EYLÜL AYI ÜZÜM ZAMANI DEMEK:)

0
395

üzüm”Üzüm tüketmek demek; kalp ve damar sağlımızı koruma altına almak demektir”

Eylül ayı kaliteli üzümün pazarlara geldiği bağbozumu zamanıdır. Üzüm içerdiği polifenol denilen yapı taşlarıyla vücudumuzun dostu bir meyvedir. Üzüm ile ilgili çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış olup üzüm tüketiminin damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu net olarak gösterilmiştir.

Üzüm faydalı etkisini nasıl gösterir?

Üzüm içerdiği polifenol ve flavonoid denilen yapı taşlarıyla sağlık üzerine olumlu etkisini gösterir. Güçlü bir antioksidan olan üzüm ile vücuttaki iltihabi reaksiyon baskılanır. Kanser gelişimini de azalttığı gösterilen üzüm damar duvarlarını zararlı maddelerden korumak yanında, kanı sulandırır, kötü kolesterolü azaltıp koruyucu kolesterolü arttırır. Ayrıca kalp hastalığı riskini arttıran homosistein maddesinide azalttığı gösterilmiştir. Tansiyon değerlerinde de düşüş yapan üzümün kalp krizi ve kalp yetersizliği gelişimini azalttığı gösterilmiştir.

Üzümü nasıl tüketelim?

Üzümün her formu ile ilgili bilimsel veriler mevcuttur. Taze üzüm tüketimi, kurutulmuş üzüm tüketimi, taze üzüm suyu tüketimi, üzüm çekirdeği tüketimi ve üzümden yapılan şarap tüketiminin kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir. Önerilen günlük taze üzüm tüketimi 1 porsiyon ( yaklaşık 100 gr, 15-20 iri tane), taze üzüm suyu tüketimi 1-2 bardak (150-300 ml), kuru üzüm tüketimi yaklaşık 1 avuç (yaklaşık 40 gr), şarap tüketimi günlük ortalama 1 kadehtir.

Çekirdekli üzüm mü?

Üzümdeki faydalı yapı taşları en çok üzüm çekirdeğinde, çekirdek etrafındaki alan ve kabukta bulunur. Öyleki faydalı yapıtaşlarının % 90 ı çekirdek ve kabukta bulunduğundan, sadece üzüm çekirdeği ve üzüm kabukları ekstreleri dahi piyasada mevcuttur. Bu nedenle çekirdekli üzüm tüketimi tercih edilmelidir. Ülkemizde özellikle çocuklarda çekirdeksiz üzüm tüketminin yaygın olduğu düşünülürse, çekirdekli üzüm tüketme alışkanlığının çocukluk yaşta kazanılması önemlidir. Kuru üzüm tüketiminde de en büyük fayda çekirdekli kırmızı yada siyah üzümle sağlanmaktadır. Çekirdekli kuru üzüm tüketimi yaygınlaştırılmalıdır.

Kırmızı üzüm mü, beyaz üzüm mü?

Yapılan araştırmalar üzümdeki faydalı maddelerin kırmızı üzümde 10 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Buna paralel olarak kırmızı şarabın beyaz şaraptan daha faydalı olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle tercih edilecek üzüm çeşidi kırmızı yada siyah üzüm olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz