RENAL DENERVASYON (BÖBREK DAMARINDAKİ SİNİRLERİN YAKILMASI) YÜKSEK TANSİYONA ÇARE Mİ?

0
1195

F2_medium

 

” Böbrek damarını çevreleyen sinirlerin yakılması olarak tanımlanan renal denervasyon özellikle dirençli yüksek tansiyon hastalarına umut kaynağı olmuştur. Ancak bu işlem her hastada aynı etkinliği göstermiyor. Başarılı sonuç için titiz hasta seçini şart”

Renal denarvayon denilen ve böbrek damarlarındaki sinirlerin kateter bazlı radyofrekans dalgalarla yakılması olarak tanımlanan işlem dirençli hipertansiyon olgularında büyük bir ümit kaynağı olmuştur. Bu konuda yatırım yapan büyük firmaların yaptığı çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmış ve tansiyon değerlerinde ek düşüşler sağlanmıştır. Her hastada aynı sonuç alınamadığından tedavi şeklinin etkinliği konusunda karşıt görüşler sıklıkla bildirilmiştir. Son olarak mart sonunda amerikan kalp cemiyetinin yaptığı yıllık kongrede simplicity htn-3 çalışmasının sonuçları açıklanmıştır. Bu çalışmaya göre 6 aylık takip sonunda renal denervasyon uygulanan grupla ilaç tedavisi alan grup arasında fark saptanmamıştır. Çalışmanın ilginç yönü, tek kör bir çalışma olması ve ilaç tedavisi grubundaki hastalarında renal denervasyon işlemine tabi tutulduklarını zannetmesiydi. Bu çalışma sonucu placebo olarak da adlandırılan psikolojik rahatlamanın hipertansiyonda ne kadar önemli olduğunu da ayrıca göstermektedir. Renal denervasyon sıklıkla 3 ve üzeri ilaç kullanımına rağmen tansiyon değerleri yüksek olan grupta tercih edilmekte ve yaşam tarzı değişikliklerinin önemi sıklıkla ihmal edilmektedir.

Yüksek tansiyon hastalarında böbrek damarlarındaki sinirlerin yakılma işlemi her hastada başarılı değil!

Yüksek tansiyonun temel tedavisi egzersiz, tuz kısıtlaması, sigarayı bırakma ve ideal kiloya ulaşmadan oluşan yaşam şekli değişikliği, ihtiyaç halinde de ilaçtır. Yüksek tansiyon hastalarında psikolojik destek ve gevşeme terapilerinin uygulanması da oldukça önem arzetmektedir. Tansiyon tedavisi için ilaç kullanana ve hacamat yaptırdıktan sonra ilaç ihtiyacı kalmadığının vurgulayan hastalar psikolojik rahatlamaya ayrı bir örnektir. Bütün yüksek tansiyon hastalarında depresyon ve anksiyete bozuklukları araştırılmalı, stres ve öfke ile başetme yolları gösterilmeli, ailevi ve çevresel psikolojik stres faktörleri irdelenmelidir. Meditasyon, yoga seansları, müzik dinletileri eşliğinde sosyal programlar gevşeme tedavilerine örnek olabilir. Dingin ve huzurlu bir ruh hali kan basıncı kontrolünde ilaçlardan daha etkin olabilir.

Diğer bir konuda hastaların ilaç tedavilerini aksatmaları ve doktorların uygun doz ve sayıda ilaç reçete etmemesidir. Bu hastalarda dirençli hasta grubuna sokulabilmekte ve gereksiz yere renal denervasyon adayı yapılabilmektedir.

Yaşam tarzı değişikliklerini başarılı şekilde uygulamış, gereğinde psikolojik destek almış hastalarda uygun ilaç doz ve sayıya rağmen tansiyon düşüsü sağlanamamışsa, renal denervasyon la olumlu sonuçlar alınabilir.

Renal denervasyon ile ilgili tartışmaların son bulmayacağı kesindir. Devam eden araştırmalar açıklandıkça bu işlemin etkinliği hakkında daha net görüş sahibi olacağız. Ancak etkinlik hakkında söylenebilecek söz titiz hasta seçimi olacaktır. Uygun endikasyonda seçilmiş hastalar yan etki insidansı oldukça düşük olan bu işlemden klinik olarak da fayda görebilirler.

Böbrek yetersizliği başlıklı programımızı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz