GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ BELİRTİSİ OLABİLİR

4
2235

Göğüs ağrısı, herhangi bir yaşta ve herhangi bir işi yaparken görülebilir. Ancak, kalp hastalıklarının en büyük belirtisinin göğüs ağrısı  olduğu unutulmamalıdır.

Gögüs ağrısı, diğer vücut ağrıları gibi sık görülen ancak insanları ciddi şekilde korkutan bir klinik durumdur. Korkutucudur; çünkü altta yatan bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Gögüs ağrılarının en sık sebebi kas iskelet sistemi kaynaklı olmasına rağmen risk faktörleri olan kişilerin kalp hastalığı açısından bir kardiyoloji kliniğine başvurmasında fayda vardır.

Kalp kaynaklı gögüs ağrıları kalp zarına, kalp kapak hastalığına, kalp kası  iltihabi hastalıklarına ve koroner damarların daralmasına bağlı  oluşabilir. Bu sayılan sebepler arasında beklide en korkutucu olanı koroner damarların daralmasına bağlı gelişen göğüs ağrılarıdır. Çünkü bu ağrılar yaklaşan veya akut bir kalp krizinin bulgusu olabilmektedir.

Koroner damar daralmasına bağlı gelişen ağrılar 2 kategoride incelenebilir.Ağrı  sebebi damar daralması sonucu kalbin dokularına giden oksijen miktarının azalmasıdır.

Damarlardaki daralma yavaş yavaş gelişen hastalar uzun süre şikayetsiz seyreder. Bu tür hastalarda genellikle efor sonrası gögüs ağrısı  olur ve belirli bir istirahat sonrası düzelir.Bu duruma ‘anjina pektoris’ denmektedir Bazı insanlarda ağrı yerine nefes darlığı, gögüste sıkıntı huzursuzluk hissi olabilir. Bu şikayetlerde gögüs ağrısı eşdeğeri olabileceği için atlanılmaması gereklidir. Şeker hastalığı olanlarda bu ağrılar hiç olmayabilir hatta sessiz kalp krizi görülme olasılığı mevcuttur. Bu tür hastaların düzenli doktor kontrolünde olması önerilmektedir. Tipik anjİna ağrısı şiddetli, boğulma tarzında bir ağrıdır. Göğüsün tam ortasında hissedilir. Hasta dinlendiğinde geçer. Bu tip hastalar ağrılarını belli etmemek için vitrine bakar gibi yaparak yolda dinlenirler. Bu nedenle vitrin hastalığı adı da verilmektedir. Ağrı sol kola, sırta omuz ile boyuna ve çeneye bazı hastalarda sağ omuza da vurabilmektedir.

Kalbe giden damarların ani tıkanması miyokard enfarktüsü denilen duruma sebep olur. Bu durumda gelişen göğüs ağrısı genellikle şiddetli, uzun süreli ve sıkıştırıcı tarzdadır. Sol kol, boyun ve çeneye yayılım olabilir. Ağrının yanı sıra bulantı, kusma, soğuk terleme, gittikce artan bir tedirginlik baş dönmesi , nefes darlığı,halsizlik gözlenebilir.Eğer ani tıkanan damar küçük bir dal ise olay fazla büyümeden önlenebilir. Büyük damarların biri tıkanmışsa hastanın yaşamını tehlikeye sokacak olaylar gelişebilir. Kalbin bir bölgesine kan gidememesi, kalp kasının beslenmemesine ve bir bölgenin tahrip olmasına yol açacağından bu durum, kalbin pompa gorevini yerine getirmesini kısıtlayabilir ve kalp yetersizliği ile sonuçlanabilir. Bu nedenle sebepsiz inatçı ağrılarda hastaların zaman kaybetmeden uzman hekime başvurmaları önemlidir. Bu tür hastalarda genellikle yoğun bakım şartlarında takip ve tedavi gerekmektedir.

Bu yazı ile ilişkili çektiğimiz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam ben 3 aydır sıkıntı çekiyorum hiç birşey yokken bir anda ensemde bir sıcaklık bir bayılma hissi geliyor ve kalbim çok sert çarpıyo sürekli bayılcak gibi oluuorum nabzım 170 e çıkıyor ellerim ayaklarım kafam uyuşuyor ve hergün akşam saatlerinde yaşıyorum bu sıkıntıyı kardiyoloğa gittim ultasron yaptı bir şey yok dedi bunun sebebi ne olabilir gün için de sürekli yorgunum sol kolum göğsüm ve sırtım ağrıyor

 2. Hocam merhaba ben 13 yaşındayım.
  Çarpıntı şikayetlerimden dolayı acile gittim acildeki doktor steteskop ile baktığında bir uğultu geldiğini söyledi ekg çektirdi.
  Ekg temiz çıktı fakat kardiyolojiye git dedi
  Gittim ve ordada ekg ve tansiyon ölçtürttüm en sonda eko çektirdim ve doğuştan mitral kapak arterim uzunmuş bunun yanında hafif my var dedi ondan sonra bana POTS için yine tansiyon ölçümü yaptırdı ayağa hızlı kalktığımda nabız 110 olmuştu.
  Bir kaç tavsiye verdi kahvaltı yap dedi meyve suyu iç ve ayağa yavaş kalk dedi ve sonra ilaç vermeden 6 ayda bir bakım var dedi hoplayıp zıplayabilirsin dedi ve gönderdi.
  Bu günlerde su içiyorum ve faydasını görüyorum çarpıntılarım azalıyor
  Sizce arter uzunluğu bu yaşta normalmi düzelirmi lütfen cevap verin 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz