BACAK DAMAR TIKANIKLIĞI NASIL BULGU VERİR?

0
44

Damar sertliği sadece kalbi tutmaz. Bacak damarları da tıkanır!

Tıbbi adı ateroskleroz olan damar sertliği bütün damarları etkiler. Kalp damarlarını tutarak kalp krizine, boyun damarlarını tutarak felce sebep olur. Sıklıkla atlanan tutulum bölgeleri perifer yani çevresel damarlar olarak adlandırılan ise kol ve bacak damarlarıdır. Özellikle bacak damar tutulumu daha sıktır ve kalp damarları tıkanan her 5 kişiden 1 kişide bacak damarları da tıkanır. Uzuv kaybının en önemli sebebi bacak damar tıkanıklığıdır.

Nasıl bulgu verir?

En sık bulgu belirli bir mesafe sonrası bacakta gelişen ağırlık ve güçsüzlük hissi ve ağrıdır. İstirahat sonrası şikayetler azalır. Bunu dışında bacakta soğukluk ve solukluk izlenebilir. İlerlemiş olgularda ise ayaklarda ilaç tedavisine dirençli yaralar oluşmaya başlar. Kol damarları tutulumunda ise kolda güçsüzlük gelişir.

Nasıl tanı konulur?

Çok basit bir nabız muayenesi ve tansiyon ölçümü ile tanı konulabilir. Etkilenen damar bölgesinde nabız zayıflamıştır. Her iki kol arasında yada kol ve bacaklar arasında tansiyon farkı oluşur. Yürüme testinde etkilenen bacakta ağrı ve güçsüzlük gelişir. Daha ileri test olarak doppler ultrason ve tomografi yapılarak tedavi planlanır.

Kimler risk altında?

Sigara ve alkol tüketimi, hareketsizlik, şişmanlık, kontrolsüz şeker ve yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, sağlıksız yaşam tarzı ve stres başlıca risk faktörleridir.

Tedavi nasıl uygulanır?

Şikayetler ve yürüme mesafesine göre tedavi şekli seçilir. Öncelikli slogan ‘’tütünü bırak, yürümeye başla’’ olmalıdır. Damar sertliğine yönelik sağlıklı yaşam tarzı ve ilaç tedavisi ile şikayetler azalır. İlerlemiş olgularda anjiyografi ile balon ve stent tedavisi uygulanabilir. Cerrahi tedavi son seçenektir.

Hastalık tekrar edebilir!

Bacak damarlarına uygulanan balon ve stent tedavisi yada cerrahi tedavi mutlaka sağlıklı yaşam ile birleştirilmelidir. Sağlıksız yaşama devam eden kişilerde damarların tekrar tıkanması kaçınılmazdır. Özellikle diz altı damar tıkanıklığında nüks riski yüksektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz