BONZAİ KULLANANLARDA KALP KRİZİ GEÇİRME YAŞI 20 ‘NİN ALTINA DÜŞTÜ !

0
756

Adsız”Bonzai kullananlarda en sık ölüm sebeblerinden biri kalp krizi olarak göze çarpıyor. Üstelik bu krizler yaş dinlemiyor ve krizlerde ölüm oranı oldukça yüksek”

Son günlerde ülkemizi etkisi altına alan bonzai fırtınası genç kalpleri ciddi anlamda tehtit ediyor. Çok çeşitli bitkisel ve kimyasal karışımlardan oluşan ve temel olarak sentetik esrar ve sakinleştirici phenazepam içeren bu ürünler ne yazıkki bazı ülkelerde yasal olarak satılabiliyor (bonzai, spice, kronic vb isimlerle). Ucuz olması nedeniyle kolay ulaşılan bu zehirin bağımlılık yapıcı etkici ilk dozda görülebiliyor ve yüksek dozlarda ölümle sonuçlanabiliyor.

Temel olarak beyin ve sinir sistemi üzerine etki eden bu maddelerden ölüm sıklıkla kalp krizi ve ritim bozuklukları sonucu oluşur. Bonzai kalpteki kan akımında belirgin yavaşlama yaparak pıhtı oluşumuna zemin hazırlar. Özellikle sigara ve alkol ile birlikte tüketildiğinde bu pıhtı oluşma riski artar ve ciddi kalp krizleri gözlenebilir. Ayrıca bonzai kalp damarlarında yaygın spazm ve büzüşmelere yol açarak da kalp krizi ve ritim bozuklukları tetiklenebilir. Üstelik bu kalp krizleri yaşa bakmaksızın tüm genç kalpleri tehtit etmektedir. 20 yaş altında bonzai sonrası gelişen kalp krizlerine sıklıkla rastlanılmakta olup, kalp krizlerindeki ölüm oranı normal toplumda gözlenen kalp krizlerine oranla oldukça yüksektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz