GÜNDE 10 000 ADIM ATARAK SAĞLIKLI VE MUTLU KALIN

1
1017

”Günde 10 bin adım atarak vücudunuzu baştan ayağa koruma altına alacaksınız”

Tembellik ve hareketsiz yaşam şekli çağımızın baş edemediği temel sağlık sorunlarından birisidir. Öyle ki temebellik ve hareketsiz yaşantının tetiklediği hastalıklardan yılda yaklaşık 5 milyon kişi kaybedilmektedir. Birçok hastalığın tetikleyici olan bu tembellikten kurtulmanın en kolay yolu ise düzenli spor yapmaktan geçiyor. Hızlı tempo yürüyüş, bisiklet, yüzme, bahçe işleri, dans…Haftada en az 150 dakika yapmanız gerekiyor. Bu süreyi 300 dakikaya çıkardığınızda ise göreceğiniz fayda daha da artıyor. Bunların hiçbirini yapamam diyenlerdenseniz tembellikten kaçışın en kolay yolu adım atmaktan geçiyor. Günde atacağınız 10 000 adım ile en başta kalp sağlığınızı koruma altına alırken, bütün vücudunuza azımsanmayacak olumlu etkiler katabilirsiniz.

– Kilo verdirir. Şişmanlık çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri. Kilo vermenin temel mekanizması ise kalori yakmaktan geçiyor. Diyet ile kısıtladığımız kalorilerin yanına 10 000 adım koyduğumuzda günlük ortalama ek 500 kalori yakmış olacağız. Bu durumda kilo vermek oldukça kolaylaşacaktır.

-Yağları yakar. Günlük 10 000 adımın en büyük faydalarından biride kolesterol dengesini düzenleyerek yağ yakılmasına katkı sağlamasıdır. Özellikle trigliserid diye adlandırılan kandaki yağ seviyesini sadece adım atarak düşürebilir. Damarları koruyan ve HDL denilen koruyucu kolesterolü yükseltmenin en geçerli yolu günde 10 000 adım.

-Vücut direncini arttırır. Günlük 10 000 adım ile vücut metabolizması hızlanır ve kas ile eklem kuvvetlerinde artış olur. Kemik yapısında kuvvetlenme olur. Vücuttaki enerji seviyesinin artışına bağlı olarak yorgunluk hissi azalır, vücuttaki müzmin gezici ağrılar kaybolur.

Beyin sağlığını kuvvetlendirir. Günde 10 000 adım ile beyinden salgılanan endorfin, seratonin gibi maddeler vücutta stresi azaltarak genel bir mutluluk ortamı sağlar. Depresyon belirtilerinden belirgin azalma olur. Dikkat ve konsantrasyon yeteneği artar. Günlük düzenli adım atanlarda felç riskinde azalma izlenmiştir. Ayrıca beyin sağlığının güçlenmesine bağlı olarak erken bunama ve Alzheimer gibi hastalıklarında sıklığında azalma olur.

-Uykuyu düzene sokar. Uykusuzluk baş edilmesi zor sorunlardan biridir. Uykusuzluk yaşıyorsanız hemen ilaca sarılmayın. Zira günlük 10 000 atımın uykuya dalışı kolaylaştırdığı ve uyku kalitesini arttırarak kişilerin daha derin uyumasını sağladığı gösterilmiştir. Kaliteli uyku ise vücudun en önemli detoks yöntemidir. Yürüyüşlerin uyku öncesi yapılması ise önerilmemektedir.

-Cinsel sağlığı güçlendirir. Günde 10 000 adım atmanın cinsel aktiviteyi arttırdığı, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteği arttırdığı gösterilmiştir. Erkeklerde ek olarak erektil fonksiyon bozukluğunu düzeltir. Bu etkiyi vücuttaki enerji seviyesinin artmasıyla birlikte beyin ve damarlardan kana karışan yararlı hormon ve proteinler ile yaptığı düşünülmektedir.

Kan basıncını düzenler. Çağımızın en yaygın sorunlarından biri olan yüksek tansiyonun temel tedavilerinden biri de günlük 10 000 adım atmaktır. Attığımız düzenli adımlar ile damarlara salınan faydalı proteinler ile damar yapısında güçlenme olurken, damardaki sertleşme azalır ve kan basıncında düşme olur. Düzenli adımlar ikinci aydan itibaren tansiyonda 10 mmHg ya varan düşüşler sağlayabilir.

-Şeker hastalığını geciktirir. Günde 10 000 atım atarak insülin direncini kırıp şeker hastalığı gelişme riskini azaltabilirsiniz. İnsülin direncinin kırılması ile kan şekeri düzene girer ve özellikle ailesel şeker hastalığı olan kişilerde şeker hastalığının ortaya çıkması ötelenir. Şeker hastalığı olanlar da adımlayarak ilaç ve insülin ihtiyacını azaltabilirler.

-Kalp krizini önler. Dünyadaki en önde gelen ölüm sebebi kalp krizi ile de adımlayarak başa çıkabilirsiniz. Düzenli yürüyüşler ile damar sertliği azalırken, kolesterol değerlerinde dengelenme, şeker ve tansiyon değerlerinde düşme sağlanır. Bütün bu değişimler kalp krizi riskinde azalma ile sonuçlanır. Günde atılacak 10 000 adım ile kalp krizi riskinde % 20 lere varan azalma sağlanabilir.

-Kalp ritmini düzenler. Hareketsizlik ve tembelliğin en önemli sonuçlarından biri de çarpıntı şikayetidir. Bikaç adım ile bile kalp hızı 150 leri bulabilir. Günlük 10 000 atım ile kalp hızı yavaşlar. Bu faydalı etki genellikle 2. aydan itibaren vücut kondisyonunun artışına bağlı olarak gözlenir.

-Kanser gelişimini azaltır. Günde 10 000 adım atarak özellikle bağırsak, rahim ve menapoz sonrası ortaya çıkan meme kanseri riskini azaltabilirsiniz. Barsak hareketlerinin düzenlenip hızlanması ile barsak kanseri riski azalırken; kilo verme ve östrojen hormon seviyesindeki düzenleme ile rahim ve meme kanseri riskinde azalma izlenir. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi de bu risk azalmasında etkilidir.

-Bacak damarlarını güçlendirir. Yürümenin en önemli faydalarından biri de bacak damarlarına yaptığı olumlu etkidir. Bacak kan dolaşımını hızlandırarak bacakta varis oluşumu ve pıhtı oluşumu riskini azaltır. Bacak atardamarlarını güçlendirir. Bacak damarlarında tıkanıklık olan kişilerin özellikle adımlaması önerilmektedir.

Ne şekilde yürümeliyiz:

Avrupa kardiyoloji cemiyeti haftalık minimal 150 dakika egzersiz önermekte ve bu günlük 7500 adıma denk gelmektedir. Bu süre 300 dakikaya çıktığında vücudun alacağı fayda artmaktadır. Yani günlük adım sayımızı 10 000 üzerine çıkartmakta herhangi bir zarar olmayacaktır. Yürüyüşün düzenli ve tempolu olması vücuda daha fazla olumlu katkı sağlayacaktır. Yürüyüşlerin 10 dakikadan fazla olması kalp ve damar sağlığına daha olumlu etki yapacaktır. Yürüyüş için oksijen seviyesi yüksek açık alanlar tercih edilmelidir. Soğuk ve yağışlı havalarda yürüyüş bantları tercih edilebilir. Bahar mevsiminde yürürken güneş ışınlarının alınması önerilirken, yaz döneminde güneşin az rahatsızlık vereceği sabah ve akşam saatleri yürüyüş için tercih edilmelidir. Kafa şapka ile korunmalı ve mutlaka su ile vücut desteklenmelidir. Yürüyüş için tasarlanan spor ayakkabı tercihi ayaklarda oluşacak ağrıları önleyecektir. Pedometre denilen cihazlar ile günlük adım sayısını ölçebilir, yine özel geliştirilmiş saatler ile günlük hareket saati ve kalp hızınızı takip edebilirsiniz.

http://www.sabah.com.tr/saglik/2017/05/08/gunde-10-bin-adimin-10-onemli-faydasi?paging=12

Düzenli spor ile ilgili haberi youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Ahmet bey bu faydalı yazınız için teşekkür ediyorum. Şahsen 44 yaşında biri olarak bütün gün ofis ortamında oturur vaziyette kendimi sağlıksız hissediyorum 🙁 Bundan böyle mazeretsiz her gün yürüyeceğim, sağlık için bu şart, sevgiler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz