Kalp Hastaları Acı Yemeli Mi?

0
4889
Kalp Hastaları Acı Yemeli Mi?

Kalp Hastaları Acı Yemeli Mi? Acı mı? Tatlı mı? Ekşi mi? Tuzlu mu? Kalp hastaları hangisine öncelik vermeli?

Kalp Hastaları Acı Yemeli Mi? Yediğimiz gıdalar içerisinde hep bir tat ararız. Yediğimiz yemekleri beğenirsek damak tadıma uygun diye tarif ederiz. Tat alamadığımız gıdalardan uzak dururuz. Tatsız, tuzsuz bu yemek deriz bazı zamanlarda! Peki yediğimiz yemeğin tadı kalbimizi nasıl etkiliyor? Kalp hastaları hangisine öncelik vermeli.. Sizin için bir sıralama yaptık…

  1. Birinciliği acıya veriyoruz.. Bazılarımız sevmese de bibere acı tadını veren capsaicin maddesi vücudumuzu olumlu etkiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda acı kırmızı biber tüketen kişilerde metabolizmanın hızlandığı, yağ yıkımının arttığı ve kalpteki kan akımının güçlendiği izlenmiş. Herkesin acıya hassasiyeti farklı olduğundan azar azar yada orta derecede acı tüketmek kalp sağlığını olumlu etkileyecektir. Acıya hassas kişiler aşırı miktarda acı tükettiğinde tansiyon oynamaları ve çarpıntı yaşayabilir.
  2. İkincilik ekşinin.. Ekşi tadı genel olarak limon ve fermente bir gıda olan sirkeden alırız. Her ikisi de antioksidan özelliklere sahip olup, kalp ve damarlar üzerinde, kolesterol ve şeker dengesi üzerinde olumlu katkı yapar. Yemek ve salatalarımızı acı yanında ekşi ile tatlandırabiliriz..
  3. Acı ve ekşi tüketimini önermemize karşın, tuz ve şeker tüketimini kısıtlamak akıllıca olacaktır. Vücudun günlük tuz ihtiyacı 6 gr olup, bunun üzerinde tuz tüketimi hipertansiyon riskini arttıracaktır. Ekmek dahil birçok hazır gıdada tuz olduğu düşünülürse, sofraya tuzluk koymamak akıllıca olacaktır.
  4. Herkesin vaz geçilmezi olan şeker tadı maalesef açık ara son sırayı alıyor. Özellikle basit şeker olarak adlandırdığımız hazır şekerleme ve tatlılar insülin ve kolesterol dengesini bozar. Vücuttaki iltihabi reaksiyonu arttırarak kalp ve damar hastalıkları için ciddi bir risk oluşturur. Şeker tadını doğal gıdalardan almak daha sağlıklı olacaktır. Taze yada kuru meyve, bitter çikolata ile şeker ihtiyacı karşılanabilir. Tatlandırıcılar da masum olmayıp, tatlandırıcı olarak stevia bitkisini kullanmak daha sağlıklı bir hareket olacaktır.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz