KALP DAMAR HASTALIKLARININ ANJİYOGRAFİ-BALON-STENT İLE TEDAVİSİ

103
3509

Koroner kalp hastalığı (kalp damarlarının tıkanıklığı veya daralması) son dönemlerde ülkemizde sıklığı artmakta olan bir hastalıkdır. Hastaların takibinde önerilen yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisinin yanında gelişen teknolojiye paralel olarak girişimsel tedavi dediğimiz balon anjiyoplasti ve/veya stent (çelik tel kafes) uygulamarı tedavide önemli yer tutmaktadır.

 

Koroner kalp hastalığı kalp adalesini besleyen ve koroner arterler olarak adlandırılan atardamarların daralma veya tıkanması ile kan akımının kısmi yada tam kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara denir. Koroner kalp hastalığı; göğüs ağrısı (sol omuz ve sol kola yayılabilir) , egzersiz kapasitesinin kısıtlanması, çabuk yorulma , eforla gelen nefes darlığı, bayılma ve nadir vakalarda ani ölüm gibi bulgulara sebep olabilir. Koroner kalp hastalığı tanısında EKG, kan testleri, efor testi, ekokardiyografi, nükleer kardiyolojik incelemeler, manyetik rezonans, çok kesitli tomografi gibi çeşitli testler kullanılır. Koroner damarların yapısını en iyi gösteren tanı aracı koroner anjiografidir. Koroner anjiografi işlemi sonrasında herhangi bir işlem yapılmaksızın ilaç tedavisine karar verilebilir. Uygun darlık veya tıkanıklıkları açmak için girişimsel tedavi olarak balon anjiyoplasti ve/veya stent uygulanabilir ya da koroner bypas ameliyatı önerilebilir.

  

Balon anjiyoplasti ve stent uygulamaları; ameliyatsız, lokal anestezi ile ciltten bir damar yoluyla girilen ve özel kateterler, balon ve stent malzemeleri kullanılarak yapılan bir işlemdir. Hasta için konforlu bir yöntem olup, kişinin hastanede kalış süresini azaltmakta ve hasta daha erken dönemde günlük yaşamına dönebilmektedir. İşlem için genellikle kasık damarları kullanılmaktadır. İşlem başlangıcında kasık bölgesinden 1-2 cm’lik küçük bir kesik açılır. Bu kesik içinden kateter denen ince bir tel vasıtasıyla bacak atar damarına ulaşılır. Tel damarın içinden dolaşım sistemi boyunca devam eder ve tıkanık damarın yakınına geldiğinde, kateter üzerinde olan küçük balon şişirilir. Şişirilen balon tıkanan damarı açar, damar açıldıktan sonra balon söndürülür ve geri çekilir. Bu işleme kısaca balon anjiyoplasti denir. Aynı damarın ileride tekrar tıkanma riskini azaltmak için balon anjiyoplastiden sonra uygun vakalarda darlık olan bölgeye stent yerleştirilir. Girişimsel tedavi adı altında bahsettiğimiz bu işlemler damar yapısı uygun olan hastalarda, koroner bypas ameliyatı için iyi bir alternatif tedavi yöntemi olmaktadır.

Girişimsel tedavinin başarıyla uygulandığı diğer bir yer akut myokard enfarktüsü (kalp krizi) ile hastaneye başvuran hasta grubudur. Bu grup hastalar çoğunlukla göğüs ortasında ezici ağrı ( bu ağrı çoğu kez boyun, çene, kulaklar, kollar ve bileklereyansır, daha nadir olarak, kürek kemiklerinin ortasında ya da batın bölgesinde seyreder), nefes darlığı, soğuk ter ve gri ten rengi, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, genel halsizlik ve ölümün yakın olduğuna dair korku hissi gibi belirtilerle hastaneye başvururlar. Hastanın ilk değerlendirme ve tetkikler sonrasında myokard enfarktüsü tanısı konan hastalarda bir sonraki tedavi yöntemi belirlenir. Başlıca iki tedavi şekli damardan verilen trombolitik (pıhtı eritici) ilaç tedavisi veya primer ptca denilen koroner anjiografi sonrasında enfaktüse sebep olan tıkalı damarın balon ve stent işlemleriyle açılması yöntemidir. Primer ptca genel olarak bakıldığında konvansiyonel trombolitik (pıhtı eritici) tedaviye göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle hastaneye erken dönemde başvuran hastalarda sonuçlar daha iyi olmaktadır. Bu nedenle kalp krizini hatırlatan şikayetleri olan hastaların vakit kaybetmeden kardiyoloji merkezi olan bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilmektedir.

Bu yazı başlığı ile ilgili çektiğimiz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

103 YORUMLAR

 1. Merhaba hocam, eşim babasının kalp öyküsü olması nedeniyle hiçbir rahatsızlık hissetmediği halde kontrole gitti, doktor anjiyo istedi ve anjiyoda ana damarların birine stant takıldı,birkaç damarda plak tespit edildi,şimdi birsürü ilaç kullanıyor ve endişeli doğru mu yaptık acaba acele mi ettik,biraz güvensizlikten kaynaklanıyor bu sıkıntımız sanırım, kriz geçirmeden stent takıldı, bundan sonra nasıl bir yol izleyelim,saygılar.

 2. Hocam ben 2017 mart ayında ayağımdaki damarda yüzde 80 tıkanıklıktan dolayı rahat edersin diye ayağıma balon yapıldı. Stent takmadılar. 2 gün sonra ayağımda pıhtı attı. Yürümekte zorlanıyordum. 10 gün sonra ayağıma 340 mm stend takıldı.ayağımdaki uyuşukluk ve ağrı devam ediyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.bu doktorun hatasının ceremesini ben cekiyorum. Balon yaptıktan sonra o bölgeye 120 mm lik stent atılsaydı bunlar yaşanmayacaktı.bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  • Geçmiş olsun. Bacak damar tıkanıklıklarında öncelik balondur. uzun stent takılan durumlarda tekrar tıkanma riski nispeten yüksektir ve takip gerektirir.

 3. Hocam bu baloncuk benim 5 yasindaki kardesimde de var kusma ateesi cikiyo yani durumu ne olabilir ameleyatlami yapilacak bu baloncuk islemi veyatta ameleyatta hayatini kaybedebilme gibi bi riskli ameleyatmi ne olur bana en kisa surede donus yapin

  • Bu süreçte vücutta soğuk algınlığı vb enfeksiyonlar gelişmiş olabilir.Tekrar kontrol faydalı olur.

 4. Hocam annem 1 ay önce kalp anjiyosu oldu tek tikali damar oldugu ve balon patlatildigini biliyoruz, ancak halsizligi var kendi ihtiyaclarini zor karsiliyor. Ne yapabiliriz?

  • Kalp yetersizliği açısından kontrol faydalı olur. Ayrıca genel halsizlişk için dahiliye muayenesi faydalı olur.

 5. Hocam benim babam 10 sene önce baypass oldu ve göğüs ağrısı sebebiyle 2 hafta önce tekrar anjiyo oldu anjiyo sırasında sürekli balon patlatılmış ve kriz geçirince yoğun bakıma kaldırmışlar 1 saat sonra tekrar anjiyoya almışlar ve bir damara stend takılmış diğer tıkalı damar açılmamış tıkalı damari ilac ile acmaya çalışıyorlarmış. babam anjiyodan sonra ekgsinde sürekli kriz geçiriyor gözüküyor , sürekli nefes darlığı yorgunluk ateş ve hazimsizlik yasiyor gözlerinin beyazi ve kendi sararmaya başladı ne yapmamız gerekiyor yeniden doktora mi gidelim yoksa bu yaşadıkları normal mi

  • Bazı kalp krizleri ekg de kalıcı iz bırakır. sanırım kalp yetersizliği durumu da oluşmuş. etkili ilaç tedavisi şart görünüyor.

 6. Hocam benim babam kalp krizi gecirdi 93 yasinda bobrek yetmezliginde anjuo olamadi 8 gun hastanede kaldi simdi rahatsiz uc damar kapaliymis cok sinirli olmus ve cok iyiydi dusenirmi acaba neyapmaliyiz kalp icin

  • Diyaliz desteğinde balon stent planlanabilir.hastanızın durumu yüksek riskli.

 7. Hocam benim kalbimde ritim bozuklugu var anjio oldum birden fazla elektiriklenme var dediler efc yapmadılar soguk balon yapıcaklardı ama 6 ay ilac tedavisi dediler çarpıntım. Olmuyor ama ani kalkışlarda kalbim çok hız atıyor. Ne yapmam gerek

  • Gün içerisinde nabız sürekli değişkenlik gösterir. İlaç tedavisi yanında düzenli egzersiz alıç ve yeşil çay çarpıntı şikayetlerini azaltabilir.

 8. Hocam merhaba annem 66 yaşında ve 8 yıl önce by pass oldu. 4 damar tikaliydi 3 tanesi açıldı. Kalp yetmezligi ve ritim bozuklugu var.Tekrardan anjiyo olması isteniyor. Bunun riski nedir?

  • Bypass olan hastalarda tekrar girişim daha riskli olup, tecrübeli merkezlerde işlemin yapılması iyi olur.

 9. Merhaba hocam benim yengem geçtiğimiz çarşamba günü kalp krizi geçirdi ve anjiyo ve balon tedavisi ile damarları açtılar şükür ama su an göğsünde biraz ağrı var bu normalmi

  • Stent sonrası erken dönemde geçici göğüs ağrıları izlenebilir. Şiddetli ağrılarda kontrol gerekir.

 10. Hocam 1 sene önce bypass oldum.5 tane kalp damarım tikali olduğundan değişti.fakat 2 ay sonra gene tıkanmalar başladı.su anda 2 damarım da stent var.3 damarımda yüzde 100 tıkalı.devlet hastaneleri anjiyo yapıyorlar fakar damarım ince olduğundan dolayı damarımı açamıyorlar.öneriniz ne olabilir.

  • İyi bir ilaç tedavisine rağmen şikayetler devam ediyorsa balon-stent konusunda tecrübeli bir hekime gitmekte fayda var.

 11. Iyi günler hocam benim babam 5 gün önce ufak bir kalp krizi geçirdi ana damar %80 diğer damar %60tikılıydı Babam da kalp yetersizliği var eriyen stent ile damarlar açıldı babam kalp yetersiz %20 çalışıyor cokmu dusuk damarlar açık olsa bile Kalbe kan pompalayan kas gücünü arttırır mı çalışma oranısuan kontrol altında pil önerilmiyor yükselir mi yoksa risk altında mı ani olum olabilirmikan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor ritim düzenleyici kullanıyor bu oranın yükselmesi için ne yapılması lazım

  • Müdahale edilen bölgede canlı doku varsa yapılan işlemden fayda görebilir. İlaç tedavisi oldukça önemli.

 12. Hocam merhaba annem 68 yasinda seker hastaligi var yakin zamanda hasatneye gitti kardiyolojiye anjiyo olmasi gerektigi soylendi oldu dort tane damar tikaliydi ve acilmadi baypass ameliyati denildi suanda yatirildigi hastanede hic baypass olmamis ve bir doktor riskli demis babamda taburcusunu istedi ege universitesine getiryorlar acaba ben hep sunu merak ettim baypass a gerek kalmdan tekrar anjiyo balon vs bunlar yapilabilirmi bilgilendirirseniz cok sevinirim

  • balon stent işlerinde tecrübeli bir hekim ile görüşmeniz faydalı olabilir.

 13. Hocam merhaba annem 68 yasinda seker hastaligi var yakin zamanda hasatneye gitti kardiyolojiye anjiyo olmasi gerektigi soylendi oldu dort tane damar tikaliydi ve acilmadi baypass ameliyati denildi suanda yatirildigi hastanede hic baypass olmamis ve bir doktor riskli demis babamda taburcusunu istedi ege universitesine getiryorlar acaba ben hep sunu merak ettim baypass a gerek kalmdan tekrar anjiyo balon vs bunlar yapilabilirmi bilgilendirirseniz cok sevinirim

 14. Hocam bu bende ara ara oluyor. Özellikle midemde gaz olduğu zaman ve bogazımda birsey takılmış hissi olduğu zaman oluyor.

  Tomogrofik tetkik dediginiz sanal anjio mu?

 15. Merhaba hocam

  Benim babamda kalp hastalığı vardı bypass oldu suan bir sorunu yok allaha sükür. Genetik olabileceğini düşündüğüm için bu yıl içinde 4 ayrı hastane ve 4 doktora efor ekg kan tahlili ve eko yaptırdım. 4 doktorda birşeyin yok dedi. Özellikle anjio gerek var mı dedim gerek yok dediler. Ama göğsümde hafif baskı ve nefes darlığı oluyor. Midemde aşiri derecede gaz oluyor. Sizce damar tıkanıklığı olabikir mi yaşım 35

  Teşekkürler.

  • Tetkikler normal çıkmasına karşın şikayetler devam ediyorsa tomografik tetkik düşünülebilir.

 16. ıyı gunler. hocam benım 1.5 yasında kızım var dogusdan kalp rahatsızlıgı var. 2.ayda yd. 3 ayda bır .kontrole gıdıyoruz.kalp binı ızlıyorlar. noomun sendromu oldugu da soyledıler.baloncuk olma ıhtimali yuksek dedıler. kucuk bı ıhtımalde olmayabılır dedıler. baloncuk nsıl bır sey. tehlıke bır amelıayt mı. 1.5yasında cocuk ıcın ne capda bı tehlikesı vardır acaba.sımdıden teşekkur ler hocam…

  • Doğuştan gelen kalp hastalıkları yakın takip gerektirir. Özellikle morarması belirgin hastalarda erken dönemde müdahale gündeme gelebilir.

  • İlaç tedavisi aksatmadığı sürece, sağlıklı yaşam yolunda ilerlediği sürece riski daha da yükselmeyecektir.

 17. Hocam iyi gunler kayinvalidem 75 yasinda agizdan kopuk ve hafif bayginlik gecirerrek hastahaneye kaldirdik anju yapildi bir cok damar tikaliymis fakat iki tikali damar onemliymis o tikaniklik eskiden kalma oldugu ve anju esnasinda nefes darligi cektigi icin islemi gerceklesmedi hala yatio yogun bakimda ne yapilmasini onerirsiniz

  • Hastanız toparladıktan sonra müdahale planlanmalıdır. İlaç tedavisi aksatılmamalıdır.

 18. bir sene önce açık kalp ameliyatı oldum kalpte doğuştan delik varmışameliyat sabah 7:30 başladı akşam 17:15 bitti .Anjiyo yapmışlar sol tarafta kasık bölgesinde damar kopmuş onarım yapılmış akciğerde de sorun çıkmış 5 gün yoğun bakımda kaldım 1 sene içinde çok zorluk çektim ve hala devam ediyor bu şikayetler nemli ortamda nefes hiç alamıyorum bana normal olduğunu zor bir ameliyat geçirdiğimi söylediler tam iyi olmam için 5 sene geçmesi lazım diyorlar sizce normalmi halsizlik kalp ritim bozukluğu var bir tane ekoaspirin diye bir ilaç vermişlerdi ama şimdi kullanmamamı söylediler ayrıca çalışıyorum ne yapmam gerek bir öneriniz varmı acaba

  • Ameliyat sonrası toparlanmak için yeterli bir süre geçmiş. Hastalık zaman zaman nefes darlığı yapabilir. EKO bulguları tedavi için yönlendirici olacaktır.

 19. Hocam 20 yaşında bayanım kalbimin üzerinede bişey oturuyor hissi çene ve sol ağrısı çekiyorum. Kardiyolojiye gittim bana ekg efor eko holter ve kan tahlilleri yaptılar normal denildi fakat damarlarını bu yöntemlerle göremeyiz denildi. Şimdi bt anjiyografi yapacaklarını söylediler plak olup olmadığını saptamak için ama ben çok korkuyorum yaptirmalimiyim sizce şikayetlerim geçmiyor ama hic mi anlaşılamadı efor testinde bt makinesi beni ürküttü

  • Plaktan ziyade doğuştan gelen damar hastalığı düşünülüyorsa tomografi çekilebilir.

 20. Hocam babam 4 ay önce baypas oldu 4 damardan 3 tanesi açıldı. Ama sürekli ciğerleri su topluyordu ve sürekli çiğerlerden su çekildi. Bu hafta tekrardan doktora gittiğimizde açılan 2 damarın kapandığı anjiyo ile açılamayacağı tek damarında stent ile açıldığı söylendi. Ayrıca böbreklerde sıkıntı oluştu ve bugün diyalize başladık. Sormak istediğim kapanan damarların açılma ihmali olabilir mi?

  • Böbrek yetersizliği olan hastalarda damarsal zedelenme daha belirgindir. Kapalı damarların müdahaleye uygunluğunu saptamak için anjiyo görüntüleri incelenmelidir.

 21. Hocam benim babam daha önce bypass oldu ve sonrasında bypass yapılan damarlar tıkandı bir anjio oldu bir damara stent takıldı ve birdaha kalp krizi geçirdi anjio yapıldı suan balon yapılırsa çok riskli olduğunu söylediler ikinci bir bypass da riskli damarlar çok incelmis dediler şimdi yarın balon olacak riski nedir

  • Yüksek riskli girişim uygulanacak hastalarda kalp yetersizliği yada ritim bozukluğu gibi durumlar gelişebilir.

 22. Hocam merhaba benim babam böbrek yetmezliğine bağlı dialize başlandı dün egor testi yapılmıştı 4 dk durabildi anjio yapıldı 2 damar tıkalı denilmiş bir tanesini stent ile açabilmiş ama dieri %90 kapalıymış açamamış o şekilde bırakmış sormam o ki ileride herhangi bir problem yaşanırmı yada yapmamız gereken başka bir yöntem bir yol varmıdır

  • Tıkalı olan damar ana damrlardan biriyse müdahale gerekir. İnce damarlardaki darlıklar genelde ilaç tedavisi ile takip edilir.

 23. Merhaba hocam annem 51 yaşında gencken gecirdigi romatizmal hastalik sonucu kalp kapakciginda sikinti olusmus tam acilmiyormus balon uygulamasi ile 1 cm olan kapak 2 cm olarak genisletildi yalniz simdi yuksek tansiyon hastasi olmasina ragmen tansiyonu hep dusuk tansiyon ilacini icmedigi halde ne yapabiliriz neden böyledir?

  • Kalp yetersizliği olan hastalarda tansiyon düşme eğiliminde olur. Tansiyon takibine göre ilaç düzenlemesi yapılabilir.

 24. Merhaba hocam.babamin ana damari %100tikali sol damarda %80 daralma. Var enzinleri yiksek oldundan amelyta alamyz diyolar hocam hastam goz gore gore oluyo bole bisey olmasi mumkun mu

  • Kalp krizi ameliyat riskini arttırır. Hastanın durumu kritik değilse ameliyat ilaç tedavisi sonrası yapılabiliyor.

 25. Merhaba hocam babam 1 sene önce anjiyo oldu stent takıldı.hersey yolundayken 4 gündür otururken birseyi yok ama yürürken kalbi sıkışıp nefes nefese kalıp sol kolunun uyustugunu soluyor..Anjiyo yapan doktor yarın tekrar anjiyo yapıp damarlara bakalım normalde olmaması gerek dedi..Sizce doğru mu teşekkürler

  • Tekrar anjiyografi yapılması doğru tercih. Yeni damar hastalığı oluşma riski mevcut.

 26. Merhaba hocam bebeğimiz 20 günlük ve aurt damarinda daralma olduğu için anjiyo yapıldı damar %70 açıldı denildi bize ve anjiodan kaynaklı kasık daki atar damar kapalı kaldı ve 10 gündür kapalı ilaç tedavisi uygulanıyor ama hala açılmadı yine açılmazsa bu damarı acmak için nasıl bir yol izlenir

  • Damar tıkanmalarında ilaç tedavisi yetersiz kalırsa cerrahi düşünülebilir.

 27. Hocam merhabalar benim annem yaklasik 1 aydır yuruyemiyor bize once sinir damarlarinda sıkısma oldugunu soylediler bircok hastahaneye gitti sinir damarlari acildi bel fitigi vardi ameliyat oldu bu defada sol ayaginda surekli kan pihtilasmasi oluyor ayak bileginden asagisinin kangren oldugu ve kesilmesi gerektigi soyleniyor surekli kan civitici ilaclar veriliyor hic bir uygulamada yapilmiyor ne yapmamiz lazim balon stent uygulamasiyle duzelirmi?teşekkur ederim

  • Dizaltı damar tıkanıklıklarında tedavi zordur. Tekrarlayan balon işlemleri sıklıkla gerekir. Şu anda kangren gelişmişse, yaraya yönelik tedavi ve yapılabiliyorsa damara yönelik balon işlemi planlanabilir.

  • Şikayetler düzensiz atımlarla ilişkili olabilir. Muayene faydalı olacaktır.

 28. hocam merhaba 2 gün önce babam kalp krizi nedeni ile acil e götürtük hemen anjiyo yapıldı ve 3 damarın tıkalı olduğu ve 1 tanesinin balon/stent ile açılabilildiği söylendi. diğre 2 tamarın tamamen tıkalı ve açılma olanağının olmadığı söylendi.
  ameliyat söylenmedi babam halen 3 gündür yoğun bakımda yatıyor.
  bu arada anjio sırasında kalbinin durduğu ve şok ile yeniden çalıştırıldığı söylendi.
  sizce ne yapmamız lazım.

  • Hasta muhtemelen kalp yetersizliğine girmiş görünüyor. Tedavi ile genel durumunda toparlanma olursa diğer damarlara müdahale daha sonra değerlendirilebilir. Hastanın durumu dahada kötüye giderse ve bu süreç damar tıkanıklığı ile ilişkili görülürse, hastaya yüksek riskli girişim düşünülebilir.

 29. Hocam merhaba benim kardeşim böbrek yetmezliği diyaliz hastası bileğinden Füstül açıldı çalışmadı ondan sonra kateter açmak için tedavi uygulandı boyun kısmından girmeye çalıştılar damarı patlattılar giremediler boyun kısmının 2 tarafı şuan kapalı kateter yarıya kadar gidiyor sonra takılıyor bir çok kişi denedi o dönem kasıktan yaptılar sonra kol dirseğinden 5 yıl önce füatül açtık ve şuan o da zayıfladı titreşim var ama hafif var işlem görmüyor tekrar kasıktan geçici kateter takıldı ve kasığın tek tarafı açık demem o ki tıkanan füstül hafif titreşim var onu tekrar faaliyete bırakabilir miyiz tıkanan damarı açabilir miyiz aynı zamanda boyun kısımlarındaki damarlar da gittiği yer ultrasyonda görünmüyor kapalı iki taraf yapışmış gibi görünüyor onları açabilir miyiz acil hasta bilgi verirseniz sevinirim hocam saygılar

  • Tıkanan fistülller için balon-stent işlemi uygulanabilir. Ancak her fistül bu işleme uygun değildir.

 30. Merhaba Doktor Bey Babam 47 yaşında 2 Ay önce 2 damar tıkalı olup 4 adet stent takıldı bir damarı %99 diğeri ise %67 tıkalı hastaneden çıktık ilaçları düzenli kullanıyoruz sigara alkol içmiyor.Hastaneden çıktıktan 7 gün sonra omuz ağrısı başladı hastaneye gittik ve parol ilacı Cobral kas gevşedici verildi.1 ay ağrı yapmadı.Daha sonra tekrar ağrı yaptı.Sol omuz bıçak ağrısı gibi oluyor göğüse gidiyor ağrısı fakat geçmiyor 1 hafta öncede kontrolleri yapıldı.Kontrolleri normal çıktı ancak ağrıları devam ediyor neden kaynaklanıyor acaba yardımcı olur musunuz?

  • Mide sıkıntısına bağlı ağrılar omuza vurabilir. Dahiliye kontrolü faydalı olur.

 31. Merhaba hocam,

  71 yaşında şeker ve tansiyon hastası bir hasta var. Koroner damarlardan birisi %100 diğeri %90 tıkalı. 2012’de yapılan inceleme sonucunda aynı damarlar %95 ve %70 oranında tıkalıymış. Yani ilerleme mevcut. Göründüğümüz birkaç doktor ameliyatın çok riskli olduğunu söyledi, birkaçı da ameliyatın yapılabilir olduğunu söyledi. Sizin fikriniz nedir?

  • Damar hastalığı ilerleyici bir hastalıktır. Darlıkların yeri ve özelliğine göre balon-stent yada ameliyat kararı alınabilir.

 32. Sayın hocam annem bobrek hastasiydi birden çok kötüleşti kanuni sultan süleyman hastanesine kaldırdık orda yapılan tetkikler sonucu korner yoğun bakim dediler 6 7 zaman zarfı sonrasında sevk ettiler sefaköy cennette özel doğan hastanesine gider gitmez 3 damarı kapalı beklersek durumu iyi olmaz diyip hemen acilen stent işlemi dediler bizde kabul ettik riski %4 dediler ve aldılar bunun sonucunda çıktı dediler çok iyi geçti bizde sevindik yarım saat sonra durumunun kötüye gittiğini makineye bağladığını ve bi okadar zaman sonra kaybettiğimizi söylediler bu nasıl oluyo hocam dün akşam kaybettik aklımı yitircem lütfen beni aydınlatin açıklamaları okuyorum stent ölüm riski çok az diyorlar bu nasıl oluyo hocam????

  • Hastanız yüksek risk grubuna giriyor. Anlattığınız kadarıyla tedaviye yeterli yanıt alınamamış.Kalp krizi hastalarının beşte biri ne yazık ki kaybediliyor.

 33. Değerli Hocam ,anneme 3 ay önce ilaçlı stent takıldı. 2 sorum olacak;
  1- plavixi sabah coraspirini akşam kullanıyor.sıkıntı olur mu?
  2-vücudunda bazı çürükler olmaya başladı, coraspirini önce günaşırıya eğer geçmezse kesmeyi düşündü doktor. Plavix tekbaşına yeterli olur mu böyle bir durumda? Çok endişelerim var. Teşekkürler

 34. Merhaba babam 10 sene önce bypass oldu ve damar acıldı. Bikac gün önce tekrar damarlar tıkalı cıktı 3 damar 2si anjio ile acıldı 1 i %70 tıkalı kalmış acılamamış ilaç tedavisi uygulucaklarmş 20 gün sizde açılırmı hocam ilaç tedavisi ile ?

  • Yapılan anjiyografi sonucunda 2 damar açık izlenirken, tek damarda sınırda darlık saptanmış. ilaç tedavisine rağmen şikayetlerin devam etmesi durumunda stent tedavisi düşünülebilir.

 35. Hocam merhaba annem iki gun once kalp krizi gecirdi hastanede anjio yapildi ve 3 damar tikali oldugu soylendi ve ameliyat gerekli dedi yasi 70 yas itibari ile bize cok riskli bir ameliyat dedi bizde yaptirmadik sizce anjio ile damarlar acilirmi oneriniz nedir simdiden tesekkur ederim.

  • Ameliyata alternatif olarak stent düşünülebilir. Görüntülere bakmak gerekir. Anjıo ile damarlarda açılma olmaz.

 36. Benim sevgilim kalp damar tikanikligi vardi ameliyat oldu küçük yasta ama simdi iyi geçen de İstanbul da kalp kapaginda daralma olduğunu söyleyip bi gün boyunca felan alet takildi simdi emara gitti sence anju yaparlar mi

  • Hastada muhtemelen doğuştan gelen bi kalp hastalığı varmış. MR tanı koymak için isabetli seçim olmuş. Anjiyografi MR sonucuna göre planlanabilir.

 37. Hocam 3 ay once babam kalp krizi gecirdi stent takildi ve gecen gunlerde tekrar hastaneye kontrole gidince stentin tikandigini ogrendik ve yeni stent takildi sorum şu oncelikle stent neden tikanir ve stentin kaliteli olanlari ve kalitesiz olanlari varmis dogru mu?

  • Stentlerin tıkanma oranları kişiye göre ve takılan stentin cinsine göre değişiklik gösterir.Ancak bu oran hiçbir zaman sıfıra yakın olmaz. Hastalığın seyri için kişinin ayrıntılı değerlendirilmesi önemlidir.

 38. Merhaba, babam periferik arter hastası. Sol bacağı diz üstünden ampute. Hiper tansiyon ve diyabet hastalığı da var. Geçen hafta yapılan anjiyo sonucunda ana damarın birinin %90 diğer damarların % 80, %80 ve %70 tıkalı olduğu görüldü. Durumunun by-pass gerektirdiğini fakat riskin çok yüksek olması nedeniyle stent takılmasına karar verildiğini söylediler. Bugün Uludağ Üniversitesi Hemodinami Bölümüne stent için gittik fakat bir damarı balonla %60 kadar açıp başka bir işlem yapmadılar. Maalesef doktorlardan yeterli bilgiyi alamadık. ( daha doğrusu doktoru göremedik bile !) yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Anjiyografi cd si ile bir kardiyoloji merkezinden görüş almanız faydalı olacaktır.

 39. Sayın Hocam
  Babam sag üst omuz agrisi şikayetiyle doktora gitti. Önce EKG istediler. Sonra efor ve efor sonucuna göre de anjiyo dediler. Anjiyo neticesinde kalbe giden ana damarlardan biri %90 tıkalı çikti. Ameliyat olması gerektigi söylendi. Açıkçası ameliyattan korkuyoruz. Balon yöntemi faydalı olur mu?. Babam 67 yasında ve şeker hastası insülin ve ilaç kullaniyor ayrıca epilepsi hastasi. Tavsiyeniz ne olabilir?

  • Tek damar % 90 darlık damar yapısıda uygunsa balon stent uygulanabilir. kesin karar için anjio cd sinin incelenmesi gerekir.

 40. merhaba Hocam ,
  benim babam 12 gün önce ağır bir kalp krizi geçirdi.
  3 ana damardan 2 tanesi %100 tıkanmış 2 damara da balon işlemi ile stent takıldı.
  şuan çok şükür iyi taburcu olduk , 25 haziran da 1 . ay kontrolu olacak ama; şuan elleri ve ayakları tabiri caizse buz gibi çok soğuk bu normal midir acaba ?

  şimdiden çok teşk.ederim.

  • El ve yak soğukluğu kalp yetersizliği, tansiyon düşüklüğü kaynaklı olabilir. Hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

 41. Merhabalar hocam, benim babam 55 yasinda kronik pankreatit hastasi bu nedenle iki ameliyat oldu son 5 yildir yurumesinde buyuk sıkıntı vardi ancak hic bir kontrolden gecmedi eylül 2014 yilinda ani bir kalp kriziyle anjiyo oldu ve stent takildi kalpte 3 damar tikaliydi ve birine stent takildi.ilerleyen gunlerde diger iki damarada mudahelede etmek istediler ancak mumkun olmadi.bunun uzerine bacak damarlari iki bacaktada tikali cikti by pass ameliyatina karar verildi efafar testi yapilacakken cihaz eksikliginden 6 ay bekletilip sintigrafi cekildi ve by passtan vazgecilip bacaklarada anjiyo ve balon yapmaya karar verdiler.sol bacak yuzde 80 tıkanikti acildi ve stent takildi yalniz sag bacaga dokunulmadi by pass tehlikeli bir ameliyatmidir biz nasil bir yol izlemeliyiz.kartal kosuyolu kapl hastanesinde tedavi gormekteyiz.simdiden tesekkur ederim..

  • iyi bir merkezde tedavi alıyorsunuz. sağ bacak darlığı ve kalpteki diğer 2 damar hastalığının yakın takibi gerekir.

 42. hocam benım annem seker ve tansıyon hastası kalp damarlarından 1 ınde tıkanma vardı anjı oldu sıkıntısız gectı yanlız doktor 3 damarda daralma oldugunu balonlama yapılacagını soyledı hocam seker tansıyon hastalarındakı rıskler yuzde kactır rısk varmıdır

  • Şeker hastalarına konulacak stentin ilaçlı olması tekrar tıkanma riskini azaltacaktır

 43. sayın hocam kalbe giden damar balonsuk yapar tamam biliyoruz peki bu nedenden ölen olur mu
  halamı konya araştırma hastanesine ameliyat sonrası kaybettik,bize yardımcı olur musunuz
  teşekkürler…

  • Damarların baloncuk şeklinde genişlemesi anevrizma olarak adlandırılır ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 44. sn hocam babam 2012 temmuz ayı itibari ile eğitim araştırma hastanesinde sol ayağına takılmak suretıylen damarlarına 3 adet stent yerleştirdiler. 6 ayın sonunda kontrole gittiğimizde takılan stentlerın çalışmadıgını söyledıler bunun üzerine 19.01.2013 tarihinde sol ayağına yapay damar taktılar.şuan için kan akışı gayet iyi ancak ne olduysa ameliyattan 10 gün sonra ayağında şişmeler ve ardından ameliyat yerinde aşırı derece iltihapsı gibi sıvı akıntıları meydana geldi bunlar normalmidir.söz konusu yapay damarın takıldığı yer ankara tıp fakültesi ve elazığ da ikamet ettiğimiz için elazığ eğitim arastırma hastanesine götürdük kültür tahlilin ardından bize enfeksıyon olmadıgı sadece bıçak vurulan yerde daha önce beze nin oldugu ve oraya denk geldıgı için iltihaplanma meydana geldiğini ve ayagında şişmesi dahada olursa ameliyat yapıldıgı yere goturun dedikten sonra gönderdıler.şimdi hocam bu hastane bizi basındanmı savdı yoksa gercektende bahzettıgı gibi enfeksıyon degılmı.yanı bu hastalıktan cok müzdaribiz lütfen ama lütfen hocam bi akıl ve bir yol gösterirseniz sevinirim.

  • Bacak damarı tıkanıklığına suni damar ile bypass yapılmışsa, postop bacakta ödem ve akıntı olması çok olası değildir. konu ile ilgili operasyonu yapan doktor veya kalp damar cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz yerinde olur. ayrıca hastanıza iyi bir ilaç tedavisi uygulanması şart. kapak hastalığı ile ilgili sorunuza gelirsek, kesin tanı ekokardiyografi ile konulabilir. sağlıklı günler diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz