AŞK KALBE İYİ GELİR !

0
813

” 14 Şubat’a özel pembe haberimizi mutlaka okuyun”

Aşk denildiğinde herkesin yüzünde tebessüm, kalbinde bir hareketlenme olur. Kalp daha hızlı ve daha farklı atmaya başlar. Peki aşkın oluşturduğu bu değişimler kalp için zararlı mı? Aşk kalbe iyi gelir mi? Sevgi kalp krizini önler mi? gibi sorular sıklıkla zihinleri meşgul eden ve net olarak cevaplanamamış konulardır. Üstelik aşkı bulan kişinin çoğu zaman sağlık sorunları umurunda olmaz. Aşkını kaybeden kişi ise çektiği acı sonrası kırık kalp hastalığına yakalanır. Bu nedenle aşk genelde kalp acısı ve kalp kırılması ile anılır olmuştur. Oysaki aşk kalbe iyi gelir. Sevgi kalbin ömrünü uzatır. Üstelik bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Aşk ve sevgi derken sadece iki karşı cins arasında süregelen duygusal yakınlaşma düşünülmemelidir. Kişiye huzur verecek aile sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi, tasavvufi aşk ta kalp sağlığına olumlu etki yapacaktır.

 

Aşk olumlu etkilerini nasıl gösterir?

Aşk ve sevgi hisleri vücuda zindelik ve huzur hissettirecek oksitosin, dopamin, seratonin, endorfin gibi olumlu hormon düzeylerinde artış yaparken, kortizol, adrenalin gibi vücudu tetikleyecek stres hormonu seviyelerinde düşmeye yol açar. Bunların sonucunda damar sertliğini arttıran vücuttaki iltihabi cevap baskılanır, kan akımı hızlanır. Aralıklı hissedilen çarpıntıların tersine ortalama kalp hızı ve kan basıncında azalma olur. Bütün bunların sonucunda kalp krizi gelişme riski azalır ve kalbin ömrü uzar.

 

Tek başına yaşayanlar risk altında!

Yapılan bilimsel araştırmalarda tek başına yaşayan kişilerde kalp krizi riskinin daha yüksek olduğu ve ömrün kısaldığı saptanmıştır. Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun sık olduğu, sigara ve alkol tüketiminin fazla, sağlıksız beslenmenin daha sık olduğu izlenmiştir. Tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl erkeklerin ise ortalama 6-7 yıl ömürleri kısalmaktadır.

 

Sevginizi gösterin!

Aşk ve sevgi elbette ifade edildiği zaman anlam bulacak ve kalplere sağlık katacaktır. Aşk ve sevgiyi dile getirecek kelimeler, hediyeler, el ele tutuşma, kucaklama, sarılmak gibi davranışlar vücuttaki olumlu hormon salınımını arttıracak ve vücudun daha huzurlu olmasını sağlayacaktır. Çevrenizde gördüğünüz olumlu davranışlar karşısında suskun kalmak yerine mutlaka birkaç kelime ile takdir göstermek karşımızdakini motive edecek ve kalp sağlığına olumlu katkı yapacaktır.

 

Aşkta öncelik kendimiz olmalı!

Öncelikle kendimizi sevmeli ve vücudumuza sağlıklı hediyeler vermeliyiz. Sinir ve stresten uzaklaşıp, sağlıklı yiyecekler tüketmeli, sağlık için egzersiz yapmalı, güneş ışınlarından faydalanmalı ve kaliteli uyumalıyız. Sigaradan uzak durmalıyız. Unutmayalım ki, kalbimiz sağlıklı olduğu sürece çevremize sevgi verebiliriz.

 

Aşk acısını küçümsemeyin!

Aşkın kendisi nasıl kalbi olumlu etkiliyorsa, aşk yada sevginin ani son bulması kalp üzerinde olumsuz etki oluşturacak ve kırık kalp hastalığına yol açacaktır. Vücutta gelişen tetikleyici hormonlardaki ani yükselme kalbin üzerinde sersemletici etki göstererek kalp kasılmasında bozukluk ile sonuçlanabilir. Bu durum göğüs ağrısı ve nefes darlığının ön planda olduğu, kalp krizini taklit eden bir hastalığa yol açar. Bu süreçte özellikle ilk ay içerisinde kalp krizi riskinde de ortalama 2-5 kat artış olduğu düşünülürse kırık kalp sahibi kişilerin hekim desteği almaktan çekinmemesi gerekir.

Yazımızın haber sitelerinde yer alan versiyonuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.milliyet.com.tr/askin-sagliga-6-onemli-faydasi-pembenar-galeri-ask-2826301/?PAGE=1

Aşk kalbe iyi gelir başlıklı programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz