiiiil cevaplarsanız sevinirim dört gözle bekliycem hocam değerli yorumunuzu saygılar sevgiler 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

  • Düzensiz atımların sebebi çoktur. Stresten, sıvı, mineral ve vitamin dengesizliğine kadar, uyku düzensizlikleri sıklıkla tetikler. Holter sonuçlarınızda kayda değer bulgu yoksa takip yeterli olacaktır.

 156. Hocam hayırlı günler . Eşim kontrole gitti . Nabız 10/6 . Ve 10/8 gibi çıktı . Temel ritim sinüs olup 61 adet Aea tespit edilmiştir.
  Max HR 122/dk
  Min HR 51/ dk çıktı .
  Total beats 171538 çıktı ne yapmalıyız .
  İlaç olarak beLoc verildi. Önemli bir rahatsızlık var mı .

  • Hocam merdiven çıkarken kalp teklemesi yaşıyorum yokuş çıkarken artık hayat kalite sıfır 5 kere holter takıldı eko yapıldı holter 48 saat kaldı ama merdiven çıkarken bir vuruyor merdiven çıkmak istemiyorum teşekkür hocam

 157. Aile hikayemde kalp krizi nedenli ölüm var.merdiven ve yokus cikamiyorum.kardiyolog ultrason ve efor yaptirdi.eforda 3 dakika durabildim.beloc 25mg kullaniyorum rutin tansiyonum buyuk 9 kucuk 6 ama nabiz 110- 166 arasi degisiyor.yasim 43 .ne yapmaliyim

 158. Merhaba hocam 18 yaşındayım bundan 1 yıl önce primer hipertansiyon tanısı aldım tansiyon ilaçlara rağmen düşmüyor son 4 aydırda çarpıntılarım başladı hacettepede eps oldum ama iki hafta sonra tekrar başladı .son ekg de atrial flutter , sol ventriküler hipertrofi, ve muhtemel inferior miyokard iskemisi yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  • EKG yorumunu bir hekim yapmalı. Ablasyon oldugunuz yerde tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

 159. İyi günler hocam 18 yaşındaki oğluma bir yıl önce hipertansiyon teşhisi kondu buna çarpıntı atakları da eşlik etti başarılı bi eps geçirdi ama 2 hafta sonra tekrardan çarpıntı oldu bir fikrinizi alalım dedik şimdiden teşekkür ederim .
  Kullandığı ilaçlar triplixam ,aldactone, vasoxen,coraspin

  • Altta yatan farklı bir hastalık açısından ayrıntılı araştırma yapılmalıdır.

 160. İyi günler hocam 18 yaşındaki oğlumun 1 sene önce hipertansiyon teşhisi kondu sonra buna çarpıntı eşlik etti ataklar halinde geliyordu başarılı bir eps oldu ama 2 hafta sonra tekrardan ataklar başladı bir fikrinizi almak istedik.
  Kullandığı ilaçlar triplixam ,ALDACTONE, vasoxen, coraspin 100

 161. Hocam 2007 yılında vsd amaliyatı oldum vsd büyük olduğu için kalbim ameliyattan sonra kasılmasinda yavaşlama oldu.ve dddr pacemaker takıldı.2015 te batarya değişimi oldu ve dün dr ye gittim kan tahlili ve eko istedi kan güzel cıktı ama ako da enjeksiyon fonksiyonu 45 cıktı bunun üzerine beloc50 hap verdi sorum şu hocam nasil bir yol izlemeliyim duzelirmi tekrar bu durum?

  • Kalpteki kasılma kusuru kalıcı da olabilir. Bu nedenle düzenli takip faydalı olacaktır.

 162. MerhabaHocam
  9 aydır yaşadığım bir sıkıntım var. Göğsümün ortasından boğazıma doğru gelen bir çekilme hissi oluyor. Ardından öksürük oluyo bazen. Holter ile tirim bozukluğu olduğu ortaya çıktı. Dideral kullanıyorum. Bu ilaç ilk 3 ay sıkıntımı geçirdi. Ama rahatsızlığım hafiflemiş şeklinde devam ediyor. Aynı hissi yaşıyorum. Bu benim bütün günlük yaşam kalitemi düşürdü. Sizin profesyonel bakış açınız nedir? Başka doktoramı gitmeliyim? Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  • Vüccutta oluşan kaygı benzer sorunlara yol açabilir. tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

  • Bendede oluyor midenize baktirn isterseniz belki reflu olabilir cok.kez kalple.karistiriliyor

  • Aynı rahatsızlığı bende yaşıyorum 3 aydır nefesimde daralıyordu uzun yıllar önce kaza sonucu kimyasal gaz astımı olmuştum astımın tekrarladı diye astım ilacımı kullanmaya başladım bir ay kadar kullandım ilacı çektikten sonra bir anda aşırı bir çarpıntı başladı ölüyorum sandım bir haftadırda hergün bir anda kalbim hızlanıyor Sonunda gittiğim acilde kan testi yapıldı tiroit hormonumun yüksek olduğunu söylediler ama iki ay çektim şimdi uzmana gideceğim ben yurt dışında yaşıyorum ama şunu söylemek istiyorum ülkemdeki🇹🇷 doktorların değerini buraya gelince daha iyi anladım burada teşhis yapılması uzun zaman alıyor

 163. Hocam merhaba. Ben yaklaşık beş ay önce çarpıntı şikayetiyle doktora gittim. Minimal mitral yetmezlik ve üfürüm var denildi. İlac gerek yok dedi. Ama çarpıntılarim devam edince tekrar doktora göründüm. Beloc 25 yazdı iki hafta kullandım ilaç nabzımı çok düşürdü bitince bıraktım ancak birkaç gün sonra gece çok şiddetli çarpıntı ile uyandım. O günden sonra aylardır istisnasız her gece carpintiyla uyanıyorum . Bu prof göründüm durumun psikolojik olduğu söyledi psikiyatri yönlendirdi. Psikiyatri panik atak dedi ve dideral ve iki psikolojik ilaç yazdı diderali günde yarım almama rağmen kalp atışım çok düştü göz kararması ve nefes darlığı yaşadım. İk üç gün sonra ilacı bıraktım gece çarpıntı ile uyanmalarim deva ediyor. Bazen gün içinde kalp atışım çok yavaşlıyor nefesim daraliyor doktora gittim psikolojik dedi concor yazdı ne yapacağımı şaşırdım. Bazen yavaş bazen hızlı atıyor ilacı kullanmak konusunda kararsızım bu yüzden.

 164. hocam merhabalar benim sorum kalbim bi anda durup tekrar bır kez hızlı vuruyor özelliklede yemek yedikten sonra ritim bozuklugu var isoptin 80 mg kullanıyorum tesekür ederim

  • Şikayetler ekstrasistol ile uyumlu görünüyor. Youtube kanalımızdan ekstrasistol başlıklı programı izleyebilirsiniz.

 165. hocam tansiyon sorunuyla beloc 25 ve norvasc 5 verildi dahiliye tarafından. 1 ay kullanımdan sonra kardiyolog norvascı kestirdi yarım yarım alıp bıraktım.ikinci gun tansiyon 16 12 ye cıktı dil altı verildi.bulundugum ilçede dahiliye doktoru dideral 40mg ve insomin 50mg baslattı.10 eylülde holtere girecegim arastırma hastanesinde.bu ilaçlar sonucu etkiler mi?30 yasındayım ve gebelik de dusunuyorum.lutfen yardımcı olur musunuz.?

 166. Hocam 30 yaşındayım bir hafta icinde.3 defa tansiyonum çıktı 15-10 şeklinde.nabiz.105 bu esnada nexium famodin ve ferrozing kullanıyordum yeni baslamistim.ozel hastaneye gittim.sadece kan tahliliyle ve kanda bir problem.cikmamasina rağmen beloc25 ve norvasc5 e başladım.1 ay kullanımdan sonra kardiyologa gittim norvasci bir hafta yarım kullanip bırakmam söylendi.15 gün sonra holter takılacak ama beloca devam et dedi hafif carpintim var diye.holter sonucumu beloc etkiler mi?

 167. 16 yaşındayim metamfetaminin adli uyuşturucuyu kullaniyorum aksamlari uyumaya çalışırken kalbiz hizlanmaya başlıyor 140 kadar çikiyor hocam be bazen cok yavasliyor duruyor gibi oluyor ve yüzüm boynum kolum usuyşuyor bunun sebebi uyuşturucumu yoksa baska bir sebebbi de olabilir mi hocam

 168. Merhaba bende taşıkardın ve mitral kapağımda kalınlaşma var deposilin bir süre kullandım sonra bıraktım ve ayrıca kendimi iyi hissettiğim için doktor kontrollu ilaçımı bıraktım şimdi yeniden başladı çarpıntılarım nefes darlıklarım concor 5mg kullanıyorum sabah akşam içebilir miyim ilaçı

  • Ben 2 ay once acik kalp ameliyati oldum kalp delikleri ters damarlar varmis duzeltildi. Simdi pulmoner tansiyonla hala mucadele ediyorum sikayetlerim devam ediyor diltizem ve beloc kullaniyorum. Acaba zamanla yorulma ve tikanmalarim azalirmi tesekkur ederim.

  • Pulmoner hipertansiyon ileri seviyede ise tam iyileşme tam beklenmez. Ancak bu hastalıkla mücadelede etkin özel ilaçlar mevcut.

 169. Merhaba dr bey. Sinüs tasikardi varmis yapilan tetkiklerde baska bişey çıkmadı concor5 verdi doktorum. Panik atakta var 5 gündür kullaniyorum carpintim falan olmuyo çok. nabzim normalken kullandgmda concoru bi zarari olurmu. Ilaci dr gitmeden birakabilirmiyim.Cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

 170. Dr bey çarpıntı şikayetiyle kardiyolaga gittim ekg cekildi kalbime bakildi bir şey çıkmadı holter takildi sonuc olarak nabzim 98 çıkmış ortalama panik atagim varmış. Doktor concor5 verdi 5 gündür kullaniyorum ayni zamanda lustral kullaniyorum. Sorum carpintim olmadiginda nabzim 70 iken concoru ictigimde nabzimi daha fazla düşürürmu zarari olurmu. Birde bu ilaci sureklilimi kullanmaliyim. Cevabiniz icin teşekkürler

 171. Hocam Merhaba
  Bebim 5 yaşında kızım var.
  Nabız sürekli olarak yüksek. Normalin 20-30% üstünde. Heyecan halinde 175 lere kadar çıkıyor. Dinlenme hâli 110. Uyku hâlinde 90-100. 48 saat holter takıldı. Defalarca ekg çekildi. Ekoya bakıldı. Sonuç olarak sinüs taşikardi dediler. Çocuk bununla yaşayacak dediler. Ancak çocuk rahatsız oluyor. Göğsüm acıyor diyor. Kalbinin yüksek attığını söylüyor. Efor halinde kısa sürede yoruluyor. Boyu 113 kilo ve zayıf. grafiğe göre yaşının alt sınırında kilosu. Ancak boyu uzun olduğu için doktoru normal dedi. Hormonlarda sorun tespit edilemedi. Kan tahlillerinde sorun çıkmadı. Çocuk bununla yaşamak zorunda mı hocam. Yok mu bunun tedavisi. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Çocuklarda nabız erişkinlere göre daha yüksektir ve yaşla birlikte düşer. Günlük ortalama nabız çok belirgin yüksek ise destek tedavisi düşünülebilir.

 172. Merhaba hocam. 22 yaşındayım kalbim hızlı atıyor. Attığında kendim sallanıyorum gibi ölçtüm 117 çıktı ilki sonra 166 çıktı çık sıkıştı hareket edemedim . Doktora çıktım bir şey yok dediler. Neden olur hocam

  • Nabız gün içerisinde değişim gösterir. hareket ve egzersiz ile sıklıkla 100 üzerine çıkar ve bu durum normaldir.

  • hocam 2 aydır dideral kullaniyordum 3 gun önce bıraktım kullanmayi 2 gundur bişey yoktu ama bu gün kalbimde yanma oluyor sabahtan beri tekrar dideralden içmelimiyim

 173. 30 yaşındayım göğüs ağrısı şikayetiyle gittim kalp kapakciginda kalinlasma var dedi romatizma mitral yetmezlik yazıyor raporda ve deposilin verdi ayda bir kez vurulacak 5 yıl ayrics saneloc verdi 2 yıl boyunca. Bu ilaçların herhangi bir yan etkisi var mı ? Kullanım süreleri çok uzun olunca aklımda soru işareti kaldı daha 30 umuzda raporlu hasta olduk :/

  • Romatizmal kapak hastalıklarında deposilin genelde 40 yaşa kadar verilir. Yine de kapağı farklı bir göz görsün derim.

 174. Hocam boyun fıtığı var 10 gundur carpintim var 32 yaşındayım, 3 aydir kas gevsetici sirdalud ve muscoflex arveles kullaniyorum. Holter sonucumu yorumlayabilirmisiniz lutfenTemel Ritim Sinüzal. En düşük kalp hızı: 52/dk. (01:26) En yüksek kalp hızı: 150/dk. (09:40) Ortalama kalp hızı: 81/dk.dır. Kayıt süresince 110 adet ventriküler erken atım izlenmiştir. Kayıt süresince 1 adet ikili olmak üzere 9 adet supraventriküler erken atım izlenmiştir. Tesekkurler

  • Nadir geçen ekstra atımlardan bahsediyor. Youtube kanalımızdan ventriküler ekstra sistol başlıklı programımızı izleyin derim.

  • Hocam merhabalar.Ben 49 yaşında bir kadınım.yirmi senedir panik atak , son üç senedir de astım ve yüksek tansiyon hastasıyım.Kardiyoloji Dr u aritmiyi de düzenleyeceğini söyleyerek Tarka vermişti ancak üç senedir 14 , 9 kardan asagi hemen hemen hiç düşmedi.Bu hafta birkacgun içinde iki kez tekrarlayan astım krizleri sonucu iç hastalıklarına gittim ve drum ilacı tansifa ile değiştirdi ve ek.olarak da insidon verdi.Fakat eczane muadili diye isoptin vermis.Ben insidonu bir cesit sakinleştirici etkisi olan antidepresan benzeri bir ilaç sanıyordum ama isoptin öyle değil.insidon ve isoptin muadil ilaçlar mıdır? Yoksa ısrarla insidon aramalı mıydım? Yanıtınız.icin teşekkür ederim simdiden

 175. Iyi gunler ben birbucuk yil once sezeryanla doğum yaptim bebegim kalp kapakcigi gelismemesi nedeniyle 40 gun sonra vefat etti. Simdi bendede romatizmal kalp rahatsizligi gelisti ben hamile kalmak istiyorum ama deposilin ve beloc kullaniyorum.. Ben hamile kalabilirmiyim deposilini kullanarak bebegim olursa ona bi zarari olurmu..

  • Hocam annem 7 yıldır belok kullanıyordu 100 lük arada Çarpıntısı oluyodu 160 larda acilden damardan belok yükleyip düşürüyorlar 2 gün önce doktoru ilacını değiştirdi.suan corcor 5 mg kullanıyor sabahlarida dideral yarım kullaniyor ama tekrar bugün nabiz 149 oldu acile gittik ilac kullandigi halde neden hocam carpinti devam ediyo doktor Ritim bozukluğu tehsisi koydu

  • Ritim bozukluğu ilaca dirençli olabilir. Tekrar muayene olmanız faydalı olur.

 176. hocam kalp kapağında hafif çökme teşhisi kondu .ciddi çarpıntılarım oluyor doktor belok zok 25 mg yazdı. carpıntın olunca al dedi ama bu kontrollü salınımlı tablet olduğu için eczacı hergün aynı saatte 1 adet alın dedi. carpıntım olunca mı sürekli mi kullanmalıyım öneriniz nedir. teşekkürler

 177. 20 yaşındayım çarpıntım çok fazla oluyo du ekg holter takıldı ve sonrasin da saneloc kullandım ondan sonra da ablasyon işlemi yapılması gerekiyo kalpte ki fazla bir damarı yakicagix dedi ben korktum istemedim ilaca devam ettim sonra çarpıntım da azalma oldu bende kendi kendime ilacı bıraktım doktora danışmadan ilaca devam etmeli mıydım çarpıntım artık çok nadir oluyo

 178. Hocam merhabalar. Kalbimde kalp kapağında çökme var, hafif mitral yetmezlik olarak 10 yıldır hiç artmadan devam ediyor. Bu duruma alışığım ve rahatsız etmiyor.

  2 ay önce kontrollerde ritm bozukluğu tespit edildi. Holter yapıldı 101207 atışta 22184 ventricular ritim algılandı.

  Bir ay boyunca beloc kullandım tekrar holter yapıldı 96104 atışta 19142 ventricular ritim algılandı. Kalp atış: min:40, max:115, ort:63
  Doç. Doktor bey kesinlikle ablasyon önerdi ve başka ilaçların da fayda etmeyeceğini ifade etti. Devam edersem kalp yetmezliği riskimin yüksek olduğunu söyledi
  Meşhur bir prof hocamıza yönlendirdi, prof hocamız verilerime baktığı anda hemen ablasyon dedi, hemen yapalım dedi, başka seçenek yok dedi.

  Emin olmak için Bir başka doç. doktora gittim. İsoptin kkh 120mg verdi. 6 gün kullandım ve holter takıldı. 98173 atışta pvc:3671 oldu
  Kalp atışı: min 54, max 98, ort:69

  Bu doç. doktor bey de, ablasyonun tehlikesini anlattı, günde 3671 bozuk ritmin kalp yetmezliği riskinin %1 altına indireceğini ve normal hayatıma devam etmemi söyledi.

  1 doç. 1 prof toplam 2 doktor hemen ablasyon dedi
  1 doç günlük hayatına devam et, takipte kalalım dedi

  Sizce ne yapmalıyım. Yeni doktorlara giderek onlardan da mı görüş almalıyım. Eldeki veriler ile bir şey söyleyebilir miyiz?

  • İlaç tedavisine yeterli yanıt alınamayan ekstra atımlarda ablasyon düşünülebilir.

 179. Merhaba hocam benim 4 aylık bebeğim kalp rahatsızlığı var digoksin ve rytmonom die bir ilaç kullanıyoruz rytmonom ilaç çok kötü etki ediyor bebeğim de çok tıkanıyor ve öksürük yapıyor normal mi

  • Öksürük beklenen bir yan etki değildir. Genel hastalığına bağlı öksürük olasıdır.

 180. Merhabalar, iyi geceler;
  Hocam ben 43 yaşındayım 2012 yılında ilk ritim bozukluğu yaşadım ve emboli tehlikesi atlattım. O günden beri 50mg beloc ve kan sulandırıcı kullanıyorum. 2019 Aralık ayına kadar hiç nüksetmedi yalnız 7 aydır neredeyse hergün eksrasistöllerle yaşıyorum hatta gecenin bu saati size yazmamın sebebidir. Holter sonucunda 1090 supraventiküler 16290 ventiküler erken vuru izlendi. Doktorum beloc kesip ısoptin 80 mg *2 verdi daha kullanmaya başlamadım. Ne tavsiye edersiniz şu an kararsız ve ümitsiz beklemekteyim.
  Ne tavsiye edersiniz saygılarımla.

  • Vntriküler erken vurular çoğunluktaysa isoptin de fayda etmeyecektir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ablasyon tedavisi düşünülebilir.

  • Hocam boyun fıtığı var 10 gundur carpintim var 32 yaşındayım, 3 aydir kas gevsetici sirdalud ve muscoflex arveles kullaniyorum. Holter sonucumu yorumlayabilirmisiniz lutfenTemel Ritim Sinüzal. En düşük kalp hızı: 52/dk. (01:26) En yüksek kalp hızı: 150/dk. (09:40) Ortalama kalp hızı: 81/dk.dır. Kayıt süresince 110 adet ventriküler erken atım izlenmiştir. Kayıt süresince 1 adet ikili olmak üzere 9 adet supraventriküler erken atım izlenmiştir.

  • Uyku bozuklukları, kabus ve rüyalar çarpıntı ataklarını tetikleyebilir. tekrarlarsa muayene iyi olacaktır.

 181. Meraba benim aniden nefes alip vermemde problem oluyor ve bir anda tansiyonum yukseliyor bu 1 yildan fazladir doktora gittim hersey normal dedi kalp atislarim falan hersey normal ama yinede tansiyonum her yukseldiginde ya beloc 25mg yada enapril 20 mg almam gerekiyor yoksa düşürmüyor niye olabilir acaba bana yardimci olun

  • Labil hipertansiyon olabilir. Vücuttaki kaygı ve stres ile mücadele fayda getirebilir.

 182. çok güzel anlatmışsınız.bu konu ile ilgili verilen bilgiler o kadar farklı ve kafa karıştırıcı ki,ilk defa sorunu tam teşhis edip,doğru bilgiler yazılmış.teşekkürler.

 183. Hocam merhaba ben merdiven çıkarken nefes darlığı çekiyordum doktora gittiğimde Obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati tanısı( bana tanı koyulmadan önce annemede koyuldu) koydu ve saneloc 50gr ilacı verdi bense ilaç kullanmak istemiyorum ve hastalığımın bir tedavisi var mı

 184. Merhaba hocam benim kalbim en ufak yürümekte yada eğilip kalkınca 5 basamak merdiven çıkınca nabiz 100 üzerine cikiyor ekstrasistol teklemede varbeloc ve diltizem kullandim gecmedi sadece nabız azaldı concor da var hangisini kullanmalıyım şuan ilaç kullanmıyorum 2 adim atsam çarpıntı oluyor

 185. Hocam Merhabalar, 23 yaşındayım. Çarpıntı sıkıntısıyla kardiyologa göründüm 6 ay önce doktor tavsiyesiyle beloc zok 50mg kullanmaya başladım. 6 ay kullanmam gerektiğini söyledi. İlaç bitmeye yakın nabzım 55-60 civarına düştü hafif göğüste baskı ve nefes darlığı hissediyorum. İlacı sağlıkli bir şekilde nasıl bırakabilirim ?

  • Çarpıntı için verilen bu grup ilaçları genelde dozu azaltarak kesiyoruz.

 186. Hocam merhaba, 2 ay önce kalbim sıkışıyor nefes almakta zorluk çekiyorum ayrıca sol kolumda biraz uyuşma oluyo diye doktora gittim ve kalp kapakçığımın gevşek olduğu söylendi önemli bi şey olmadığını söyleyip gönderildim. Içim rahat etmedi uzm dr gözükmek istedim orda da kalbimde üfürüm olduğunu söyledi ve efor sonucunda bana saneloc verdi. Hocam kalp kapakçığımın gevşemesi ile üfürümün bağlantısı var mıdır acaba bide gevşeme zamanla iyileşilebilir bi şey mi

  • Kapak gevşekliği sıklıkla üfürüm ile bulgu verir. Çoğunluğu geçicidir. Kapak yapısı kalın ise ilerleme olabilir.

 187. Hocam merhabalar 30 yaşındayım nabzın hep 85-100 arası panik yapınca 134 dü görüyorum acilde de normal kardıyolaga gittiğimde de bi sıkıntı görülmedi acildeki ritim bozukluğu var dedi o an(134dü) kardıyolog ise strese bağlı dedi dideral verdi çeyrek çeyrek içiyorum ama hala nabzım yüksek düşmüyoe ne yapmalıyım sizce ?

  • Strese bağlı çarpıntı sıklıkla izlenir. İlaç dozunda ayarlama düşünülebilir.

 188. Hocam bend Ben panik stres yapan herşeyi en ufak şeyi kafama takan birisiyim kalp çarpıntısı var cok kalbim atarken duyuyorum kardiyoloji e gittim holter takıl ‘di sinus taşdikardi tanınisi koyuldu diğer bütün tetikler yapildi temiz çıktı doktor stres bağlı dedi sonelec 50 mg ilac verdi bende bu ilaci kulanmak istemiyorum kulanmasam olur hamile olma ihtimalim var hamile lik kulanabilir mi birde bu bir sere kullanıp tekrar bırakabilir mi

  • Sinüzal taşikardi şikayetleri düzenli spor ve egzersiz ile azalabilir. ilaç tedavisi genelde geçici çözümdür.

 189. Merhaba hocam.SVT teşhisi konuldu.Sabah akşam isoptin alıyorum.Diz ve kalçada kireçlenme ve şiddetli ağrılarım var.Kas gevşetici iğneleri ve kortizonu doktorum alamayacağımı söyledi.Ağrı kesilerin bile en masumunu alabiliyorum .Bu durumda tedavi olamayacak mıyım.Gun gelecek antibiyotik kullanmam gerekecek belki.İlaç kullanmayı seven biri değilim.Ağrılarla mı yaşayacağım böyle?Belki yanlış bir soru ama yine de soracağım hocam.Arada sırada bira ve kırmızı şarap hakkım var mı?Teşekkür ediyorum.Güzel günleriniz olsun.

  • İlaç kullanımı sıkıntılıysa SVT için ablasyon tedavisi düşünülebilir.

 190. Merhaba hocam
  Benim son 1 aydan beri carpintim ve nefes darlığım var bu benim halsiz olmama neden oluyor.holter EKG çekildi birşey çıkmadı sadece bazen kalp atımları fazla dedi beloc kullandım birkaç defa çarpıntı ve ile acile gittim .en sonunda psikolojik dendi son 4 günden beri paxera kullanıyorum. Ama carpintim geçemedi ayrıca beloc hapına devam etsem olur mu?

  • Verilen yeni ilaç başlangıçta çarpıntıda sıklaşmaya yol açabilir. Olumlu etki için beklemek gerekir. Spor ve egzersizden fayda görürsünüz.

 191. hocam 24yaşındayım holter ve EKG sonucuma göre kalbimde teklemeler oluyor. Doktor bana seneloc verdi ve ilaç içmeye korkuyorum. Daha önce içtiğim ilaçın yaptığı yan etki bütün ilaçlara ön yargılı davranmama neden oldu. Saneloc aldığım da yan etkilerine bakarak aman kalbim durur mu, çarpıntı yapar mı, kalp ritmim daha bozulur mu gibi düşünmeye başladım.

  • Düzensiz atımlar sıksa ve ortalama kalp hızı yüksekse ilaç tedavisinden fayda görürsünüz.

 192. HOCAM MERHABALAR
  BENİM YAŞIM 18
  BUNDAN 6 YIL KOŞU YOLU DEVLET HASTANESİNDE ARİTMİ TEŞİSİYLE BERABER SOĞUK APLASYONA GİRDİM AMA
  ŞİKAYETLERİM SADECE BİRAZ HAFİFLEDİ
  NEFES DARLIĞI
  BAŞ DÖNMESİ
  YATAĞA YATTIĞIMDA KALP ATIŞI HİSSETMEM
  MERDİVEN ÇIKTIĞIMDA VE YATAKTAN FALAN KALKTIĞIMDA KALBİMDE SIKIŞMALAR VE NEFES DARLIĞI
  EKG-EFOR-HOLTERE GİRDİM HİÇBİŞEY ÇIKMADI NE YAPMAM LAZIM
  LÜTFEN YARDIM EDİN?

  • Testler normal çıkmışsa aritminin tekrar etmediği düşünülebilir. Sağlıklı yaşam kurallarına uymaya devam edelim.

 193. Kolay gelsin hocam ben 3 aydır belock zock kullanıyorum doktorum bitince Birak dedi.. çarpıntı için gitmiştim .. bugün son hapimi içtim. . Bittikten den sonra herhangi bir yan etkisi olacak mı .olumsuz bazı yorumlar okudum çünkü

  • İlaç kesimi sonrası nabızda yükselme bazı kişilerde gözlenebiliyor.

 194. Hocam bana geçen yıl ritim bozukluğu teşhisi konuldu. Ve şuan ilaç tedavisi kullanıyorum . Beloc zok 50 miligram. Bu aralar ritim bozukluğumda artış var ve uzun süreli oluyo ve çok fazla üşüyorum bu aralar . Tekrar doktora görünmeli miyim . Bide dün kullandığım haptan 2 tane kullandım yanlışlıkla bir sıkıntı olur mu

  • Çarpıntı şikayetleri artmışsa holter sonucuna göre ilaç tedavisinde değişim düşünülebilir.

 195. merhaba benim kullandığım ilaç bende yan etki yaptı çinko habı beraberinde aritmi yapt 20 gün kesintisiz çok hızlı atışlar oldu bilinç kaybı oldu doktora gittim yükselme var dedi kan değerlerim çok düşük kansızlık var ritim holter takıldı stresten dolayı supravertiküler dendi beloc zok yazdı şiddetli baş ağrısı ve bulantı yaptıatışlar eskisi gibi degil normal ama birkaç saat kadar yine hızlı atımlar devam ediyor uykudan terleme ile uyanıyorum iştahım hiç yok ablayon istedim doktor yok dedi nedir çözümü

  • supravertiküler taşikardi gtanısı kesinse ablasyon faydalı olabilir.

 196. Merhaba Hocam, 17 yaşındayım ani hareket ettiğimde nefesim 2-3 saniye kesiliyor ve aniden çarpıntım başlıyor 5-10 dakika sonra eski halime dönüyorum ayda 1 kere falan yani nadiren olduğu için hastaneye gitme gereksiminde bulunmadım sizce gitmeli miyim durum ciddi midir

 197. Hocam merhaba.7 8 aydir devamli olarak ekstrasistol yasiyorum.genel muayene yapildi.eko ve ekg.kalp kaynakli degil denildi.fakat bu durum devam ediyor.dikkatimi ceken sanki midemde zaman zaman gaz oluyor.ekstradan belli bir sure sonra mide gazi ihtiyacim oluyor.ne yapmaliyim.ne onerirsiniz.tesekkurler.

  • Ritim holter testi ile günlük atım sayısına bakmak faydalı olacaktır.

 198. Arkadaslar yaklasik 18 yildir panik atak hastasiyim.
  Panik atak kalp carpintisi ve heyecan yapardi o heyecan zamanla hipertansiyona yol acti. Ve bunun icin 10 yil kadar hipertansiyon ilaci kullandim fakat hayatimdaki bircok olay sikinti ve stres yapmaya basladi takintilar sinir ve zaten panik atak hastasiyim bunlarda üst üste bininve virde ventrikuler ekstra sistollerim ciktiki tam bir bela indanlarda gunde 1 de olan bar doktordan duyduguma gore 33000 bin kere olanda var. Burda 2 sikinti var 1. Hissetmek zaten paniksen tam bir kaos 2.cisi hissetmesende cok fazla olmuyorsa kalp yetersizligi olusmasi. Zaten hissedenler panik atagi dahi olmasa zamanla rahatsizlaniyor. Sonuz az az olan ekstram 2015yilinda cok fazlalasti dayanamadim ve ablasyon oldum. 3 yildir ekstram yoktu fakat 2018 yilinda yeniden tekrarladi fakat bu sefer eskisini 3 e katlar. Ne yaptim 20 gun dayanamadim ve tekrar ablasyon oldum ama bu sefer kalbimin her yerinde olusmus daha cok noktada doktor tam 20 nokta yakti. Sonuc gunde 5000 adet ekstram. Gunde 5 e dustu. Sifirlanmadi nedenmi zaten kalnimin cok noktasinda vardi bu bile buyuk basari peki neden.
  Çünkü 2015 yilinda ablasyon olduktan sonrada panik atak ve takinti sinir deam etti ablasyondan sonra rahat bir hayat surmem gerekirdi vucudum o kadar adrenalin ve kortizol hormonu salgiliyorki bunlar kalp hucrelerimin bozulmasina yol aciyormus ve elektrik kacirip ekstrasistole yol aciyormus su an 2.ci ablasyonumu oldum fakat panik atak anksiyete ve stres devam ediyor. Doktor adrenalin ve kortizol sviyeme dikkat etmem gerektigini yoksa bunlarin kalp hucrelerini bozarak sorunlara devam edecegini soyledi siz siz olun yazilarim ornek olsun zararin neresinden donerseniz kardir. Psikiatrik tedavinizi tam olun ve benim durumuma dusmeyin dikkat edi 1 hayatiniz ve 1 kalbiniz var. Allah yardimciniz olsun.

 199. Merhabalar hocam,
  Benim bir sorum olacak biraz da 26 yaşındayım sık sık çarpıntım oluyor, her gün oluyor, EKO EKG testleri yanında Ritim holter testi yapıldı. Atriyal taşikardi tanısı konuldu. Bu nasıl bir hastalıktır hocam. Tedavi şansı nasıldır. İlaç ile tedavi ediliyor mu yani ömür boyu o ilacı mı kullanacağım. Beloc zok kullanıyorum 25 mg ı ikiye bölüyorum .Doktora tekrar gitmekten kokuyorum. Orada da heyecan yapıyorum. İlacın Faydasını görüyorum açıkcası. Ne yapmam gerek elektro şok , EPS vs gibi tedaviler riskli deniliyor. Şimdiden teşekkürler hocam.

 200. Hocam merhabalar bana Atriyal Taşikardi tanısı konuldu. Max ritim 175 olmuş. Çarpıntılarım çok sık oluyor gün boyu devam ediyor rytmonocorm verdi kullanmadım korktun. Geçmezse EPS önerdi. Çok korkuyorum 26 yaşındayım. Ne yapmam gerekiyor. Ne önerirsiniz nasıl bir yol izlemeliyim. Ablasyon riskli deniliyor.. şimdiden teşekkürler hocam.

  • Atriyal taşikardilerde ilaç yanıtı zayıf olabilir. Ablasyon iyi bir alternatiftir.

 201. Hocam merhabakar.cipralex 20 mg kullanıyorum bir aydır.anksiyetem var.ama tam rahatlayamadım sanki.daha önce paxera 20 mg kullanıyordum.daha rahattım.psikiyatrimle tekrar görüşücem.siz bu iki ilaçtan hangisini önerirsiniz.herhangi biri kalpte çapıntı yada tansiyon yuksekliğine neden olup kalbe zarar verir mi

 202. Hocam annem çarpıntı hapı kullanıyo hapı içtiğinde napzı 44 41 1dakka sonra tekrar ölçtüm 55 attı ânnem 64yaşların da bu ne gibi tehlikelidir

 203. Hocam benim teşhis brekardi vazavogel senkop eğik masa testi yapıldı 3×1 ×gutron kulanıyorum senkop azaldı ancak bana kalıcı pil düşünülüyor bende psikolijik olarak istemiyorum ablasyon sistemi yadabaska bir çözüm alabilirmiyim teşekkür ediyorum

 204. Hocam merhabalar, bugün kardiyoloji ye göründüm. Kalbimde ritim bozukluğu saptandı. Egk, efor ben ultrason gibi tahlilleri yaptım. Nabzım 170 e kadar çıktı efor da. Doktor çok fazla dedi. Bende biraz da panik atak da var. Bunun da biraz ritmi tetiklediğini düşünüyorum. Ancak göğsümün tam ortasında ve çenem de geçmeyen acı ile karışık ağrılar var. Ağrılar şiddetlendikçe kalbim de teklemeler oluyor. Yani ekstra vuruşlar. Kalbim normal ritminde atarken bir den durup kuvvetli bir şekilde attığını hissediyorum. Bir kaç saniye sonra normal e dönüyor. Bu sorun bende uzun yıllardır vardı ancak son 4-5 aydır iyice artış gösterdi. Doktor ritim bozukluğu haricinde kalbim de herhangi bir sorun göremedi. Ancak ben çok rahatsızım bu kalbimin teklemesinden. Doktor bunun üzerine saneloc diye bir ilaç verdi. Bunu 1 ay kadar kullan tekrar kontrole geleceksin dedi. Hocam acaba bu ilaç kalp tekleme mi düzene sokar mı? Tekrar tekrar olacak diye artık korku ile yaşar oldum. Bu konu da aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler..

 205. Merhabalar hocam, Ben 22 yaşında istanbul’da üniversite ogrencisiyim. Hocam daha önce bu sikayetlerim yoktu herşey bir gece ile başladı nefes darligi, carpinti, korku, terleme, elde yannma vb.. Her aksam acile bu sikayetlerle gidiyordum birşey yok diyip gonderiyorlardi. Burda da çoğu kardiyolaga gittim demir eksikligi cikti oda 7.8 ve az birsey kansizlik ilac kullaniyorum ‘ve iki kez holter taktirdim sinüs tasikardisinden baska birsey cikmadi bi doktorum hiçbir sey kullanma dedi ritimler duzenli bi taneside ritmonom verdi 3 ay kullan birakiriz dedi ama hocam benim bu carpintilarim hergun yani surekli var psikiyatriye de gidiom hicbir ilac bu carpintiyi gecirmio yani surekli bakinca kalbim gidip gelio ‘ve rahatsiz edio gozumle o carpintilari görüyorum seferde kosuyolu kalp hastanesine gittim oda kolestrol tahlili faln onlarinda hepsi temiz biraz sodyum dusuk cikti yine holter takalim dedi ve dideral verdi gunde yarim kullanmak için. Hocam siz söyleyin bu niye oluyor cidden üniversite hayatim zehir oldu bana simdiden teşekkürler.

  • Vücutta oluşan kaygı bozukluğu çarpıntıyı tetikleyebilir. Bu yönde tedavi faydalı olacaktır.

 206. İyi günler ben de 1 seneden fazla süren çarpıntı var.önceki yıllar da yaşıyordum ama bunsene. Cok rahatsız ediyor uyuyamıyorum.doktor yarım dideral verdi onu da düzenli kullanmadım etkisi gecıncs yıne baslıyor.su an citoles e basladım 1 bucuk aydır.ancak sunanko sorunum kalbım 70 80 attığında bile benı cok rahatsız ediyor önceden 90 100 atınca öyle oluyordum .sizce sorunum nedir ne yapmalıyım.yasım 30 sigara kullanmıyorum .uzun yıllar allerji ilacı kullanıyorum

 207. Merhabalar hocam bipolarım.Minimal kapak kalınlaşma vardı.Önceden beloc kullanmıştım..En son gerileme var demişti doktorum.. Geçen seneden beri ise dideral yarım kullanıyordum.Bipolar atak geçirdim.. Beloc zoc kullandığımda aşırı derecede yorgunluk yaptı.. Bu yüzden doktorum diderali sabah akşam yarım kullan dedi..Fakat sabah akşam kullanınca mı bilmiyorum bunda da aşırı yorgunluk oldu..Siz hangisini tavsiye edersiniz.

 208. Merhaba 2013 yılında ciddi carpıntı sikayetlerim oldu
  O dönem dr bana yasam tarzı degişikliği önerdi(cay kahve ve stresten uzak durmamı söyledi)
  Nöbetli bir yerde calisiyordum bana gece nöbet tutmamam gerektiğini düzenli bir hayat yasamamı söyledi. Beloc baslamayı düsündü
  Ben bunlara dikkat ettim nöbet tutmuyorum çok fazla sıkıntım olmuyor
  Ama şimdi tekrar nöbet tutmamı istediler
  Acaba bu sorunları yasarmıyım tekrar
  Hafif my var
  Bu ilerlermi
  Babam da çok erken yasta mı geçirdi 39
  Vefat etti
  Tesekkürler

  • Uyku düzensizlikleri çarpıntı şikayetlerini arttırabilir. Uyku saatlerine ve kalitesine dikkat etmek gerekir.

 209. Hocam tansiyonum hep düşüktü ama 2 aydır falan biraz yükseliyor. 13/8 14/9 oluyor.dinlenmden ölçümde 16/9 bile cıkıyr.ve çok panik yapıyorum.ama benim kalp hızım hep düşüktür.55 kadar düşer istirahat halinde .dr vasoxsen plus 5mg verdi yarım .nabzımı düşürüyor.psikiyatriye gittim o da prozac verdi.ikisini birden içeblilirmiyim.kalp hızım daha da düşer diye korkuyrm.fluoksetinle beraber dikkatli kullanın yazıyor açıklamalarda. Prozac başladım vasoxen korkudan içemyrm.tşklr

  • Nabız düşük seyrediyorsa tansiyona yönelik farklı ilaç tercih edilebilir.

 210. Merhaba hocam bir kaç kere kalbim üstündeki ağrı var diye hastaneye başvurdum sonunda bir doktor ultrason la bakti bir kalp kapakçığı açık doğuştan dedi sıkıntı değil dedi ilaç verdi becol 25 mg çok fazla kal çarpıntım var hiç gitmiyor diyebilirim uyutmuyor ilaç etkisini ilk gün göremedim birnkac alışma süresi mi var dozaj mi düşük sizden cevap bekliyorum.

 211. Efor ve holter cihazı takıldı efor da bir şey çıkmadı ama holter sonucun da erken kalp atımı var dedi saneloc diye bir ilaç verdi bunu kullanmamı söyledi ama ne zamana kadar bu ilacı kullanacağım bilmiyorum ve bundan sonra ne yapacağım bilmiyorum nans yardımcı olursanız sevinirim

 212. 73 yaşındayım,supraventriküler taşikardi,atriyal fibrilasyon ve bazan atrial flutter mevcut.Belog 50mgr,Rythmonorm 150mgr×2 kullanıyorum.Tedaviye rağmen taşıtlardır tekrarlıyor.Tavsiyenizi istirham ederim.Saygılarımla.

  • Tedaviye rağmen nüks varsa ablasyon ile yakma işlemi düşünülebilir.

 213. Merhaba hocam 17 yaşındayım 7-8 aydır 4 kez kalbimde çarptını oldu kalbimde durduk yere dk’da 200 attı böyle 1 saat sürdü öyle hızlı atarken kalbim nefes darlığı terleme ağzımda uyuşma hissettim doktora gittim bu ay içinde ekg efor testinde bir şey çıkmadı,eforda çok kalmadım 188 attı kalbim fazla durmadım indim direk, ama haftaya anju yapılcak sizce bir sorun var mı?

  • Ritim bozukluğu şüphesiyle anjio ile efç testi yapılacak muhtemelen. sonuca göre tedavi önerilecektir.

 214. merhabalar hocam yaşım 47 ve bende eskiden beri arada bir 2 saniye bir sure gibi kalbimde düzensiz atımlar oluyordu .doktordaki bütün tahlil ve tetkikler temiz çıkmıştı herhangi bir tedavi gerek duymadılar ancak 1.5 ay önce grip al enfeksiyon geçirdim .iyileştim fakat bende kalp teklemesi ortaya çıktı acile gittim ekg çekildi ve ritim bozukluğu var dediler tahlillerim temiz kardiyoloji de holter takıldı ordada göründü ritim bozukluğu eko ultrasyönda birşey çıkmadı kalbimın iyi olduğunu ancak kalbimde tekleme duraklamalarım sert vuruşlarım devan edıyör bazen iki atımda bir bazende sekiz on atımda bir oluyor doktor ilaç olarak 40 lık isoptin başlattı ongün kullandım fayda vermedı tekrar gittimde doktora isoptin120mg çikardı eyer fayda vermese ablasyön yaparız dedi doktor hocam işim gereği stresli günüm geçiyör ayrıca reynauld fenemoni hastasıyim bunlar tetıklermi ablasyön gereklimi yoksa başka tedavi yolları varmı .teşekkürler

 215. Merhaba doktor bey benim 2 3 aydır çarpıntı problemim var kardiolojide egk eko ve efhor kan testi yapıldı kansızlık dışında bir problem çıkmadı luzum halinde alınması için 25 mg belac zok verildi birde stres yorgunluk vs dedi.Stresli zmanalr geçirdim bunun payı var zaten.ama olduğu zman çok korkuyorum kalp krizi gecircem sanıyorum. Efham yapıyorum.yuksek nabiz riskleri var midir en yüksek şu ana kadar 110 oldu

  • panik ve stres çarpıntı ile kısır döngü oluşturmuş görünüyor. İlaç dozu arttırılabilir.

 216. Merhaba 23 yaşındayım merdiven bile çıkamıyorum nefes nefese kalıyorum çarpıntım oluyor nefes testinde ortalama değeri geçemedim ne yapmalıyım

 217. Hocam 44 yaşındayım 18 yaşından itibaren ritm proplem var en az 20 defa kardiyoloji ye gittim herşey normal anti deprasan ilaçlar beloc dideral gibi ilaçlar kullanıyorum hala sorunlar devam ediyor gençliğim hayatım hep böyle geçti aktif ve sosyal biriyim beni çok engelliyor ne önerirsiniz teşekkür ederim.

 218. Hacam kendim kan yaglari tahlili istedim ve 34haftalik gebelik mevcut..size yazmistim carpini ve asiri nefes darligi yasiyorum..elim ayagim bosaliyor gibi oluyorum sanki bayilcak gibi…kolestrol 253 trigilised 577hdl 63 ldl trigilesid yuksek 400 ustu yaziyor..beni cok korkuttular gebelikte yukselirmis ama bu normalmi..kalp icin tehlike dedi bi arkadasim..uc aylikken yapilan tahlilde bi sorun yoktu ki daha oncede yoktu..lutfen cvp yazin..ozur dilerm yani basinizi agirtiyorum…

 219. İyi günler,benim 1 senedir süren çarpıntım nedeniyle doktorum dideral verdi.ama düzenli kullanamadım.doktor kalp ile sıkıntı yok ama uzun süren çarpıntıniyi değil dedi.simdi kalp atışım yüksek olmasa da titreme ve ağrı hissediyorum.ilacı düzenli kullanmadığım için mi ,tekrar doktora gitmeli miyim.ayıca psikatriye gittim citoles verdi ikisini beraber kullanabilir miyim dideral le.farklı saatlerde mi almalıyım.cevap verirseniz sevinirim……

 220. Hocam jardiyolojiye tekrar gittim..ekg de 130 nabiz gordugu halde ilac vermedi zaten zor cektirdim ekgyi cnk sirt ustu yatinca nefesim daraliyo bayilcak gibi oluyorum ki bu saga ve sola yatsamda olmaya basladigi icin kalp dr.gittim..kalbe eko ile bakti buyume yetmezlik yok dedi ..iki bacak ultrasonu istedi..mesela kahvalti yapiyorum biraz arkami dayaniyorum hemwn nefes darliyo elim ayagim cekilirfibi oluyo oan olcuyorum nabiz 147 cikiyor hemen one egiliyorum bakiyorum iyiyim nabiz 90..ama nabzim 73 ede dusuyor oanda atimlarda bi duzensizlik oluyor oksuruk geliyor..ritim holter yapalim demedi sizce yapmalimiyim..33haftalik gebelik mevcut kalbimde sikismada hissediyorum..sanki yani midedenmi oluyor onu bilmiyorum..sizce ne yapilmali baska yapabilecegim birsey varmi ..bi arkadas kriz falan gecirmekten bahsetti korkuttu beni arkti tasikardi krizimi anlamadim..

 221. Merhabalar. Ben 10 yıldır panik atak hastasıyım.en büyük şikayetim c
  Kalp çarpıntıları.dr gittim hiç bişey yok
  Ritm holteri de takıldı. Dideral yarim kullanıyorum.ve paxil yarim doz.8 aydır kullanıyorum. Bıraktım bi ara yine çarpıntı basladi bunu sürekli kullanmam mi gerekiyor?

 222. Merhabalar Doktor bey, benim yaklaşik 4-5 aydir çarpintim var sanki kalbim cikicak givi cok güclü bir şekilde atiyor ama günde bir en fazla iki kere oluyordu ve yanlizca bi kac saniye sürüyordu Doktora gittim bütün kan tahliler yapildi herşey temiz cikti yanlizca kolestrol de 150 sınır iken 170 cikmiş yokşa demir kansizlik şeker troit iltihab orani a dan z ye kan chek up yapildi ve temiz cikti günlük mutlaka oluyr bazen bi kac gün geciyordu kardolojide ekg cekildi ve holter takildi doktor sonuclarin tammamen temiz oldğnu söyledi ama holter takildiği gün carpintim olmadi sadece bazen istihrat deyken 85 attiğini gözlemlemiş o yüzdn beloc verdi 50 mg ama yarisni icmemi söyledi 25 mg ve aliorum şuan iki gündür dahada arti hareket ettikce eğilip kalktikca carpintim var sürekli dur duraksiz yine ekg yapildi acilde temiz cikti stress veya herhangi bi sorunumda yok neyapicğmi şaşirdim özelikle dişarda ck gezersem veya o gün yorulursam daha cok oluyor şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 223. Merhaba hocam..benim gebelik sonrasi ortaya cikan duzensiz kalp atisi sorunum var bi anda dinlenirken bile nabzim 100 u gecerdi..diltizem..beloc zok vs her ilaci kullandim suan rytmonorm kullaniyorum ilk aylar cok iyiydi ama simdi yine duzensiz atimlar olmaya basladi.yuruyuse de pek cikamiyorum havalar soguk diye..ne yapmaliyim lütfen bana yardimci olurmusunuz..tesekkurler

 224. Hocam hayırlı geceler diliyorum alkol aldığımda çarpıntı vucudumda kızarma ve göz altlarim şişiyor bundan çok rahatsız oluyorum doktora basvurdum o da bna diltizem sr 90 mg hap verdi günde 1 sefer saatinde alıyorum ilk 15 gün birsey olmadi ama 15 günden sonra yine alkol aldığımda aynısı oldu bna yardimci olurmusunuz bu konuyla ilgili hocam lütfen

  • Diltizem alkol ile etkileşebilir. Alkol oranı düşük kırmızı şarap tercih edilebilir.

  • Hocam sağolun teşekkür ediyorum ama sizden istediğim şu bnm alerjimi yani kizarmami ve çarpıntı mi alkol aldığımda ne geçirir ve duzelirim eskisi gibi bir su bardağı ictigimde dokunuyor ve inSan içine çıkamıyorum lütfen yardımcı olun hocam

 225. Merhaba hocam bir süredir çarpıntı vardı.EKG, holter yapıldı acil gittiğim bir gün de tomografi ve diğer kan tahlili yapıldı .problem yok denildi holter sonucunda kalp atışların yüksek başka problem yok dediler ve dideral günde bir defa yarım olarak verildi biraz rahatlama oldu ama hareketli bir iş yaptığımda yine duzensiz çarpıntı oluyor ne yapmamı onerirsiziniz.

 226. Hocam kadin dogum hemwn gogus ve kardiyolojiye yonlendirdi..kardiyolji 5subat kendi drm.ama devlete gittim beloc yazdi baska sorun yok dedi..gogus dr .cigerleri dinledi parmaktan oksijen olcumu yapildi birde.d.dimer kan testi yapildi..oda negatif cikti ama 32. Haftada dogruluk payi nedir bilmiyorum..hocam mesela nabzim dusukkende yine ayni goguste bogulur gibi nefes alamam ve el ayak bosalmasi oluyo..yqni nabza bagliyamiyorum oyuzden..yani bazen yastigim yuksek sadece su ara sola yatabiliyorum hem sirt ustu hem sagda bogulur gibi oluyorum..soldada yatiyorum bakiyorum yok olmuyo bogukuyorum gogsum daraliyo kalkiyorum iturup one egildigimde duzeliyorum..cnk dik oturdugumdada oluyir ama bazen ayni oturmada yada yatmada olmuyor..bazi gece sabaha kadar nobetler halinde xok oluyo bazen bir iki kere oluyo uyuyorum..sizce hangi dr.gorunmeliyim cok korkuyorum..saygilar

 227. Hocam 32 haftalik gebeyim 8 haftalikken kardiyoloji ilacimi kesti concor 5 mg yarisini kullaniyordum…9haftada nabzim 130 140 gordu..gebelige bagli hiper tirpidi cikti..20.haftada tiroid gecti sukur nabizda 90 110arasiydi..ama su bir aydir asiri nefes darligi cekiyorum ozelliklede iki gundur ve bugun o nefes darligi anlarnda bakiyorum nabzim dinkenme aninda 130 100 olunca rahatim..cok korkuyorum yuksek degilmi kardiyoloji 10 sonraya randevu verdi ..cvpkarsaniz sevinirim

 228. Doktor bey merhaba bnm 1 haftadir kalbimde carpinti ve bosluk hissi var kusun kanat cirpar hissi var gecen hafta ekg ve ultrason cekildi hersey normal cikti ama bu carpinti ve bosluk hissi cok rahatsiz ediyor.

 229. Doktor bey merhaba benim 1 haftadir süre gelen degisik bir carpintim var. Nefes alip verirken bir bosluk ve kusun kanat cirpma hissi var hamileyim iki hafta once ekg cekildi ultrasonla kalbe bakildi doktor hersey normal dedi ama bu bir haftadir süren carpinti hissi bosluk ayrica sanki kalbim durmus gibi bi his olusuyor oksurunce gecicek gibi oluyor ama surekli devam ediyor cevabiniz icin tesekkurler

  • Gebelikte kalp hızı artar. Ritim holter tetkiki ile değerlendirme faydalı olur.

 230. Merhaba degerli hocamiz bizlere kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederiz. Ben 29 Yash erkek biraz zayifim boy 1.80 kilo 63. Kalbimde yilda 1-2 kez ritmim aniden 250 oluyordu. Cok hastaneler gezdim iran turkiye moskova. Hepsi kalbimin raporlarina bakib bisey yok dediler. Kan tahlilleri hepsi cok iyi. Eko rapor bisey yok sadece hafif minimal mitral kapak prolapsusu. En sonda olay kaydedici cihaz aldim. 01.01.2017 ritm bozuklugunu kayd etdim. Bunu pdf olarak doktora gonderdim bana eps ablasyon olmami onerdi ve 28.12.2017 ablasyon oldum.
  Özet özgeçmiş.
  Sık çarpıntı şikayeti olan Ve bir EKG isinde dokumante 230/dk hızında Genis QRS taşikardi saptanan hasta EPS Ablasyon için yatırıldı.
  Prosedür notu.
  Genel ve lokal anestezi eşliğinde Sağ ve sol Femoral Vene kısa kılıflar yerleştirildi. Tek katater HRAYA konuldu Ve atrail ekstrastimulus esnasında tipik AVNRT ile uyumlu SVT Sustain olarak başladı. Önce 2:1 bloklu AVNRT olarak başladı. Daha sonra 3D maping sonrası Kataterler HRA, CS ve RV YE konuldu. Temel Ölçümler yapıldı. AH-72, HV-42, BCL-640, QRS-90, QT-320, PR-120, MSAN. Tekli Ekstastimulusla AH JUMP VE ECHOBEAT SAPTANDI. VA blok 260 MS. DEKRAMENTEL VE KONSANTRİK İDİ. BURST PACE İle SVT tekrar uyarıldı. SVT tekrar uyarıldı bu sefer R BBB paternli SVT önce aberan ve geniş QRS li olarak başladı sonra SVT devam ederken QRS daraldı. 8 MM CRYOABLASYON Katateri alınarak Ablasyona başlanıldı. SVT esnasında SVT yavaşlayarak durdu. Buraya iki tane 360 SN süren lezyon verildi. Daha sonra aynı Katater ile tipik yavaş yol sinyallerinin alındığı yerde ablasyona devam edildi. Toplam 9 lezyon verildi. İşlem sonrası tekrar ECHO BEAT GÖRÜLMEDİ. İşlem sonu ERP: 310, WCL: 290 MSN bulundu. YBEKLEME SONRASINDA SVT UYARILAMADI ve işlem sonlandırıldı. KOMPLİKASYON OLMADI. Prosedür süresi (dak): 90.
  Floro süresi (dak): 0
  KOMPLİKASYON: HAYIR.
  SONUÇ: BAŞARILI TİPİK AVNRT CRYOABLASYONU
  PLAN: Bir gecelik izlem sonrası taburcu edilecek. Hocam Ben shimdi aniden ayaga kalktigimda carpintim oluyor bazen 5-10 saniye bazen biraz cok suruyor 1 dakika falan sonra azaliyor ayaga kalkdigimda ritm 100un ustunde oluyor doktor birde bana psikolojiye gitmemi onermisdi. Ancak ayaga kalktigimda oluyor. Ben moskovoda yasiyorum ama turkiyede ablasyon oldum. Doktor bey yeniden kan tahlilleri falan yeniden yoklanmagima gerek kalmadigini soyledi. Bu durum beni cok korkutuyor. Ablasyonla bir ilgisi ola bilirmi? Benim ritm bozuklugumun tekrarlama ehtimali varmi? Ablasyonum nasil gecmis hocam? Hocam birde kalp ritmim kacin ustunde oldugunda doktora gozukmem gerekir? Shimdiden cok tesekkur ederiz.

  • AVNRT ablasyonu sonrası tekrar riski düşüktür. Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin.

 231. İyi akşamlar hocam annem digoxin sondoz 0.25 mg .. diltizem sr 90 mg…coumadin 5mg kullanıyor.yalniz icdigi zaman 4-5 adımda nefes daralması yaşıyor.kullanmadigi Zaman rahatliyor.doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor . böyle bişey varmı teşekkür ederim

 232. İyi aksamlar Hocam annem coumadin 5mg…diltizem 90mg ..digoxin sandoz 0.25 mg ilaçlar kullanıyor yalnız içince 4-5 adım attığında nefes darlığı yaşıyor.kullan mayinca rahatliyor.ama doktoru ısrarla kullanması gerektiğini vücudun alisacagini söylüyor lütfen yardım böyle bişey varmı

 233. Hocam iyi günler, bende iki haftadır ara ara göğsüme ağrı girmesi sol kolda uyuşma bacaklarda arada seyirme özellikle her akşam yatarkende göğüs sıkışması yaşıyorum bazen uykumdan kaldırıp çarpıntı oluşturuyor 3 kere doktora gittim ekg röntgende kanda birşey bulamadıkları için gastrit başlangıcı dediler ancak ilaçları kullandıgım halde bi azalma olmadı aynen devam ediyor şikayetlerim

 234. Hocam ,

  Saneloc 50mg kullaniyorum ama 1 yildir yarim kullaniyordum kalbim onceleri 100 un ustunde atiyordu ozellikle ayaktayken.son 1 aydir bayginlik geliyoo..2-3 defa bayilma nöbeti gecirdim.o sirada tansiyonumu olcuk 152/97 idi ve o sirada sol kulagimds cinlama oluyor ve vucudumda ates oluyor yanma oluyot kafamda.ama kaptoril alinca duzeliyorum 25 mg.bu sabahra bayilam hissi geldi ve nabzimi dinledigimdd yavas ve duzensiz attigini gordhm kaptoril aldim.ama ne yapcagimi sasirdim birde hocam sag alt cenemde bir disimde sizlanma agri oluyor bayilma hissi oldugunda..dis ile kalp arasinda ne baglanti var anlamadim.dis mi yapiyor acaba .

 235. Hocan bundan 11 yul önce aort kapağım değişti son 3 aydır aşırı çarpıntım var kalbim tık tık tıtıktık tık diye atıyor evlilik arefesindeyim ayrıca uzun yıllardır uyku problemim var ne tavsiye edersiniz hocam

  • Stres çarpıntının önde gelen sebeplerinden biridir. Muayene faydalı olacaktır.

 236. hocam merhaba benim sezeryan dogumum oldu fakat kizim 8 9 aylikti simdi 19 aylik 1 seneye yakindir belirli araliklarla carpintim vardi simdi 4 5 aydir surekli hic dinmiyen bi carpintim var kardiyolojiye gittim ekg normal cikti eko cekilmedim cunki ondada bsy cikmiycakti dr.bana psikiyatriye gitmeni oneririm dedi troitlerime usg cektirdim yok dediler bsy ama bogazimdaki nabizda bile hissediyorum mutluyken mutsuzken hep oluyor kavga edince mesela esimle oluyor bogazima bi yumruk oturuyor sanki yaniyor boyle kramp giriyor gum gum atiyor kalbim ellerim ayaklarim buz oluyor saclarim cok kotu kopuyo resmen inceldi cok sinir cok cok var kizim gece uyandigi zaman deli oluyorum cunki carpintiyla uyaniyorum o bana sinir yapiyor hic dinmiyor haleten suandada var psikiyatrilikmi durumum yoksa endokronoji bolumune gidil bogazima baktirsam yumurta gibi bigszim annemde var cunki guatr bendr supheleniyorum suyla aram yok ama icsemde yine durmuyor oturup dinlenince o kalbin hizli carpmasi beni sinir ediyor kizimin aglamasi bile bana batiyor hemen aniden ofkeleniyorum takintilarim var birazda ne yapmaliyim psikiyatriyemi gitmeliyim oncelik olarak ts.ederim simdidrn uzun oldu kusura bakmayin

  • Vücutta kaygı birikimi olmuş gibi. Ön planda psikiyatri daha fayda getirebilir.

 237. Hocam 7 senedir ritim bozukluğu nedeniyle beloc zok 50 mg( bir donem 100 mg de kullandim )kullaniyorum birden kesince carpintilarim başladı ve eskiye oranla artti tekrar ilaca başladım düzene girmesi ne kadar zaman alır hocam

  • İlaç dozunun azaltılarak kesilmesi şikayetleri azaltacaktır.

  • Hocam annem 79 yaşında 18 yıl önce mitral/kalp kapakçıği deģişi. Coumadin 5 mg. Ve Beloc Zok 50 mg sabah akşam kullanıyor.
   Beloc zog 50 mg. saddcd sabah kullansa br olur?
   Daha önce 100 mg. gunluk olarsk kisa bir sure kullandi. Kendisi halsiz ve bitkin dustüğü için ilcedekk kardiyalog 50 mg. Sabah 50 mg Akşam kullanmasinı onerdi. Sizin bu konudaki tavsiyeniz nedir. Ara ara çarpıntisi dz oluyor. Sık deģil

   Coumadin icin ise, Son PT. INR Değerleri:

   2. 59
   Son durum;
   Counadin kullanımı:
   Düzenleme; 06.09.2018

   PT -İNR : 2. 59

   Coumadin 5 mg. Kullanımı Düzenlemesi:

   Pazartesi : 1 Tb.
   Salı günü : Yarım tb.
   Çarşamba: 1. Tb
   Perşembe: 1 Tb..
   Cuma : Yarım tb.
   Cumartesi: 1 tb.
   Pazar : 1 tb.

   (10 gün sonra tekrar kan alınıp PT/ INR ‘ ye bakıldı
   2 .52

   Hastamız 79 yaşında bayan..
   Tavsiye ve önerilerinizi bekleriz efendim.
   Selâm ve duâ ilr..

 238. Slm hocam ben 29yasindayim bundan 1.5yil önce nefes darlığı 170kalp atışıyla acile kaldırdım.hicbir sorun çıkmadı geri gönderdiler kardiyoloji ye gittim holter testi yapıldı EKG ve ultrason çekildi sorun yok panik atak teşhisi kondu.en son gittiğim kardiyoloji doktoru çok hızlı atıyor diye concor 10mg verdi psikiyatri doktorumda carpintin çok olursa iç dedi sizce sürekli devam etmeli miyim concor ilacına

  • Concor uzun etkili bir ilaçtır. Gelip geçici kısa süreli çarpıntılarda çokta gerek kalmayacaktır.

 239. Hocam merhaba 5 ay kadar önce özellikle yemek sonrası carpintilarim vardi sonra panik atağa yol açtı doktora gittiğimde 150 civarı inceleme yapıldı bişey göremedi ekg ve holter de de bişey çıkmadı beloc50 kullan düzelince tekrar bakalım dedi sonra gidemedim ama hala beloc50 kullanmaya devam ediyorum ve sorun yaşamıyorum şuan beloc50 kullanmaya devam etmemde bir sorun var mı

 240. Hocam merhaba 5 ay kadar önce özellikle yemeklerden sonra kalp atısimda ciddi yükselmeler oldugundan doktora gittim ekg holter sonucu normal çıktı beloc 50 verdi doktorum kalp atışı normale döndüğünde bir daha bakalim dedi yalnız ben hala hergün beloc 50 kullanmaya devam ediyorum henüz doktora gidemedim ama çarpıntı yaşamıyorum bunu kullanmamda herhangi bir sorun yaşamışım?

 241. Merhaba hocam. Babam yaklaşık 1 yıl önce ablasyon ameliyatı geçirdi. Şuana kadar bir sorunu olmadı. Kaplıcaya gidip sıcak suya girmesinde bir sakınca var mıdır. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Aşırı sıcak sonrasında soğuk uygulanması çarpıntı şikayetlerini arttırabilir. Genel kaplıca tedavisinde genelde sıkıntı olmaz.

 242. Hocam merhaba bana ritim bozukluğu teşhisi koyuldu ve kesin olmamakla brlkte sebebi de doğuştan bır toplardamarımın önünde zar olmasıymış.kullandığım ilaçlar çok fazla nefes darlığı yapıyor kısa efor da bile nefes nefese kalıyorum yok mu bir caresı

  • Hocam 9 sene önce açık kalp ameliyatı oldum çok sordu darlık vardi kalp zarında yırtık vardı onu dikdik darlığı açtık dediler bize boğaz enfeksiyonu beni mahvetti 3 sene öncede kalp romatizması vardı penisilin kullanıyordum bıraktım şuan ise kaçak var penilisin ve beloczok 50 mg kullanıyorum ama kalbim deki sorun bitmiyor hocam kurtulamıyorum doktor 2. Ameliyatında tehlikeli dedi riskli Allah rızası için yardımcı olun henüz 24 yaşında hayalleri olan genç kizin

 243. Hocam iyi günler yaklaşık 9 aydır azdan bugüne çoğalan göğüs ağrısı be nefrs darlığım var son zamanlarda eforla artış gösterdi ve çeneme vuruyor, ili defa egor testine girdim ikisindede dt çökmesi çıktı iki doktor çukırların yukarı baktığı için bize göre nu negatif dayılır dedi başla iki dokyır ise acil anjio ol defi hanhisini yapmalıyım rndişe içerisinfeyim lütfen bir fikir yardımı verin, st çökmesi yok sayılabişirmi?

  • Hocam kolay gelsin bizlere vakit harcadığınız için çok teşekkür ederim hocam ben az önce koltukta otururken kalbim üst üste çok tekledi ve sonra küçük artılar olarak devam etti ben 3 kere eko 4 kere holter 1 efor testi yaptırdım toplamda 19 adet supraventriküler erken vuru doktor 17 adet atriyal erken vuru çıktı enson holteride 1 ay önce taktırdım hiç aritmi çıkmadı holter takılıyken çok aktif oldum yürüdüm merdiven çıktım kahve içtim sadece en düşük 46 gece gündüzde 175 normal nabız 81 diye çıktı şimdi bunlar böyleyken yaşadığım üst üste tekleme neden olabilir başka napabilirim hocam aciiiiiiiil cevaplarsanız sevinirim dört gözle bekliycem hocam değerli yorumunuzu saygılar sevgiler 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹De

 244. İiyi günler hocam , yaklaşık 9 aydır azdan çoğalan göğüs aprım ve nefes darlığım var bu aralar eforka artış göstermekte , efor testine girdim iki defa st çökmesi çoktı hemde ciddi noyutta, ama iki doktorda çılıntılar yukarıya bakıyor bu nizim için negatif dediler başka iki doktor ise anjio dedi hangisine güvenmeliyim şaşkınlık içerisindeyim be endişeşiyim lütfen yardımcı olun st çökmesi yanıltabiliröi?

 245. Hocam merhaba,
  Ben 33 yasindayim 2 ay once kalbimde dogustan delik oldugu icin asd ameliyati oldum. Carpintilarim ameliyat oncesi vardi simdi de nabzim 90-95 civarinda. Benim sormak istedigin su an concor kullaniyorum sabahlari 5 mg’in yarisini. Aksam da icmem gerektigini soyledi doktorum. Ama aksamlari buyuk tansyonum 8.5 kucuk tansyonum 5.5 civari,nabzimda 90 civari. Ben aksamlari concoru icsem tansyonumu dusurur mu daha? Nabzimi duzeltiyim derken tansiyon dusuklugunden sikinti yasarmiyim
  Ondan korkuyorum. Gun icinde tuzlu mu yemem gerekir biraz? Cevap verirseniz cok sevinirim hocam.

  • Concor un tansiyon düşürücü etkisi vardır. Hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

 246. Merhaba,uzun süren gün boyunca çarpıntı rahatsızlıgım var.bu yıllardır devam etmekte.bu sıralar arttı.doktorum dideral verdi bu ilacı astım,reflü rahatsızlıgım var .bu rahatsızlıklarımdan dolayı pantpas,rennie,once air ve ipravent agız spreyi kullanıyorum.dideralle kullanmam da sakınca var mı.teşekkürler

  • Dideral astım şikayetlerinde artış yapabilmektedir. Hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

 247. Hocam kolay gelsin
  Efoxor 150 mg kullanıyorum
  Gün içinde ölçümlerimde genellikle 100-120 arası nabzım…
  Kardiyoloji muayenesi oldum ekg-eko-efor herşey normal çıkıyor ama bu durum beni rahatsız ediyor …teşekkürler

 248. Merhaba hocam bende hizli kalp atisi baslamisdir 3 hafta önce
  1 hafta önce başladı nabz normalda cok düşük ama hizlaninca dayanamiyorum kalbim duracag sanki
  Son 1 ayda kendimi cok usuttum ondan ciyerlerim uşutmüş ola bilirmi iki kes anbulans geldi bisey anlamadi

 249. Hocam merhaba bende iki yıldır ekstrasistol oluyor. Bazen ayda bir bazen iki üç gün gün içinde üç dört kere beş kere oluyor. Kaygılı olduğum ve kendimi dinlediğim zamanlarda oluyor bu durum. Hiç bir zaman gayet neşeliyken yaşamadım. Sigara alkolüm yok beş aylık hamileyim. En son 8 ay önce eko ultrason ve ritim holter takıldı kalpte sorun olmadığı söylendi. Nolur beni teskin edin hocam bunlar kalbime zarar verirmi bu durumda. Beş yaşındada bir kızım var çok korkuyorum.

  • Günde 1000 nin altında oluşan tekli ekstra atımlara genelde ilaç tedavisi uygulanmaz.

 250. Merhaba Hocam 2012 yılında 22 haftalık hamile iken aniden nabız 254 e çıktı koşuyolu kap hastanesi 2 cc beloc ile normale dondu sonrasinda dogum yapacagim ayda 2 kere daha 200 un uzerinde biri ilacsiz digeri yine beloc ile normale dondurduler o zanandan beri 5 yilda 7 veya 8 defa bu atagi gecirdim .. Suprakuler tasikardi teshisi kondu bayilma ve goguste daralti yok sadece inanilmaz bir carpinti yerinde duramama hali .. Efor testine girdim 98 basari ile gectim renkli eko yapildi kapaklar damarlar hepsi normal.. Ablasyon olabilirsin dediler korktum ..surekli bir bekleme aksiyetesi yasiyorum ustelik 200 ustu atak gelmese bile 100 110 arasi nabizlarim oluyo durup dururken dinlenme esnasinda su anda da 4 haftalik gebeyim ve duzenli olarak kullandigim cipralex si aniden birakmak zorunda kaldim 2 ay once hamilelik e karar verince.. cipralex i kronik depresyon panik bozukluk kaygi ve his bozuklugu nedeniyle 10 yildan faxladir kullaniyorum ilk hamileligimde de alamadigim icin klinik depresyon gecirdim tasikardi ataklarim v.s. dogumdan sonra ilaca basladim ve bir ayin sonunda normale donmeye basladim 4 ay kadar sonrada artik tamamen iyilesmistim taki 2 ay oncesine kadar.. Ilaci biraktim kalp sikayetlerim yine basladi ne yapmaliyim hamile iken kullanabilecegim carpinti onleyen ilac var mi ?? Tesekkurler

  • Ablasyon yapılmaması durumu zorlaştırmıştır. Beloc grubu ilaçlar gebelikte uygun endikasyon ile kullanılabilir.

 251. Hocam merhaba sorulara yanit verdiginiz icin oncelikle tesekkur ederim migren hastasiyim dramamine ilacini 1 defa ictim carpi tidan hastanelik oldum ilaci bir daha almadim ancak arada bir cok siddetli carpinti oluyor carpinti icinde kalbimin birden guclu bir sekilde vurdugunu hissediyorum bayilma hissi bas donmesi oluyor ekg de bisey cikmadi holter takildi dr aritmi dedi ancak aritminin hangi turu soylemedi sizce bu tehlikeli bir durummudur ne yapmam gerekiyor

  • İlaçlara karşı olan reaksiyonlarda çarpıntı sık izlenir. Hassas olunan ilaçtan kaçınılması yeterli olacaktır.

 252. Merhabalar yaklaşık 1 senedir ritim bozukluğu var her gün nerdeyse daralma yaşıyorum bu yüzden nabzım 140-150 ye kadar yükseldiği oldu 6 ay önce doktora gittim ritim bozukluğu olduğunu söyledi ve ilaç yazdı dideral 40 mg kutunun bitiminde düzeleceği söyledi doktor ama yaklaşık 10 kutu kullandım düzelmedi ve ilaç içtiğim halde bile yaşıyordum tedavi gerekli mi sizce ?

  • Dideral ile rahatlama olacaktır. Ancak çarpıntının sebebine yönelik ek araştırma faydalı olur.

 253. bazen gece uykuda iken göğüs ağrısı ile uyanıyorum,ritm bozukluğu başlıyor ayrıca nabzım yükseliyor ve terliyorum.bu 4-5 saat sürüyor ve sonra geçiyor.göğüs ağrısı şiddetli oluyor.

 254. Hocam merhaba ben geçen sene 227 nabız ile hastaneye kaldırıldım ve bir başarısız ablasyondan sonra tekrar ikinci yi oldum isoptin 80 kullanıyorum ancak bu hap benim kalbimi duymama sebep oluyor sorun nedir doktorum normal diyor ama bu işten çok sıkıldım

  • Zayıf yapıda kişiler kalp atımlarını rahatlıkla duyabilir. nadir oluşan ekstra atımlarda rahatlıkla duyulabilir. mevcut tedaviye devam etmek gerekir.

 255. İyi günler yașım 27 aşağı yukarı 7 senedir ani ritim hızlanmaları oluyor defalarca doktora gitmeme ragmen hicbirsey ckmyor gecenlerde uzun sureli oldu ambulans cagrdk ambulansta nabız 215 cıktı ondan sonra ekg cekildi normal kardiyoloji kalp ayrı ayrı iki hastaneye daha gittim hala birsey ckmyor sebebini bir turlu bulamadm suan citoles 5mg ve sanelog 100 mg ritim duzenleyici kullanyorum fakat yinede ara sıra oluyor fakat belli bir zamanı yok bir bakyosun 2_3 gune oluyor bir bakyorsun 2_3 ayda anca bir tane veya hic olmuyor sizce sebebi nedir bana yardmcı olursanz cok sevinirim simdiden tesekurler iyi gunler

  • şikayetlere tanı konulamıyorsa event recorder ile uzun süreli ritim kaydı yapılabilir.

  • Merhaba yaklaşık bende 9yildir cekiyorum ayni rahatsızlığı beloc 50mg kullanıyorum kullandığım taktirde günde yine 10veya üzeri çarpıntılarım oluyor bakalım 3ay sonra kontrolüm var hayırlısı allahtan

  • Merhaba
   Ben 39 yaşımdayım ve yaklaşık 13 yıl ritim bozukluğu yaşadım. Benim 298 olduğunu gördüm. Korkudan evimden uzaklaşamaz oldum. Yani kısaca bilinçlendikçe psikolojik sıkıntılarım çıktı. 2010 yılında ablasyon oldum şimdi çok şükür iyiyim. Eğer yaşam kaliten düşmeye başlıyorsa çözüm bulmalısın????????

 256. Hocam babam şu anda hastanede kalp yetmezliği böbrek yetmezliği var (diyalize girmiyor krater 3 civarı) 2005 de anki oldu damarın bir tanesi ÷90 diğeri 30 kapalı ayrıca aortda genişleme var dediler ve ritim bozukluğu var hocam benim sormak istediğim babam dogru dürüst hiç uyumuyor gözlerini kapatıp 3sn sonra çok hızlı nefes alıp vermeye bâşlıyor ve 3 ,5 sn sonra hızlı bir şekilde sanki korkarak kalkıyor uykusuzluk çok aşırı ve bu uykusuzluktan babamı çok kötü yapıyor hastanede ilgi alaka göremedik hocam yol gösterirseniz seviniriz.

  • kalp ve böbrek yetersizliği uyku düzenini bozar. Etkili ilaç tedavisi düzenlemek gerekir.

 257. Merhaba 39 yaşındayım 6 ay önce bir çarpıntı el ve ayaklarda boşalma hissi ölüm korkusu yaşadım panik atak oldugu söylendi.psikiyatri başvurdum bunun yanında psikologa gittim psikiyatrinin verdigi ilaçları kullanmadım ama şu son iki aydır kalbimde bir sorun oldugunu anlıyorum. Kalbim bir anda davul tokmağı vuruluyormuş gibi vurgulu atıyor ve bu artık çok rahatsız edici olmaya başladı o an kalbimin duracağını ve kalp krizi geçireceğini sanıyoRum. Ne yapmam gerekli lütfen yazarmısınız

 258. Hocam ben 16 yaşındayım geçen sene Şubat ayı başında çarpıntım oldu ambulans felan geldi 15-20 gün oldu tekrarladı kan felan aldılar b12 eksik çıktı iğne kullandım EKG holter ultrason felan hepsi temiz çıktı psikiyatrise gittim anksiyete bozukluğu panik atak var dediler antidepresan kullanıyorum

 259. Hocam SELAMUN ALEYKÜM ben 17 yaşındayım geçen sene Şubat ayı başında çarpıntım oldu ambulans çağırdık15-20 gün oldu tekrarladı kan felan aldılar b12 eksik çıktı iğne kullandım EKG holter ultrason felan hepsi temiz çıktı psikiyatrise gittim anksiyete bozukluğu panik atak var dediler antidepresan kullanıyorum ama affedersiniz hocam ama mastürbasyon yaparken kalbim hızlı atıyor sesini bile duyuyorum sanki sizce bu normalmidir

 260. Hocam 30 yasindayim hali saha macinda hafif kalp krizi sonucu anjiyo yapildi damarimin bir tanesinde %30 plaga rastlandi. Dogru duzgun teshis koyamayip taburcu edildim bir seyin yok denildi. Uzun zamandir (5 yil) da ritim bozuklugu (erken atim) vardi. Krizden sonra kontrole baska doktora gittim beloc50 ve corasprin100 verdi 6 aydir duzenli iciyorum fakat aritmi sikayetim baslarda duzelmisken 1 aydir yeniden boy gosterdi. Bu duzensiz atislardan nasil kurtulacagim? Guatr ve kansizlik yok.

  • Holterde aritmi sayısı fazla ise ilaç değişikliği düşünülebilir.

 261. Hocam merhabalar. 27 yaşındayım alkol sigara kahve çay vb. şeyler içmiyorum. Fakat kalbimde bazı zamanlar genelde oturduğum yerden kalktığımda eğildiğimde veya uykuda kalp atışım durup boşluğa düşermiş gibi olup birden çok sert birşekilde hissettirerek bir defa atıyor sonra ritim hızlanıyor. Defalarca farklı doktorlara gittim holter takıldı birşeye rastlanmadı. Yardımlarınızı bekliyorum ne yapmalıyım? Teşekkür ederim

  • Nadir geçen ekstra atımlar tarifliyorsunuz. Yapılan tetkikler normal ise düzenli ve dengeli beslenme, yeterli sıvı tüketimi yeterli olacaktır.

 262. Merhaba hocam.

  Benim bazen 2 – 3 gün süren ara ara gelen kuş çırpıntısı gibi, yuvarlanma gibi çarpıntılarım oluyor. Sonra 3 ay ve daha fazla zaman felan birşey olmuyor ama daha sonra yeniden oluyor. Bazen de heyecanlandığımda ve aşırı sinirlendiğimde oluyor. Kan tahlili yaptırdım kansızlığımın olduğunu söylediler ilaç verdiler. Bende ani atak stres ve panik atak da var. Kalp çapıntılatı huzursuz ediyor. Ne önerirsiniz?

  • Panik ve evhamlı yapıda çarpıntı sık izlenir. Sakinleştirici faydalı olabilir.

 263. Hocam uzun zamandir carpinti sikayetim var ekg eko holter temiz cikmisti bi kac ay öncesi doktor vasoxen 5 mg verdi tam atip kullanmaya basladim sonra yarima indirdik daha sonra sikayetlerim devam edince tekrar tam atmaya basladim fakat tam atmaya basladigimdan beri sikayetlerim artti hayati bi tehlikesi var midir

  • Tetkik sonuçlarında ciddi bişey saptanmamışsa panik yapacak bir durum yok demektir. İlaç değişimi düşünülebilir.

 264. Hocam Merhabalar, 5-6 ay kadar önce anksiyeteyle tanıştım ve tabiki bilmediğim için ani çarpıntılarımın sebebini o zamanlardan beri holter hariç bircok kalp muayenesinden geçtim herhangi bir sorun cıkmadıgını söylediler. Ancak benim merak ettiğim düzenli olarak nabzımı takip ediyorum genel olarak dinlenme halinde iken 80-90 arası atıyor ancak yemek yiyince artıyor özellikle kahvaltıdan sonra sabahları 95-100 lere cıkıyor bu neden kaynaklanır bir tedavi gerekir mi? 2. Si uzun vadede 85 den uzeri nabız sakıncalı olduğu, hastalık riskinin arttığı söyleniyor. Nabız aralığını 70-80 arasina indirgemek için ne yapılmalı betablocker mı kullanılmalıdır? 3. Ve son olarak tansiyon yüksekliği panik atak haricinde anksiyete yaşayan birinde normalmidir?

  • Anksiyete kalp hızı ve tansiyonu arttırabilir. Düzenli egzersiz uzun vadede kalp hızını düşürür.

 265. 18 yaşındayım bi süredir kalbimde kasılma gibi bişey hissediyordum kalp muayenede bişey çıkmadığını kalbimin 100 attığını söyledi doktor ve EKG istedi EKG de ritim bozukluğu çıkınca kardiyoloğa göründüm. Kan testi yaptırmamı istedi kan testinde Demir 28, TSH 5,13 çıktı kardiyolog ferro sanol ile beloc yazdı ve guatr başlangıcı farkedince dahiliyeye görünmemi istedi dahiliye doktoru levotiron yazdı. Benim neyim var durum ciddi mi bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 266. Hocam merhaba 53-158 arası çıktı benim kan tahlilleri yolunda kalbi izledi sorun yoktu ama sıkıntılı ve stresli oldgmda hızlandğnı biliyorum siz nasıl yorumlarsnz.

  • Beloc düzensiz kullanılmışsa çarpıntı atakları aralıklı gözlenebilir.

 267. S.a hocam ben hipertansiyon hastası yım 2 adet tansiyon ve 1 adet psikiyatri hapı kullanıyorum tansiyonum 21/14 lere çıkıyor efor testinde tansiyon Yükselmesi ile ilgili olarak yarıda kaldı şimdi bana vasoxen 5 mg verildi vasoxen kalp için mi yoksa tansiyon için mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 268. S.a hocam benim tansiyonum 21/14 lere çıkıyor 2 tane tansiyon 1 tane psikiyatri ilac kullanıyorum efor testinde tansiyon Yükselmesi ile yarım bırakıldı şu an kalp ritmi için vasoxen 5 mg verildi vasoxen kalp icinmi yoksa tansiyon için mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

  • Tansiyon değerleri çok yüksek. Tansiyon holter ile birlikte ileri araştırmalar yapılması faydalı olur.

 269. S.a hocam benim tansiyonum 21/14 lere çıkıyor 2 tane tansiyon 1 tane psikiyatri ilac kullanıyorum efor testinde tansiyon Yükselmesi ile yarım bırakıldı şu an kalp ritmi için vasoxen 5 mg verildi vasoxen kalp icinmi yoksa tansiyon için mi merak ediyorum şimdiden teşekkürler

 270. Merhabalar 17 yaşındayım kalbim ağrıyo diye doktora gitim ekg cektilar kalbin tekliyo dediler ilaç vermediler sinirden sitresten uzak dur dediler bu sene üniversite sınavım var üzerine
  .Uzun süre yürüyüş yaptığım da zorla nefes aliyom tıkaniyom gece uyumadan önce de ağrıyo ne yapmalıyım.

 271. 17 yaşındayım kalp im ağrıyo sıkışır gibi oluyo diye doktora gitim kalbin tekliyo dediler ilac vermediler uzun süre yürüyüş yaptimi tıkaniyom nefes nefese kaliyom hala ağrıları ara ara hisetiyom.ne yapmaliyim

  • Muayene ve tetkikler normal ise düzenli egzersize devam etmek faydalı olabilir.

 272. Hocam merhaba. Ozellikle oturdugum veya yattigim zamanlarda kalbimde carpinti oluyor. Ama cok garip bir sekilde kalbim bi an duruyor ve bir anda cok hizli carpiyor gibi oluyor. Bu durma ve hizli atma en az 2 -3 sefer tekrarliyor 1-2 dk icinde. Onceden bu durum ayda 1 defa falan olurken son 1 ayadir hergun gunde en az 6-7 sefer olmaya basladi. Sıklığı son bir ayda cok fazla artti. Bunun disinda baska bir sıkıntim yok. Nefes daralmasi vs yok. Ne yapmam lazim. Ciddi bir durummudur?

  • Düzensiz atım tarif ediyorsunuz. Ritim holter ile düzensiz atım sayısına bakmak faydalı olur.

 273. 2 aydir araliklarla aksamlari yatagima uzaninca ayaktan diz kapaklarima kadar üsüme ve ayni zamanda agri hissediyorum. Bu hep kalbimde hizli atislar oldugu zaman oluyor. Neden olabilir acaba? Doktoruma gittim gecer dedi ve ilac vermedi. Bir sabahta hastaneye gittim ordaki doktorlarda yeterlice kani kalp pompalayamiyor ondan dedi. Hic bir makinaya takmazdan sadece dinleyerek bu karara vardilar. Hala bu carpinti gecmedi ve devam etmekte. Bana nasil bir tavsiyede bulunursunuz Doktor Bey.
  Simdiden ilginize tesekkür ederim.

  • Ritim holter yaptırmanız tedavi planlaması açısından faydalı olabilir.

 274. Hocam merhabalar, benim birkaç gündür sol bileğimde pıt pıt seğirme oluyordu ve gün içerisinde sıkça gerçekleşiyordu. Son iki gündür de çarpıntı ve korku hissi yaşıyorum. Beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler şimdiden.

  • Şikayetler ön planda panik bozukluğu düşündürse de muayene faydalı olacaktır.

 275. Hocam bir sorum var oturduğum yerde hareket etmediğim zamanlar gereksizce kendimi çok heyecanlı hissediyorum ama kalbim gerektiği gibi atıyor sebebi ne olabilir.

 276. kalbimde 5 yıldırdır ara ara çarpıntı gibi ani dengesiz atışlar oluyordu son 1 yıldır ortalama hergün 1 veya 3 kez oluyor ekg ve ritim holter cihazı testine girdim sonuç kötü bişey yok dediler bu tür şeyler olabiliyormuş dediler bana ve ben suan çok karasız hissediyorum siz bu konu hakkinda ne söylemek istersiniz..tesekkurler

  • Düzensiz atımların sayısı önemsiz ve az miktarda saptandıysa ilaç tedavisi gerekmeyecektir.

 277. Merhaba hocam 42 yaşındayım çocukluğumdan bugüne gelen zaman zaman carpıntılarim var eskiden her carpıntıyı derin nefer alarak durdura biliyordum bundan iki yıl önce carpıntıyı durduramayı üç kez hastanelik oldum kardiyoloğa muayene oldum ve beloc 50 mg ilaç tedavisine başladık ara ara çarpıntılarım oluyor hastanelik olmadan duruyor ama ilaç saçlarımı döktü ilaç tedavisinden baska ablasyon tedavi yöntemi hakkında beni bilgilendirimisiniz teşekkürler

  • Çarpıntının sebebi gerçek bir ritim bozukluğu ise ablasyon planlanabilir. beloc alternatifi ialçlar da denenebilir.

  • Göğüs duvarındaki titreşimler, mide gerginliği de benzer bulgular verebilir. Kardiyolojik değerlendirme normal ise ek muayeneye gerek kalmayacaktır.

  • Çarpıntı genel bir terim olup, belirli bir kalp hastalığını ifade etmez. Kansızlık çarpıntının sık nedenlerinden biridir.

 278. Hocam ben almanyadan yazıyorum benimde carpinti oluyor nabiz 110 felan çıkıyor genelde yemekten sonra 3gùn dur bisoprolol ilaca başladım sol tarafimda kolumun altında ağrı oluyor ne yapmalıyım ilaca devammi edeyim ev doktorum bütün yazdı 2.30mg bütün aldım nabzim 60lara düştü sonra yarım başladım kalbte ağrı oluyor

  • Bisoprolol çarpıntı şikayetlerini azaltır ancak ağrıyı geçirmez.ek ağrı kesici faydalı olabilir.

 279. Sayın Hocam,ben beden eğitimi öğretmeniyim.Öçb ameliyatı için gittim tesadüf eseri atrial fibrasyon olduğunu öğrendim.3-4 uzman kardiologa muayene oldum.kimi ilaç verdi kimisi çok sıkıntı yaratmaz dedi.Enson daha kapsamlı bir özel hastaneye gittim kardiyoversiyo yaparak duzeltecegiz dedi ve uygulamadan sonra düzeltti fakat birkaç gün sonra tekrarladı.tekrar gittim yine kardiyoversiyo yaptı ve bu kez corderon 200,xarelto 15, Coraspin ve çocuk aspirinin verdi.10 gündür kullanıyorum fakat EKG çektirdim ve ritmin dahada bozulduğunu söyledi acildeki doktor.Bu arada bende hiçbir şikayet yoktu.suan ne yapacağımı şaşırdım.yardimci olur musunuz????????

  • Tekrarlayan atriyal fibrillasyon ataklarında ablasyon işlemi uygulanabilir. Genel olarak şikayeti olmayan kişilerde ilaçla tedavi de alternatif yol olarak düşünülebilir.

 280. Hocam merhaba 19 yasindayim 3 hafta once kardiyolojiye gittim ekg falan cekildi doktir carpinti oldugunu soyledi kan testo istedi troponin falan hic bi sorun yok sadece carpinti var dedi dideral yazdi simdi ben kalp hastasimiyim veya hapi kullanmam gerekirmi kendiliginden gecmez mi tesekkurler