KALBİMİZİN DOSTU NAR

0
431

 

Kalp sağlığımız için hergün bir tane nar veya bir bardak narsuyu tüketelim.

Nar meyvesinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri uzun süredir bilinmesine karşın özellikle son 10 yılda yapılan bilimsel çalışmalarla bu düşünce kesinlik kazanmıştır. Nar özellikle kalp hastalığı ve yüksek tansiyonu mevcut hastalarda ilk tüketilecek meyvelerden biri olmalıdır. Narın içeriğindeki maddelerden çözülür polifenol, tanin ve antosiyanin belirgin antioksidan etkiye sahip olup, özellikle risk ve stres altındaki kişilerde damar koruyucu etki yapmaktadır. Nar antioksidan ve antiaging etkisi en güçlü meyvelerden biridir. Yapılan çalışmalarda narın kötü kolesterol LDL düzeyini azaltarak onu zararlı forma dönüşümünü engellediği ve koruyucu kolesterol HDL nin düzeyinde artma sağladığı gösterilmiştir. Yine yapılan çalışmalarda narın damar üzerinde koruyucu etki yaparak kalp damar hastalığı oluşumun temel mekanizması aterosklerozu yavaşlattığı gösterilmiştir. Başka bir araştırmada da nar suyu kalpteki kan akımı üstünde olumlu etki gösterdiği saptanmıştır.

Yapılan bütün çalışmalarda saf narsuyu günlük 1 bardak (240 ml) olarak en az 3 ay süreyle tüketilmiştir.

Yüksek tansiyonu mevcut kişilerde de özellikle büyük tansiyon değerinde azalma sağlandığı ve bu etkiyi en sık kullanılan bir grup tansiyon ilacıyla benzer şekilde ACE enzimini etkileyerek yaptığı gösterilmiştir.

Sonuç olarak nar, yüksek antioksidan etkiyle kalp ve damar sağlığını korumakta tansiyon değerlerini düşürmektedir.  Bunun yanında narın göğüs, prostat, deri ve akciğer kanseri gelişimini azaltıcı etkisi olduğu ve menapoz sonrası kadınlardaki şikayetleri azalttığı düşünüldüğünde, günlük düzenli nar tüketimi su içmek kadar rutin olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz