Çarpıntı Şikayeti Nasıl Hissedilir?

12
834

‘’Kalp genel olarak sessiz sedasız çalışır. Kalbiniz hızlı yada düzensiz atıyorsa, çarpıntı hissi varsa muayene olmak faydalı olacaktır’’

Kalp çarpıntısı nedir?

Çarpıntı kalp atımlarının hissedilmesidir. Kalbin kendine has bir atım şekli vardır. Ortalama dakikada 60 ile 100 arasında atım sayısı vardır. Egzersiz ve stres ile atım sayısı yükselir. Uykuda ise atım sayısı düşer. Normalde bu atımları hissetmeyiz. Kalbin çalışmasından habersiz olarak yaşantımıza devam ederiz. Kalp atımlarını hissettiğimiz anda ise bütün dikkat kalbin üzerinde toplanır. İstirahat halinde 90/dk üzeri nabızlar, ani gelişen 120/dk üzeri nabızlar, stres ile atımların yükselmesi ve düzensiz atımları hissederiz. Bu hissiyatı çarpıntı olarak tanımlarız.

Kalp çarpıntısı belirtileri nelerdir?

Çarpıntı hissi genelde kendisini göğüs bölgesindeki güçlü vurular ile gösterir. Beraberinde genelde nefes açlığı olur. Ani gelişen hızlı atımlar genelde kuş kanatları yada kelebek kanat çırpması şeklinde ifade edilir. Göğüste baskı hissi oluşabilir. Uzun süren 150/dk üzerindeki çarpıntılar tansiyonu düşürerek halsizlik, baş dönmesi yapabilir. Düzensiz atım şeklinde gelen çarpıntı ataklarında ise genelde göğüs üzerinde sert vuru ve sonrasında boşluk hissi tarif edilir. Kişiler kalbin durmasından korkar. Peş peşe gelen ek atımlarda göğüs ağrısı hissedilebilir.

12 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam, geçen gün ani stres ve kaygı sonucu aşırı çarpıntı oldu. Nabız 200 lere çıktı ve tansiyonum düştü, şeker de 225 e çıktı. Bu durum tehlikelimidir, bu durumdan kurtulmak için ne yapmak lazım, yardımcı olurmusunuz lütfen..

 2. merhaba hocam üstte de yorum yapmıştım ben 20 yaşındayım ritim bozukluğundan dolayi 21 gündür ilaç kullanıyorum beloc 50 mg bitirdim saneloca 50mg basladim ama bu surecte nabzimin normal olmasına rağmen kaygılarım, psikolojik ağrılarım azalmadı(kalp krizi geçiriyorum hissi) psikiyatriye gittim paxera 10 mg yazildi yeni kullanmaya baslayacağım anksiyeteden kaynakli panik atak teşhisi konuldu. sizce ritim ilacima devam etmeliyim öneriniz nedir doktorlar kesin bir şey söylemiyor bana bırakıyor ilaç konusunda

 3. Hocam merhabalar yaşım 23 benim bi anda kalp hizlanma sikayetim var ilk atagimi çok fazla yemek yedigim bir gün geçirdim.bi anda çok hızlanıyor yatar vaziyetteyken bu hizlanmanin etkisiyle gözüm karariyor bi anlık ama sonrasinda düzeliyor.İki kere atak geçirdiğim zamanlarda acile gittim ikisinde de ekg cekilmeden düzeldi.en sonunda kardiyolojiye gittim.holter takıldı 450 kere ritim bozukluğu yaşamışım.Doktor normal dedi ilaç istersen yazabilirim dedi betablok 50 mg yazdı.uzun zamandır atak gecirmiyorum ama bazen çok yedigimde veya yorgun olduğumda beni korkutuyor.Bu durumun tamamen bir çözümü var mı ne tavsiye edersiniz?

 4. hocam merhaba iyi günler
  benim bir yıldır süren çarpıntı şikayetim vardı geçen yıl hastaneye gittiğimde mitral kapakta minimal çökme var dendi önemli olmadığı söylendi. geçen hafta şehirler arası yolculukta rahatsızlandım acile kaldırıldım nabzim 170lerdeydi el ayak yüz uyuşması gibi şikayetlerim vardı uzun bi sure düşürülmedi taburcu edilip beloc 50mg yazıldı yarıya bölüp sabah aksam kullanabilirsin dendi. bugün kardiyolojiye gittigimde çarpıntı ritim bozukluğu teşhisi konuldu beloc 50mg yi bölmeden günde bir defa kullanın dendi yaşım 19 kilom 37 civari sizce vücudum kaldırır mı hocam

 5. Hocam merhabalar ben kalp çarpıntısı ve nefes darlığı şikayetiyle kardiyolojiye gözüktüm ilk başta kardoritim verildi fakat vücudumda dökme yapti sonrasinda betablok 50mg verildi herhangi bir dökme şikayetim olmadı fakat sag ayagimda uzandigimda hafif karıncalanma hissediyorum sizce ilaç ile alakali olabilir mi yoksa kan akışı ile alakalı midir ?

 6. Sol Ventrikül Çapları: Lvd: 40 MM Lvs: 26 MM Ef: % 60 Ivs: 9 MM Pw: 9 MM

  Aorta ve Sol atrium: AO Kökü: 19 MM La: 28 MM AO Kapak Açıklığı: Asendan AO: 27 MM

  Mitral Kapak: MY ESER

  Aort Kapağı: N, VEL: 1.1 M/SN

  Trikuspid Kapak: TY ESER

  Pulmoner Kapak:

  PVmax: 0.7 M/SN

  Sistolik Pulmoner Arter Basıncı: 20 MMHG

  LV Duvar Hareketleri:

  LV Diastolik Fonksiyonları: E>A

  Perikardiyum:

  Sağ Yapılar: N

  IVC Hepatik Venler:

  İnteratrial Septum:

  İnterventriküler Septum:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz