KORONER ANJİYOGRAFİ, BALON-STENT İŞLEMLERİNE NASIL HAZIRLANALIM?

804
21039

Doktorunuza muayene oldunuz, çeşitli tetkiklerden geçirildiniz ve sonuçta doktorunuz kararını size açıkladı: ‘’koroner anjiyografi’’

Hemen paniklemeyin, moral bozukluğuna hiç gerek yok. Ameliyat olmuyorsunuz. Farzedin ki sizden tomografi, endoskopi benzeri bir tetkik istenmiş. Koroner anjiografi sadece bir tanı yöntemidir, tedavi edici etkisi yoktur.

Koroner anjiografi kalp damar darlıklarının gösterilmesinde gelişen teknolojik yeni yöntemlere rağmen ‘’altın standart’’ tetkik ünvanını korumaktadır.

Koroner anjiografi, kalbi besleyen damarların kontrast madde denilen boyalı bir sıvı verilerek röntgen ışınları yardımıyla görüntülenmesidir. İşlem ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Kesinlikle bir ameliyat değildir. Hasta anestezi almamakta, işlem sırasında doktorla konuşabilmektedir.

Koroner anjiografi için nasıl bir hazırlık yapmalıyız?

Öncelikle, işlem ile ilgili doktordan ayrıntılı bir açıklama almakta fayda vardır. Bu şekilde hem hastanın stresi azalır, hemde anjiografiye hazır bir şekilde hastaneye geliş mümkün olur.

Hasta kullandığı ilaçları kesinlikle kesmemelidir. Kullanılmaması gereken tek ilaç kanı sulandıran ‘coumadin’ dir. Genellikle kapak hastalığı ve ritim bozukluklarında kullanılan bu ilacın kesilme süresi ile ilgili doktordan bilgi alınmalıdır. Anjiyografinin yapılış saatine göre şeker hastalarının kullandığı ilaçların işlem sabahı alınmaması gerekebilir. Hasta kullanmakta olduğu ilaçlarıda yanında hastaneye getirmeyi unutmamalıdır.

Koroner anjiografi için genellikle kasık damarları giriş noktası olarak kullanılmaktadır. Kasık bölgesine yapılan lokal anestezi sonrası damara kanul denilen bir kılıf yerleştirilir ve işlem bu kanul içerisinden yapılır. Anjiyografi olacak hastaların hastaneye gelmeden önce banyo ve kasık traşlarını mutlaka yapmaları gerekmektedir. Son yıllarda kol damarları kullanılarak anjiografi yapan merkezlerin sayısı artmaktadır. Genellikle el bileğindeki damar giriş noktası olarak kullanılmaktadır ve hastalar anjiyografi sonrası 2 saat içinde taburcu olabilmektedir. Anjiografi işlemi bittiğinde kasık yada kol damarlarına konulan kanul çıkarılır ve giriş yerine yaklaşık 10-15 dakika bası uygulanır. Sonrasında bu yer pansumanla kapatılır ve üstüne kum torbası konularak hasta takip edilir. Kasık damarları kullanılarak anjiyo olan hastalar 6 saat sonunda komplikasyon yoksa taburcu edilirler. Son yıllarda anjiyografi sonrası damardaki giriş yerinin özel bir cihazla kapıtılması yöntemi çoğu merkezde uygulanmaktadır. Bu yöntemde ‘’angioseal’’ denilen bir cihazla damardaki iğne giriş yeri klipslenmekte ve hasta 2 saat sonrasında evine gidebilmektedir. Bu yöntemle kasık bölgesinde gelişebilecek kanama komplikasyonu en aza inmektedir.

Hastaneye gelirken aksi söylenmedikçe aç gelinmeli, önceden yapılmış tetkikler getirilmeli sağlık güvencesi olan hastalar karnelerini yanında bulundurmalıdır. Hasta pijama, terlik gibi kişisel eşyalarını yanına almalıdır.

Hastaneye yatış sonrası hastalardan böbrek ve kanama fonksiyonlarını değerlendirmek için kan alınır, genel muayene yapılır. Hastalara işlem öncesi kan sulandırıcı aspirin ve sakinleştirici ilaç verilir, sonrasında da işlem için anjiyografi salonuna alınır.

Anjiyografide kullanılan boyalı maddeye alerji 1000 de 1 görülmekte olup, bu oran işlem öncesi yapılacak tedavi ile daha da azaltılabilmektdir. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip olanlar, önceki tetkiklerinde kullanılan boyalı maddeye karşı alerji gelişen hastalar mutlaka doktorlarına durum hakkında bilgi vermelidirler.

Hastalar anjiyografi salonuna alındıktan sonra sırtüstü şekilde masaya uzanır, anjiyografi için girişim yapılacak bölge steril madde ile silindikten sonra, hastanın üstü steril örtü ile kapatılır. Hastalar genellikle ağrı hissetmez. Lokal anestezi sırasında geçici ağrılar ve anjiyografi sırasında sıcak basmaları ve hafif bulantı hissedilebilir. İşlem sırasında hastaların şikayetlerini doktorlarına belirtmeleri gerekir.

Anjiyografi sonrası hastalar takip için yataklarına alınır. Kasık ve kol damarına takılmış olan kanül çıkartılır. 10-15 dakikalık bası sonrası baskılı bandaj ile damarın giriş noktası kapatılır. Kum torbası konulur ve 2-6 saat sonrasında hastalar taburcu edilir. Hastalara anjiyografi sonrası 2-3 günlük istirahat önerilir. Hasta evde işlemden 24 saat sonra bandajları çıkarabilir ve banyo yapabilir. Kasık bölgesinde küçük çapta morluklar özellikle şişman kişilerde gelişebilir ve bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Kasık bölgesinde şişlik, bacakta soğukluk ve ağrı gelişmesi, iğne yerinde akıntı ve kanama olması olağan değildir ve bu durumlarda hasta doktoruna başvurmalıdır.

Anjiografi sonrası damarlardaki darlık derecesine göre ilaç tedavisi, balon-stent tedavisi veya ameliyatla tedavi kararlarından biri verilir. Balon-stent kararı verilen hastalarda tedavi anjiografi ile aynı zamanda yapılabilir. Balon-stent işlemi uygulanan hastalar genel olarak 1 gün takip edildikten sonra taburcu edilirler.

Madem koroner anjiyografi bu kadar rahat ve kısa sürede yapılıyor; herkese anjiyografi uygulayalımmı?

Koroner anjiyografi de diğer tıbbi tetkikler gibi komplikasyon riski taşımaktadır. Anjiyografi sırasında ortalama ölüm riski 1400 vakada 1 ( % 0,07) olup genellikle yaygın damar hastalığı olan kişilerde gelişmektedir. Yine kalp krizi ve felç riski 1000 vakada 1 dir. Anjiyografi sırasında özellikle yaşlı kişilerde kalbi besleyen damarlarda zedelenme ( % 0,1) ve acil ameliyat ihtiyacı olabilmektedir. Daha sık gözlenen komplikasyonlar ise geçici olup giriş yerinde kanama, morarma ve şişlik, ritim bozuklukları, bulantı, kusma, tansiyon düşmesi ve tansiyon yükselmesidir. Komlikasyon riskleri göz önüne alınarak sadece ihtiyaç duyalan kişilere koroner anjiyografi yapılmalıdır. Koroner anjiyografiyi EKG çekimi gibi rutin tarama testi olarak kullanmak doğru değildir.

Anjiyografi için de tamamen tehlikesiz, hiçbir şey olmaz demek mümkün değil. Ama ‘Anjiyo tehlikeli’ gibi bir düşünceyi akla getirecek bir durum da yok ortada.

KİMLERE KORONER ANJİYOGRAFİ YAPILIR?

Yapılan muayene ve tetkikler sonrası kalbi besleyen damarlarda darlık şüphesi olanlara

Kalp krizi geçirenlere

İlerlemiş kalp kapak hastalığı olanlara koroner anjiyografi yapılmalıdır.

804 YORUMLAR

 1. Merhabalar hocam, 65 yaşındaki annemin bt sonucudur ayrıca kendisine 3 kapakta orta seviye yetmezlik olduğu da söylendi bu durumda neler önerirsiniz durumumuz nedir şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar

  KORONER BT ANJIO VE 3 BOYUTLU GÖRÜNTÜLEME TETKİKİ
  Tetkik tek anatomik bölgeye yönelik elde edilmiş olup üç boyutlu görüntüler oluşturularak değerlendirilmiştir.
  Yapılan kalsiyum skorlama incelemesinde Agatston skoru 39’dır. Hafif düzeyde plak yükü olup hafif düzeyde koroner arter hastalığı riski mevuttur
  Kalp kontur ve büyüklüğü normaldir.
  Kalp boşlukları içerisinde kitle ya da trombüs izlenmedi.
  Aorta ve pulmoner arter çapları normaldir.
  Sağ koroner arterin kalibrasyonu ve lümen içi kontrast doluşu normaldir.
  Sağ koroner arter dominanttır. PLB, PDA patenttir.
  Sol ana koroner arterin kalibrasyonu ve lümen içi kontrast doluşu normaldir.
  LCX distalde rudimenter seyir göstermektedir.
  Erken çıkışlı zayıf dolan OM1, OM2, iyi gelişmiş OM3 dalı mevcuttur.
  LAD proksimal kesimde anlanlı darliga neden olmayan miks plaklar izlenmiştir. iyi gelişmiş D1 patenttir.

 2. Daha dün yaptırdığım bt anjiyografi sonucu olarak

  Konturları, kalibrasyonu ve seyri olağandır. Belirgin bir stenoz ve plak saptanmamıştır. Orta düzeyde gelişmiş D1 izlenmiştir. LAD orta segmentte fibriler düzeyde myokardiyal bridging izlenmiştir

  Şeklinde bir ibare yer almaktadır ne anlama gelmektedir

  • takip eden doktor daha net açıklama yapacaktır. kalsiyum skoruna bakılabilir.

 3. Merhaba hocam, annem 3 hafta önce anjio oldu. 2 hafta sonrası rca proksimal %70 darlık için stent uygulandı. Sağ femoral arter önceki anjioda sertleşmiş ve stent işlemi sırasında kesi ile shit takılmış. Bacağında aşırı elektriklenme ve ağrı hissetmiş. Shit çekilince kanaması zor durdu. Şuan 5. gününde ve kasıkta arter hattı boyunca yaygın şişlik ve ağrı tarifliyor. Kısa süreli de elektriklenme hissetti. Hipotansiyon sorunumuz da çıktı. Bu durum normal mi. Anevrizmadan şüphelenmeli miyiz

 4. 44 yaşındayım ,Nefes darlığı ve çarpıntı şikayetlerim oluyordu arada bunun üzerine göğüs hastalıklarına gittim tetkiklerinden sonra ciğerim temiz çıktı ve beni KARDİYOLOJİ ye yönlendirdi EKG EFOR ve BT tomografi çekildi tomografi sonucum ;
  RCA sağ ve sol koroner küspitler birleşme yerinden normale göre yüksek orjin almaktadırorjinden sonra yaklaşık 8 mm uzunluğunda interarterial seyir göstermektedir bu seviye lümeninde daralma dikkati çekmiştir.. bu sonuca göre amaliyat olmam gerektiğini söylediler
  Değerli hocam sizin görüşürüz nedir şuan nefes darlığım falan geçmiş durumda

 5. Hocam merhaba, annem 2016 yılında kalp spazmı geçirdi, baloncukla damar açılıp taburcu edildi. 2019 da aynı damarda tıkanıkla kalp krizi geçirdi ve çok hızlı müdahale ile hasarsız Stend ile atlattı. 2023 itibariyle, dün gece yeniden kalp spazmı geçiriyor, aynı damarda farklı bir yer tıkanıyor, Stend ile açılıyor ve damarın ince olduğunu söylemişler. Annem 60 yaşında, 50 kilo, çok hareketli ve heyecanlı biri. Benim sorum şu, sürekli aynı damarın tıkanması garip değil mi? Bu damar sürekli anjiyo ile işlem görüyor, bu problem olmaz mı? Acaba bigün bypass gerekir mi? Kolesterolü ilaç ve diyet dışında nasıl düşürcez bir yol bulamıyoruz? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim çok teşekkürler

  • Hastalığın ilerlemesi ilaç tedavisinin yetersiz ve yaşam tarzının sağlıklı olmadığını gösterir.

 6. Merhaba hocam bugün babama anjiyo yapıldı ve 3 damar tıklandığında 3 stent takildi gunduznkonusmada hiç bir problem yokdu fakat akşam 15_20 dk lik bir konuşmada zorluk cekdi cok üzüldük perişan olduk hastanede nöroloji olarak her şekilde takibi yapıldı hic bir şey cikmadii 15. 20 dk dan sonra düzeldi bu sürecin tekrari yaşanır mı.hocam ve neden olmuş olabilir

 7. Merhaba doktor bey, annem 1 ay içinde 2 ayrı anjiyo operasyonu geçirdi. Sonucç gayet başarılı oldu. Fakat sonrasında bir iki lacın yoğun yan etkisini yaşadı. Şuan plavix, beloc kullanıyor. Son 2 3 gündür ara ara ses kısılması yaşamaya başladı. Ciddi bir sorun olabilir mi?

 8. Hocam merhabalar babam 2 yıl önce felç geçirdi yemek yeme damarı pıhtı atmıştı 3 ay burundan mama ile besledik deprem günü kalp krizi geçirdi büyük bir kalp kriziymiş ana damarı bir stent olan damar tıkanmış açıldı stent değişti daha sonra 5 gün sonra evde evde ayakları şişti ve nefes darlığı başladı doktora götürdük doktor akciğerleri su toplamış dedi suyu aldılar kalbi % 30 çalışıyormuş daha önce de ritim bozukluğu vardı damarları yakışmıştı by pass yaptıramıyoruz ne yapmamız lazım yardımcı olabilir misiniz ve bu 3 defa kalp krizi geçirdi

 9. Merhaba iyi günler hocam nasılsınız hocam bir sorum olacaktı göğsümüzde hafif ağrı başladı gelip geci ve o gün acile gitim hersey iyi dediler kan deyeri yüksek kalb kirizi olabilir kan sulandırıci hap verdi bir tane ağrım geçti 2 gün hiç bir rahatsızlık yoktu bu arada ağı yoktu yatım karnımda iğne yaptılar 3 gün anjio yapıp damarlarına bakacağız dediler başka hastaneye sevk etler orda anjio oldum RCA’nın dar olduğunu söyledi ve ilaç li stent takildi ben bunu bilmedim stent takacagini piskojim alak bulak oldu kafayı yecem uyuyamıyorum 36 yaşındayım ne yapacağımı bilmiyorum bunu çıkarmak istiyorum hiç bir şansım varmi acaba bu stent almanya da takildi saygılarımla Tevfik

  • Stentler kalıcı tedavi sağlar. İlaç tedavisi ve düzenli takip faydalı olacaktır.

 10. Merhabalar hocam
  Şah damarlarımda tıkanma tespit edildi. Sol damar yüzde yüz sağ damar ise yüzde 90 denildi ve iki damara da stent takıldı. Bir buçuk ay sonra sağ damarda tekrar tıkanma başladı. Yapılan tetkikler ile damar yapısından kaynaklı olduğu genetiksel bir sorun olduğu söylendi farklı ilaçlar verilmeye başlandı ama farklı bir tedavi öneriniz var mıdır

  • Uygun kan sulandıcı tedavi seçimi yapılmalı. kolesterol tedavisi ihmal edilmemeli

 11. Merhaba hocam. Babama dun anjiyo yaptilar bir kalp damari yuzde elli tikali çıktı ama gerek yok şu anlık diye stent takmadılar. Bu durum normal midir , takılması gerekmiyor muydu?

  • Selamın aleykum bir sorum olacak 4085 günüm var karamel kalp hastalı tesisi konuldu 1 kere anki oldu 1 kerede anjiyoplasti oldum balonla damar genisletme islemi oldu ve fid taşıyıcı hastasıyım ve aynı zamanda kronik bobrek hastası tesisim var hiper tansiyon ilacı kolesterol ilacı ve bobrek tasi önleyici ilaçlarım raporlu oran olarak ne alirim

 12. Merhaba hocam umarım mesajıma cevap alabilirim bu benim için çok önemli üç hafta önce babamı kaybettim çok kötüyüm çok zor..babam bir araştırma Hastanesi’nde hastanede kolisistitten yatisinin ikinci gününden gözümüzün önünde kalp krizi geçirdi ve bu kalp krizine çok geç müdahale ettiler babam krizi geçirdi nabzı 117 oldu spo2 si 92 di rahatlamisti koroner yoğun bakıma aldılar babamı bir saat sonrasında anjioya alacaklarını söylediler gece 1:32 de anjio odasına aldilar yanımdan geçti nabzı 117 di konustu sakindi 1:40 da doktor asansörden indi anjio odasına girdi ve 1.48 gibi içerden babamın çığlığı koptu 1:50 de anjiodan çıktı gözümüzün önünden yoğun bakıma geçirirken ben oluyorum dedi bize ve iki dakika sonra babam öldü anjio yapan doktor babamın yoğun bakıma götürdükleri sırada bize bir damarını balonla açtım damarları iyi değildi keşke by paşa olsaymis zamanında dedi size sorum anjio da ne gelişti de babam çığlık attı lütfen 10 dakikalık anjio da babama ne yaptılar bagirtinin sebebi neydi

  • Hastanıza rutin anjiyo işlemi yapılmış muhtemelen. Tedavi edilmemiş yaygın damar hastalığında ölüm riski yüksek maalesef..

 13. Iyi gunler, 25 haziranda anjiyo olacagim, eylul ayinin sonlarina dogru isimden oturu saglik raporu almam gerekli ve istenen testlerden biri eforlu ekg. Anjiyodan sonra eforlu ekg icin belli bir sure gecmesi gerekli mi? Gerekliyse bu sure nekadardir?
  Tesekkurler

 14. Hocam slm aleyküm annem 1.5 yıl önce beyin damar pıhtı atması sonucu felç kaldi 3 ay yoğun bakımda kaldı Medipol Hastanesi’nde. Yemek yiyemiyordu ped takıldı midededen besledim çok şükür şimdi ağızdan beslemeye başladık yiyiyorda şah damar tikanik dedi doktorlar. Ameliyatla açabilir miyiz konuşamıyor. Ama. Dediklerinizi tekrarlıyor yürümeye bastonla sağlam ayağını atıyor ama sağ ayağını sağ elini. Atamıyor ne yapabiliriz. Bana. Yardımcı olabilir misiniz. Annemi igledtirmek istiyorum sizin yardiminizla

  • Tıkanıklık ciddi ve beyinde sorun oluşturuyor ise stent işlemi planlanabilir.

 15. Sorulara güzel aydınlatıcı cevap vermenizi takdir ediyorum Teşekkürler.
  Kız kardeşim bir hafta önce kaşıktan anjiyo oldu. Anjiyo’dan sonra sağ elin parmakları uyuşuyor bu normal mi? Teşekkür ederim..

  • Anjio sırasında nadir de olsa pıhtı atmaları olabilir. Bu açıdan muayene faydalı olur.

 16. Hocam merhaba, ben baş ağrısı için tetkik amaçlı anjiyo oldum. Sağ kasığımdan işlem yapıldı. Ancak sol bacağım çok ağrıyor. 10 gün geçti halen ağrı var, yanma gibi bir ağrı ve uyutmuyor çoğu zaman. Normal midir?

  • Anjiyografi kaynaklı sorun olma ihtimali düşük. Ağrı sürekli ise muayene faydalı olacaktır.

 17. Hocam mrb yirmi gun once anjiyo oldum ana damarlardan biri tikaliydi.stent takildi yaklasik yedi santimlik.arada bir batma seklinde agrilarim oluyo.birde gogus kemiginin en ust kisminda agrim var.bu normalmi

  • Stent sonrası gelip geçici ağrılar sık izlenir. Düzenli hekim kontrolünde olmanız önemli

 18. Merhaba hocam 8 gün önce tetkik amaçlı anjio oldum fakat kasıkta ağrı kaldı özellikle çok ayakta durunca uyuşMa ve ağrı oluyo arada bacağada vuruyo kasıkta şişlik yok morarma var dokununca acıyor uzun yürüme ayakta durma ve bacağı çok açma gibi durumlarda zorluyor artık geçmesi gerekmiyormuydu hocam normalmidir bu durum yoksa kasık damarlarında bi problem olabilirmi

  • Kasıktan yapılan anjıolarda pseudoanevrizma denilen damar duvarında balonlaşma gelişebilir. Şikayetler devam ediyorsa ultrason gerekir.

 19. Hocam merhaba ben birsey sormak istiyorum anneme bugun anjiyo yapılması söylendi kalp kapakciginda hafif bir kireclenme var dedi annem hareket ettigi zaman cok yorulduğunu söyleyince bu sefer doktor tedirgin oldu ve anjiyo yapilmasini söyledi annemde hipertansiyon şeker hastaligi ve guatr var 2 yil oncede beyin damarlarinda tikanma vardi ve hala onun tedavisini görüyor ilacla daha omce hic anjiyo olmadi simdiden teşekkürler hocam

 20. Hocam merhaba ben birsey sormak istiyorum anneme bugun anjiyo yapılması söylendi cok aşırı yorulduğu icin bu gerekli dedi ultrason çekildi kalp kapakciginda hafif bi kireclenme cikti ama yürürken annem yoruldugunu soyleyince doktor anjiyo yapalım eger yorgunluk gecmezse anjiyodan sonra da baska tedavilere bakariz dedi sizcede yaptırmalimiyiz anjiyo yu col tedirginiz simdiden teşekkürler

  • Şikayetler damar darlığını düşündürüyorsa anjiyografi yapmak mantıklı.

 21. merhabalar , Babam 1bucuk ay once stent balon operasyonu gecirdi yanliz akcigerlerinde su biriktigini soylediler kalp atislari 25% civarinda idi gecen hafta 2 Stent in tam yerinde olmadigindan dolayi tekrar angioplasty oldu yanliz akcigerlerindeki su tekrar birikti geceleri oksuruk oksurdugunde pembe/kirmizi tukuruk belirtisi oldu simdi akcigerlerinde enfeksiyon olurmus dediler.

  bu belirtiler normalmidir? duzelmesi icin ne yapilabilir?

  simdiden tesekkurler

  • Hastada kalp yetersizliği nedeniyle tekrarlayan sıkıntılar oluşmuş olabilir. Yakın takipte fayda var.

 22. Merhaba ben 1 2 aydır merdiven çıkarken ve dik yokuş cikarken göğüste
  ağri yanma hisi kolarima dogru giden şikayetim var
  Kardiyoloji muayene oldum ekg ve efor testi yapildi ve aynı şikayetim test sırasinda gene oldu ama ekg de bir sorun cikmadi doktorum anjiyografi önerdi 45 yasindayim 14 yildir hypertansiyon hastasayim ailede babam ve annemde kalp rahatsizligi var anjiyo oldular ikisinde de stend takıldi bana cevap verirseniz cok sevinirim kafam karisti iyi aksamlar

 23. Hocam Merhaba,

  4 gün önce annemin bulantı ve göğüste şiddetli ağrı şikayeti ile hemen ambulansla özel bir hastaneye gittik. Ana damarlardan biri tamamen tıkanmış ve Koroner stent takmışlar. Kriz geçirdiğini söylediler. İnce damarlarda da hafif tıkanıklıklar varmış ama müdahele edilmemiş onlara. 24 saat yoğun bakımda kaldıktan sonra normal odaya aldılar. Ritim bozukluğu devam ediyor hala. tansiyonu yükseliyor (yüksek tansiyon hep vardı zaten) ve ateşi çıkıyor. dün 37 dereceye çıkmıştı ateşi hemen ilaç verdiler serumla. Bugün 38 dereceye çıkmış yine ilaçla düşürmüşler. iştahsız ve ara ara bulantısı oluyor. 4 gündür çıkartmıyorlar hastaneden kontrol altında tutmak için. Bunlar normal midir? Korkmamı gerektiren bir durum var mı?

  Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.
  Berna

  • Kalp krizine ek olarak enfeksiyon gelişmiş olabilir.Ateş kontrol altına alındığında taburculuk düşünülebilir

 24. Merhaba doktor bey Babannem e anjiyo yapılıp stent takılırken kalbi durmuş ve şok cihazıyla tekrar calistirmislar 65 yaşında hasta bu normal midir herhangi bir sıkıntı olurmu şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar

   Annem dün sabah kalp kapagında büzüşme olduğu için anjiyo ameliyatı oldu, konuşma bozukluğu var konuştuğu anlaşılmıyormuş, bu durum geçicimi tedavisi varmı

 25. Hocam meraba annemin sol taraftan beyne giden damarda 2 baloncuk tespit edildi. Anju yapılması gerekiyormuş ve uygunsa anju ile tıkama islemi yapılması gerekiyormus. Sormak istedigim yapilan anju da tıkama islemi yapilabilir mi yoksa 2. Bir anjiyo ya ya da açık ameliyata gerek kalırmı hayırlı aksamlar.

  • Tomografik işlem ile baloncuk tespit edilmişse anjiyografi ile birlikte kapatma planlanabilir.

 26. İyi akşamlar Hocam , ben bir ay önce Kalb krizi geçirdim acil Ambulans ile özel Hasteneye yetişdiler . Bana söylenen iki damarımın yüzde yüz tıkalı olduğunu ve iki adrt Stend taktılar ! Size sorum iki gündür çok ağır grip geçiriyorum SUDAFED Şurup kullanabilirmiyim ? Cevabınız için şimdiden size çok teşekkür ederim .. Esen kalın

  • Sudafed hafif çarpıntı yapabilir. Mevcut ilaçlarınızı aksatmamanız gerekir.

 27. Hocam ben bı kaç öncesinde üç dört kez uykudan şiddetli göğüs ağrısıyla uyandım şimdilerde ise gün içinde aralıksız bı kaç saat hafif ağrı hissediyorum kalbimde

 28. Hocam ben bı kaç öncesinde üç dört kez uykudan şiddetli göğüs ağrısıyla uyandım şimdilerde ise gün içinde aralıksız bı kaç saat hafif ağrı hissediyorum kalbimde

 29. Hocam 20 gün önce ritim bozukluğu ve çarpıntı var diye hastaneye gittim.Ve bana anjiyo önerdi DR beyler.anjiyo oldumve damarın bir tanesi 0/0 70 daralma varmış,ilaçlı stent taktılar.diğer damarlarda da 0/0 30-40-60 gibi daralmalar vardı balon uygulaması ile açıldığını söylediler,Ama halaa ritim bozukluğu denilen olay yine oluyor,Yani ara ara tekliyor.düzelümü bana yazarsanız çok memlun olacam.

  • Damarlarda orta dereceli darlıklar izlenmiş. Bu durum ritim bozukluğunun sebebi olmayabilir. Ritim bozukluğu için holter ile inceleme ve gerekirse ilaç tedavisi öneririlir.

 30. Hocam 5 gün önce anjiyo oldum doktor damarda daralma olduğunu ve açıldığını damarların gayet iyi olduğunu söyleyerek taburcu etti şimdi göğsümde ağrı ve kalbimde çarpıntı var bu normaldir teşekkürler

 31. Merhaba hocam babama dun yapilan anjiyo sonrasi lad01 sonrasi %70 80 duffuz darlik cx om2 sonrasi %30plakli rca proksimali total tikali teshisi konuldu ve by pass onerildi..sorum by pass olmadan balon ve stent tedavisi babam icin uygun olurmu..simdiden tesekkurler..

  • İki damarda ciddi darlıktan bahsediyor. CD görüntüleri damarın balon-stent işlemine uygun olup olmadığını gösterecektir.

 32. Iyi günler Hocsn
  Ben 22,7,2017 anjio oldum bir stent takildi.stenten sonra hiç bir agri yapmadi
  Fakat 30,10 2017 dede yine anjio oldum bir stent yine takildi ilk bir buçuk hafta agrim yoktu
  Ondan sonra sol sirtimdan batma gibi bir agri geliyor bu sol kolumada vuruyor bu neden ola bilir ama yürüdügüm zaman agri gidiyor tesekür ederim

  • Geçici sırt ağrıları ile mevcut hastalık arasında bağlantı olma ihtimali düşük. Yinede tekrar kontrol faydalı olur.

 33. Hocam merhaba dün sintigrafi çektirdim, kendimden şüphelendikleri, önce doktora gittim ekg ve eko yaptı temiz çıktı fakat benim şikayet ve kafam rahat etmedi , sintigrafi sonucunu size yazmak istedim ;
  10’egzersiz verilerek kalp hızının %87 sine ulaşıldığında 11mCİ Tc-99m MIBI enjeksiyosunundan sonra alınan stres GATED SPECT görüntülerinden ve istirahat halinde iken 26mCİ Tc-99mm MIBI enjeksiyonundan sonra alınan SPECT elde edilen … Elde edildi Sol Ventrikül myokardina ait stres görüntülerinde İnfreror duvarda hipopefuzyon izlenmiştir.Diger sol Ventrikül myokard perfüzyon normal sınırlardadir İstirahat görüntülerinde inferor duvarda hipoperfuze alanlarda perfüzyon artışı dikkat çekmiştir,diğer sol Ventrikül normal … Gated anilizinde enjeksiyon fraksiyonu %59 endsistolik volüm 35 ml olarak hesaplanmıştır.Belirgin duvar hareket kusuru izlenmemistir YORUM : İnferor duvarda tanımlanan reversbl hipoperfuzyon myokardial iskemi ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir.
  Sintigrafi yapıldığı gün çok panik atak ve anksiyete vardı birde efor testinden sürekli konuştuk hocam zaten 10 dk kosabildim, elimden sivi enjekte etti bandı yavaşlatıp 1dk devam edilir indim , bu test sonuçları anjiyo diyor mu, tekrar yaptırsam mi hocam yeni başka bir merkezde daha sakin ve sağlıklı şekilde, teşekkür

 34. Hocam ben üç gün önce anjiyo oldum. Bir damarda tıkanıklık varmış, stemp takıldı. Ama bazen iğne batması gibi ağrılar oluyor. Günde iki- üç defa bu normalmi?
  Kullandığım haplar doğrumu acaba tam aydınlatılamadım.
  Panto 40 sabah 1
  Concor 5 mg 1 sabah 10:00
  Corrente 75 mg 1 sabah 10:00
  Ecopirin 100 mg 1 sabah 10:00
  Coversyl 5 mg 1 sabah 10:00
  Tarden 40 mg 1. Gece 22:00
  Not: Hocam şekerim 120 lerde. İlginize çok teşekkür ederim. Sizler iyiki varsınız.

  • Stent sonrası erken dönemde gelip geçici göğüs ağrıları gözlenebilir. Ciddi ağrılarda kontrol gerekir.

 35. merhaba Sn. hocam annem bugün anjio oldu ve kalbe giden ana damarın 2’ye ayrılan bölümünün birinde hareketli pıhtılaşma tespit edildi ve anjio sırasında bu pıhtı ana damara kayıp tıkadığını söyledi doktor bey o anda bile ağrı şiddetlenmesi yaşanmış.Sonrasında annemi yoğun bakıma aldılar kan sulandırıcı verip o pıhtıyı eritmek istiyorlar en azından küçültmeliyiz dediler.Küçülttükten sonra da stand takacaklarmış. endişeliyim hocam sizce nasıl bir yol izlenmeli ? teşekkürler.

 36. Sn. Hocam annem bugün anjio oldu ve kalbin ana damarın 2’ye ayrıldığı bölümün birinde pıhtılaşma gözlendi ve kan sulandırıcı verilerek eritilmek isteniyor.Eğer tamamen erimez ise küçülmesi beklendiği için stand takılacakmış sizce durum nedir korkuyorum 🙁

  • Pıhtı oluşumu kalp krizini tetikler. Oluşan bazı pıhtılar ilaç ile kaybolabilir ancak bu oran düşüktür. Yakın takip gerekli olacaktır.

 37. Merhabalar hocam abim 37 yaşında çok sigara içiyo kontrol amaçlı anjio yaptırmak istiyoruz fakat abimi kan tutuyor ve şimdiye kadar hiç doktora gitmedi küçüklükten penisiline alerjisi var anjio sırasında herhangi bir problem olur mu şimdiden teşekkürler saygılarımla

  • Alerji yapılı kişilerde kullanılan maddeye bağlı sıkıntılar izlenebilir. Ön tetkik amaçlı sintigrafi testi yapılabilir.

 38. Hocam merhabalar,
  Annemin ana damarina stent takildi. Diger catal ince damari da yuzde 50 tikaliydi ama mudehale edilmedi. 6 ay gecti kolestrol ilaci almasina ragmen kolestrolu yuksek ayni zamanda ritm bozuklugu var. Tekrar kontrol anjiyosu yapilacak.Normal sartlarda her takilan stentin durumu nasil bi kontrol edelim ki denir ki?

  • Kontrol anjiyografi kararı hastanın şikayetlerine ve daha önce yapılan müdahalenin niteleğine bakılarak kararlaştırılır.

  • Hocam iyi akşamlar babam anjiyo oldu stent takıldı ama anjiyo dan öncede sonra da tansiyon u düşük sebebi nedir acaba teşekkür ederim

 39. Esim 6 defa anjio oldu.ilk 3 tane kalbe takildi.1 ay sonra 3 tane kasiktan takildi.ilk kalp anjiosundan 6 hafta sonra 3 tane daha stend takilacak dendi.6 hafya sonra stend takma asamasinda damarda kireclenme var deyip onu birakip ,sag boyun damarindan girerek ikinciyi acarken kalpte ritim bozuklugu basladigi soyleniyor ve kalbe elektrosok yapiliyor.1 saat devam ediliyor.ve kalp duruyor.ve ölüm gerceklesiyor.böyle birsey mümkünmü.bir insanin vucudunda 9 damar tikali ve baypass yerine stend takmak dogrumudur.lütfen cevap yazarmisiniz.

  • Kalbe yapılan her türlü müdahalede ölüm dahil risk mevcuttur. bypass-stent kararını işlemi yapan operatör daha net anlatabilir.

 40. Hocam merhabalar. Babam 12 temmuzda kontrol amaçlı anjio oldu ve 1 tane anadamarında %70-%90 oranında daralma tespit edildi ve 24 temmuzda o damara stent takılacak. Ama doktoru anjiodan hemen sonra kolestrol düşürücü ilacın yanında 2 adet kan sulandırıcı verdi. 2 kan sulandırıcıyı da 12 temmuzdan beri kullanıyor. Bu durum hem 24’ünde yapılacak stent uygulamasında hem de ileriki yıllarda iç kanama riskini fazlasıyla arttırmaz mı?

  • İkili kan sulandırıcı tedavi kanama riskini arttırmakla beraber stent hastalarında kullanılması gerekli bir tedavidir.

 41. Hocam merhaba annem 2 hafta önce anjiyo oldu değerleri normal çıktı.Fakat anjiyodan 2 3 gün sonra göğüs ağrısı gene oldu değerleri normal çıktı fakat kreatin kinaz diye bir değeri 835 e çıktı bikaç gün sonra gene kontrole gideceğiz fakat endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  • kreatinin kinaz yüksekliği kas yıkımının göstergesi olabilir. Ağrılar bu sebeple gelişmiş olabilir. Kontrol muayenesi faydalı olacaktır.

 42. Diyaliz hastası olan annemde göğüs ağrısı başladı.3 ay önce anjiyo yapıldı ve sonrasında 3 damarının tıkalı olduğu bilgisi verildi. By-pass gerektiği söylendi.Fakat işlem sırasında stent denenirken damarı zedelendiği için şu an damarın iyileşmesini bekliyor. İlaç tedavisi devam ediyor. Diyaliz hastalarında by-pass riski nedir?
  Bir de anjiyo sağ bilekten yapıldı.Diyaliz hastalarında bu işlem uygun mu sizce ? Ameliyat öncesinde kontrol anjiyosu isteniyor. Tekrar bilekten mi yaptıralım, kasıktan mı?

  • Diyaliz hastalarında risk daha yüksektir. 3 damar hastalığı varsa vakit kaybetmemek gerekir.

 43. Merhaba hocam kayinbabam uc gun once sabah evde kusma,kol ve goguste uyusma sikayetiyle doktora gitti ve kriz geciriyor damari tikanmis diyi anjiyo yapildi.ana damar tikanikligini.actilar.ancak ikinci gun unutkanlik,hareketlwrinde tuhafliklar gibi durumlar gozlemledik.ara ara devam.ediyor bu durumu halen..bu normal deniyor hep yqpmamiz gereken tedavi yada baska bisey varmi acaba??? Tesekkur ederim.

  • Bu tür işlemler sırasında felç atakları gelişebilir. Nöroloji muayenesi faydalı olacaktır.

 44. Mrh annem 10 yil once kalp kapagi degisti 4yil oncede anneme hastanede emar cektiler bu esnada az kacirma varmis kapakta aslinda emar yasakmis neyse 3ay once kalp krizi gecirdi annem arkasindan ankarada anjio yapildi anjiodan sonra 1 hafta yuruyemedi sonrasinda baski uyguladilar anjio yeri kan sizdirdigi icin sonra 2 ay sonra yani gecen hafta anjio yapilan damarda baloncuk olusmus baskiyla duzelmedi amelitat dediler endiseleniyoruz kalp ameliyatli durumpari budur zor bi ameliyatmidir kac saat surer risklimidir hep bunlari merak ediyoruz ordaki damari bagliyacaklarmis ilave damar eklenecekmis bizi aydinlatirsaniz coook sevinirim hocam saugilarimla kastamonudan yaziyorum bunlari….

  • Özellikle bacak damarlarında anjio sonrası % 2-5 arası damarda balonlaşma gelişebilir. Baskı ile düzelmezse ameliyat ile çözüm sağlanır.

 45. Merhabalar babam 2003 senesinde bypass ameliyati oldu.2008 yilinda anjiyo yapildi.bazi damarlarinda daralma oldugu soylendi.Ilacla tedavi edilmeye çalışıldı. babamin devam eden sorunlari yüzünden tekrar anjiyo yapilmasi gerekebilecegi soylendi
  Benim merak ettim bu 2.kez ameliyat sonrasi anjiyo vücuda zarar verirmi.

  • bypass sonrası uzun bir dönem geçmiş. kontrol amaçlı anjiyografi faydalı olacaktır.

  • Tavsiyeniz icin tesekkurler bugün babam anjiyo oldu.Bacak ve göğüsten alinan damarlari zamaninda tikali olan damarlarla degistirmisleri onlarda sorun yok fakat kalbin ön kisminda damarlarin baglanti yapildigi danar seker hastalığıninda etkili olmasi sebebiyle damarin kan akisi zayif oldugu icin sorun yaratiyor,ayrica kalbin sag kapakciginda kan sisintisi oldugu tespit edildi, siz bu durumda neler yapmaliyiz bir oneriniz varmidir, tekrar cok tesekkurler ilgi alakaniz için. !!!

 46. Merhaba hocam , ilk anjiyom 2015 yilinda siddetli ve ani gogus agrasi sonrasi acil mudahele sonucunda yapildi, 2 damarima stent takildi ve aradan 9 ay gectikten sonra yine siddetli ve ani gogus agrisi sonrasi ilk anjiyomda takilan ve tikanan stentim tekrardan acilarak 1 stent daha takildi 7 gun once hafif sikayetlerimden dolayi kontrol amacli ilk defa bilekten anjiyo oldum fakat kolumda cok siddetli agrilar olustu ve ultrasyonla bakildiginda pihtilasma olusmus , 10 gun kan inceltici igne tedavisi uygulacak , bu normal bir durummu hocam ?

  • Bilekten yapılan anjiyografilerde damarda pıhtılaşma ve tıkanma izlenebilir.

  • Bilekten yapılan anjio sonrası işlem yerinde şişme ve ağrı nadiren damar tıkanması gözlenebilir. kontrol faydalı olacaktır.

 47. hocam merhaba. annem bir hafta önce %95 damar tıkanıklığı sebebiyle anjiyo oldu. halsizliği sürekli var ancak kusmalarıda basladı bu normal midir?

  • Anjiyografi sonrası kusma çok olağan değildir. Kontrol ve dahiliye muayenesi faydalı olabilir.

 48. kolay gelsın..anjıoda kalp damarlarında ektazı gorulduççbuda anjıo ıslemınde yavaş akıma sebep olmus bu yavas akım bana cıddı sorunlar yaratırmı ben dalgıcım 20 metreye sureklı dalıyorumçsuyun ıcınde sıkıntı yaparmı tedbır olarak ne yapabılırım..anjıo yapan dr gun asırı bebek aspırını kullan demıstı sızce ne yapmam gerekırççbaska bır tedavısı ve benım ıcın rıskler varmıdır tesekkurler sımdıdenç

  • Kan sulandırıcı tedavi kullanılması koroner yavaş akımda sıklıkla yeterli olur. Derin dalışlarda yavaş akım zaman zaman göğüs ağrısı yapabilir.

 49. Babam dün anjiyo oldu üniversitede stent taktılar ve halen yoğun bakımda yatıyor 48 saat çok önemli dediler bu Ne Demek o damarı temizledik ama bi daha geçirme olasılığı var bilgilendiririseniz çok mutlu olurum

  • Hastada kalp yetersizliği var ise yoğun bakım süreci uzayabilir. Sıkıntısız hastalar genelde 1 gün sonrası taburcu edilir.

 50. Merhaba

  Annemin 6 ay once sadece bas donmesi sikayetiyle kalp yetmezligi oldugunu öğrendik. Ef si %20 cikti anjio yapildi tikaniklik yok yaglanma yok kapaklarda sorun yok . Tansiyon seker kolesterol ve yakinmalari yok hafif bas donmeleri disinda . Ritim bozukluğu da ablasyon gerektiecek kadar degil diyor dr. Bu ay tekrar eko cekilcek duruma gore pil takilabilir. Benim sorum yeni öğrenilmiş bir hastalik ef si 6 aydir kullandigi ilaclarla iyiye gidebilir mi ( cok yukselme sansi yok yaziyor her yerde ) bie de pil ne zaman gerekli sizce ? Teşekkürler

  • İlaç tedavisi ili EF de kısmi düzelme izlenebilir. EKG bulguları uygun ise kalp pili düşünülebilir.

  • Anjiyo yerinde morluklar sıkça izlenir. şişkinlik ve ağrı ise kontrol gerektirir.

 51. De bey merhaba.Annem 66 yaşında.2 tane stand takılı.Son standi 2015 temmuzda takıldı.Şu an rahimde 20*15 lik bir kitlesi var ve böbrekte de taş var.Ağrıları çok şiddetli olduğu için ameliyat kararı verildi.Rahim yumurtalık ve kist alınacak ve endoskopi ile böbreğine bakılıp taşı alınacak.Bunlar genel anestezi ile yapılacak.Gittiğimiz hastanenin kardiyoloji Dr u orta riskli (düşük) diyerek onay verdi.Yani ortanın düşüğü imiş?Ben tedirginim bir de sızın görüşünüzü almak istedim.Bu arada tümör için tahlillerinin hepsi iyi geldi.Kanser değil dediler.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Her operasyonun az yada çok riski vardır. Hastanızdaki risk değerlendirme sonucu ameliyatın rahatlıkla yapılabileceğini gösteriyor.

 52. Hocam annem 1 hafta önce anjiyo oldu sağ taraf ta % 100 tıkalı olan damar ilaçlı stent konuldu sol taraftaki 2 damar da %30 ve %70 daralma var 20 gün sonra tekrar yapılacak dediler ama bu arada tansiyonu devamli düşük 9_4 7_4 gibi çıkıyor bunun sebebi ne olabilir

  • Tansiyon düşüklüğü verilen ilaçlara bağlı olabilir. Kontrol faydalı olur.

 53. Merhaba hocam;
  Annem anjiyo esnasında anaflaktik şok geçirdi ve sadece tanı yapılabildi. Sonuca göre de böbrek damarlarından biri%80 diğeri %90 tıkalı. Doktorumuz stent takılması gerektiğini söyledi. Ancak tekrar anaflaktik şok geçirmesinden çok korkuyoruz. Önlem olarak neler yapabiliriz?

  • Farklı bir kontrast madde ile stent işlemi yapılabilir. Ancak alerji ihtimali her zaman olacaktır.

 54. Mrb doktor bey annem 2 hafta önce anjiyo oldu anjiyo sonrası verilen ilaçlardan sonra aktif ve çok fazla bir şekilde burun kanaması var kan sulandırıcı içmediği halde ne burindaki kilcal damarına yakıldı

  • Verilen ilaçlar arasında kan sulandırıcı etkili ilaç olabilir. tedavinin gözden geçirilmesinde fayda var.

 55. 2 yıl önce sol renal artel anjıo oldum tansiyon 24 12 lerde tekrar dr gitim cıkan sonuç sol renal arter tıkanması ve kan pıhtılaşması olduğu söylendi 9 subata stend takılcak bu arada farklı bi doktor yaşımın genc olduğunu yaşlı olsan stend taarım 5 yıl idare etsin diye bi konuşma yaptı stend risk taşıyomu hocam

  • Stentlerin tekrar tıkanma riski vardır. Ancak başarılı bir stent işlemi tansiyon kontrolünü sağlayacak ve böbreği kurtaracaktır.

  • Hocam 4.5 aylık kızım anjiyo oldu ondan beri 3 gündür kusuyor doktora gittim tahlil yaptılar fakat bişey çıkmadı

  • Enfeksiyon yada mide problemi açısından değerlendirme faydalı olacaktır.

 56. Ben 37 yasindayin anju oldum iki damarima sitent takildi ve his edilir derecede halsizligim gitti enerjim yerine geldi ama tekrardan eski sagligima done bilirmiyim bilmiyorum riskim ne olur

  • Stent takılan hastalar eski sağlıklı hallerine dönebilirler. Ancak bu hastalık ilerleyici olduğundan düzenli tedavi ve kontroller aksatılmamalıdır.

 57. hacam kolay gelsın .anjıoda ektadık sebeyle yavaş akım yeshısı kondu baska bır sorun yokmus aspırın obur boyu kullanmam gerektıgını soyledıler.yavas akım bana sıkıntı yaratırmı tedavısı varmı sımdıden tesekkurler

  • Yavaş akıma sebep olacak sigara, yağlı diyet ve hareketsiz yaşamdan uzak kalmak önemlidir.

  • Yüzeyel ultrason yaptırmanız faydalı olur. Damarsal bir sorun çıkma olasılığı düşük görünüyor.

 58. hocam annem 5 gun anjıyo oldu.stent takıldı hastanede gayet ıyıyken eve getırdıgımızden berı sureklı uyuku halınde ve basının agrıdıgını soyluyor.annem ayrıca rom.artrıd hastası kullanması gereken ılacları 5-6 gundur kullanmadı ılk kez bugun verdık .bugunde tansıyonu 6/9cıkmıs bunlar normalmıdır hocam…tesekkurler

  • Kullanılan ilaçlara bağlı tansiyon düşüklüğü ve başağrısı gelişebilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 59. 1992 yılındsa bypass ameliyatı oldum. 12/10/2012 tarihinde gatada yapılann anjıografide OM3 bölgede %70ve 80 2 adet lejyon görülmüş ilaç tedavisi uygulandı. 2016 yılı mart ayında şiddetli tansiyon yüksekliği görüldü çeşitli ilaçlar denedi ve normal tansiyona yakın yakalandı ve bu durum bu güne kadar devam etti kasım ayı içinde ani tansiyon yükselmesi başladı zaman zaman 25-26 yı gördü. bazen günde 2-3 tane dil altı almaya başlad. acaba damarlarım çokmu tıkandı:?

 60. 1992 yılındsa bypass ameliyatı oldum. 12/10/2012 tarihinde gatada yapılann anjıografide OM3 bölgede %70ve 80 2 adet lejyon görülmüş ilaç tedavisi uygulandı. 2016 yılı mart ayında şiddetli tansiyon yüksekliği görüldü çeşitli ilaçlar denedi ve normal tansiyona yakın yakalandı ve bu durum bu güne kadar devam etti kasım ayı içinde ani tansiyon yükselmesi başladı zaman zaman 25-26 yı gördü. bazen günde 2-3 tane dil altı almaya başlad. acaba damarlarım çokmu tıkandı:?

  • Yüksek tansiyon tedavinizin gözden geçirilmesi gerekiyor. OM3 dalı yapı olarak iyi gelişmiş ise balon ve stent ile müdahale gerekir.

  • Kullanılan ilaçlara bağlı vücutta morarmalar gelişebilir. Kontrol faydalı olacaktır.

  • Anjıo sonucu normal ise nefes darlığına yönelik farklı araştırmalar yapılmalıdır.

 61. Hocam iyi akşamlar ben 28kasım da kalp anjiyosu oldum.fakat anjiyo dan sonra 6saat beklettiler sonrada taburcu edecekler diki kasığım daki morarmayı ve şişliği gördüler tekrardan beni yatırdılar benden 2saat aralıkla 10 tüp kan aldılar sabahıda taburcu ettiler morarma çoğalırsa hemen polikliniğe gel dediler şimdi bu ne anlama geliyor ve neden şişlik ve morarma oldu iyi akşamlar

  • Muhtemel ciltaltı kanama oluşmuş. Ciddi durumlarda ameliyatla kanamayı durdurma dahi gerekebilir

 62. Annem kalp kirizi geciriyorken anjiyo oldular hafta yattı nefes darlığı varken Dr iyi diye taburcu etti üç gün sonra fenalaşıyo gece arıyoruz Dr yok diye özel hastane araştırmaya yönlendirdi orda da derdini anlayana kadar 21 gün yogun bakımdan çıkamadı Dr lara hakkımı helal etmiyorum resmen kobay gibi hareket ediyorlar

 63. annem 85 yaşında kroner anjio yapıldı bir damarı %100 diğer damarlar %70 daralmış niçin stent veya balon yapılmadı ata kalp-İzmir de 17.10.2016 da yapıldı.sol memede kitle var ameliyat olması gerekiyor bu durumda ameliyatta yapılmıyor.BY_PASS içinde yaşlı biz ne yapmalıyız zor durumdayız

  • Hastanın riski yüksekse müdahale edilmemiştir. Farklı bir merkeze başvurmanızı öneririm.

 64. merhaba hocam..benim babam 4 ay once kalp krizi gecirdi bir stent takilidi bir ay sonra uc noktada ve diger yerlerdeki darliga gore bypass oldu başarili gecdi ameliyati….babamda aşiri terleme var oturdugu yerde bile cok fazla terliyor kalsiyum fazlaligi var bunun sebebi o ve ya başka bi sey ola bilirmi…birde birde arada yokus cikarken nefes darligi oluyor

 65. merhaba hocam..benim babam 4 ay once kalp krizi gecirdi bir stent takilidi bir ay sonra uc noktada ve diger yerlerdeki darliga gore bypass oldu başarili gecdi ameliyati….babamda aşiri terleme var oturdugu yerde bile cok fazla terliyor kalsiyum fazlaligi var bunun sebebi o ve ya başka bi sey ola bilirmi?

  • Terleme çoğunlukla yapısaldır. Ameliyat sonrası terlemede artış beklenmez. Genel dahiliye muayenesi faydalı olabilir.

  • Eşim bir haftada iki anjio oldu. 5 gün geçtiği halde halen halsiz ve hergün kusuyor. Eşim aynı zamanda şeker hastası. Ama tüm mide ilaçlarından ünsilinine kadar tüm ilaçları düzenli kullanıyoruz. Bu kusmalar halsizlik normalmi. Yardımcı olursanız çok seviniriz hocam. Teşekkür ederim.

  • Kusmaların devam etmesi normal bir durum değil. tekrar kontrol faydalı olacaktır.

  • Hocam merhaba 16 yaşındayım:( kalbimde 2 tane delik vardı 3 ay önce 1 tanesini kapattılar kasık yolu ile kan sulandırıcı bıraktım doktor bırak dedi Ama ağrım çok var kalbimin tam ortasına bi ağrı saplanıyor ve elimin içindeki damarları böle görebiliyorum elimin üstü ve diz kapagim morardı nolur cevaplayın sizce neden

  • Kan sulandırıcı tedavi belirli bir süre verilir ve bu tedavi ağrıyı kesmez. ağrı kesici tedavi faydalı olacaktır.

 66. Mrb hocam 4 gün once babamı acile götürdük şikayeti gögüs yanması ve terleme vardı o gun anjio oldu taburcu olduktan 2gun sonra yine aynı şikayeti var göğüs bölgesınde yanma ve terle bir de sırt agrısı var normal mi.

  • Anjiyografi ve stent sonrası geçici göğüs ağrıları olabilir. Şiddetli ve uzun süren ağrılar tekrar kontrol gerektirir.

 67. Hocam mrb babam 2gün once ana damardan anjio oldu fakat taburcu olduktan sonra gögüs bölgesinde yanma ve terleme oluyor bu 2 gündür devam ediyor. Ayrıca sırt bölgesi ağrıyor göğsunun ateş bastıgını söylüyor normal mi? Bu şikayeti anjio olmadan öncede vardı (acile götürdük o gün anjio oldu

 68. Hocam ben 02.07.2016 tarihinde anjio oldum.biraz zor gecti.daha oncede 3 defa olmustum ancak bu zor gecti ve suan kalbimin alt tarafinda cok agrim var acaba bi sıkınti oldugundan mi yoksa cok zorlandigindan dolayi mi.acil cevap verirseniz cok memnun olurum

  • Anjiyografide çıkan sonuç ve yapılan girişime göre tedavi planlanabilir. Özellikle eforla tetiklenen ağrılar varsa yeniden kontrol gerekecektir.

 69. Hocam ben 02.07.2016 tarihinde anjio oldum.biraz zor gecti.daha oncede 3 defa olmustum ancak bu zor gecti ve suan kalbimin alt tarafinda cok agrim var acaba bi sknti oldugundan mi yoksa cok zorlandigindan dolayi mi.

 70. Hocam ben 02.07.2016 tarihinde anjio oldum.biraz zor gecti.daha oncede 3 defa olmustum ancak bu zor gecti ve suan kalbimin alt tarafinda cok agrim var acaba bi sknti oldugundan mi yoksa cok zorlandigindan dolayi mi

 71. Hocam merhaba .İki gün önce eps yapıldı ve işlem yapılan noktada morluk çok az birşey de şişlik var . Bi aciliyeti var mı yoksa dinlenince geçer mi acaba

  • Gitişim yerinde küçük morluklar izlenebilir. Ağrılı şişlik yürümeyi aksatıyorsa kontrol faydalı olacaktır.

 72. Hocam iyi çalışmalar, ben 42 yaşında kalp krizi ile acile ulaştım, anjiyo sonrasında bir damar tıkalı görüldü ve stent takildi, operasyonu hatırlamıyorum bilinç kaybı ve kalp durması yaşamıştım şimdi göğüs ağrılarım var24 gün oldu, normal mi, kontrol anjiyosu olmalımiyim, ne kadar sonra.

  • Kontrol muayenelerinde gerek görülürse anjiyografi tekrarlanır. Şikayet yoksa ilaç ile takip yeterlidir.

 73. Hocam ben 2006 yılında 36 yaşında kalp krizi geçirdim.rca %60 70 cx om 1 dalında %70 darlık tespit edildi ikisinde normal stent takıldı.bir ay sonra rca tekrar tıkandı ve maddi durumum iyi olmadığından tekrar normal stent konuldu.geçen hafta hiç şikayetim yokken kontrol anjiyo oldum bu defa lad %70 tıkanmış oraya ilaçlı stent konulDu yaşım 46 boy 187 kilom 105 diyete başladım ilaçlarımı on yıldır düzenli aldım bundan sonra neler yapmalıyım ve tekrar bir daralmaya yine stent kolamı?

  • İlerleyici bir hastalık söz konusu, maksimal ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz ile kontroller takip edilmeli.

 74. Merhaba hocam Ben dün anjio oldum fakat masada 2 saat 45 dk kaldım sebep 3 adet stent takıldı daha önce 2 damardan baypas olmustum 1 inin tekrar % 100 tikali olmasi va acilamamasi benimsormak istedigim sudur anjio yapan doktorlarim beceriksiz olmasindanmi kaynaklandi nedendir bilmem o sekilde masada hoca bekledik bana pek doğal gibi gelmedi çoook amatorceydi bu normalmiydi ? Tesekkuler

  • Bypass lı hastalara tekrar müdahale daha zordur ve uzun sürebilir. Kontrolleri düzenli yaptırmayı unutmayın.

 75. Hocam 3 ay önce ana damarın yandalına 2 stent takıldı %90 ve %80 tıkanıklık giderildi bu arada perhizimi,sporumu herşeyimi tam uyguladım ama 3ay sonra tekrar göğüs ağrısı ile gittigimde stent oncesi ve sonrasında tekrar %90 ve%80 damar tıkanıklığı oluştu ve aynı damara tekrar iki stent takıldı cok dikkat etmeme rağmen bunun neden oldugunu cok merak ediyorum ayrıca bundan sonra ne tavsiye edersiniz by passmı olmalıyım

  • Stent uç noktalarından plağın tam kaplanmamasına bağlı tıkanıklar gözlenebilir. Kesin yorum için görüntülerin izlenmesi gerekecektir.

 76. iyi geceler hocam eşim burger hastası parmak uclarında yaralar var anjiyografi oldu damarlar acıldı ıkınci gunden sonra yaralar iltihapla birlikte kanla karısık ve siddetli agırıları var parmak uclarındaki yaralar kanaması normalmi?:((

  • Ek kan sulandırıcı verilmişse kanama gözlenebilir. Kontrol ve pansuman faydalı olur.

 77. Hocam merhaba,
  Annem anjiyo oldu ve stent takıldı. Eve geçtik.Benim sormak istediğim ilaçların kullanımları ile ilgili. Aspirin, plevix ve beloc sabah saatlerinde verildi. Kolestrol düşürücü ise akşam saatlerinde. Diğer delix de öğle saatlerinde. Bu uygulama doğrumudur? İki kan sulandırıcı da gündüz verilecek bu durumda? YardımlRınız için ve acil dönüşünüz için şimdidien çok teşekkürler..

 78. Merhabalar hocam. babama 2 gün önce 3 tane stend takıldı (kalp krizinden, (tam olarak miokardın arka duvarında) 20 gün sonra). stend uygulandıktan sonra taburcu oldu ve ilk gün ağrıları olmadı, ama bu gün sırtında ağrı oluştu. bu normal bir durummu hocam? önceden teşekkürler ve saygılar

  • Stent takılan hastalarda ilk ay geçici vücut ağrıları gözlenebilir. Özellikle şiddetli ve uzun süreli ağrılarda yeniden kontrol şarttır.

 79. merhaba Hocam,
  yaklaşık 15 yıl önce babam bypass ameliyati gecirerwk 3 damarı degisti. bu sene 3 damarinin tekrar tikandigini öğrendik. 1 buçuk ay icinde 3 defa anjiyo oldu. %60tikali olan yan damarina stent takilabildi. %100 ve %80 tikali damarina is takilamadi. bir kac hafta sonra 2.kez anjiyo yapildi ve tekrar stent takilamadi. son kez kesici balon yöntemiyle anjiyo denendi ve yine basarisiz olundu.simdi doktoru 2.bypass olmasi gerektigini söylüyor.ancak riskin çok cok yuksek oldugunu belirtti.benim merak ettigim konu ise hastamiza tekrar %100 tikali damarina anjiyo yapilarak acilma ihtimalinin olup olmamasidir. bilgilendirmenizi talep ederim.

  iyi calismalar

  • Tam tıkalı damarlarda tıkanıklık süresi ne kadar uzunsa açılma oranı o kadar düşer. Burada tekrarlayan girişimlere rağmen damar açılmamış.Kesin yorum yapmak için görüntülerin izlenmesi gerekecektir.

 80. Hocam 45 gün önce anjiyo oldum %99 tıkalı olan LAD balon ile açıldı ilaç salınımli stent takıldı. Ecopirin plavix 75 beloc 25 lipitor 40 kullanıyorum. Anjiyo sonrasında ellerimde ve parmak uçlarımda karıncalanmalar ve hafif uyusmalar oluyor. Bu durum normal mi? Anjiyo sonrasında bu şekilde komplikasyonlar oluşur mu? Teşekkür ederim

  • Kullanılan ilaçlara bağlı benzer şikayetler oluşabilir, genelde geçicidir.

  • Stent sonrası ilk ay geçici göğüs ağrıları gelişebilir. Tekrarlayan ağrılarda kontrol faydalı olacaktır.

 81. Hocam yaklasik 10 gun once babama stand takildi. Islem basarili oldu. 2 damar acildi denildi. Bu islem 2,5 saat surmus. Kasikta morluk, hafif agri ve findik buyuklugunde bir sertlik var bunlar onemlimidir. Dr kontrolune daha var. Hemen gitmelimiyiz, zamanla gecer mi???

  • Stent işlemi sonrası iğne giriş yerinde morarmalar olabilir. Şişme ve ağrı varsa tekrar kontrol gerekir.

 82. Benim akrabam kalp krizi sonrasi koroner anjiyografi ameliyati oldu everolimus salinimli stent takildi ve kullanmasi 7 ilaç yazildi, bu durumda hangi besinleri tuketmeli hangilerini tuketmemeli yardimci olursaniz inaniyorum çogu insan bundan faydanalabilecek.

  • Kalp hastalarının sağlıklı beslenmesi önemli olup, önerilen beslenme şekli akdeniz diyetidir.

 83. hocam merhaba, babam 3 hafta önce anjio oldu 3 stent takıldı tıkanıklık oranı yüksekti çok zor geçti 2 saat sürdü ameliyat yaburcu oldukdan sonra kendini halsiz ve hep yorgun hissediyor kendi spor yapan sigara olkol kullanmayan enerjik bir insandı ama hep yorgun hissediyor kendini.. neden?

  • İşlem sonrası verilen ilaçlar halsizlik yapabilir. Bol sıvı tüketimi ve düzenli meyve alımı vücudu destekleyecektir.

  • Balon stent işlemi uygun damar yapısında genelde aynı seansta yapılır. İşlemin ertelenmesi operatörün tercihidir.

 84. Hocam esim 7 ay arayla 2 kez anjiyo oldu ve ayni damarda ayni noktaya ic ice 2 stent takildi.son anjiyodan bu yana 7 ay gecti 3 5 gunde bir gogsunde darlik hissediyo fakat geciyo bunu aciklayabilirmisiniz . Tesekkurler

  • stent içinde stent artmış tekrar tıkanma riski ile ilişkilidir. Şikayetleri uzun süreli ise tekrar değerlendirme faydalı olacaktır.

  • Stent takılan hastalarda gelişen strese bağlı tansiyon yükselmeleri gözlenebilir. Ek tedavi uygulanmasında fayda olacaktır.

 85. hocam selamalar stent takıldıkdan sonra tıkanırsa tıkanma nasıl anlaşılır bir belirtisi oluyor mu yoksa tekrar anjiyo ile mi kontrol ediliyor.

  • Verilen ilaçlara bağlı öksürük gelişmiş olabilir. Kontrol faydalı olacaktır.

 86. Hocam selamlar stent takıldıktan sonra iki hafta sonra çok şiddetli bir kuru öksürük başladı bunun sebebi ne olabilir alakanız için teşekkürler

 87. merhabalar annem anjiyo oldu. 20 dklik operasyon sonrasi cok az tikaniklik oldugu ve acildigi soylendi. fakat annem ameliyat sonrasi çift gormeye basladi asla gözünü acamadi. pihti atmadan suphelenildi fakat emar temiz çıktı. 10 gun oldu ama hala iyi değil.. halsizlik var yataktan kalkamiyor.. ne oldugu da soylenmedi.. felc mi geciriyor acaba?? zamanla duzelecek denildi..
  bu arada ritm bozuklugu varmis ilac verildi..

  • Bulgular felç lehinde gözüküyor. Kan sulandıcı tedavi ile takip gerekecektir.

  • Metal stentler takıldıktan sonra değişmesi söz konusu olmaz. Tıkanan stentlere balon ve stentle tekrar müdahele yapılabilir.

  • Terlemenin çok sebebi olabilir. Basit bir enfeksiyon habercisi dahi olabilir. Daha önceden olmayan anormal bir terleme ise doktorunuza başvurmanız yerinde olur.

  • Stent bir tedavi yöntemidir. Stent takılan hastaların ilaçlarını aksatmaması gerekir.

 88. Hocam benim babam yenilerde kalp krizi gecirdi dort gun once anjiyo oldu ve stend takildi pihti atabilirmi doktor atabilir dedi bu pihti atma riski kac gun surer

  • Stent takılan hastalarda özellikle ilk yıl stente pıhtı oluşma riski daha yüksektir. İlaçların düzenli kullanımı önemlidir.

 89. Merhaba hocam anjiyo sonucu babamin kalbe giden damarlardan 3 unun tikali oldugu soylenildi we 2 damar acilabildi stent taktilar anjiyo sonrasi hala yogun bakimda kalmaya devam etti babam. Dokroru akcigerin su topladini suyu bosaltacaklarini belirtti bir de böbregi tedavi ediyoruz dedi.anjiyo sonrasi böbregindr sıkınti oldnu soylediler.babam 8 gundur hastanede yatiyor.hickirigi war her hickirikta kalbi yer
  inden cikacak gibi oluyor.carpinti sürüyor agrisi var bu durum normal mi

  • Hastanız muhtemelen işlem sonrası kalp ve böbrek yetersizliğine girmiş. Tedavi ile süreç genelde toparlar ancak bu süreç uzayabilir. Net görüntü için hekimle konuşmanız faydalı olacaktır.

 90. merhaba hocam
  Annem anjiyo oldu LAD damarında %80 darlık tespit edildi. Stent takılmasına karar verdiler. Annemde anjiyodan sonra halsizlik başladı tansiyon 9/6 seviyelerinde sizce neden olabilir

  • Verilen ilaçlara bağlı tansiyon düşmesi gelişmiş olabilir. Kontrole gitmeniz faydalı olur.

 91. 4ocak p.tesi saat 16 da yakinima anjio yapılıyor. ..15 20 dakika sonra yatağına geliyor. herşey normal sonrasında ameliyat bölgesine ne elle bası nede kum tosbasi konulmuyor. hasta 2 saat içinde çok şiddetli kusuyor. .ekibe haber veriliyor .ve ekip başka bir hastanın fenalastigini.onunla ilgilenmeleri gerektiğini söylüyorlar zaman kaybediliyor …ameliyat bölgesine kasıkta dayanılmaz bir ağrı ve şişlik oluşuyor. ..hasta 1- 2saat bu şekilde bekliyor akebinde ultrason çekiliyor birşey çıkmadığı söyleniyor. .hasta agridan bağırıyor. .şişlik olan kısma fıtık gelişmiş deniyor. .hasta zaman içinde fenalaşiyor rengi sarariyor terliyor ve agri şiddetini artırıyor. .tomogafiye çıkıyor arter tesbit ediliyor tekrar kaplı stern gönderiliyor. kanama durdu diyerek hasta yoğun bakıma alınıyor. .bu sırada hasta tamemen bumbuz oluyor bilinç kapanıyor. ..bu şekilde sabaha kadar yoğun bakımda tutuluyor. .sabah 9 da hasta kalp damarcilar tarafından ameliyata alınıyor …alınmadan önce kalp damarcilar hastanın durumunun çok kötü olduğunu ve ellerinden geleni yapacaklarını hasta yakınlarına söylüyorlar. .4-5 saat ameliyatta kalıyor. .ameliyat esnasında 2 kez kalp krizi geçirdi ve müdahale edildi deniliyor. .sonrasında hasta yoğun bakıma alınıyor ve hasta yakınlarına durumu çok kritik ama allahtan ümit kesilmez deniyor. .ve şekilde hastanin 15 ünite kan aldigini söyleyip acil kan bulunmasi için yakınlarını bilgilendiyirlar. .yoğun bakıma bilgi için gittiğimde saturasyonun 100 kan gazının ve hemoglibinin 10 olduğu bilgisini veriyorlar. .hemsureyim dedigimdede kalp damarcilar benimle görüşmek istiyorlar. .hastayı görmek istedigimdede izin vermiyorlar. .hipotansif ve kritik sözcüklerini zaten eks olmuş hasta için utanmadan söylüyorlar. .bunları 5 ocak gece 1 de konuşuyoruz. .ve sabaha karşı 4:15 hastayı kaybettik bilgisi geliyor. .ölüm raporunda hasta 5ocak ölüm tarihi. .bize bildirilen 6 ocak. .yani bir gün önce zaten hasta ölmüş mü oluyor. epikruzinde ölüm nedeni kalp krizi kafalar çok karışık

  • Hastanın kliniği retroperitoneal kanama ile uyumlu gözüküyor. Kasıktan yapılan girişim sonraları gözlenebiliyor. Kesin yorum için yapılan işlem ve tetkiklere bakılması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 92. Slm hocam babam 1 gün önce kriz geçirdi acilen anjiyo yaptılar damarlar açık temiz çıktı.Ayni gün akşam 6 da taburcu ettiler.bir gün sonra banyo yapıp Bandaji çıkarabilirsiniz dediler.Bandaji çıkarırken kanama riski varmı? Birde pıhtı atma yada damar genişlemesi olabilir dediler bundan sonra ki süreçte bu krizin nedenini araştırmak için nasıl bir yol izlenmeli? Babamda nefes darlığı ve astım rahatsızlığı da mevcut acaba nedeni bu olabilirmi

  • Kalp krizinde tek sebep damarın pıhtı ile tıkanması değildir. Kanın yavaş akması, kalp büyümesi gibi durumlarda kalp krizi ile sonuçlanabilir. Hekiminizin önerilerini uygulamanız mantıklı.

  • Hocam ben 24 yasinda genc birisiyim kalp buyumesi var dediler nefea darligi kalp sıkısmasi vardi bende anjiyo olldukdan sonra nefesim düzeldim ama aksamlari özellikle kalbimde carpinti agri ve sol kolda ve boyunda agrim var doktorum 20 gun sonra konrole cagirdi kalp krizi riski olmadigini soyledi verdigi dosyada alım yavas yaziyor sizce kalp krizi gecirme olasiligim varmi arada karnimda ve belimde zaman zamam agri oluyor kalkp krizi gecirecekmisim piskolojim alt ust oldu neyim var benim.simdiden tessekkur ederim.yardiminiz icin

  • Anjio sonrası damar hastalığı saptanmamışsa kalp krizi riski düşük olacaktır.

 93. Sayın hocam 43 yaşındayım 9 sene ve 1 yıl önceki anjiolarım temiz çıktı fakat 1 ay önce kan tahlilimde kandaki yağ trigliserit 1085 cıktı bende bu sürekli yüksek cıkıyordu 450.550 arası ilacla düşüyor sonrası yine yükseriyor sorum bu düzeydeki trigliserit bir yıl gibi sürede damar tıkanıglığına sebep olurmu yeni bir anjio gereklimidir hocam .. Saygılarımla….

  • Bu derecedeki trigliserit yüksekliği ilk planda pankreas için daha büyük tehtittir. İlaç kullanmanız faydalı olacaktır.

 94. 1 yıl kullanması gerekiyormuş ama hiç alışamadı gerçekten peki ne gibi alternatif ilaçlar kullanabiliriz şimdiden teşekkür ederim

 95. Doktor bey kolay gelsin babam yaklaşık 3 hafta önce anjiyo oldu tarlada çalışırken çok zorladigi için damarı birisine kan pihtisi düşmüş çok şükür açıldı hemen ama verilen ilaçların içinde aspirin yanında brılınta tikagrelor 90 mg kan sulandirici vardı ve o kadar ağır geliyor ki babama midesi şişiyor rahat nefes alamıyor iştahsızlık gece uykusu hiç yok bir gün kullanmadı o hap ı gayet rahat oldu bu yan etkiler prospektus te de yazıyor nasıl geçer acaba ya da kullanmasak olmaz mı

  • Brilinta stent takılan hastalarda kesilmemesi gerekir. hasta ilacı tolere edememişse alternatif ilaçlar kullanılabilir.

 96. ıyı gunler doktor bey.annem once anji yu oldu sonra damar%99 tıkalı balon yada stent takılcak dendı bızde yaptırdık sımdı ıyı onceden yuksek tansıyonu vardı.butun ılaclarını ıcecek dedı doktor.
  sekerde var.amılıyatdan sonra tansıyon 5.10 6.12 oluyor tonsıyon ılacını vermek lazım tansıyonu cok dusmezmı.

  • Verilen ilaçlar içerisinde tansiyon düzenleyici etkisi olan ilaçlar bulunabilir. Tansiyon ilacına başlamadan doktora danışmak faydalı olacaktır.

 97. merhaba hocam ben 41 yaşındayım iki hafta önce rahatsızlandım anjiyo oldum.PROKSİMAL%30 DARLIK MEVCUT D2 OSTEAL%70-80 DARLIK MEVCUT D2 SONRASI %40-50 DARLIK MEVCUT:SİRKUMFLEKS ARTER(CX):NONKRİTİK SAGKRONER ARTER(RCA)NONKRİTİK PLAKLI: SONUÇ: MEDİKALTAKİP::HOCAM arada bir çarpıntı devam ediyor ne yapmam lazım ailede kalp rahatsızlıgı var. baba ve 2 tane amcam kalp rahatsızlıgından vefat etti şimdiden teşekkürler hocam….

 98. Iyi calismalar hocam anneannem anjiyo oldu fakat damarlar acilmadi tansiyonu yuksrk simdi doktorlar balon ameloyatimi baypass mi yapsak diye dusunuyirlar ikiside cok riskli diyorlar anjiyo sonrasi kalp krizi gecirdi ve makenelerle hayata donduruldu simdi ilac veriliyor belki danarlar yumusar diye acaba ilacla damarlar acilabilir mi ve internette sogan suyu 1 ay kullanilirsa damar acar diyor acilabilir mi

  • İlaçlarla ciddi tıkalı olan bir kireçli damarın açılması maalesef söz konusu değil.Sadece pıhtı ile tıkalı damarlarda açılma söz konusu olabiliyor. hastaya en iyi tedavi şeklini belirlemek için anjiyografi cd sini izlemek gerekir. geçmiş olsun.

 99. Günaydın Ahmet bey 3 gün sonra anjiyografi olacağım.lakin damarlarımın çok ince olduğunu söyleyen doktorum vazgeçti.Son tetkiklerimden sonra yapma kararı aldı.risklerini öğrenmek istiyorum teşekkür ederim…

  • En sık rastlanan riskler kanama ve damar hasarıdır.komplikasyon oranları düşük olup hekimin tecrübesinde önemlidir.

 100. Hocam merhaba;
  Babam bugün öğlen saatlerinde anjiyo ameliyatı oldu ameliyat sonrası eve getirdikten sonra konuşmasında bozukluk olduğunu farkedip tekrar hastaneye getirdik.
  Fakat şu an hala konuşması ara ara düzelip ara ara bozuluyor doktorlar bunun olabileceğini gakat geceyi yine de hastanede geçirmemiz gerektiğini söylediler.
  Bu durum normal midir?
  Geri dönüşlerinizi rica ederim.

  • Anjiyografi sırasında az sıklıkta olsada felç gelişebilir. Hastanın kliniğinin oturması süre alacaktır. Konuşma genelde geri gelir ancak peltek aksan kalıcı olabilir.

 101. Hocam Günaydın dün babam anju oldu saat 16:30 anju sırasında kalbi durmus
  sonra tekrar çalıştırmislar şuanda kalbi gayet iyi çalışıyor diyor doktor lar ama tansiyon bir türlü yükselmiyor 4.2 diyorlar acil cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Hastada ek damar hastalığı olup olmaması ve kalp yetersizliği olup olmamasına göre gidişat değişir. Tedaviye rağmen tansiyon yükselmiyorsa hastanın hayati riski yüksek olacaktır.

 102. Sn Hocam, hızlıca dönüşünüz için teşekkür ederim. Bunca insana sıkılmadan yanıt vermeniz İNSAN olduğunuz anlamına geliyor. Tebrik ederim.
  Saygılarımla.

 103. merhaba Sn Hocam,
  24 gün önce stent takıldı. yaşım 44. 29 yıl sigara (8 ay önce bırakmıştım) ve düzensiz beslenmeli bol stresli iş ortamı artı doğal olmayan yiyecekler dünyamızda sonuç böyle oldu. düzenli egzersiz iki kan sulandırıcı hayatımıza girdi.
  bugün eriyebilen stent lerin mevcut olduğunu ve ülkemizde de uygulandığını öğrendim. başımdan kaynar sular döküldü hocam.ömrüm boyunca ilaca mahkum kalmayabilir düzenli sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirebilirdim. çok ama çok üzüldüm. hocam düşünsenize,yazgımızda 70 yaşına kadar yaşayacaksam 26 yıl sürekli hergün ve unutmamak şartı ile ilaç kullanmaya mahkum – bağımlı biriyim artık-oysaki imkan varmış haberimiz maalesef olmadı.

  üç sorum var; fitoterapi de gelişim evresinde olan bir tıp kolu olduğu haliyle , doğal bir kan sulandırıcı yokmudur. krill oil mesela veya bir bardak su içinde iki kaşık limon suyu…(Allah rızası için kimyasaldan kurtarın bizi)

  stent neden kan sulandırıcı kullanılmazsa tıkanır? tıkanan damarmıdır-stent midir-sorun metal haznedemıdır?

  stentdin çıkarılması imkan dışımıdır. hiçbir cerrahi müdahale şansı yokmudur? ona ve ilaca mahkum kalmak psikolojimizi bozdu hocam.

  yanıtnız bana ışık tutacaktır.
  teşekkür ederim.saygılarımla.

  • Kalp damar hastalığı olanlarda kan sulandırıcı aspirin takılan stentin cinsine bakılmaksızın ömür boyu kullanılır. Stent sonrası kullanılan ek kan sulandırıcılar ise genelde 1 yıl kullanılıp kesilir. Bu ilaç stentin eriyen türden olup olmamasına göre değişim göstermez.

 104. Slm hocam babam iki ay oldu kalp krizi gecedi ve anjio oldu ana damar tıkanmiş sitent taktılar ama bu aralar iki kere nefesi daraldı bu durum bizi endişelendirdi ne yapalım cvp için şimdiden teşekkür ederim

 105. Hocam ilginize teşekkür ederim.

  Benim babam da bir ana damarı tıkalı olmak üzere 2 damarı yoğun bir şekilde kalp krizi geçirerek anjiyo oldu ve bunun üzerine 2 adet stent takıldığı bizlere bildirildi.Stent takımından 2 gün sonra babamın taburcu olacağı günün gecesi babam 2. kalp krizini geçirdi ve kalbi durdu gün içerisinde bir kaç kez kalbi durup kısa sürede döndürüldüğü söylendi fakat babamın bilinci açılmadı ve 15. günün sabahı kalbinin tekrar durması ile babamı maalesef kaybettik.anjiyo olan bir hastnın damarları açılıp stent takılıp 2 gün içinde tekrar ağır bir kalp krizi geçirmesi ihtimali nedir.Teşekkürler

  • Stent hastalarında ani tıkanmalar nadirde olsa görülebilir. Bu hastalarda müdaheleye karşın ölüm oranı yüksektir.

 106. Distalikendi içinde ve soldan doluyor ayrıca mahir on proksimalde yüzde elli-altmış darlik var buna suan işlem gerekmiyor aciliyetini yok diye söyledi doktorumuz

 107. MerhabA hocam edin d1 sonrası yüzde yüz tikali dıştaki kendi içinden doluyor – proksimalfe yüzde seksen darlık sonucunda kardiyopulmoner bypass eşliğinde 2 damar koroner arter bypass operasyonu uygulandı yaş 35 . Hocam her kafadan ses cikiyo ameliyattan sonra keske yaptirmasaydiniz diye ayrıca kalp krizi geçirmeden ameliyat oldu doktoruuzda bunun şans olduğunu söyledi hocam BI fikrinizi ogrensem çok memnun olucam tesekkurler

  • Genç hastalarda damar yapısı uygunsa öncelikli seçimimiz stent. Ancak burda operasyon yapılmış. Bundan sonrası takip gerektirecektir.

 108. 2 hafta kadar önce anneme koroner anjiyo yapıldı koldan. Damarların durumunda hiçbir şey yok gayet temiz çıktı. Anjiyodan sonra anneme aspirin verdiler, doktora ne kadar kullanacağını sormuş ömür boyu demiş. Anjiyodan sonra aspirin ne kadar süre kullanılmalıdır ?

  • Damarlar tamamiyle normal ise aspirin endikasyonu tartışılır. Ancak önemsizde olsa damarlarda hastalık mevcutsa aspirin ömür boyu kullanılması gerekir.

 109. Hocam babam 67 yaşında, karın bölgesinde bacakları besleyen damarda tıkanıklık olduğu için bugün öğleden sonra stent takıldı.
  İşlem başarılı geçti haberini aldık fakat daha sonra bacakta uyuşma,ter basması şikayetleri ile bizi acile yönlendirdiler. Tansiyonu yüksek ve bi ara ağzından kana benzer bi sıvı geldi.
  Emboli şüphesiyle tetkikler yapıldı ve tomografi çekildi.
  Hocalarımız tetkiklerin temiz olduğunu emboli olmadığını belirtti fakat tansiyen hala yüksek ve müşahede altında.
  Acaba bu gibi tedavi sonrası belirtiler ne kadar normaldir?
  Hastalarda sık rastlanır mı?
  Bilgilendirirseniz çok sevinirim..
  Saygılar..

  • Yapılan işlem kompleks olup belirtilen şikayetler gözlenebilir. Yakından takip faydalı olacaktır.

 110. Hocam durduk yerde kalpte bi bosluk hissi tuhaf atmasi el ayak titreme sogukluk uyusukluk ic sikintisi boynumun solunda agri uyku hali kalple ilgili olabilirmi ?

 111. Merhaba hocam babam bu ayın 10 da anjiyoplasti olacak ama sırt üstü uzanınca nefes alamıyor ve buna rağmen kağıdı imzaladı anjiyo esnasında nefes almasina yardimci olacak birşeyler yapılır mi yani böyle bir alternatif var mi yoksa şansa mi bırakılir çok korkuyorum lütfen birşeyler söyleyin 🙁

  • Hastanın anjiyografi sırasında sırt üstü rahat yatabilmesi önemlidir. Öncesinde gerekli rahatlatıcı tedavi verilecektir.

 112. Selam hocam kalp damarlarında pıhtı olduğu zaman anjiyo önerilir mi?Anjiyo pıhtıyı kalbe doğru iter mi?Bu durum riskli mi?Şimdiden çok teşekkürler.

  • Kalp damarlarında pıhtı oluşumu kalp krizi ile sonuçlanır. Böyle bir ihtimal varsa anjiyografi mantıklı olacaktır.

  • Stent işlemi sonrası şikayetlerde değişim olabilir. İlaç dozlarının tekrar ayarlanması çarpıntıları azaltacaktır.

 113. Slm hocam babam 2 hafta önce anju oldu simdi iyi cok sükür ama yüzü cok solgun limon gibi degisik bi rengi var sebebi ne olabilir ki cok endiseleniyorum

  • kansızlık yada kalp yetersizliği benzer sorunlar yapabilir. Kontrol faydalı olur.

 114. Hocam iyi gunler benim esim fazla kilolu oldugu icin 2 bucuk yil once gastrik bypass gecirdi ve suan 62 kiloya dustu ameliyattan 3 ay sonra ses kisikligi oksuruk ve gogus bolgesinde agri boynunda ve sirtinda agri nedeniyle doktora gitti mediastinal nhl b hucreli lenfoma teshisi kondu tumor iki cigerin ortasinda oldukca buyuktu kalp damarina baski yaptigi icin gogus ortasindan sag boynuna kadar oldukca uzun plastikten stent takildi tedavisi bitti kurtardi cok sukur ama gogsunun ortasinda kasma ve boynunda baski sirtinda stentin gectigi bolgede kasma ve agrilar oluyor stentten dolayi galiba surekli degil ara sira ozellikle yorulinca ve stresli olunca kahveyi cok iciyor tatliya duskun tatli yiyince gastrik bypasstan dolayi dumping oluyor bazen midesi kucuk oldugu icin suyu az iciyor bu agrilarin nedeni ne olabilir ne yapmamiz lazim korkulacak bisey varmi doktora gittik hersey normal dedi ama bu agrilarinin nedeni ne olabilir ozellikle gece uyurken bazen sagina soluna donemiyor bisey kasiyor diyor sirt ustu yatiyor

  • Şikayetler stent kaynaklı görünmüyor. Genel vücut ağrıları tarif ediliyor. Takip yeterli olacaktır.

 115. Hocam benim midede sorun var reflu gibi 45 yaş 65 kilo mideden başka sorunum yoktu halı saha maçı yapıyorum ben sabah kalktım göğsümde ağrı var genirecem yapamıyorum kusacam kusamıyorum sanki boğazın alttarafında boğaza birşey tıkanmış gibi terleme var kötülendim bu kalp krizimi midedeki sorunda mı bende yıllardır geniremediğimde gaz çıkartamadığımda kötüleniyorum halsizlik boyun baş ağrısı iğne vuruluyor geçiyordu. Midedeki sorun kalp krizinimi tetikliyor Teşekkürler hocam.

 116. Hocam benim midede sorun var reflu gibi 45 yaş 65 kilo mideden başka sorunum yoktu halı saha maçı yapıyorum ben sabah kalktım göğsümde ağrı var genirecem yapamıyorum kusacam kusamıyorum sanki boğazın alttarafında boğaza birşey tıkanmış gibi terleme var kötülendim bu kalp krizimi midedeki sorunda mı bende yıllardır geniremediğimde gaz çıkartamadığımda kötüleniyorum halsizlik boyun baş ağrısı iğne vuruluyor geçiyordu. Midedeki sorun kalp krizinimi tetikliyor Teşekkürler hocam

  • Mide ile ilgili bahsettiğiniz şikayetler zaman zaman kalp krizini taklit edebilir. kesin ayırıcı tanı için kardiyoloji muayenesi faydalı olacaktır.

 117. Iyı akşamlar hocam babam üç hafta önce kalp krizi gecirdi ve anjio amaliyatı ol
  du dün gece ateşi cıktı ve terleme oldu bu durmda ne önerirsiniz şimdiden Tşklr

  • Ateş infeksiyonun ilk belirtilerinden biri olup muayene faydalı olacaktır.

 118. Merhabalar
  Hastamiza anjiyo yapıldı sonrasinda 2 damarin tikali olduğu tespit edildi . Stenteler takıldı gayet başarılı bir operasyon olduğunu söyledi 15 gün oldu işlem yapılali fakat hasta kullandigi ilaçlardan dolayi mide rahatsızliği geçiriyor. Psikolojisi bozuk kafasında başka şeyler var sürekli ve sık sık mide bulantısı olmakta sebebi ne olabilir nasil bir yol izlemeliyiz.
  Teşekkürler

  • Kullanılan ilaçlara bağlı mide sıkıntısı gelişebilir. Ek mide tedavisi faydalı olacaktır. Stent takılan hastaların yarısında depresyon durumu gelişir ve sosyal destek önem arzeder

 119. Hayırlı günler hocam babama anjuyla baktılar 3 tane damarları tıkanıkmiş balon gerekiyormuş ama damarları çok ince olduğu için riskliymiş bizde çok korkuyoruz siz ne önerirsiniz

  • İnce damarlara müdahale teknik açıdan daha zor olabilir. Ancak hasta o şekilde bırakılmamalı. İyi bir referans merkezinde işlem uygulanabilir.

 120. merhaba 2gün sonra Anjiyo olacağım Efor testimde çökme olduğu söylendi 2002 yılında da anjiyo olmuştum iki damarim % 60 tıkalı idi o tarihden bu yana ilaçla tedavi oluyorum (Diovan-Concor-Asprin Lipitor ve cipram) Şayet gerekirse eriyen Stent takılabilirmi artıları varmı varsa nelerdir tavsiye edermisiniz

  • Darlıkların ilerlemiş olma ihtimali yüksek görünüyor.Uygunsa stent tedavisi öncelikli yaklaşım olacaktır.

 121. Merhaba 5 ekimde babam(50) kalp krizi geçirdi krizden 7 8 saat sonra anjiyo oldu ve 1 tane stent takıldı doktor kalbinin ön hücrelerinin hasar gördüğünü ve Bu hücrelerin iyileşme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Hücrelerin iyileşmesi için bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Ayrıca kalbinde değil ama göğsünün sağ kısmında bir batma olduğundan şikayetçi bunun nedeni ne olabilir sizce? Şimdiden teşekkürler

  • Kalp krizinde tedavi ne kadar erken olursa hastanın göreceği fayda artacaktır.İlk ay kalp krizi sonrası kalbin toparlanma evresidir. 1. ay kontrolünde kalbin genel fonksiyonları hakkında daha net bilgi sahibi olacaksınız.

  • Kalp krizi sonrası özellikle erken dönemde geçici nefes darlıkları sık izlenir. Özellikle gece yatırmayan uzun süreli nefes darlıkları kontrol gerektirir.

 122. Mrb hocam 3 gün önce anjiyo oldum bir damarı doğuştan dar olduğunu etrafını kas oluşturduğunu ve bununla kalbi sikistrdigini söyledi doktorum.15 günlük damar genişlemesi vs.8cin ilaç verdi iyi gelmezse baypas yapılacak dedi.basimin ağrısı hiç geçmiyor nerdeyse normalmidir tansiyon 9a 5.tehlikeli olabilirmi sizce

  • Verilen ilaçlara bağlı başağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmış olabilir.Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 123. Merhaba hocam 2 sene once annem baloncuk ameliyati oldu her 6 ayda bir duzenli emar cekildi bi sıkıntı yok yalnız 10 gun once cekilen emar sonucu bugun alınd8 ama doktor kontrol amacli 6 ay sonra tekrar anjiyo yapilacak demis. Size sorum şu herhangi bi sıkıntı yoksa anjiyo yapilabilir mi? Yoksa bi sorun mu vardir ki anjiyo yapiliyor doktor birsey soylememis. Simdiden tesekkur ederim saygilarimla.

  • sıkıntı aort anevrizması ise mr anjiyografi takip için yeterli olacaktır.

 124. Hocam, babam 68 yasinda anjoi yapildi. 3 damari tikali cikti 99%, 70% ve80%. Doktor 2 stent bi bypass yapilmasi gerrktigini soyluyor ancak seker hastasi oldugu icin ameluyat cok riskli diyor. Ameliyat basarisi 6 da 2 diyor. Ilac tedavisi ile ameliyat olmadan yasayabilir mi.

  • İlk planda ameliyat daha uygun gözüküyor. Ameliyat riskli ise stent işlemi tercih edilecektir. Ancak stent ve bypass ın birlikte tercih edilmesi çok mantıklı görünmüyor.

 125. Hocam acil bi sorun olacak şuan hastane de yatan anjiyo olmuş hastamız var damarda daralma nedeni ile stend takıldı kanaması durmadı iki gün oldu kanama dumanları önemli birşey mi

  • Anjiyografi sonrası kasık bölgesinde kanamalar gözlenebilir. Özellikle kan sulandırıcı kullanan hastalarda bu durum hastane yatışını uzatacaktır.

 126. Merhaba hocam yaklaşık 5 ay önce babam anjio şuan sol bacagında parçalı parçalı morarmalar var bu oldugu anjıola alakalı olabilirmi?

  • anjiyografiden 5 ay sonra gelişen morluklar işleme bağlı olmaz. kullanılan kan sulandırıcı ilaçların bu tür etkileri olabilir.

 127. Merhaba hocam babam 83 yaşında diyaliz hastasiydi ağustos un 5 inde testlerde kalp krizi değerleri yüksek çıktı ve anjiyo yapıldı. 2 damar kreçlesmis 1 tanesine de stent takıldı .Anjiyo yapıldıktan 1 gün sonra babamın durumu kötüye gitmeye başladı .Nefes almada zorluk,bütün hertarafinda ağrı , bacağını bile oynatınca acı çekiyordu ve bu durum 4gun devam etti 5.gün hastaneye acil çağırdılar babamın kalbi durmuş müdahaleye rağmen hayata donduremedik dediler kendimi çok sucluyorum ve sorumlu tutuyorum çünkü benden imza istediler anjiyo için , sanki ben sebep olmuşum gibi hissediyorum çok üzgünüm tarif edilmez bir acı içindeyim lütfen beni bilgilendirirmisiniz böbrek yetmezligi olan 83 yaşındaki hastaya anjiyo yapmaları doğru muydu lütfen cevaplarsaniz sevinirim

  • Hastanın mevcut hastalıkları sebebiyle yüksek risk grubundaymış. kalp krizi ile hastaneye başvuran hastalarda koroner anjiyografi en sık tercih edilen tanı-tedavi yöntemi olup, hastanızın tedavi yaklaşımı doğru gözükmektedir.

 128. Hocam merhabalar annem 58 yasinda şeker hastasi yaklasik beş ay once kalp krizi gecirdi ve stent takildi duzenli olarak ilaclarini kullaniyor ancak cok fazla terlemesi oluyor bu durum normal mi? Ne yapmamiz gerekir? Simdiden tesekkurler.

  • Şeker hastalarında özellikle kilolu hastalarda terleme sık gözlenir ve kalp hastalığı ile ilişkili değildir.

 129. Hocam annem kalpkirizi gecirdi has tekrar kirizgecirdi ve 3 kiri oldu anju yoluyla balon takildi kalp dinlensin diye ve hemsireler hastanin carsafini deyitirim derken kablo oynamis ve kendileri cikarmis aralarinda konusurken duydum balon icinde kaldi dediler varmi olebirşey varsa napayim ?

 130. Hocam annem kalpkirizi gecirdi hastaneye getirdim 5 saat sonra farketiler ikigun sonra tekrar kirizgecirdi anju yoluyla balon takildi kalp dinlensin diye ve hemsireler hastanin carsafini deyitirim derken kablo oynamis ve kendileri cikarmis aralarinda konusurken duydum balon icinde kaldi dediler varmi olebirşey varsa napayim ?

 131. Merhaba hocam 2 gün önce anneme anjiyo yapıldi kalpte bir tıkanma yok ama beyne giden damarlardan biri tıkalı %90 doktor nöroloji doktorumuza sormadan stent takmadi ikisi karar vericemiş eyer stent takilmasi lazım derse taktirmak doğru mu yoksa ilaçla tedavisi mümkün mü sol vertebral arter %90 tıkanma diyor

  • Darlık olan damar vertebral arterse genelde takip yapılır. sağ vertebral arter iyi gelişmemişse ve şikayetler varsa stent düşünülebilir.

 132. Slm hocam ben 36 yasinda sporcuyum antreman esnasinda gogus agrim oldu. Acil anju ya aldilar. Ana damar %80 tikali imis. Eriyen stent taktilar. 9 bin tl fark verdim kalpte bi hasar olusmamis doktorum stent eridimi sporuna geri donebilirsin diyor.. Sizin fikriniz ?

  • Yaptığunuz spora ve sporun ağırlığına göre öneri değişebilir. Başarılı stent koyduğumuz hastalarda ek bir rahatsızlık yoksa 1 ay sonrası spora başlanır. Yarışmalı sporlar için efor testi daha belirleyici olacaktır. Eriyen stentlerde erime süreci 2 yılı bulur. Spora tekrar başlamak için bu kadar süre genelde beklenmez.

  • Merhaba ben özgür iyi günler eriyen stent taktınız bende takmak istiyorum nasılsın durumunuz nasılsın ilaç aliyonmu hep cevap larsaniz sevinirim hocamla bu yazıyı eyer okuyorsa eriyen stenti mi yoksa ilaçlı stent mi RCA damari giriş

  • Damar yapısı uygun olan hastalar için eriyen stentler tercih edilebilir ancak rutinde kullanılan ilaçlı metal stentler

 133. Merhaba;
  Annem (70), 03.09.2015’te kalp krizi geçirdi ve anjiyo yapıldı. Şu an kalbinde iki stent bulunuyor. Aynı zamanda orta derecede bir KOAH hastasiydi. Yaklaşık 12 gün oldu operasyon olali. EKO’Su da gayet iyiydi. Ancak bazen nefes alamadığını ve kalbinin daralıyor gibi olduğunu söylüyor. Bir de kasiktan girilen yerin etrafı ve bacağı hala mor. Silik ama bayagi var yine de ve bacaginin agridıgini söylüyor. Tüm bunların hepsi normal mi? Teşekkürler…

  • Kalp krizi sonrası nefes darlığı ve göğüste geçici ağrılar olabilir. Uzun süreli ağrılarda yeniden kontrol gerekir.

 134. Merhaba hocam, babam 6 gün anjiyo oldu iki tane ilaçlı stent takıldı anjiyo olduğu kasikta üşüme ve soğukluk hissetmiyor ancak o bacagin dizinden ayağına kadar üşüme ve soğukluk oluyormuş. Ayrica o bacakta uyuşma oluyormuş bu durum sizce normal mi.

  • Anjiyografi yapılan bacakta üşüme uyuşukluk yeni başlamışsa tekrar kontrol faydalı olacaktır.

  • Anjiyografi işleminde giriş noktalarında geçici uyuşmalar gözlenebilir. Genelde geçicidir.

 135. Amcam 6 gün önce anju ve stent-balon işlemi uygulandı işlem için girdikleri damarda şişkinlik vardı buz işlemi uyguladım şişi indi ama ayakta uyuşma oluşuyormuş şimdi bi problem oluştururmu

 136. Merhaba hocam, babama 4 gün önce anjiyo yapıldı ve 2 tane ilaçlı stent takıldı anjiyo yapılan bacağının arkasında ağrı hissettiği ve bacağının kasıldığını söylüyor. Bu kasılma normal midir? Zamanla geçer mi? Bilgilerinizden ötürü teşekkür ederim.

  • Anjiyografi sonrası kasık ağrıları gözlenebilir. İğne yerinde belirgin şişlik ve morarma varsa, ağrı şiddetli ise kontrol faydalı olacaktır.

 137. Merhaba babama anjiyo yapıldı. Şimdide elektrofizyolojik çalışma yapılması gerektiğini söylüyorlar.. bu gereklimidir. Anjiografi sonucu:LMCA, normal LAD, ortası plakli CX, ortasında %50 darlık mevcut RCA, proksimalinde %20darlik, distalinde %50 darlık mevcuttur. Sonuc:KAH izlenmesi gereken yol nedir. Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

  • Elektrofizyolojik çalışma ritim bozukluğuna yönelik olup, anjiyografi ile ilişkili değildir.

 138. Merhaba hocam teyzem 2 gün önce ozelde anjio oldu 3damar tıkalıymış daha sonra beyin kanaması geçirdi şu anda cihaza bağlı nefes alıyor dr anjiodan sonra verilen kan sulandırıcı ilacı bünye kaldıramamış dedi böyle bir şey varmıdır neden olmuştur bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler.

  • Hastalarda kullanılan kan sulandırıcıların büyük kanama riski vardır. Böyle bir durumda destek tedavisi dışında seçenek yok gibi.

  • İlaç verilmişse yada tansiyonlar düşük seyrediyorsa başdönmesi olabilir. Başdönmesi anjiyografi sırasında oluştuysa nöroloji muayene gerekir.

 139. Babam 1 yil once baypas oldu damarann biri %100diger ikisi 80 tikanmis baypasta sadece bir damari acmislar simdi ise tekrar balon anjio ile acmaya calisacaklarini soyluyolar kesin acilirmi hocm

 140. Çok teşekkür ederim hocam birde birşey sormak istiyorum böyle bir geçmişe sahip olduğumdan dolayı tekrar Efor testine girmem gerekir mi yoksa direk anjio olabilirmiyim?

 141. Hocam ben 8 yıl önce anjio oldum 3 damarımda yüzde 50 60 tıkanıklık ve daralma görüldü ailemin hemen hemen hepsinde stent ve by-pass geçmişi var şu anda ben de aşırı terleme yorgunluk ve nefes yetersizliği var tekrar anjio olmam gerekebilir mi ilerleme olmuş mudur günde 1 paket sigara içiyorum

 142. Merhaba annem anjiyo oldu damarlarda tıkanıklık yoktu tip diliyle Takatusubo denildi sormak istediğin şey şimdi kolunda ve boynunda bir ağri OLDUĞUNU söylüyor normalmi

  • Anjiyografi sonrası kolda ağrılar oluşabilir. Özellikle şiddetli geçmeyen ağrı ve kolda morarma varsa kontrol faydalı olacaktır.

 143. Babam 70yasında 4gün arayla 2anjiyo geçirdi. Hiç bişey yemiyor ve çok halsiz canıyla savaşıyor adeta. Şimdiki doktorundan net bilgi alamıyoruz düzelir mi

  • Kalp yetersizliği ve kullanılan ilaçlar mevcut şikayetleri yapabilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 144. Hocam annem anjio oldu ve 3 damarında tıkanıklılık vaemış , 3 tane stent takıldı 4 gün önce, çok halsiz olduğunu çarpıntı sının olduğunu söylüyor bu durum normalmi aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

  • Stent işlemleri sonrası ilaçlarında etkisiyle halsizlik izlenebilir. Ek olarak ciddi nefes darlığı ve yürüme güçlüğü varsa yeniden kontrol faydalı olacaktır.

 145. Merhaba hocam annem 5 yıl once kalp ameliyati oldu 2 stent ve kalp kapakcigi onarildi bu ameliyattan birkac ay sonra göğüste şişlik oluştu fıtık gibi su anda ise 5 yıl sonra 3 tane şişlik oluştu bu şişlikler alınabilir mi ? Veya ameliyatsız çözümü varmıdir ?
  Yaşı 68 nefes alırken zorluk yaşamaktadır.Aci çekmektedir.

  • Öncelikle tomografi ile göğüsteki fıtık durumu ve şişliklerin içeriği incelenmelidir. Daha sonra uygun tedaviye karar verilebilir.

 146. Merhaba babam 59 yasinda 10 gün önce kalp krizi geçirdi acildeki doktor 4 saat bekletti ve sonrasinda sevk etti.acil anjiyo oldu.iki stent takildi.doktorlar babamin 9 saat kriz gecirdigini soylediler.su anda cok kötü kuru rahatsız edici bir öksürüğü var.kalp yetmezliği oluşmuş olabilir mi.bu nasıl anlaşılıyor. Tedavisi var mi . teşekkür ederim

  • Kuru öksürüğü ilaçlar sık yapar. Kalp yetersizliğini gösterecek tetkik eko dur. Doktorunuza başvurmanız faydalı olur.

 147. slm hocam babam iki kalp krizi gecirdi ve hastaneye kaldirildi anjiyo oldu ana damr acildi fakat iki ayak damarida tikaliymis ve babam cok bitkin halde tekrar mudahale edilmelimi zamana birakilmalimi

  • Yürüme ile bacaklarda ağrı ve güçsüzlük mevcutsa müdahale gerekecektir. İlaç tedavisinide ihmal etmemek gerekir.

 148. Merhaba hocam
  Annemin her iki bacakda neredeyse tamamen tıkalı DM+HT+HL mevcut by_pass oldu şuan plavix platel trental kullanıyor periferik damar anjiyosunu yaptırıp bacak ağrılarına bir son verebilirmiyiz önerilerinizi yazarsanız ve nerede yaptırabileceğimi çok mutlu olurum…

  • Anjiyografi ağrılara çare değildir. Anjiyografide saptanacak darlıklara balon ve stentle müdahale çözüm olabilir.

 149. Merhabalar Hocam, geçen hafta babama stend takildi ve ana damar da tikali olduğu icin baypas ameliyati olmasi gerekiyormuş. Bugün ayaklarında şişlik fark ettik, bu durum normal midir? Kullandigi ilaclarin seyrek yan etkisinde ödeme de rastladim. Buna rağmen tedirgin olduk, Doktora gitmemizi onerir misiniz?

  • Gerek ilaçlar gerekse kalp hastalığı vücutta ödem yapabilir. Ödem belirgin ise kontrol faydalı olacaktır.

 150. Annem pazartesi gunu anjio oldu uyku problemi var daha ve uyku ilaci kullaniyor anjio sonrasinda kac gun sonra uyku ilacini kullanmaya baslayabilir yardimci olursaniz sevinirim

  • İlaç kullanımının sakıncası olmayacaktır. Kasıktan yapılan anjiyolarda üç gün istirahat yeterli olacaktır.

 151. Merhaba, annem çarşamba günü anjio olacak. Ayağında damarlardan biri tıkalı olduğu için damar atışı hissedilmedigini bu yüzden de anjio olmasi gerektiği söylendi. Şimdi çarşamba günü tıkalı olduğu ayak damarı için olduğu anjio da ne zaman ayağa kalkar acaba? Bir yan etki bir problem teşkil eder mi ? Bu konuda cevabınızı bekliyorum hocam.

  • Anjiyografi sırasında tıkalı damara müdahale yapılacaksa hastanın toparlanması daha geç olur. Sadece anjiyografi yapılan hastalar aynı gün taburcu edilirler.

 152. 4 ay önce bypass ameliyatı geçirdim.2 damara bypass yapıldı.Ameliyattan sonraki eko larda EF >%55 yazıyordu.Enson çekilen eko da%40 yazıyor. psikolojim bozuldu.Bu durum tansiyonumu yükseltiyor.Doktor kalp yetmezliği dedi.Ameliyattan 2ay sonra bu kadar ani yetmezlik olur mu? Ekoları farklı kişiler çekti.

  • EKO tetkiğinizi yenilemenizi öneririm. Burada sayısal değerlerden çok şikayetleriniz ve muayene bulgularınız daha önemlidir.

 153. selamun aleykum doktor bey kolay gelsin ben iş makinası oporatörüyüm bizler önce allaha sonra sizlere emanetiz ben 1975 doğumluyum (9 gün)önce anjiyo oldum (2) ana damara ve (1)yan damara stent takıldı ben anjiyo olduğum doktoru göremedim taburcu oldum (1)ay sonra kontrol demiş kontrole gidinceye kadar (1)hafta sonra çalışsam bir sıkıntı olurmu şimdiden teşekkürler allah yar ve yardımcınız olsun.

  • İşleminiz başarılı geçmiş ve ek şikayetiniz yoksa işbaşı yapabilirsiniz.

 154. Merhaba hocam dedem bir yil once bypass oldu boynunda damar tikanikligi saplandi %100 bi tarafi diger %50tikali bi kere yari felc gecirdi gecici duzeldi comodin verdiler 20gun kullandi ama iyi gelmedi bes dakka suren felc belirtileri verdi birakti ilaci dort gun once anjio yaptilar anjio sirasinda fenalasti gibi yine felc belirtisi verdi anjiodan ciktiktan sonra ayzamir hastasi gibi oldu ara sira ciddi unutkanliklar yasiyorve bu durum bizi oldukca korkutuyor dokdoktorunu bulamadik bu durum gecicimidir yada boyle kalicak diye korkuyorz

  • Tekrarlayan felç atakları alzheimer hastalığı sürecini genelde hızlandırır. Yeni felç geçiren kişide tablonun oturması 6 ayı bulur. Düzanli takip faydalı olacaktır.

 155. Hocam benim sorum babam 60 yasinda aout damar genislemesi ameliyati oldu 7 cm ulasmis.bunla beraber kapakcik ve 3 damar degismis.aradan 2 ay gecti sivi birikimi olmus agri oluyor du sidetli.sivi alindi agri gecmeyince anju oldu koronerde 90 ve 50 lik 2 yerde daralmasi gerceklesmis.bu normalmi. Dr. Anlayamadi tekrar ameliyati olmasi gerekecekmis.

  • Ameliyat sonrasındaki dönemlerde kalp ve akciğer atrafında sıvı birikmesi olabilir. Gelişen damar tıkanıklığı ise erken dönemde az görülen bir olay. Kapak ve aort ile ilgili sıkıntı yoksa damar darlıkları için öncelikle stent düşünülebilir.

 156. Merhaba hocam. Babam tam 1 sene önce devam eden verem tedavisi ve kısmi felcin üZerine 5 damar değişikliği ile birlikte bypass oldu. Bypass sonrası unutkanlık(beyin yeni bilgi kaydetmiyor) özellikle matematiksel hafızada problem(tarihleri günleri ayları bilmiyor), ciddi anlamda sessizlik, konuşmalara neredeyse sıfır katılım gibi durum içerisinde kaldı.şeker sürekli yüksek. Tüm doktorlar depresyonda olduğunu felcin etkilerinin sürdüğünü,beyindeki kılcal damarlardan birini tıkalı olduğunu,beklememiz gerektiğini söylüyor fizik tedavi ve ilaç tedavilerini (cipralex,dozly,kalp ilaçları,insülün) devam ettiriyorlar. Bu durum geçici mi?neler yapmalıyız?yardımınıza ve sizin de görüşlerinize ihtiyacımız var.depresyon ve unutkanlığa çare bulamadık.çok teşekkürler.

  • Şikayetler felç kaynaklı görünüyor. Hastada tekrar eden ve bulgu vermeyen felçler hastalık seyrini ilerletmiş olabilir. Ayrıca hastada erken gelişimli demans bulgularıda olabilir. Kesin tanı nöroloji ve psikiyatri değerlendirmesi sonrası konacaktır.

 157. Merhaba hocam babam 55 yaşında son günlerde nefes darlığı çektiğini söyledi hastaneye götürdüğümüzde anjiyo olacağını söylediler ilk operasyonda başarılı olamadılar yüzde 99 kapalı olduğunu söylediler ilaç verip tekrar alacaklarını spylediler bu verdikleri ilaç tıkanıklığı ne kadar yumuşatır Bi sorun olur mu

  • İlaç sadece pıhtılı darlıklarda faydalı olur. Kalp krizinin eşlik etmediği uzun süreçli darlıklarda başarısız girişim sonrası genel yaklaşım 1 ay beklemek şeklindedir.

 158. Merhabalar Dr Ahmet Bey; 70 Yaşında eski profesyonel futbolcu olan babam göğsündeki ağrı sebebi ile anjiyo yapıldı ve sonuç %97,%85,%76,%65,%60 toplam 5 damarda tıkanma var acil baypas denildi. Ben bu sonuçlarla Izmir’de var olan 3 Prof ile görüştüm ve hepsi aynı sonuca vardılar. Babam geçen hafta Perşembe günü ameliyat oldu Dr’umuzun bilgilendirmesi ” Ameliyatımız başarılı geçti” oldu. 4 gün yoğun bakımda kaldı fakat bu sürede yüzünde , omuzlarında ve ön Göğüs ameliyat Dikiş yerlerinde ciddi şişlikler oldu bunlar içi su dolu balon kesecikleri gibilerdi. Bize Söylenen baypas ameliyatlarından sonra karşılaştığımız bir durum akciğerlerdeki hava kesecikleri şişme yaptı dediler. Fakat bugün öğrendimki; akciğerler ameliyat sırasında büzülür ve daha sonra eski haline gelirmiş. Babamda ise 1 akciğer üstünde bulunan hava kesecikleri ameliyat esnasında patlamış bu şişlikler bundan kaynaklanmış. Rica etsem size sorum şu; bu keseciklerin patlaması ileride bize bir sorun çıkarır mı? Akciğerlerdeki bu hava keseceklerini vücut yeniler mi? Bu durumun beyine giden damarlarda tıkanma yaratması olası mı? Nefes darlığı yapar mı? Ilginize şimdiden teşekkürler.

  • Ameliyat sırasında akciğer ile ilgili sorunlar yaşanmış ancak bunlar genelde dikiş yerlerine yansımaz. Dikiş yerlerindeki akıntı daha çok enfeksiyon kaynaklı olur. Ayrıca kalp damar darlığı olan kişilerde beyin damarlarınında tıkanma riski daha yüksektir. Geçmiş olsun.

 159. merhabalar hocam..şimdiden cevabınız için teşekkürler…annem 55 yaşında ..2012 yılında kalp krizi geçirdi..iki damarı tıkalıydı..iki stent takıldı…6 ay sonra tekrar anjiyo oldu…stentin bulunduğu damar tıkanık çıktı..açıldı..şimdiye kadar bir şikayeti olmadı…rutin kontrolleri yapılıyor…son kontrolünde sintigrafi istendi…tekrar anjiyo mu olucak sonuçları yorumlarsanız sevinirim…kendisi artık anjiyodan da korkuyor… Stres imajları; sol ventrikül boşluğu ılımlı dilate görünümlü olup myokardiyal aktivite dağılımı non-homogen özelliktedir. Apekste düşük uptake, apikomedial kesitlerde anteroseptal bölgede, bazal kesitlerde anterior duvarda ve apeks komşuluğunda inferolateral bölgede rölatif düşük düzeyli aktivite tutuluşları izlenmektedir. Diğer sol ventrikül myokard duvarlarında sintigrafik olarak belirgin bir perfüzyon defekti mevcut değildir.

  Rest imajları; sol ventrikül boşluğu ılımlı dilate görünümlü olup myokardiyal aktivite dağılımı non-homogen özelliktedir. Apekste ve apeks komşuluğunda inferolateral bölgede düşük düzeyli aktivite tutuluşları devam etmektedir. Apikomedial kesitlerde anteroseptal bölgede (özellikle kısa eksen ve horizontal uzun eksen kesitlerde) aktivite tutuluşu kısmen artış göstermekte olup anterior duvar bazalinde stres imajlarında izlenen rölatif düşük uptake bulgusu daha belirgin olarak devam etmektedir. Diğer sol ventrikül myokard duvarlarında sintigrafik olarak belirgin bir perfüzyon defekti mevcut değildir.


  Yorum: Sol ventrikül myokardında;
  • Apekste ve apeks komşuluğunda inferolateral bölgede fixed perfüzyon defekti (infarkt? şiddetli iskemi?); apikomedial kesitlerde anteroseptal bölgede iskemi kuşkusu; anterior duvar bazalinde rest daha belirgin olmak üzere rölatif düşük uptake (geçirilmiş MI? iskemi?). Olgunun diğer verileriyle korelasyon önerilir.
  • Sol ventrikül boşluğu ılımlı dilate görünümlüdür.
  • Diğer myokard duvarlarında belirgin bir perfüzyon defekti izlenmemektedir.

  • Hastanın göğüs ağrısı şikayetleri mevcutsa tekrardan anjiyografi faydalı olacaktır.

 160. Merhaba hocammm bende carpinti oluyo kardiyolojiye gittim 24 saat holter baglanildi sonra doktor eps yapalacak dedi ama korktum yapamadim bu teşhis amaclimi peki bu carpintilarim ciddi birsey değilse sonradan bu işlem ciddi rahatsizliklara sebep olurmu

  • eps genelde var olan bir ritim bozukluğunu tedavi etmeye yönelik yapılır. Nadiren tanı konulamayan ritim bozuklukları içinde eps yapılabilir.

 161. Merhabalar
  Babam 1 ay once 3. Kalp krizi gecirdi ozel hastanede anjio olduktan sonra damari acildi1 gun sonrasi taburcu olduk eve gittikten sonra nefes darligi sikayeti icin devlet hastanesine basvurduk akcigerlerinde ve kalp etrafinda odem oldugu soylendi ve unuversiteye sevk edildi odem unuversitede tedavi olduktan kalpte buyuk hasar oldugu kalp buyumesi ve kalp kapakciklarin iislevni yapmadigi soylendi hala nefes darligi devam ediyor.acaba ozel hastanede yapilan anjio sinrasi kalb dokusunun hasarli oldugu belli degilmiydi bizi dr eve neden yolladi cunku eve yuruyerek ve mediven cikmisti.

  • Bir hasta 3. kez kalp krizi geçirmişse kuvvetle muhtemel kalp yetersizliği gelişmiştir. Şikayetler kalp yetersizliği bağlantılı görülüyor. Geçmiş olsun.

 162. Ayrıca 1 Yıldır şeker hastası ilaç kullanıyor zaten bu akıntılar şeker teşhisi konulduktan sonra başladı .
  Akıntı kötü kokulu değil, baloncuklar oluyor patlıyor deri Açılıyor ve akıntı Başlıyor. İyilemesi için nadıl bir tedavi uygulanmalı.

 163. Merhabalar
  Annem uzun zamandır ms hastası .. Ayaklarında şişme oluyordu, fakat 1 senedir akıntı olmaya başladı . 1 kez hastaneye tattı tedavi oldu şişleri indi, akıntılar durdu fakat 1 ay sonra tekrar şişmeye başladı.. Bunun nedeni nedir ve nasıl bir tedavi yolu izlemeliyiz ; teşekkürler

  • Bacaklarda ciddi ödeme bağlı cilt enfeksiyonları sık izlenir. İdrar söktürücü ilaçların ve kalp tedavisinin düzenlenmesi gerekir.

 164. hocam kolay gelsin babam 69 yaşiñda şah damarının biri yüzde yüz biride yüzde 69tıkalı ne yapmamız gerekiyor nerede açdırabiliriz hangi hastane hangi dokdor açabilir bu damarları??

  • Tıkanıklık sınırda. Şayet nöroloji de tedavi öneriyorsa girişim düşünülebilir. Merkezimiz dahil bir çok kardiyoloji merkezinde bu işlem yapılıyor.

 165. Merhaba,

  Babam pazar günü anjiyo oldu ve stent takıldı. dün sabah tekrar anjiyoya alındı ve stent uzatıldı. Bugün taburcu edildi. Eve geldiğimizden beri birşey yiyemiyor. Yediğini çıkarıyor. Normal midir? Bu duruma rastlanır mı? Ne kadar sürede geçer?n

  • Mide koruyucu ilaçlar faydalı olabilir. Eşlik eden tansiyon düşüklüğü ve göğüs ağrısıda varsa tekrardan kontrole gitmelisiniz.

 166. Hocam öncelikle kolay gelsin allah sizden razı olsun inanın çaresiz durumdayım psikolojim alt üst oldu annem bundan yaklaşık bi 9 ay önce annemin nefes darlığı şikayetiyle Erzurum araştırma hastanesine götürdüm orda bütün bölümlere gösterdim hemen hemen bi sıkıntı çıkmadı en son bi kalp cerrahına göründük Prof. bi doktordu nefes darlığı şikayeti damarda bi sıkıntıdan olabilir anjio yapıp damarları bi kontrol edeyim dedi kabul ettik neyse anjiodan çıktı 1 gece müsaade altında tuttular sabah taburcu ettiler annem eve gelip dinlenmedi ve işlerle uğraştı şimdi sağ alt baldırda bir şişlik oluştu sonra ağrı van Kars hertarafı dolaştırdım sürekli ilaç tedavisi cortizon hapı verdiler ama nafile çok çaresizim ne yapabilirim doktor bey annem benim dünyadaki tek varlığım şimdi gözümün önünde acı çekmesi beni mahvediyor lütfen yardım edin

 167. Günaydın Doktor Bey; Annem 3 ay önce anjiyo oldu 1 damar açıldı stent takıldı. Ancak 3 aydır kalpte hafif ağrılar batma şeklinde var. Sizce sorun nedir ? İlginizden ötürü şimdiden teşekkürler.

  • Stent sonrası gelip geçici ağrılar sık izlenir. Özellikle eforla ilişkili göğüs ağrıları varsa tekrardan kontrol faydalı olacaktır.

 168. Iyi akşamlar.Anneme 15 gün önce 2 ana damarı stent takıldı ve 3 gün yogun bakimda kaldı. Malum seçim için hastahaneden ayrıldık annem oyunu kullandıktan sonra zar zor eve geldi ve şiddetli kalp ağrısına tekrar acil gittik (başka hastahaneye) annemin kalbi % 25 calisiyormus ve kalp yetmezligi ne dayalı damar tıkanıklığı varmış. Bu hastahanede de 4 gün kaldıktan sonra taburcu olduk 90 kg girdiğimiz hastahaneden 84 kilo çıktıkve su an annem 80 kg ssıkı bir Tuz diyeti ve günde en fazla 1.5 lt sıvı ve pek çokta ilaç verdi en son doktorumuz. Annem ilk günler iyiydi ancak bir haftadir aşırı halsizlik hissediyor ve yataktan kalkmak istemiyor. Ve en çıktığınızda beri şekeri 200 lerde geziyor.halihazida şeker hastalığı ve zehirli guatarida vardı. Sizce neden olabilir bu kadar halsizlik ve iştahsızlık Teşekkürler.

  • kalp yetersizliğinde kullanılan ilaçlar halsizlik yapar. hasta sıkı bir tuz diyeti yapıyorsa kandaki tuz mineral oranına bakılması faydalı olacaktır.

 169. Merhaba. Benim babam 2 gün önce kalp krizi geçirdi ve biz babamı hemen hastaneye götürdük.hastanede anjiyoya karar verdiler. Ve anjiyo sırasında babamın kalbi durdu. 15 dakikalığına ancak oksijen desteği oldugundan beyinde hiç bir zarar meydana gelmemiş.2 gündür yogun bakımda babam. Uyutuluyor.babam 74 yaşında.ben yanına girdim ağladım baba beni duyuyor musun dedim.oda omzunu oynamaya çalıştı gördüm.suan da doktorlar durumu riskli dedi. Ve böbrek yetmezliği oluştuğunu diyalize alınabileceğini söyledi. Yoğun bakımda diğer tüm hastalar yemek yiyor gözleri açık.bir tek benim babam öylece yatıyor.dün babalar günüydü ve ablam lys sınavına girdi tam o güne denk geldi.hepimiz çok kötüyüz. Lütfen yardım edin bize bilgi verin.ve bu arada babamın tansiyonu çok düşük müş tansiyon Yükseltici ilaçlar veriliyor muş.sebebi nedir böbrekle alakası varmi? babam yuksek tansiyon hastası bir de. Doktor dediki damar yapısı ve kalp yapısi çok bozuk dedi.nolur bize ne yapmamız gerektiğini söyleyin

  • Anlattığınız kadarıyla babanızda ciddi bir kalp yetersizliği gelişmiş vede hayati tehlikesi mevcut.anjiyografide damar darlığına yeterli müdahale yapılmışsa şu an için tedaviye cevabı beklemekten başka seçenek görünmüyor.

 170. Ben uç gün önce anjio oldum baş dönmesi ve ellerinde titreme oluyor ilaçların yan etkisini acaba yoksa anjiodan sonra olan biseymi ilaçlardansa degistirmeliyimmi ilaçların bunlar pingel75mg ,monoket 40mg dilatrend12,5 triplus 35mg crestor 10 bunlardır söylemeyi unuttum 5ay önce yine anjio olmuştum bana açılmış denmişti ama kontrol için gittim anjio için sevk edildim açılan denilen anjio olduğum damar tikaliymis onu tekrar açıldı 5ay içinde tekrar tikanirmi temmuz 22 de tekrar olacağım başka damar tikaliymis tekrar tıkanma olurmu teşekkür ler

  • Stentlerin ilk yılda tıkanma riski daha yüksektir. Kullanılan ilaçlardan monoket sıklıkla başağrısı yapar.

 171. Merhaba hocam, babam dün anjiyo oldu.Dr damarda %50lik bir tıkanma olduğunu söyledi.Anjiyoda böyle bir yüzde söylemek mümkün mü? ayrıca 2 gün sonra sintigrafi yapılacağını ve çıkan sonuca göre tekrar anjiyo yapılıp yapılmayacağına karar vereceklerini söylediler. 1. anjiyo da açılmayan damarlar 2. anjiyoda açılabilir mi? 2.Anjiyo ya neden gerek duyulur?

  • Darlık derecesi ciddi olmadığından sintigrafi istenmiş. Sintigrafi bozuk çıkarsa müdahale ile damar açılabilir.

 172. Cevabiniz icin cok tesekkurler hocam,bir sorum daha olacakti hocam,gun icerisinde yasadigim extrasistollerin ablasyonla bir ilgisi olabilirmi?supraventriküel tasikardiden ablsyon olmustum ve ablasyon oncesinde boyle bir sıkıntım yoktu,kalbim sanki bir durup bir çalışıyor yada zorlanarak çalışıyor gibi hissediyorum ve o anda başım dönüyor fenalaşıyorum,bayılma hissi gibi sanki,betabloker kullanıyorum 25 yıldır,şu an 5 mg bisoprolol alıyorum ama şikayetlerim devam ediyor

 173. Iyi gunler hocam,20 martta ablasyon oldum ve 6 gün hastanede kaldim,herseyin iyi gectigini ve gogus ve kolumda agri olustugu icin tedbir amacli hastanede kaldigimi soylediler,aradan bir ay gectikten sonra siddetli extrasistoller yasamaya basladim,holter takildi,ilacli film cekildi,stres testi yapildi ve ana damarlardan birinde yuzde 3 luk bir tikaniklik oldugu soylendi,kan sulandirici asaflow verdiler,son bir haftadir asiri derecede kalp sıkışması yaşıyorum,nefesim daralıyor ve gözlerim karariyor,ne yapacagimi sasirdim,yurt disindayim ve dr larla tercuman araciligiyla anlatabiliyorum ancak,filmlerde ve tetkiklerde birsey yok deyip gonderiyorlar,lutfen bana biryol gosterin,disari cikmaya korkar oldum,oyle siddetli sıkıştırıyor ki ölecek gibi oluyorum,ablasyon oncesi carpintim olurdu ama bu bambaşka birsey,lutfen neler olabileceği hakkinda bir bilgi rica ediyorum

  • Belirtlen darlık derecesi ciddi görünmüyor. Öncelikle paniği bi tarafa bırakmanız gerekir. Ağrı kesici ek alabilirsiniz. diltiazem yada verapamil grubu ritim ilaçlarıda faydalı olabilir.

 174. Hocam iyi akşamlar. 25 gün kadar önce LAD ostiyuma yakın % 90 darlık olduğu” gerekçesiyle onayım alınarak 2.5 cm X 16 mm’lik CR8 ilaçlı stent takılarak ertesi gün taburcu edildim. Ancak, 5 gün sonra şiddetli göğüs ağrısıyla acil servise zor ulaşabildim. Yapılan operasyonda stent takılan damarın (stent dahil) tamamıyle tıkalı olduğunun görülmesiyle, bir takım işlemler ve 2 yeni stentin de ilave edilmesiyle yaşama döndürüldüm. 3 günlük yoğun bakım ve bir haftalık normal servis tedavisinden sonra taburcu oldum. Şu anda bir problemim yok gibi görünüyor. Kontrollere gideceğim. Benim şu anda merak ettiğim, ilaçlı stent takılan bir damarın 4 gün sonra tıkanması normal midir?

  • İlaçlı stentlerden erken tıkanma nadir olmasına karşın gözlenebilir. genelde kullanılan kan sulandırıcıya karşı vücutta direnç olduğunda gözlenir.

  • Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar ve alkol etkileşim göstermiş olabilir. Burun kanamasının tekrarlanmaması için kbb muayene faydalı olacaktır.

 175. Iyi aksamlar doktor bey bir sorum olacakti size benim babam kalp krizi gecirdi ve 4 kez anjuo oldu 3 tane stent takildi ilk zamanlar cok iyiydi sonrasinda romatizma ilaclarini kullanma demis doktor babsm da kullanmadi ama ellerinde ve ayaklarina sisme oldu onuda bir sekilde hafiflettiler ama suan da cok fazla oksuruyor ne onerirsiniz bu arada bsbamin kalbinin %25 calısmıyor bu oksuruk kalpten mı yoksa ramatızmadan mı bılgı verırsenız cok sevınırım cok tesekkurler

  • Öksürük kullanılan ilaçlara bağlı olabilir. Tekrar kontrol faydalı olacaktır.

 176. iyigünler hocam. Yardımcı olabilir misiniz bize acaba Babam hiçbir şikayeti yokken kontrol için EKG efor kan tahlili yaptırdı. Acil anjiyo istendi. Anjiyo esnasında stent takılmaya çalışılmış ama takılamamış rapor şöyle;
  Hastaya sağ sol selektif anjiyografi yapıldı. Saptanan cx’deki kritik darlığa pcı uygulandı stent lezyonu geçemediği için işleme ptca ile son verildi. TIMI III Akım izlendi hastanın Çekilen ekg sinde iskemik değişikliklerin gerilememesi üzerine Trombüs yükü olan hastaya IV aggrestat inf başlandı.
  Selektif Koroner anjiyografi
  Hastanın sağ femoral arterine perkutan teknikle girilip 6F kılıf yerleştirildi. Sol ve sağ koronerlerin selektif Koroner anjiyografi yapıldı

  Sol ventrikülografi: yapılmadı

  LMC : normal
  LAD : D1 sonrası % 40 darlık
  CFX :OM3 sonrası %80 darlık distal CX %90 darlık
  RCA : MID %100 tıkalı
  Sonuç koroner arter hastalığı
  Karar CX pcı

  Hastaneden hiçbir açıklama yapılmadı. Doktoru açtım ben damarı dedi sadece ilaç verdi rapora göre ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler

  • Rapora göre hasta toparladıktan sonra tekrar bir najiyografi faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

 177. Merhaba esim bir hafta once anjio oldu kasik bolgesinde ceviz buyuklugunde sert sislik var normalmi? Esim anjiodan sonra hic dinlenmesi onunlada ilgisi olabilirmi? Simdiden tskler

  • Kasıktan anjiyografi sonrası istirahat gerekir. Şişlik için kontrol faydalı olacaktır.

 178. Hocam merhaba annem 27.05.15 de anjio.oldu ve stent takildi bir tane annem ayaga kalkabiliyor cok rahay hareket ediyor bir prof goturduk birseyler gordugunu soyledi tekrar anjio da olabilir veya ilaclada acabiliriz dedi sizce durum nedir

  • Şikayetler yeni bir tıkanıklık düşündürüyorsa yeniden anjiyografi gerekebilir.

 179. merhaba doktor bey ben 2004 yılında bypass ameliyatı oldum 3 tıkanık damarlarım bacağımdan alınan damarla tedavi edildi ardından 8 yıl sonra yani 2012 yılında tekrar damarlarımda bir tıkanma söz konusu oldu ve anjio oldum stentle tedavim gerçekleştirildi size sorum eğer yeniden bir tıkanma söz konusu olursa ikinci kez stent veya balon tedavisi olabilirmi yani kısacası ikinci kez balon veya stent tedavisi kalp damar tıkanıklığı tedavisinde uygulanabirmi vereceğiniz cevap için şimdiden tekekkürlerimi bildiririm

  • Balon ve stent tedavisi tekrar gerekebilir. Ancak her müdahalede başarı oranı daha az olacaktır. Geçmiş olsun.

 180. ekim 2014 tarihinde kalp krizi geçirdim. Anjiyo sonrasında tıkalı olan ana damara 3,7 mm genişliğinde çıplak stent takıldı.. ilaçlarımı düzenli kullanmama , diyet etmeme rağmen 7 ay sonra stentte tekrar tıkanma problemi ile 3.anjiyomu oldum. çıplak stentin olduğu bölüme bu sefer ilaçlı stent takıldı…olmam gereken safra kesesi ameliyatını en erken 6 ay sonra olabileceğim söylendi. acil durumda ne gibi sorunla karşılacağımı bilgilendirirseniz sevinirim. saygılarımla

  • Acil ameliyat gerekirse kan sulandurucu ilaç kesilir ve onun yerine iğne şeklindeki sulandırıcı ile takip edilirsiniz.

 181. Sayın hocam ilginize şimdiden teşekkür ederim ben sağ ve sol kasığımdan anjiyo oldum ayın 13’ünde 1 ay olacak. ilaçlarımı düzenli alıyorum. Yalnız kol ve bacaklarımda sürekli küçük morluklar beliriyor. bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar..

  • Verilen kan sulandırıcı ilaçlar morluklara sebep oluyor olabilir. Kontrol faydalı olacaktır.

 182. Sayın hocam anneme geçtiğimiz günlerde 3stent takıldı ve dun hastaneden taburcu oldu plavix ve coraspin reçete edildi ancak kullanım konusunda bilgi verilmedi bu nedenle sizden bu konuda aydınlatmanızı rica ediyorum plavix ve coraspin aynı anda alınabilirmi. Hergun aynı saattemi alınmalı örneğin 1 saatlik bir gecikme sıkıntı yaratır mı. Aç alınabilirmi sabah yada akşam farkedermi
  Saygıla

  • Coraspin ve plavix aynı zamanda günün aynı saatinde alınması önerilir.

 183. Hocam merhaba babam dün kalp kriziyle hastaneye gidip anjiyo oldu iki tene stemt takıldı dün geceyi yoğun bakımda geçirdi ama bugün agrisinin olduğunu nefes darlığı çektiğini söylüyor sizce nedeni ne olabilir diğer kalp damarlarindada doktorumuz sorun olduğunu ama bunların 10 gün sonra tedavi yöntemine bakilicagni söyledi ağrılar bu nedenden olabilir mi yoksa bu işlemden sonra normal midir

  • Kalp krizi sonrası nefes darlığı şikayeti sık izlenir. Tedavi ile zamanla toparlanma olacaktır. Kalp krizi sırasında genellikle sorumlu damara müdahale edilir. Diğer damarlara müdahale ertelenir.

 184. Merhabalar,

  Annem uzun yillardir atherosclerosis tedavisi gormekte. Yaklasik 2 yildir bir kardiyolog prof tarafidnan 6 ayda bir duzenli kontrolu yapilmakta. Kalp kapakciklarinda sikinti oldugunu biliyoruz. Fakat son 1 kac aydirtek sikayeti asiri halsizlik ve yururken durma istegi ve midesinin kalbe baski yaptigini soyleyerek sikayetini doktora iletti. Doktorumuz koroner suphesiyle anjiyo ile bakmamiz gerekebilir diyor gerekirse stent takabiliriz dedi. Annemin yasi 80, kalp kapagi sorunu oldugu icin anjiyo da bir risk var mi? ayrica bu yasta sayet stent takilirsa ardindan bir komplikasyon riski nedir? Cok tesekkur ederim.

  • Hastanızın anjiyografi olması faydalı olur. Kapak hastalığının ilerleyişinde damar hastalığının da katkısı vardır. Etkin tedavi bu ilerlemeyi yavaşlatacaktır.

 185. Hocam babam iki by pass ameliyati gecirdi kalp yetmezlugi var eecp tedavisi oldu35 seans kslbin gucu yuzde yirmuden otuzbese cikti oksuruk en ufak usutmede tekrarliyor birde gobek fitigi ameliyati olabilirmi tesekkurler

  • Kalp yetersizliği hastalarında enfeksiyona direnç daha düşüktür ve uzun sürede iyileşirler. İlerlemiş kalp yetersizliğinde ameliyat ve anestezi risk oluşturacaktır.

 186. Merhabalar hocam annen 4 gün önce kasık bölgesinde anju oldu kaşık göbek le kasik arasinda nohut büyüklüğünde şu toplamış bi yer oluştu ve burası kaşıntı ve hafif yanma oluyor normalmi gecermi doktorumuza gidelimmi teşekkürler

  • Anjiyo giriş yerlerinde bahsettiğiniz sıkıntılar oluşabiliyor. Tekrardan kontrol faydalı olacaktır.

 187. Merhaba hocam annen 4 gün önce anju oldu kasıktan anju sonunda kaşık bölgesinde küçük bir bölümlük oluştu 4 günde kaşıntı ve hafif yanma oluyor dior sebebi ne olabilir dr gitmek gerektirir? ???? Saolun

 188. Mrb hocam babamda iki tane stend var şu an bir damar tıkalı fakat o damara stend takilmadi mesanede kist olduğu için açık ameliyat olucak ameliyatın riski var mıdır acaba

  • ameliyat riskinin belirlenmesi amacıyla efor testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

 189. Öncelikle kolay versin babama damar tıkanıklığı Kontrolü için bilekten bir sıvı vererek kontrol ettiler fakat bu kontrol sonrası babamda sürekli kusma var yeşil renkli bu neden olur sıkıntı nasıl geçer acaba teşekkürle

  • Kontrast madde verilmesi sonrası erken dönemde kusma izlenebilir. Ancak bu devam ediyorsa dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 190. Hocam dedem 76 yasında ve bugün 3. Anjiosunu oldu kalp kapakcıklarından ücünde de sıkıntı oldugunu söylemis doktoru. Kesinlikle ameliyat olması gerektigini ve masadan kalkma ihtimalinin %2-3 oldugunu söylemis. Suan bildiklerim bu kadar. Acaba dedikleri kadar bu ameliyat risklimidir? Baska bi doktora göstermekte fayda var mıdır?

  • Normal bir kapak ameliyatında masada kalma riski %3-10 arasında değişim gösterir. Daha yüksek riskli hastalarda alternatif tedavi yöntemleri düşünülebilir.

 191. Merhaba 4 gün önce anneme aynı bölgeye (stent içine stent) ilaçlı stent takıldı, bir önceki de öyle. İşlem sonrası komplikasyonlar oldu, kanama, tansiyonunun düşmesi, ritim sıkıntısı, kusma v.s.
  Taburcu oldu ama tansiyonu 9/4, 11/6 gibi değişebiliyor. Böyle durumlarda ne yapabiliriz. Hastaneye yönlendiremiyorum malum aslında bir öncekinde de sıkıntı oluşmuştu ama bu seferki çok ağır seyretti.

  • Kullanılan ilaçlar tansiyon değerlerini fazladan düşürüyor olabilir. Doz ayarlaması faydalı olur.

 192. Hocam annem Anjio oldu stent takıldı ve cok başarılı geçti annem görme engelli ve Anjio sonrası aradan 4 saat geçtikten sonra bandı soktu ve biz anlamadan iç kanama meydana geldi kanayan kan kasık bölgesinde hemetom seklinde birikti cerrahlarımız orayı boşaltarak kan takviyesi ile annem hayata döndü fakat şimdi orada derin yaralar oluşturdu ve hala yoğun bakımda yatıyoruz annem böbrek ve dializ hastası oldugundan geç iyileşir deniliyor kan sulandırıcı haplarda verildiğinden cok az bi şekilde kanama devam ediyor biz yaraa ve kanama için ne yapabiliriz teşekkürler hocam

  • Anjiyografi sonrası kasık bölgesinde kanamalara rastlanabilir. Burada ameliyat yerinin geç iyileşmesi söz konusu ek olarak. Şimdilik ilaç tedavisi ve günlük pansumanlar ile takibi yeterli olacaktır.

 193. Slm hocam annemin vcudunda ayri ayri yerlerde yag bezeleri gibi baloncuklar var ve bunlar kasinti ve yanma hissi veriyo doktora gostetdik damarlarda sikisma oldugu icin kan devretmiyo dedi verilen ilaclar etki etmiyo ne ypabiliriz..yardmci olsaniz..

  • Kalp yetersizliği tanısı konulmuşsa, düzenli kontrol ve tedavi şarttır.

 194. mrb hocam benim babamda damar tıkanıklıgı var pzt anjiyo olup stend takılacak ama babam coraspin isimli kan sulandırıcı kullanıyor bu ilacı anjiyo olacagı güne kadar kullanacakmı yoksa önce ilacı kesmesimi lazım

  • Anjiyografi öncesi kan sulandırıcı ilaçlardan sadece coumadinin kesilmesi gerekir.Coraspine devamı uygundur.

 195. DEGERLI HOCAM BEN 2009 YILINDA SOL BACAGIMDAN DVT GECIRDIM TEDAVI OLDUM COMADIN VE VARIS CORABAI GIYDIM SONRA COMADIN BIRAKTIRILDI VARIS CORABI GIYDMEYE DEVAM EDILDI 2014 HAZIRAN AYINDA ANI NEFES DARLIGI BASLADI AKCIGERIME MINIMAL PIHTI ATTIGI SOYLENDI COMADIN KULLANINCA GECTI FAKAT BES AY SONRA YINE TEKRARLADI BU ARADA BIR TURLU NEFES DALIGIM TESPIT EDILMEDI COMADIN VE VARIS CORABI DEVAM BUNUN UZERINE KALBIME DAHA ONCE BT ANJIYO YPILMIS VE UFAK DARLIKLAR TESPIT EDILMISTI TEKRARA ANJIYO YAPALIM DENILDI COMADIN BIRAKTILDI VE CLEXCAN KULLANDIM UC GUN 0,4 MG GUNDE IKI DEFA VE DORDUNCU GUN ANJIYOYA ALINDDIM SAG KASIKTAN ANJIYO SONRASI BIR GUN HASTANEDE KALDIM CLEXCAN BIR GUN DAHA KULLANDIM VE COMADIN VERDILER FAKAT ANJIYO SONRASI BAS DONMEM BASLADI NEFES DARLIGIM ARTTI ICME NEFES RAHAT RAHAT ALAMIIYORUM ACABA BEYNE PIHTI ATMIS OLABILIRMI DIYE DUSUNMEYE BASLADIM AYRICA 4 GUN OLDU FAKAT SISLIK HALA INMEDI KASIGIMDA VE ORDA ELLEYINCE DAMARDA BI SERTIK OLDUGU BELLI OLUYOR ACABA HOCAM CLEXCAN ORANI DEVAM MI ETMELIYDI ANI KESILDII ICIN PIHTI ATMIS OLABILRMI BEYNIME VE KALP DAMARIMA ZARAR VERMISMIDIR KALP DAMARIMIN BIRINDA YUZDE 30 DARALMA VAR ANA DAMARLAR DEGIL ILCA TEDAVISI DEDI FAKAT NEFES DARLIGIM DEVAM

  • Bacaktan oluşan pıhtılar kalpte delik yoksa beyine atmayacaktır. Anjio giriş yerinde morluklar gözlenebilir. Şişlik ve ağrı varsa kontrol faydalı olur.

 196. Hocam öerhaba babam kalp krızı gecırdı ana damarı tıkalıydı stent takıldı yanlız balgam cok fazla gelıyor ve arada kanlı gelıyor bu normal mı ??

  • Kalp yetersizliğine bağlı kırmızı köpüklü balgam gözlenebilir. Ancak mutlaka akciğer enfeksiyonu yönünden muayene gerekir.

 197. Hocam merhaba 12 gün önce ilk anjiyom yapıldı ve 3 damarımın tıkalı olduğunu öğrendim ve 5 gün önce tekrar anjiyo ile kalbimdeki 3 ana damara ilaçlı stend takıldı kalp ve kolumda çok hafif ağrılar oluyor bunların sizin diğer sorulara verdiğiniz cevaplardan normal olduğunu anlıyorum fakat anjiyo sağ kasıktan yapıldı ve sağ tarafımda leğen kemiğinin üstündeki sanki kasları sıkıyormuş gibi bir sertlik hissediyorum bu normalmi tekrar görünmem gerekirmi

  • anjiyo girişi yerinde şişlik, ağrı ve akıntı olması tekrar kontrol gerektirir.

 198. Hocam kolaygelsin annem 3ay once 3adet stent takıldı fakat pihtidan dolayi baş bölümünde bir damarda tıkanma oldu sidettli bas donmesi ve denge bozuklugu var su anda ilacla tedavi ediliyor fakat bir gelisme yok ne yapmamiz veya nereye başvurmamiz gerekli yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla

  • felç geçiren hastalarda iyileşme süreci yavaş olur. nörolojik takibe devam etmelisiniz.

  • Evre 1 hipertansiyon değerleri saptanmış. Gerekli yaşam tarzı değişikliklerine uyulması faydalı olacaktır.

 199. Hocam Merhaba, duzenli spor yapan yedigime ictigime dikkat eden biriyim. Kilom normal, kolestrol biraz yuksek, iyi kolestrolum yuksek, trigliserid seviyem ve sekerim normal.
  surekli spor yaptigimdan hicbir sikayetim yokken kontrolamacli gittim saka gibi bir sonucla karsilastim.1 hafta once 2 stent takildi.

  lad proksimalinde %50
  dg1 proksimalinde %80
  lad mid bolumunde %80 lezyon
  rca pd dalinda %90 lezyon izlenmesi uzerine
  dg1 ve lad mid bolumlerindeki lezyonlara ptca stent implantasyonu yapilmis
  dg1 lezyonuna stente takilirken lad e plak kaymasi olmus.

  bu plak kaymasi buyuk bir peoblem mi?
  kartal kosuyolunda oldum ben sonrasinda gata da gosterdim.
  her iki doktorda bu tarz kaymalarin olabilecegini soylediler.
  istirahat aldim. 1 ay sonra kartala tekrar kontrol amacli gidecegim.
  en cok kafam da lade plak kaymasi konusu var?
  bir de 2 tansiyon, 2 kan sulandirici, ator ve mide ilaci aliyorum. tansiyonum 11 – 7 lerde. biraz basim dondugu icin tansiyon ilaclarini yarimsar almaya basladim. her gecen gun daha iyi hisssediyorum. sadece biraz halsizlik oluyor eskisi gibi enerjik degilim. psikolojik te olabilir.
  goruslerinizi almak istedim.

  tesekkurler.

  • Yan dal girişimlerinde ana dala plak kayması gözlenebilir. Plak kayması tekrar daralma açısından risk oluşturabileceğinden takip gerektirir.

 200. Hocam babaannem aynı gün içinde 2 defa kalp krizi geçirdi ve anjiyo yapıldı ve 3 damarında tıkalı olduğunu öğrendik ve doktor baypas olması gerektiğini söyledi ama biz istemiyoruz riskli olduğu için kendisi de istemiyo.şuan yoğunbakımda yatıyo görünüşte çok şükür iyi ama napcağımızı bilmiyoruz beni aydınlatırmısınız stend takılabilir mi iyi sonuç alırmıyız?

  • by-pass önerilen hastalara stent takmak zor olmakla beraber uygun damar yapısında uygulanabilir. Stent işleminin planlanması için anjiyo görüntülerinin yorumlanması gerekir.

 201. Merhabahocam 2011 yilinda beyin damarinda 4tanesi tikaliydi 2si acildihi soylendi diher ikisi acilmamis bu tikaniklikdan dolayi felc gecirdim yasim suan 25 nasil yol izlemem gerekli yardimci olursaniz sevinirim saygilar????

  • Tıkanan damarın yeri ve seviyesi önemli. ÇOk uçtaki ince damarlar için sadece kan sulandırıcı tedavi verilecektir.

 202. Merhaba Hocam.66 yasinda babamin yaklasik bir sene önce sol sah damarina stent takıldı. Mart ayında kontrole gittik ultrason görüntüsünde stentte bir kaç plak oluştuğu görüldü.doktor normal olduğunu söyledi fakat tekrar nöbet gecirmesinden çok korkuyoruz plaklar cogalip tekrar damari tıkar mi ? 6 ay sonra kontrole gideceğiz bu süreçte ilaçlarını düzenli kullanmak dışında önerebileceginiz bir şeyler olabilir mi ? Simdiden teşekkürler.

  • Stent içi hafif plaklar oluşabilir. Önemli olan bu durumun ilerleme göstermemesidir. İlaç tedavisini ihmal etmeyin.

 203. dializ hastasiyim nakil olcam onun icin anjio istendi sadece bir damarda darlik var oda dialize girdigim icinmis nakilden sonra duzelirmis bacagimda morluk dahada cogaldi ayak parmaklarimda uyusma topukta uyusma ve bacakta agri var a njio sonrasi kanamam zor durdu kan sulandirici kullaniyom sikayetlerim icin degerlendirirseniz sevinirim

  • Anjiyografi sonrası iğne giriş yerinde morluklar gelişebilir. Aktif kanama yoksa kendiliğinden düzelecektir. Ancak ayakta olan soğukluk ve nabız kaybı bacak damarlarındaki darlık habercisi olabilir. Bacaklara ayrı anjiyografi gerekecektir.

 204. Merhaba Hocam annem ancyo oldu islem lad e pressure wire tanı sol anterior d essay Dan arter(lad) orta segmentte d 1 dal ayrım yeri hizasında % 50 darlik var turkiyede ameliyat istemez medikal tedavi diyorlar kibrista ameliyat olmasi gerektigini soyluyorlar damar degismesi gerekiyor diyorlar annemin sikayetleri devam ediyor gogsunu bir sizi kapliyor dislerimden cikiyor diyor yorgunluk var ictigi ilaclar be te recess at or lopin lu then siz de bir bilgi verin

  • pressure wire ile normal değerler saptanan % 50 darlıklarda medikal takip uygun olacaktır.

  • Kullanılan ilaçlar yada kalp yetersizliğine bağlı öksürük gelişmiş olabilir.

 205. Babam kalp krizi geçirdiğinde bi damarna stend taklidi diğer damarlarda sorun yokmuş çok şükür.Bu sekildeki kişiler artik kalp hastasi olarak mi adlandirilirlar heyecan korku üzüntü zararli midir

 206. Hocam babam dün gece anjio oldu..anjio kayetri çıkartılırken ucu kopmuş ve damar içinde kaldı uğraşmışlar fakat alamamışlar…tekrar anjio yapılarak kalam parça stentle damar arasıns pireslenmiş. ..doktor bişey olmayacağını söylüyor böyle bişey olabilir mi…canımok sıkkın damar bu uygulamayı kabul edebilir mi?

  • Girişisimsel işlemlerde bu tür olaylar nadir olmakla birlikte gözlenebiliyor. Stent ile mevcut alan kaplanmışsa, sorun oluşturma riski düşük olacaktır.

 207. Hocam annem lad d1 damarı %99 tıkadıydı ve stand takıldı o damar açıldı diger damarlarının hic birinde problem yok.ne önerirsiniz?

  • Damar rahatsızlıkları özellikle ailesel yatkınlık olan kişilerde genç yaşta da gözlenebilir.

 208. Merhaba hocam,babam seker hastasi ve seker artik ayaklarina vurmustu fakat his kaybi yoktu.Sadece yurumekte zorlaniyordu.Aralik ayindada tum risklere ragmen by pass oldu.Fakat aradan aylar gecmesine ragmen bacaklarindaki his kaybi gecmedi.Sol bacaginda dizinden asagisi igne soksak bile hissetmiyor.Sizce bu durum normal mi?Yoksa biraz daha sabretmelimiyiz?

  • Diyabetik nöropati denilen sinir harabiyeti hastanızda oluşmuş olup bypass ameliyatı ile düzelmez. Nörolojik muayene ve takip faydalı olacaktır.

 209. merhaba eşim kalp krizi gecırdı ana kalp damarı tıkanmış 100\100 anju yaptılar kasıktan suan evdeyız eşimin sürekli baş dönmesi mide bulantıları oluyor sıgarayı bıraktı yemeklerini ilaçlarını düzenli alıyor 32 yasında sizce normal mi uykusuda duzensız

  • Kalp krizi sonrası iyileşme sürecinde bahsettiğiniz şikayetler gözlenebilir. Sosyal destek gelişecek depresyon riskini azaltacaktır.

 210. merhaba hocam,babam 67 yaşında. 4,5 sene önce kalp krizi geçirip by pass oldu.üç ay önce de değişen damar tekrar tıkandığı için anjio yaptılar,stend takıldı.ama üç aydır sürekli yere eğilince yada yatarken ters bi hareket yapınca batma oluyor diyor.çok rahatsız oluyormuş.bunlar normal mi acaba?? şimdiden teşekkür ederim.

  • Şikayetler tipik kalp ağrısına benzemiyor. Kalp zarına yönelik inceleme de normalse farklı branş muayeneleri faydalı olacaktır.

 211. Heyati riski var deyiller babamin cok uzgunum nolur iyi birseyler deyin ilac tedavisi uyguladilar ve Allaha biraktilar iyilewermi doktor yardim edin eyer turkiyeye getirsek orda iyilesdire bilerlermi uzak yol tehlikeli olurmu?

  • Hastanın kalbi hasar görmüşse ameliyat riskinde artış olur. Kesin bir yorum yapmak için eko raporu ve anjiyografi görüntülerinin incelenmesi gerekir. Geçmiş olsun.

 212. Merhaba ben azerbaycandan yaziyorum.babam kalp krizi gecirdi ce cok agir bir kalp krizi yurekde catlar varmis ve 2damar tikanmisdi buyuk damar anjiyo oldu ve sonra tekrar agrilari oldu ve yine anjiyo etdiler yine tikanmis dediler seker hastasi ve kicik bir damar acilmamis ve yurek zeiflemis bele xesteye aciq emeliyyat mumkunmu?

  • Şikayetleri anjiyoya bağlı değildir. Ancak özellikle yaşlılarda anjiyografi sonrası sıvı alımı böbrekleri korumak açısından önemlidir.

 213. Hocam annem bilekten anjiyo oldu ve yüzde 90 tıkalı bşr koroner damarına ilaçlı stent takıldı bşr gğn hastanede kaldı taburcu edildi ancak çok zor yapılmış 4-5 denemede. Şimdi ise önkolu ele yayılan şekilde morarmış vaziyette buzlu su ile soğuk etkisi yapıyoruz 5. Gün geçmesine rağmen azalmadı geçmedi rantudil 200 mg gğnde 1 defa kullanıyoruz hidroduoid krem kullanıyoruz ama bir azalma yok gibi ne yapmamızı önerirsiniz tesekkürler şimdiden

  • Bilekten yapılan işlem sonrası morarmalar gelişebilir. Ciddi şişlik, akıntı ve ağrı varsa kontrole gitmeniz faydalı olur.

 214. merhaba hocam,eşimikalp hastası bundan 4 ay önce stent takıldı sürekli bir yürüme sorunu vardı bunun sonunda yapılan ilaçlı temografıde sağ ayak 100 damar tıkalı bypass denıldı başka bir dr anjioyla acılır dedı ayak anjiosu sonunda olası riskler nelerdır? başka bir dr da ilaç tedavı olur dedi biz hangısını denıyelim lütfen allah rizası için bir fıkır verirmısınız…

  • Tıkalı bölgenin uzunluğuna göre girişime karar verilebilir. Anjiyografik yöntem ile girişim ilk tercih olacaktır.

 215. Bir yakınıma (Kadın-73) şiddetli göğüs ağrısı sonucu 1 ay önce ambulansla gittiği hastanede tıkalı 1 damara stent takıldı ve şu ilaçlar verildi:

  Brilanta :günde 2 kez
  Lipitor :günde 1 kez
  coraspin :günde 1 kez
  Famodin :günde 1 kez-40 mg
  Arlec :günde 1 kez

  yakınım, geçen hafta kontrole gitti. Kalp grafisi ve muayene sonucu; kardiyolog, “durumu iyi… damarlar iyi” dedi ve 4 ay sonra tekrar kontrole çağırdı…

  Yakınımda stent ve ilaçlardan sonra, özellikle yatarken ve gece, nefes alamama veya nefesin yetmemesi gibi sorunlar oluyor… Uzun sürmüyor… Oturur pozisyona gelince hafifliyor veya geçiyor… Genelde gece yatarken veya uyuduktan bir kaç saat sonra veya sabaha doğru oluyor… Bazen de rahat uyuduğunu söylüyor… Uykusuz kalma harici bir sorun yok şu an…

  Sayın Hocam, tavsiyeniz ne olabilir?

  Ayrıca bu hususu (nefes sıkıntısı) kardiyoloğa da belirttik; geçici olduğunu söyledi… Fakat, şu an halen devam ediyor…

  Teşekkür ederim… Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim…

  • Akciğer hastaloığı açısından göğüs hastalıkları muayenesi faydalı olur. Ayrıca brilinta nefes darlığı yapabilir. Akciğer muayenesi normalse, kalp yetersizliği bulgusu yoksa ilaç değişimi gündeme gelebilir.

  • kalp hastalarında depresyon sık izlenir. uykusuzluk buna bağlı olabilir. ayrıca kalp yetersizliğide uykusuzluk yapabilir.

 216. İki gün önce eps işlemi yapıldı. Tamponu çıkardığımda kanla birlikte iltihap da vardı bezde. Batikon sürdüm. Bugün iğne giriş yerlerinde yine iltihap gördüm. Bu normal midir, ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler.

  • iğne giriş yerinde iltihap olması tekrar kontrolü gerektirir. geçmiş olsun.

 217. aort diseksiyon operasyonu geçirdim 14 sene önce şimdi gögüs agrım oldu hastaneye gittim anjio yapıldı sonuç lad mid plaklı cx ve rca normal sol ana ve rca nın sinüslerde çıkış yeri anevrizmatik aort pozisyonunda mekanik protez kapak (kapak hareketleri normal) yorumlarsanız sevinirim ne yapmam gerek…

  • Anjiyografide ciddi bir durum saptanmamış. İlaç tedavisi ile takip edileceksiniz.

 218. Merhaba.1 yıl önce bt anjio yaptırdım ve lad %63 darlık çıktı ve sonrasında Kag yapıldı.Kag sonucu lad d1 sonrası uzun segmenter muscler bridge.Vasoxen 5 ve coraspin 100 kullanıyorum.Kilo,hareketsiz yaşam tarzım, Sigara kullanımı,Hiperlipidemi var.sadece diabet ve aile öyküsü yok.Yaşım 30.Sıkıntılar ara ara oluyor doktorum normal olacak dedi.Benim sorum ben hangi aralıklarla bt anjio yaptırmaliyim ? Yılda bir olur mu yada iki yılda bir

 219. İyi aksamlar kalp krizi sonucunda kalp yetmezliği mutlaka gelişir mi kalp kasinin az kasildigni söylüyorlar bu kalp yetmediği mi demek tedavisi mumkun mu

  • başarılı şekilde tedavi edilen kalp krizlerinde doku kaybı azdır ve genelde kalp yetmezliğine yol açmaz.

 220. MERHABA HOCAM
  ÖNCELİKLE BİZLERE VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLERDEN DOLAYI VE DEĞERLİ VAKTİNİZİ AYIRDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞŞEKKÜR EDERİM.
  LAD=D1 DALINDA %30 DARLIK LAD PROXİMAL EKTAZİK PLAKLI CFX=NORMAL RCA=PROXİMAL EKTAZİK TANI=KORONER ALTER HASTALIĞI ANGİOGRAFİ SONUÇLARIM BÖYLE BENDEKİ %30 DARLIĞIN TEDAVİSİ NASIL OLUR VE BU DARLIK NE KADAR ZAMAN İÇİNDE DAHA ÜST SEVİYELERE ULAŞIR.BU DARLIK ANGİOGRAFİDE BALON YÖNTEMİ İLE AÇILABİLİNİRMİYDİ. İLERLEMEMESİ İÇİN NE YAPMAM GEREKİR.HOCAM ÇOK TEŞŞEKKÜR EDERİM.

  • Darlığa spesifik tedaviye gerek yok. Genel bir damar hastalığı tedavisi ile takip yeterli olacaktır.

 221. Merhaba hocam, babama geçirdiği kalp krizi sonucu 2 gün önce stent takıldı. Şuan idrarı kanlı geliyor bu normal mi? Ve göğüsünde hafif ağrı ve batma var acaba bu normal olmayan bir sıkıntı mı yoksa aynı konumdaki hastalarda da görülür mü. Şimdiden teşekkür ederim.

  • kan sulandırıcı ilaçlar kanamaya yol açmış olabilir. Üroloji bölümüne muayene faydalı olur.

 222. Tek damar tikali bir yakinima anjiyo ile stenttakildi fakat iki ay içinde daralma yapan stentin oldugunu duyduk bu moralimizi çok bozuyor bu neden olur olasiligi yuksek midir sebebi nedir

  • stentlerin tekrar tıkanma risklleri %10-40 arasında değişkenlik gösterebilir. tıkanma riski hastanın özellikjlerine ve tedaviye uyumuna göre değişkenlik gösterir.

  • stent işlemi sonrası geçici göğüs ağrıları sık izlenir. uzun süreli şiddetli ağrılarda kontrol faydalı olur.

 223. Hocam merhaba akrabamız bileğinden anjiyo oldu üzerinden bir hafta geçti bilek ve kol bölgesinde zaman zaman sızlamalar olduğunu söylüyor nomal bir durummudur?

  • Bilekten yapılan anjiyolar ile ilgili sıkıntılar genelde 2 hafta içinde kaybolur. Tekrarlayan şiddetli ağrılarda kontrol faydalı olacaktır.

  • Anjiyografi koldan yapılmışsa erken dönemde ağrılar gözlenebilir. Şiddetli tekrarlayan ağrılar varsa kontrol faydalı olur.

  • kalp yetersizliğinde kötü kanlanmaya bağlı olarak ve anjiyografide de kullanılan görüntüleme maddesine bağlı olarak böbrek yetersizliği gelişebilir.

 224. hacam mart2010da kalpkrizi sonucu anjiyo oldum yan arter damara stend takıldı şubat 2014de konrollerde tekrar anjiyo oldum stende yüzde elli daralma tespit edildi stend deişimi oluyormu hocam kesici anjiyo plast tedavisi nedir hocam bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler recai

  • stent vücuda takıldıktan sonra değişimi söz konusu değil.yeni jenerasyon stentler ise kendiliğinden eriyor. stent içi daralmalarda kesici balon kullanarak daha iyi sonuçlar alınabiliyor, ancak sıklıkla tekrardan stent gereksinimi ortaya çıkabiliyor.

  • Anjiyografi sonrası kasık bölgesinde hafif morluklar gelişebiliyor. Ağrı ve şişlik varsa, morarma bölgesi genişse kontrol faydalı olur.

 225. merhaba.. babam bir hafta önce anju oldu.
  LMCA:NORMAL
  LAD:PROXİMALDE%30 darlık mevcut.D1sonrası %100 tam tıkalı.distali sağdan retrograd doluyor.LİMA-LAD OFF
  CX: PROXİMALDE %40 DARLIK MEVCUT.OM3 PROXİMALDE %YÜZ TAM TIKALI
  RCA:mid segmentte %80 distalde diffüz %70 darlık mevcut
  doktor bey tekrar ameliyat olması gerektiğini söyledi daha önce bir kalp ameliyatı olmuştu ameliyat olması şart mı bilgi verirseniz seviniriz…

  • Rapora göre tekrar ameliyat gerekiyor. Ameliyatsız çözüm için görüntülerin incelenmesi gerekir.

  • kalp krizi geçiren ve müdahale yapılan hastalar yoğun bakımda tutulur. standart anjiyografi hastaları ek sorun gelişmedikçe yoğun bakıma alınmazlar.

 226. Annem kalp kapakcigi romatizmasi sebebiyle ilerlemis kalp rahatsizligi var. Karacigeri de giderek buyumekte si toplamakta. Karaciger kontrolunde dr un israri uzerine kalp ameliyati icin hastaneye yatisi verildi ve once anjiyo olacagi soylendi. Annem ayni zamanda seker hastasi insulin kullanmakta. Amelyatta ve sonrasinda gelisebilecek riskleri anlatabilir misiniz

  • Kapak ameliyatı ve kapağa ek olarak yapılacak bypass ameliyatlarını riski farklılık gösterir. Bu konuda en net bilgiyi ameliyatı yapacak cerrah verecektir.

  • kalp hastalarında depresyon ve kaygı bozuklukları sık gözlenir. uyku bozukluğu bunların habercisi olabilir.

 227. Mrb hocam benim babam 14 gün önce anjiyo oldu ana damarlardan biri tıkanmıs stend takıldı ağrısı yok fakat halsizlik kas agrıları ve kuru öksürük var anjiyo oldugundan beri sigara ismiyor bu öksürük onu vok rahatsız ediyor kullandıgı ilaçlar aspirin coversyl 5mg ,atervix 75mg, crestor 40 mg bu ilaçlardan kaynaklananilir mi bu yan etkiler

  • coversyl kuru öksürük yapabilir. öncelikle göğüs hastalıkları muayenesi yapılmalı. muayenede normal çıkarsa ilaç değiştirilmelidir.

  • verilen ilaçlardan başağrısı gelişmiş olabilir. hekiminiz ile görüşmeniz iyi olur.

 228. Merhaba Hocam , babam bugün saat 9:00 gibi anjiyo oldu ve 14:45 te hastaneden taburcu olduk. Şuan anjiyo yapılan bacağın üst kısmında karıncalanma başladı , ısı- sıcaklık kaybı yok kasıkta Ağrı yok sadece üst bacakta karıncalanma mevcut. Bu durum normal midir ? Ilginiz için çok teşekkür ederim , iyi akşamlar

  • Anjiyografi sonrası işlem bölgesinde geçici karıncalanma ve ağrılar oluşabilmektedir.Takip yeterli olacaktır.

  • bacak damarına yönelik girişim başarısız olmuşsa ameliyat alternatif tedavi olacaktır.

 229. şimdiden aydınlatacagınız için tşk hoca size birkaç gün öncede mail çekmiş ve bugün abimin ayaktan anju olacagını ve sağ bacakta 100 100 sol da ise 100 50 tıkanık olduğunu söylemiştim bu gün anju aldılar sitende takacaklardı anjuyu yapamamişlar kasıktan girememişler şuan anju çarçamba gününe kadar durdurdular dotorumuzun hocasına soracaklarmiş sizden öğrenmek istediğim böyle bir durum normaimi bizi bundan sonra neler bekliyor sizce amaliyet gerekli görülürmü amaliyetin riski var mı şimdiden allah razı olsun.

 230. Doktor bey anneannem 67 yaşında ve 5 gün önce anjiyo oldu. Stent takıldı. Bugünde konuşmasında zorluk çektiğini, dilinin pelteklestigini gördüm. Her stend takilmasindan sonra hastalarda böyle vakalar görülüyor mu ?
  Sorumu yanitlarsaniz çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Anjiyografik girişimler sonrasında hastalarda düşük de olsa felç gelişme riski vardır. Hastanızın bu açıdan nörolojik muayenesi faydalı olur.

 231. slm ahmet hocam yaklaşık 2 aydır abimin ayaklarında ağrı vardı filim çekildi ve sağ bacakta yüzde 100 sol bacağında yüzde 50 tıkanık çıktı pazartesi günü anju olacak sonra stent takılacağını söylüyorlar fakat bu stenten sonra 2 3 yıl sonra ameliyet olması gerekecekmiş. anju sonrası amalıyatı anlamadım neden gerekli görülür şuan bacakta sadece yürürken ağrısı var beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim tşk

  • bacak damarlarına takılan stentlerin % 30-40 ilk yılda tıkanma riski vardır. Şayet stent açık kalırsa ameliyatda gerekmeyecektir.

 232. Çok teşekkür ederim hocam gün içerisinde ilaçlarını alınca rahatlıyor ve evde istirahat ediyor sıcak ve soğuktan ağrı nüksetme durumu olurmu dün gündüz ve akşam rahattı ama bu sabah ağrı ile uyandı kahvaltısını yaptı ilaçlarını aldı şimdi uyuyor …… Önüzdeki hafta kontrole götüreceğiz ama anjio olduk dan sonra ki ağrı bu ağrı şiddetinde bir artış yok sadace bildiğimiz anjio su 1saat 40 dk sürdü doktor bey kasiktan topuğa kadar açtık ve biraz yorduk dedi … Anjio dan 4 gün sonra ağrılar azalmış ve kendisi biraz yürüyüş yapmış ondan sonra tekrar ağrıları nüksetti acaba yürüyüşden kaynaklı yorgunlukdan dolayımı bu ağrılar damar tekrar yoruldu ondanmı önümüz deki hafta tekrar kontrole götüreceğiz resmi tatil bitince bu konuda bize bilgi verdğiniz için tşkr ederim hocam

 233. hocam merhaba benim babam 68 yaşında ve geçen hafta 25/14/2014 çarşamba günü sağ kasıktan girilip sol kasıktan sol bacak damarına balon ile anjıo yapıldı topuğuna kadar 2 gün önce biraz yürüyüş yapmış ama 2 gündür sol bacağında anjio olan damarı ana damar topuğundan yukarıya kasığına kadar yerde ağrı yapıyor,, doktoru damar iyice kapanmış biraz açarken zor oldu dedi bu ağrı normalmidir geçermi… Birgi verirseniz çok mutlu oluruz

  • işlem sonrası tekrarlayan ağrılar gözlenebilir. şikayetlerde artış olursa kontrol faydalı olur.

 234. hocam merhaba.
  babam 10 gün önce kalp krizi geçirdi. anjiyo yapıldı. iki damara stent takıldı. kalp krizinin hemen sonrasında babamda zihinde bulanıklık, unutkanlık, hafıza zayıflığı başladı ve babam sürekli uyuyor. şimdi ise unutkanlık arttı. zaman kavramını karıştırmaya başladı. unutkanlık bizi baya endişelendiriyor. verilen ilaçlar; coversyl 5mg, plavix 75 mg, panto 40 mg, beloc zok 25 mg,ator 40 mg, coraspirin 100 mg.
  beloc ve plavix in yan etkilerinde babamın şikayetlerine benzer yan etkiler yazıyor, babam bu ilaçların yan etkisinden dolayı bu durumda olabilir mi. teşekkürler

 235. Mrb hocam babam 20 gun kol agrisi ve sirt agrisi cekti doktora gittiginde hic bir tahlil yapilmadan igne verilip gonderildi agrilarini igne gecirmeyince acile goturduk ve yapilan kan tahlili sonucu anjiyo olmasi gerektigi soylendi.anjiyo sonunda doktor 5 yil oncede bir kriz gecirdigini o zamab 2 damari tikandigini suanda 1 damar daha tikandigini fakat yeni tikanan damari actiklarini ifade etti.diger 2 damara by pass gerektigini ancak kalbin yetersiz gucsuz oldugunu soyledi yogun bakima alindi.arafan 4 saat gecti babam bir atak daha gecirdi ve ameliyat plamayacagi icin tekrar bir anjiyo yapilfi ve damari açmak icin zorlicaklari soylendi. Anjiyo sonu damar acilamadi artik kalp gucsuz oldugu icin bir ay sonra bir anjio daha istendi yogun bakima gecti ve 2 saat gecmeden komplikasyon oldugu soylendi .mide kanamasi oldugu icin müdahale edemediler ve babam bir gun icinde 2 anjiyo olup mide kanamasinin cigere sicramasindan vefaat etti.benim soruum anjiyo küçük bir operasyon ve risk orani 1400 kiside 1 ise babam o 1400 kiside 1imi yoksaa doktorlarinn hatasi varmi bana lutfeen yardimm edinn …..

  • kalp krizlerine yapılan müdahaleler ile normal kişilere yapılan anjiyografinin riskleri farklıdır. eşlik eden kalp yetersizliği varsa risk dahada artar. Yapılan işlemler konusunda doktorunuz sizi aydınlatacaktır.

 236. hocam merhabalar.
  bir hafta önce babam kalp krizi geçirdi. kalp krizi geçirdikten sonra unutkanlıklar başladı. anjiyo oldu iki damara stent takıldı. şimdi günde 5 ilaç kullanıyor ama unutkanlıklar hala devam ediyor. gündüzleri sürekli uyuyor ve uyandığında bazı şeyleri unuttuğunu fark ediyoruz. unutkanlık olması normal midir ? bize ne önerirsiniz. teşekkürler.

  • Kalp hastalarında depresyona bağlı unutkanlıklar sık izlenir. Sosyal destek önem arzediyor.

 237. Ahmet bey merhaba 5 gün önce kolumdan anjio yapıldı herşey temiz çıktı ancak 2 gündür avcımdan omzuma kadar ciddi sıkıntı yaşıyorum. Normalim?

  • nadiren anjiyografi yapılan kol damarında tıkanma oluşabiliyor. kontrol olmanız faydalı olur

 238. hocam merhaba babam yaklaşık 4 ay nce anjiyo oldu basarılı bi operasyon gecirdi sigara içiyodu sigarayı bıraktı suan cok hareketli ve cabuk yoruluyor kalp grafıkleri normal cıkıyor sizce cabuk yorulması ver hareketli olmasında bir sıkıntı varmı teşekkür ederim

  • Anjiyografi sonucu normal ve kalp yetersizliği yoksa nefes darlığı için farklı nedenler araştırmak gerekir.

 239. Cevabiniz icin tesekkurler hocam,bugun hastaneye gittik, basi ile anevrizma kapanmis ancak simdi de kasik toplar damarinda pihti olustu kan sulandirici veriyorlar, ne yapacagimizi sasirdik hocam nasil iyi olucam ben? Cok endiseliyiz

 240. Hocam merhaba,32 yasinda bayanim boyun damarlarimi goruntulemek icin bana 3 gun once kasiktan anjiyo yapildi.Ancak sonraki gunlerde agrim oldugu icin kontrole gittim ve kasik damarinda psidoanevrizma tespit ettiler su an kasigima kum torbasi koyuyorum eger 4 gun icinde kuculmezse ameliyata alacaklarmis.Ameliyattan cok korkuyorum hocam bu durumda ameliyat sart midir? Tesekkurler

  • Büyük pseudoanevrizmalar nadiren kendiliğinden kapanır. Tedavide ilk seçenek ultrason probu ile bası, bası ile kapanmazsa ameliyattır.

 241. Merhaba.babam 50 yasinda.hic rahatsizligi yokken kalp krizi gecirdi.anjio yapildi.ama hemen cikti.islemi yapamilar.tikali sanirim.ama ameliyat gorunuyo dediler.ameliyat oncesinde yapilmasi gereken islem var midir.cunku herhangi bi sikayeti yoktu.arastirmaki miyiz ameliyat derlerse kabul mu etmeliyiz.yardimci olur musunuz

  • ameliyat endikasyonu mevcutsa tedaviyi geciktirmemek lazım.ameliyat endikasyonu açısından cd görüntülerine bakmak gerekir.

 242. Hocam merhaba
  Babam şuan 57 yaşında 15 yıl öncede anjıyo oldu ardından stent takıldı geçen hafta kontrole gıttı anjıyo istendı anjıyo sonuçları LMCA %. 90 septel Pcrt % 60 LAD %90 devam eden damarlar % 60-% 70. Olarak görünüyor RCA %100 tıkalı Dr by pass önerdi ilaçla stent uygulanabilir mi yoksa by pass tek çözümmüdür .şimdiden teşekkür ederim

  • rapora göre bypass 1. tercih tedavi şeklidir. bypass tedavisi için yüksek risk teşkil eden hastalarda balon-stent düşünülebilir.

 243. Hocam ben iki gun once kalp anjiyosu oldum. Çok sükür bir sey cikmadi. Ama kasigimdaki kan zor durduruldu ve cok baski yapildi. Ve su an kasigim mosmor 3 gundurde belimde cok agri var. Bir sorun var midir sizce??

  • kasık bölgesi için kontrol olmanız faydalı olur. bazen kanama ufak miktarda ve iç tarafa devam edebilmektedir.

 244. Hocam merhaba iyi günler diliyorum ..babam 75 yasinda ya klasik 2 hafta önce anjio ameliyati oldu 3 damari tikali imiş 2sine stend taktilar şuan evde eve geldiginden veri gizli nefes alip veriyor ve pek fazla bişiy yemiyor ayaga zor kalkiyor bizden destek alarak lavaboya gidiyor yüzünde sararma var biraz ve arada kusuyor bu normal mi yoksa en yakin zamanda bi hastaneye basvurmali miyiz cevabiniz benin için önemli hocamm bekliyorum..

 245. Iyi günler erkek arkadaşım 24 yaşında ve yıllardır kalp agrısı sikayti var 6 ay önce askere gtti gecen hafta rahatsızlanmıs istanbul gata ya sevk etmslr.Ritim bozuklugu tespit ettik yarin sabah anju yapar gibi kalbine bakacaz kasindan chazla girecegiz kalbini kontrol edcgz istmezssn askrlge elverissiz raporu verip gndrcz demsler.o da yapn demiş yapnca kalbnde bsy ckrsa yine askerlige elverissiz rapru vrcz bsy cikmazsa birlgne gndrcz demş.bu şartlar altında oprsyna grmesi risklimidr?neleri yapmalı neleri yapmamalı?

  • bazı ritim bozuklukları ablasyon sonrası düzelir ve nüks oranı oldukça düşüktür. Askerliğe elverişli olup olmadığı, ritim bozukluğunun tipi ve kurul kararınca belli olacaktır.

 246. hocam merhaba babam 2 sene önce kasiktan anjio olmustu gecen sene ayni yerden gene anjio oldu yani 2 kere anjio oldu allaha şükür hicbirsey cikmadi yalniz babamin son anjiosundan sonra anjio yerinde bir sertlik kaldi kasikta findiktan büyük acimio bu kötü bir durummu

  • Tekrarlayan anjiyolar sonrası kasıkta sertleşme olabilir.kontrol muayenesi faydalı olur

 247. Hocam hayırlı akşamlar . Babam iki ay öncesinde kalp krizkrizi geçirmiş ve biz anlamadik sonrasında kalp grafigi çektirdik öyle anlasildi ilk olarak özel hastane de by puss olmasi gerektiğini söylediler ana damarın % 99 kapali yan damarın %70 tıkalı olduğunu söylediler biz başka doktorla ra sorduk anjiyo cdsini gösterdik stend ile açılabileceğini söylediler. Babam astım bronşit oldugu için by puss riskli olduğunu ve stend takacaklarini söylediler stend takıldı iki hafta oldu ana damar a stend takıldı yan damar balon ile açılmış ve şu an babam da kabinde ara da çok rahatsiz etmese de yanma oluyor normanormal mi eğer normal ise bu ne kadar devam eder? HocaHocam u yazıyı yazan kişiy yine babam iki kez kalp krizkrizi geçirdi ve doktorlar değil de etrafdakiler 3uncu de gider dayanmaz şeklinde sözlersöylüyorlar bunun doğruluğu ne kadar

 248. Merhaba hocam.dayım kırk yaşında ve beyin baloncukları sebebiyle anjiyo oldu.bir hafta oldu olalı fakat hafıza kaybı var gibi aşırı derecede duygusallık hızlı konuşma isteğii ve yer mekan karışıklığı yaşıyor.daha önceden tedavi gördüğü hastanede kısmi felç oldu.izlenmesi gereken yol nedir hocam halsizlik oluyor bazen konuşuyorken uykuya dalıyor.tarifi gerçekten çok zor inşallah tedavisi mümkün olan geçici bir rahatsızlıktır…Allah razı olsun sizden…bir ümitle sordum…

  • hastanızın bulguları geçirilen felce bağlı. kliniğin tam oturması uzun süreli olur. bu durumda ilaç tedavisi ve sosyal destek uygulamanız şart.

 249. Hocam hayırlı akşamlar . Babam iki ay öncesinde kalp krizkrizi geçirmiş ve biz anlamadik sonrasında kalp grafigi çektirdik öyle anlasildi ilk olarak özel hastane de by puss olmasi gerektiğini söylediler ana damarın % 99 kapali yan damarın %70 tıkalı olduğunu söylediler biz başka doktorla ra sorduk anjiyo cdsini gösterdik stend ile açılabileceğini söylediler. Babam astım bronşit oldugu için by puss riskli olduğunu ve stend takacaklarini söylediler stend takıldı iki hafta oldu ana damar a stend takıldı yan damar balon ile açılmış ve şu an babam da kabinde ara da çok rahatsiz etmese de yanma oluyor normanormal mi eğer normal ise bu ne kadar devam eder?

  • İşlem sonrası erken dönemde geçici göğüs ağrıları sık izlenir. düzenli kontrolleri aksatmayın.

 250. hocam cevabınız için teşekkür ederim
  benim sıntım 2 yıl önce anjio oldum stent takıldım
  2yıl sonra göğüste yanma şikayetiyle
  tekrar gittim aynı hastneye tekrar stent takıldı ama yanmam tam olarak geçmedi
  doktorum tam bir cevap vermiyor
  kalbin saat gibi diyor benim yanmam neden olabilir yada normalmidir
  teşekkürler

  • tekrarlayan ağrılar damardaki geçici büzüşmele bağlı olabilir. ilaç tedavisinin gözden geçirilmesi faydalı olur.

  • damar tıkanıklığının yeri, tedavi şekli sporu etkileyecektir. hekiminizden işlem sonrası ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 251. Hocam selam
  Babam dun aksam kalp krizi gecirmesi nedeniyle hastaneye kaldirdik ve balon ile actiklarinj soylediler ama bacakta bir damarin % 80 tikali oldugu ve nasul bir yontem izleyecekleri konusunda kurul karari gerektigini soylediler beklemedeyiz. Bu durumda bacak bolgesinde mudahale ve standin tehlikeli olduhunu soyluyorlar ilac tedavisi ile acilma durumu olabilir mi ne yapmak lazim. Tesekkurler

  • Bacak damarına müdahale şikayetlere göre değişir. İlaç tedavisine karşın bacakta ağrı varsa balon stent uygulanabilir.

 252. Mrb hocam.babama MI tanisiyla 3 gun once anjiografi yapilip stend takildi.kasiginda morarma ve agrisi var.pulmoner ödem tanisiyla da yogun bakimda 3 gun kaldi. Babam 65 yaşında. İkinci anjio nedeni ne olabilir?ilk anjiosunda dr.u tikali damar açıldı demişti.ikinci anjioyu onerirmisiniz.tesekkurler. .

  • hastanın başka bir damarında daha darlık varsa ikinci anjio gerekir. MI geçiren hastalarda genelde krizden sorumlu damar açılır ve diğer darlıklara girişim ertelenir.

 253. Hocam babam ana damari tikali olmasindan dolayi anju oldu stend takildi suan neler yesin limon bal sut et tavuk meyve kahvaltilik olarak neler yiyebilir cok karsilasiyoruz kesinlikle yemiyecegi sey nedir

 254. Slm hocam ben 32 yasindayim son 2aydir gogus agrsi vardi sindikrafi ye girdm orda kalp gucu yuzde 54 de dusms ve doktorm anjio onerdi 3,gn once oldum ama LAD. D1 ve D2 arasi ektazik CFX OM1 OM2 arasi ektazik. RCA Proximal ektazik SONUC, Koroner Arter hastaligi// koroner Ektazik. Saygi deger hocam benim sonuc bu tansyonmda genelde yuksek tansiyn ilaci ve koraspirin kulanmaya basladim ama dnden buyana sirtimdan asagi bir agri kolarima kadar iniyo nefes alamiym gogsumde hafif agri olisuyo hocam artk calisamz druma geldim cok korkuyorum hocam Allah askina bu ektazik ne demek neyapmam gerek yalvarim hocam bir yol gostrin bana valaha cok korkuyom hocam Allah razi olsun cok tskrler saygi deger hocam elerinzden opuyorum hocam 🙁

  • koroner ektazi kontrolsüz yüksek tansiyonda sık izlenir. ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz ile şikayetleriniz düzelecektir.

 255. hocam bilginize yureginize saglık kasıkta olusan bu sertlik damar cerrahına aldırın dedi doktorumuz annem aldırmak istemiyor agrı yok sızı yok zamanla kaybolurmu bu sislik zararı olurmu tesekkurler

  • şayet anjiyo bölgesinde pseudoanevrizma denilen bir balonlaşma oluşmuşsa cerrahi gerekebilir.

 256. slm hocam annem onbesgun once damar tikanikligisebebiyle ikinci stent takildi digeri biryil oncesi kalp krizi sonrasi takilmisti. annemin ayni yerden kasiktan girildi stent sonrasi eve geldigimizin ikinci gunu kasikta sert ceviz buyuklugunde sertlik olustu ne onerursiniz ne yapalim

 257. Merhaba hocam babam 57 yasinda 3 gun once kalp krisi gecirdi ve anjio oldu 2 damarinda tikaniklik oldugunu soyledi doktoru bir tanesi acildi anjio ile.2.si icin 15 gun sonrasina gun verildi ancak babam kendisini cok yorgun hissettigi için 1 ay sonra olmayi isyedi ve doktor kabul etti.ancak operasyon sonrasi perhiz verilmedi daha dogrusu sormadik bizde yediklerine dikkat etmelimi diye sizce perhiz uygulamalimi? Ve diger anjio icin 1 ay sure yeterlimi? Tesekkurler

  • Kalp krizi sonrasındaki diğer girişimler için genelde 2-4 hf beklenir. Kalp krizi sonrası halsizlik yakınması sıktır. İstirahat ve diyet uygulanması önemlidir.

 258. hocam eşim 38 yaşında 4 kere anjiyo oldu ve 3 tane stent takıldı setent takılalı 6 ay oldu 1 ay önce tekrer anjiyo yaptırdık 1 stentde plak oluşmuş ama önemli degil denindi yanlız eşim 2günden beri tansiyon düşüklügü yaşıyor bunun sebebini ögrenebilirmiyim ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

  • kullanılan ilaçlar tansiyon değerlerinde düşme yapabilir. ayrıca sıvı alımının az olmasıda neden olabilir. tekrardan kontrol faydalı olur.

 259. Hocam merhabalar. Oncelikle hayirli çalışmalar diliyorum. Ben yaklaşik bir ay önce sol kolumda aşırı ağrı sebebiyle aile hekimine başvurdum. O da beni kan tahliline yolladı. Kan tahlili sonuçlarım yuksek çıkınca kalp rahatsızlıgı teşhisiyle hasteneye sevk etti. Ve sonuç 3 damarım tıkanmış. İkisine aynı gun diğerine de iki hafta sonra stent takıldı. Operasyondan sonra daha çabuk yorulmaya başladım ve günde bir kaç defa kalbimde çivi batması gibi bir ağrı hissediyorum. tam olarak iyileşmediğim için mi böyleyim yoksa bu ağrıları cekmem normal bir şey mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar

  • Balon stent işlemi sonrası gelip geçici göğüs ağrıları sıktır.Tedavinizi düzenli alın. Şikayetler artarsa hekime başvurun.

 260. mrb hocam eşim gün önce göğüs ağrısı şikayetiyle acıle gitti sol kolunda uyuşma sırtında agrı vardı.testleri tapıldı kalp krizi sınırına gelmeiş sınır 33 eşimin 31 çıktı.apar topar sevk edilip yoğun bakıma ameliyata aldılar anadamarının yüzde 90ının tıkalı olduğunu öğrendik.anjiyo yapıldı stent takıldı.1gün hastanede yattı daha sonra taburcu edildi.arada göğsünde ağrılar hissediyor bu normalmıdir.eşim zabıta 32 yaşında iş yoğunluğu tekrar tetiklermi

  • Erken yaşta çıkan kalp hastalığı ilerleyicidir. Yaşam tarzı değişikliklerinin uygulanması sağlık için önemli.

 261. Hocam bu kadar güzel bir site yaptığınız için Allah razı olsun benim Babam 1951 doğumlu sol kolunda uyuşma ne denir ile hastaneye gitmiş doktor bey kalbindeki damar larda daralma var demiş anjiyo olmuş ama doktor bey step takıl ması gerektiğini söyledi babam ağrısının olduğunu söyledi ve step takılması babam 7 gün evde kaldı ama ağrısı devam etmiş hastaneye tekrar gitmiş hastanede serum vermiş istanbula sevk etmiş ler Okmeydanı skk hastanesinde böbrek leri anjiyo sizinde verilen sivi bobrek lerini kurulmuş babam şimdi böbrek leri kötü durumda tansiyon buyuk tansiyon 18 hep yüksek halsizlik ve iştahsızlık ne yapmamız gerek herkes bir şey söylüyor

  • Hastanız işlem sonrası böbrek yetersizliğine girmiş. Etkin bir tedavi uygulanırsa ani gelişen böbrek yetersizlikleri genelde toparlar. Böbrek toparladıktan sonrada kalp damarlarına müdahale gündeme gelebilir.

 262. Herşey yolundaymış nabız düşükmüş sadece biraz.drlar hayati tehlikesi yok demişler.ama anjıyo yapılması gerekmiş.risk ne kadardır 80yaşındakı bı hasta için anjıyoda temiz çıksa ne kadar sürede taburcu olur?

 263. Hocam merhabalar bugün kalp krızı süphesiyle 80yaşındakı annnanemi hastaneye yoğun bakıma aldık.durumu şuan stabıl herşey yolunda gozukuyor.drlar anjıyo yapılması lazım demişler yarın anjıyo yaptırcaz bu yaştakı bı hasta için anjıyo ne kadar rısklıdır?veya herşey yolunda giderse inşallah ne kadar sürede taburcu olur teşekkürler şimdiden

  • anjiyo endikasyonu olan hastalarda ileri yaş bir engel teşkil etmez. geçmiş olsun.

 264. Hayirli günler ahmet bey hocam.
  10 gün önce kayın valideme stent takıldı,herşey iyi gecti,yanlız kolunun arkasında bir karış simsiyah morluk oluştu .anju kasıktan yapıldı.şuanda hastamız kendini çok halsiz hissediyor kendini iyi hissetmiyor kendisi 72 yaşında,acaba bu durumlar normalmı ? kolunun arkasinda oluşan morluk neden oldu? Tansonu iyi ama cok hallsizlik var ,bu durum zamanla gececekmi yoksa normal değilmi. ?saygılarımızla selamlar.turgut aylesi

  • koldaki morluk o bölgeye yapılan kan sulandırıcı iğneye bağlı olabilir. geçmiş olsun.

 265. Hocam iyi günler dilerim.
  ben 46 yaşındayım. 7 ay önce bypass ameliyatı oldum. sol inen ana damarda osmiumda %90 tıkanıklık vardı, iki damara bypass yapıldı. ameliyat öncesi ve sonrasında bir sorun olmadı Allah’a şükür. Haziran ayında bir özel hastanede yaptırdığım eforlu test sonrasında tekrar anjiyo olmam gerektiği söylendi. ameliyatı yapan doktorum EKG ve Eforlu testlerde yanıltıcı grafiklerin olabileceğini söyledi ve anjiyoyu gereksiz buldu. bu arada ameliyat sonrası diyetimi uygulayarak 93 kg.dan 77 kg.a kadar indim. halen hergün 6 km hafif tempo yürüyüş yapıyorum. LDL-HDL-Trigliserid seviyelerim normal. hiç bir şikayetim yok. sizce anjiyo veya başka bir tetkik yaptırmama gerek var mı? teşekkürler.

  • Efor testi tek başına endikasyon oluşturmayabilir. Klinikte önem arzediyor. Şikayetiniz varsa ileri tetkik yaptırabilirsiniz.

 266. Ahmet Hocam İyi Günler Diliyorum..07.04.2014 tarihinde göğüste yanma şikayetiyle acile servise başvuran hastamız kalp krizi geçirdiği ve damarın %100 tıkalı olduğu stentle açıldığı, krize bağlı kalp yetmezliği (yüzde 20 performans çalışma)gelişti. ağustos ayı içerisinde üniversite hastanesine gidildi ve hastaya tekrar anjiyo yapıldı;(LAD D1 hizasından tıkalı-stent girişinden..CX İntermadite Normal..RCA plaklı..LAD distali sağdan doluyor..Aynı Seansta LAD D1 hizasında stant girşinden tıkalı olan lezyon 0,014 guide (theruma) ile geçilmeye çalışıldı başarılı olamadı bunun üzerine 2,0X15 mm balon ile (destek sağlanması açısından) total aktizyon geçilmeye çalışıldı başarılı olunamadı. (Talyum ile LAD bölgesinde canlılığa bakılması..1. scat sonra sheat h çekilmesi..ASA 1X100)..nüklerr tıpta ve PET-BT çekimi yapıldı. SOnuç olarak bypass uygun olmadığı hücrelerin canlı olmadığı söylendi ve kalp pili takıldı(şoklama ve destek)…tıkanıklık için yapabilir bi şey var mıdır,yapılan tetkikler ve tedavi sonucu ne olabilir..şu an idrar söktürücü ve kalp yetmezliği ilaçları kullanıyor..iyi çalışmalar

  • LAD sahasında canlı doku varsa tekrar girişim düşünülebilir. Şayet dokunun tamamı kaybedilmişse ilaç tedavisi ile takip izlenecek yoldur.

 267. Doktor bey iyi günler diliyorum. 56 yaşındaki babama 10 gün önce anjio yapıldı. Kalp krizi belirtileri 1 gün önce başlamış ama biz farketmemişiz. Anjio esnasında bir damarda %100 diğer damarda %95 tıkanıklık tespit edildiği %100 tıkalı damara stend takıldığı ifade edildi.2 gün yoğun bakımda, 2 gün serviste kalmayı mnüteakip salı günü taburcu edildi. Taburcu olduktan sonra hiç uyku uyuyamadı, yattığı zaman nefes almakta güçlük çekiyordu. 4 gün sonra tekrar hastaneye başvurduk. Anjio CD sini inceleyen doktor damarın tam açılmadığını, kalpte hasar meydana geldiğini ve artık kalp yetmezliği hastası olduğunu ifade etti. Eğer istediğimiz takdirde tekrar anjio yapabileceğini ancak ikinci anjionun birtakım risklerinin olduğunu, faydasının az olduğunu gelecek kalp krtizlerinde faydalı olabileceğini söyledi, babamız anjioyu kabul etmedi.Bir gün yoğun bakımda kaldı şimdi taburcu edildi. Hala uyku uyuyamıyor yattığında nefes almada güçlük çektiğini belirtiyor. Taburcu edilirken Kalp yetmezliğine bağlı akciğerlerde sıvı birikimi olduğu bu nedenle hastanın bir süre rahat uyuyamayabileceğini söylediler. Bu durumun ne kadar devam edeceği ve yapılan işlemler hakkında bilgi verirseniz çok mutlu edersiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  • hastanızda öncelikle kalp yetersizliği için optimal ilaç tedavisi verilmesi gerekir. sonrasında anjiyografi tekrarı şart görünüyor.

 268. Merhaba hocam cok tesekkurler oncelikle.
  anneme dun anjiyo yapildi 6 saat hastanede yattiktan sonra ciktik, eve gelince kasiginda asiri bir morarma oldu, morluk asagi dogru yayiliyo iki karis genisliginde bir karis eninde.
  agri ya da akinti yok sadece anjiyo giris yerinde hafif sertlik var.
  cok endiselendik dr a gorunmeli miyiz hemen?

  • anjiyo yerinde gelişen morluklar sıklıkla izlenir. eşlik eden şişme, akıntı ve ağrı yoksa takip sıklıkla yeterlidir.

 269. Iyi günler hocam cevaplarını z için tsk ediyorum şimdiden babam 46 yaşında ağır işte çalışıyor dün gece kalp krizi geçirdi hastane de anjio yapıldı doktor sigara yi bırakması nı söyledi 2 damar tıkalı ve bunlar büyük damarlar. Doktor 72 saat koroner Yoğun Bakım Ünitesi n de kalması gerektiğini söyledi hastamı n durumu nedir tekrar bir kalp krizi olma olasılığı nedir bilgilendirme n iz için şimdiden saygiları mı sunuyorum iyi çalışmalar .

  • erken dönemde anjiyo yapılmayan ve ilaçla takip edilen kalp krizlerinde ikinci bir kriz riski mevcuttur. Anladığım kadarıyla damar tıkanıklar için ameliyat yada ilaç takibi düşünüldüğü için böyle bir yol izlenmiş olabilir.

  • stent işlemi ile göğüs deformitesi arasında bağlantı olmaz. akciğer grafisi ile birlikte kontrol faydalı olur.

 270. Merhaba hocam,bana 10 yıl önce anjiyoplasti sonucunda 3,0*32 mm ebatında 1 adet ilaçlı stent takıldı. 25/07/2014 tarihinde yapılan anjio da daha önce takılan stent bölgesinin %30 tıkalı olduğu ve başka bir damarda %95 oranında tıkalı olduğu belirlendi. %95 oranında tıkalı olan damar balon yapılarak açıldı ve 2,75*18 mm ebatında 1 adet ilaçlı stent takıldı. 1 gün sonra taburcu edildim. ilaçlarımı kullanıyorum.hastalığım konusunda bilinçliyim. stent takıldıktan 2 gün sonra evde yatarken anjio yapılan bacağımın ayak bileğiyle dizkapağı arasındaki arka tarafında kalan kasta gerilme,kasılma ve orta şiddette ağrı başladı. herhangibir bölgemde morarma,şişme yok. Ağrı bölgemde soğukluk yok. ne önerirsiniz, şimdiden teşekkürler hayırlı bayramlar

  • anjiyo bölgesinde şişlik akıntı, yüyürken bacakta ağrı varsa kontrol gerekir. geçmiş olsun.

 271. hocam babam 6 gun once lad damari tikanmasi sonucu kalp krizi gecirdi ancak 6. gunun sonunda anjiyo yapilan yerde buyuk bir karis boyunda morluklar oldu nedeni nedir ne yapmaliyim

  • anjıo yerinde özellikle stent takılan hastalarda geçici morluklar oluşabilir. ağrı, akıntı, şişlik yoksa; morluklar zamanla düzelecektir.

 272. Merhaba hocam anneme 2 hafta önce anjio yapıldı 3 damarı tıkalı 2 hafta snrada stend takılacak sorum annem anjio oldugu 1 gün sonra adet oldu menopoza girdi 6 ayda yada 3 4 ayda oluyordu şimdi yine oldu anjiodan 3 hafta sonra normal mi birde anjio olan yerinde yanma hissi var şimdidn teşekkürler .

  • anjiyo yerinde batıcı ağrılar ve uyuşukluk erken dönemde gözlenebilir.

 273. Merhaba hocam. Babam 2 temmuzda kalp krizi geçirdi. Iki damarda tıkanıklık varmış. Tamamen tıkalı olan damara stent takıldı. 2 gün yoğun bakımda 3 gün serviste kaldı. Diğer damar % 90 tıkalı. Doktor kalp yoruldugu için onu acamadik 1 ay sonra tekrar anjiyo olcak dedi. Ancak hastaneden çıkarken 9 gün sonra anjiyo yazılmış dosyasına. Erken tarihe alınmasının bir sakıncası olur mu? Teşekkürler.

  • eğer 2. darlık ciddi ise, hastanın genel durumuda toparlamışsa işlem daha erken yapılabilir. geçmiş olsun.

 274. Merhaba hocam
  Babam 3 ay oncesi kalp krizi gecirdi.2 stand taktilar. Sonra aradan bir ay gecti 6 tane daha taktilar. 3 ay bi rehabilitasyon gordu ilaclarini duzenli aldi.
  Ancak gecenlerde kucuk bir sizisi oldu.(3,4 saniyelik).
  Bu bi endise verecek bir durum teskil eder mi?
  Bu tarz sizi veya agri olma durumu nasildir?

 275. Merhaba hocam
  Babam 3 ay oncesi kalp krizi gecirdi.2 stand acik taktilar. Sonra aradan bir ay gecti 6 tane daha taktilar. 3 ay bi rehabilitasyon gordu ilaclarini duzenli aldi.
  Ancak gecenlerde kucuk bir sizisi oldu.(3,4 saniyelik).
  Bu bi endise verecek bir durum teskil eder mi

 276. Hocam iyi çalışmalar dilerim…..ben 51 yaşındayım BT 256 sanal anjiyo oldum ,,sonuç kısmında LAD ORTA KISIMDA ORTA DERECEDE STENOZ görüldü ,doctorum anjiyo diyor ben anjiyo olacagım Fakat açılmasa damar stent diyorlar,,sorum şudurki lad damarı stent için uygun bir damarmıdır,,ben stend taktırmak istemiyorum,beni bu konu ile bilgilendirieseniz çok sevinecegim,,
  Anjiyo tarihim 26 haziran 2014

  • anjiyografi sadece tanısal amaçlıdır. Çıkacak ciddi bir darlıkta stent tedavi şeklini oluşturacaktır.

 277. Hocam Selamlar.Babam 65 yasinda 2 ayaginda agrilarin artmasi sonucunda anjiyo yapildi ve 3 stent takildi .Su an 13.Gun ve ayak agrilarinda azalma yok agrilarim devam ediyor diyor .birde dun gece ilk defa kusma oldu. Bunlar normal midir?5 gun sonra kontrolumuz var Bekleyelim mi?

  • ağrılar işlem öncesine göre değişmediyse yada arttıysa kontrol faydalı olur.

 278. Hocam abim bir hafta once anjio oldu, anjio girisi yapılan bacağında uyusma ve hareket sirasinda agri olusuyor, bu normal sayilabilir mi ? yaklasik kadar surede azalmasi gerekir? Tesekkur ederim.

  • işlemi takip eden ay içerisinde gelip geçici ağrılar oluşabiliyor. işlem yerinde şişme, yürümekle belirgin ağrı varsa kontrol faydalı olur.

 279. Annem 55 yasinda 5 ay once kalp krizi gecirdi. Ana damar lad %100 tikaliydi. Acil anjioyla iki stent takildi. Fakat 4 gun once tekrar kriz gecirdi ve su anda yogun bakimda yatiyor. Doktor anjio olmasi gerektigini fakat kan ve bobrek degerleri bozuk oldugu icin anjio yapilamadigini. Degerler duzelene kadar beklenmesi gerektigini soyluyor. Bu bekleme sirasinda tekrar kriz gecirirmi. Ayrica son krizden once ef %32 İdi.

  • hastanız kalp krizinden ciddi zarar görmüş ve kalp yetersizliği gelişmiş. hastada son krizle lad damarı tıkanmışsa aynı yerden tekrar kriz ihtimali düşüktür. ancak lad damarı açılsa bile hastanın göreceği yarar az olacaktır. geçmiş olsun

 280. Evet hocam büyük iki damar dar dedi iki stent takılacak mış iki yaşında olduğu için bizde çok korkuyoruz teşekkür ederim sağolun vakit ayırdığıniz için

 281. Hocam ilginiz ve zaman ayırdığınız için öncelikle teşekkür etmek istiyorum.Anneme koldan anjiyo yapıldı.5 gün sonrada kasıktan stend takıldı.E.a.h olduğu için çok muhattap bulamıyoruz.Kolu mosmor eskiye nazaran ufak ufak geçiyor ve agrısıda oluyor.Anjio olalı yaklaşık 10 gün oldu.Bu durum normalmi özellikle kolu çok ağrıyor.

  • anjiyografi ve balon stent sonrası işlem yerinde morluklar gelişebiliyor. şikayetler belirgin ise tekrar kontrolde fayda var.

 282. Sayin hocam benim oglum bir aylıkken anjio oldu kalp damarlarında yaygın darlık var denildi şimdi ise stent takılacak ben çok korkuyorum yoğun bakımda kalması gerekecek mis şu an oğlum iki yaşında bir ay sonra takılacak stent kalır mı yoğun bakımda Teşekkürler

  • doğuştan gelen büyük damarların darlığı söz konusu olmalı. artık bu işlemler ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanabiliyor. yoğun bakım süreçleri sabır süreleridir. geçmiş olsun.

 283. Hocam merhaba bana 4 gün önce stent takıldı ve damarımın biri %100 Kapalı olduğu için açılmayıp balon işlemi uygulandı ertesi gün taburcu oldum ama bağrım hala ağrıyor kolumu kaldırdıgımda sıkıştırıyor gibi oluyor ne yapmam gerek hocam bu ağrı bu stentten ve balon işleminden sonra normal mi

  • işlem sonrası erken dönemde gelip geçici ağrılar sıktır. mevcut tedavinize devam edin. ancak uzun süren şiddetli ağrılarda hekime başvurmayı ihmal etmeyin.

  • Koldanyapılan anjiyolarda nadirde olsa damarda tıkanma oluşabiliyor. Ama el 2 damarla beslendiğinden, sıklıkla diğer damar eli besler ve hastada şikayetler bir süre sonra kaybolur.

 284. Merhaba hocam anneme bir hafta önce bilekten anjiyo yapıldı ve aynı anda da stent takıldı. Annem bu işlem sırasında çok acı çekti ve kolum diye bağırdı. İşlem öncesi anneme kan sulandırıcı 8 ilaç veriliyormuş unutmuşlar bağırınca verdiler ve devam ettiler. Sonrasında kolundan film çektiler sorun yok dediler ama ultrasonu çeken arkadaş nabız alamadı o bilekten ve hala o bilekte nabız yok şişlik yok gibi ama biraz sert

 285. hocam bugun babam anjiyo oldu biraz acisi var bidde tamponun nezman cıkarılıcanı sormamıs nezaman cıkartmamız lazım acaba bide acı olması normalmi simdiden ilginize tesekkürler

  • anjiyo sonrası hafif ağrılar izlenebilir. tampon 1 gün sonrasında alınabilir.

 286. Merhaba hocam ben 24 yaşındayim 2 hafta once renal anjio oldum kasıkta yumurta büyüklüğünde şişlik var doktoruma gittim ama normal olduğunu 1-2 ay sonra duzelecegini söyledi ama ben çok tedirginim böyle biseyin olması normalmi

  • anjiyo yerinde morluk ve sertlikler oluşabiliyor. zamanla şikayetlerniz düzelecektir ama o bölgede küçük bir sertlik kalıcı olabilir.

 287. Gecen yil da kalp damar doktoruna kontrol amaçlı gittik kalp ve damar larda sıkıntı yok denildi tabi bunu birden fazla doktor dedi ama bu defa başka bir doktora gittik damarlar tıkalı denildi ne yapacağımızı şaşırdık hocam bizi aydinlatir saniz cok seviniriz şimdiden teşekkür ederim

 288. Tsk ler hocam ama göğüste ki ağrı mide den olabilir mi mide ilacı kullandığı zaman ağrısı geçiyor mide de agut gastrit ve ülser başlangıcı deniliyor korkulacak bi durum varmı hocam

 289. Merhaba hocam babam 48 yaşında geçen hafta anjiyo oldu kalp damarlarinda % 100 -90 -80 tıkalı denildi ve acilmadigini belli rtiler ne yapmamız lazim birde hocam göğüs te ağrısı var mide ilaci kullandığı zaman geçiyor agrilari bize yardımcı olursanız seviniriz tşk ler

  • anjiyografi sadece tanı yöntemidir. saptanan darlıklar için bir tedavi şekli önerilmiş olması gerek. ameliyat, balon-stent alternatiflerinden biri sunulmuştur. bazı vakalarda ilaç tedaviside önerilebiliyor. konsey sonucuna uymak gerekir.

 290. Babam 4 gün önce anji oldu 2 damar tıkalıydı biri acıldı birine stent takıldı anjio yapılan bacagında sadece ufak bi agrı oldugunu söylüyor acaba normalmidir doktor bey ilginiz icin teşekkürler simdiden

  • stent sonrası anjiyo giriş yerlerinde geçici morarmalar ve ağrılar olabiliyor. Ağrı şiddetliyse tekrardan kontrol faydalı olur.

 291. S.a hocam benim bir sorum olcaktı.Babam 23 gün önce kalp krizi geçirdi.Bir tane stent taktılar.Babam bu sabah kalp krizi geçirirken hissetigi gögüs agrısını hissetigini sölyledi.Araştırdım gögüs agrıları normalmiş.Ama aşarı agrı bizi korkuttu.Bazen gögüs agrıları oluyor ama bu aşırı agrının sebebi nedir?

  • gelip geçici göğüs ağrıları işlem sonrası gözlenebiliyor. ağrı işlem öncesine benziyorsa ve uzun süreli ise tekrardan kontrol faydalı olur.

 292. Iyi aksamlar hocam babam 19.03.2014 tarihinde anjiyo ve stent takildi kasiktan girdiler ve kasik altinda morarmalar var buyuk bir sekilde bunun herhangi bir sakincasi varmidir saygilarimla iyi aksamlar

  • işlem sonrası hafif çapta morarmalar oluşabiliyor. işlem yerinde şişlik ve ağrı varsa, morarma çok geniş bölgedeyse kontrol faydalı olur

 293. merhaba Hocam..
  babam 1,5 ay önce kalp krızı gecırdı,sol tarafta bır damara 2 stent takıldı.Sağ taraftakı ana damarda % 80 lık bır daralma oluşmuş,1 ay sonra oraya da stent kararı verılerek taburcu oldu..kontrolunde tek bobreği oldugundan ve değerlerı yukseldıgınden 1 ay daha ertelendı stent,böbregı kaybederız dedıler..sıze danışmak ıstedıgım babamın krızden ve anjıyodan sonrakı bacak ağrısı..başka bır doktora daha gıttık, ultrason cekıldı ve görünürde bışey yok dendı..fakat önceden daha sık olmakla bırlıkte yuruyunce ağrısı oluyor,başka bır sıkıntı yok,sadece bacaklarda ağrı..yaşı 70 ın uzerınde,bugune dek tek tansıyon ılacı kullandı ama başka sorunu yoktu..daha başka ne yapabılırım,hangı bolume basvurmalıyım?
  teşekkürler

  • sağ damarına müdahale yapılacağı zaman bacak damarlarınında kontrolü faydalı olur. geçmiş olsun

 294. selam hocam ben 30 yaşındayım 7 gün önce bacak anjiyo oldum ve 1 damar açıldı ve zorlu geçti 2 gün önce kontrole gittim bacağımda yürürken ağrı vardı ve tam dik yürüyemiyordum doktorum ultrosonla baktı problem yok düzelir dedi ve bugün yani 8.gün farkettimki kasığığın 8 parmak altında bacağımın arka kısmında morluk oluşmuş yayılma var bu normalmi hocam şişik yok 81 kiloyum yürümüyorum evde oturur vaziyette duruyorum ayağa kalktığımda veya şekil değiştirirken kısa ağrı oluyor

  • erken dönemde kasık bölgesinde anjiyografi sonrası küçük çapta morluklar oluşabiliyor. şikayetlerinizde ilerleme olursa kontrol faydalı olur.

 295. iyi akşamlar hocam . 81 doğumluyum ve bildiğimden beri çarpıntılarım olurdu.en kısa dakka zamanında en uzun dakikaya kadar 75 dakika sürdü sonunda yakaladık ekg dedk 206 atım oldu.eps olmam gerektiği söylendi ankara 20 aralıkta ilkini oldum yakma işlemi yapılamadı çarpıntıdan dolayı 17 gün sonra tekrara oldum onda başarılı oldu . suan kalptte sıkıntı yok ama dizlerinde çok ağrı oluyor dizkapaklarında ondan dolayı mıdır yoksa başka bir rahatsızlığımı tetikledi .(daha önce yoktu ağrılar)şimdiden teşekkür edrim

  • ablasyon sonrası nüks oranı düşüktür. diz ağrıları ile çarpıntı şikayetlerini ayrı değerlendirmek gerekir. sadece kapak hastalıkları ve diz iltihabının bir arada olduğu romatizmal durumlarda şikayetler birarada görülebilir.

 296. Sayın Hocam;
  Üstteki mailde yanlışlıkla anormal yazmışım.
  Elime bastırdığımda tırnaklarımda kanlanmada oluyor.17 şubat tarihinde sol bilekten anjiyo oldum. Anjiyo olduğum yerde kırmızılık ve aşırı morarma yok.Morarma da kalmadı gibi. Normal bir ağrı devam ediyor. Elimde uyuşma yok. Bu ağrı normalmidir. Teşekkür ederim.Birde ateşim 37,2 ye çıkıyor sonra 36,7 ye iniyor. Kan sulandırıcıların ateşi yükseltmesi mümkün mü.

  • erken dönemde bilekten yapılan anjiyografi sonrası ağrı gözlenebiliyor.şikayetleriniz devam ederse kontrole gidin.bahsedilen ateş değerleri normal aralıkta görünüyor.

 297. Sayın Hocam;
  17 şubat tarihinde sol bilekten anjiyo oldum. Anjiyo olduğum yerde kırmızılık ve aşırı morarma yok. anormal bir ağrı devam ediyor. Elimde uyuşma yok. Bu ağrı normalmidir. Teşekkür ederim.

  • ekokardiyografi ile konulan tam tanı önem arzediyor. duruma göre anjiyografik yada ameliyat ile müdahele gerekebilir. hafif olgularda takipte uygulanabiliyor.

 298. Merhaba hocam ben efor sırasında göğsümde oluşan ağrılar nedeni ile koldan anjiyo yaptırırken anjiyo işlemi bitipde tsm yatağa geçeceğim sırada göğsümde oluşan şiddetli ağrıyı belirttiğim esnada bir anda panikle bu sefer kasıktan girilerek kakbime 3 adet stent takıldı daha sonra öğrendiğim kadarı ile anjiyo sırasında verilen sıvı damarlardaki plakları kopartıp kalp krizi geçirmeme sebeb olmuş acaba oluşan bu olay normalmi yoksa bir doktor hatası olabilirmi

  • kesin yorum yapmak için iki anjiyografi görüntüsünü karşılaştırmak lazım. bu tür durumlara nadir de olsa rastlanabiliyor.geçmiş olsun

 299. değerli hocam babam 3 hafta önce anjiyo oldu ve ana damar %99 tıkanma dolayısıyla stent takıldı şuanda kalp bölgesinde hiç ağrı yok ama vücudunun boyun ve bel bölgesi arasında kalan kısmında bir halsizlik olduğunu söylüyor bunun nedeni ne olabilir acaba teşekkür ederim saygılarımla

  • ilaç tedavisine bağlı vücutta halsizlik bitkinlik oluşabiliyor. düzenli sıvı alımı ve beslenmeye dikkat edelim. zamanla şikayetler geçecektir.

  • görüntüler .avi formatına çevrilirse mail ile gönderilebilir. aksi durumda cd nin ulaştırılması şart.

 300. Merhaba hocam, babam 3 gün önce anjiyo oldu. ilk gittiğimiz doktor 4 damarın yüksek derecede tıkalı olduğunu ve acilen bypass yapılması gerektiğini söyledi. Ertesi gün başka doktorlara daha gösterdik onlar yalnız iki damarın tıkalı oldugunu ve bu tıkanıklığın stent ile geçeceğini söylediler.Bizde stent taktırdık 1 ay sonra kontrolu var ilaçlarla geçerse diğer damara takılmasına gerek kalmayacakmış.Bir taraf bypass derken diğer tarafın stent takma isteğini anlamadık.Bu arada babam inşaat işçisi bu durum onun çalışmasına engel olur mu ? cvp için şimdiden teşekkürler.

  • yapılan işleme göre diğer darlıklr ciddi olarak değerlendirilmemiş. kesin yorum yapmak için cd yi seyredip damar darlıklarına bakmak gerekir. geçmiş olsun.

 301. Merhaba hocam,babam 9gün önce anjiyo oldu anjiyodan sonra kasıkta ki iğneyi hemen çıkarmamışlar 3saat kadar kalmış ve iğne kendi kendine bir anda çıkmış ve aşırı bir kanama olmuş.bunun üzerine hastanedeki son sınıf tıp öğrencileri gelip bakmışlar ve anjiyo yerinde kan pıhtılaşması oluşmuş demişler. pıhtıyı ezmek için yarım saat boyunca elleri ile pıhtıyı iyice bastırarak ezmişler sonrasında kum torbası koyulmuş.anjiyodan 2 gün sonra tekrar doktora gidip olanları anlattık ultrason ile baktı doktor ve damarlarda pıhtı gözükmediğini söyledi.şimdi ise dün akşamdan beri babam anjiyo giriş yerinin sert olduğunu şişkinlik olduğunu ve hafif bir ağrı başladığını söylüyor. morlukta hemen hemen dize kadar yakın. bunlar normal mi pıhtı için o bölgeye aşırı basınç uygulandığı için olabilir mi ?eğer normal değilse tehlikeli bir durum mudur? bilgi verirseniz seviniriz hocam çok endişeleniyoruz. hemen tekrar doktora gitmeli miyiz?

  • Ultrasonun normal çıkması sadece takibin yeterli olduğunu gösterir. Yapılan baskı işlemi doğru ama kanamaya bağlı yaygın morluklar oluşacak ve geç dönemde geçecektir.hafif ağrı olabilir.şiddetli ağrıda tekrar kontrol gerekir.

 302. Merhaba Hocam , benim bir sorum olucak. bende 15 gündür süren bir baş dönmesi var bilmiyorum sizin alanınızda alakalımı fakat bende sağlık çalışanıyım bizim doktorlarımız kardiyoloji git dyorlar devamlı nöroloji , kbb , dahiliye , hepsine gittiim birşey çıkmadı serum takıldı o şekilde ayakta durdum en son vertigo dedi dahiliye doktoru , fakat baş dönmelerimin sebebi devamlı tansiyonum düşük benim genelde her gün büyük 9 un altında küçük tansiyon 4 yada 5 lerde acaba kardiyolojiye tekrardan gitmem gereklimidir ? bu tansiyon düşüklüğü kalp – damarlarla alakalımıdır. sorumu cevaplayabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  • tansiyon düşüklüğüne sebep olabilecek bir metabolizma bozukluğu yoksa şikayetler genelde geçicidir. düzenli sıvı ve gıda alımı, yatar ve oturur pozisyondan yavaş ayağa kalkma başdönmesi şikayetlerinizi azaltacaktır.

 303. merhabalar hocam annem iki haftaya yakın önce anjio oldu damarının birtanesi iflas etmiş birinede iki stent takıldı üç gün hastaneden sonra taburcu oldu 73 yaşında hastanede her görüşe gittiğimde sürekli nefes darlığı olduğunu söyleyip hiç yatamadığını söylüyordu o halde taburcu ettiler ama eve geldiği günden beri şikayetleri dahada çoğaldı bütün gece sabaha kadar o kadar uykusuz kalıyorki ağrılardan duramıyor şikayetleri ise şişkinlik nefes darlığı ayak bileklerinde şişlik ayakları buz gibi ama içinin yandığı söylüyordu doktoruna götürdük su topladığını ve atamadığını söylediler idrar söktürücü iğne vurup normal olduğunu söyleyip tekrar eve gönderdiler halen aynı şikayetler devam ediyor birde bu arada midedede ünser olduğunun söylediler annem çok acı çekiyor ve bişey yapamadan öylece kalmak ve ağlamaktan başka elimden bişey gelmiyor yemek yiyemiyor su içmeye korkar oldu içemiyor öksürük bi yandan lütfen allah rızası için yardımcı olurmusunuz ve burdan herkesin rabbim sağlığının versin dileklerimle acil cevap bekliyorum tşkler

  • Hastanızda kalp yetersizliği gelişmiş. Yatarak tedavi edilmesi faydalı olacaktır.

 304. hocam benim annem iki hafta önce anju oldu anju sonrası bayılmış doktorlar damarlarda bir sorun yok dedi nefesi falan kesilmiş doktorlar akciğerlerde kan pıhtıkaşmasi var dediler bir haftadır yatıyor ancak anju yerinde morluklar baya var kasik bölgesinde hafif şişlik meydana geldi bir gündür ağrı var doktora tekrar başvurmak gerekiyor mu bide anju dan sonra hastanin akciğer kan pıhtıkaşmasini tetikler mi

  • anjıo yerinde şişme, ağrı varsa kontrol iyi olur. akciğer embolisi yatak istirahatinde olan ve risk faktörü olan hastalarda gözlenebilmektedir