Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi)

2336
79252
Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi)
Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi)

Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi) Takip gerektiren, ancak sıklıkla yanlış tanı ve takip yapılan, çoğunlukla iyi seyirli kapak hastalığı.

Mitral kapak çökmesi veya prolapsusu, mitral kapakların kapanma sırasında kalbin üst odacığı sol atriyuma 2 mm den daha fazla bombeleşmesi veya çökmesi olarak tanımlanmıştır.

Toplumda görülme yüzdesi % 3-6 arasında olmasına karşın, tanı kriterlerindeki yorumlar nedeniyle görülme sıklığı yüzde 30’ a varan seriler yayınlanmıştır.

Çoğunlukla 20-39 yaş arasında gözlenmekte ve kadınlarda 2 kat daha sık rastlanmaktadır. Zayıf ve uzun boylu kişilerde sıklığı artmaktadır.

Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi)
Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi)

Çoğunluğu sessiz seyirli olup, rutin incelemelerde tesadüfen saptanır.

Bununla birlikte, özellikle gelişmiş ülkelerde mitral kapak yetersizliğinin birincil sebebi konumundadır.

Mitral kapak çökmesinin kesin tanısı ekokardiyografi ile konur.

Normal fizik muayenede steteskop ile duyulan midsistolik klik ve geç sistolik üfürümde tanı için yol göstericidir.

Ekokardiyografi sırasında ayrıntılı inceleme, oluşabilecek yanlış tanıların önüne geçecektir. Mitral kapaklar semer şeklinde bir yapıda olup, özellikle apikal 4 boşluk eko incelemelerinde yanlış bir şekilde  kapak çökmesi olarak değerlendirilebilmektedir.

Mitral kapak çökmesinin kesin ve belirleyici bir şikayet bulgusu da yoktur. Hastaların büyük kısmı çarpıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi gibi genel şikayetlerle başvuruda bulunur.

Mitral kapak çökmesinde temel belirleyici ve prognostik faktörler, kapak kalınlığı, mitral yetersizliği varlığı ve beraberinde saptanan diğer kapak ve kalp hastalıklarıdır.

Kapak kalınlığı 5 mm nin altında olan ve beraberinde başka bulgu olmayan hastalarda hastalığın ilerleme yüzdesi oldukça düşük olup, beraberinde ritim bozukluğu oluşması sıklığı normal toplumla aynıdır.

Kapak yapısı kalın ve beraberinde mitral yetersizliği olan grupta hastalığın ilerleme potansiyeli mevcut olup, hastaların düzenli takibi ve infektif endokardit riski nedeniyle ağız hijyenine  önem verilmesi önerilmektedir.

Bu hasta grubunda aritmi varlığına yönelik ritim holter takibi yapılması faydalıdır.  Mitral kapak prolapsusu ile panik atak arasında da ilişki olduğu ve klinik birlikteliğin sık gözlendiği gösterilmiştir.

Özellikle kapak yapısı normal olan izole prolapsus hastalarına yapılacak yanlış bilgilendirme ve takip, panik atak gelişimini hızlandırabilir ve hastanın yaşam standardında bozulmalara yol açabilir.

Kapak yapısı normal olan ve kapak yetersizliği olmayan hastaların 3 yıllık aralıklarla takibi yeterlidir.

Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi) ile ilgili diğer videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

2336 YORUMLAR

 1. ( ) Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): NORMAL Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,0 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,0 m/sn Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: SPAB: 20 mmHg Velosite(0.6-0.9) : 0,8 m/sn (ÇENTİK YOK) Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : UÇLARI HAFİF KALIN Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E>A Gradient (max/ort): TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı : Triküspit yetersizliği: MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7): Genişlik SEK Trombüs Sol Atrium(1.9-4cm) 3,2 cm Sağ Atrium NORMAL Sağ Ventrikül(0.9-2.6) NORMAL Perikard: NORMAL SOL VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,1 cm Sistolik çap : Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü: Ejeksiyon Fraksiyonu: % 60 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS: 0,9 SVAD:0,9 Duvar hareketleri : NORMAL İAS DEN RENKLİ DOPPLER İLE BELİRGİN GEÇİŞ İZLENMEDİ IVC NORMAL SOLUNUMSAL VARYASYONU MEVCUT

  Hocam yer yer sol tarafımda göğüs kafesimdeki kemiklerin arasında ağrı hissediyorum. Bu sonuçla ilgisi olabilir mi?

 2. Merhaba hocam 20 yaşındayım 3 ay önce şiddetli kalp ağrısı nedeniyle kardiyolojiye gittim ekg normal çıktı eko da kalp kapağı çökmesi sızıntı olduğunu söyledi
  doktor, nabzım eko sırasında 120 lerdeydi bu sebeple beloc 25gr yazdı ve troidlerimin yavaş çalıştığını ve enfeksiyon olduğunu söyledi 3 ay sonra kontrole gelememi söyledi tiroidlerim 2 senedir felan sınırda yavaş çalıştığını biliyordum zaten,1 ay sonra başka hastaneye gittim eko normal olduğunu söyledi ilaçta ihtiyacım olduğunda kullanmamı söylediler ancak ağrılarım 4 aydır devam bazen çok şiddetli oluyor nabzım bazen 37-40 lara düşüyor bazende 130 140 en fazlada 150 ye çıktığını gördüm saatimden kontrol ediyorum 1. Ve 2. Eko sonuçlarını ve normal dışı kan sonucunu ekliyorum fikirlerinizi merak ediyorum
  Kan sonucu
  WBC:13.87
  NEU#:9.7
  LYM:3.19
  Demir Bağlama kapasitesi:350.3
  D vitamin:7.14
  TSH:5.58

  1. SOL VENTRİKÜL AORT KAPAĞI Diyastol Sonu Çap (3,5-5,7 cm) :4.2 Kapak Yapısı : Sistol Sonu Çap (2,3-4,0) :2.4 Velosite (m/s) : Ejeksiyon Fraksiyonu (Teicholtz) :%60 Gradiyent (max/ort.) : Ejeksiyon Fraksiyonu (Simpson) :% Aort Yetmezliği :1 Septum (0,6-1,1 cm) :1.0 AY Jet/LVOT Çap (%) : Arka Duvar (0,6-1,1 cm) :1.0 Aort Kapak Alanı(cm2) : Duvar Hareketleri :N Vena Contracta (cm : Sol Atriyum (1,9-4,0) :3.2 MİTRAL KAPAK Sağ Atriyum :3.0 Kapak Yapısı : Sağ Ventrikül :3.0 Aort Kökü (1,4-2,6 cm) :2.4 E-A Velosite (m/s) :E

  2. ( ) Sinüs     ( )Af       ( )TTE        ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı   : TRİCUSPİS Aortik kök     (2.0-3.7): 2,1 cm  Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL      Çıkan aort     (2.0-3.7): 2,7  cm Aort yetmezliği           : MIN AY  Velosite        (1.0-1.7): 1,9   m/sn     Gradinet(max/ort)      :          PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı           : NORMAL     Pulmoner arter çapı : NORMAL   Pulmoner yetmezlik : +       Pulmoner arter basıncı: MPAB:  NORMAL Velosite(0.6-0.9)      : 1,4 m/sn           Gradiyent (max/ort):         MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : AMVL PROLABE Kalınlık         : Kalsifikasyon: Mobilite        : Subvalvuler yapı  : Kapak alanı (4-6) :             Mitral yetmezliği   : 1 MY (POSTERİOR YÖNELİMLİ, GEÇ SİSTOLİK) VC: 0,45 Velosite(E/A) (0,6-1,3): EA BİRLEŞİK  Gradient (max/ort):           TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı : NORMAL  Triküspit yetersizliği:  MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7):                                      Genişlik     SEK  Trombüs   Sol Atrium(1.9-4cm)  2,9       Sağ Atrium  NORMAL     Sağ Ventrikül(0.9-2.6)  NORMAL  RV FX NORMAL    Perikard: NORMAL   SOL  VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,2  cm Sistolik çap    :  2,9 cm   Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü:    Ejeksiyon Fraksiyonu: % 65 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS:0,9  SVAD:0,9 Duvar hareketleri : NORMAL İAS DEN RENKLİ DOPPLER İLE GEÇİŞ İZLENMEDİ IVC NORMAL SOLUNUMSAL VARYASYONU MEVCUT SUPRASTERNAL İNCELEME NORMAL  DESENDAN AORT VELOSİTESİ  1,9 m/sn  TETKİK SIRASINDA HR :130/DK

  • Hocam merhaba
   Kalp vurulariını hissediyorum çok sert vuru oluyor.Nabiz 70 ken bile sert vuru oluyor kiyafet ustunden bile belli oluyor uyuyamiyorum sürekli aklım orda oluyor karnımda göğsümde sürekli hareket var
   Mart ayında kardiolojiye gittim anlattım eko çekti sadece.birsey olmaz dedi normal dedi ama bu hayat kalitesini çok etkiliyor uykusuzluk sürekli yorgun halsizim ne yapmam gerekiyor bana bir yol gosterirmisiniz rica ediyorum hocam

 3. hocam merhaba Eko sonuçlarım bu şekilde sonuç göstermek içinde daha vakit var. Merak ediyorum önemli bir şey var mı??

  ( ) Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): NORMAL Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,2 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,2 m/sn Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: SPAB: 31 mmHg Velosite(0.6-0.9) : 1,1 m/sn Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E > A Gradient (max/ort): TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı :NORMAL Triküspit yetersizliği: MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7): Genişlik SEK Trombüs Sol Atrium(1.9-4cm) 3,2 cm Sağ Atrium NORMAL Sağ Ventrikül(0.9-2.6) NORMAL Perikard: NORMAL SOL VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,5 cm Sistolik çap : Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü: Ejeksiyon Fraksiyonu: % 60 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS: 1,0 SVAD:1,0 Duvar hareketleri : NORMAL İAS DEN RENKLİ DOPPLER İLE GEÇİŞ İZLENMEDİ IVC NORMAL SOLUNUMSAL VARYASYONU MEVCUT

  • rapora göre sağ kalpte hafif basınç artışı var. takip faydalı olacaktır.

  • hocam holter sonuçlarıma göre kalp atışım uykudayken düşüyormu normalde de 48-52 bandındaymış bu iki sonuç nasıl yorumlanabilir?

 4. iyi günler hocam yaşım 21 svt ataklarım vardı iki kere ablasyon oldum ilki sıcak , ikincisi soğuk ablasyon . Sıcak olan başarısız soğuk olan başarılı geçti. Soğuk olanı 7 ay önce oldum. Svt ataklarım geçti şuan da kalbimde teklemeler oluyor ve ağrı oluyor çok sık o yüzden. eko çektirdim eko da my 1. derece çıkmış ne yapmam gerekiyor. (sonucun diğerleri boştu o yüzden eklemedim ) eko sonucum :
  ***2 BOYUTLU M MODE ÖLÇÜMLERİ***
  ANULUS GEN :
  LA :3,2
  AO AÇIKLIĞI :
  RV :
  RA :
  PERİKARD MAYİ :
  SEPTAL DEFEKT :
  IVSd :0,9
  PWd :0,9
  LVEDD :4,3
  LVESD :2,9
  EF :%65
  FS :
  SV :
  SONUÇ : EKO SONUCU : TRANSTORASIK EKOKARDİYOGRAFİ
  (PARASTERNAL VE APIKAL OLÇUMLER ALINDI)
  EF %65
  MY 1.DERECE EKO SONUCU : TRANSTORASIK EKOKARDİYOGRAFİ
  (PARASTERNAL VE APIKAL OLÇUMLER ALINDI)
  EF %65
  MY 1.DERECE

 5. Hocam bende hafif mvp var çarpıntı için tensinor kullanıyordum hiç bir sıkıntım sorunum yoktu fakat doktorum concora geçirdi concor kullandığımdan beri gün içinde fazla şekilde nabzım durup çok sert bir şekilde geri atıyor acaba ilaç kaynaklımıdır?

 6. Hocam bende hafif mvp var çarpıntı için tensinor kullanıyordum fakat doktorum concora geçirdi concor kullandığımdan beri gün içinde fazla şekilde nabzım durup çok sert bir şekilde geri atıyor acaba ilaç kaynaklımıdır?

 7. Hocam iyi günler eko temiz holterde sinüs tasikardi cıktı saneloc kullandım tekrardan holter takıldı svt cıktı dizilem yazdı doktor hocam benim sorum svt hamilige engelmi sıkıntı teşkil edermi

  • Görüntüleyici

   US

   CR

   XA

   EC

   PR

   MR

   PX
   16.02.2024 15:57:12 – US
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   1(12)US
   İsteyen Bölüm: ÇOCUK KARDIYOLOJISI
   Sut Kodu: Transtorasik ekokardiyografi [Çocuk]
   ICD: Z54,Q25.0,I34.1

   Detay

   Raporu Görüntüle
   02.02.2024 21:08:23 – CR
   Istanbul Marmara Üni̇versi̇tesi̇ Pendi̇k Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   18.01.2024 11:20:40 – US
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   10.01.2024 09:36:07 – US
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   09.01.2024 11:20:02 – XA
   Dkh’nda Tanısal Kalp Kateterizasyonu, 2 Yaş Altı
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   09.01.2024 11:20:01 – XA
   Kardiyak Debi Ve Indeks Ölçümü
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   08.01.2024 09:55:55 – CR
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   08.12.2023 11:35:00 – US
   Üriner Sistem Us
   Istanbul Kartal Dr. Lütfi̇ Kirdar Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   04.12.2023 09:58:18 – CR
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   13.11.2023 13:48:00 – US
   Suprapubik Pelvik Us
   Istanbul Marmara Üni̇versi̇tesi̇ Pendi̇k Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   13.11.2023 12:26:52 – US
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   13.11.2023 08:44:39 – CR
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   11.10.2023 10:59:07 – US
   Istanbul Kartal Koşuyolu Yüksek Ihti̇sas Eği̇ti̇m Araştirma Hastanesi̇
   10.10.2023 09:12:00 – EC
   Transtorasik Ekokardiyografi
   Istanbul Marmara Üni̇versi̇tesi̇ Pendi̇k Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   16.05.2023 10:12:46 – PR,MR
   Istanbul Marmara Üni̇versi̇tesi̇ Pendi̇k Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   28.03.2023 14:59:46 – CR
   Istanbul Marmara Üni̇versi̇tesi̇ Pendi̇k Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   21.11.2022 22:20:56 – MR,PR
   Istanbul Marmara Üni̇versi̇tesi̇ Pendi̇k Eği̇ti̇m Ve Araştirma Hastanesi̇
   10.08.2022 09:46:05 – PX
   Pendi̇k Ağiz Ve Di̇ş Sağliği Hastanesi̇
   10.08.2022 09:12:58 – CR
   Pendi̇k Ağiz Ve Di̇ş Sağliği Hastanesi̇
   Rapor
   İstem bilgileri:

   Sut Kodu 700600
   Sut Açıklaması Transtorasik ekokardiyografi [Çocuk]
   ICD Kodu Z54-İyileşme Dönemi, Q25.0-Patent Duktus Arteriosus, I34.1-Mitral Kapak Prolapsusu
   İstem Yapan 126^ÇOCUK KARDIYOLOJISI^SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas EAH Merkez Binası
   İstem Tarihi 16.02.2024 13:33:50
   Rapor Tarihi 16.02.2024 14:04:33
   Teknik

   Karşılaştırma

   Bulgular
   M MOD (mm)

   KARDİYAK ÖLÇÜMLER (mm)

   RVDd:

   Aort an:

   SVS:

   STJ:

   IVSd:8,5

   As Ao:23,6 mm

   PA :

   LA:

   LVDd:43

   M ann:

   T ann:

   Ao/LA:

   LVSd:27

   DOPPLER(cm/sn)

   LVPWd:6

   ME:

   MA:

   MS:

   EF (%):68

   TE:

   TA:

   TS:

   FS (%):38

   PAP -sistolik:

   PAP-diastolik:

   Simpson EF:

   LVOT S:

   LVOT D :

   As Ao:

   İKİ BOYUTLU VE DOPPLER EKOKARDİYOGRAFİ BULGULARI

   · Kardiyak apeks: Solda

   · Atrial situs: Solitus

   · Kalp boşlukları: Kalp boşlukları normal genişlikte ve dengeli

   · Atrio-ventriküler bağlantı: Konkordan

   · Ventrikülo-arteryal bağlantı: Konkordan

   · Sistemik venöz dönüş: VCS/VCI-RA bağlantıları normal, LPSVC izlenmedi, koroner sinüs geniş değil

   · Pulmoner venöz dönüş: Normal

   · Atrial septum: Defekt izlenmedi

   · Mitral kapak: Kapak yapısı prolabe , darlık ve yetersizlik izlenmedi

   · Triküspit kapak: Kapak yapısı normal, darlık ve yetersizlik izlenmedi

   · Ventriküler septum: Defekt izlenmedi

   · Sağ ventrikül çıkış yolu: Normal

   · Pulmoner arter: Kapak yapısı ve hareketleri normal, pulmoner akım hızı normal. Pulmoner arter ve dalları konfluen izlendi

   · Aorta: Aort trikasp, akım hızı normal, Kapak yapısı ve hareketleri normal

   · Koroner arterler: Normal

   · Asendan Aorta: Normal, dilatasyon izlenmedi

   · Arkus Aorta: Arkus solda, arkus ve isthmus hipoplazisi yok, arkus dallanma paterni normal

   · Aort Koarktasyonu: İzlenmedi

   · Patent Duktus Arteriosus: PDA ya’ konulan cihaz görüldü buradan rezidü izlenmedi.

   · Perikardiyal efüzyon: Tespit edilmedi

   · Endokard: Vejetasyon, trombus izlenmedi

   · Miyokard: Ventriküler non-compaction, kitle, tümör saptanmadı

   SONUÇ: 4×4 mm Piccolo cihazı ile kapatılmış PDA(09.01.2024)

   MVP

   EKG: Normal sinüs ritmi

   ŞİKAYET: Takipli hasta, kontrole geldi. Yakınması yok.

   ÖNERİ: 3 ay sonra kontrol

   İnfektif Endokardit Profilaksisi ile izlem önerilir.

   Sonuç ve Öneriler
   M MOD (mm)

   KARDİYAK ÖLÇÜMLER (mm)

   RVDd:

   Aort an:

   SVS:

   STJ:

   IVSd:8,5

   As Ao:23,6 mm

   PA :

   LA:

   LVDd:43

   M ann:

   T ann:

   Ao/LA:

   LVSd:27

   DOPPLER(cm/sn)

   LVPWd:6

   ME:

   MA:

   MS:

   EF (%):68

   TE:

   TA:

   TS:

   FS (%):38

   PAP -sistolik:

   PAP-diastolik:

   Simpson EF:

   LVOT S:

   LVOT D :

   As Ao:

   İKİ BOYUTLU VE DOPPLER EKOKARDİYOGRAFİ BULGULARI

   · Kardiyak apeks: Solda

   · Atrial situs: Solitus

   · Kalp boşlukları: Kalp boşlukları normal genişlikte ve dengeli

   · Atrio-ventriküler bağlantı: Konkordan

   · Ventrikülo-arteryal bağlantı: Konkordan

   · Sistemik venöz dönüş: VCS/VCI-RA bağlantıları normal, LPSVC izlenmedi, koroner sinüs geniş değil

   · Pulmoner venöz dönüş: Normal

   · Atrial septum: Defekt izlenmedi

   · Mitral kapak: Kapak yapısı prolabe , darlık ve yetersizlik izlenmedi

   · Triküspit kapak: Kapak yapısı normal, darlık ve yetersizlik izlenmedi

   · Ventriküler septum: Defekt izlenmedi

   · Sağ ventrikül çıkış yolu: Normal

   · Pulmoner arter: Kapak yapısı ve hareketleri normal, pulmoner akım hızı normal. Pulmoner arter ve dalları konfluen izlendi

   · Aorta: Aort trikasp, akım hızı normal, Kapak yapısı ve hareketleri normal

   · Koroner arterler: Normal

   · Asendan Aorta: Normal, dilatasyon izlenmedi

   · Arkus Aorta: Arkus solda, arkus ve isthmus hipoplazisi yok, arkus dallanma paterni normal

   · Aort Koarktasyonu: İzlenmedi

   · Patent Duktus Arteriosus: PDA ya’ konulan cihaz görüldü buradan rezidü izlenmedi.

   · Perikardiyal efüzyon: Tespit edilmedi

   · Endokard: Vejetasyon, trombus izlenmedi

   · Miyokard: Ventriküler non-compaction, kitle, tümör saptanmadı

   SONUÇ: 4×4 mm Piccolo cihazı ile kapatılmış PDA(09.01.2024)

   MVP

   EKG: Normal sinüs ritmi

   ŞİKAYET: Takipli hasta, kontrole geldi. Yakınması yok.

   ÖNERİ: 3 ay sonra kontrol

   İnfektif Endokardit Profilaksisi ile izlem önerilir.

  • Hocam ayaktayken otururken özellikle yatarken kalp vurularını duyuyorum, sürekli yorgun halsizim bas ağrısı yaşıyorum.
   Kalp atışını sürekli hissediyor olmam sıkıntı yaratırmı,bazen tekleme hoplama gibide hissediyorum sanki bisey yuvarlanıyor içimde, bazen de çok hızlı atim oluyor geçiyor
   Hocam bu yaşadıklarım ne olabilir

 8. İAS İNTAKT
  ASD GEÇİŞİ İZLENMEDİ.
  İVS PERİMEMBRANÖZ BÖLGEDE HAFİF İNCELMİŞ OLUP VSD İLE UYUMLU GEÇİŞ İZLENMEDİ
  MİTRAL KAPAK ANTERİOR LEAFLET ELONGE YAPIDA OLUP SİSTOLDE SOL ATRİUM HİZASINA GELİYOR
  BELİRGİN PROLABE OLMUYOR.

  • Pulmuner akım velosiyesi normaldir
   (+)yetersizlik akımı gözlenmiştir
   LVEED:4,0cm
   LVESD:2,3 cm
   EF:%60
   LA:2,9 cm
   Ascendan aorta:3,3cm
   Seprum kalinligi:1,0 cm
   LVEDV:.ml
   ĹVESV:ml
   Posterior duvar kalınlığı:1,0 cm
   AV:1,0 m/sn
   PV_Em/sn,E/A:_LAT.E’VEL PV_A :MSN
   PV: 0,8 m/sn
   SİSTOLIK PA basıncı: mmHg
   Ritim holterde ek atimlar olduğu söylendi ilaç vermedi
   Temel ritim sinüstür yazıyordu
   Hocam bunlar normal sonuclarmi?
   Surekli ek atim oluyor carpinti yorgunluk halsizlik baş dönmesi ağrısı geçmiyor nefes darligida basladi

 9. İAS İNTAKT
  ASD GEÇİŞİ İZLENMEDİ.
  İVS PERİMEMBRANÖZ BÖLGEDE HAFİF İNCELMİŞ OLUP VSD İLE UYUMLU GEÇİŞ İZLENMEDİ
  MİTRAL KAPAK ANTERİOR LEAFLET ELONGE YAPIDA OLUP SİSTOLDE SOL ATRİUM HİZASINA GELİYOR
  BELİRGİN PROLABE OLMUYOR.
  önemli bir durum var mı hocam

 10. Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): 2,1 cm Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,0 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,2 m/sn Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: MPAB: 8 mmHg (PAZ) Velosite(0.6-0.9) : 0,8 m/sn Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E > A Gradient (max/ort): TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı :NORMAL Triküspit yetersizliği: MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7): Genişlik SEK Trombüs Sol Atrium(1.9-4cm) 3,3 Sağ Atrium NORMAL Sağ Ventrikül(0.9-2.6) NORMAL Perikard: NORMAL SOL VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,6 cm Sistolik çap : Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü: Ejeksiyon Fraksiyonu: % 68 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS: 0,9 SVAD:0,9 Duvar hareketleri : NORMAL İAS İNTAKT İVC NORMAL SUPRASTERNAL GÖRÜNTÜLER NORMAL bakabilir misiniz hocam lütfen

 11. Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): 2,1 cm Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,0 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,2 m/sn Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: MPAB: 8 mmHg (PAZ) Velosite(0.6-0.9) : 0,8 m/sn Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E > A Gradient (max/ort): TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı :NORMAL Triküspit yetersizliği: MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7): Genişlik SEK Trombüs Sol Atrium(1.9-4cm) 3,3 Sağ Atrium NORMAL Sağ Ventrikül(0.9-2.6) NORMAL Perikard: NORMAL SOL VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,6 cm Sistolik çap : Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü: Ejeksiyon Fraksiyonu: % 68 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS: 0,9 SVAD:0,9 Duvar hareketleri : NORMAL İAS İNTAKT İVC NORMAL SUPRASTERNAL GÖRÜNTÜLER NORMAL

 12. Bulgular
  HASTANINÖlçümlerNormal

  DeğerHasta Değeri Soyadı, Adı:
  AORTİK Yaşı: Cinsiyet: Çap(2-3.7cm)
  Dosya No: KapağıÖn Tanı: Asendan

  Aorta3,4 Eko Kalitesi:Anülüs2,1
  Doktor:CİHAN
  MİTRAL KAPAK Tekniker:Ön Yaprak
  HAFİF PROLABE OLUYOR Ölçümler
  Normal Değer
  Hasta Değer Arka Yaprak SOL VENTRİKÜL Anülüs
  Diyastol Çapı(3.5 -5.8cm)5,1
  Subvalvüler ApareySistol Sonu Çapı(2.45 – 4.1 cm)
  SkorEjeksiyon Fraksiyonu(>%54)60-65
  EPSS TRİKÜSPİD KAPAK Modifiye
  Simpson yöntemiyle EF% PULMONER KAPAK
  Diyastolik Arka Duvar Kalınlığı(0.5-1.1cm) 0,8 SOL ATRİUM 3,5

  Diyastolik Septum

  Kalınlığı(0.6-1.1cm)0,8 SAĞ ATRİUM LVOT Çapı
  PERİKARDSAĞ VENTRİKÜL Perikardiyal

  Sıvı ÖNDE ARKADA
  Diyastolik Genişlik(0.9-2.6cm)2,6 Diyastolik

  Kalınlığı SOL VENTRİKÜL

  Diyastolik Fonksiyonlar

  Sistolik

  KalınlıkEpik:Apik:IVRT:Edes:Kollaps

  BulgusuEK ÖLÇÜMLER:

  İNFERİOR VENA KAVA:İNTRA KARDİYAK KİTLE:

  DOPPLER: Peak

  Velosite

  (m/sn)Peak

  Gradiyent

  (mm/Hg)Ortalama

  Velosite

  (m/sn)Ortalama

  Gradiyent

  (mm/Hg)KapakAlanı(cm2)YETERSİZLİK
  Yetersizlik
  Velositesi(m/sn)Yetersizlik
  Gradiyenti(mmHg)Eser1+2+3+4+LVOTAORTA1,2
  + MİTRAL+PULMONER0,7+
  TRİKÜSPİD++ P.ARTER

  BASINCI:20-25 MMHG DUVAR HAREKETLERİ:NORMAL

  1 AY 2 MY 1 PY ESER-1 TY

  • Hocam iyi günler min mitral kapak yetm. dki: Coraspin 100 mg alipza 4 mg. kullanıyorum tetkiklerde trg: 425 ldl:101 diğerleri normal çıkıyor ne yapmamız gerekli.

  • Hocam acil yardımınıza ihtiyacım var bıktım artık. Panik atakta diyorlar senelerdir çekiyorum nefes darlığı bazen çarpıntı bulanıklık gerçeklikten uzaklaşma hissi bayılacak gibi olma nefes darlığı evde rahat rahat dururkende nefes açlığı yapıyor bazen özellikle sıcak havalarda çok artıyor.

   Sol Ventrikül Ölçüm Referans Sol ve Sağ Atriyum Ölçüm Referans
   Aort Kökü (cm) 2.9 2.2 – 3.7 Sol Atriyum Boyutu (cm) 3.5 2.7 – 3.8(K) 3.0 –
   4.0(E)
   Aort Kapak Açıklığı (cm) 2.1 – 3.4 Sağ Atriyum Boyutu (cm) 2.9 – 4.5(K) 2.9 –
   4.5(E
   Asendan Aorta Çapı
   Diyastol Sonu çapı (cm) 4.5 3.9 – 5.3 (K) 4.2 – 5.9 (E
   Sistol Sonu Çapı (cm) 3.0 2.1 – 4.0 Sağ Ventrikül Ölçüm Referans
   Septum (cm) 0.9 0.6 – 1.0 Diyastol Çapı(cm) 2.5 10
   EF (%) 65 55 TAPSE (cm) > 18
   LV Bölgesel Duvar Hareketleri :
   Sol Ventrikül Diyastolik İşlevi Perikart (morfoloji) NORMAL
   E/A (mm/sn) 7,5 – 6,0 Perikart Efüzyonu YOK
   Kapaklar Yapı Velosite
   (m/sn) Yetersizlik (1-4)
   Aort KALIN, AÇILIMI BİKÜSPİD? HAFİF
   Mitral NORMAL MİNİMAL
   Trikuspit NORMAL
   Pulmoner NORMAL YOK
   Sistolik Pulmoner Arter Basıncı
   (mmHg): mmHg
   SONUÇ:
   NORMAL SOL VENTRİKÜL SİSTOLİK VE DİYASTOLİK FONKSİYONU
   BİKÜSPİD AORT KAPAK?-HAFİF AY

 13. merhaba hocam,yorumunuza çok acil ihtiyacım var lütfen bana yardım edin
  ( ) Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): NORMAL Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,5 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,5 m/sn Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: MPAB: NORMAL (PAZ) Velosite(0.6-0.9) : 1,2 m/sn Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : AMVL PROLABE OLUYOR Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : 1 MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E>A Gradient (max/ort): TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı :NORMAL Triküspit yetersizliği: MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7): Genişlik SEK Trombüs Sol Atrium(1.9-4cm) 3,3 cm Sağ Atrium NORMAL Sağ Ventrikül(0.9-2.6) NORMAL Perikard: NORMAL SOL VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,3 cm Sistolik çap : Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü: Ejeksiyon Fraksiyonu: % 65 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS: 0,7 SVAD:0,7 Duvar hareketleri : NORMAL İAS DEN RENKLİ DOPPLER İLE GEÇİŞ İZLENMEDİ IVC NORMAL SOLUNUMSAL VARYASYONU MEVCUT SUPRASTERNAL İNCELEME NORMAL

  HOCAM BENDE BU SONUCA GÖRE MVP VARMI ACABA

 14. Merhaba hocam yaklaşık 1ay önce annemi kalp ve damara götürdük ve doktor kalbi dinlediğinde üfürüm sesi çıktığını mitral kapak çökmesi olduğunu söyledi teşhis kısmında göğüs ağrısı, venöz yetersizlik(kronik) (periferik) ve supraventriküler taşkardi ve çarpıntı yazılmış concor corasprin ve daflon ilaçlarını yazdı annemin ilaçları aldığından beri şikayetleri biraz azalmıştı ama şu an kalbinde çarpıntı ve günlük bir baş dönmesi ortaya çıkıyor siz ne düşünürsünüz hocam normal midir? Bize doktorumuz bu rahatsızlığın ameliyatı olmadığını ve ilaçlarla belirtilerinin azaltılabileceğini söylemişti

 15. Merhablar hocam, yaklaşık 1 hafta önce kalpte tekleme hissi (dakikada 1-2 kez oluyordu) ile önce acile ardından da kardiyoloji bölümüne başvurdum. Aynı zamanda ciddi bir mide-bağırsak gazı da eşlik ediyordu o gün bu duruma. Acilde gaz söktürücü bir iğne yapıldı, epey rahatladım ama sorunum tamamen geçmedi bir haftadır. Bu esnada acildeyken kalp için EKG ve kardiyoloji randevumda da EKO istendi. EKG’de bir şey çıkmadı. Kalp uzmanı hekim de ilk randevuda EKG normal dedi. Bu arada bahsettiğim tekleme hissi Pinades isimli ilacı kullandığımdan beri bazen saatte 3-5-7 oluyor bazen ise gün boyu hiç olmuyor. Ama rahatsız edici seviyede değil artık. Biraz psikolojik olarak da artırdığımı düşünüyorum. Genelde bir şeyle meşgul olurken hissetmiyorum çünkü. Ek olarak huzursuz bağırsak sendromu gibi bir şey de çıkabilir altından dedi doktorum. Dahiliye ile de görüşeceğim.

  EKO sonucum ise şöyle çıktı. İkinci randevuma 1 hafta daha var ve bir miktar endişe ettiğim için ve acele davranmama gereken bir şey olup olmadığını bilmediğim için değerlendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  ( ) Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): NORMAL Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,0 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,5 M/SN Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: MPAB: NORMAL Velosite(0.6-0.9) : 0,8 M/SN Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E>A E’LATERAL: 18 CM/SN Gradient (max/ort): TRİKÜSPİT KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Triküspit yetersizliği: MIN TY Velosite-gradient(0.3-0.7): Genişlik SEK Trombüs Sol Atrium(1.9-4cm) 3,5 Sağ Atrium NORMAL Sağ Ventrikül(0.9-2.6) NORMAL Perikard: NORMAL SOL VENTRİKÜL Diyastolik çap : 4,5 cm Sistolik çap : Diyastolik Volumü: Sistolik Volümü: Atım Volümü: Ejeksiyon Fraksiyonu: % 60 Fraksiyonel kısalma: Duvar Kalınlığı (0,6-1,1): IVS:1,0 SVAD:1,0 Duvar hareketleri : NORMAL İAS DEN RENKLİ DOPPLER İLE GEÇİŞ İZLENMEDİ IVC NORMAL SOLUNUMSAL VARYASYONU MEVCUT

 16. Merhaba hocam raporum aşağıda ekledim size 34 yaşındayım ve carpintim var beloc 50 mg ilaç 100 mg coraspirin verildi ama bu ilaç göğüste ağrımi arttırdığını düşünüyorum boynum karnimda gerginlik hissesiyorum karnım kalp ritminde atıyor tişört üzerinde bile gözle görülüyor doktora sordum normal dedi sizce normal mi bunlar ikinci sorum askerlik yaptım komando muayenesine kadar geçtim hiç mi üfürüm almadı bu doktorlar çünkü doktorum doğuştan dedi biküspit çift kapak olayımin ki bunun doğuştan olduğunu kesin midir öngörümüdür şimdiden çok teşekkür ederim.
  MOD ÖLÇÜMLERİ NORMAL DEĞERLER DOPPLER ÖLÇÜMLERİIVSd: 1.0 (0.6-1.2 cm.) Ev: IVDd: 4.7 (3.7-5.6 cm.) Av: IVPWd: (0.6-1.1 cm.) E/A: IVSS: Dt: IVDs :(2.0-4.0 cm.) Ivrt: IVPWS: 1.0 Av: LVEF: %60 (>%50) Pv: LAD: 3.2 (1.9-4.0 cm. )A.Kökü : (2.0-3.7 cm. )RVD: RAD: A.Aort: 4.0 M.V.KONTRAKTA: A.V.KONTRAKTA: T.V.KONTRAKTA: R.VOLUM EROA: Yorum: ASSENDAN AORTA NORMALDEN GENİŞ DİĞER KALP BOŞLUKLARI NORMAL GENİŞLİKTE,DUVAR KALINLIKLARI NORMAL, DUVAR HAREKETLERİ NORMAL,AORT KAPAK BİKÜSPİT YAPIDA,DİĞER KAPAK YAPI VE AKIMLAR NORMAL, IVS VE IAS INTAKT.Sonuç: 1- BİKÜSPİT AORT KAPAK2-ASSENDAN AORTADA GENİŞLEME3- NORMAL LV SİSTOLİK FONKSİYONLARI (EF% 60)

  Sonuç ve Öneriler

  1- BİKÜSPİT AORT KAPAK2-ASSENDAN AORTADA GENİŞLEME3- NORMAL LV SİSTOLİK FONKSİYONLARI (EF% 60)

 17. Merhabalar hocam. Benim kızım 2015 dogumlu ve kalbinde delikle prematüre dogdu. Ilk 1 sene sadece kalbindeki delik takip ediliyodu 2016 yılında kardiyoloji takibi yapilirken lv trabekulasyon farkedildi ve 2023 yilina kadar surekli artış var. En son gittigimizde trikuspit alanda akim hızı 2m/sn minimal yetmezlik izlendi ve sag atrium icinde chiari network izlendi, lv apeksite ve serbest duvarda trabekulasyon artisi dikkat cekmekte (noncompation kriterlerini karsilamiyor). Denildi ve 8 yıldır takip ediliyor. Ama son zamanlar göğüs agrisindan sikayetci. Bunun ilac tedavisiyle duzelmesi mumkun mu? Ya da cocuk büyüdükçe kalbindeki sıkıntılar duzelir mi? Bize belirli bi aciklama yapilmadi aklimda cok soru isaretleri kaldi. Korkmamiz mi lazim? Ergenlik caginda kalp yetmezligi sorunu olur mu?

  • Hocam lütfen cevaplayın lütfen kızım 7 yaşında kalp ağrısı şikayeti ile pediatri kardiyologa gittik ağrının normal oldugunu büyüme çağında oldugunu söyledi kardiyolog eko sonucunda fizyolojik mitral kapak yetersizliği yazıp altına normal eko bulgusu olarak not düşmüş! Bu fizyolojik mitral yetmezlik düzelirmi ? Lütfen caveplayın çıldırmak üzereyim

 18. hocam bende hafif mvp var sadece çarpıntı için tensinor 50mg kullanıyorum alkol kullanırsak bu ilaçla sorun olur mu gittiğim doktorlardan bazıları hiç bir şey olmaz dedi diğerleri sakın kullanma dedi ben anlayamadım yaşım 23

  • tensinor sakinlik veren bir ilaçdır. alkol çarpıntı ataklarını tetikleyebilir.

 19. ( ) Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS merhaba hocam
  Aortik kök (2.0-3.7): NORMAL Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,1 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,25 Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: SPAB:25 mmHg Velosite(0.6-0.9) : 1,1 Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E

 20. ( ) Sinüs ( )Af ( )TTE ( )TEE AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): NORMAL Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7): 3,1 cm Aort yetmezliği : YOK Velosite (1.0-1.7): 1,25 Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı: SPAB:25 mmHg Velosite(0.6-0.9) : 1,1 Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : MIN MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E

 21. şikayetim ve rahatsızlığım yok hocam. işyeri girişi sağlık raporu çıkartmak için rasgele çıktı ortaya. eko sonucu: AORTA VE AORT KAPAĞI Kapak Yapısı : TRİCUSPİS Aortik kök (2.0-3.7): 2,6 CM Kapak açılımı (1.5-2.6): NORMAL Çıkan aort (2.0-3.7):5,4 cm, SV:4,7 CM Aort yetmezliği : EGZ 2 AY Velosite (1.0-1.7): 1,9 Gradinet(max/ort) : PULMONER ARTER VE PULMONER KAPAK Kapak yapısı : NORMAL Pulmoner arter çapı : NORMAL Pulmoner yetmezlik : + Pulmoner arter basıncı:SPAB:30 MMHG Velosite(0.6-0.9) : 0,8 Gradiyent (max/ort): MİTRAL KAPAK Kapak yapısı : KALIN Kalınlık : Kalsifikasyon: Mobilite : Subvalvuler yapı : Kapak alanı (4-6) : Mitral yetmezliği : 1 MY Velosite(E/A) (0,6-1,3): E

 22. Hocam 17 yaşındayım MVP teşhisi kondu önemli bir şey olmadığı doğuştan bir farklılık olduğu söylendi bana bir iki hafta kulanamam için ilaç yazıldı ilaçlarımı kullandım eski halime döndüm her hangi bir şikayetim yoktu yaklaşık 2 ay sonra bir yakınımın kaybını öğrendikten sonra tekrar başladı herhangi bir çarpıntı problemim yok sadece ara sıra ufak yanmalar ve iğne batma hissi sizce psikolajik mi bu durum yaklaşık 1 haftadır devam ediyor .
  İkinci bir sorumda var ben zayıf ve uzun bir bireyim gittiğim doktorlardan biri bana sende ismini hatırlamadığım bir sendrom olabilir dedi sizce o sendromun olma olasılığı gerçekten var mı
  Ayrıca akciğerimde iyi huylu mu kötü huylu mu bilmediğim nodül olduğu söylendi Hatay’da olduğum için göğüs polinikliğine gidip baktıramıyorum bunun kalp şikayetim ile bir alakası olabilir mi
  Şimdiden teşekkürler

 23. Hocam emniyette bekçi olmak için herşeyi geçtim sağlık kurulunda hafif mvp eser my teşhisine bağlı b dilimine girdiğinden dolayı olamaz raporu verildi bunu düzeltmemin bir yolu varmıdır çünkü hiçbir sıkıntım ve şikayetim yok düzenli spor yapan biriyim mvp geçici olur genelde demişsiniz umut oldunuz bana itiraz ettim yeni hastaneye göndericekler orada bakılacak birde 2 ay sonra falan olacak büyük ihtimal mvpnin çıkmama ihtimali varmıdır hocam.

  • yapısal kapak hastalıklarında kapak yapısı normal hale gelmez…

 24. Hocam merhaba ismim can 20 yaşındayım
  19 yaşımda mvp teşhisi kondu. Önemli değil dediler KARDORİTM adlı bir ilaç yazdılar. Fakat
  fazla dinlendiğimde bayılma hissi oluyor.Tansiyonum 11 e 5 6 civarlarında.kollarda ve bacaklarda uyuşmalar oluyor.cinsel ilişkisi sırasında sertleşme problemi ve göğüs ağrısı oluyor ne yapmam gerekiyor.
  İlginiz için teşekkürler

 25. Hocam merhaba 20 yaşındayım mvp teşhisi 19 yaşımda mvp teşhisi kondu fakat sertleşme problemim var bu hastalıkla bir ilgisi varmı varsa ne yapmalıyım

  • Hocam merhaba 43 yaşındayım 1 sene önceye kadar hersey normaldi isyerinde baygınlık carpinti yasadim sonrası bt anjio yapıldı Anjioda bisey çıkmadı fakat 2 kalp kapakcığinda çökme var dendi.Sonralari panik atak krizleri yasadim aşırı yüksek tansiyon ve nabız yüksekliği oluyordu sürekli acile gidiyordum orda iğne vurup gönderdiler hep kardioloji bana vasozen 5mg vardı
   Oda nabzimi yavaslatti sonra bana psikolog ve psikiyatri ye git dedi.Cocukken eklem romatizmasi vardı 10 seneden fazla penadur 1200 iğne oldum.Son zamanlarda aşırı yorgunluk halsizlik var kalbimi sanki bisey eliyle tutup bırakıyor hissi yada pir pir atıyor hissi oluyor tansiyonum sürekli düşüyor 12 kilo verdim 49 kiloyum şuan bütüncül tıp doktoruna gittim bana olduğum çocukken penadur iğnesi seni maf etmiş dedi bana omega 3 multivitamin ve 2 cesit magnezyum verdi artı b12 iğnesi. Dinlenme nabzim baxen 40 in altına düşüyor oda akıllı saatde böyle görünüyor doğruluk payı varmi bilmiyorum.Bazende 150 lilerde gösteriyor.iyice psikolojim bozuldu eski enerjim yok hiç birsey yapamıyorum ne yapmam gerekiyor hocam

  • Hocam psikolog ve psikiyatri ye gittim değişen birsey yok yine aşırı yorgunluk halsizlik iştahsızlık sürekli yatiyorum

  • Hocam surekli kalp atışını duyuyorum ,yatarken ,ayakta otururken surekli hissediyorum son zamanlarda aşırı yorgunluk halsizlik baş dönmesi ağrısı var,sırtım da ağrı var,surekli olarak kendimi dinlemeye başladım,içimde sanki birsey kütür kütür ediyor düzensiz atışlar hissediyorum

 26. hocam merhabalar şuan 25 haftalık hamileyim , sol koltuk altımdan sol ğöğsüme sol omuza vuran ağrı şikayeti ile gittim eko çekildi sonuçlarım şöyle SV DS Ç :43 IVS D(MM):9 EF%:%68 LA ÇAPI (MM):34 AORT ÇAPI:32 NOTTA MİTRAL YET. MİNİMUM YAZIYOR ENDİŞELENDİM PANİK ATAK HASTASIYIM , ÇARPINTIM OLMUYOR SADECE ATAK ANINDA NABZIM ÇIKIYOR SONRA DÜŞÜYOR GENELDE NABZIM 100-75 ARASIDIR HAMİLELİKTE BU DURUM GELİŞİR Mİ VE GEÇİCİ MİDİR ?

  • hocam lütfen görün 23 yaşındayım bir kızım var doktor kalbimde çökmeler olduğunu kapakçıkta daralma olduğunu söyledi biri 4 biri 2 imiş aşırı göğüs ağrım ve çarpıntım oluyor diderol yazdı . Ne yapmalıyım bu durum hayati mi

 27. Hocam haftaya ritim holter takılacak tensinor kullanıyorum ritim holter takıldığında kullansam sorun olurmu doktora sormayı unuttum ama ilaç içtiğimi belirtmiştim

 28. Merhaba Hocam. Benim oğlum 13 yaşında ve 2 yaşından mitral kapak prolapsusu vardı. Yaklaşık 1 ay önce ameliyyat oldu. Kapağı tamir ettiler. Sorum şu. İlerideki zamanlarda kapakta yeniden çökme ola bilirmi? Yaşam hayatı boyunca yeniden bu hastalıkla karşılaşa bilirmi?

  • Takip eden dönemde kapak açıklığı gelişme riski var. düzenli takip faydalı olacaktır.

 29. Hocam dün acilde ürtiker olduğum için dekort ve avil vuruldum.dünden beri kendimi iyi hisssetmiyorum.kalbimde ağırlık çarpıntı var.kol bacakta güçsülük hissediyorum.Geçici midir kalbimde sıkıntı yaratır mı bu ilaçlar.eskısen arada vuruludum etkilemezdi beni 3 hafta once korona geçirdim.buarada bebek de emziriyorum.

 30. Hocam uzanırken kalbimin atışını görüyorum hap kullandığım halde çok güçlü atıyor gögüs ve karın bölgesi kalbim attıkça devamlı gözle görülür şekilde hareket ediyor , 5 kardiyolog gezdim tek hastalığım mvp ve doktorlar bir şey olmaz diyorlar bu tehlikelimi sizce .*sürekli stres yapıyorum kalbimin attığını gördükçe korkuyorum

  • Merhaba hocam
   Yaklaşık 6 aydır sol göğsümde saniyelik bir elektriklenme veya biri etimi çekiyor hissi yaşıyorum 3 defa kardiyolojiye gittim ekg ve 24 saatlik holter temiz çıktı bana kalbinde sıkıntı yok deyip gönderiyorlar kanlarım falan hepsi temiz çıkıyor ve en son gece araç sürerken gözlerim bulanıklaştı kalbim hızlı atmaya başladı bütün vücudum titredi uyuştu kimisi panik atak dedi kimisi şeker düşmesi dedi o geceden beri stres ve psikolojik sıkıntılarım bitmiyor aşırı heyecanlıyım kalp atışlarımı hissetmeye başladım o geceden beri ama o 6 aydır yaşadığım saniyelik elektriklenme çekme kasılmamı o hissi sürekli yaşıyorum bazen günde 2-3 defa bile. Nöroloji mr da vardı beyin mr temiz servikal mr da T2A sinyal kaybı ve boynumda 3 fıtık var sizce neden oluyor o elektriklenmemi çatpıntımı kasılmamı hayatımı mahvetti vücut genelinde karıncalanma iğnelenmede başladı

 31. Merhaba. Hafif mvp de profilaksi yapılmasında bazı doktorlar devam bazıları gerekmez diyor son durum nedir güncel bir araştırmaya ait tanı var mıdır?

 32. Hocam merhaba bu zamana kadar hiçbir şikayetim yoktu sadece bende anksiyete olduğu için çarpıntılar oluyordu sonra ben siyami ersek hastanesine kontrole gitmek istedim gittim ritim holter eko yapıldı hiçbir sorun olmadığı söylendi sonra ben başka bir hastaneye daha gittim orda da sadece eko yapıldı ve şöyle denildi sende çökme var aslında bunu söylememe gerek bile yok dedi sen çok zayıfsın ve gelişme çağındasın demişti bu durum geçer mi Futbol oynarken vs hiçbir şikayetim yok

 33. Hocam hiçbir şikayetim yoktu kontrole gittim ilk başta siyami ersek’e gitmiştim orda ritim holter eko yapıldı hiçbirşey yok gayet iyisin denildi sonra başka bir hastaneye gittim orda önemli değil ama sende çökme var demişlerdi bu durum geçici midir Futbol oynarken hiçbir sorun sıkıntı yok merdiven çıkarken hiçbir sorun sıkıntı yok herşey gayet normal sanki hiçbirşey yokmuş gibi ama öyle söylemeleri aklıma takıldı

 34. Bend 2. derece MVP var hocam beta bloker kullanıyorum çarpıntı için nabzım ve tansiyonum gayet normal ama yatarken veya otururken kalbim tüm vücudumu şiddetli derecede sallıyor elimdeki telefon bile kalbim attıkça sallanıyor elimle birlikte bunun bir çözümü yok mu

 35. Merhabalar Hocam 2 sene önce carpıntı sebebiyle kardiyolga çıkmak zorunda kaldım tetkikler sonucunda mitral kapak prolapsusu olduğunu söyledi 1-2 derece falan yazıyordu raporda doktorum o zaman mücadeleci sporlarda kendini çok yorma fazla da yapma dedi bu olaydan önce 5 sene bir futbol takımında oynadım bir sorun yaşamadım gerekli tetkikleri tekrar yaptırıp ilerleme vb bir sorun olmaz ise tekrar başlamamda bir sorun olur mu iyi günler.

 36. Merhabalar Hocam 2 sene önce çarpıntı sebebiyle gittiğim kardioyoloji dokturu mitral kapak prolapsusu teşhisi kondu hafif dereceli olduğu yazıyordu raporda ben daha öncesinde 5 sene takımlarda futbol oynadım doktorum o zaman mücadeleci sporlar yapma zorlama demişti tekrar futbola başlamamda bir sakıncası olur mu eğer ki kontrollerimi yaptırıp durumumda bir değişiklik olmadıysa tekrar başlayabilirimiyim

 37. Hocam merhaba bende 3 sene önce mvp teşhisinin nerdeyse tamamen iyilestigini söyledi doktorum. Ama bu sene kontrole çarpıntı nedeniyle tekrar gittim orta dereceye yükseldiğini söyledi ben diş tedavisi oldugumdan beri çarpıntım var enfeksiyonla ilgili olup olmadığını nasıl öğrenebilirim veya bu durum nasıl gerçekleşti doktorlar sadece ilerlemiş diyor

  • Kapak çökmeleri geçici olabilir. kapak yapısı kalın ve gevşek ise, kapak yetersizliği riski daha yüksektir.

 38. Yaşım 22 hafif orta derece mitral kapak prolapsusu mevcut. tek şikayetim çarpıntı olduğu için doktoruma şikayetimi belirttim oda bana 50mg tensinor verdi 4 aydır kullanıyorum fakat merdiven çıkarken bile nefes nefese kalıyorum bu hapın zararı varmıdır doktorum zararı olmadıgını söyledi ama endişeleniyorum. ve arada sırada alkol kullanmak istiyorum ama bu hap ile alkol kullanırsam sorun olurmu yani hapı kullanmadığım bir gün alkol içsem sonucu ne olur ? şimdiden teşekkürler .

 39. Merhaba’lar çok zayıf ve uzun boylu birisiyim yaşım 17 vitaminsizlik kansızlık var eko çektirdiğim zaman doktor kalpte çökme var ama önemsiz bi durum dedi senede 1 kere gelmen yeterlidir dedi bu durum geçici midir hocam ilerde kilo alınca geçer mi

 40. Sol ventrikül diastolik 48
  Sol ventrikül sistolik 29
  Kısalma fonksiyonu %39
  Sol arityum çapı 36
  Aort kökü 29 kapak çökmesi var hocam 2.5m sn yetersizlik akımı var sonuçlarım nasıl hocam

 41. Hocam merhabalar. Yaklaşık 1 sene önce acaba kalbimde sorun var mı endişesiyle kontrol amaçlı kardiyolojiye gittim. EKG’de ritm bozukluğu teşhisi, EKO’da MVP teşhisi konuldu. Doktorum önemli değil diyip Beloc, D vitamini vs. verdi. Ben bu ilaçları kullanmadan önce bir başka uzmana daha emin olmak için gittiğimde “İlaçları atabilirsin, bu konu için 5 senede bir kontrole gelmen yeterli, hiç önemli değil” dedi. İş başvurusu için sağlık raporu almaya gittiğimde bir başka kardiyoloji uzmanı az miktarda MVP teşhisi koydu ama ağır işte çalışabilir raporunu aldım. (hatta bana söylemedi bile “sorunun yok” diyince ben MVP’yi sordum “çok önemli değil” dedi).

  Ancak;
  özellikle son zamanlarda (2-3 ay) heyecanlandığımda veya efor sarf ettiğimde ( 2 kat merdiven çıkmak, servise yetişmek için 500m hafif tempoda koşmak gibi) kalp atışım anlık olarak duruyor ve sonra atmaya devam ediyor. Bu hissi boynumdaki damarda da rahatlıkla hissedebiliyorum. Bir kere hissettikten sonra elimi boynuma koyuyorum ve kendimi dinlediğimde 3-4 defa olduğunu hissedebiliyorum. Sonra haliyle eforu durduruyorum ve anında geçiyor. (Eğer panik yaparsam bir süre daha devam ediyor). Yorumunuzu merak ediyorum.

 42. Merhaba ben 14 yaşındayım geçen hafta sol kapakçığımda çökme var tanısı konuldu. Bugünlerde de sol elim uyuşuyor. Sizce önemli bir şey midir?

 43. Merhabalar. 12 yaşındaki oğluma mitral kapak çökmesi tanısı konuldu.Fiziksel aktivitelerde bir kısıtlama gereklimidir?Kısa sürede hızlı boy attığı için olabileceğini söylendi. Bununla ilgisi olabilir mi? Bu çökmenin zamanla iyileşme ihtimali var mıdır. Teşekkürler ve iyi çalışmalar diliyorum.

  • Gelişme döneminde kapak çökmeleri izlenebilir. Kapak yapısının kalınlığı ve çökme derecesi önemli.

  • İyi günler hocam 20 yaşındayım 15 yaşlarında kalp kapakciginda çökme çıktı yaş ilerledikce geçer dedi doktor. Aradan 5 sene geçti çökmem az 1 milim dedi doktor ama çok kalp ağrım oluyor doktorum bu kadar az çökme aşırı ağrı yapmaz dedi ama aşırı ağrım oluyor nefes alıp vermekte zorlanıyorum sebebi nedir veya neler olabilir ciddiye alıp başka bir doktora gitmeli miyim?

  • Merhaba. Benimde oğlum 13 yaşında. Mitral Kapak Prolapsusu vardı. Yaklaşık 1 ay önce ameliyyat oldu. Çok zayıf ve boyu uzun. Sizin oğlunuz ameliyyat oldu mu?

 44. Hocam 2013 NHL lenfoma tanılı ,2016 kemik iliği olmuş şu anda 19 yaşında olan bir kızım.Son kontrolümde ferritin değerim yüksek çıktığından doktorum Eko istemişti ve mitral kapakçığımda sarkma olduğu ve belirgin şikayetlerim olmadığından (o zamanda) sorun olmadığı söylenmişti.Ama bu 2-3 hafta süresince aniden beni hoplatan sanki kalbim tekliyormuş gibi beni korkutan bir durum söz konusu.Doktora gitmekten korkar olduğum için gitmek istemiyorum ama sizce bu önemli midir?

  • Kpak çökmelerinde düzensiz atımlar izlenebilir. Ritim holter ile ritim analizi faydalı olacaktır.

 45. hocam mitral kapakta geç sistolik prolapsus ESER MY mınımal -1 derece kalp ritimleri vs normal sol ventrikül boutu Hafif geniş sistolik fonksiyonlar normal bu değerler Askeri Pilot ve Polislik gibi mesleklerde muayene esnasında elenmeye sebep verirmi seneye sınava gireceğim

  • hocam merhaba
   bi kaç yıldır çarpıntı sorunu yaşıyordum baya hafifti doktora gittigimde mitral kapakta eser miktarda çökme var ama sıkıntı oluşturmaz dediler.bi hafta önce şehirler arası yolculuk yaparken nabzim 170lere çıktı gogus agrisi ile acile kaldirildim ilaclarla 7 saatte indirildi tum kan testlerim temiz cikti sabahi taburcu oldum. ertesi gun yine ayni sekilde kötüleştim yine acile kaldirildim yine temiz çıktı testler fakat nabzim düşmüyor bi gun iyi olup bi gun cok kotu oluyorum ilk gittiğim acil beloc 50mg yazdi onu kullanıyorum sizce sorunum ne olabilir.

 46. Öncelikle merhaba hocam.15 yaşındaki renkli doppler ekokardiyografi raporumu söyliyim.Sonuç Hafif Mvp.Sol Vent DSÇ 3.6cm
  sol Vent SSÇ 2.1cm EF%72, EDV 54,4, ESV 14,4
  HOAM BU TABLOYU AÇIKLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.ŞUAN 21 YAŞINDAYIM TEKRARDAN HİÇ DOKTORA GİTMEDİM VE KAS SPORU YAPIYORUM.KALBİMDE BAZEN BİR HAFA ÜFLEME HİSSİ OLUYOR AMA HEMEN AĞRISIZ GEÇİYOR.HOCAM HASTALIĞIMIN İLERLEME İHTİMALİ VAR MI 50 YAŞLARINDA FALAN GİBİ ÖZELLİKLE TAHMİN YÜRÜTÜRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.VEYA KAS SPORU YAPMAMDA ENGEL VAR MI? AÇIKÇASI DOKTOR 20 Lİ YAŞLARDA KAPAKÇIĞIN DÜZELECEĞİ GİBİ BİRŞEY DE SÖYLEMİŞTİ.BENDE O ZAMAN RBC 6.8 MCV 61 GİBİ KANSIZLIK VARDI.ŞUAN RAPORUM AKLIMA GELDİ CİDDİ ANLAMDA PSİKOLOJİM BOZULDU.OLAYI UZUNCA AÇIKLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM HOCAM.SAYGILARIMLA. İYİ GÜNLER.

 47. Merhaba kardeşimde 3mm çökme var. Burnuna sinek kaçtığını sanıp birkaç kere derin nefes verdi burnundan sümkürür gibi. Birkaç kere daha yapmıştı böyle kalbiyle ilgili ya da çökmeyle ilgili bir sorun oluşturur mu derin nefes verir gibi aynı zamanda sümkürmesi ve 8-9 defa bir kerede yapmaştı. Birkaç kez daha yapmıştı sümkürür gibi ve derin nefes vermek. ikisi herhangi bir sorun teşkil eder mi?

  • Düzenli takip faydalı olur. Yeterli sıvı almak koşulu ile egzersiz yapılabilir.

 48. merhaba hocam.Ben 15 16 yaşlarında doktora gittiğimde kalbinde bir sıkıntı yok dedi.Fakat başka şehirde gittiğimde kalpte sıkıntı yok fakat kapakçık bazen tam kapanmayabiliyor 20 yaşlarında falan geçer dedi.Bende hafif kalp çarpıntısı var aniden oluşmuyor çarpıntı.Spor yaptığımda nadiren kalbimden sanki bir hava çıkıyormuş hissini alıyorum bazen üst üste o his geliyor bazen 1 veya 2 defa gelip bitiyor ama acısız olarak oluşuyor bu sanki hava kaçırıyormuş gibi durum.şuan 21 yaşındayım bu durumlar oluşuyor bende.Endişelenmelimiyim veya normal mi?düşünceniz tavsiyeniz nedir?

 49. Merhaba, ben 17 yaşındayım mitral kapak yetmezliğim var. Kapril kullanıyorum. Korona olursam iyileşme olasılığım yaş grubumdan daha mı düşük acaba? Ekstra önlem almalı mıyım? İyi günler…

  • Bir de hastalığım 2-3 derecede. Koronaya yakalanmak benim için tehlikeli ve ölümcül olabilir mi?

  • Koronavirüs her kişide farklı seyir gösterebiliyor. Karşılaşılan virüs yükü ve kronik hastalıklar daha büyük etken.

  • Kalpte sorun oluşturmamış kapak çökmeleri genel olarak ek enfeksiyon riski oluşturmaz.

 50. Merhaba hocam 23 yaşındayım 10 senedir my ve MVP takipli hastayım. En son eko sonuclarim şu şekilde IVSd: 0,9 LA(çapcm ) 3,9 LVDSÇ(cm) 4,8 LVSSÇ 2,9 Aort kökö 3 EF%65 arka duvar 0,9. Aort kapak ve Pulmuner kapak minamal yetmezlik Triksüpik kapak 1derece yetmezlik Mitral kapak 3 derece yetmezlik
  Sistolik pulmoner arter basınç; 35 . Şuan 50mg beloc kullanıyorum. Ancak 1aydır uyandığımda ya da yemek yerken efor harcadığımda kalbımde aşırı baskı oluyor nefes alamıyorum
  Bütün bunlar kapakciktaki sorunla ilgili mıdır ? Yoksa Geçici bir durum mu? Tekrar kardiyologa görünmem gerekir mi?

  • Şikayetler kapak hastalığına bağlı olabilir. Düzenli takip faydalı olacaktır.

 51. Hocam 2017 de askeri hastaneden trüküspit kalp kapakçığı yetmezliği teşhisi konuldu o tarihten bu yana hiç bi tedavi almadım. Suan daha mı kötüye gitmiştir bu durum daha mı iyiye girmiştir. Meslekte sorun edilmedi ama yine karşıma cıkacak bu durum

  • Triküspit kapak hastalıkları genelde yavaş seyirlidir. Tekrar muayene olmanız faydalı olacaktır.

  • Hocam saygılarımla 4 yıl önce bana mvp hafif gevşeklik var eser kaçak var dedi doktor bey geçenlerde kontrol amaçlı başka bir doktora gittim hafif gevşek minimal kaçak var dedi mvp de yoruma dayalı dedi o var der ben yok derim dedi 4 yılda bir kontrole gel dedi magnezyum yazdı bende çarpıntı çok oluyor hocam halterde tansiyonda birşey saptanmadı bu mvp den dolaşımıdır acaba

 52. Merhaba hocam annemde 2 3 derece mitral yetmezliği ve 2 derece Trikuspid yetmezliği tanısı kondu ve kan değerleri 9 arasında kandegerlerije bağlı olarak yükselmesi gerektiğini şuan ameliyat gerekmediğini söylendi sizce ameliyat olmalımi

  • Rapor orta dereceli kapak hastalığı demiş. Düzenli takip iyi olacaktır.

 53. Merhabalar eko sonucum
  Sol vent (ED ) 41
  Sol vent (ES ) 27
  Septum (ED ) 08
  Arka duvar (ED ) 07
  EF %66
  Sol atriyum 20 mm
  Sağ vent 24 mm
  Asendan aorta 24 mm
  E Velositesi 09
  A Velositesi 05
  Aort V maks 1,2 m/sn
  Pulmoner V maks 1,2 m/s
  TPAB ( mmHg ) 22 mmhg
  Hocam bu sonuç için ne diyorsunuz görüşlerinizi merak ediyorum 25 yaşında kadınım

 54. 26 yaşındayım kalp kapakcigimda 3mm çökme teşhisi konuldu herhangi bir çarpıntı yorulma halsizlik gibi bir şikayetim hiçbir zaman olmadı is için kontrol sırasında eko yapıldı öyle öğrendim bunu doktor ilerleme olacağını sanmıyorum ve günlük yaşantımı etkileyecek birşey değil bu dedi ekg çektirdim gayet normal çıktı ilaç filan da kullanmıyorum ama bu önemli bir durum mu ?

  • Kapak yapısından belirgin kalınlaşma yoksa ilerleme riski düşük olacaktır. Takibe devam edin.

 55. Merhaba hocam.Ben 17 yaşındayım.Doğduğum da kalbinde üfürüm olduğu söylenmiş.Ancak sonraki kontrollerde geçtiği söylenmiş.Fakat bu sene kalbimin birden hızlı atması,halsizlik ve göğüs kısmında sıkıştırmalardan ötürü kardiyolojiye gittim. mitral kapakta ve Triküspit kapakta çökme sonucu sızıntı olduğu söylendi.Şu birkaç gündür göğüs kısmının üstünden koltuk altına doğru bir ağrım var.Sizce ne yapmam gerek?

  • Kapak çökmeleri sıklıkla geçicidir ve çarpıntı, göğüs ağrısı yapabilir. Şikayetler belirgin ise destekleyici ilaç tedavisi alınabilir.

  • Hocam saygılarımla bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim mitral kapak gevşek yapıda olup mvp izlenmiştir mitral yetmezlik eser derecede diyor raporumda doktor bey korkma kalp krizi geçirmezsin dedi yolladı olayın şoko içerisindeyim

  • Bu durum kapak çökmesine meyil olduğunu gösterir. Kalp krizi ile ilişkisi yoktur. Aralıklı takip faydalı olacaktır.

 56. Merhaba hocam.Ben 17 yaşındayım.Doğduğum da kalbinde küfürün olduğu söylenmiş.Ancak sonraki kontrollerde geçtiği söylenmiş.Fakat bu sene kalbimin birden hızlı atması,halsizlik ve göğüs kısmında sıkıştırmalardan ötürü kardiyolojiye gittim. mitral kapakta ve Triküspit kapakta çökme sonucu sızıntı olduğu söylendi.Şu birkaç gündür göğüs kısmının üstünden koltuk altına doğru bir ağrım var.Sizce ne yapmam gerek?

  • Eser MY, her iki mitral kapağın uyumlu bir şekilde düzgün biçimde kapandığını gösterir.

 57. Hocam eko da sol ventrikül diyostal capi 4.2 sol ventrikul 2.4 asendan aorta 2.6 bu degerler normal mi yas 19 dogustan gelen mvp eser yetmezlik var hic bir sikayet yok bu degerler normal mi hocam

 58. Mrb hocam benim kalbimde normalden fazla atıyor bazen kalp atışlarımi ben bile hissediyorum bugün doktora gittim EKG de ve genel muayanede bişey çıkmadı efor testi istedi kalp atislarin çok fazla dedi ve kalpte çökme var bunun için anjio yapabiliriz dedi ama şiddetli bi ağrı yanma yoksa ciddi bi tıkanıklık yok demektir dedi. Ve benim sol kolumda ağrı ve bazen hafif uyuşukluk oluyor. Kalbimde bazen ağrı hissediyorum ama kısa süreli. Bazen nefes darlığı bile çekiyorum.

  • Şikayetler ciddi bir kalp hastalığını ön planda göstermiyor. Düzenli kontrol faydalı olacaktır.

  • Çok teşekkür ederim hocam cevapladığınız için. bu hastalık çabuk ilerlermi hocam 28 yaşındayım bu hastalık aklıma gelince yürürken tıkanıyorum aklıma gelmezse 10 km yürüyorum yorulmuyorum

  • Bu konu ile ilgili programa youtube kanalımız Dr Ahmet Karabulut dan ulaşabilirsiniz.

 59. Hocam Kızım 6 yaşında hiç bir şikayeti yoktu kalpte üfürüm olduğundan kardiyoloji ye götürdüm mitral kapak prolapsusu. Mitral yetersizliği Orta tanısı konuldu.( 5mm/sn, jet akım uzunluğu 21 mm.) SBE proflasisi, didoksin kapril lasiks başlandı. Bu ilaçlarla geçerim ileride sıkıntı olurmu. Kapakta Kaçak var ve büyümede yapmış. Ne olur yardımcı olun. Ne yapmamız gerekir çok hareketli günlük hareketlerini kısıtlamalımıyız.

 60. Slm daha önce yazmıştım doğuştan kalp deligi olan yetiskinlerde bayan 34 yas vsd perim.kalp krizi riski varmı.bi yerde okudum böyle bir ihtimal varmı bu yaslarda.

 61. Slm doğuştan gelen vsd perimembranoz kalp defekt var ama kucuk orta büyük nasıl bilmiyorum 30 yasindayim 2 doğum yaptım büyük delik olsa galiba yapamazdım degilmi birde ne gibi belirtilerim çıkardı bu defetle yasanabilirmikucuk ken farkedilmiş ama gelişim normal olunca ameliyat etmemişler sizce defekt kucuk bir defektmidir

  • Kapak çökmelerinde göğüs ağrıları izlenebilir. Ancak bu ağrı genelde şiddetli değildir. Farklı bir neden açısından muayene iyi olur.

 62. Merhaba hocam 17 yasindayim ailede kalp hastaliklari genetik benim kalpte çökme varmiş doktora gittigimde en son biraz kapanmış kilo aldiysan geçer dedi bu dogrumu hocam .

 63. Ahmet hocam ben 17 yaşindayim ve kalp kapakğımda çokme var en son gittigim doktor kapak biraz kapanmış dedi kilomu aldın dedi evet dedim yani size sorum bu hastalık kilo almayla geçermi yada geçermi.

 64. Hocam bende eser derecede -1 mitral yetersizlik vardı her sene kontrole giderim bu seneki kontrolüm de 3 derece olduğunu söyledi doktor 1 senede neden bu kadar arttı acaba farkında olmadan kalp krizi mi geçirdim ya da ne olmis olabilir doktor ne bi ilaç ne bişey vermedi ameliyat gerekir mi ben kendi kendime 100 mg çocuk aspirin aldım 37 yaşında bayanim . İnternette bi doktor deposilini önerdi ama doktor yazmadı hiç bişey daha da ilerler mi ya da gerilemesi mümkün mü kendime iyi baksam

  • Bir sene içerisinde 1+ dan 3+ ya ilerleme beklenen bir durum değil. Araya ciddi bir enfeksiyon girmesi lazım. Farklı bir gözün değerlendirmesi faydalı olabilir.

 65. Hocam bende mvp var dogustan rutim muaynanede anlasildi yetmezlik eser derece yaziyo doktor onemli bi sey değil dedi senede 1 kontrole gel dedi beloc 50 mg kullaniyorum dis cekiminde antibiyotik kullanmama gerek var mi doktoruma dedigim zaman dis cekimine engel degil dedi ilac kullan fln demedi cevabiniz benim icin cok onemli (hocam bu arada herhangi bi sikayetim yok cok sukur yas 19 bendeki mvp hafif yani nonklasik mi gecer mi ilerde)

 66. Hocam merhaba 18 yasimdayim mvp var hic bir sikayetim yol cok sukur beloc 50 mg kullaniyorum doktor 1 sene sonra kontrole gel dedi dis cektirdim 2 tane antibiyotik almadim sıkıntı olur mu ve hocam benim eko raporum şöyle ef %65 sol ventrikül diyostal capi 4.2 sol ventrikül sistol capi 2.4 mitral yetmezlik eser doktor 1 ay sonra kontrole cagirdi ekg cektirdim temiz cikti eko raporum nasil ve gecer mi tesekkurler

 67. Hocam ben 47 yaşindayim .. Genelde akşamlari yattığimda kalpte sanki bir tekleme oluyormuş gibi aynı anda da bir anlik baş dönmesi gelip geçiyor önceleri tek tük oluyordu son zamanda bu durum günde 5-6 ke tekrarlanmaya başladi sizce nedir napmaliyim
  Şimdiden teşekkürler..

  • Ekstra atım tarif ediyorsunuz. Ritim holter tetkiki ile günlük sayıya bakmak gerekir.

 68. Hocam merhaba yasim 18 rutin bi kontrolde mitral kapak prolapsusu cikti dogustan gelen bi seymis mitral yetmezlik eser derece 2 ayri doktora ciktim tehlikesi yok dediler ilk doktor 50mg betabolker yazdı 1 ay sonra kontrole cagirdi bu yasima kadar ve ogrendikten sonra bile cok sukur yorgunluk nefes darligi vs. hissetmedim sizce bu durum gecer mi

 69. Hocam yasım 18 rutin bi muaynanede anlasildi mitral kapak prolapsusum 2 doktora ciktim ayri ayri dogustan gelen bi seymis oyle bu yasima kadar ve ogrendikten sonra bile yorulma nefes darligi agri bi sikayetim yok cok sukur mitral yetmezlik ise eser derece tehlikeli bi durum mu kafama biraz takiyorum

 70. Hocam benim kalp kapakçığımda doğuştan çökme var 19 yaşındayım ama yaşıma göre fazlasıyla beni rahatsız eden durumlar var çarpıntım sık oluyor nefes darlığı çekiyorum 1 kat merdiven çıkarken bile tansiyon düzensizliği var bazen tansiyonum çıkarken bazen düşüyor ve ayrıca ayaklarımda şişme yanma da eklendi bu şikayetlerin üstüne günde 1-1buçuk saat yürüsem bile aşırı yorgun halsiz hissediyorum ve ona rağmen çarpıntım oluyor arada göğüs ağrısıyla uyandığım bile oluyor ve çarpıntım olduğu zaman bir yerde otururken ayak ayak üst üste attığımda ayağımda uyuşma ve üşüme oluyor buz kesiliyor hocam bu şikayetler fazlasıyla yormaya başladı beni son 2 yıldır fazlasıyla arttı daha öncesinde spor yapan biriyken artık yapamıyorum hayatımı fazlasıyla etkilemeye başladı bunların sebebi ne olabilir öğrenebilirmiyiz rica etsem

  • Bütün bu şikayetlerin kapak çökmesine bağlı olması mantıklı değil. Dahiliye muayenesi faydalı olur.

 71. Merhaba kalp kapakçığımda doğuştan çökme oldugunu öğrendim fakat kalbimin etrafında ağrı çarpıntı ve nefes darlığı cabuk yorulma gibi şikayetlerim oluyor. Bu rahtszlıklar yaşamımı etkiler mi herhangi bit tedavi gerektirir mi ?

  • Tanımlanan şikayetler oldukça genel. Hepsini kapak çökmesine bağlamak çokta doğru olmayacaktır.

 72. merhaba hocam, aort anevrizma ameliyatı oldum 2 yıl önce. fitness ve futbol yaşamımda hep olan sporlardı, şimdi nasıl bi yol izlememi önerirsiniz? bu ikisi benim için çok önemli…

 73. İyi günler benim 10 yaşında bir yeğenim var yaklaşık 3 sene önce yürümesinde paytaklik oluştu ve elleri kapanmiyo bileğinde de şişlik var farkeder farketmez Adana Balcalı Hastanesi’ne götürdük ama hala sebebi bulunamadı ve araştırma devam ediyor en son başka bir hastanede kalp kapağında çökme var dediler ve kalp ultrasonu istediler acaba kalp ile ilgili olabilir mi

  • Muhtemel bir eklem iltihabı geçirmiş olabilir. Romatoloji muayenesi faydalı olur. Bu yaşlarda kapakta çökme sıklıkla izlenir ve çoğu geçicidir.

 74. Hocam ben 22 yaşındayım günde 102 tane extrasystol teşhisi konuldu ve doktorum yoruma şöyle demiş atipik mvp . Eser trüküspit ve mitral yetmezliği yazıyor ve yılda bir kontrole gel dedi ben korkuyorum bu rahatsızlık ilerlerdi

  • Ek bir tedavi gerekmeyecek gibi. düzenli beslenme ve sıvı alımı ile kontrollere gitmeniz faydalı olur.

 75. Hocam rapordaki şu bilgileri de eklemek istedim aortik anülüs-17. Anterpost-29. Sol vantrikül diastol-41. İntraventriküler septum-9. Sağ ventrikül normal. Sağ atriyum normal. arka duvar-8. Sol ventrikül enjeksiyon franksiyonu EF>55. Sol ventrikül enjeksiyon duvar hareketleri normal.E/A:>1 ve yaş 30

 76. İyi günler hocam kızıma 2,5 sene önce mvp teşhisi konuldu eko raporunda mitral kapak yapısı normal posterior leaflette,normal sınırlarda prolapsus, mitral yetmezlik yok aort kapak yapısı normal ileri akış hızı 0,1 triküspit kapak normal yetersizlik yok pulmoner kapak yapısı normal ileri akım hızı 0,7 perikardiyal efüzyon yoktur sonuç normal lv sistolik fonksiyonları ö günden bu bugüne hiç bir şikayeti yoktu bir hafta önce kalpte şiddetli çarpıntı ve nefes alamama sorunu yaşamış bu durum mvp den mi yoksa aynı günlerde girdiği doktora yeterlilik sınavından yaşadığı o büyük stresten olabilir mi. Birde bu mvp nin iyileşme ihtimali olabilir mi çünkü gittiğimiz bu muayenlerde bizi kontrole çağırmadılar. Çok teşekkür ederim saygılar

  • Şikayetlerin stres kaynaklı olma ihtimali daha yüksek. mvp varlığında çarpıntı gelişimi daha sık izlenir.

  • Hocam merhaba sınavlarımın olduğu bir dönemde bir sabah uyandım göğüs boşluğumda bir şey atıyordu bu olay olurken kalbim 1 saniye duruyordu gün boyunca oldu yani kısacası kalbim tekliyordu. O gece acile gittik biraz azalır gibi oldu acilde kan tahlili EKG çektiler gayet normal dendi o zaman da hafif azalmıştı teklemeler sanki göğüs boşluğumda bir şey patlıyordu. O sıralar beden eğitimi vardı ve beden yaparken artış gösterdi. Hemen sporu bıraktım ardından kardiyoloji ye gittik eko EKG alındı bir şey yok dedi doktor ardından bu böyle 2 hafta devam etti günde binlerce kalbim tekliyordu. Artık iyice psikolojimi bozdu meret. Ondan sonra okuldan kaçarken yakalandım o an her şeyi unuttum arkadaşlarımın yanına koşuyordum o sırada ha gelicek bak ulan teklicek derken teklemedi. 2 gün kesildi teklemerim dedim ki bu teklemelerim geçmişken bi baskete çıkıyım dedim oynarken kalbimi dinleyim nasıl atıyor derken tık tık tık diye atarken bi anda durdu yeniden başladı korktum o sıra yine maça devam ederken kalp atışlarımı kulağımdaki hissetmeye hafif bi gözüm karardı yoruldum ondan sonra bıraktım sporu ardından dedim bu böyle olmıcsk anne bende bir şey var dedim özel hastane ye gittik eko EKG holter takıldı bi sorun yok dendi sadece MVP varmış o da önemsiz dedi gönderdi öyle. Hocam o olaydan 3 ay geçti iyiyim şuan eforlada bir sıkıntım yok demekki teklemeler iyi huyluymuş şuan geçti bu teklemeler başlamadan bir kaç gün önce vücudum titriyor du acaba kalbim mi çarpıyor derken kalbim gayet güzel atıyordu gece yatarken resmen vücudum titriyordu. Önceden uyarı geldi herhalde şuan iyiyim hocam ama niye başlamış olabilir diye düşünüyorum çok korkuttu cidden eforla olmaz diyordum daha azalır diyordum efor yapınca artıyordu. Ama şuan iyiyim eforla da olmuyor bu teklemelerin iyi huylu olduğunu gösterir dimi hocam holter de 258 supraventrikuler beats çıkmıştı doktor önemli bir şey yok demişti ama. Ne yapmalıyım hocam hep önceden yaşadığım zorluklar aklıma geliyor ya bidaha olurda diye korkuyorum. Hocam o teklemezler geçtiğinde nabzımı dinleyerek duraklamaları hissediyordum.

  • Stres kaynaklı düzensiz atımlar sıktır. sayı olarak ilaç tedavisi gerektirecek düzeyde görünmüyor.

  • Hocam merhaba sınavlarımın olduğu bir dönemde bir sabah uyandım göğüs boşluğumda bir şey atıyordu bu olay olurken kalbim 1 saniye duruyordu gün boyunca oldu yani kısacası kalbim tekliyordu. O gece acile gittik biraz azalır gibi oldu acilde kan tahlili EKG çektiler gayet normal dendi o zaman da hafif azalmıştı teklemeler sanki göğüs boşluğumda bir şey patlıyordu. O sıralar beden eğitimi vardı ve beden yaparken artış gösterdi. Hemen sporu bıraktım ardından kardiyoloji ye gittik eko EKG alındı bir şey yok dedi doktor ardından bu böyle 2 hafta devam etti günde binlerce kalbim tekliyordu. Artık iyice psikolojimi bozdu meret. Ondan sonra okuldan kaçarken yakalandım o an her şeyi unuttum arkadaşlarımın yanına koşuyordum o sırada ha gelicek bak ulan teklicek derken teklemedi. 2 gün kesildi teklemerim dedim ki bu teklemelerim geçmişken bi baskete çıkıyım dedim oynarken kalbimi dinleyim nasıl atıyor derken tık tık tık diye atarken bi anda durdu yeniden başladı korktum o sıra yine maça devam ederken kalp atışlarımı kulağımdaki hissetmeye hafif bi gözüm karardı yoruldum ondan sonra bıraktım sporu ardından dedim bu böyle olmıcsk anne bende bir şey var dedim özel hastane ye gittik eko EKG holter takıldı bi sorun yok dendi sadece MVP varmış o da önemsiz dedi gönderdi öyle. Hocam o olaydan 3 ay geçti iyiyim şuan eforlada bir sıkıntım yok demekki teklemeler iyi huyluymuş şuan geçti bu teklemeler başlamadan bir kaç gün önce vücudum titriyor du acaba kalbim mi çarpıyor derken kalbim gayet güzel atıyordu gece yatarken resmen vücudum titriyordu. Önceden uyarı geldi herhalde şuan iyiyim hocam ama niye başlamış olabilir diye düşünüyorum çok korkuttu cidden eforla olmaz diyordum daha azalır diyordum efor yapınca artıyordu. Ama şuan iyiyim eforla da olmuyor bu teklemelerin iyi huylu olduğunu gösterir dimi hocam holter de 258 supraventrikuler beats çıkmıştı doktor önemli bir şey yok demişti ama.

 77. Hocam merhabalar bende nonklasik mvp teşhisi konuldu polislikten elendim bu durum gecicimidir bi sorun teşkil edermi hayatımda saglıgımda geleceğim söz konusu meslek hayatım bu hastalık yüzünden olmadı elediler

  • Nonklasik mvp nin kapak yetersizliğine dönüşme riski daha düşüktür. Aralıklı takip faydalı olacaktır.

  • Çetin mümkünsesizinle iletişim kurabilirsiniz. Mvp var diye bizde polislikten eklediler.

 78. Hocam selamun aleykum polis okulundan sorunsuz mezun oldum hakem hastane olarak gazi üniv. Tıp sevk oldum orda polis olamaz verdiler mvp my 1 sadece bundan dolayı ama hiç hayatımda rahatsızlanmadım bir şikayetim olmadı eğitimi süper tamamladım beni eleyecekler ne yapmalıyım bundan önceki gittiğim hastanede hepsi normaldi şimdi nasıl çıktı anlamadım… Saygılar önerilerinizi bekliyorum bida mi gireyim eko ya saygılar

  • Kapak çökmesi yetersizliğie doğru dönmüşse ilerleme potansiyeli olabileceğini gösterir. Burada kapak yapısı önemli tabii..Eko ile değerlendirme iyi olacaktır.

 79. Hocam Merhaba bana romatizmal kalp kapagi kalinlasmasi teşhisi konuldu normaldir denildi bunun ilerlemesini durdurma ya da tedavisini nasıl sağlayabilirim saygilar.

 80. Slm iyi çalışmalar bi fikir almak istiyorum izniniz olursa bi yakınım kol ağrısıyla gitti anjo oldu kalbin çürümüş demişler bu nedir hiç açıklama yapmadılar en sık nedeni nedir

 81. Selamlar sayın hocam bende MVP hafif MY mevcut diğer kapak görünüm ve fonksiyonlar dogal hocam sormak istediğim bu kendiliğinden geçermi ben fitness hocasıyım haftanın 4 günü orta derece agırlık egzersizleri yapıyorum sorun olurmu ve 2 sene sonra polis adayı olacağım bu rahatsızlığımın düşülmesi için nasıl bi yol izlemeliyim saygılar..

 82. Selamlar sayın hocam bende MVP hafif MY mevcut diğer kapak görünüm ve fonksiyonlar dogal doktor ilaç bile yazmadi sormak istediğim Bu zamanla düzelirmi? ben fitness hocasıyım haftanın 4 günü agırlık antremanı yapıyorum sorun olurmu.. 2 sene sonra Polis adayı olacağım sağlık elemelerini kusursuz gecmek için hastalığın düzelmesi için nasıl bi yol gösterirsiniz.. saygilar diliyorum..

 83. Hocam ben 23 yaşındayım dün hafif mitral yetersizlik teşhisi konuldu. Romatizma kaynaklı olduğunu söyledi doktor. Her ay penadur iğne vurulmam ggerekitiğini ve başlangıç seviyesinde olduğunu da belirtti. Her yıl eko çektirmem gerekliymiş.Benim mitral yetersizliğin iyileşme olasılığı var mı? Spor yaparak düzeltebilir miyim? Şimdidrn teşekkür ederim.

  • Merhaba hocam 1 haftadır kalp krizi geçircekmişim gibi kalbim atıyordu bugun hastaneye gittim ekg çekildi 105 falan çıktı sonra ultrosonla inceledikten sonra kapakta çok az çökme ve sızdırma var dendi ama korkulacak birşey olmadıgını söyledi başka bir dontora daha görünmelimiyim sizce birde bende panik atak var

 84. Hocam Merhabalar 5 aylık hamileyim daha önce de masum ekstrasistollerim vardı ama hamilelikte bir miktar ilerledi . Mesela 15 saniye süren Ekstralar yaşıyorum . OneM arz edermi daha da ilerler mi nasıl bir yol izlemeliyim saygilar

 85. Onerileriniz icin tesekkurler hocam hamilelik sirasinda veya sonrasinda risk olusturabilirmi kalp kapaklarina zarari olurmu normal yasantimi surdurebilirmiyim ölüm riski varmi.

 86. Selemün aleyküm hocam benim kalbimde doğuştan gelen bir defekt var ventüküler septal defekt diye geçiyor galiba kalp deligu imiş hiç bir sıkıntım yok cok şükür dogum
  yapabilirmiyim riskim nedir birde enfeksiyon riski ne derecedir cok guzel aciklayici bilgiler yazmışsınız benide bilgilendirirseniz sevinirim.iyi calismalar.

  • Çok küçük VSD ler gebelikte genelde sorun çıkarmaz ancak yakın takip gerektirir.

 87. Hocam bana 1 yıl önce MVP tanısı kondu.küçüklükten beri çarpıntı ve nefes darlığı cekiyorum. Ama son bir haftadır sık sık tekrarlıyor ve nabzım 120 kere cıkıyor sizce doktora görünmelimiyim?

 88. İyi günler dilerim öncelikle kalbimde sol kalp kapakcigim büyük ve esnek çarpıntı oluyor arada nefes alırken bıçak saplanir gibi ağrı oluyor ve elim ayağım tutmuyor ayakta duramayacak gibi oluyorum gözüm kararıyor direk kalbim dışarı fırlicak gibi oluyor suan da askerim, askerliğim muaf olmasın diye söylemedim muayenede suan çok tutmaya başladı çarpıntı beni doktora çıkarsam durum ne olur çürük mu verirler tedavi falan etmezler mi ?

  • Kapak çökmelerinde tansiyon düşüklüğü belirtilen şikayetleri yapabilir. EKO ile tekrar değerlendirme sonrası kesin karara varılabilir.

 89. Hocam slm cv icin tesekkurler yetiskinlerde bu tür kuculmus delikler ne gibi sorunlar cikarir birde kalpte enfeksiyon riski yayginmidir bunun icinde bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler simdi den iyi calismalar vsd p.kucuk.yas 31

 90. Slm gecen yazmistim cv icin tesekkurler peki hocam yillik kont.yazmissiniz en büyük riskimiz ne şu olur dediginiz kombilikasyan olurmu bu sekilde sorunsuz seyredebilirmi endokadrid riskimiz cokmu kafamdaki soru isaretleri kimse sizin gibi aciklama yapmiyor cok tesekkurler iyiki böyle bi sorma imkanimiz var sizi iyi calismalar.vsd.p.vsd. 3 dogum yaptim.

  • Düşük tansiyona sahip kişilerin gün lük ortalama 2 litre sıvı tüketmesi önemlidir.

 91. Slm hocam dış müdahalelerinde antibiyotik kullansak bile hala endokardit bulaşma riski hala varmidir p.vsd endokardit sıklığı ne kadar .iğnesi faln yokmu.Çürük dış endokadrid bulastirirmi.

 92. merhabalar hocam benim kalp kapaklarimda 2.derece mitral yetmezlij tanisi koyuldu beloc zok 25 mg ve coraspin 100 mg kullaniyorum bebegim 1 aylik emziriyorum
  acaba ilaçlar bebeğe zarar verir mi.tesekkurler

 93. İyi günler hocam gittiğim kardiyoloji de bende genetik mitral prolabsus hafif my var dendi.kapakta esneme çürüme vs yok dendi.başka kalpte sorun yok. dendi fakat başka bilgilendirmediler..hocam bu hastalığın benim ağır işlerde çalışmama örn.inşaatta, fabrikada veya spor (futbol,koşu vs.) yapmamda sakıncası varmıdır.yada çabuk ilerleyen birşey midir. Bilgilendirdiği için teşekkür ler..

 94. İyi günler nolursunuz bi yorum yaparsanız sevinirim ayrıca benim kızlık soy ismimde karabulut neyse 31 yasinda bir bayanın 3 dogum yaptim kontrollü oldu sorunsuz gecti çok şükür ama kalbimde doğuştan gelen delik var anladığım kadarıyla küçük bir delik hayatımı etkilemiyor bana ne riski olur hayatımı etkilemedende bu sekilde kalirmi yoksa mutlaka sorun cikar mi sadece bazen hafif carpintim oluyor birazda kilom var önerilerinizi yorumuzu bekliyorum.lutfen iyi çalışmalar p.vsd k.

 95. Merhaba hocam bende 5 sene önce panik atak rahatsızlığı başladı o sene kardiyoloji bölümüne göründüm bi sıkıntı olmadığını söylediler bu olaydan iki yıl sonra başka bi kardiyoloğa göründüm oda kalpte kaçak olduğunu her sene görünmem gerektiğini spor yapmama engel olmadığını söyledi bu olay bendeki endişeyi daha da artırdı 3 ay sonra başka bir doktora gittik durumu izah ettik o da inceledi fakat bi şey olmadığını yani kaçak olmadığını söyledi 3 ay sonra askere gideceğim sizin bu konudaki görüşünüzü almak istedim şimdi ne yapmalıyım bu durum geçici mi yaşım 25

  • Kapak yapısı normal ise askerliğe engel teşkil edecek durum olmayacaktır.

 96. Slm hocam önce de yazdim bi cok defa cv verdiğiniz icin tesekkur ederim 10 yasinda kizim var kucuk kalp deligi var p.vsd antibiyotik kullanıyoruz kanli mudahalerde ileriki yaşlarda kalp kapaklari bozulurmu bu sekilde kalirmi ihtimal nedir ne degildir az da olsa bize kucuk bi seyler soyleyebilirmisiniz lutfen.Annelik iste .

 97. Iyi günler hocam
  Benim kalp kapandığında çökme olduğunu doktor dedi 1.5 ay önce şimdi çok agrım oluyor 23 yaşındayım 1 çocuğum var normal mi

  • Kapak çökmelerinde geçici ağrılar izlensede en sık şikayet çarpıntıdır.

  • Merhaba bende 23 yaşındayım bir kızım var bendede çökme olduğunu ve daralma olduğunu söyledi doktor çok korkuyorum. Siz 2018 de yazmışsınız şimdi nasılsınız lütfen cewap verin

 98. Değerlidir hocam merhaba,

  3 yıl önce önemsiz ve yapısal doğumsal bir bulgu olarak tanımlanan hafif myli MVP teşhisi konuldu bana.Ben bunun öğrenince farklı kardiyologlara da göründüm hepsi aynı şeyi söyledi.Dün muayene oldum bi baktırayım dedim doktor bey MVP yok dedi, görünmüyor dedi, varsa da düzelmiştir dedi.Daha öncede bir doktor da fark edememişti iyice izleyince fark etmişti.Başka uzmana görünmeli miyi?Bunun düzelme durumu var mı doktor bey göremedi mi acaba? Sizce ne yapmalıyım.Bir de çarpıntım oluyor hemen hemen her gün doktor EKG ya baktı bişeyin yok dedi ritim holter testi istedi.Beloc zok yazdı.holter takılıyken
  ritim holter varsa eğitimsel bozukluğu baskılamaz mı.teşekkür ederim hocam sorularıma cevap verirseniz sevinirim.iyi günler iyi çalışmalar.

  • Kapak yapısı normal olan MVP lerde çökme geçici olarak gözlenebilir.

 99. Hocam günaydin benim 8 yasinda bir kizim var dogustan kalbi delikti kapanir dediler cocuk buyudukcce daha kkapanmadi kucuk vsd diye geciyor bende tam anlamiyorum aciklamada yapmiyorlar pek fazla sorun olmaaz diyorlar ama yinede takip ettirin diyorlar ne demek istiyyorlar kotuye mi gider iyiyemi bizii neler bekliyor en ufak Bi gorunurde rahatsizligi yok kilosuda orantili boyuda yani biz nelere dikkat etmeliyim bizi ne gibi sorunlar bekliyor riskleri nedir ameliyat olmadan normal insanlar ggibi yasayabilirmi.lutfen..

  • Küçük vsd ler ilerleyen yaşlarda kapte büyüme ve basınç artışı yapabilir. takip faydalı olur.

 100. Cv icin cok sogolun hocam bize vakit ayirdiniz icin peki kalpte buyume basinç artisi dediginiz insana ne gibi belirtileri olur.Benim hiç bir sikintim olmadi su Ana kadar dogum yaptim sezeryanla.cv verirseniz cok mutlu olurum.iyi calismalar.Belirti verirmi.

 101. Cok tesekkur ederim bize vakit ayirip cv icin cok sagolun son Bi sorum var kalp basinçlarinda artis tansiyon la alakalimi yuksek tansiyon demekmi yoksa ayri Biseymi teskkurler.

 102. Slm günaydin hocam sorumu tam soramadim galiba karistirdirdimmi bilmiyorum ama benim kafamda Bi soru isareti var kalbinde delik olmasi kalp kapaklariyla alakasi varmidir kalp kapagi agri kalpte delik agrimi benim kizimda kalp degiligi var 19 yasinda bu yasina kadar hiç problem yasamadik dogustan dediler pek bilgi vermediler kapanabilir kapanmazsada sorun olmaz cocuk bile dogurabilir dediler vsd kucuk diye geciyor ne gibi sorunlarla karsilasir hayatinda bu delik tehlikelimidir birde kalp kapaklarindami bu delik kusurum varsa affola Bi yorum yaparsaniz cok mutlu olurum.

  • Küçük VSD ler geç yaşta kendiliğinden kapanmaz. Kalpte büyüme ve basınç artışı yaparsa kapatılması gerekir.

 103. Slm hocam benim 19 yasinda bir kizim var kalbinde delik var vsd anlamadigim kafamda bir soru var kalpte delik kalp kapaklarinla alakalimi yoksa agri Bi seymi dogustan gelen Bi sorum ama kalp kapaklarinla ilgisi varmidir yokmu.tamamen farkli Bi sorunmu.lutfen cv verin.

  • Kalp delikleri doğuştan gelir. Kapak hastalıklerı birlekte olacak diye kaide yoktur.

 104. Iyi günler hocam benimde kucuk bi kalp deligi var ventikuler sep.defekt diye geciyor32 yasindayim bana bi. Zarari olurmu hayatimi etkilermi 3 dogum yaptim sorunsuz oldu cok sukur yani bana ne gibi belirtiler verir morarma bayilma nefes darligi olurmuyum riskim nedir lutfen sadece bazen sırtim agriyor o kadar.Biraz kilolu bi bayanim.

  • Hamilelik süreçleri normal geçmişse, vsd sorun oluşturmuyor demektir. kendiliğinden kapanma beklenmediğinden düzenli takip önerilir.

 105. Hocam benim kalp kapağımda hafif mitral prolapsusu çıktı komando uzman uzman erbaş olur raporu aldım doktor olumlu yazdı sana engel edici bir durumu olmadığını söyledi tedavisi olmayan bise dedi sporuna devem et dedi şuan atamami bekliyorum biandan emniyette bekçiliği kazandım aynı sorun orda çıktı bekci olamazsın dedi doktor uzmanlikta aldığını söyledim doktora bekçiliğin sağlık yönetmenliğinde madde yazdığı için bekci olmama engelmis doktor kendiside dedi bunun sana zararı yok hatta beni koşu bandında 5 dakka koşturdu çok iyi dedi ama ben yinede yönetmenliğe uyucam dedi bekci olamaz yazdı biandan komando olur alıyorum aynı sebebden biandan bekci olamıyorum şuan çok çaresisim hayatim söz konusu bu durumda ne yapabilirim

  • Kapak yapısı normal olan hafif kapak çökmeleri genelde yaşamı etkilemez ve tedavi gerektirmez.

 106. Merhaba hocam bende de hafif mvp teşhisi konuldu. 2mm çökme var denildi.Doğuştan olduğu ve yılda bir kez kontrole gelmem söylendi.İlerleme olasılığı düşük deniliyor ama ben anksiyete hastasıyım, endişeleniyorum. Bu çökme ilerde düzelebilir mi? Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim, ayrıca şimdiden teşekkür ederim. Çalışmalarınız da başarılar dilerim doktor bey.

  • Kapak yapısı kalın olmayan kapak çökmelerinde düzelme izlenebilir.

 107. Slm iyi gunler cv verdiginiz icin simdiden tesekkurler hocam benim kucuk kalp deligim var daha once de yazmistim 2 dogum yaptim hiç sikinti yasamadim 3. Dogumu bile yapabilirsin sikinti yok demisti Dr.ama Ben artik panik atak oldum nerem agrisa kalptenmi diye merak ediyorum endokadrid korkuyorum nasil goruluyor bu hastaligin gorulme orani bu nedir.Ben kucukkende annemgil knt gorurmusler gelismem iyiymis hiç problem olmaz demisler su an 28 yasindayim hiç sikayetim yok bana muhakkak bir belirtisi olur ne olur Sonuç .Kapaklar normal.perim.vsd kucuk.

 108. Tesekkeur ederim kusurum varsa affola eslik etseydi 25 yasina kadar gorulmedi sonradan gorulebilirmi yoksa o da dogustan vsd ile birliktemi olurdu galiba anlatabilmisimdir

 109. Slm hocam gunaydin bi sorun olucak dogustan gelen vsd kucuk p.kalp deligi var 26 yasindayim aort yetersizligim yoktu sonradan olusurmu bu hastaligin bana riski ne olur kalp buyumesi yaparmi su anda bana bi belirti vermiyor 1 dogum yaptim .

  • Aort yetersizlikleri vsd ye eşlik edebilir. Genelde sessiz seyreden ve bulgu vermeyen bir hastalıktır. Düzenli kontrolleri aksatmayın.

 110. Merhaba hocam.oglum askeri sinavlara hazirlaniyor.17 yasinda.kalp kapakciginda cokme oldugunu tesadufen ogrendik.onemli bise olmadigi ve senede bir kez kontrole gelmesi gerektigi soylendi.bu sorun.askeriyeye girmesine engel olurmu
  Tesekkurler

 111. selam hocam 36 yasında bir erkeğim evliyim benim kalp kapağında çökme var 10 yıl bu sorunu yaşıyorum bana hep didarel içtim başka bir hap önerirmisiniz birde saatte üç dört ilişkiye girsem zararı olurmu ilişkiyi seviyorum cevabınızı beklıyorum allah sizden razı olsun

  • Dideral şikayetler için uygun bir tedavi görünüyor. İlişki çarpıntı şikayetlerinizi arttırabilir.

 112. Merhablar hocam yasim 20 kalp kapakciginda ilac kullanmaya gerek olmayacak sekilde cokme varmis doktor gecicidir dedi fitnness e gidiyorumda bi sıkıntı cikarmi acaba

  • Yetersizlik yapmayan geçici kapak çökmeleri spor sırasında genelde sorun oluşturmaz. Sıvı alımının yeterli düzeyde olması önem arzeder.

 113. Merhabalar 26 yasinda 1 çocuk annesi bir bayanım kucuk yaslarda kalp romatizmasi gecirdigim ve dogustanda kapakçıklarda gevseklik olduğu söylendi zaman zaman oluşan ağrılar var fakat ağrıların bunlardan kaynaklı olmadığı söyleniyor önemli bişey midir bunlar yoksa dikkate almamam mı lazım şimdiden çok çok teşekkürler…

  • Geçmeyen müzmin ağrılar için kısa süreli ağrı kesici tedavi kullanılabilir.

 114. Hocam bence benim bu carpintim bilmiyorum psikolojikmi yoksa adrenalin hormonuyla ilgilimi bilmiyorum. Kalbimi cok dinliyorum bisey dusundugum anda kalbimi hizlandiriyorum sanki elimde degil becereniyorum.

 115. Ayaga kalktigimda hocam ritm bazen 120-130 falan seyr ediyor. Ancak shikayetim aniden ayaga kalktigimda oluyor. Birde fiziki aktivite bende yok. Bu carpinti yaparmi?

 116. Merhaba degerli hocamiz bizlere kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederiz. Ben 29 Yash erkek biraz zayifim boy 1.80 kilo 63. Kalbimde yilda 1-2 kez ritmim aniden 250 oluyordu. Cok hastaneler gezdim iran turkiye moskova. Hepsi kalbimin raporlarina bakib bisey yok dediler. Kan tahlilleri hepsi cok iyi. Eko rapor bisey yok sadece hafif minimal mitral kapak prolapsusu. En sonda olay kaydedici cihaz aldim. 01.01.2017 ritm bozuklugunu kayd etdim. Bunu pdf olarak doktora gonderdim bana eps ablasyon olmami onerdi ve 28.12.2017 ablasyon oldum.
  Özet özgeçmiş.
  Sık çarpıntı şikayeti olan Ve bir EKG isinde dokumante 230/dk hızında Genis QRS taşikardi saptanan hasta EPS Ablasyon için yatırıldı.
  Prosedür notu.
  Genel ve lokal anestezi eşliğinde Sağ ve sol Femoral Vene kısa kılıflar yerleştirildi. Tek katater HRAYA konuldu Ve atrail ekstrastimulus esnasında tipik AVNRT ile uyumlu SVT Sustain olarak başladı. Önce 2:1 bloklu AVNRT olarak başladı. Daha sonra 3D maping sonrası Kataterler HRA, CS ve RV YE konuldu. Temel Ölçümler yapıldı. AH-72, HV-42, BCL-640, QRS-90, QT-320, PR-120, MSAN. Tekli Ekstastimulusla AH JUMP VE ECHOBEAT SAPTANDI. VA blok 260 MS. DEKRAMENTEL VE KONSANTRİK İDİ. BURST PACE İle SVT tekrar uyarıldı. SVT tekrar uyarıldı bu sefer R BBB paternli SVT önce aberan ve geniş QRS li olarak başladı sonra SVT devam ederken QRS daraldı. 8 MM CRYOABLASYON Katateri alınarak Ablasyona başlanıldı. SVT esnasında SVT yavaşlayarak durdu. Buraya iki tane 360 SN süren lezyon verildi. Daha sonra aynı Katater ile tipik yavaş yol sinyallerinin alındığı yerde ablasyona devam edildi. Toplam 9 lezyon verildi. İşlem sonrası tekrar ECHO BEAT GÖRÜLMEDİ. İşlem sonu ERP: 310, WCL: 290 MSN bulundu. YBEKLEME SONRASINDA SVT UYARILAMADI ve işlem sonlandırıldı. KOMPLİKASYON OLMADI. Prosedür süresi (dak): 90.
  Floro süresi (dak): 0
  KOMPLİKASYON: HAYIR.
  SONUÇ: BAŞARILI TİPİK AVNRT CRYOABLASYONU
  PLAN: Bir gecelik izlem sonrası taburcu edilecek. Hocam Ben shimdi aniden ayaga kalktigimda carpintim oluyor bazen 5-10 saniye bazen biraz cok suruyor 1 dakika falan sonra azaliyor ayaga kalkdigimda ritm 100un ustunde oluyor doktor birde bana psikolojiye gitmemi onermisdi. Ancak ayaga kalktigimda oluyor. Ben moskovoda yasiyorum ama turkiyede ablasyon oldum. Doktor bey yeniden kan tahlilleri falan yeniden yoklanmagima gerek kalmadigini soyledi. Bu durum beni cok korkutuyor. Ablasyonla bir ilgisi ola bilirmi? Benim ritm bozuklugumun tekrarlama ehtimali varmi? Ablasyonum nasil gecmis hocam? Hocam birde kalp ritmim kacin ustunde oldugunda doktora gozukmem gerekir? Shimdiden cok tesekkur ederiz.

 117. iyi akşamlar hocam.yapılan efor testinde ne tıkanma nede zorlama var sigaram yok,alkol arad bir var lakin hocam son dinlenmede çok az çökme var gibi dedi ama önmeli değildedi..ağrı yada herhangi bir sıkıntı yok..bu sizce bi sıkıntı yaratırmı.teşekürler..

  • Efor testi normal yorumlanmışsa sağlıklı yaşam yolunda yürümeye devam edin derim.

 118. Hocam mrblar bende kalp sıkışmasi oldu hastaneye gittim doktor kalp kapağında hafif cokme oldugunu soyledi . Yillik kontrol etmemi soyledi . Fakat son donemlerde sık sık agrimaya basladi . Ne yapmaliyim ? Bu durum cok riskli mi .

 119. Hocam birde babamda ileri derecede kalp yetmezliği mevcut kalp nakil sırasına alınacak.52 yaşında babam.Babamında mitral kapak yetmezliği 2-3 derece. ilede mitral kapak yetersizliğine bağlı Kalp yetmezliği oluşur mu bende ?

 120. Hocam Merhaba,Mitral Kapak prolapsusum ve 2.derece mitral yetmezliğim var senede 1 doktora gidiyorum.eko ekg çekiliyor.senemin dolmasına 5 ay kaldı.Hiç bir ilaç vs kullanmıyorum.Şu sıralar kalbim çok tuhaf atıyor.Bana zarar vermiyor ama tuhaf oluyorum sanki tek lermiş gibi atıyor.can çekişirmiş gibi. oturur vaziyette iken çok karşılaştım bu durum ile.normalde de efor sarfetmediğim sürece kalbimin attığını hiç anlamıyorum.Hastalığım ilerliyor olabilir mi ?26 Yaşındayım çocuğum yok 46 kiloyum.1.70 boy.Fazla yemek yediğimde kalbime baskı oluyor. Hamilelik de karnım şiştiğinde nolur bilmiyorum 🙁 bu durumdan çok korkuyorum.

  • Kapak gevşekliği olan kişiler düzenli takip gerektirir. her kapak gevşekliğinde süreç ameliyat ile sonlanmaz.

 121. Hocam yaklaşık bir senedir çarpıntı ve göğüs ağrısı şikayetim var mvp teşisi kondu ama zararsiz dendi ilaç yazmıştı doktorum ama bikaç aydır ilaç kullanmayı bıraktım ve kendimi daha iyi hissettim ama iki gündür çok farklı bir şekilde ağrılı carpintim oluyor ve vücudumun bazı yerlerinde damar atımı hissediyorum karnımda boynumda kolum ve başımda Vs..
  Bide ağız hijyenine dikkat edilmeli demissiniz benim dil pası ve sürekli balgam problemim var ayrıca panik te yapiyorum biraz sizce ciddi bişey mi yoksa ben mi çok evham yapıyorum yaşım 18

 122. Hocam merhaba babamın kolunda uyuşması vardı ve biraz zorlandığında kendini toparlayamıyo konuşamıyodu felç gibi ama anlık oluyodu kardiyolojide muayenede aprikal hipertrofi var dedi tıkanıklık görünüyor dedi ama ekokardiyografi raporun da kalp kapak büyük şu yada daralması ile ilgili numara veya bilgi yazılmamış yani onlar hakkında bilgi veremiyorum ilaç olarak da lercardıp 20 mg ve betablok sdk 50mg verdi açık bey olarak bilgi verilmedi tıkanıklık var dedi ama hayatı değil dedi biraz bilgi verebilirmisiniz sadece tansiyon mu yoksa baska doktora da gitmeli miyiz

 123. Merhaba hocam ben 26 yaşındayım bir senedir kalbimle alakalı sıkıntı yaşıyorum aşırı derecede çarpıntı ritim bozukluğu nefes darlığı halsizlik Ve kalbimde sıkışma göğsümde sürekli ağrı hissediyorum iki hafta önce doktora gittim kansızlık Ve kalp kapağında çökme ver dedi 6,ayda bir mutlaka kontrole gitmemi önerdi ama ağrılarım devam ediyor günlük yaşantımıda etkilemeye başladı bunun bir tedavisi varmıdır acaba Ne yapabilirim

  • Bol sıvı alımı, düzenli uyku ve ağrı kesici tedavi faydalı olabilir.

 124. Hocam Bnm erkek arkadasimda war ameliyat olması gerekiyor ama bazı sebeplerden dolayı olmak istemiyo şimdiye kadar bir yıl arayla iki kere rahatsızlandı nefes alamama ellerin titremesi gibi belirtileri oluyor ameliyat riskli degil Ama olmuyor ışte bu ona ne zararlar verir zamanınızı ayırıp bilgilendirirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

 125. MERHABA HOCAM SELAMİN ALEYKUM ONCELİKLE SOL TARAFİMA İGNELENİP BATİYODU DOKTORA GİTTİM KALP KAPAKÇIGINDA ÇÖKME VAR DEDİ DOKTOR SİGARA KAHVE KAPALİ ÇAY İÇMİCEKSİN DEDİ CONCOR 5 MG LAK TABLET VERDİ SABAH AÇ KARNINA KULLAN DEDİ GÜNDE 1 TANE AMA YANİ HOCAM BUNU KULLANDIGMA GÖRE BİRAZ RAHATLADİM NEFES ALMAMA YARDİMCİ OLDU RAHATLADİM SİMDİ DAHA RAHAT NEFES ALIYORUM AMA ARA SIRA HALA İĞNELENME OLUYO SOL TARAFTA BU KAPAKCİK GEÇİCİMİ 17 YAŞINDAYIM GEÇERMİ KENDİ KENDİNE İLACI KULLANDILCA TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

 126. Selamin aleykum hocam benim kalp kapakcigimda çökme varmış nefes almakta zorlaniyodum carpintim oluyodu sürekli doktor ekg cektie gel dedi yaptirdim geldim ekg yi bise yok dedi gayet normal dedi concor 5mg lak tablet verdi bu ilaci her sabah ac karnina kullan dedi her sabah kullaniyorum onemli bise varmidir acaba düzelirmi kapak bide sigara iciyorum sigaranin kalbe zarari varmidir ?

  • Concor sadece çarpıntı şikayetinizi azaltacaktır. Kapak üzerinde etkisi yoktur. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarını uygularsanız şikayetler azalır ve ilaca gerek kalmayabilir.

 127. Hocam mitral kapakçığımda çökme var ağır spor yapıyorum günde birbuçuk saat hafta da 4 gün. hızlı koşu ağırlık kaldırma vs. Olumsuz etkisi varmıdır. Spor yapmamın sakıncası varmı acaba.

 128. Kalbim sikistigi zaman sanki kalbimin üstünü birisi sıkıyormuş gibi oluyor ama bazen sıkışmadan önce sol kolum uyusuyor ve doktora gittim kalp kapaginda çökme oldugunu soyledi.Ancak hicbir tedavi uygulamadı boyle vakalard tedavi olunmaz mı?Bu arada ben 17 yaşındayım:)

 129. Mrb hocam ben 24 yaşındayım 4ay önce gece yarisinda çok şiddetli bir göğüs ağrısı yaşadım ve carpintim oldu doktor kalp kapağında çökme var dedi beloc ilaç verdi şimdide çok endişe ediyorum daha ilerleme olur mu

  • Kapak çökmelerinde kapak yapısı önemlidir. Kapak yapısı normal ise ilerleme nadir görülür.

  • vsd ler yetişkin çağda genelde kendiliğinden kapanmaz. Çok küçük vsdler takip edilmekle birlikte kalpte büyüme yapabilir.

 130. hocam ben 26 yasındayım romatizma mitral kapak yetmezlıgım var pensiline karşı alerjim var askere muayene gittim onlarda beni hastaneye gönderdiler eko ef 60 dedi ekg nsr bide concon 5mg kolanıyorum çarpıntı icin 2 sene oldu bide şu sorum var oturdugumda kalktıgımda başım dönüyor boğazımda sağ solu darılıyor çürükverirlermı bana askerlık için

  • Romatizmal kapak hastalığı ile birlikte kapak yetersizliği varsa muafiyet söz konusu olabilir. Kapak yapısı normal ise takip önerilir.

 131. hocam ben 26 yasındayım romatizma mitral kapak yetmezlıgım var pensiline karşı alerjim var askere muayene gittim onlarda beni hastaneye gönderdiler eko ef 60 dedi ekg nsr bide concon 5mg kolanıyorum çarpıntı icin 2 sene oldu bide şu sorum var oturdugumda kalktıgımda başım dönüyor boğazımda sağ solu darılıyor çürükverirlermı bana askerlık için

 132. hocam ben 26 yasındayım romatizma mitral kapak yetmezlıgım var pensiline karşı alerjim var askere muayene gittim onlarda beni hastaneye gönderdiler eko ef 60 dedi ekg nsr bide concon 5mg kolanıyorum çarpıntı icin 2 sene oldu bide şu sorum var oturdugumda kalktıgımda başım dönüyor boğazımda sağ solu darılıyor çürükverirlermı bana askerlık için

 133. Hocam merhaba 28yasinda 3 cocuk annesiyim 4.bebegime 6 bucuk aylik hamileyim mitral yetmezlik war ve ne zamandan beri oldugunu bilmiyorum 3. Cocugumu normal dogumla dunyaya getirirken sancidan nefes alamadim morardim bian olecegimi sandim simdi cok sık tansiyonum dusuyor 6/4 ciwarlarinda sık sık düşüyor bol sıvı ve su tuketiyorm beslenmem duzenli we cok tuz tuketiyorum bu durum normal dogum yapmama engelmidir dogum yapicak gücüm yok cok yoruluyorum kendimi cok kötü hissediyorum ayni seyleri yasamaktan cok korkuyorum acil cewap 🙂 tesekkr ederim.

  • Eko ile kapak yetersizliğinin değerlendirilmesi gerekir. Hafif ve orta derecedeki bulgular genelde sorun oluşturmaz.

 134. Hocam bendede MVP var teşis konali 1 yıl oluyor tesadüfen sadece bi gün şiddetli göğüs ağrısı şikayetiyle gitmiştim ritim holter cihazı taktım gece uyurken kalbim hizlaniyomus ilaç kullanmaya başladım ama ilacı düzenli kullananadim doktorum ilk beş ay sadece tasikardim olduğunu bunun da stresten kaynaklanabilicegini söyledi bikaç şikayetlerim zamanla artınca bikaç defa daha muayene oldum 4. Sefer gittiğimde Mitral kapakta çökme var dedi kalbimin hizlanmasinin sebebini buna bağladı bu aralar carpintilarim artti ve başımın Sol tarafında şiddetli zonlkama şeklinde ağrılar var sizce ikisinin bi alakası varmi bilgilendirirseniz çok sevinirim

 135. Hocam bendede MVP var teşis konali 1 yıl oluyor tesadüfen sadece bi gün şiddetli göğüs ağrısı şikayetiyle gitmiştim ritim holter cihazı taktım gece uyurken kalbim hizlaniyomus ilaç kullanmaya başladım ama ilacı düzenli kullananadim doktorum ilk beş ay sadece tasikardim olduğunu bunun da stresten kaynaklanabilicegini söyledi bikaç şikayetlerim zamanla artınca bikaç defa daha muayene oldum 4. Sefer gittiğimde Mitral kapakta çökme var dedi kalbimin hizlanmasinin sebebini buna bağladı bu aralar carpintilarim artti ve başımın Sol tarafında şiddetli zonlkama şeklinde ağrılar var sizce ikisinin bi alakası varmi

  • Başağrısı ile kapak çökmesi arasında birebir bağlantı olduğunu düşünmüyorum. Çarpıntı ilacının düzenli kullanılması faydalı olur.

 136. Hocam merhaba kalp le ilgili aşırı bir problemim yok merdiven çıkarken sadece çarpıntı oluyor nefes alıp vermem değişiyor.Onun dışında bir şikayetim yok.
  Eko yapıldı.SONUÇ=NORMAL SOL VENTRİKÜL SİSTOLİK FONKSİYONU EF%65..MİTRAL KAPAK MİKSOMATÖZ YAPIDA..MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU MİTRAL YETERSİZLİK 2.DERECE..TRİKÜSPİT YETERSZLİK 1.DERECE PABS 25 MM HG..SAĞ ATRİUMDA CHİARİ NETWORK DEFORMİTESİ İZLENDİ..26 YAŞINDAYIM 46 KİLOYUM.HAYIRLISI İLE 1SENE SONRA ÇOCUK DÜŞÜNÜYORUZ.RİCA ETSEM SONUCUM HAKKINDA BİZİ BİLGİLENDİREBİLİR MİSİNİZ?HAMİLELİK TE VEYA NORMAL DOĞUMDA BİR SORUN ÇIKAR MI?HAMİLELİKTE İLERLER Mİ?BİR GÜN AMELİYAT OLURMUYUM?BÜTÜN SORULANLARI YAZILANLARI OKUYORUM SİZİ HEP TAKİP EDİYORUM VE BOL SU İÇİYORUM HOCAM:)BİRDE AĞIR KALDIRMAYACAK ŞEKİLDE SPOR YAPABİLİRMİYİM? NORMAL DOĞUMU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ?

 137. Hocam iyi günler 22 yaşındayım çarpıntı ve göğüs ağrısı sikayetiyle doktora gittim. Eko sonucu 1.derece mitral yetmezlik ve minimal trikuspit yetmezlik var. Herhangi bir ilaç verilmedi. Gün içinde devamlı kalp atışımı dinliyorum kalp krizi geçirme ihtimalim var mı hocam spor dahi yapamıyorum korkudan.

  • Hafif derecede mitral yetersizliğinde çarpıntı yakınmaları daha sık izlenir. Genelde tedavi gerektirmez ve spora engel teşkil etmez.

 138. hocam ara ara sık olmasada tekrar eden taşikardim var tansiyonum 11.7 iken nabzım 106 115 civarı oluyor ve artıkça tasiyonum düşüyor ögürtü tutuyor kusacak gibi yaklaşım 30 sn sürüyor ambulans gelene kadar ayagımı hava dikip öksürüyorum rahatlatıyor fakat ambulans gelene kadar düzelmiş oluyor kan tahlili ekg de hiç bişey çıkmıyor psikolojik diye düşündük doktora gitttim fakat yine tekrarladı hemde sabah kahvaltıdan sonra ögle akşam fark etmiyor çok zor durumdayım aritmiyle alakalı tehşis konulması oa an o ritim bozuklugunun görülmesi ile oluyormuş fakat 30 sn sürüyor hergün olmuyor bazen haftana bazen günlük bazen aylık holter takıldıdaha birçok şey yapıldı sadece mital kapak çökmesi var denildi psikolojik degildi fakat artık yinemi olacak korkusu ile panik olmaya başladım

  • Eğik masa testi yada uzun süreli ritim takibi için event recorder testi yapılabilir.

  • Merhaba hocam kardiyoloji ye en son 1.5 yıl önce muayen oldum ondan evvelde sürekli EKG ritm holter EKG eko hepsini çektirdim kalbimde yapısal bir bozukluk olmadığını ekstrasistollerim olduğunu söyledi Dr bey beta beloc 25 mg kullanıyorum aynı zamanda panik atak ve anksiyete hastasıyım size sormak istediğim bişey var sandalyede yada koltukta oturur pozisyonda iken kafamı dengede tutamıyorum ileri geri itilme hissi oluyor kafamda sallantı oluyor sanki nabizla gelen sallantı hissi gibi birşey kısa sürüyor ama korkuyorum kalbimde olan başka bir rahatsızlıktan ötürü olabilirmi bu denge sorunu için KBB ye gittim sorun çıkmadı mr tomografi de temiz bu gibi şikayetler kalp kaynaklı olabilirmi? Aydınlatırsanız sevinirim hocam

  • Kapak yapısı normal ve kapak yetersizliği yoksa askerlikte sorun yaşanmayacaktır.

 139. Merhaba hocam 5 ay önce sol göğüsum çevresi ağrıdı ve bu ağrılar ara ara oluyordu ama çok şiddetli değildi dün yemek yerken sol göğüs altimda çok şiddetli bi ağrı baskı hissettim ağrı bi kaç saniye sürdü doktora gorungorundum mitral kapakta çökme oldugunu söyledi 22 yasindayim bu hastalık ilerliyor mu ve önemli bu hastalık mi agrilarimin azalması için neler yapmam lazım korkulacak bi durum var mi

  • Mitral kapak yapısı kalın ise çökme sonrası açıklık ve yetersizlik gelişebilir. Düzenli takip yeterli olacaktır.

 140. Triküspit ve mitral kapakta fizyolojık esneklik varmış hocam hap iciyorum dideral 40mg günde 1 defa ama nefes darlıgı ve çarpintilar yine oluyor 17yaşindayim doktorum gelişme çağinda oldugum için bunlarin olduģunu söylüyor durumum nedir ilerde düzelecekmi?doguştan bu arada

  • Dideralın kapak üstünde etkisi yoktur. Çarpıntı şikayetlerini baskılar. Günlük 2 litre sıvı alımı faydalı olur.

 141. Selam ben şundan 10tan profosürlere gittim profoşor harun tatar ve profösür ali oto profösör leven goksü ve docent doktor saymadıgım doktora gittm şikayetlerim ama care bulamadım mitra kapak yapısı gevşek olark atlandırıyor miniral aurt yenmezlik ve birde çarpındı kuskanadı bazen de elettirik gibi oluyor sayın hocsm bu konuda bilgilendirimisizdiyorun hocam hocalar normal diyorla hayadına devam et diyorlar

  • Genç yaşlarda kapak çökmesi sıktır ve genelde geçicidir. Çoğunluğu tedavi gerektirmez.

 142. Hocam Merhaba
  Sorum şu geçmeyen sol taraf ağrısı kramp girer gibi ağrılar yaşıyorum sizce damar tıkanıklığı ile alakali olabilir mi ? Eko ile kalp damar tıkanıklığı anlaşılır mi zira hepsini yaptrdm fakat sorun yok dendi . Acaba damar tıkanıklığı neyle anlaşılır

 143. Mrb hocam son bi kaç günde kalbimde ve sol göğüsümde ağrı vardı hastaneye gitim kalp kapağında çökme var dediler ve beloc 25 mg diye ilaç verildi. Bunun tedavisi varmı veya bu hayatımı engelermi ne yapmam lazım. Ben top oynuyordum artık iyice korkmaya başladım lütfen cevap verirmisiniz

  • Verilen ilaç çarpıntıyı azaltır ancak kapak çökmesini engellemez. Bol sıvı alımı çökme derecesini azaltabilir.

 144. Hocam benim kardeşim 13 yaşında sürekli baş ağrısı nefes darlığı tansiyonu inip çıkıyordu doktora gittik doktor kalpte kaçak ve kalp kapağında çökme varmış kardeşim spor aktivitelerine katılabilir mı?

  • Kalp kapak hastalığı hafif dereceli ise genelde spora katılıma mani olmaz. Basit izole kapak çökmelerinde spor yapılabilir.

 145. Mrb hocam benim kalp mitral kapakta çökme var sürekli göğüs ağrısı kol ağrısı ve çarpıntım oluyor son zamanlarda bu şikayetler artınca kardiyolojiye sık gitmeye başladım doktorlar beni psikiyatriye yönlendirdi ama ondan da daha sonuç almış değilim sürekli kalp krizi geçirecem korkusunu yaşıyorum ve bu benim günlük hayatımı ciddi anlamda etkiliyor lütfen bana yardımcı olur musunuz

  • Ciddi bir kaygı bozukluğu ve panik oluşmuş. Buna yönelik tedavi almanız gerekir.

 146. Hocam bnm kalp kapakçığında çökme var ve bn inşaatta çalışıyorum bazen kalbim de sızıntı yapıyor 2 gün önce idrarımı yaparken birdem başım döndü ve bayıldım bayılma ondan olabilirmi ve inşaatta çalışmam kalbe bi zarar olurmu allah rızası için yardımcı olun. şimdiden tşk ederim

  • Kapak çökmesinin tek başına baygınlığa sebep olma ihtimali olası değildir. Tansiyon düşüklüğü, yorgunluk gibi etkenler araştırılmalıdır.

  • Kapak çökmesinin ilerleme riski kapak yapısı ile ilişkilidir. Ayrıca az su tüketimi ve tansiyon düşüklüğüde kapak çökmesini arttırabilir.

 147. Hocam birsey soracaktim bu hastalik arkadasimda var doktora gittti doktor kalp kapakciginda cokme oldugunu soyledi arkadasin 29 yasin da bu hastaligi tehlikeye atacak seyler nedir nelere dikkat etmesi gerekli

 148. Hocam cv için cook TEŞEKKÜR ler hocam peki bu rahatsızlığım dogustan gelen bi rahatsızlık bu yaşıma kadar ne ilerledi ne geriledi (24) bu yaştan sonra ilerleme ihtimali varmı yani genişleme gibi yani birde dikkat etmem gereken şeyler varmı vs.

  • Bende 24 yaşındayım şok kapakciimda çökme var kan kaçırıyor türkçesi doktor beş yıl bisey olmaz her sene eko testine göreceksin dedi bana hamileyken ritim yüksekliği sırasında meydana çıktı ve efor testinde beşinci seviyeye kadar kostüm çok etkilemedi beni hala da etkilemiyor insallah cümlemizi daha da etkilemez

 149. S.a hocam. Ben astsubaylığı kazandım fakat sağlık raporu alırken kalp kapakçığımda çökme varmış ve astsubay olamaz raporu aldım ve astsubay olamadım, ben askerliğimi de yapmadım beni askerlikten de muaf ederler mi bu sebepten dolayı. Teşekkür ederim…

  • Askerlik muayenesinde kapak yapısı romatizmal ve kapak yetersizliği varsa muafiyet gündeme gelebilir. Basit kapak çökmeleri genelde sorun oluşturmaz.

 150. Selamun aleyküm Doktor Bey 37 yaşındayım 5 aydır kalbimde çok uzun süreli teklemler hissediyordum beş aydır doktora gidiyorum kansızlık var ferritin 13 dü şimdi 5 aydır kan ilacı içiyrum 30 oldu troid çalışmıyor tsh 15 henüz ayarlanamadı 4 aydır ancak tsh 13 oldu kardiyoloğa gittiğimde 4 ay önce eko çekti sıkıntı yok dedi hiç bir şey yok dedi ekglerde hep çarpıntı anında çekldi fakat bir türlü çarpıntı sebebi buluamadı bana beloc verdi 2 ay içtim 2 ay bıraktım tshı yükselmesi ile kansızlıkla beraber çarpıntılarm yine başladı bugün gittiğim doktor da sol kapakçıkta çökme var ve kaçak var ondan oluyor dedi oda ko çekti ben şimdi kime inanayım bu çökme ve kaçak da nedir çok moralim bozuk ne yapacağımı bilemez durumdayım 5 aydır yaşadığım stresde cabası zaten çok streli bir hayatım var sinir stres sıkıntı uykusuzluk vs vs ben şimdi hangi doktora inanacağım ne yapacağımı şaşaırdım öbür doktorum beloc iç çarpıntını araştırıyoruz derken bu doktor beloc içme sadece çarpıntı olunca iç dedi ama çarpıntı ne zaman oluyor belli olmuyor ki özellikle gece başlıyor ve hareket il değil otururken dinlenirken oluyor ben n yapmalıyım ?Diğer doktorum gittiği için bugün bu doktora gittim ve moralim sıfır şu an

  • Çarpıntının ana tetikçileri kansızlık, guatr ve stres görünüyor. Bunlar çözülmeden beloc tek başına fayda sağlamayacaktır.

  • Hocam nasıl oldunuz durum neymiş. Bende aynı sorunları yaşıyorum. Yardımcı olurmusunuz lütfen

 151. Cv için TEŞEKKÜR hocam son bir soru soru cam izninizle 24 yaşıma kadar aort yetmezliği gelişmedi çok şükür Bu yaşımdan sonra hala riskim varmı lütfen cv verin şimdiden TEŞEKKÜR.

  • Aort yetersizliği vsd nin oluşturduğu basınç ve türbülans akıma bağlı gelişebilir ancak bu risk düşüktür.

 152. Slm hocam bende de küçük kalp deliği var 24 yaşındayım kapaklar normal perimembranoz küçük yazıyor sonuç 1 doğum yaptım sezeyanla herhangi bi şikayetim yok bazen carpintim oluyor sadece hızlı hareket edince kosunca falan benim hayatımı etkiler mi bu kalp deliği.

  • perimembranoz vsd kendiliğinden kapanmayacaktır. düzenli takip küçük deliklerde yeterlidir.

 153. Merhaba hocam benim yaşında kızıma mitral kapak yetersizliği tanısı koyuldu orta derece de olduğunu söyledi doktorumuz çok endişeliyim gelecekte nasıl olur

  • Orta derecedeki kapak hastalıklarının ilerleme potansiyeli vardır. Düzenli takip yaptırmanız gerekir.

 154. Hocam cv icin çok tesekkur ederim iyiki varsiniz çok son bir sorum olucak kalpte buyume sorunum yok oburkunude anlamadim kucuklugumden beri hic bir sikayetim olmadi bebekligimdede olmamis grib olup taki dr goturunce annemler ufurum duyuluncaya kadar babam çok Dr.goturmus gelismem oldugu surece kapanir kapanmazsada kuculur zarar vermez demisler benim kafamdaki soru sikayetim olmadiktan sonra ameliyat olmadan hayatimi surdurebilirmiyim yoksa eninde sonunda bir problemle karsilasirmiyim.cv.verirseniz sevinirim.

  • Çoğu vsd ameliyat gerektirir. Çok küçük yapıdaki vsd ler ameliyatsız takip edilebilir.

 155. 17 subatta yazmistim cv icin çok cook tesekkur ederim iyiki varsiniz bir tane daha soru sorucam mumkunse cv verirseniz sevinirim kalpte buyume ‘ve basinç artisi derken biraz acabilirmisiniz yani bu kombilikasyonlar olur mu olabilir mi su anda bi sikintim yok sadece ev hanimi oldugum icin kilo problemim var birde dogum yapabilirmiyim simdiden tesekkurler.Birde bu hastalik hayatimi etkilermi.vsd perimembranoz küçük

  • Hamilelik sürecinde kalp içi basınçlar artabilir. Şu anki durumda kalp büyüklüğü ve basınçlar normal sınırda ise hamilelik planlanabilir.

 156. Slm iyi aksamlar dogustan küçük vsd li olan bir insan normal yasamlarini sûrdurebilir mı ne gibi sorunlarla karsilasir ne gibi riskleri vardir.lutfen cv verin

  • Çok küçük vsd ler kendiliğinden kapanmamakla birlikte genelde tedavi gerektirmez. Takiplerde kalpte büyüme yada basınç artışı kapatma endikasyonudur.

 157. Hocam merhabalar kalp kapağımda çökme var ama kacak olmadigi soylendi holterde sinüs taşikardi var denildi ve concor 5 mg verdi doktor farkli bir doktora gittim o kullanma demisti bende kullanmadim. Bugünde kalbimde yoğun bir sıkışma oldu 5 10 saniye sürdü öksüreyim geçer dedim ama olmadi bi anda yerimde firladim ve basim dönmeye basladi her iki elimdede uyusma oldu ve soğuktu ellerim. Kalbimdede carpinti oluyodu sadece o sıra. Hastanede ekg cekild biseyin yok panik atak olabilir dendi. Evet panik atağim var ama fiziksel belirti olarak sıkışma nasil oluyor ki 🙁 neyapmam gerek bu sıkısma 2 3sene önce halısahadada olmustu aynisindan 🙁 daha 20 yasindayim. Eps mi yaptirmam gerek yada ameliyat lutfen yardimci olun hocam korkuyorum.

 158. Merhaba ben 17yaşındayım geçen sene kalp ameliyatı oldum şu sebeple:damarlarımda halk ağzıyla kısa devre çakışması oluyordu sık sık kontrollerime gittim be artık iyi olduğum söylendi fakat en son bugün gittim kalp kapakçığındaki çökmeyi söyledi uzun ve zayıf olduğumu ve su an için bi sıkıntı yaratmayacağını söyledi siz ne diyorsunuz

  • Kapak çökmeleri uzun boylu gençlerde sık izlenir. Çoğunluğu geçicidir ve tedavi gerektirmez.

 159. Iyi aksamlar 2 subatta sorularimi cv icin tesekkur ederim soylediginiz gibi sadece ufurum disinda belirti yok su anda dogumdada sikinti yasamadim çok sukur peki hocam soylediginiz kombilikasyonlar cikmazsa insallah cikmaz ameliyat olmadan bu sekilde hayatimi etkilemeden dururmu.

 160. Doktor bey ben 28 yasındayım ve on seneden fazladır atak lar geçiriyorum aniden kalp ağrısı başlıyo çok şiddetli çarpıyor kalbim fırlayacak sanıyorum boğazım düğümleniyor öksürüyorum bi faydası olmuyo yaklaşık beş dakika sürüyo son zamanlarda kalp sancıları ağrılarım fazlalaşdı sol kolum uyumuyorum bazen parmaklarımı kullanmakta zorlanıyorum doktor ritim bozukluğu dedi ankarada bir yere gidip yakdırmamı söledi sizce ben ne yapmalıyım.

  • Ritim bozukluğu ve kalp ağrısı genelde birliktelik göstermez. Kalp hızı çok yüksek seyrediyorsa ağrı gelişebilir. Yakma işlemi faydalı olacaktır.

 161. Doktor bey ben 28 yasındayım ve on seneden fazladır atak lar geçiriyorum aniden kalp ağrısı başlıyo çok şiddetli çarpıyor kalbim fırlayacak sanıyorum boğazım düğümleniyor öksürüyorum bi faydası olmuyo yaklaşık beş dakika sürüyo son zamanlarda kalp sancıları ağrılarım fazlalaşdı sol kolum uyumuyorum bazen parmaklarımı kullanmakta zorlanıyorum doktor ritim bozukluğu dedi ankarada bir yere gidip yakdırmamı söledi sizce ben ne yapmalıyım.

 162. Hocam sevdiğim bi kız var kalp çökmesi var iyileşmesi için ne yapilmasi gerek biliorum ameliyat tehlikeli ama iyileşmesi için ne gerekiosa yapilmali

  • Kapak hastalığının ciddiyeti eko ile değerlendirilmeli..ameliyat son noktadır.

 163. Hocam slm Ben bi sorun sorucam sorular çok benzer ama çok cesit kalp deligi var benimde kalp deligi rahatsizligim var 3 dogum yaptim 26 yasindayim sezaryanla dogum yaptim bi Sikinti yasamadim çok sukur Beni ilerki yaslar dusunduruyor Ben ne gibi sorunlarla karsilasirim nelere dikkat etmeliyim Beni kisacasi bu kalp deligi nin be gibi zararlari olabilir.sonuc.vsd (perimembranoz) küçük. simdiden tesekkurler cv icin.

  • Klinik olarak önemsiz görünen vsd ler takip edilir. Bunlar kendiliğinden kapanmaz. Sıklıkla üfürüm dışında bulgu da vermez. Takipte sağ kalpte büyüme ve basınç artışı izlenirse kapatılması düşünülebilir.

 164. Slm hocam 26 yasinndayim dogustan vsd kucuk kalp deligim var 2 dogum yaptim tansiyon bazen dusuk cikiyor kalpten gelen bi problemmi birde bana bu hastaligin ne zarar I olabilir su and a bi problemim yok bana riski nedir.

  • Küçük vsd ler kapanmaz. Takipte kalpte büyüme ve basınç artışı yaparsa müdahale gerektirir. Şikayetsiz hastalarda takip yeterlidir.

 165. Merhaba, eşim birkaç yıl önce mitral kapak prolapsusu teşhisi konulmuş. Çok önemli değil ancak takip ederseniz iyi olur denilmiş ancak uzun süredir kontrole gitmedik. Eşim şimdi hamile ve çarpıntıları hamilelikten öncesine göre çarpıntılarının arttığını gözlemledik. Anlattığına göre önce çok hızlı çarpan kalbi sonra birden yavaş ama şiddetli atıyor. Geçtiğimiz gün bir çarpıntısının uzun sürdüğünü de belirtti. Her çarpıntıda gözü hafif kararıyor ve yere eğilme ihtiyacı hissediyor. Yorumlarınızı rica ediyorum. Çok teşekkürler,

 166. Merhaba, eşim birkaç yıl önce mitral kapak prolapsusu teşhisi konulmuş. Çok önemli takip ederseniz iyi olur denilmiş ancak uzun süredir kontrole gitmedik. Eşim şimdi hamile ve çarpıntıları hamilelikten öncesine göre çarpıntılarının arttığını gözlemledik. Anlattığına göre önce çok hızlı çarpan kalbi sonra birden yavaş ama şiddetli atıyor. Geçtiğimiz gün bir çarpıntısının uzun sürdüğünü de belirtti. Her çarpıntıda gözü hafif kararıyor ve yere eğilme ihtiyacı hissediyor. Yorumlarınızı rica ediyorum. Çok teşekkürler,

  • Gebelikte çarpıntı sık gözlenir. Yapılacak tetkiklerde günlük ortalama nabız sayısı yüksek seyrediyorsa destekleyici tedavi verilebilir.

 167. Slm sayın hocam 6 ay önce muayene oldum ve minimal mitral söylendi doktora sordum kalb kapağında büyüme var ve suan sınırda dedi.10 gün önce muayene oldum farklı bir doktordan vu sefer de mitral valve proplapse söylendi sorduğumda ise kalb kapağında çökme var dedi.ertesi gün farklı bir doktora gorundum sonuçları gösterdim 3 yılda bir kontrole gel dedi dogustan cokme var dedi merak ettiğim minimal mitral ve mitral valve proplapse ikisi de aynı seymi ve durumum ne sizce ne napmaliyim şimdiden çok teşekkürler

  • Gittiğiniz bütün doktorlar aslında aynı şeyi ifade etmiş. Kapak yetersizliği yapmayan kapak çökmelerinde genellikle ilaçsız takip önerilir.

 168. Merhaba hocam 46 yasinda bayanim minimal mitral yetmezligi var ekstarasistollar oluyo tehlikelimidir agir yiyecekler yiyince siklasiyo ne yapmaliyim

  • Özellikle akşam geç saatde yenilecek ağır öğünler çarpıntıyı tetikleyebilir. Minimal mitral yetersizliği için ek tedaviye gerek yoktur.

 169. Mrb hocam ben 26 yasinda 1 cocuk annesiyim holter eko ve efor yaptirdim doktorum normal oldugunu soyledi kalpte tekleme oluyor bu rahatsiz ediyor beni siZce bende bulunamayan bir hastalik mi var?

 170. Hocam slm geçen yazmıştım vsd küçük perimembra.var benim için riski varmı ne gibi belirti olur bende bu yaşıma kadar bi sıkıntı vermedi çok şükür kalp basıncı derken onu anlamadım yani belirti verir mi Benim bu kalp deliginle yaşamam mumkunmu yoksa kapasi mi gerekiyor kaç yaşında sorun oluşturmaya başlar.

 171. Merhaba, ben 18 yaşındayım, yaklaşık 3-5, 4 ay önce kalp çarpıntısı nefes darlığı göğüs- kalp sıkışması üzerine doktora gittik. Kalp kapakçığımda çatlaklık olduğu ama sızdırma yapılmadığı ve Altı ayda bir kontrole gelmemi söylediler. Doktor bana çok rahatsız olup olmadığımı sordugunda hayır demiştim o da olurda çok rahatsız olursam tekrardan gelmemi söyledi. Ayriyettende sızdırma yapmaya başlandığı zaman tadavi süreci başlatılacaktı. Çok ciddi bir duruöa olsaydı tedavi uygulanırdı diye düşündüğümden pek önemsemedim. Ama son iki aydır çok fazla kalbim sıkışıyor ve nefesim daralmaya başladı. Birde çok koştugumda kendimi zorladığımda ayriyettende sinirlenip stres oldugumda da rahatsız oluyorum. Tabi bu kadar rahatsız oldugumu doktoruma söylememiştim. Çok rahatsız olmaya başladıgımdan iki hafta önce tekrar doktora gittik doktoum değiştiğinden başka bir doktora muayene oldum. Oda kalp kapakçıgımın sızdırma yapmaya başladıgını ve ayriyetten de çökme oldugunu çökmenin benim yaşlarımda normal oldugunu söyledi. Herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmadı ve ben hala çok fazla rahatsız oluyorum. Koşmaya gelemiyorum çünkü nefesim kesiliyor ve gögsüme agrılar saplanıyor. Çok fazla üzerinde durup umursamıyordum ama çok rahatsız oluyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Kalp bulguları şu haliyle ilaç tedavisi gerektirmiyor. Düzenli egzersiz şikayetlerinizi azaltacaktır.

 172. Merhaba, 30 yaşındayım. 15 yaşımda mitral kapak prolapsusu tanısı konuldu. Eskiden daha sık olan çarpıntılarım yaşım ilerledikçe azaldı. Ancak şuan spor sırasında süre ilerledikçe maalesef ki kalbim, atımı çarpıntıya çeviriyor ve bırakmak durumunda kalıyorum. Spor yapmak benim için sakıncalı mıdır? Ve heyecanlanınca olan hızlı atımlar ilaçsız şekilde giderilebilir mi? Son sorum ilerisi için bu tanı ile normal doğum yapmanın sakıncası var mıdır?

  • Spor süresince holter bağlatmanız tedaviye ışık tutacaktır. kapakta belirgin yetersizlik yoksa, kapak çökmesi normal doğuma engel oluşturmayacaktır.

 173. Hocam slm dogustan kalp deligi vsd perimembranoz mevcut her hangi bi sorunum yok benim bundan sonraki yasamin nasıl olur neler bekler Beni nelere dikkat etmem gerekir cv verirseniz sevinirim.

 174. Slm hocam 28 yasindayim kucuk kalp deligi var kapaklar normal perimembranoz vsd yaziyor bu yasima kadar hic sorunum olmadi çok sukur.sormak istedigim bu yastan sonra bana be gibi zararlari olur cv.verirsrniz sevinirim.Ayrica dogumda yaptim.

  • VSD ler kendiliğinden kapanmaz. Takipte kalpte büyüme ve kalp basınçlarında artış olursa kapatılması gerekir.

  • Cv için TEŞEKKÜR ederim kalp basıncından artış derken tansiyon yüksek olmasi mi hocam.

 175. Merhaba hocam. 23 yaşımdayım. 4yıl önce spontane gelişen sağ pnömotoraks tan ameliyat oldum. 2 yıl önce sol umdan hava ile tedavi oldum. Şuan kalp kapakçığmda çökme oldugunu söylediler. Çok ağrım oluyor. Kalp krizi geçirme riskim yüksek mi. hamilelik döneminde doğum esnasında ilerlemi bir zararı olur mu Ne yapmam lazım.

  • Kapak çökmeleri kalp krizi riskini arttırmaz. kapak yapısı normal ise hamilelikte hastalığın ilerleme potansiyeli düşüktür.

 176. Esselamun aleykum benim kızım 15 yasinda gecen sene okulda heycanlanmasi sonucu doktora gittik ve kalp kapakciginda cokme oldugunu ogrendik doktora gideli yaklasik bi sene olucak kizimin kalp agrilari kalbinin arkasina vurmaya basladi yaklasik her gun ve uzun sureli agrilari oluyo bunun nedeni nedir ogrenebilirmiyim.

 177. Esselamun aleykum benim kizim 15 yasinda okulda heycanlaninca kalbi agrimasi sonucu gecen yil doktara gittik ve kalp kapakciginda cokme oldugunu ogrendik yaklasik bi sene oldu ogreneli ve kizimin kalp agrilari gunluk olmaya ve kalp arkasina gogru agri yapmaya basladi gunluk ve surekli agrilar oluyor bunun sebebini ogrenebilirmiyim .

  • Kapak çökmeleri gençlerde sık olup, genelde tedavi gerektirmez. Sık ve uzun süren müzmin ağrılar için 3-5 günlük düznenli ağrı kesici tedavi faydalı olacaktır.

 178. Merhaba
  Ben 16 yaşlarında ani bayılma sonrası acilde muayne oldum kalp ritmi yüksek denildi kalp cerrahına muayne verildi ve kalp kapagında çökme ritim bozuklugu denildi. Herhangi bi ilaç verilmedi ancak kontrol edilmesi ve diş çekturmeden önce eko çekilmesi gerektiği söylendi ve stresden uzak durmam gerektiği söylendi 19 yaşında evlendim şuan 22 yaşındayım. Eskiden ağrılarım çok az olurdu sadece kalp sıkışması sol koltuk altına kadar sol gögüsde ağrı olurdu ama bunlar nadiren yorgunluķta sitres sıkıntıda olurdu. Şuan bebeğim olduktan sonra bu şikayetler arttı uzun süre kalbim sıkışıyor ve nefes alamıyorum nefes almak istediğimde bıcak saplanırgibi ağrı artıyor bekliyorum ve geciyor ayrıca doğum esnasında kalp sıkışması oldu ve o sırada makineler uyarı verdi kalp ritmim 260 oldu 10 saniye bile sürmedi geri düzeldi. 6senedir doktora gitmedim fransada yaşiyorum ve dil bilmediğim için gidemiyorum sizce ne yapmalıyım bebekten sonra ilerlemiş olabilirmi?

  Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

  • Şikayetler kronik yorgunluğa bağlı olabilir. Kapak hastalığının son durumunu görmek açısından kontrol faydalı olacaktır.

 179. Hocam merhabalar kalbimde ara ara sıkışmam oluyo 4 5 kez kardiyoloğa gittim onlar bişeyin yok dedi biri holteride gerek görmedi ama en son gittiğim doktor ise eko’da kalp kapağında çökme olduğunu söyledi ama önemli olmadığını belirtti holter istedim bende taktırdıktan sonra sonucu sinüzal taşikardi olduğum yazıyor concor 5 mg yazdı fakat ben kullanmaktan çekiniyorum fazlasıyla.

  Küçük yaştada holter sonucunda dideral verilmişti onuda kullanmamıştım. ayriyetten panik atak ve sosyal fobim var antidepresan tedavimide yarım bıraktım korkumdan dolayı. Şuan ne yapmam gerek hiç bilmiyorum concora başlamalı mıyım?İlaç kullanımı şart mı başka türlü tedavi edilemez mi? Şimdiden çok teşekkürler
  Holtere ait bazı değeler:

  Min Hr: 45
  Averaj Hr: 77
  Max Hr: 150 (5 dakikalık koşu yaptiğim süreye ait)
  Tasikardi >100: 207
  En uzun: 35 dakika
  Min RR: 272
  Maks RR:1464

 180. 19 yaşındayım kalp kapağımın çöktüğünü söylediler spor engel değil fakat ağır kaldırma dediler. Body builder yapıyorum ağırdan kasıt zaten kendi kilomun üstüne çıkmıyorum fakat vücut geliştirmede vücut pump yaptığı için kalbime bi sakıncası olur mu yani şöyle kaslar tehlike olarak gördüğü için kan pompalanıyor bunun kalbime etkisi olur mu hem bi kalp ağrısı hep bi bıçak saplanıyor hissi geçmek bilmiyor bilgilendirirseniz?

  • Kapak çökmeleri spora engel teşkil etmez. bol sıvı alımı önemlidir.ıkınma gerektirecek ağırlık çalışması önermeyiz.

 181. Mrb kalp kapagımda çökme ve kalınlaşma var ayda bir igne vurdurmam lazımmış deposilin hakkında bu durum ciddi bir durum mu bilgi verirseniz sevinirim

  • Kapak çökmesi romatizmaya bağlı ise deposilin gerekecektir. Ancak romatizmal tutulum olmayan kapak çökmelerinde antibiyotik koruması gerekmez.

 182. Hocam bana yanıt verdiniz sanırım.Hamilelikte bir miktar ilerleyecektir diye.Neden ilerliyor ilerlememesi için birşey yapılamıyor mu? 🙁 Korkumdan çocuk istemiyorum,burun ameliyatı olamıyorum.

 183. Hocam merhaba babam da kalp yetmezliği var onu hastaneye götürdüğümde bende de ara sıra çarpıntı olduğu için bende muayene oldum.Kalp kapakçığımda 2.derece çökme olduğunu söylediler. Hafif değil orta olduğu için hastalığın ilerleyecek ilerki seneler de kalp kapakçık ameliyatı olacaksın dedi doktor. O zamanlar nişanlı idim evlenmeden önce eşine söyle evlen hemen çocuk yap dedi. Okulum nedeni ile çocuğu erteliyoruz. Yaşım 25.çarpıntı dışında bi problemim Yok çarpıntı da iş yerinde sinirlendiğimde oluyor sadece sonra kendime mola veriyorum geçiyor. Hiç bi ilaç kullanmıyorum. Sol atrium(cm)2.3 Aort kökü 2.1 Sol vent dsç 3.8 Sol vent ssç 1.8 Ef %65 Ivs 0.9 Arka duvar 0.9 Mitral yetmezlik 1 Aort maks hız 1.4 Aort yetmezlik Yok Triküspit maks hız 0.7 Triküspit yetmezlik eser Pulmoner maks hız (m/sn) 0.8 Pulmoner yetmezlik Yok 2 boyutlu ekokardiyografi de mitral kapağı miksamatöz yapıda aml pml nin altına koapte oluyor. Aort triküspit ve pulmoner kapağı normal Sonuç: normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu Ef %65 Mitral kapak miksomatöz yapıda Mitral kapak prolapsusu mitral yetersizlik 2.derece Triküspit yetersizlik 1.derece PABS 25 mm hg Sağ atriumda chiari network deformitesi izlendi. Hamilelik de veya Doğum da hastalığım ilerler mi ? Birde burun ameliyatı olmam gerekiyor hep erteliyorum korkum dan narkoz dan dolayı kapakçık problemim ilerler mi ? Hiç kendimi yormuyorum ilerlememesi için bütün ev işlerimi yavaş yavaş yapıyorum . İlk öğrendiğimde piskolojim çok kötü idi Yen’i Yen’i alıştırdım kendimi. Şimdi de kapakçığı değişen bir kız gördüm hastane de muhabbet ettik hocam:( tekrar takmaya başladım hastalığımı. Açık kalp ameliyatı yapmışlardı 🙁 göğüs ortasından metal kapakçık takılmıştı. Ses geldiğini söyledi ve bir daha çocuk yapamayacağını söyledi 🙁 bu hastalığın ilerlememesi için ne yapmalıyız? Çok uzun oldu hocam kusura bakmayın…

 184. Hocam merhaba babam da kalp yetmezliği var onu hastaneye götürdüğümde bende de ara sıra çarpıntı olduğu için bende muayene oldum.Kalp kapakçığımda 2.derece çökme olduğunu söylediler. Hafif değil orta olduğu için hastalığın ilerleyecek ilerki seneler de kalp kapakçık ameliyatı olacaksın dedi doktor. O zamanlar nişanlı idim evlenmeden önce eşine söyle evlen hemen çocuk yap dedi. Okulum nedeni ile çocuğu erteliyoruz. Yaşım 25.çarpıntı dışında bi problemim Yok çarpıntı da iş yerinde sinirlendiğimde oluyor sadece sonra kendime mola veriyorum geçiyor. Hiç bi ilaç kullanmıyorum. Sol atrium(cm)2.3 Aort kökü 2.1 Sol vent dsç 3.8 Sol vent ssç 1.8 Ef %65 Ivs 0.9 Arka duvar 0.9 Mitral yetmezlik 1 Aort maks hız 1.4 Aort yetmezlik Yok Triküspit maks hız 0.7 Triküspit yetmezlik eser Pulmoner maks hız (m/sn) 0.8 Pulmoner yetmezlik Yok 2 boyutlu ekokardiyografi de mitral kapağı miksamatöz yapıda aml pml nin altına koapte oluyor. Aort triküspit ve pulmoner kapağı normal Sonuç: normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu Ef %65 Mitral kapak miksomatöz yapıda Mitral kapak prolapsusu mitral yetersizlik 2.derece Triküspit yetersizlik 1.derece PABS 25 mm hg Sağ atriumda chiari network deformitesi izlendi. Hamilelik de veya Doğum da hastalığım ilerler mi ? Birde burun ameliyatı olmam gerekiyor hep erteliyorum korkum dan narkoz dan dolayı kapakçık problemim ilerler mi ? Hiç kendimi yormuyorum ilerlememesi için bütün ev işlerimi yavaş yavaş yapıyorum . İlk öğrendiğimde piskolojim çok kötü idi Yen’i Yen’i alıştırdım kendimi. Şimdi de kapakçığı değişen bir kız gördüm hastane de muhabbet ettik hocam:( tekrar takmaya başladım hastalığımı. Açık kalp ameliyatı yapmışlardı 🙁 göğüs ortasından metal kapakçık takılmıştı. Ses geldiğini söyledi ve bir daha çocuk yapamayacağını söyledi 🙁 bu hastalığın ilerlememesi için ne yapmalıyız? Çok uzun oldu hocam kusura bakmayın

  • Mitral kapak yetersizliği hamilelikte bir miktar ilerleyecektir. Ameliyatta kapak tamiri yapılan hastaların hamilelik süreçleri daha rahat seyreder. Kapak tamiri yada değişimi kararı ameliyat zamanı kapak yapısına göre kararlaştırılır.

 185. Merhaba kalp kapakçığımda 1mm sızdırma varmış ama doktor kalp kan akımı atışı kalp büyüklüğü seyir şekli hepsi normal sadece çok hafif sızdırma var dedi ve bunun 25 yaş üstü insanlarda normal olduğunu belirti ama ben takıntı yaptım astımım var ve nefes alamadım mı kol ağrım oluyor hemen kalp krizi geçiriyorum ne yapabilirim

  • hafif kapak kaçakları genelde kalp krizi riski ile ilişkili değildir. Takip yeterli olacaktır.

 186. 57 yaşında bir bayanım. Dört yıl önce çekilen ekokardiyografide MY 1- TY 1 idi . Dün çekilende ise dereceler 2 olmuş .Total kolesterol 241, LDL 137,HDL 93,Trigliserid 54,Kreatinin 0,63, SGPT ALT 15,Glukoz açlık 91 değerlerinde. 24 saatlik HOLTER ve EKG çekildi.Çökmeler var denilerek kalp sindigrafisi istendi.
  Yine dün çekilen myokard perfüzyon sintigrafisine göre anteroseptal duvar bazali egzersiz sonrası minimal düşük tutlum gösterirken istirahatta doluş göstermekte, sol ventrikül boşluğu normal myokardiyal perfüzyon normal izlenmiştir, sağ ventriküle ait patolojik bulgu saptanmamıştır.
  SONUÇ anteroseptal duvar bazalinde şüpheli iskemi. Doktorum, DAROB 80 MG VE VASTAREL 35 MG tablet verdi. Benim şikayetim çabuk yorulmam, ayakta biraz kalayım sırtlarım ağrıyor. HAFİF DERECELİ SKOLYOZ rahatsızlığım var.İlaçlar yorgunluk,halsizlik şikayetlerimi daha çoğalttı.
  SİZDEN öğrenmek istediğim
  1-Derecelerin birden ikiye çıkması sıkıntılı bir durum mu?
  2-İlaç tedavisiyle birlikte belirli aralıklarla takip mi önerir misiniz yoksa anjiyo mu?
  3- Kalp -Sindigrafisi sonucu anteroseptal duvar bazalinde şüpheli iskeminin hayati riski var mı?

  Yanıtınız için şimdiden teşekkür eder , çalışmalarınızda başarılar dilerim

  • Kilolu kişilerde ant-septal minimal iskemi klinik anlam ifade etmeyebilir. özellikle ailede kalp hastalığı olan kişilerde anjiyografi yöntemi daha mantıklı seçim olacaktır.

 187. Merhaba hocam.Kalp kapağında gevşeme ve çökmeye başladığı söylendi.2yil arayla takip dendi ama bu riskli bir durum mudur? Sonrası için tehlike arz eder mi? Ayrıca doktor _ mup(T) _min my(T) gibi bir yorumda bulunmuş.tesekkurler.

  • Kapak çökmelerinde ilerle riski nispeten düşük olup, kapak yapısı ile direk ilişkilidir. Size önerilen takip süreleri mantıklı görünüyor.

 188. Merhaba hocam tekrar bi soru soracaktım ekg grafiğinden mitral kalp plopusu ve mitral kapak yetmezliği öğrenilebilir mi yoksa sadece ritim çarpıntı tekleme içinmidir bu ekg kağıdı?

 189. Selam hocam. Kalp kapağında çökme var. Gün içerisinde çarpıntılarım oluyor.son günlerde yorulma hissi çok oluyor. Maden işçisiyim.tavsiyeniz ve tedavi yolları nelerdir.

 190. Hocam benim8 yaşında kızıma
  Mitral prolapsus yetersizliği
  Teşhisi konuldu iğne tedavisi 3ay sonrada kontrol denildi bilgi verirseniz memnun olurum

  • Çocukluk çağında mitral prolapsus daha sık olup, çoğunluğu ergenlik sonrası düzelir.

 191. Merhaba doktor bey çok açlık olarak bilgilendirilmem gerekiyor; 2013 te subaylık Sağlık raporunda mitral kalp plopusu ve minimal mitral kalp yetmezliği gibi bi tanı koydular daha sonra başka bir hastanede kontrol oldum ve birşey çıkmadı ve doktor abartılacak birşey yok 100 kişiden 90 onda vardır dedi elemek için konulduğunu farkettik o zamanki devletin şartları malum her neyse bu sene bir daha kazandım ve sağlık raporu alıcam fakat heyecanlanıyorum o anda buda kontrol anında kötü gözüküyormuş Nasıl geçebilirim o sonucu tekrar almamak için ne yapmam gerek o anda ya’da öncesinde lütfen yardımcı olun çok istediğim bir hayalim Allah Rıza’sı için yardımcı olun teşekkürler, selamlar.

  • Mevzuatta kapak çökmesi elenme kriteri ise muhtemelen sonuç aynı olacaktır. Kapakta kaçak olup olmaması değerlendirme sırasında önemli olacaktır.

  • Heyecan anında olduğunu söylemişti o zamanki gittiğim doktor ses duruluyormuş galiba onu yenmem mümkün mü yağabileceğim ne var ?

 192. Babam tansiyon hastası kalpte çökme var anjiyo olması gerektigini soyledı doktor kalp çökmesinde anjiyo yapilirmi bunun sonrasında ne olabilir bilgi verebilirmisin iz lütfen

  • Anjiyografi ile damar hastalığının durumu ortaya konacaktır. Tedavi sonuca göre uygulanır.

 193. Hocam merhaba 25 yasinda butun kolestrol seker kan degerlerim normal b12 demir dusuklugu haric apikobal ve maltofer kullaniyorum tansiyonum cikiyor carpintim oluyor acillik oluyorum kalp doktorumda var eko ekg normal diyor ama 6 aylik donemlerle beni takip ediyor tansiyonum cikiyo dedigimde strestendir diyo panik atak olabilirmiyim sizce yoksa tansiyon baslangici olabilir mi ben neyim oldugunu bilmiyorum 🙁

 194. Merhabalar.mitral kapak yetmezliği yaşıyorum.ilac tedavisi görüyorum.kullanmama rağmen sık çarpıntı yaşıyorum ve bu çarpıntılar beraberinde baş dönmesi,tansiyon dusuklugu getiriyor. Nedeni nedir ve nasıl önlenebilir?

  • Kullanılan ilaç tansiyon düşüklüğü yapabilir. Sıvı alımının günlük 2 litreye çıkarılması ve normal oranda tuzlu gıda alınması sorunu çözebilir.

 195. Merhaba ismim hamide. Kalp kapagında çöküklük olan 14 yaşındaki kızımın okulunda tetenoz aşısı yapılması için izin vermemi istiyorlar. Kızımın bu aşıyı olması durumunda herkangi bir sorun olurmu?

 196. Merhaba. 14 yaşındaki kızımın kalp kapakçığında çökme var. Okulunda tetenoz aşısı yapılacağını öğrendim. Kızımın bu aşıya engel teşkil edecek durumu varmı? İyi günler.

 197. Hocam size sormustum herseyim normal kalp carpinti disinda akciger vs ama ufak bi skolyozum var bide b12 ve demir eksikligim var ilaca basladim ama bende derin nefes alma ihtiyaci oluyor bir kac gundur devamli esnemek istiyorum derin nefes alinca biraz rahatliyorum ardindan tekrar nefes almak istiyorum sanki aldigim nefes yetmiyormus gibi sizce psklojikmi ?

 198. Mrhb Ahmet bey ben 26 yasinda 1.60 boyunda 52 kiloyum kan sekerim aclik 94 hgb 11.8 demir 48 ldl 80.8 triglsrt 51.6 kan sonuclarim benim tasikardi problemim var carpintim oluyor 150 160lara cikiyor bu sirada ekg cekildim sinus tasikardi vs dendi akciger dokusu temiz dendi ayni zmnda tansiyonda cikiyor 15 e 10 oluyor kardiyolojiye gozuktm ekg eko yapti normal diyor neden bu sekilde tansiyon ve carpinti oluyor sizce?

  • Kapakların gevşek yapılı olduğu anlaşılıyor. Bu durum spor yapmaya engel değildir.

  • Mrb hocam ben 1.78.boyuda 63 kilo agirliginda bir otel de masorluk yapmaktayim son 5 yildir surekli sanki biri kalbimi avuclamis gibiyim.biraz yemegi fazla kacirsam dahada cok agri veriyor.karbim.bir kacgun once tammet hastanesi denilen ozel bir hastaneye gittim muayine etti.hocam.ve kalp kapakçıgimin birisinde çökme var dedi.korkmadım.eforda koştum normal dedi.ama surekli kalp agrimin oldugunu hissediyorum.hocam yardimci olurmusunuz

  • Kardiyolojik muayene normal çıkmışsa, dahiliye ve fizik tedavi gibi bölümlerden ağrılar için ek araştırma yapılabilir.

 199. Merhaba, 15 yaşındaki kızımda mitral kapakta çökme var. Dün diş çekimi yapıldı ancak öncesinde antibiyotik kullanmamiştik. Endişeleniyorum şimdi kullansak bir yararı olurmu?

  • izole kapak çökmelerinde romatizmal hastalık yoksa antibiyotik kullanımına gerek kalmayacaktır.

 200. Hocam iyi günler eko çektirdim mitrar kapak yapısı= GEVŞEK YAPILI, MİKSAMATÖZ, PMVL SİSTOLDE LA YA PROLABE OLMAKTADIR, KORDAL ELANGASYON MEVCUT Mitral yetmezlik 1-2 MY Velosite E>A Enjeksiyon Fraksiyonu %62 Duvar hareketleri normal IVC NORMAL SOLUNUMSAL VARYASYON +PDA KOARKTASYON LEHİNE BULGU İZLENMEDİ. Doktor 1 sene sonra kontrol dedi. Yaşım 39 kilo 50 boyum 1.60 Tehlikeli bir şeymi annemde de bu hastalık var.Ne yapamam gerekiyor.Beta bloker içmelimiyim.Teşekkürler

  • Kapak çökmesi ve hafif derecede kapak yetersizliği saptanmış. Miksömatöz kapak yapısında hastalığın ilerleme riski vardır. Düzenli kontrolleri ihmal etmeyin.

 201. Hocam merhaba,
  Kalp kapağı çökmesi olan hastalarda kan verme gibi işlemlerde bir sorun çıkar mı?
  Örneğin hacamat yaptırmamızda bir sorun olur mu? Cevaplarsanız çok sevinirim..

  • Kapak çökmesi olan hastalarda tansiyon düşüklüğü yoksa rahatlıkla kan verebilir.

 202. Merhabalar hocam. Nişanlımda yapılan ekg,eko,ritim ve tansiyon holter ve ilaçlı film testlerinden sonra kalp kasında kalınlaşma olduğunu ve ön kalp kapakçığında birince derecede yetmezlik olduğunu söylediler ve Saneloc 50mg, coraspin verdi doktor. Bugün sadece yarım bir kez ilacı içmesine rağmen çok aşırı baş ağrısı ve çok bulantı yapti. Sizce sebebi nedir ilaç ağır gelmiş olabilir mi yoksa başka birseyden dolayı olabilir mi kendisi 27 yaşında

  • İlaca bağlı yan etkiler görülebilir. İlaç dozu başlangıçta yarım tabletle başlanabilir.

 203. İyi günler hocam, bende kalp kapağı çökmesi var ara ara çarpıntı yapıyor bu yüzden 2 farklı doktora çıkmıştım ve yaşım daha erken olduğu için kullandığım ilacı sonradan çıktığım doktor bıraktırmıştı. Son 15 20 gündür dokunduğum yer morarıyor bunun kalbimle bi ilgisi olabilir mi? Cildim daha öncesinde de hassastı ama bu kadar değildi

  • Kan sulandırıcı kullanmadan oluşan ciltte morarmalar ek tetkik gerektirir. Cildiye ve hematoloji muayene faydalı olur.

 204. Hocam merhaba bir az once araba yikiyarken bir anda yere oturdum kalkarken icim bi tuaf oldu sanki hava basinci gibi birsey nefes darligi yapti kalbimi sıkıdı. Hocam kalbim o kadar suratla vuruyordu ki ben saya bilmiyordum ritmin tutamıyordum. Belkide dakikada 150-200kez atiyordu bu benim o anki durumumum ihtimali ritm o kadar suratli carpiyorduki ritmi tutamiyorduk. Tansiyonumu olcduk o carpinti sirasinda 90nin/90na olmusdu. Sherbet icdim midem bulandı carpinti bir az azaldı bu olanlar yaklashik 10dakika surdu. Daha sonra tualete gitdim idrara. Hpcam cok kotu bisey anlatamam bazen deyiyosunki hayat buraya kadarmis. Cevaplandirirsiniz sevinirim iyi gunler. Hocam shu ritm bozuklugu neden ola bilir? Erzurum ataturk ve arastirma hastanesinde ekg ve eko cekildi sonuclar iyi çok shukur. Bide hoca shikayetlerimi dinledi bana dilitezim ilac onerdi. Bu ilac ne icin hocam? Saygılar.

 205. Hocam 5 ay önce doktora gittim ekg ve ultrasondan baktı çökme tespit edildi dedi ilaç verdi düzenli olarak kullanamadım ve şuanda gece uykudayken ani nefes kaybı oluyor. Mutsuzum birşey yapma isteğim yok. Gündüzleri arada bi batma ve çarpıntı oluyo kısa süreli. Değerlendirirmisiniz lütfen

  • Şikayetlerin hepsini kapak çökmesine bağlamak mantıklı olmaz. Öncelikle depresyon açısından muayene iyi olacaktır.

 206. Hocam merhaba bir az once araba yikiyarken bir anda yere oturdum kalkarken icim bi tuaf oldu sanki hava basinci gibi birsey nefes darligi yapti kalbimi sıkıdı. Hocam kalbim o kadar suratla vuruyordu ki ben saya bilmiyordum ritmin tutamıyordum. Belkide dakikada 150-200kez atiyordu bu benim o anki durumumum ihtimali ritm o kadar suratli carpiyorduki ritmi tutamiyorduk. Tansiyonumu olcduk o carpinti sirasinda 90nin/90na olmusdu. Sherbet icdim midem bulandı carpinti bir az azaldı bu olanlar yaklashik 10dakika surdu. Daha sonra tualete gitdim idrara. Hpcam cok kotu bisey anlatamam bazen deyiyosunki hayat buraya kadarmis. Cevaplandirirsiniz sevinirim iyi gunler.

 207. Değerli hocam benim sorum düzenli spora başlamak istiyorum göbek yağlarımı eritmek için.kardiyo ağırlık çalışması benim için faydalımı yoksa zararlımı olur?ben çok hafif derecede aort kapak kireçlenmesi var yaş 48Hocam girdim eko testine 11.04 süre yaptım max nabız 162 oldu.Recovery 03.11 107 oldu.tansiyon 125/67ağrı sızı yok sadece nefessiz kaldım.normal problem yok dediler.kardiyo ağırlık spor yapabilirmiyim?

 208. İyi günler hocam. Yaşım 24.Ben de ara ara halsizlik,yorgunluk hissi oluyor ama şiddetli oluyor.. Sanki koşmuşum da yorulmuşum gibi. Bazen sol kolum da uyuşmalar oluyor. Göğüs bölgesinde ağrı oluyor. 1 ay önce kardiyoloji bölümüne gittim mitral kapak prolapsusu olduğu sö

 209. İyi günler hocam. Ben de ara ara halsizlik,yorgunluk hissi oluyor ama şiddetli oluyor.. Sanki koşmuşum da yorulmuşum gibi. Bazen sol kolum da uyuşmalar oluyor. Göğüs bölgesinde ağrı oluyor. 1 ay önce kardiyoloji bölümüne gittim mitral kapak prolapsusu olduğu söylendi. Ancak sık görülen bi şey. sorun yok dediler. Bu sonuca ekg , efor , 24 saatlik holter takibi yaparak ve beni dinleyerek karar verdiler. Ve ayrıca karnımda bi şişkinlik hissediyorum. Ve midem de mycobakter pilori çıktı hafif düzeyde kan testinde. Bir de küçükken hafif füzeyde bağırsak uzaması olduğu söylendi. İrritabl bağırsak sendromu olduğu söylendi. Bağırsaklarımdan kalbime hep baskı hissettiğimi düşünüyorum. Yaşadığım halsizliğin koşmuşum da yorulmuşum gibi hissetmemin bağırsak veya mide ile alakası olabilir mi ? Mitral kalp prolapsusu teşhisi konusunda ne diyorsunuz ne öneriyorsunuz? Bu his ara ara da olsa hep olucak mı korkutuyor. Şimdiden teşekkür ederim hocam 🙂

 210. Değerli hocam benim sorum düzenli spora başlamak istiyorum göbek yağlarımı eritmek için.kardiyo ağırlık çalışması benim için faydalımı yoksa zararlımı olur?ben çok hafif derecede aort kapak kireçlenmesi var.
  efor testine girdim 11.04 süre yaptım max nabız 162 oldu.Recovery 03.11 107 oldu.tansiyon 125/67ağrı sızı yok sadece nefessiz kaldım.normal problem yok dediler.kardiyo ağırlık spor yapabilirmiyim?yaş 48 bay

  • Efor testiniz normal ise spora başlayabilirsiniz. İlk ay kardiyo, ikinci aydan itibaren düşük ağırlıklarla çalışabilirsiniz.

 211. Doktor bey merhaba.Askere gideceğim.Yukarda başka bir arkadaș sormuş bende de bikuspit aort tehsisi kondu.Spor yaptigim zamanlar asiri yoruldugum ve bitkin dustugum oluyor.Askerlikte problem olur mu?Bana da spor yapamaz raporu verilmedi.Karar itiraz ettim ama bi sonuc alamadim.Askeri egitime tabi olacagim.

  • Biküspit aort kapağı olanlarda halter sporunu önermiyoruz. Kardiyo-fitness rahatlıkla yapabilirsiniz.

 212. Merhaba hocam ben 14 yıldır kalp kapak hastasiyim 33 yaşındayım 7 yıl önce mitral balon yapıldı şimdi son 5 aydır sikayetlerim cogaldi 3 kalp hastanesine gittim 2 sinde amaliyat denildi biri idrar söktürücü ilacla biraz idare etmemi söyledi ağızdan hortum salinarak bakıldı sonuç .mitral kapak romatizmal açılımı kısıtlı arka küsbis hareketleri azalmış sol atrium a 1+ yetersizlik var
  Aort kapak romatizmal yapıda 1-2+yetersizlik var
  Triküspit kapak 2+yetersizlik var
  Pulmuner alter basıncı 35mmHgdir
  Sonuçları birde siz degerlendirirseniz çok sevinirim hocam simdiden cok tesekkurler

 213. Merhaba hocam ben 14 yıldır kalp kapak hastasiyim 33 yaşındayım 7 yıl önce mitral balon yapıldı şimdi son 5 aydır sikayetlerim cogaldi 3 kalp hastanesine gittim 2 sinde amaliyat denildi biri idrar söktürücü ilacla biraz idare etmemi söyledi ağızdan hortum salinarak bakıldı sonuç .mitral kapak romatizmal açılımı kısıtlı arka küsbis hareketleri azalmış sol atrium a 1+ yetersizlik var
  Aort kapak romatizmal yapıda 1-2+yetersizlik var
  Triküspit kapak 2+yetersizlik var
  Pulmuner alter basıncı 35mmHgdir
  Sonuçları birde siz degerlendirirseniz çok sevinirim hocam simdiden cok tesekkurler

  • Kapak yapısı uygunsa ikincil bir balon denenebilir. Kapak yapısı çok kireçli ve balona uygun değilse ameliyat ön plana çıkacaktır.

 214. Yetmezlik olusmamis bikuspit aorta tehsisi ile askere elverisli raporu verildi.Nefes nefese kaliyorum, yoruluyorum, fenalik hissi oluyor.Daha sonra devlet hastanesinde mitral kapak kalinlasmasi da oldugu tespit edildi.Suanda askeriyenin kararina itiraz ettim ancak spor yapamaz komando olamaz raporu dahi verilmeden direkt askere elverisi raporu verildi.Bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz?Doktor bey yonetmelikler yuzunden magdurum bisey olmasindan korkuyorum.

  • Açıkçası askeri yönetmelikler hakkında çok bilgim yok. Ancak kapak kalınlaşması spor yapmaya engel değildir. Biküspit aort kapak hastalarına ağırlık sporu önermiyoruz.

  • Ikınma gerektirecek ağırlık kaldırmak kapak çökmesini arttıracaktır. Normal kardiyo-fitness ve düşük ağırlıklarla çok tekrar yapabilirsiniz.

 215. Hocam biküspit aortic valve tehşisiyle askeri pilotluktan elendim.10 yıl geçti ve şimdi yeni kontrollerimde biküspit aort olmadığı mitral valve prolapse olduğu söylendi.Yorulma vs hiç bişey yok.Doktor sadece kalınlaşma olduğunu söylemişti.Sivil havacılıkta pilot olmaya engelmidir bu?

  • Mitral yetersizliği olmayan prolapsus vakaları uçmaya engel değildir. Ancak biküspid aorta kesin tanısı için endoskopik eko faydalı olacaktır.

 216. Hocam merhaba, bende de çarpıntı ve arada ani hareket yapınca göz kararması , dudaklarda morarma ve nefes daralması oluyor.2 ayrı doktora gittim doğumsal olduğunu , spor olarak yürüyüş yapabileceğimi söylediler.Ama ilk doktor mitral valv prolapsusu ve mitral kapakta kalınlaşma teşhisi yazıyor.İkinci doktorun teşhisinde sadece mitral valv prolapsusu yazıyor.Mitral kapakta kalınlaşma tehlikeli midir?

  • Tansiyon düşüklüğü belirtilen şikayetlere yol açabilir. Sıvı alımının arttırılması önerilir.

 217. Hocam merhaba. Bana yaklaşık 4 yıl önce kalp kapakçığımda çökme olduğunu söylediler benim şikayetim yok fakat polis olmak istiyorum ve kalp için önemli bir muayene yapıyorlar bu mesleğe ne kadar engel olur sizce?

  • Kapak çökmesi ile birlikte kapak yetersizliği de varsa askeri okullar için sorun oluşturabilir

 218. Hocam benim içinmi dediniz Tomografik anjiyokrafi yaptırmam için?ben Soner sormuştum size :Değerli hocam bende yaklaşık bir yıldır çok alkol alınca diyeyim ben kendimce koyduğum teşhis, sabah yada ertesi gün öğlene doğru sol göğsümde sancı ağrıma ve aşırı terleme halsizlik bitkinlik oluyor.bir yıl önce check-up yaptırdım bir şey çıkmadı ama son zamanlarda çok fazla olmaya başladı ne dersiniz hocam ne olabilir?Kalple mi ilgilidir yoksa dahiliyemi?Günde 2 paket sigara içiyorum 20 yıldır ciğerlerde leke varmış ama önemli değil demişlerdi saygılarımla.yaş 45 erkek

 219. Selam hocam 25 yasindayim.Gecenlerde efor testine girdim sonucunda kapakta cokme oldugunu soylediler.calisirken sikinti yok fakat yokus cikarken kalbim yerinden cikcak gibi oluyor.Arastirmalarima gore bu sekilde calisamayacagim soylendi.ameliyatsiz bi tedavisi varmi.gunde 1 paket sigara kullaniyorum.185 boy ve 65 kilodayim.lutfen yardim edin 5320673474

  • Düzenli egzersiz yapmanız şikayetlerinizi azaltacaktır. Ameliyatlık bir kapak hastalığı söz konusu değil.

 220. Merhaba hocam benim sorunum 1 yıl önce başladı. Ani baş dönmesi ile birlikte gözlerim karariyor ve nefes alamadigimi hissediyorum bayilacak gibi oluyorum. En fazla 1 dakika nefessiz hissediyorum sonrasinda carpintim devam ediyor ve yorgun halsiz oluyorum gunun devaminda…ilk defa olduğunda bayilmistim sonra birkac ayda bir olmaya basladi ve son 2 ayda çok sık oluyor ve tansiyon degerlerim normal cikiyor ama nabzim suana kadar en dusuk 95i gösterdi. Bugün kardiyoloji doktoru kalp kapagimda dogustan bir çökme oldugunu ciddi bisey olmadığını söyledi. Ama aklimda soru isaretleri kaldi. Bu durumu surekli takip etmeli miyim yoksa üzerinde durmama gerek yok mu ? Bu arada 21 yasindayim. Cok teşekkürler.

  • 24 saatlik ritim holter takibi ile nabız analizi faydalı olabilir. Bol su tüketmeyi unutmayın.

 221. Değerli hocam bende yaklaşık bir yıldır çok alkol alınca diyeyim ben kendimce koyduğum teşhis, sabah yada ertesi gün öğlene doğru sol göğsümde sancı ağrıma ve aşırı terleme halsizlik bitkinlik oluyor.bir yıl önce check-up yaptırdım bir şey çıkmadı ama son zamanlarda çok fazla olmaya başladı ne dersiniz hocam ne olabilir?Kalple mi ilgilidir yoksa dahiliyemi?Günde 2 paket sigara içiyorum 20 yıldır ciğerlerde leke varmış ama önemli değil demişlerdi saygılarımla.yaş 45 erkek

 222. Değerli hocam bende yaklaşık bir yıldır çok alkol alınca diyeyim ben kendimce koyduğum teşhis, sabah yada ertesi gün öğlene doğru sol göğsümde sancı ağrıma ve aşırı terleme halsizlik bitkinlik oluyor.bir yıl önce check-up yaptırdım bir şey çıkmadı ama son zamanlarda çok fazla olmaya başladı ne dersiniz hocam ne olabilir?Kalple mi ilgilidir yoksa dahiliyemi?Günde 2 paket sigara içiyorum 20 yıldır ciğerlerde leke varmış ama önemli değil demişlerdi saygılarımla.yaş 45 erkek

 223. Hocam benim kızımda 3 yasında mvp ve eser my izlendi diyor Dr çok küçükmzamanla düzelebilir daha çok küçük organları iyice yerine oturmadı diyor mvp ve eser my jeti 11mm diyor önemsiz diyor ama ben çok evham yapıyorum sizin izlediğiniz tanılardan da geçen oldu mu bu durumlar ne Zaman geçer

 224. Merhaba hocam. 17 yaşımdayım. 3 senedir durup dururken birkaç günde bir, birkaç saniye süren hıpızlı kalp atışı ve nefesimde daralma oluyordu. Bunun için çesitli doktorlara gittik. Herkes farklı bir şey dedi. Ergenliğe bile bağlayanlar oldu. Yakın zamanda bulunduğum şehirde EKO yapildi. 2.düzeyde MVP saptandı. Daha sonra yanlışlık olabilir mi diye Hacettepeye de gittik. Orada da aynı şekilde MVP saptandı. Ama doktor derecesinin 4 üzerinden 3 olduğunu ve tedavi başlanması gerektiğini söyledi. Her gün kullanmam için Enapril verdi. Ve 3 haftada bir penisilin olmam gerektiğini söyledi. Açıkçası penisilinden epey korkuyorum. Benim size sorum bu penisilini kullanmazsam hastalık ilerler mi? Geçebilme ihtimali var mıdır? Ve ilerlediği taktirde 4.evrede ameliyat gerekiyor dediler. Ameliyatımın riski nedir? Nasıl bir ameliyat olur? Bu ameliyat hayatımı nasıl etkiler? Yaşam standartıma etkisi ne olur? Masada kalma riski var mıdır? Ameliyat olmazsam ne olur? Çok soru sordum sanırım. Ama simdiden teşekkürler…

 225. Merhaba hocam. 17 yaşımdayım. 3 senedir durup dururken birkaç günde bir, birkaç saniye süren hıpızlı kalp atışı ve nefesimde daralma oluyordu. Bunun için çesitli doktorlara gittik. Herkes farklı bir şey dedi. Ergenliğe bile bağlayanlar oldu. Yakın zamanda bulunduğum şehirde EKO yapildi. 2.düzeyde MVP saptandı. Daha sonra yanlışlık olabilir mi diye Hacettepeye de gittik. Orada da aynı şekilde MVP saptandı. Ama doktor derecesinin 4 üzerinden 3 olduğunu ve tedavi başlanması gerektiğini söyledi. Her gün kullanmam için Enapril verdi. Ve 3 haftada bir penisilin olmam gerektiğini söyledi. Açıkçası penisilinden epey korkuyorum. Benim size sorum bu penisilini kullanmazsam hastalık ilerler mi? Ve ilerlediği taktirde 4.evrede ameliyat gerekiyor dediler. Ameliyatımın riski nedir? Nasıl bir ameliyat olur? Bu ameliyat hayatımı nasıl etkiler? Yaşam standartıma etkisi ne olur? Masada kalma riski var mıdır? Ameliyat olmazsam ne olur? Çok soru sordum sanırım. Ama simdiden teşekkürler…

  • MVP romatizmal hastalığa bağlı değilse penisilin gerekmeyecektir. Romatizmal tutulum varsa penisilin önerilir. Kapak yetersizliğinin durumuna göre ameliyat kararı verilir ve çoğunlukla tamir yeterli olur.

 226. Hocam Merhaba top oynuyarken birden aniden kalp ritminde hizlanma oldu belkide dakikada 140-160kez atiyordu. kalbim o kadar cabuk carpiyordu ki hatta ritmini bile tutamiyordum. bu neyle bagli ola biler hocam? Dishkiya cikdikdan sonrs kalp ritmim yavaslamaya basladi.Shimdiden tesekkur ederiz.

  • Hocam Merhaba top oynuyarken birden aniden kalp ritminde hizlanma oldu belkide dakikada 140-160kez atiyordu. kalbim o kadar cabuk carpiyordu ki hatta ritmini bile tutamiyordum. bu neyle bagli ola biler hocam? Dishkiya cikdikdan sonrs kalp ritmim yavaslamaya basladi.Shimdiden tesekkur ederiz.

  • Sporla kalp hızının artışı doğaldır. Kondisyon eksikliğinde hızlanma daha çok olur.

  • Hocam ben geçen yıl besyo sınavlarına hazırlanıyordum antrenman sırasında koşarken sürekli sol kaburgamdan boynuma doğru bi ayrı oluyordu doktora gittim kapakçığımda çökme olduğunu söyledi ama spor hayatını etkilemez dedi lakin ne zaman kendimi biraz zorlasam ağrı giriyor malum maçlar antrenmanlar oluyor ne yapmalıyım

  • Basit kapak çökmeleri spor yapamaya engel değildir. Bol sıvı almak şikayetlernizi azaltacaktır.

  • Degerli hocam bende 21 yaşındayım ve 3 ay önce tesadüfen kalp muayenesi oldugumda bir doktor bna kalp kapakçığında çökme oldugunu söyledi ilk zamanlar çok kormuştum gecenlerde bir daha muayene oldum ve bu doktor bana fitnessi yasakladı sizce spor yapabilir miyim durumum ne kadar vahim bu hastalıktan hayatını kaybeden oldumu teşekkürler hocam

  • Kapak çökmelerinde ek kapak hastalığı yoksa spor yapılabilir. Ikınma gerektirecek ağırlık çalışmasını önermeyiz. Ayrıca günlük 2 litre sıvı alımı mutlaka yapılmalıdır.

 227. Hocam,bende cinsel birleşme esnasında bazen boşalırken böyle sanki meni çıkamıyor zor boşalıyorum ve o esnada sanki böyle saniyelik baş dönmesi gibi tekleme gibi bir şey oluyor.kontrollere gittim eko da çok hafig aort kapakta kireçlenme var ama önemli değil dedi doktor.ritm düzenlemek için beloc 50 verdi günde fazla stress yapma dedi.yaş 48.saygılarımla

 228. Hocam merhaba. Ben 19 yaşındayım ritim bozukluğu ve çarpıntım vardı daha sonra doktorum kalp kapakçığımda hafif bir çökme olduğunu söyledi. Şikayetlerimin ise kansızlıktan dolayı olduğunu söyledi. Ancak kansızlık tedavim bitti ve kan değerlerimin normal olmasına rağmen şikayetlerim (halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı) devam ediyor. Tekrar kardiyoloğa mı gitmeliyim?

 229. Hocam iyi akşamlar, şiddetli baş ağrısı,baş dönmesi, ellerimde ve ayaklarımda ara ara uyuşma ve karıncalanma hissediyorum, nefes alamıyorum,mide bulantısı, kalp ağrısı, göğüs ağrısı hissediyorum ve kalbim sıkışıyormuş gibi hissediyorum,ayakta zor duruyorum, yürürken etrafımda ki bazı şeyler kayıyor ve dönüyor 5 sene önce kalp doktoruna gittim ve kalbimde ki sol kapakcığın kapandığını söyledi doktor, internette baktım genelde kalp krizi bekirtileri diyor, siz bana yardımcı olsbilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  • Şikayetler için öncelikle dahiliye muayenesi gerekir. Genel şikayetlerden bahsediyorsunuz. Tansiyon değerlerinin takibide önem arzeder

 230. yaşım 30 mitral kapakta eser derecede yetersizlik tanısı kondu ciddi birşey olmadıgını soyledi doktor 1 sene boyunca concor 5 mg kullanmamı söyledi.ama psikolojik olma ihtimali varmı birazda ben arada ölcek gibi hissediyorum sanki kalbim heran duracakmış gibi oluyo

  • Eser mitral yetersizliği tedavi gerektirmez. Verilen tedavi çarpıntı şikayetine yöneliktir.

 231. İyi günler hocam 32 yaşındayım mitral kapakta çökme var dediler ve suan 8 aylık hamileyim doğumda bi sıkıntı olurmu normal doğum yapabilirmiyim yoksa riskli mi olur tesekkurler

  • Kapak çökmesi mitral kapakta orta yada ciddi yetersizlik yapmıyorsa doğumda sıkıntı yaşanma riski düşüktür.

 232. İyi günler hocam 2006 siyami ersek’te mitral kapak ameliyatı oldum. ve bu yüzden hiçbir iş yapamıyorum. Bazen taşikardi oluyorum, rahat yatamıyorum nefes sıkıntısı çekiyorum, ayaklarım bazen çok ağırıyor. Maddi sıkıntılarda yaşıyorum bana 2008’de %25 oranında sağlık kurulu raporu verdiler bu sıkıntılarım o zaman yoktu ama son aralar bu sıkıntılar başladı bana %40 ve üzeri rapor verirler mi? Saygılarımla

  • Mitral kapak ameliyatı eşlik eden kalp yetersizliği yoksa çalışmaya engel değildir. İş göremezlik yüzdesi yapılacak tetkiklere göre söylenecektir.

 233. Ahmet Hocam Merhaba , kızım 9 yaşında mitrak kapak sarkıklığı var.Herhangi bir şikâyetimiz yoktu fakat kalp çarpıntısı olmaya başladı ve 5 dk kadar sürüyor. Kontrolümüze 6 ay var , erken gitmemiz gerekir mi ?

  • Kapak çökmesi çocukluk çağında sıktır ve çoğunluğu erişkin çağda kaybolur. Çarpıntı şikayetleri sıksa tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 234. Mrb hocam annem 20 seneye askindir seker hastasi subat ayinda kalp krizi gecirdi ve stent takildi ancak suan 4. Anjiyo sunu olacak doktoru sekerden dolayi damarlarin da cokme oldugunu damarlarinin curudugunu soyledi bilu sekilde anjiyo ile devam edecek dedi acaba baska tedavisi yok mudur

  • Kontrolsüz şeker hastalığı yaygın damar hastalığına yol açar ve tedavi zorlaşır. Müdahale sonrası tekrar tıkanma oluşumu sık ise ilaç tedavisinin gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

 235. Mrb hocam annem 20 seneye askin seker hastası subat ayinda kicuk bi kalp krizi gecirdi ve 3 damari acildi ancak sıkıntılar devam ediyor bugun 4. Anjiyo ya girecek doktoru sekerden dolayi damarlarinin çürudugunu çöktüğünü soyledi nu sekilde anjiyo ile devam edecek dedi acaba baska bir tedavi yontemi var midir

 236. Merhaba hocam daha önce yazdım ama yayınlanmadı sanırım böbrek nakli oldum ve kontrollerden gecerken kalbe bakıldı minimal mitral ve minimal pulmoner cıktı “Yorum olarak inceleme sırasında kalp hızı çok yüksek seyrettiği için ölçüm bulgular yaklaşıktır. Kalp boşluk boyutları normaldir. Mitral ön kapak ucunda annülüsü geçmeyen hafif sistolik çökme gözlenmistir. Aort triküspit kapakçıkların açılmaları iyidir. Sol ventrikül duvar hareketleri normaldir.” yazıyor. Tansiyonum hep 11 6 bazen 13 8 Nabzım 72 – 86 arası oluyor. Tasikardi ve kansızlık var.( ictigim ilactan dolayi yükselmiyor) Bu durum ilerler mi gittigim doktor dislerine dikkat et ilerlemesin dedi sadece ne yapmam gerektigi hakkinda fazla bilgilendirmedi. Kalp kapak kalınlıgı hakkında da bir şey demedi. Hamilelikte sorun olur mu? Böbrek sorunumu bıraktım kalbe yöneldim önemli bir durum mu hocam lütfen cevap verir misiniz ?

  • Şikayetlerinizin ilerleme riski düşüp olup, hamilelikte genelde sorun oluşturmaz.

 237. Merhabalar gogsumde agri sikayetiyle doktors gittim ekg istedi bir seyin yok dedi farkli ilde hastandye gittim yind ayni sebepten ozellikle geceledi sol tarafima yattigimda inanilmaz bir agri yapiyor bazen uykumdan bild uyanabiliyordum doktora gittigimda ekg nin yanisira baska bir cihazla incelediginde kalp kapakciginda cokme oldugunu soyledi bu agrilara cozuk yokmus dedigi kadariyla bir ilac yazdi ama agrilari gecirmede ise yaramadi , duygu degisimide bu agrilara sebep olabilir mi korku heyecan uzuntu vs. Gibi simdiden tesekkur ediyorum.

 238. Merhaba hocam 22 yasındayım ve böbrek nakli oldum ameliyat öncesi rutin kontrolde minimal mitral ve pulmoner yetmezlik cıktı ayrıca mitral kapakta annülüsü geçmeyen hafif sistolik çökme gözlenmistir diger bulgular normaldir yaziyor bu durum önemli olup çabuk ilerler mi cevap verirseniz sevinirim.

 239. Merhaba hocam, benim mvp eser my rahatsızlığım var. Doktorum şimdilik endiselenecek bir şey olmadığını ama kalp kapağımın çok gevşek olduğunu söyledi. Hatta eliyle ne kadar boşluk olduğunu bile gösterdi. Ileride iyileşme ihtimali var mıdır?

  • Eser yada minimal kapak yetersizliği tedavi gerektirmez. Kapak yapısı kalın ise, bu durum kalıcı olacaktır. Kapak yapısı normal ise, genelde mvp ler geçicidir.

  • Kapak yapısı hangi ifade ile belirtiliyor ve nasıl anlayabilirim eko tanısında kalınlığın en fazla Kaç cm olması gerekşr

 240. Hocam 3 yaşında oğlum var kalp kapakçığında çökme varmış bide üfürüm.bi zararı olur mu ne yapmamız lazım bize sıkıntı yok dedi doktorumuz oğlum 14.70 kilo çok zayıf

  • Çocukluk çağında kapak çökmeleri sık olup, çoğunluğu erişkin çağda düzelir. Takip yeterli olacaktır.

  • Hocam benim kızımda 3 yasında mvp ve eser my izlendi diyor Dr çok küçükmzamanla düzelebilir daha çok küçük organları iyice yerine oturmadı diyor mvp ve eser my jeti 11mm diyor önemsiz diyor ama ben çok evham yapıyorum sizin izlediğiniz tanılardan da geçen oldu mu bu durumlar

 241. Merhaba doktor bey ben 20 yaş ve zayif uzun boylu bir bayanim.Bas donmesi haric diger belirtiler ara ara oluyor.Doktora gittim dogustan çökme varmış efor ve holter testide yapti hic birsey cikmadi önemsiz dedi doktor ve ilaç vermedi.Acaba bu belirtiler ne zaman gecicek hep boyle sirtima batmalar falan olacak mı?

  • Zayıf ve uzun boylu kişilerde kapak çökmeleri daha sık izlenir. Holter sonucu normal ise ek tedaviye gerek kalmayacaktır.

 242. Merhaba. Arkadaşımın kalbinde delik vardı 3 yıl önce ameliyat oldu ve tekrar delik açıldı. Şimdi de kalp kapakçığında çökme varmış. Bu ikisi aynı anda olabilir mi ?

  • kalp deliği ameliyatı sonrası nadir de olsa delik tekrar açılabilmektedir. Ölçümlere göre yeni ameliyat söz konusu olabilir. Kapak çökmesi kalp deliği olan hastalarda daha sık izlenir.

 243. Merhaba Hocam,
  Çarpıntım nefes darlığımın yanında başımda uyuşma mevcut. Boynumdan başlıyor bütün başımı sarıyor. Arada bir yüzüme vuruyor. Buna mvp mi sebep oluyor?

  • MVP nin belirtilen şikayetlerle ilgisi yoktur. Başta uyuşma için nöroloji muayene faydalı olur.

 244. Merhaba hocam,

  Birkaç gündür kalbimde ağrı vardı, 3 haziran tarihinde kardiyolojiye gittim. Eko’dan baktı kalp kapağımın biri doğuştan çökmüş. Ardından efor testi yaptı, o temiz çıktı şükür. Doktor herhangi bir ilaç yada tedavi önermedi. Benim tek sıkıntım arada sırada sol göğsümün ağrıması. Bu normalmidir sizce? Haa birde 1 ay önce kan testi yapılmıştı o da temiz çıktı.

  • Kapak çökmeleri genelde ilaçsız takip edilir. Uzun süreli göğüs ağrıları varsa 3-5 günlük ağrı kesici tedavi alınabilir.

 245. Hocam iyi günler, benim sıkıntım. MVP, Orta mitral yetmezlik ( bununla birlikte kimi doktorlara göre fibrotik kapak ). Ama şikayetim özellikle ventriküler ekstrasistol. Doktorlar önemseme deseler de bazen peş peşe gelmesi endişe oluşturuyor ben de. Bir de buna bazı web sitelerindeki ifadeler ( Örneğin VES’ler yapısal kalp hastalıklarla ile birlikte görülürse tehlikelidir.’ ifadeleri ) . Gerçekten kaygı duymam yersiz midir?

  • VES ler genelde MVP ile birliktelik göstermez. Supraventriküler tipte erken atımlar daha sıktır. Holter tetkikinde VES sayısı fazla ise tedavi düşünülebilir.

 246. 8 yaşında 18,7 kg kızımda geçenlerde göğüs ağrısı şikayeti okulda da iki kez öğretmeninin bildirmesi üzerinde kardiyoloğa gittik.Eko raporunda mitral kapak yapısı hafif fibrotik kalın ve rapor sonucunda orta mitral yetmezlik denildi. Doktor senelik takip dedi. Rahatsızlığı devam eder, çoğalırsa çocuk kardiyoloğuna gitmekte fayda var dedi. Herhangi bir koruma veya başka birşey önermedi siz ne önerirsiniz. Bu hastalık hakkında şeyleri okuyunca kafam epey karıştı. Hemen bir çocuk kardiyoloğuna götürmekte fayda varmı.

  • Rapor ön planda romatizmal kapak hastalığı ile uyumlu. Talip dışında aylık penisilin tedavisi fayda sağlayabilir.

 247. Merhaba hocam benim 15 yildir romatizmal kalp kapak hastaligim var 2009 da mitral kapak balon yapildi son 4 aydir sikayetlerim artti yeni eko yaptirdim sonuç mitral balonvalvuloplasti anterolateral kommissürde yırtılma mevcut .mitral kapak her iki leafleti normal yapida açılımı kısıtlı. Aort kök genişliği 2.0 cm sinüs valsalva hizasında 2.7 cm.aort kapak 3 küspisli yapısı açılımı hareketleri normal. Pulmuner kapak normal anotomik yapıda. PV,DOPPLER ile transmitral akım örneğinde E> A bulundu.mitral kapak tan sistolde sol atriyuma hafif regurjitan akım saplandı mitral kapak üzerinde maxsimal 13 mm gradient alındı. PVA1.1 PHT 1.4 .HESAPLANAN tahmini pulmoner arter basıncı (TPAP) 27+10=37mmh.IVC genişliği 1.8 kollebe olmuyor .Tapse 2.6 cm hocam bana degerlendirirseniz sevinirim

  • Kapakta tekrar daralma meydana gelmiş. Darlık derecesi orta düzeyde görülüyor. Öncelik ilaçla takip. Kapak yapısı uygunsa ikincil balon işlemi ileride düşünülebilir.

 248. merhaba hocam,esansiyel tremor tedavisi için 6 ay kadar dideral kullandım daha sonra kuş cırpıntısı gibi ara ara carpıntılarım olmaya başladı ve bıraktım,daha sonra çarpıntılarım çogaldı ve nefes darlıgım olmaya basladı,aynı zamnda aşırı halsizlik ve yorgunluk.kardiyoloji muanesi oldum kalp kapakcıgında kalınlasma ve çökme çıktı deposilin ve dideral tedaviine basladım,ilk ay deposilinin faydasını gördüm ama ikinci ay deposilin vurulmamam ragmen sürekli soğuk algınlıgı,grip oldum.baska bi kardiyoga gittim oda deposilin kullanmama gerek olmadıgını dideralin yeterli olacagını söyledi.deposilini kullanmakta kararsız kaldım,ne önerirsiniz,şimdiden teşekkürler

  • Deposilin sadece bakteriyal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Grip, nezle gibi hastalıklar tekrarlayabilir.. Kapak yapısı romatizmal değilse deposiline gerek kalmayacaktır.

 249. Hocam mrb. Bende doguştan mvp var çarpıntıyı concor ile önledik. Ama bu aralar siddetli baş dönmesi oluyor bayılacak gbi oluyorum. Nöroloji, kbb ve dahiliye gttim bi sey cikmadı. Sebebi mvp olabilir mi?

  • MVP birebir baygınlık yapmaz. Tansiyon değerlerinin düşük seyretmesi belirttiğiniz şikayetlere yol açabilir.

 250. Hocam merhaba kolay gelsin. 18 yaşındayım 2 yıl önce kalp romatizması teşhisi kondu her ay penisilin iğnesi yaptırıyordum fakat geçen hafta başka bir doktora gittiğimde doğuştan mitral kapak prolopsusu teşhisi kondu. Sürekli çarpıntı oluyor ve çarpıntılarım 10 dakikadan fazla sürüyor nabzım yükseliyor ve durduk yere otururken yani. İlaç vs kullanma dedi doktorum fakat bu durum beni rahatsız ediyor. Spor yapıyordum ama şimdi merdiven çıkınca bile yoruluyorum. Sizce ilerleme şansı var mı ve ne yapmam gerekiyor? Heyecan, korku vs duygularında daha da stres oluyorum normalden 2 kat fazla yaşıyorum duyguları. Cevaplarınız için teşekkürler. İyi günler.

  • romatizmal kapak ayrımı önemli. kapak romatizmal değilse penisilin yaptırmanız gerekmez. prolapsus vakalarında sıvı alımı önemli. kapak yapısı gevşek ve kalın değilse hastalığın ilerleme şansı düşüktür.

 251. Babam 51 yaşında.Tansiyonu düşük hep.İdrar söktürücü ve arlec kalp yetmezliği hapı kullanıyor.İdrar söktürcüden dolayı sanırım şekeri hep yükseliyor.

 252. Merhaba hocam.Babam için kalp yetmezliği var dediler.Şeker hastası kendisi.İdrar söktürücü ve Arlec kalp yetmezliği hapı kullanmaya başladı.İlaç kullanmak istemiyor.Yediklerine dikkat etse (tuzlu yemiyor.) ilaç kullanmasa olur mu? Hiç bir şikayetim yok kalbim ile ilgili diyor.Tuzlu yediğinde bacakları vücudu su topluyor.Vücut su topladığı için hastaneye gittik kalp yetmezliği olduğunu öğrendik.Doktor 10 gün sonra gel bi anju yapalım dedi.Şikayetim yok diyor babam anju olmak istemiyor.Şeker hastası olduğu için bizde çok korkuyoruz:( Siz ne önerirsiniz? Teşekkürler

 253. Merhaba hocam. 34 yaşındayım kalp kapaklarımın birinde çöküntü var % 67 kaçak var. Bununla ilgili bir ilaç yok ilerleyen zamanda operasyon yapılır dediler. Tavsiyeniz nedir

  • Orta dereceli yetersizlikler genelde ilerler. Ameliyat tarihi şikayetler ve eko bulgularına göre şekillenir. Geçmiş olsun

 254. Merhaba hocam 25 yasindayim kapak çökmesi var ama doktorum soylenmick birsy hatta diyor carpinti sikayetimden concor 5 mg yarisini verdi bir kac gun once gittigimde bilgisayardan ozgecmisime bakip eko normal deyip tekrar ekoya vs sokmadi benim batma seklinde sol tarafimda aci oluyor sebebi ne olabilir?

 255. merhaba hocam bende 2.25 civarında bi mintral yetersizliği var küçük yaşta geçirdiğim rmatizmal hastalıktan kaynaklanıyormuş sürekli takip ediyorlar bi ara deposilin 1.2 kullandım kış ayında sonra bıraktırdı doktor sürekli takip edecez diyor diğer değerlerim normalmiş ama benim çarpıntılarım sıklıkla oluyor kalbim hızlı çırpıyor bianda kalbime bi agrı saplanıyor sanki 21 yaşında bayanım korkmalımıyım sizce yoksa normal mi açıklama yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Kapak yapısında belirgin romatizmal tutulum varsa deposilin devamı gerekir. Çarpıntı için ritim holter tetkiki ve gerekirse ilaç tedavisi faydalı olur.

 256. Hocam kızım 12 yaşında 1. Derece mhr teshisi kondu kalbi zaman zaman çok hızlı atıyor bizde bu sekilde supheelendik kalp krizi riski var mı ? Bu yaşlarda azalma yada artma olasılığı nedir derecenin çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  • Gelişme çağında olan çocuklarda hafif dereceli kapak yetersizliği izlenebilir. Kapakta romatizmal hastalık yoksa teakip yeterli olacaktır.

 257. Iyi gunler kalbimin üst kismindaki agri ve carpintiyla doktora basvurdum. Eko muayenesinden sonra mitral kapak prolapsusu teshisi verildi. Beloc 50 mg tedavisi başlandı. Fakat ilaci almama ragmen sikayetim azalmadi kalp atisim 130 civarinda. Harket sonrasi 150 ye çıkıyor. Agrilarim devam ediyor. Tekrar muayene ye gitmelimiyim?

  • Kalp hızı yüksek ise ilaçta doz arttırımı gündeme gelebilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 258. merhabalar hocam ben 19 yasndayim carpinti goguste agri sikayetiyle kardiyolojiye gittim kalp kapagnda cokme var ddi ekoda ckti bu sonuc ve gecen ay ki mitral kapak yetmezligi min ken bu ayki 1 hocam yani bunun ilerledigimi ve ilerlicegimi gorunuyor bi zarari varmi?

  • Minimal mitral yetersizliği 1 ayda 1+ ya ilerlemez. Daha önceside 1+ dır muhtemelen. Kapak yapısı normalse hastalığın ilerleme şansı düşüktür.

  • Tesekkur ederim hocam dux durduk yere carpintim oldu sanki basimdan asagg sicak sular dokuldu titreme acile gttgmde nabiz 140 165olup tekrar duzeliyodu tansiyn ise 8 6 ekg ve kan sonucunda birsey cikmadi szce panik atak mi

 259. Hocam merhaba, anneme mitral kapak prolapsusu teşhisi konuldu, sürekli çarpıntı şikayeti vardı. ocak ayından beri concor 5 mg kullanıyor fakat son zamanlarda tansiyonu sürekli 9-5 ve nabız 50 civarında. Ara ara 1 hafta 10 gün süren baş dönmeleri ve sersemlik hali yaşıyor. Son dönemde uyku bozulukları var ve sürekli burun akıntısı oluyor. Sizce ilacın yan etkileri olabilir mi? Ne önerirsiniz hocam? Yarım kullanmak şikayetleri azaltır mı ya da ilacı değiştirmelimiyiz?

 260. Merhaba hocam mitral kapak tamir ameliyatı oldum.Suan ekokardiyografi raporlarimda kacagim yok.Yaşım 29 ilerleyen yıllarda yetmezlik gelisebilir mi? Tesekkurler

  • ring ile tamir yapılan hastalarda mitral stenoz yada yetersizlik gelişebilir. takip gereklidir.

 261. Hocam Merhaba kalp kapak çökmesi olduğu söylendi bana kalbim çok fazla tekliyordu şimdide 2aydir hergun durmadan kalbim tekliyor ilerlemiş olabilirmi

  • Tekleme ile kapak çökmesinin ciddiyeti arasında doğrusal bağlantı yoktur. Ritim holter tetkiki tedavi planlaması için faydalı olacaktır.

  • Çökmenin mm cinsinden ifade edilmesi daha sağlıklı yoruma imkan verecektir. Kapak yapısı normal olan durumlarda takip yeterli olacaktır.

 262. Iyi günler Ahmet Bey…25 yaşındayım anneyim kalbimde doktor onemsenmicek derecede kapak cokmesi var dedi demeye gerek bile duymuyorum aslinda dedi carpinti sikayetim cok oldugu icin concor 5 mg gunde yarim atmami soyledi..gecen aksam yemek yerken nefesim daraldi daha sonra15e 10 tansiyon nabiz 150yle acillik oldum gunler sonra kahvalti yaparken ates basti basimin tepesi uyustu kafamda agirlik ama cok ciddi agirlikti ve bas donmesi bayilcaktim basim itiyordu sanki beni saga sola hafif carpintim oldu yine acillik oldum bunlarin nedeni nedir tansiyon hastasi yada baska birsey mi ?

 263. Merhaba Hocam.Ben 18 yaşında bir gencim ben nefes darlığı çarpıntı halsizlik gibi şikayetlerden kardiyoloji bölümüne gittim ilk gittiğimde doktor muayenede bişeler ölçtü ve bana herşey normal dedi ama bu beni rahatlatmadı çünkü doktor çok ilgisizdi ben başak gün başka doktora gittim bu seferki doktor hafif my ve non klasik mvp dedi şimdi hocam sorum şu bu rahatsızlıklarım nasıl bişeydir ilerlermi herhangi bi şikayet oluştururmu şimdiden teşekkürler

  • Nonklasik mvp nin ilerleme potansiyeli oldukça düşüp olup, 2-3 yılda bir eko takip yeterli olacaktır.

 264. Hocam iyi günler. Bugün sol kolumda ve boynumda uyuşma bunun yanın sıra göğüs kafesimde uzun süren bi baskı oldu acile gittiğide kalp kapağımda açılma olduğu soylendi son zamanlarda da sol göğüs kafesimin altında bir şişlik var ağrı var. ne yapmam gerekiyor bu açılmaların dereceleri var mı ne kadarı onem taşıyor?

  • Şikayetleri sadece kapak çökmesine bağlamak doğru olmayacaktır. Hafif dereceli kapak çökmeleri genelde tedavi gerektirmez ve ilerleme potansiyeli düşüktür.

 265. Merhabalar. Fitness egitmenligi yapiyorum. 10 yil once mitral kapak prolapsusu teşhisi konulmustu. Cok fazla sikint yasamadim spor esnasında da aktif spor yapiyorum. L-carnitine kullanmak istiyorum ancak sorun teskil eder mi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim hocam. Saygilarimla

  • ek katkısız l-carnitine kullanmanız kapak prolapsusu üzerinde ek sorun yapmayacaktır.

 266. 18yaşında mitral kapak prolapsusu dendi. Bi aralar beloc zok kullandım. Çarpıntımda gitmişti. Şimdi 19um ve bu 3 gün önce sol baş parmağımda damarım çeşmeyi sonuna kadar açmış gibi atıyo sonra tık tık tık azalıp bitiyo. Bu ilk karşılaştığım gün sıktı. Sonra ki gün sadece gece oldu bi süre. Şimdi sabah bi defa oldu yok.Bu nedir?

  • Şikayetiniz ile prolapsus arasında bağlantı görülmemektedir. Düzelmeyen durumda genel muayene olabilirsiniz.

 267. hocam meraba.3 ay boyunca boxla ugraşyordum ve spor esnasında öksürük başladı göğüs bölümne gittim bir şey çıkmadı daha sonda eko ve ekg çekildim sonuç kâğıdında mitral kapak yapısı amvl gevşek ve elonge yapılı mitral yetmezliği min 1 my yazıyor tanı olarakta venöz yetersizlik var.Spora tekrar başlamamda bi sakınca var mı hayat şartlarımı bu tanılar etkilermi.(Alkol ve sıgara kullanıyorum belirtmek isterim)

  • Kapak hastalığının derecesi spor yapmaya engel teşkil etmiyor. Spor sırasında sıvı desteği almanız önemli.

 268. Merhaba hocam lutfen sorularımı cevaplayın shimdiden tesekkurler. Hocam dün bende çapıntı oldu ara sıra çarpıntı oluyor. Hocam sorum şu. Dun sisteskopiyi kulağıma takdım kalp vurgularımı sayım. O anda hocam inanın doğru söylüyorum belkide mantiksiz ama inanin dogru soyluyorum kalp vurgularımı sayarken sisteskopi kulağımda bir anda fenalık hissi geldi kalbim durdu ve yeniden çalışdı. İnanın doğru soyluyorum kendi kulaklarımda dupdup ses biranlık kesildi ve yeniden başladı. Bu ne hocam gunde 2.3kez oluyor bazende cok. Cok kotu bir hiss beni mahv ediyor lutfen yardım edin cevaplarınızı gozluyoruz. Tesekkurler ederiz.

  • Ekstra atımın tetiklediği panik atak yaşamışsınız. Ek tedaviye gerek olmayacaktır.

 269. hocam merhaba, geçen gün yolda yürürken kalbimde çarpıntı hissettim.Çok hızlı ve düzensiz atıyordu.Acile gittik svt çıktı.Damardan ilaç yaptılar.sonra kardiyolojiye muayne oldum dideral 1×1 veya günde 1,5 tane verdi 6 ay kullanmam gerektiğini duruma göre 1 senede kullanaiblirsin dedi.Başka bir kardiyologa daha gittim, oda dideralin çok eski bir ilaç olduğuunu yan etkilerinin daha fazla olabileceğini söleyerek beloc 50mg yazdı.Sizce hangisini kullanmaliyım ? saygıar.

 270. iyi günler Hocam ben bu gün eko yaptırdım Dr bana concor 5mg önerdi ve bana mitral prolapse hastası olduğumu söyledi bu konu da sizin önerinizi de öğrenebilir miyim

  • Concor sadece şikayete yönelik verilmiş bir tedavi olup, prolapsusu düzeltmeyecektir. Düzenli takip faydalı olacaktır.

  • kolesterol değerlerinin 2 ay sonrasında tekrarı iyi olacaktır. eko değerleri normal sınırda görünüyor.

 271. Hocam ben 25 yasindayim kalpte bir sıkışma oluyo sol taraftan bir sıkışma başlıyo kalbim aşırı derecede hızlanıyo ve boğazıma kadar çıkıyo sonrada beynime kadar çıkıp beynim patlicakmis gibi olup gözlerim karariyo kalp damar cerrahisine kadar gittim hiçbişey yok dediler bi uzman doktor doğuştan kalp kapakcigi cokukmus dedi ameliyatı falan yok dedi ben bunun sonucunu nereye gittiysem bulamadim bana Allah rızası için yardımcı olun

  • Şikayetler panik ataklarla ilişkili olabilir. basit kapak çökmeleri bu şekilde ciddi sıkıntılar oluşturmaz.

 272. Hocam benim kalpte bir sıkışma oluyo sol taraftan bir sıkışma başlıyo kalbim aşırı derecede hızlanıyo ve boğazıma kadar çıkıyo sonrada beynime kadar çıkıp beynim patlicakmis gibi olup gözlerim karariyo kalp damar cerrahisine kadar gittim hiçbişey yok dediler bi uzman doktor doğuştan kalp kapakcigi cokukmus dedi ameliyatı falan yok dedi ben bunun sonucunu nereye gittiysem bulamadim bana Allah rızası için yardımcı olun

 273. Hocam merhaba.20 yasindayim tecilimi bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum.gecen yaz kalp muayenesi oldum doktor kalp kapakciginda çökme oldugunu zayif oldugumdan kaynaklandigini söyledi.ve hala kilo alamamdm.53 kiloyum boyum 1.77 cm.bu çökme askerlik icin engel midir?

  • Basit kapak çökmeleri askerliğe engel değildir.Özellikle romatizmal kapak hastalıkları askerliğe engel oluşturabilir.

 274. HOCAM İYİ GÜNLER..
  Bir hafta önce bana mitral kapak gevşekliği tanısı konuldu. Bu yüzden beloc isimli ilaç verildi. Fakat şuan pek fayda etmedi gülerken yavaş yürüdüğüm halde bile kalbimde batma hissi ve titreşim oluyor. Bu titreşim ve batma hissi hiç geçmiyor geceleri dahada artıyor sırtıma vuruyor ağrılar bu yüzden uyuyamıyorum.İlaç faydasını daha uzun sürede mi gösteririr? Yoksa tekrar hastaneye mi gitmeliyim?

  • ilaç etkisi için bi süre daha beklemek iyi olacaktır. ek ağrı kesici kullanmak şikayetleri dahada azaltacaktır.

  • Askeri okullarda romatizmal kapak hastalıkları engel teşkil edebiliyor ama polis okulu için net mevzuat bilgim yok

 275. doktor bey hafif aort yetersizliği teshisi konuldu ve polıs okulundayım ankaraya gonderıldım bu yuzden sızce oradan nasıl bı sonuç ıslenır

 276. Merhaba hocam 17 yaşındayım halsizlik carpıntı nefes darlığı gibi şikayetlerden kardoloji bölüüne gittim doktor ölçtü çevresini falan kalbin ultrasonda , kan tahlili falan yaptırdıherşey normal dediama ben doktordan pek memnun kalmadım çok suratsızdı ondan 2 gn sonra baska doktora gittimordada non klasik mvp ve hafif my teshisi koydu ve bana agır spor sakın yapma dedi sana yasak dedi Şimdi benim sorum şu hocam benim spor hayatımın bir parçasıydı onu bırakmam çok koay olmayacak ben ağır sporu bıraksam tempo gerektiren sporlara başlasam sorun olurmu cevaplarsanız sevinirm şimdiden tesekkurler

  • Enfeksiyona bağlı burun kanamaları izlenebilir. Muayene olmanız faydalı olacaktır.

 277. Hocam bugunku muayeneme göre:
  Lvd:5.0 cm, La:2.95cm, Aort Kökü: 2.85cm, Rv: 2.2cm, Ivs: 0.85cm, Ad: 0.8 cm, MY(min), TY (min), Pabs:14 (önce normal demisti sonra değiştirdi)
  Trikuspit kapak analusu mitral kapak analus düzeyinin 8 mm distalinde izlendi. Ebstein anomalisi? ,NLVSF , EF %58

  Hocam lutfen cevap verin dr’un söylediklerinden sonra yaptigim araştırma beni korkuttu ????

  • Bulgular doğuştan gelen bir kalp hastalığı ile uyumlu gözüküyor. sağ karıncık büyüklüğü ve basıncı normal sınırlarda ise müdahaleye gerek kalmayacaktır. Ebstein anomalisi hafif formlarında tedavisiz takip tercih edilebilir.

 278. Hocam ben 6 aylık hamileyim. Kalbimde ufak delik ve kalp kapagimda çökme var geçen kalp doktoruma gittim ağrılarından dolayı çarpıntım çok vardi doktorumda holder takti 24 saat boyunca üstümde kaldı kalbimde çarpıntı ve kalp atisimda hızlanma ve daha başka şeyler söyledi ilaç kullanmam lazımmış ama hamile oldugum için vermedi çocuğa zarar verir dedi ilaçlar ve suan çok kötüyüm 1 hafta dir yataktayim sadece sol göğsümde uyuşma ağrı çarpıntı midemde ağrı var kalbimde sıkısıyor uzanamiyorum yatamiyorum nefesim kesiliyor sanki kalbim duracakmis gibi oluyor uyusam bile oturarak yatıyorum günde ancak 1 saat yatabiliyorum bir lokma birsey yesem midemi tutuyor ağrım daha çoğalıyor çok kötüyüm halen yataktayim zaten lütfen ne yapmam 2 gece üst üste acile gittim serum da verdiler ağrı kesici tabi ama ağrım geçmedi geçmiyor hiç iyi değilim lütfen cevap verin

 279. Merhaba hocam. Ben Moskovada hastaneye gittim kontrole doktor bana koraksan ilaci uyğun gördü. Hocam bu ilac nasıl bir ilac? Ben henuz kullanmiyorum. Size bir soralim dedim. Hocam shu ilac hangi ilac grupna dahildir? Teşekkür ederiz.

 280. İyi gunler hocam ben bugun hastaneye kalp carpintimdan dolayi gittim kalbime ultrasonla baktilar ve kalp kapakcigimda kalinlasma oldugunu soyledi normalde yaprak kadar ince olmasi lazimken benimki kalinmis normalde mesela oturmakta oldugum zaman kalbim cok kotu atiyor nefes almada zorlaniyorum acaba ilerde bi sıknti yaratirmi
  Yasim 17

  • Kapak hastalıkları çarpıntıyı tetikleyebilir. Şikayetleriniz belirgin ise ritim holter yaptırmanız yol gösterici olur.

 281. Merhaba hocam.28 yasindayim.her yil kontrole gidiyorum.son 3 yildir kışın bile terlemem oluyor.suan ilac kullanmiyorum.yorumunuzu beklerim.saygilar…
  Lvef:60. Sol atrium:3,9
  Lvesc:3,3. Aort kökü:3.1
  Lvedc:4,7. Rv:2,5
  Ivs:1,0.
  Arka duvar:0.9
  Mitral yetmezligi:hafif
  Mva:1,7cm2
  Transmitral grd:11,6/3,0mmhg
  Aort yetmezligi:hafif
  Av max:1,6m/sn
  Trikuspit yetmezligi:orta
  Pab(sist):46mmhg
  Pulmoner kapak:26/11mmhg
  Mitral kapak uclari kalinlasmis izlendi.
  Sol ventrikul lokal duvar hareket kusuru izlenmedi.sag yapila normal boyutta izlendi.ias intact,hepatik venler olagan izlendi.perikardiyal mayi izlenmedi.vci solunumla kollabe oluyor.

  • İlerleyici bir kapak hastalığı mevcut. Şu an için takip yeterli gözüküyor. Tuzu azaltmanız faydalı olacaktır.

 282. Merhaba hocam bende hafif derecede mvp var ve perşembe günü 20 lik diş çekimim olacak. Dişim enfeksiyonluymuş şu an antibiyotik kullanıyorum. Ya çekim olduğu gün antibiyotik işe yaramamış olursa ve kalp kapakcığı iltihabı oluşursa..

  • MVP de kapak enfeksiyonu riski romatizmal hastalıklara göre daha düşüktür. Mevcut tedavi yeterli olacaktır.

 283. iyi günler hocam ben 6 senedir kalp için diltizem concor kullanıyorum tek doktora bağlı kalmamak için 3 farklı kardiyoloji hekimine göründüm üçüde farklı birşey söyledi taşikardi ritim bozukluğu ve son gittiğimde doğuştan kalp kapağında bir çökme olduğunu söylediler doktor muayenesi sırasında çarpıntı oluştu uyku testine aldılar gece çarpıntılarımın olduğu gözlenmiş yalnız ben 3 ayrı doktordan 3 ayrı taşhis ve ilaç duyunca ne yapacağımı şaşırdım beni bu konu da aydınlatabalir misiniz

  • Verilen ilaçlar çarpıntıya yönelik. Kesin yorum için tetkiklerin değerlendirilmesi ve yeniden muayene gerekir.

 284. Meraba doktor abi ben bundan 5 ay öncesinde baslayan bi tansiyon yüksekliqi var yaşım 20 ve kısmen hergun hastaneye dil alti almaya qidiyorum arastrma hastanelerine qittim bobrekte biseyin olmadıqinı ancak kalpte carpntı olduqunu solediler ilac verdiler nabız olarakta yüksek genel olarak tansiyonum normal seviyede olduqunu zamanlarda bile nabız yüksek cıkıyo fakat qöğsümde ele qelinen bi kitle var bunu arastrıyolar merakım suki göqsumdeki kitle tansiyonumu yükseltirmi

  • hipertansiyon için erken bir yaş.ayrıntılı araştırma yapılması gerekir. tansiyon yükselmesi çarpıntıyı tetikleyebilir. tansiyon yüksekliği varsa düzenli tedavi gerekir.

 285. merhabalar hocam,
  bende de mvp mevcut. eser miktarda da kan kaçırıyordu kapakçık. ancak dr çok önemli olmadığını söyledi. yalnız yılda 2-3 kez ciddi çarpıntılar oluyor. bu anda bir 5-10 dk geçtikten sonra dideral alıyorum. bazen geç etki ediyor. şiddetli çarpıntı anında ne tavsiye edersiniz? panik yapmamaya çalışıyorum ama yine de heyecanlanıyorum… ve bu çarpıntı direkt olarak stresle mi alakalı? son 2 çarpıntıda dil altıma şeker alınca geçti. bu tesadüf mü yoksa başka bir şey göstergesi mi? teşekkürler.

  • mvp çarpıntı ataklarına sebep olabilir. nadir çarpıntı yaşayanlar için dideral iyi seçim. şeker düşmeside çarpıntı yapabilir. tetkik yaptırmanız faydalı olacaktır.

 286. Merhaba hocam mitral yetersizliği (1+) oldugu söylendi tahlil sonucumda mitral kapak yapısı ve haraketleri normaldir 1+ mitral yetersizliği izlendi sol atrium boyutları normaldir yazıyo ne yapmalıyım nasıl bir tedavi önerirsiniz ciddi bi sorun var mı

  • Herhangi bir şikayetiniz yoksa 2-3 yılda bir eko ve yıllık muayene yeterli olacaktır.

 287. Merhabalar hocam kalbimde hafif ağrılarim var bazende çarpıntım oluyor ozellikle yatıp kalktığımda kalbim çok hızlı atıyor sanki yerinden cikacakmis gibi oluyor normalde hızlı atıyor elim ayağım titriyor bu neyden kaynaklanıyor olabilir hastaneye gitmeme gerek varmı cevabınız bekliyorum ….

  • Çarpıntıya yönelik muayene olmanız iyi olacaktır. Basit bir kansızlık dahi şikayetlerinize sebep olabilir.

 288. Hocam Merhaba benim kalbimde sinüs tasikardi var bu sabah ilk defa uyandigmda kalp atislarimin artışı ile uyandim elim ayagimda titreme ve halsizlik vardi bu neden kaynakli olabilir ilk defa bu şekilde ritim bozukluğu ile uyandim .

 289. Merhaba hocam benim kalbimde ufak bir delik var ve kalp kapağında çökme var şimdi 5 buçuk aylık hamileyim şimdi ağrım çoğaldı sol göğsümde uyuşma ve karıncalanma oluyor iğne batar gibi bir hoş veriyor ağrım çok oluyor bu son 5 ayliktan sonra oldu ne olur cevap verin doktorum 2 ayda bir kontrole yada 1 ayda 1 defa kontrol istedi çok bunaliyorum nefesim kesiliyor lütfen cevap verin teşekürler…..

  • Kalp kapak çökmeleri ve küçük kalp delikleri genellikle hamilelikte sorun çıkarmaz. Şikayetleriniz için ağrı kesici tedavi alabilirsiniz.Doğum öncesi tekrar muayene faydalı olacaktır.

 290. Hocam iyi aksamlar ben 25 yaşındayım kalp doktoruna gozuktum fakat bir sorun olmadigini soyledi ancak benim batma cok oluyor ve teklemelerim cok fazla birden durup sanki tekrar atiyor nefesim kesiliyor o an sizce neden boyle oluyor tesekkurler simdiden…

 291. hocam mitral kalp prolopsu var denildi eko sonucum
  IVSd 10 mm
  LVIDd 45 mm
  LVEF 65 %
  LA 32MM
  Aort.an. 25 mm
  Aort.Asc 30 mm

  şu anda askerım bu askerlık muafıyetı gerektırecek bı durum mu bıde mıde ust kısmımda 1 haftadır hıc dınmeyen bır agrı bunla alakası varmıdır
  TESEKKURLER…

  • Kapak yetersizliği olmayan hafif prolapsus vakaları genelde askerliğe engel teşkil etmez.

 292. Sonucumda mitral ön kapakta sistol sırasında annülüsü geçmeyen hafif düzeyde çökme izlenmiştir.Tabloya anlanlamlı yetmezlik eşlik etmemektedir.Bunu acıklayabilirmisiniz hocam?

 293. Hocam merhaba kalbimin sol kapakçığında hafif eğrilik varmis bunu ultrason ile tani koydular. Ve2 gundur oturdugum yerde carpinti oluyo.Namaz kilarken secdede sanki girtlagima bir sey baski yapiyor gibi doktora gitmeye korkuyorum acaba sorun nedir nasil tedavi edilir.Teşekkür ederim

  • Kapak çökmeleri çarpıntı sebebi olabilir. Şikayetleriniz sık ise ritim holter faydalı olacaktır.

 294. Kalp hastalikları bogazda ağrı sıkışma kulakta ve boyun damarlarında dolgunluk hissi yaparmı.minimal kapak yetmezligi var ara arz carpıntım oluyor.bu arada hiper tansiyon hastasiyim.

  • göğüs ağrısı olmaksızın kalp ağrısının boyun ve çeneye yayılması nadirdir.

 295. Dr.bey ankilozan spondalit hastasiyim.yemek yedikten 10 dk sonra kalp atışım hizlaniyor.ilk türbulansa giriyor sanki sonra hizli atmaya başlıyor.tuvalet ihtiyacim beliriyor.sanki kalpbim sekteye uğrayip biirden hizlaniyor .holter taktılar bişey çıkmadi

  • Holter normal sınırdaysa ek tetkik gerekmeyecektir. Ankilozan spondilit hastaları kapak hastalığı açısından takip gerektirir.

 296. Merhaba hocam benim 2 yaşımdan beri kalp kapakçığı çökmesi var ama bu sene bir farklı sanki durduğum halde nefes nefese kalıyorum 2 adım atmam nefes almamı zorlastırıyor ve sanki kalbime kemiğim batıyor canımı yakıyor vücudum uyusuyor kötü sonuç çıkacak diye hastane gitmeye korkuyorum kendimi avutuyorum yardimci olursanız sevinirim.

  • Şikayetlerniz tamamiyle kapak çökmesine bağlı olmayabilir. Basit bir kansızlık dahi aynı şikayetlere yol açabilir. Muayene olmanız faydalı olacaktır.

 297. Merhaba hocam benim 2 yaşımdan beri kalp kapakçığı çökmesi var ama bu sene bir farklı sanki durduğum halde nefes nefese kalıyorum 2 adım atmam nefes almamı zorlastırıyor ve sanki kalbime kemiğim batıyor canımı yakıyor kötü sonuç çıkacak diye hastane gitmeye korkuyorum kendimi avutuyorum yardimci olursanız sevinirim.

 298. Merhaba hocam 15 yaşındayım 13 yaşımda kalp Ağrısı ile doktora gittim bana kalp kapakçığında çoküklük olduğunu söyledi ve her yıl kontrole gel dedi bende 2 ay önce gittim normal olduğunu söyledi ve yine kalp kapakçığında çoküklük olduğunu söyledi fakat şuan yine ağrı var azda olsa yanma hisside oluyor sol ve sağ tarafta ağrılar var acaba kalp kapakçığında çokmesinden daha farklı bişey mi var ?

  • Kapak çökmeleri sizin yaş aralığınızda sık izlenir. Çoğu erişkin dönemde kaybolur. Bol sıvı alımı ve takip yeterli olacaktır.

 299. Hocam sizden de yardım istiyorum mvp polis olarak çalışmama engelmidir.My için doktorum rapora çalışmaya engel değildir polis olur yazdı.mvp için endişeleniyorum. Şimdiden teşekkürler