KALP HASTALARI ORUÇ TUTABİLİR Mİ ?

43
1273

kalp_hastalari_oruc_tutabilir_h91759

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte aşağıdaki sorular sıkça zihinleri meşgul etmeye başladı bile !

Kalp hastaları oruç tutabilir mi?  Hangi hastalar oruç tutmamalıdır ?  Oruç tutmanın kalp sağlığına faydası var mı? Bilimsel veriler kalp hastalarında oruç tutulmasını öneriyor mu? Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli? İftar ve sahur nasıl yapılmalı?

Kalp damar hastalıkları dünyadaki bir numaralı ölüm sebebi olup, oruç tutmanın kalp sağlığını olumsuz etkileyeceği endişesi nedeniyle çoğu kalp hastası hekimlerine haber vermeden gizlice oruç tutmaktadır. Oysaki oruç tutmanın kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri mevcut olup, belirli hasta grupları dışında oruç tutmanın kalp hastalarında yasaklanması söz konusu değildir. Bu yazıda, bilimsel veriler ışığında kafaları meşgul eden yukarıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

Oruç tutmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay alınız…

Oruç tut, sıhhat bul…

Oruçla ilgili bilimsel verilerin çoğunluğu müslüman arap ülkeleri ve ülkemizde yapılan araştırmalara dayanmaktadır. Bu veriler, oruç ayında kalp krizi yada felç geçirme sıklığında bir değişim olmadığını, yine kalp yetersizliği bulunan hastaların hastaneye yatış sıklığınında da değişim olmadığını göstermiştir. Arap ülkelerinde yapılan başka bir araştırmada iftar ile sahur sonrasının kalp krizi gelişme riskinde belirgin değişim yapmadığını göstermiştir. Ülkemizde ise ekibimiz tarafından yapılan araştırmada, normalde öğleden sonraki saat periyodunda sıklaşan kalp krizi gelişminin, oruç ayında iftar sonrası döneme kaydığı gösterilmiştir. Bu durum ağır ve zengin iftar sofraları, dengesiz beslenme ve iftar sonrasında yoğun sigara içimine bağlı olabilir.

Oruç tutmak kalbi nasıl etkiliyor ?

Oruç tutmanın kalbi olumlu yönde etkilediği bilimsel araştırmalarla gösterilmiş durumdadır. Özellikle vücudu tetikte tutan uyarıcı etkiye sahip sempatik sinir sisteminin baskılanması sonucu kalp hızında ve özellikle büyük tansiyonda azalma gözlenir. Bunun yanında şeker hastalığı ve damar hastalığını tetikleyen insülin direncinde düzelme gözlenirken, koruyucu kolesterol olarak adlandırılan HDL kolesterolde de artış izlenir. Kalp hastalıklarında kötü seyiri gösteren kalp hızı değişkenliğinde oruç sırasında iyileşme saptanmıştır. Damar duvarlarına zarar veren homosistein seviyelerinde de oruçla birlikte düşüş izlenmiştir. Bunların ışığında yapılan bir çalışmada oruç sonrası 10 yıllık kalp krizi gelişme riskinde azalma olduğu saptanmıştır.

Oruç tutmanın kalp hastalarındaki olumlu ve olumsuz sonuçları nelerdir?

Olumlu: Kalp hastalıklarında sıklıkla gelişen psikolojik bozukluk ve depresyon durumu oruçla birlikte düzelir. Hasta kalp hastası oldum, yarım adam oldum psikolojisinden çıkar. Kalp hızındaki azalma ve tansiyonda oluşacak düşme ile hastalarda göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler azalacaktır. Şeker ve kolesterol kontrolü kolaylaşacak ve damar sağlığında iyileşme olacaktır.

Olumsuz: Orucun kalp hastalarındaki olumsuz etkileri daha çok oruç tutmaması gereken kişilerde görülmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde vücuttaki sıvı ihtiyacı arttığından, az sıvı alımı kan akışkanlığının koyulaşmasına ve pıhtı oluşumuna ve sonuçta kalp krizi yada felce yol açabilir. İdrar söktürücü ilaç kullanan hastalarda mineral dengesizliği gelişebilir ve hastaların şikayetleri artabilir. Risk taşıyan ve tedavi almayan hastalarda özellikle iftar sonrası dönemde kalp krizi gelişebilir. İftarda alınacak ağır yemekler ve sigara içimi kalp krizini tetikleyebilir. Kalp yetersizliği hastalarında gelişecek sıvı dengesizliğine bağlı ritim bozuklukları gözlenebilir. Böbrek yetersizliği olan hastalarda durumda kötüleşme gözlenebilir. Yeterli tedavi almayan hastalarda yüksek tansiyon atakları gelişebilir. Yüksek doz tansiyon ilacı alan kişilerde oruç döneminde tansiyon düşme atakları ve baygınlık hali gelişebilir. Ritim bozukluğu olan hastalarda aralıklı ritim yükselmesi ve çarpıntı atakları gelişebilir. Şeker hastalarında, şeker düşüklüğüne bağlı şikayetler ve baygınlık oluşabilir.

Hangi hastalar oruç tutabilir ?

Oruç tutma kararı mutlaka hekime danışıldıktan sonra verilmelidir. Tedavi altında sağlıklı olan ve hastalıkla ilişkili şikayeti olmayan, ilaç tedavisi ifrat ve sahur arasında yapılabilecek bütün hastalar hekim kontrolünde oruç tutabilir.

Hangi hastalar oruç tutmamalıdır ?

Ciddi kalp yetersizliği mevcut hastalar, tedavi edilmemiş damar darlığı bulunan hastalar, ilerlemiş kapak hastalığı bulunanlar, kontrolsüz yüksek tansiyon hastaları, böbrek yetersizliği bulunan hastalar, çoklu ilaç yada insülin kullanan şeker hastaları, hastalıkları nedeniyle günün belirli saatlerinde ilaç almak zorunda olanlar ve bu ilaç tedavisi iftar ve sahura göre ayarlanamayan hastalar, kalp ameliyatı yada balon stent işlemi sonrasındaki 2 ay süresinde oruç tutmak önerilmez. Bu hastalarda oruçla birlikte genel durumlarında bozulma, hastaneye yatış gerekebilir.

Oruç tutan hastalar nelere dikkat etmelidir ?

Oruç hekim önerisi olmadan tutulmamalıdır. Özellikle idrar söktürücü ilaç kullanan kalp hastalarında ve hipertansiyonda oruç öncesi ilaçların dozunun ve saatinin tekrar ayarlanması gerekir. Oruç döneminde gelişecek uyku düzensizliğini dengelemek için imkanı olanlar öğleden sonra 1 saat uyumalıdır. Öğle güneşinde dışarı çıkılmamalı, güneş altında ve ağır işlerde çalışan hastalar durumlarını hekime anlatmalı ve oruç kararı çevresel şartlarda gözönüne alınarak verilmelidir. Özellikle kapak hastalığı, ritim bozukluğu yada felç nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin oruç süresince yakından takip edilmesi gerekir.

Sağlıklı kişilerde kalp hastalığı oruçta ortaya çıkabilirmi ?

Oruç zamanında daha önceden hastalığı olmayan kişilerde kalp krizi gelişebilmektedir. Bu kişiler genellikle kalp hastalığı açısından risk taşıyan kimselerdir. Bu nedenle daha öncesinde bilinen kalp hastalığı olmasa bile, ailesinde kalp krizi için ciddi genetik yatkınlık olanların, kilolu kişilerin, şeker ve kolesterol değerleri yüksek olan ve sigara içenlerin, tansiyon değerleri dengesiz seyreden kişilerin oruç tutmadan önce hekim kontrolünden geçmesi faydalı olur. Ciddi sigara tiryakileri, oruç sırasında sigara yoksunluğuna bağlı çarpıntı şikayetleri hissedebilir. Bütün bunların yanında tansiyon düşüklüğü ile yaşayan kişilerede ayrı parantez açmak istiyorum. Bu kişilerde tansiyon değerleri zaten alt sınırda seyrettiğinden, oruç döneminde gelişecek ek düşme ile halsizlik, başdönmesi hatta baygınlık dahi yaşayabilirler. Bu kişilerin öğle saatlerinde güneşe çıkmaması ve iftarla sahur arasında en az 2 litre sıvı tüketmesi önemlidir.

İftar ve sahur da nelere dikkat edilmelidir ?

Öncelikle ilaç kullanan hastalar, ilaçlarını hangi saatte alacaklarını hekime danışmalıdır. Oruç nedeniyle kişiler mevcut sağlıklı diyet alışkanlıklarından vazgeçmemeli, ziyafet yada sultan sofralarına oturmaktan kaçınmalıdır. İftar su ve çorbayla açılmalıdır. Hurma, yeşil salata ve komposto yada hoşaf sofrada mutlaka yer almalıdır. Yenilecek ekmek miktarı menüye göre ayarlanmalı, makarna-pilav gibi karbonhidrat ağırlıklı menülerde ekmek kısıtlanmalıdır. Ana yemek çorba ve salatalar sonrası tek çeşit olmalı, yüksek kalorili ve yağlı çeşit çeşit ana yemekler bir arada tüketilmemelidir. İftar yemeği yavaş tüketilmeli ve mide sınırları zorlanmamalıdır. Gazlı içecek düşkünleri doğal sodayı tercih etmelidir. Tatlı olarak sütlü tatlılar tecih edilmeli, tatlı ve meyve faslı teravih sonrasına bırakılmalıdır. Tuz kısıtlayıcı diyettte olan yüksek tansiyon hastaları bu diyete devam etmelidir. Oruç, sigara bırakmak için en ideal dönem olup, iftar sigara ile açılmamalı, iftar sonrası peşpeşe sigara içiminden kaçınılmalıdır. Sahur mutlaka yapılmalı ve sahurda kahvaltı çeşitleri tercih edilmelidir. Sahurda tüketilecek ağır yemekler ve tatlılar, mide salgısını arttıracak, insülin uyarılmasını arttıracak ve gün içerisinde açlığı tetikleyecektir. Lif ihtiyacını karşılamak için sahurda yeşil salata vede porsiyon meyve tüketimi faydalıdır. Sahur sofrasında 1 çay tabağı kadar taze ceviz, badem veya fındık bulunması damar sağlımızı korur. Sahurda çay-kahve tüketimi yerine su tercih edilmelidir. Sahurda sigara içilmemelidir. Sahura kalkamayan kalp hastaları günü oruçlu geçirmek için ısrarcı olmamalıdır.

43 YORUMLAR

 1. 11 yil önce ASD ameliyati oldum. Bu yil iftardan sonrA kalbimde şiddetli agri hissediyirum. Kapaklarda yetmezlik olduguda söylendi. Çalişiyorum. Hergun 90 km yol gitmek zorundayim. Oruç tutmamda sakinca varmi. Ailemde aort yirtilmasindan 3 kişiyi kaybettik.

  • Ekokardiyografi bulgularınızda belirgin sıkıntı yoksa, muayene bulgularınız normal ise oruç tutmak ek sorun oluşturmayacaktır.

 2. Merhabalar hocam. Ben onyil önce asd ameliyati oldum. Ailede aort yirtilmasindan dolayi vefat edenlerimiz oldu. Bende dikkat etmeye çalisiyorum. Şuan böyle bir sıkıntim yok. Oruç tutmamda sakınca varmidir. Oruçlu iken degil ama iftarda aşiri derece aģirlik oluyor. Hafif yememe raģmen.Çarpinti falanda olmuyor. Ama kalbimde aģri oluyor.

 3. Hocam mitral kapakçıkta çökme var benimde 24 yaşındayım. Niyetliyken ağrım yok fakat oruç û açtıktan 1 saat sonra çarpıntım ve çok fazla ağrım oluyor. Herhangi bir ilaç kullanmıyorum. Bu ağrılar normal mi herhangi bir sakınca varmı…

  • Hastalık oruç için engel teşkil etmiyor. İftar ile sahur arası yeterli miktarda su içilmesi önemli.

 4. Hocam ben orta romatizmal aort yetmezliği mevcut ve %50 engelli raporum var kalp kapaklarım doğuştan bitişik oruç tutmamda sakınca varmısın kalp kapaklarımı ve kalbimi etkiler mi

  • Aort yetersizliği genelde sessiz seyreder. Genel anlamda şikayetiniz yoksa ve kalpte büyüme oluşmamışsa oruç tutulabilir.

 5. 68 yaşındayım.7ekimde kriz geçirdim.bir damarda iki diğerinde bir stent takıldı.plavix, coraspin 100 lük, sanelok, delix kullanıyorum.kalp yetmezliğinden söz ediyor doktorlar.oruç tutabilirmiyim.teşekkürler.

 6. Bana mitral yetmezlikten ötürü 3 yıl önce protez kapak takıldı. Coumadin ve beloc 50 kullanıyorum. 24 yaşındayım. Sıcak bir bölgede yaşıyorum oruç tutmanın sağlığıma zararı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Mitral kapak değişen hastalarda özellikle sıcak mevsimde oruç tutmak sıkıntılı olabilir. Oruç tutacak kişilerin yakın INR takibi yapması önerilir.

 7. 3 gün göğüs ağrım oldu dayanamayinca 15 mart 2016 acil servise başvurdum st cokmeleri vardi troponin değeri 2.264 kriz gecirmisim resusitasyon da müdahale edildi sonra yatırıldım perikardit tanısı konuldu ve brufen colsin kullanıyorum 19 yasindayim. Bu tedavi sırasında mitral Valf prolapsusu çıktı oruç tutuyorum bi sakıncası olur mu çok hareket halinde olunca yorulunca halsizlik ve göğüs ağrım oluyo Orucluyken göğsumde tarif edemedigim bi değişiklik oluyo oruç tutmam uygunmudur acaba

 8. 3 gün göğüs ağrım oldu dayanamayinca 15 mart 2016 acil servise başvurdum st cokmeleri vardi troponin değeri 2.264 kriz gecirmisim resusitasyon da müdahale edildi sonra yatırıldım perikardit tanısı konuldu ve brufen colsin kullanıyorum.Bu tedavi sırasında mitral Valf prolapsusu çıktı oruç tutuyorum bi sakıncası olur mu çok hareket halinde olunca yorulunca halsizlik ve göğüs ağrım oluyo Orucluyken göğsumde tarif edemedigim bi değişiklik oluyo oruç tutmam uygunmudur acaba

  • mitral valv prolapsusu oruç tutmaya engel teşkil etmez. ancak sıvı azlığı kapaj çökmesi derecisini arttırabileceği için iftar ve sahur arası 2 litre sıvı alınmalıdır.

 9. Mayıs 2014 tarihinde bentall ameliyatı oldun aort kapağım değişti comadin belok 100 aldactazide 25 kullanıyorum oruç tutmam sakıncalı mı cevap verirseniz sevinirim saygılar

 10. 27 Mart 2016 da kalp krizi gecirdim.Ana damarlardan biri yuzde 80 tikanmisti ve stent takildi.32 yasindayim sigara kullaniyordum biraktim.Oruc tutmamda sakinca var midir?

  • Diğer damarlarda sorun yoksa ilaç tedavisinin gözden geçirilmesi kaydıyla oruç tutulabilir.

 11. 2ay önce kalp kırizi geçirdim anjo yapıldı kılcal damarlarda 90 oranının da tıkanma var ilaç tedavisi yapılıyor şu anda oruç tutabilir miyim

  • Damar darlığının olduğu damar ve beslediği alan karar almada önemlidir. Tek bir ince damarda şikayet oluşturmayan darlık oruç için engel değildir.

 12. ilaç kullandığım halde tansiyonum en az 16 18 oluyo damar darlığı var dediler 19 yaşndayım üniversite sınavına hazırlandığım için tedaviyi ertelettim yoğun stresle sınava hazırlanıyrum oruç tutmamda bir sakınca var mıdır ?

  • Genç yaşta bu tansiyon değerleri normal olmayıp, ileri araştırma gerektirir. Kontrolsüz hipertansiyon hastalarına oruç önermiyoruz.

 13. 14.12.2015 de aort kapağım değişti.coumadin dışında 100 lük coraspirin ve 25 lik beloc kullanıyrum.44 yaşındayım.ameliyat öncesi kalpte büyüme olduğunu söylemişlerdi.bu sene ve gelecek yıllarda oruç tutabilirmiyim ,riski nedir?
  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler

  • Ek hastalığı olmayan aort kapağı değişen hastalar genelde yakın ınr takibi ile oruç tutabilir. Burda kalp büyümesinin ek risk oluşturup oluşturmadığı doktorunuz tarafından belirtilmelidir.

 14. 16 yıl önce romatizmal sebeple aort kapağım değişti ve 4 yıl önce kapakta oluşan pıhtı veya kapak çevresinin yıpranmasından dolayı 2. Aort kapak ameliyatı oldum. Bu arada küçük bir damar değişikliğide yapılmış. Ameliyat sonrası mecburen birde pil takıldı nabız 30 un üstüne çıkmadığı için. Şuan kendimi iyi hissediyorum. Ama genetik olarakta pıhtı riski yüksek olan bir hastaymışım. Oruç tutmak istiyorum. Sakıncası varmı. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla

  • Hastalığınız özellikle sıcak ve uzun yaz günleri de dikkate ealındığında oruç için yüksek risk teşkil etmektedir.

  • Ben 36yaşındayım aort kapağım degişti mitral tamir oldu iki sene önce şimdi ise mitral kapağımda daralma var oruç tutabilirmiyim

 15. Mitral kapak çökmesinden dolayı sürekli olabilecek çarpıntıdan dolayı ilaç kullanımı gerekiyor ve tansiyonu da zaman zaman düşürüyor bu durum oruç tutulması ne denli doğru

  • Oruçta tansiyon değerlerinde bir miktar düşme izlenebilir. İlaçta doz ayarlaması gerekebilir.

  • Nadir geçen düzensiz ek atımlar oruç tutmaya engel değildir. Oruç öncesi ritim holter tetkiki faydalı olur.

  • Kalp fonksiyonlarınız normal ise, ameliyat üzerinden 3 ay geçmişse ve kontrollerde normalse oruç tutulabilir.

  • 8ay önce baloncuk oldum daha öncede stet vardı. Ben oruç tutabilirmiyim.kullandığım ilaçlar belox ecopirin delix alvastin

  • Ek hastalık yoksa ve yapılacak kontrol muayene ve tetkikleri normalse oruç için engel kalmayacaktır.

  • Mayıs 2014 tarihinde bentall ameliyatı oldum aort kapağım değişti comadin belok ve aldactacide 25 idrar söktürücü kullanıyorum oruç tutmam sakıncalımı acaba cevap verirseniz sevinirim saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz