DÜZENLİ DANS ETMEK, KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR :)

0
726

indir”Düzenli dans etmek; düzenli spor gibi kalp ve damar sağlığını koruyor”

Dünyanın bir numaralı ölüm sebebi olan kalp ve damar hastalıklarından korunmada egzersizin önemli bir yeri mevcut. Hareketsiz yaşam kalp hastalığı riskini arttırırken, haftanın 4 günü yapılacak 30 dakika düzenli egzersiz kalp krizi riskini azaltmaktadır. Hızlı tempo yürüme, bisiklet, yüzme ilk planda önerilen egzersizlerdir. Bahçe işleri ile uğraşmak bile egzersiz kabul edilebilir. Hiç birini yapamayan kişilere önerimiz mümkün oldukça yürümek. Hedef günlük minimal 5 bin, ideal olarak 10 bin adım atmak. Ayakta durmanın bile yatanlara oranla faydalı olduğu gösterilmiş. Ancak pek çoğumuz spor denilince adım atmak istemeyiz, yada geri adım atarız. Spor yapmak düşüncesi bazı kişilerce sevimsiz ve yorucu aktivite olarak nitelenebilir. Spor kadar kalp ve damar sağlığını koruyacak eğlendirici aktiviteye ne dersiniz? Peki dans ederek de kalp ve damar sağlımızı düzenli spor yapmış kadar koruyabileceğimizi biliyor muydunuz?

Özellikle düzenli yapılan tempolu danslar düzenli egzersizler ile eşdeğer ölçüde kalp sağlığını koruyacaktır. Özellikle hareketli latin dansları kalp ve damar dostudur. Ça-ça, rumba ve salsa ilk planda akıla gelen egzersize eşdeğer danslardır. Bu danslar sadece kişiye kondisyon kazandırmakla kalmayıp, vücuda esneklik katar. Ayrıca dans ve müziğin beyinde oluşturduğu gevşetici etki özellikle yüksek tansiyon hastalarında ek faydalar sağlayabilir.

Sağlık için egzersizin devamlılığı nasıl önemliyse, dans etmekte düzenli bir aktivite olmalıdır. Önerilen sporlara eşdeğer olarak haftanın 4 günü 30 dakika orta tempoda bir dans hem hayatımıza renk katacak, hemde kalp ve damar sağlımızı koruyacaktır.

Kalp yetersizliği mevcut kişilerde de dansın kalp yetersizliği bulgularını azalttığı gösterilmiştir. Günlük 20 dakika vals yapan kalp yetersizliği hastalarının şikayetlerinde belirgin gerileme olmuştur.

Latin danslarına ilgi duymayanlar için yöresel folklor oyunları da kalp ve damar sağlımıza aynı faydalı etkiyi gösterecektir. Özellikle hızlı tempolu karadeniz ve kafkas oyunları düzenli bir spordan daha fazlasıyla vücudumuza olumlu katkı sağlayabilir.

Hareketli danslar yanında, yoga yada pilates tadında ruhumuzu dinlendirecek, vücudumuzu gevşetecek slow danslarda haftalık programa eklenebilir.

Dansın faydası çok sayıda klinik araştırma ile de gösterilmiştir. Son olarak American Journal of Preventive Medicine de çıkan bir yazıda dansın kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümü azalttığı gösterilmiştir. Araştırma İngilterede 40 yaş üstü 48 bin kişide yapılmıştır. Düzenli olarak orta tempo dans yapan kişilerde, 10 yıllık takipte daha düşük kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranı izlenmiştir. Üstelik orta tempo dansın oluşturduğu fayda yürüyüşe göre daha yüksek bulunmuştur.

Spor yapmaktan hoşlanmam, spor salonunun önünden dahi geçmem diyorsanız yönünüzü bir dans salonuna yada halk oyunları kursuna çevirebilirsiniz. Yapılması planlanan dansın türü kişinin kalp fonksiyonlarına ve kişinin tercihlerine göre değişkenlik gösterebilir. Düzenli olarak egzersiz yerine yöresel kılıç kalkan dans gösterilerine katılan stent taktığım hasta seçilecek aktivitenin çeşitliliğine örnek oluşturabilir. Burada önemli olan nokta hastanın ilgi duyduğu aktiviteye yönlendirilmesidir.

Kombine egzersiz ve dans programlarıda kalp sağlığını korumak için önerilebilir. Örneğin haftanın 2 günü hızlı tempo yürüyüş, 2 günü dans etmek kalp ve damarlarımıza sağlık katacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz