OBEZİTE EN BAŞTA KALBİ TEHTİT EDİYOR!

0
232

Obesity-In-Developing-Countries-620x330Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite; avrupa adalet divanının ‘obezler engelli sayılabilir’ kararı sonrası tekrar gündeme oturdu. Şehir yaşantısının getirdiği hareketsizlik, düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları ile birlikte obezite insidansı ülkemizde hızla artıyor. Özellikle 40 erişkin kadınların yarıdan fazlası kilolu grubuna girerken asıl korkutucu olan nokta obezite sıklığının çocuklarda da hızla artması. Buda bazı kronik hastalıkların daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Obezitenin en temel etkisi kalp ve damar sağlığı üzerinde gözleniyor. Peki obezitenin kalp damar sistemine getirdiği ek yükler neler?

  • Kalp büyür ve beraberinde kapak yetersizliği hastalıkları ortaya çıkar.
  • Kalp daha geniş vücut alanına kan pompalamaya çalıştığından istirahat kalp hızında artış olur. Ritim bozuklukları daha kolay ortaya çıkar.
  • Kan basıncında artma olur ve hipertansiyon hastalığı erken yaşlarda ortaya çıkar.
  • Kalp büyümesi ve kalp ritmindeki artışa birde hipertansiyon eşlik ettiğinde diyatolik kalp yetersizliği ortaya çıkar ve kişilerde çabuk nefes darlığı oluşumu izlenir.
  • Kan akışkanlığında koyulaşma ve pıhtılaşmaya meyil izlenir.
  • Yüksek tansiyonun ortaya çıkması ve kan akışkanlığındaki değişim ile birlikte felç riskinde artış olur.
  • Obezite insülin direncini arttırarak kan şekerinde artışa yol açar ve diyabet gelişimini hızlandırır.
  • Obezite ile kan yağ ve kolesterol düzeylerinde artış olur.
  • Yukarıda saydığımız bütün değişimler sonucunda kalp krizi gelişme riskinde belirgin artış ortaya çıkar.

Kimler risk altında?

stomachobese-300x200Vücut kitle indeksi (cm olarak boyun kilonun karesine bölünmesinden hesaplanır) ve bel çevresi ölçümü ile obezite net olarak ortaya konulabilir. Vücut kitle indeksi 25-30 arasında olanlar fazla kilolu olarak tanımlanırken, 30 üzerindeki değerler obezite olarak tanımlanır ve bu gruptaki kişilere tıbbi yardımda bulunulmalıdır. Erkeklerde 94 cm ve kadınlarda 80 cm üzerindeki bel çevresi abdominal (santral yada karın) obezite olarak tanımlanırken; erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerinde bel çevresine sahip olanlarda tıbbi yardım planlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz