Kalp Krizi Nedir? Nasıl Gelişir?

824
58233
Kalp Krizi Nedir? Nasıl Gelişir?
Kalp Krizi Nedir? Nasıl Gelişir?

Kalp Krizi Nedir? Nasıl Gelişir? Kalbi besleyen koroner damarların ani tıkanması sonucu oluşan klinik durumdur.

Kalp Krizi Önemli Bir Hastalık mıdır?

Toplumda önde gelen ölüm sebeplerinden biridir

Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm yüzdesi %35-40 a kadar çıkmaktadır.

Hastaların % 20 si bir sağlık kuruluşuna başvurmadan kaybedilmektedir.

Hastaneye başvuran ve tedavi altına altına alınan hastalarda ölüm yüzdesi %8 e kadar düşmektedir.

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Gögüs ağrısı, sol kol ağrısı, göğüste sıkıntı hissi, nefes darlığı, çarpıntı, terleme, halsizlik, bulantı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, ani bilinç kaybı görülebilir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene, elektrokardiyografi, kan tetkikleri, gerekirse ekokardiyografi ile tanı konulur.

Kriz Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizini düşündürecek şikayetleri olan bir kişi en yakın sağlık kurluşuna başvurmalıdır. Şikayetleri ciddi ve hareket edemeyecek durumda ise yatay pozisyonda uzanmalı, mümkünse bir aspirin çiğneyip yutmalı, kalp hastalığı için tedavi alıyorsa dilaltı almalı ve sağlık kuruluşuna nakil için yakınlarından veya 112 den yardım istemelidir.

Kalp Krizi Hangi Yaşlarda Sık Görülür?

Genel olarak 40 yaşın üstündeki kişilerde daha sık görülmekte ve yaşla bu sıklık artmaktadır. Yinede son dönemde kalp krizi görülme yaşı gittikçe düşmektedir. 30 yaş altında görülen kalp krizleri şaşırtıcı bir olay olmaktan çıkmıştır.

Kalp Krizi Riskini Önceden Belirlemek Mümkün mü?

Risk faktörlerinin ortaya konması ve muayene, EKG, kan tetkikleri, efor testi, ekokardiyografi, sintigrafik tetkikler, çok kesitli bilgisayarlı tomografi, gerekli görülürse koroner anjiografi gibi testlerle koroner kalp hastalığı tanısı konulup, kalp krizi riski önceden tahmin edilebilir.

Ani Üzüntü, Heyecan, Stres Kalp Krizine Yol Açarmı?

Koroner kalp rahatsızlığı olan, kalp damarlarında yağ plakları gelişen birinde; ani psiklojik stres bu plaklarda çatlama ve pıhtı birikimine yol açarak bir kalp krizine yol açabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kardiyoloji merkezinde, koroner yoğun bakım şartlarında tedavi yapılmalıdır.

Hastanın başvuru zamanı ve geçirilen kalp krizinin tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Hastaneye erken başvurmak tedaviye daha iyi cevap alınmasını sağlar.

Standard ilaç tedavisi yanında; koroner anjiografi sonrası PTCA+stent, trombolitik tedavi denilen pıhtı eritici spesifik ilaç tedavisi ve gerekirse acil ameliyat uygulanan tedavi yöntemleridir.

Tedavide başarı oranı %80 nin üstündedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Erkek cinsiyet, ileri yaş, ailede kalp hastalığı olması, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol değerlerinin yüksek olması, sigara, aşırı alkol alımı, şişmanlık, senil (hareketsiz) yaşam, stres, kalp hastalığı tanısı konan kişiler, felç geçiren kişiler.

Kalp krizi açısından risk faktörlerine sahip kişilerin kontrol için bir kardiyoloji merkezine başvurması ve gerekli kontrollerini yaptırması oluşabilecek bir kalp krizi riskini en aza indirecektir.

Kalp Krizi Geçirken Ne Yapmalı?

Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir:

 • Paniğe kapılmayın,
 • Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,
 • En yakın ambulans sistemini arayın ve durumu bildirin,
 • Eğer yakınınızda sizi sağlık kuruluşuna hızla ulaştıracak bir ambulans sistemi yoksa, yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin.

Hastane Aşaması:

Acil servise ulaştığınız zaman acil hekimi sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra hızlı bir EKG( elektrokardiygrafi) çektirecektir.

Bir kalp krizi geçirip geçirmediğiniz bütük olasılıkla bu şekilde anlaşılacaktır. Bazı durumlarda EKG tek başına kalp krizi tanısı koymak için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kan tetkikleri istenir. Gerekli görülürse EKG ve kan tetkikleri tekrar edilebilir ve kesin tanı için hasta müşahede altında tutulabilir.

Kalp krizi tanısı konulduğu andan itibaren hasta takip için koroner yoğun bakım ünitesine alınır. Geçirilen kalp krizinin şekline göre ilaç tedavisi veya koroner anjiografi kararı alınır. Anjiografi sonrası balon- stent uygulanması veya acil bypass kararları alınabilir. Anjiografi planlanmayan hastalarda standard ilaç tedavisi ile birlikte kalp damarında oluşan pıhtıyı eritmeye yönelik özel geliştirilmiş ilaçlar kullanılır.

Kalp krizi ile birlikte kalp fonksiyonları önemli oranda bozulabilir. Erken tanı ve tedavi ile hasar gören kalp dokusu miktarı en aza indirilir.

Tedavi sırasında hayatı tehtit edici ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, solunum yetersizliği gelişebilir. İhtiyaç duyulan durumlarda hastalara geçici kalp pili takılabilir. Solunum yetersizliğine giren hastalar solunum cihazına bağlanarak takip edilirler.

Başarılı bir şekilde tedavi gören hastalar genellikle 48 saat sonunda takip için koroner yoğun bakımdan servise transfer edilirler.

Sorularla Kalp Krizi

Kalp ölümleri hızla artıyor, bunun sebebi nedir?

Her şeyden önemlisi toplum olarak bu ölümlere genetik yapımız ve değişen yaşam şeklimiz sebep oluyor. Hareketsiz bir yaşam sürdürüp egzersiz, spor yapmıyoruz. Dengeli beslenmiyoruz. Sigara içiyoruz. Önerilen tedavileri çoğunlukla aksatıyoruz. Bütün bunlar kalp kaynaklı ölümlerin artmasına sebep oluyor.

Sağlıklı kalbi olan da kalp krizi geçirirmi?

Daha öncesinde kalp ile ilgili muayene olup, sonuçları normal çıkan hastalarda kalp krizi görülebilmektedir. Ancek bu oran düşük olup genelde büyük bir üzüntü, heyecan veya ani stresle birliktelik gösterir.

Gençler arasında kalp ölümlerinin artmasının nedeni nedir?

İşsizlik veya yoğun iş temposu, sosyal statü, sigara, yanlış beslenme, stres gibi unsurlar çok etkili. Özellikle yoğun tempoyla çalışan genç işadamlarının kalp sağlığına dikkat etmeleri gerekir.

Kalp krizi nasıl belirti verir? Ne kadar süre önce belirtiler başlar?

Bazen hiç belirti vermeyebilir. İlk belirti bir kalp krizi olabilir ve geçirilen krizle kişi hayatını kaybedebilir. Bazı durumlarda ise kalp krizi geçirilir ve kişi hiç farkında olmaz. Daha sonra yapılan tetkiklerde tesadüfen rastlanılır. Bu son durum şeker hastalarında daha sıktır.Bu grup hastalığa toplumda gizli gelişen kalp hastalığı denmektedir ve kalp hastalığı mevcut kişilerde % 20 lik bir grubu oluştururlar. Kalp krizi genellikle boyuna, kola ve sırta yayılan gögüste baskı ve yanma ile kendini gösterir.

Kriz geçiren biri kriz anında ne yapmalı?

Yalnız başınaysa öncelikle panik yapmamalı; eğer kullandığı kalp ilacı (dilaltı) varsa önce onu içmeli; bir kanepeye uzanmalı ve ayaklarını yüksek bir yere koymalı; 10 dakika sonra ağrı geçmediyse, dialtı ilacından yeniden almalı. Eğer ağrı dinmiyorsa, bir ambulans çağırıp, dış kapıyı açarak kanepeye uzanıp sakince beklemeli.

Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar nasıl tedbir almalı?

Kalp hastalığı açısından düzenli kontrollere gitmeli ve yaşam tarzına dikkat etmelidir.

Büyük üzüntü kalbi hasta edermi?

Kalbin en büyük düşmanlarından biri adrenalindir. Adrenalin korku,heyecan ve üzüntü gibi durumlarda yükselir. Adrenalin yükselmesine sebep olan durumlar bir kalp krizini tetikleyebilir.

Erkekler neden daha çok kalp krizi geçiriyor?

Genetik, hormonal vede çevresel faktörlerin yol açtığı bir durum. Menapoz öncesi bir kadın kendinden 10 yaş genç bir erkekle kalp hastalığı açısından eşit riske sahiptir. Menapoz sonrası kadınlardaki kalp hastalığı rsiki artmakla beraber hiçbir zaman erkeklerin sahip olduğu risk düzeyini geçmemektedir.

Mini Test- Kalp Krizi Belirtileri:

 1. göğsünüzde tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı var mı?
 2. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılma gösteriyormu?
 3. Ağrıyla birlikte soğuk terleme, mide bulantısı var mı?
 4. Ağrı ile birlikte nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık hissi yaşıyormusunuz?
 5. Anne ve babanızda kalp hastalığı; sizde bilinen şeker hastalığı, yüksek kolesterol var mı?
 6. Daha önce kalp krizi geçirdiniz mi?

Bu sorulardan çoğunluğuna cevabınız ‘evet’ cevabı verdiyseniz, muhtemel kalp krizi geçiriyor, ya da geçirme ihtimaliniz olabilir. Bu durumlarda öncelikle acil yardım çağırmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir

Bu yazı ile ilişkili çektiğimiz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

824 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar 33 yaşındayım yaklaşık iki ay önce göğsümde bir ağrı hissettim kardioloji bölümünde ekg eko ile muayene oldum herhangi bir sorun olmadığını söylediler, daha sonra ağrılarım devam etti kalp check- up yaptırdım ordada ekg eko ve efor testinde hiçbir sorun olmadığını rahat olmam gerektiğini söylediler göğüs hastalıkları ve dahiliye doktorlarınada muayene oldum ağrılarım eskisi kadar değil ama ara ara yine oluyor. 3 ay önce sigarayı bıraktım herhangi bir ilaç vs kullanmıyorum

 2. Hocam merhaba oğlumun ekosu temiz çıkıyor hiçbir yerde sorun görünmüyor takipten çıkıyorum daha gelmenize gerek yok diyor doktor. Sonrasında bir EKGsini görelim diyor muayenede canı çok acıdığı için EKG çekilirken kendini çok sıkıyor nefesini tutuyor proplar birkaç defa yapışmıyor Sonrasında çıkan sonuca doktor baktığı zaman sol üst atrium boşluğunda genişleme var gibi çıktı diyor ama muayenede buna rastlanıyor ve çok titizlikle dikkatli bir muayene yaptı. Bu EKG’de çıktığı için sizin takipsizlik kararınızı İki yıl sonra tekrar gelin bir daha bakalım diyor. eşim oğlumun kendini çok sıktığını nefesini tuttuğunu doktora söylememiş bu sonucu değiştirir mi Bilgilendirirseniz çok memnun olurum hocam çok teşekkür ederim.

 3. Sol üst arter boşluğunda genişlik gibi birşey dedi önceki yorumda yanlış yazmışım.kapaklarda sorun yok bir sorun olduğunu düşünmüyorum diye ekledi.ama ben anne olarak endişeliyim.ekgsinin yanlış sonuç verme ihtimali warmı bilgilendirirseniz çok sevinirim

 4. Merhaba hocam, çocuğumun eko sonuçları sonrası hasta takipten çıkılıyor yorumu yapıldı sonuçları temizdi.Sonrasında çekilen ekgde nefesini tutup, kendini sıkmış.sol üst arterde genişlik gibi birşey çıktı.Bu çıkınca tekrar 2 yıl sonra gelin dedi doktorumuz.Nefesini tutup kendini sıktığını söylememiş eşim bu sonucu değiştirir mi?Ekosunu çok dikkatli ve titiz yapmış ve sorun görmemişti.

 5. Hocam merhaba ben 29 yasindayim.Cocuklugumdan beri kalbimde bicak saplanir tarzda agrim oluyo.Kalp krizi geciriyormus gibi nefes alamiyorum.Onceden o esnada on bes dakika falan uzaninca geciyodu.Ayaga kalkamiyodum.Daha sonra bi ameliyat gecirdim bagirsaklarimda yapisikliklar vardi acildi.Ondan sonra sıkısınca ayakta durmam gerekiyo uzaninca batmasi artiyo.Gecen gece iki gun oturarak uyumak zorunda kaldim.Uzanamiyordum.Ekg efor temiz cikti.Sıkıştıği esnada sırtımda kurek kemigimin oraya masaj yaptiriyorum gegirme oluyo ve sıkışıklık azalıyor gecmese bile.Bunun sebebi tam olarak ne olabilir?

 6. merhaba sayın hocam 39 yaşındayım erkeğim annede babada kardeşte kalp hastalığı yok geçen sene aynı yaşta olduğum yakınım büyük bir kalp krizi geçirdi şu anda yapay kalple yaşıyor kendisine kalp masajı yapılırken gördüm bu olaydan 1 hafta sonra sürekli nefes açlığı çektim derin nefes alma ihtiyacı hisettim daha sonra bu derin nefes alma ihtiyacına birde göğsümde baskı basınç hissi eklende çok yüksek bir çarpıntıyla acile gittim daha sonra kardiyoloji ziyaretlerim başladı anjiyo hariç herşey yapıldı stres eko da yapıldı fakat bir sıkıntı çıkmadı fakat bu göğsümde baskı sıkışma sürekli devam ediyor damarda daralma olsa yada bu angina pektoris ise tüm gün devam eder mi bazen göğsün tam ortasında bazen komple bazen sadece sağ tarafta oluyor fakat hiç geçmiyor merdiven çıksamda aynı otursamda aynı bazen 1 yada 2 gün baskı olmuyor sonra tekrar devam ediyor anksiyete bozukluğu dediler fakat anksiyetenin bu şekilde sürekli beni boğan bunaltan bir baskı sıkışma yapacağına ikna olamıyorum 1 senedir bu haldeyim hayattan soğuttu beni bu baskı sıkışma damarda sıkıntı olsa tüm gün devam eder mi hocam yada anksiyete bu şekilde sürekli bir baskı yapar mı lütfen cevabınızı bekliyorum saygılar iyi çalışmalar hocam

 7. Hocam merhaba annemin kalbinde ara ara yanmalari oluyo hastane götürdük bütün tahliller hersey yaptı hatta anju bile oldu ama birsey çıkmadı ağrıları helan devam ediyo doktor birde ufuruk testi ver demiş ama kalp ağrısı devam sebebi nedir acaba

 8. Hocam merhaba annemin kalbinde ara ara yanmalari oluyo hastane götürdük bütün tahliller hersey yaptı hatta anju bile oldu ama birsey çıkmadı ağrıları helan devam ediyo doktor birde ufuruk testi ver demis

  • Anjiyografi normal ise göğüs ağrısı için farklı sebepler araştırılmalı.

 9. Merhaba hocam,
  Bazen kalbimde bir tuhaflık hissediyorum. Hani hortumu sıkıp su fışkırtırsınız ya,o şekilde. Hemen parmaklarımı boynuma götürüp nabzımı kontrol ediyorum. Birkaç atıştan sonra yaklaşık 1,5 – 2 saniye nabız hissetmiyorum. Sonra tekrar nabız geliyor. Sebebi ne olabilir?

 10. hocam merhaba,tatlı yedim hemen sonrasında uyumuşum.uyandığımda fenalık geçirdim.3 adet kapril ve 1 adet dideral çiğnedim.yarım saat sonra tansiyon 16/10 nabız 88 idi. yaşım 60.
  eğer bu ilaçları hemen almazasm herhalde göçmüştüm diye düşünüyorum.bu bana birkaç kere oldu geçmişte aynı nedenle yemekten hemen sonra uyumak.hocam bana gerçekten ne oldu.
  tşkr.

 11. Hocam antidepresan kullanıyorum fakat sol göğüs ağrılarım sürekli var beni uykumdan uyandırıyor Efor testi kan EKG vs temiz çıkıyor sürekli acildeyim sırtıma vuruyor bu ağrı ve sürekli gegiriyorum karnimyda garip sesler uyku apneside var

  • Şikayetler kalp kaynaklı olmayabilir. Göğüs duvarına ve mideye yönelik araştırma faydalı olacaktır.

 12. Hocam merhabalar 21 yaşındayım bazı günler içerisinde kalbim çarpıntı yapıyor veya bana çarpıntı gibi geliyor tekliyor gibi bişey aniden belirgin vuruşlar yapıyor. Futbol oynadığım için her sene başı düzenli sağlık kontrolünden geçiyorum ekg efor falan testi gibi ama bişey çıkmıyor sebebi nedir sizce ? Bazı gecelerde ise sol kol uyuşukluğuyla uyandığım oluyor garip şekilde ama takip eden başka bir ağrı yok Cevaplarsanız sevinirim..

  • Holter testinde ek atım ve çarpıntı saptanmamışsa farklı sebepler araştırmak gerekir.

  • Hocam kalp kapakçığı intihabi var gece çalışıyorum ister istemez üşüyorum kalbime ağrı oluyor nefes darlığı oluyor bı sıkıntı olur mu

 13. Hocam merhaba ben sabah kalbimin ve sol kolumun sızlamasına kalktım çok sızlıyodu ve kalbim arada sıkışıyo du ve uyandığımın üstünden 5 saat geçti hâla aynı derece sızlıyo kolum ve kalbim ve ailede kalp sorunu yaşayan büyüklerim var babam ve dedem bende de var tabi ve bu kalp ağrısı daha önce de olmuştu bunun nedeni nedir veya tedavisi nedir acaba

 14. Hocam merhaba ..hocam bana gravers teşhisi konuldu bunun için thyromazol ve diderol verdiler ama bugün birden nefes almakta zorlandigimi hissettim ve sol kolum uyustu ama ağrı felan olmadi kan tahllilleri ve EKG temiz çıktı neden olabilir hocam

  • Tiroid bezinin fazla çalışması benzer şikayetlere sebep olabilir.

 15. Merhabalar ben 18 yaşındayım sigara kullanıyorum ve ailemde kalp hastası ve şeker hastası var 6 aydır göğsümde ağrı vardı ama o kadar etkilemiyordu sonra göğsümde batma oldu aldırmadım fazla ,bi anda 8 kilo verdim 1 buçuk ayda ve yemek yiyemiyorum yedigimde kusasim geliyor ama kusamıyorum zorla koştuğunda ise daha kusasim gelmesin diye kalbim feci şekilde sıkışıyor ve bugünde yine oldi ve bu sefer kalp agrım çok arttı çok çok ve kemik kutlayıp duruyor

 16. Merhabalar ben 23 yaşındayım bundan 1 yıl önce çarpıntımdan dolayı kardiyoloji gittim concor 5mg kullanmaya başladım ve geçen hafta tekrar ekg eko efor testi yapıldı doktor herşey normal ilacı bırakabilirsin dedi hocam ilacı bıraktım ama nabızım yine de yüksek ayağa kalkıyorum hemen baslıyor hızlanmaya 1 yıldır hiçbir hareket yok hep evdeyim ne yapmam gerekiyor çarpıntılarım devam ediyor hafif ağrı oluyor arada batar gibi psikolojim alt üst zaten durmadan ölcem korkusu kalp krizi korkusu ne yapmalıyım

 17. hocam merhabalar yaklasık 2 haftadır işim yoğun stres yaptıgım an 2 haftadır sol tarafım kalp bölgesi batma oluyor ağrı oluyor ama nefeste sıkıntı yok bazen psikolojik nefes almıyor gibi hissediyorum ama öyle değil yürürken aktivite yaparken sıkıntı yok ağrı sol koluma vuruyor beynimde hissediyorum hafif batma oluyor bundan 5 ay once doktora gittim ekg temiz dedi kalp krizi geçirme riskin yok tekrar doktora gideyim mi

 18. Hocam Merhabalar. Yaklaşık bir aydır kalbimde bir ağrı var ve en ufak heyecanlanmada kalbim ağzımda atıyor. ayrıca bu uykumada yansıdı gecede 2 3 sefer kalbimin hızlı atması beni uyandırıyor. ekg çektirdim efor testine girdim birşey çıkmadı Kan testi istedi henüz gitmedim 1 ay attı hastane ileri tarihe. şimdide sol bileğimde bir ağrı var. elimi sıkınca kalbimde aynı anda ağrıyı hissediyorum. sizce ne olabilir hocam şaşırdım kaldım

  • Şikayetler gezici kas ağrısı da olabilir. Sonuçlar ile muayene faydalı olur.

  • Hocam iki ay önce boğaz agrısı sırt ve hafif gögüs agrısıyla rahatszlğm başladı.sonrasında bogaz agrım geçti ama gögüs agrım arttı.gögsüm sabah kalktıgımda tutulmuş gibi oluyor ve sonrasında hafifliyor.nefes darlığı yaşıyorum.derin nefes alıncada kalbime dogru bi baskı oluyor. İki ay oldu ama hala geçmiyor.hastalandgm ilk haftalarda kan tahlilleri iki kez covid testi, akciğer röntgen ve grafiği ekg ve efor testi yapıldı bi şey çıkmadı reflü olabilir dendi.ilaçlarımı kullandım ama geçmiyor hocam.özellikle uyanınca gögsümde yoğun baskı ve tutulmuş oluyor.nefes darlığı oluyor ve nefes aldıkça kalbime baskı hissediyorum.hocam neden hala geçmiyor hayatım alt üst oldu 🙁

 19. Merhabalar hocam.ben 30 yaşındayım hocam. Ben bayadir bu kalpten birşeyler çekiyorum ama doktora kaç deva gittim birşey yok dediler bu yaklasi 3 haftadır sırt üstü uzandigimda kalbime ağrı giriyor sola uzandigimda Aynı arigriyi veriyor sanki birşey catliyacak gibi ama catlamiyor agriyor

  • Göğüs ve sırt ağrılarının tek sebebi kalp değildir. Diğer nedenlerin de araştırılması faydalı olacaktır.

 20. Hocam karantina döneminden beridir sürekli yataktayım hareket etmiyorum sporu bıraktım ama öncesinde halı saha maçları + 4 yılldır okul takımında basket oynadım sürekşi gezer spor yapardım hiçbişiy im yoktu ama karantina döneminden sonra bıraktım hepsini ve çarpıntı olmaya başladı kardiyoloji ye gittim kan tahlili falan temiz çıktı ama ekg sırasında kalbim hızlandı 150 den bi anda 50 ye düştü falan ondan sonra kardiyoloji doktoru şöyle hamilelik kontrolü gibi bi cihazla kalbime baktı sebebi olmayan bir ritim bozukluğu var dedi ilaç verdi çarpıntı önleyici kullan 2 ay sonra kontrole gel dedi kullanmalı mıyım ve de şimdi ufak bi spor yapmaya çalışıyorum kalbim hemen hızlı atıyo sebebi nedir sizce ne yapmalıyım nası spor yapmalıyım

 21. Hocam merhaba cok sitresli ve üzüntülü bir dönemden geçiyorum yaklaşık 2 gündür sürekli devam eden gögsümün ortasında baskı ve kalbimde sıkışma hissi var sanki zor nefes alıyormuşum gibi bir his kolestorolum sınırda hafif kiloluyum ama spor yapiyorum ve yakin zamanda ciddi kilo kaybettim kalple ilgili korkmalımıyım

  • Şikayetler stres kaynaklı görünse bile, muayene olmak faydalı olacaktır.

 22. Yaklaşık 10 gündür sol göğüs kafesimde ağrı var sanki iğne batıyormuş gibi bir his midemde rahatsız enselerimi sanki birisi bıçakla kesiyormuş gibi ağrı var çok korkuyorum pandemiden dolayıda hastaneye gidemiyorum ne yapmam gerekiyor teşekkürler…

  • Pandemi şikayetlerin ertelenmesini gerektirmez. Muayene faydalı olacaktır.

 23. Merhaba hocam 24 yaşındayım 177 boyum 72 kilom var 10 gündür devam eden sol göğsümde agrı kalbımde iğne batması gibi Bi heyecan ve agrı karışımı var midemde göğüs altına gelecek kadar agrı, af edersiniz gegirme sıkıntısı yemeklerden sonra kusma hissi geliyor, göğüs agrılarım başlayınca kalp krızı geçiriyor gibi oluyorum nefes alamıyorum daralıyorum yutkunamiyorum ekg çektirdim temiz çıktı Bi makineyle kalbıme filan baktı kardiyolog görünürde bişe yok dedi 2 gün sonra efor ve kan testi yapacak.. son günlerde stresliyim stres panik atak ve reflü yada kalpte sıkıntı olabilir.? bu 3u arasında kalmış durumdayım Bi bilgi verirseniz sevinirim ..

  • keskin ağrılar ilk planda kas ağrısı düşündürür ancak muayene olmak gereklidir.

 24. Hocam iyi günler yakın zamanda yakınımızi kaybettik ve bir süre sonra hızlı kalp atışı ve el ayak uyuşması ile acile gittim ve bunu 4 kez tekrarladim. 4ünde de ekg kan ve akciğer testi yapıldı ve temiz dendi. Ama sol kol ve göğüs yanması, uyuşma geçmiyor.,Kardiyolojiye kesin gitmeli miyim? (Şuan antideprsan kullanıyorum.)

 25. Hocam yaklaşık 5 aydır sürekli sol kolumda ağrı cekilmeler var kalbimde ve boynumda da ağrılarım var sırtıma kadar yanarak geliyor nefes darlığı oluşuyor defalarca tahliler yaptirmama rağmen bişey olmadığını şöyledir napabilirim bu agrilarin gecmesi için nolur yardım edin bıktım artık bu ağrılar yüzünden acillik olmaktan

  • Nazlı hanım aynı şeyler bana da oluyor 4 aydır aynı sorunları yaşıyorum gitmediğim doktor kalmadı bisey yok diyorlar. Nedeninin bulursanız bilgi verebilir misiniz acaba ?? Hayatım zehir oldu resmen

 26. Annem yaklaşık bir yıl önce göğüs sıkışması nedeniyle ekg eforlu ekg ve kan tahlili yaptırdı temiz cıktı ama risk faktöründen dolayı renkli kalp filmi istendi oda temiz cıktı şimdi tekrar aynı şikayetler var nedeni ne olabilir?

  • Kalp ile ilgili testler normal ise dahiliye tarafından araştırma daha uygun olacaktır.

 27. Gögsümde bir agri boguluyor catlayacak gibiyim.agri sol koluma boynuma sol kulagima sol yuzume kafamin sol tarafina vuruyor beynim sizliyor adeta.nefes almakta zorlaniyorum takatimde yok cok halsizim tanisi ne olabilir acaba

 28. Bir de benim arada sırada nefes alırken kalbim sıkışıyor bu 15 saniye kadar sürüyor yaşım küçük olduğu için kardiyoloji biraz zor oluyor sizce nedeni nedir? (15 yaşındayım)

 29. Az önce annemin kalbi ve sırtı ağrımaya başladı gaz çoğaldı ve annem daha önce 2 kalp krizi geçirdi 1 kere anju oldu ve stent var kalbinde şu an acile gitti ben evdeyim araştırıyorum ama bir şey olur mu?

  • Boyun fıtığı olan kişilerde müzmin göğüs ağrılarına sık rastlanır.

  • Ekg eko ve efor testine girdim temiz çıktı hocam bu tetkikler kalbimizin sağlam oldugunu göstermi ben devamli kalp krizi korkusu yaşıyorum ne yapmak gerek kafamdan atamiyorum bu dusunceyi

 30. Selam Hocam iki ay once kalbimde sıkışmali agriyla Dr.gittim efir uldrason sindigrafi birsey cikmadi ,su an arada yine sıkıstiran bir agri geliyor koluma boynuma agri vuruyor yani bazen boynumda bazen kolumda agri oluyor bu arada bende reflu gastritte var sizce tekrar kardioloji bolumune gitmelimiyim saygilarimla.

  • Testler normal çıkmışsa ilk planda dahiliyeye gitmek daha mantıklı görünüyor.

 31. Ben 14 yaşındayım sol tarafımda iğne batması gibi vardı doktora gittim ekg çekildim birşey çıkmadı 1-2 gün sonra yine gittim ekg ve kan testi yaptılar onlarda temiz çıktı.Sonra 1 hafta sonraya kardiyolejiye randevu aldık.Ona da gittik kalp ultrasonu çektiler kan tahlili yaptılar sonra organlarıma baktılar hiçbir şey çıkmadı.Ama Sol tarafımda Koltuk altı tarafında ve omuzumda ara sıra ağrı hissediyorum ve sırtımda karıncalanma oluyor gibi ve kalbime ara sıra iğne batıyor gibi
  Artık doktorlarda bıktı bende korkuyorum birşey olucak diye

  • Şikayetler kas seyirmelerine bağlı olabilir. Tetkikler normal çıkmışsa panik yapmamak gerekir.

 32. 23 yaşındayım kalp ritim bozuklugum küçüklügümden berı var ama hıc hap kulanmadım.ara ara kalp agrılarım oluyor.hatda bazen sol kolum boynum ve sırtıma agrı gırıyor kalbımde agrı hısetdıgımde ve bır saat suruyor. Sızce kalp kırızımıdır yksa çarpıntı mı yapar bu agrıları ?

  • Şikayetler ön planda gezici kas ağrıları gibi görünüyor. Muayene faydalı olur.

 33. BAZEN BELİRLİ ARALIKLARLA KALBİME ELEKTRİK ÇARPMASI GİBİ SANCI GİRİYOR: YAŞ 83,İNSÜLİN YAPILIYOR,BABAM VE AĞABEYİM KALPTEN VEFAT ETTİLER,KİLOLUYUM,SPOR YAPMAM MÜMKÜN DEĞİL.

 34. Hocam bir hafta önce an bu oldum damarlar temiz çıktı merak ettiğettiğim şey bu şekilde olan insan kalp krizi gecirirmi.Hayırlı aksamlar

  • Damarı tamamen temiz olan kişilerin kalp krizi geçirme riski düşüktür.

 35. Kalp krizi gecirmedim 3 stent takıldı Șimdi gece yattığımda uyuyamıyorum.sanki boğazımı biri sıkıyor gibi nefes alamıyorum kalkıyorum birde günde bir bazen bidem bulanıyor çıkarıyorum sebebi nedir acaba kan değerleri normal çıktı ağrımız yok pskolojikmi acaba

 36. 17 yaşındayım sol göğüs kol ve omzumda ağrı oluyor. Skolyoz ve kifozum var aileme anlattığımda bunlardan kaynaklıdır diyolar. Arada göğsümde huzursuzluk oluyor ve kalbimde ağrı oluyor ve sanki biri kalbime baskı yapıyor gibi oluyor neden oluyor olabilir acil doktora gitmeli miyim

  • Şikayetler ön planda kalp hastalığını düşündürmese de muayene faydalı olur.

 37. Hocam merhaba. Tanıları anlatayım size ben gazımı sıktım ve lavovoya çıkamıyorum gazdan dolayı kalbim ağrıyo diye tahmin etmiştim doktora gittim ekg yaptım 2 kez temiz kanıma baktılar yine temiz ağrım söl göğüs kürek kemiğinin oralar ağrı var gazdan olabilirmi kriz şansı ne kadar olabilir?

 38. Hocam benim tahminimce gazdan dolayı kalbim sırtım ve sol kolum ağrıyodu doktora gittik ekg esnasında korkudan heycanlandım çok hızlı atıyodu kalbim doktor bişey olmaz çarpıntı var dedi ekg bişey çıkmadı ağrılarım devam ediyor teşhisi nedir gaz olabilirmi

 39. Hocam 14 yaşındayım ve durduk yere sırtımda yanma kalbimde ağrı oldu sol kolumda ağrıyo doktora gittik ekg sırasında çok heycanlandım korkudan bişey yok çarpıntın var bu yaşta normal diyip gönderdiler hocam. Gazdan yada başka bişeyden kaynaklanabilirmi

 40. Hocam ben 22 yaşındayım küçüklüğümden beri kalbime bianda bıçak saplanirmiş gibi acı geliyor ve o an nefesimi tutmak zorunda kaliyorum tutmassam bu acı daha da fazla çoğalıyor 5-10 saniye nefesimi tuttuktan sonra acı bitiyor ama sadece haftada 3-5 kere oluyor ve hiç de doktora gitmedim ciddiye almadım şimdi ise bu kalp acım ve ağrım çoğaldı artık nefes tutmakla olmuyor artık sol kolumda da ağırı olmaya başladı ve sağ goğsüme de yayıldı ne yapmalıyım doktora gitmelimiyim

  • Şikayetler ilk planda ciddi bir kalp rahatsızlığını düşündürmüyor. Muayene olmanız faydalı olur.

 41. 16 yaşındayım kiloluyum hareketsizlik var yani evden dişari çıktıgım yok size sorum kalbimde bir uğuşma var sol kolumla kalp tarafimda bir uguşma ne yapmaliyim şimdiden teşekürler

  • Kondisyon düşüklüğü ve kilo nefes darlığının en sık nedenlerinden biridir. Muayene sonrası egzersiz faydalı olacaktır.

 42. Hocam ben anjoy oldum musade altinda kaldim temiz cikti herseyim sol kolum uyusuyo basim donuyo o esnada konusamiyorum busuru doktor gezdim anjo sidimi goren biseyin yok dedi ama ben guvennemiyorum cunku gecmiyo bu agrinin baslangici soyle basadi bigun 4 tabe bira ictim devriki gun birden kalp kirizi gecirirmis gibi aniden agri girdi gozum disari cikti sanki hala 2 ay oldu agrilar gecmiyo gecen yine bira iciyim dedim 4 yudum ictim birden kalbim agrimaya basladi hemen biraktim birayi neden bole oluyo hocam yasim 30 bana yardimci olun tesekkurler

 43. Hocam tekrar rahatsiz ediyorum..bayagidir yazmamistim size…dun gece kizim uyumustu kucagimda tahmini 30 40 mt tasimisimdir yokus asagi..sonrada bayagu yuruduk ve aniden midemin ustunde degisik bi bosluk gibi bi fenalik hissi gibi nefes alamiyor gibi oldum ve korktum kalp krizimi diye..gece oldu bu olay gunduzundede arabada giderken gunes benim oturdugum taraftaydi ve yine ayni fenalik hissi geldi..37 yasindayim ve iki yil once gecirdigim carpinti sonrasi concor 5 mg yarisi kullaniyorum..bir yildur hic kardiyolojiye gitmedim ilk yil cok gittim suzede yazmistim efor testi haric tetkikler yapildi ritim bozuklugu ve panik atak dedi iki ayri dr gorusu…ve bu bir yildir 1ayda bir bazen 15 gunde bir gece tansiyin yukselmeleri yasiyirum dahiliyeye guttim muayene bile etmeden psikiyatriye gonderdu…simdi sormak istedigim bu dun gece yasadigim olay kalple alakali olabilirmi tekrar dr gitmelimiyim..yani sizin bi roportajinizi okudum kadunlarda kalp krizi belirtileri farkli olur diye o belirtilere uyuyor gibi ..cok tesekkur ederim uzun oldu biraz kisacikta olsa bi cvp bekliyorum saygilarimla…

 44. Hocam merhaba,bundan tam 3 sene önce eşim kalp krizi geçirdi anjio oldu 3 damarı da tıkalıydı toplam da bu 3 senede 7 anjio 4 stent takıldı kılcal damarlara müdahale edilemdi onlar tamamen tıkalı şeker ve tansiyon hastalığı var ilaçlarını çok düzenli kullanıyor geceleri sürekli yastığı kan oluyor mide doktorlarına da götürdüm bir şey yok dediler ama ağzından gelen kan devam ediyor tüm tetkiklerini çok özenli bir şekilde yaptırıyorum 1,1,5 aydır da sol omuzunda sırt bölgesinde giden nokta bir ağrısı var doktora gitmek istemiyor kontrölümüze daha 5 ay var eforu hep sıkıntılı çıktığı için tekrar anjio olmaktan korkuyor soğuk terlemesi de var ama saklıyor bir çok şeyi bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.bu ağrı kalp ile ilgili olabilir mi?göğsünde ağrı yok aşırı sinirli ve çok uyuyor lütfen bir yol gösterin.

  • Kullanılan ilaçlara bağlı kanamalar gözlenebilir. Hastalık hızlı seyirli olduğundan yakın takip önem arzeder

 45. Hocam ben 19 yaşındayım.Ritim bozukluğum var ve 25 mg belokzok kullanıyorum dün öğlen ve ertesi gün gece kalbimde acı batma hissi baya sürdü öğlenden geceye kadar halada devam ediyor acaba kalp krizi geçirmiş olabilir miyim sınavda çok stres yaptım hapımı içtim sınavdan çıktıktan 1 saat sonra böyle bir durumla karşılaştım.Ne olabilir hocam ?

  • Şikayetlerin kalp krizi olma ihtimali düşük gözüküyor. Basit ağrı kesiciler ilk planda denenebilir.

 46. Mrh hocam yaklaşık bundan üç ay once kalbimde çok kötü ağrı kolumda uyuşma ve bilinç kaybı yaşadım gene de dr a gitmedim o günden beri kalbimde sürekli ağrı hissediyorum ve bu agri aynı hizada sırtıma da veriyor daha 23 yaşındayım ama çok acı çektim. Kalp krizi geçirmiş olabilirmiyim

  • Şikayetler ilk planda kalp krizi ile uyumlu görünmüyor. Şikayetlerde gerileme yoksa muayene faydalı olacaktır.

 47. Hocam son bir kaç gündür ilk başta stres yahut psikolojik olduğunu düşündüğüm sol koluma vuran göğüs ağrıları yaşamaya başladım, üç gündür belli saatlerde yokluyor, ilk gün panik atak gibi bir şeydir dedim önemsemedim fakat gitgide hareketim kısıtlanmaya başladı terleme, bilinç kaybı, ölüm korkusu, mide bulantısı gibi şeyler hissetmiyorum nefes darlığı ve baskı hissediyorum, köprücük kemiğimin altından itibaren ağrıyor, bir senedir metilfenidat etken maddeli bir ilaç kullanıyorum böyle bir yan etki yapabilir mi?

  • Şikayetler ön planda kalp hastalığını düşündürmüyor. ilaç yan tesiri açısından hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

 48. Merhaba hocam 26 yasinda bayanim sigaram yok kolestrol seker tansiyon yok ailemde genc kalpten olen yok genelde 50 yas uzeri efor testine girdim gogus agrisi kol agrisi sikayetiyle bruce total exercise time 10.01 max hr 196 bpm 101% of max predicted 194 bpm max bp.maximum workload 11.80 mets max st level -0.18 mV in III exercise stage 2 5.50 location number.*0* ne demek ?

 49. Ben de kalbimin sag boslugundaki delikten dolayi 18 yasinda anjio oldum. Doktorlar beni bir hafta taburcu etmeyip kontrol altinda birakmislardi.Su anda 19 yasindayim.Bana verilen ecoprini kullanmadim.Yalniz sigara kullaniyorum. Ve asiri stresli bir insanim. Son zamanlarda ara ara gogsumde agri ve nefes darligi yasiyorum.Ellerim ve ayaklarim soguk ter atiyor ve bununla beraber tenim sarariyor.Bu en fazla yarim saat suruyor. Sizce hocam bu psikolojik bir sebebtenmi kaynaklaniyor yoksa kalbimdemi bir sorun var?

 50. Ben de daha once kalbimdeki sag bosluktaki delikten dolayi anjio olmustum.Henuz on sekz yasindaydim operasyon gecirdigimde hatta doktorlar beni bir hafta kontrol altinda tutmuslardi cunku kalbimdeki sanirim epeyce buyuktu.Taburcu olduktan sonra bana verilen ecoprini kullanmadim Su anda 19 yasindayim.Saglikli oldugum kanisindaydim cunku.Sigara kullaniyorum ve asiri stresli biriyim.Son zamanlarda gogsumde ara ara olusan agrilar var.Ellerim ayaklarim soguk ter atiyor ve gogsumdeki agriyla beraber tenimde sarariyor.Nefes alip vermekte sorun yasiyorum.Yalniz daha sonra geciyo en fazla bir yarim saat boyle oluyo.Sizce hocam psikilojik bir neden mi bu yoksa kalbimde tekrar bir sorun mu oluyor.

  • Şikayetler ön planda stres kaynaklı görünse de kalp kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

 51. Hocam benimde sol kolum daha önce kırıldı ve doktorun izni olmadan çıkardım ve ben bütün işlerimde sol kolumu kullanırım yazı yazarken bile kalbim çok sıkışıyo nefesim daraliyo bas dönmesi yapıyor ve gozumede vuruyor ve bunun kalbe bir zararı var mi

  • Sol koldaki sıkıntı ile kalp şikayetleri bağlantılı gözükmüyor. Muayene olmanız faydalı olur.

 52. hocam kizim uc aylikken uzuntuden tansiyon yukselmesi yasamistim nirmal tansiyonum 10/6 olurdu 15/10falan cikmisti..sonra koydeki saglik ocaginda iki gun olcturdum kucuk yine yuksekti..dahiliyeye gitum 13/9 olctu ve emziriyorum diye alfamet ve pasiflora verdi..alfameti kullandim bir ay kadar sonra duzenli takip ettim tuzsuz yedim ve bir yil hep normaldi tansiyon…bu olaydan 10aysonra carpinti olayi yasadim ve panik atak dedi bir kardiyolog digeri ritim bozukluguda var dedi ve concor kullanmaya basladim…hala tansiyon normaldi ama concor kullanmaya basladiktan 8ay kadar sonra geceleri uykudan uyandiran mide bulantisi korkuyla titreme ve tansiyon yuksek ..acile gidene kadar dusuyo yolluyolar..ve bir yildir ayda bir bunu yasar oldum ve son zaman daha sik olmustu..yeniden dahiliyeye gittim beni muayen etmedwn direk piskiyatriye yolladi…ama ben uc yil once tansiyon yukselmesi yasadigimi soledigimi unuttm ..sizce ne yapmaliyim..daha once tansiyonum gunduz yukselmisti ama bu bir yildir geceleri midede bulanti hissiyle uyanim titreme ama disler istemsiz carpiyo korku tansiyon yuksek bisey olacak die…tansiyon hastasimiyim yoksa gercwkten psikolojikmi…kardiyolojiyemi gitmeliyim..cok tesekkur ederim…

  • cok.gecmis.olsun.sanki bu seker.dusmesi gibi.gozukuyor.bendede var cunku seker.uyurken.dustumu anlatiginiz gibi.oluyorum

 53. Hocam merhaba yüz üstü durduğum da veya yerden birşey aldığımda o gün göğsünde sancılar oluyor bir daha ogün kıpır darken bile ağrıyor kalple ilgili olabilir mi

  • Pozisyon ile değişen ağrılar genelde kas kaynaklıdır. kalp zarı iltihapları benzer bulgular verebilir. kardiyolojik muayene faydalı olur.

 54. mereBa Hocam 2 yıldır göğüs ağrı sikayetim var EKG koşu bantı hepsine gittim temiz çıktı ama şikayetim hala geçmiyor göğsümün ortasında sanki baskı yapıyor biri sırtlarıma vuruyor ayaklarım dönüyor genelde soguga çıkınca oluyor dışarı çıkmaya korkar oldum yaşım 24 sizce ne yapmalıyım ?

  • Soğuk havanın solunması nefes darlığı, geçici göğüs ağrıları yapabilir. Kardiyolojik tetkikler normal ise ek tedaviye gerek kalmayacaktır.

 55. Hocam merhaba, ben 39 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 3 haftadır sol göğsümde ve kolumda ağrı hissediyorum. Arada dirsekten aşağı uyuşma oluyor. Beraberinde boğazımda bür yumru hissi sanki bir şey takılı kalmış gibi oluyor. Midemde de sanki taş yutmuşum gibi bir his var. Bazen de öksürük ile gelen bulantı hissi. Kardiyolojide bütün tetkikler yapıldı. EKG, Eko, kan tahlillerim, tronbolin, tansiyonum her şey normal çıktı. Efor testim şüpheli pozitif çıktı. 0.5 mm den az st depresyonu çıktı. Fakat doktor risk faktörleri yok diyerek testimi negatif olarak verdi. Bayanlarda yanılma payı olabiliyormuş. Sintigrafi önerdi ancak bebek düşündüğüm için girmek istemedim. Çünkü radyosyan tehlikesi var. Sizce ne yapmalıyım? Lütfen fikirlerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim…

  • Hamilelik süreci yoksa sintigrafi yada tomografi ile ek tetkik yapılabilir.

 56. Merhaba hocam ben 19 yaşındayım bazen içime tuhaf bi his geliyor ve 1-2 saniye falan ufak bi nefes almakta zorlanıyorum .bi kere de yüzüstü uyuduğum da göğüs kafesimin sol tarafında sıkışma gibi birşey hissettim.
  Bi arada çok kötü korkmustum ve kalbim boğazımda atiyormus gibi hızlı atıyordu sizce kalple ilgisi var mı veya panik atak mi. lutfen cevaplar misiniz.

  • Şikayetleriniz ön planda kalp ile ilişkili görünmüyor. Tekrarlayan şikayet varlığında muayene faydalı olacaktır.

 57. Sayın hocam kalp durmadan sürekli agrırmı benim 3 yıldır agrıyor uç kere kardiyolojiye gittim hepsi EKG efor eko ve ilaçlı akciğer filmi çekti sonuç temiz ama kalp agrım geçmedi ağrı sürekli orda bazen hafif bazen ağır yani kalp hastası olabilir miyim kalp hergün agrırmı

  • Tetkikler normal çıkmış ise şikayetlerinizin kalp hastalığına bağlı olma ihtimali düşüktür. Kas ağrıları üzerinde yoğunlaşmak mantıklı görünüyor.

 58. Hocamsimdiden cok tesekkurler..dun gece yine uykuya dalmak uzere iken midemde bulanti hissi fenalik hissi gibi uyandim hemen tansiyon olctum 14/9du titremi istemsiz dislerim falan carpiyor..sonra wc ihtiyaci esimi uyandirdim limanlu su ictim sakin olmaya calistim biraz sonra nabzim 13/7.5 dustu..oyle uyumusum..yani sormak istedigim bu aralar daha sk olmaya basladi 15gun once de yasadim ayda bir oluyordu..sizce ne yapmaliyim ve suan nabzim otururken 80 sadece ayaga kalkiyorum 114..ilaci yeni ictim ondanmi bilmem.concor 5mg yarim aliyorum iki yil olcak..cok tesekkurler umarim yazarsiniz bu sefer… 🙁

 59. Mrh hocam 1 haftadir mide karin agrisiyla neraber goguste baski nefes darligi sirtta ve sol kolda agrim vardi dun aksam cenemde agri ve mide bulantisi da olunca ambulansla hst kaldrildim 1 saat arayla 4 ekg cekildi tahliller ciger filmi temiz troponin normal pa hastsyim ama daha once boyle atak yasamdm

 60. Merhabalar hocam bende 1 haftadir hafif karin agrisi goguste baski nefes darligi ve sirtta sol kolda uyusma vardi dun aksam mide bulantisi ve cenede yogun agri baslayinca ambulansla hst kaldrildim 1 saat arayala 4 ekg kan tahlili yapildi troponinde normaldi doktor birsey yok dedi panik atak hastasiyim.ama ilk kez bunu yasiyorum

  • Mide kaynaklı sorun yaşamış olabilirsiniz. Yinede efor testi yaptırın derim.

 61. hocam yineben..lutfen yardimci olun…yine bu sabah bi midebulantis ne oluyor bana dusuncesi hemen tansiyonu olctum 12/10..limon ictim esimde cikmisti aradim cok kotuyum midem bulaniyo tansiyon yukseldi istemsiz titreme npcam dedim..nys kayinvalidem geldi..acile gittim aradan yarim saat gecmisti tabi tansiyon hastanede 6/10 cikti nabizda bu arada ben olctugumde tansiuon aletinde 130 du ama ben carpinriyi hissetmedim…yani sorum suki kizim dogdugunda kolik bi bebekti cok stres uzuntu bagirma heyecen bisey olcak cocuguma kendime dusunceleri sonunda ilk tansiyonum yukselmesini yasadim ve dr gitti bebegim uc aylikti bi ilac verdi kullandim bir kutu galiba yada iki biraktim…ve hemen hemwn uc yil olcak once bayagi aralikliydi ama su son sene iki ayda bir bucuk ayda ve uykuda gelwn tansiyon yikselmesi oluyo..yani ani yukselme..dijitalde en yuksek 15/10 gorduk galiba..ve 20ay oncede carpinti siddetlive hizli set gogsumu delcek sekilde gecirdim ..bunuda yazmistim zaten.ogunden beri concor 5 mg yarim aliyorum..ki bu tansiyon dusurucude bi ilac neden ayda bir bole ozellikle uykudan uyandiran tansiyon yukselmesi yasiyorum..tansiyon hastasimiyim..hangi dr gitmeliyim kardiyolojimi dahiliyemi…strestenmi oluyo hala ole sinirli ve ehvamliyim … tesekkur edreim lutfen xvp yazin..

  • Kalp ile ilgili testler normal ise, mide ve barsaklara yönelik muayene olabilirsiniz.

 62. hocam cvp yazmadinz ama olsun ..sormak istedim sey bu sefer 20aydir concor yarim aliyorum..ve bu surede kizimi emzirdim…bi sorun olurmu …nasil anlasilir…ilerde olir deyip korkuttular…zate cok emen bi cocuk degil ve tek meme emdihep…..tesekkur ederim..33aylik 13aylikti ilaci klanmaya basladigimda

 63. Merhaba benim yaşım 19 bikere kalp ritim bozuklugu yasadim o gündür sürekli kalp krizi gecirebilirim diye endiseleniyorum sonrasinda bikerede heycandan kalbim hizli atmaya basladi iki elim uyustu gözlerim kan canagi disari cikmaz oldum o günden beri kalp atislarima cok dikkat ediyorum ayaga kalkip biraz yürüyünce kalbim hizli atmaya basliyor kendimi tuhaf hissediyorum ve bazen icime bi tuhaf bi his gelio tüylerim ürperiyo ve kalb bölgesinde luna parkta tirendeymisim gibi bi his oluyo sizce Bu Bir kalp hastaligi belirtisi mi yoksa psikolojik mi ?

  • Şikayetler panik atakla uyumlu görünüyor. Kontrole gitmeniz faydalı olur.

 64. hocam iki gundurde nefes acligi cekiyorum..cabuk yoruluyorum ve nefes nefese kaliyorum…daha oncede olmustu geisti simdi yine var…iki kere odun kucaklayip balkondan odaya getirdim bayilacagim sandim nefes darligindan neden olur acaba…insaalah iki sorumuda cvplarsiniz cok sag olun…bi usttede sormustum…

 65. Hocam bir ay once yazmisim gerci hep yaziyorum Allah razi olsun coguna cvp verdiniz..kalbimde degisik vurular oluyor ama biraz oncekalbimin atimini hissetrim ve sanki gizum karardi bayilcak hissi oldu ama hemen gecti iki kez haha olmustu bi kac aya arayla…concor kullaniyorum ve bir senedir gitmiyorum dr..yani anlik gum gum gum kalbimin bogazima cikmasina korkutucu bisey …gece bazen carpintiyla bazen mide bulantisiyla uyanmak…midebulantisiyla uyandigimda tansiyonun yuksek olmasi normalde dusuk..gogus ortasinda vurular arka arkaya ve can sikici ve bu vurularda oksurugun eslik etmesi…bir gece kalbim durdu hissiyle uyanip korku titreme tansiyon yukselmesi yasamam ve birde bu yasadigim..hicam nlur bisey onerin..yani holter taktirsamda oan olmazsa yakalanamiyor…kizim uc yasinda olcak biraz sinirliyim yani gencligimdwn beri bole sakin olayim diyorum ama olamiuorum bagirma huyum var..bunlar etkilermi ..bu ritim bozuklugu kalbimin degisik atimlari yani …onwrinizi bekliyorum simdiden Allah razi olsun..36 yasindayim

  • Hocam bir ay önce ekg çekim ve kan tahlili yaptırırım iş için herhangi bir şey çıkmadı işe başladım 1 ay sonra ani olarak sovuk terleme ve 3 ve ya 4 dakika gibi konuşamama gibi bir olay yaşandı bilgiyi verirseniz memnun olurum

  • Hocam merhaba benim size sorum şuki otururken lavaboya gidiyorum nabzım hızlanıyor 166 oluyor ayaklarından başıma ensem hep sıcaklık geliyor yanıyor sanki ayrıca kalp teklemesi yaşıyorum duş almak için banyoya girince kalbim çok tekliyor ve sabunlu olarak çıkıyorum hocam dayanamıyorum artık 4 kere holter takıldı efor 1 kere yapıldı 5 kere eko yaptırdık eko normal holter de 19 adet supraventriküler erken vuru doktor 17 adet atriyal erken vuru çıktı onun harici bişey yok banyo yapamıyorum ayağı kalktığım an nabzım hızlanıyor Dr dideral verdi yarım içiyorum atak gelince psikiyatri çitoles verdi içiyorum neden bunları yaşıyorum hocam yataktan çıkamıyorum sizce gene kardiyoloji Dr gitsemmi

 66. Ben 18 yaşındayım dün birden kalbime bi ağrı girdi halsizlik cöktü ustume bi anlam veremedim dinlendim geçmedi daha sonra kan şekerimi.ölçtüm 40 çıktı biseyler yedim uyudum sabah yine 45 çıktı baş dönmem halsizlik geçti ama 1 gündür kalp ağrisi devam ediyor sanki kalbimde ve boğazımda bi yumru var gibi yutma güçlüğü de var hala ağrı var sizce ne yapmalıyım

 67. Ben 18 yaşındayım dün birden kalbime bi ağrı girdi halsizlik cöktü ustume bi anlam veremedim dinlendim geçmedi daha sonra kan şekerimi.ölçtüm 40 çıktı biseyler yedim uyudum sabah yine 45 çıktı baş dönmem halsizlik geçti ama 1 gündür kalp ağrisi devam ediyor sanki kalbimde ve boğazımda bi yumru var gibi yutma güçlüğü de var hala ağrı var sizce ne yapmalıyım

  • Kan şekeri düşüklüğü için muayene olmanız gerekir. Halsizlik yapabilir.

  • Uzun süreli özellikle efor ile ilişkili göğüs ağrıları araştırma gerektirir.

 68. Hocam tesekkurler…cvbinz icin…suan tv izliyorum..gogus ortamda gum gum vurular ouyo arja arkaya..can sikici rahatsiz edici..peki bunlar ekstrasistol olabilirmi..1.5sene once holter takildi bir ekstra cikmisti ama ogun vuru falan hissetmemistim…yani korkuyorum arada yasadigim kalbimdeki bu degisik atimlardan…ve yazdigim diger yasadiklarim..rabbim sifa vetsin cumlesine..uyurken panik atak gelirmi hocam…tesekkurler..

 69. hocam cvp otomatik gelmis galiba cnk tarih farki var ve abiz sayisi yazmamistim…tekrar yazatsaniz sevinirim …dr gitmelimiyim..uykudan beni kaldirip acile goturen bu kalbin durmasi ve olum hisssi neydi..ekstrasiistol olabilirmi..bazen yasiyorum ama gum diye vuru seklinde boyle uykuda ve kalbin durmasi seklinde olmadi hic…tesekkurler simdiden…

 70. hocam yine ben..bayagidir yazmamisim…iki yip oncesine kadat kalbimjin farkinda degilmisim..iki yildirda hep aklimda…concor 5mg yarim iciyorum 20aydir..bir dr panik atak digeri ritim bozuklugu demisti ve ilaci vermisti…kucuk bir yerdeyim uc kardiyolog var..ayri hastanede…gun boyu olan vurulara ..nefes nefese kalmmaya o anda nabzin yuksrk olmasina anlik fenalik hislerine uykudan nefessiz kalkmaya gecenin bi vakti uykudan yine midede fenalik hisdi bulantiyla kalmaya o esnada tansiyonn yukselmis olmasina…gogsumde anlik sery bi vurusa bazen kalbimin agzims cikar gibi bogazima dogru uc srrt vuru yapmasina ve o an olecek gibi olmaya ve baxen iyi olmaya alistim sukur…ama taki dun gece bir civari uykudan kalbimin resmen durdugu hissiyle uyanip oluyorum diye esimi uyandirip ..arkasinda istemsiz gelen titreme ve tansiyonda az yukselme..ama hastaneye gidene kadar hepsinin gecip ustume halsizlik cokmesi…sadece ekg cekildi ve eve geldik…yani bu kalbimin durmasi hissi ve nefes alamama evde oluyorup die panikten kosturma akabinde ist didi butun vucutta titreme konusamayacak kadar cenelerim carpiyordu agix kuruyor ve hastaneye kadsr gecti…cok korktum kizim 2.5yasinda o sn onu bile gormuyorum dusunun…ne onerirsiniz..kardiyolojiye gitmeyeli bayagi oldu..tesekkur ederim simdiden…

  • Aralıklı panik ataklar yaşıyorsunuz. Kardiyoloji öncesi psikiyatri faydalı olabilir.

 71. Merhabalar benim annemin dayisi 58 yasinda kalp krizi geçirdi ölmedi acaba benim yada anneminde geçirme ihtimali var mi genel olarak ailemizde sadece bir kişi geçirdi tesekkurler

  • Sizinde kontrolden geçmeniz faydalı olur. Özellikle erken yaşlarda gözlenen kalp hastalığı ırsidir.

  • Stress ve depresyon çarpıntı, kalpte tekleme hissi yapabilir. Şikayetler sıksa muayene faydalı olacaktır.

 72. Merhaba hocam kafama takilan birşey sormak istedim gogusumun orta bölümünde birşey geçiyormuş gibi hissediyorum yani karincalanma gibi bi şey acaba damardan gecen kan olabilir mi yada tikaniklik olabilir mi çoğu zaman gogusumu lastiğin zaman yada içime çektiğim zaman oluyor. 1 ay önce eko ve ekgda sikinti cikmamisti tesekkurler

  • Kas seyirmeleri yada hazımsızlık belirttiğiniz şikayetlere yol açabilir.

 73. Merhaba tansiyon aletleri ritm bozukluğunu algilayabilirmi evimde var olcuyorum ara zira ritm bozukluğu cikiyor beurer tansiyon aletinde bu dogrumudur

  • tansiyon cihazları ritim bozukluğunu algılamaz sadece ritim sayısı bilgisi verir.

 74. Merhaba ben carpinti sorunundan şikayetçiydi ritm holter takildi bugün cikarildi sonuçları bekliyorum ama bugün heyecan ve sinirden kalbim asiri gizli atmaya başladı 5-10 dakika sonra geçti ama bu holteri cikardikdan sonra oldu bunu doktora soylemelimiyim tesekkurler

  • şikayetleri doktora iletmelisiniz. holter ile her zaman çarpıntı yakalanmayabilir.

 75. Hocam selamlar ben güreş sporuyla uğraşan biriyim bu spor baya zor yüzde yüzünüzü vermeniz gerekiyor ve efor gerektiriyordu bende3 ay ara verdikten sonra bir anda basladim bugün antremandayken nabzimi boynumda ve bogazimda hissettim ama genelde efor halindeyken nabzim 165 oluyor bu carpinti yada ritm bozukluğu müdür yoksa normalmidir teşekkürler yasin 20

  • Yoğun efor ile nabzınızın 160 a varması normaldir. Düzenli kardiyo çalışması yapmak nabız atımınızı düzenleyecektir.

 76. Merhaba 1.30 saatlik yoğun tempoda molali koşudan 5 saat soonra gece dinlenme halindeydim ayağa kalktim 4-5saniye sonra kalbim yerinden cikicakmis gibi oldu sadece 1 atimlikdi kalbim bir saniyeliğine carpdi bu neden olabilir teşekkürler

  • Tekleme denilen ekstra atım yaşamışsınız. Bu tür atımlar sık ise ritim holter ile kontrol önerilir.

  • Düzensiz atımlar kalbin pompa gücünü etkileyerek nefes darlığı yapabilir. Ancak saniyelik sürençarpıntılar genelde tedavi gerektirmez

 77. Merhaba hocam nefes darligim ve gogusumde ufuruk var yani sanirsam öyle çünkü 1-2 ay içinde gittiğim doktorlar boyle bi şey olduğunu söylemedi ama gogusumu kasinca değişik bir ses oluyor ufuruk yada damar tikanikligi olabilirmi kardiyoloji tetkikleri normal cikmişti tesekkurler

  • Eko ve efor testi gibi kardiyolojik tetkikler kesin tanınızı verecektir.

 78. Merhaba ben dinlenirken biranda nabiz atisim gogusumden bogazima cikarmi gibi oldu oranda nefesinde kesildi ama 1 saniyelikdi sonra geri düzeldi hemen anlik biseydi daha önce muayene olmuslugim var birşey cikmamisti bu psikolojik yada normalmidir tesekkurler

 79. Meraba hocam, bir arkadaşım eşinin içkiyi bırakması için ANTABUS isimli bir ilacı gizlice yemeklerine koyuyor. İlacın içinde disulfram denen madde varmış. Bu ilacın kalp sağlığı açısından riski nedir. Eşi ilacı aldığını bilmediği için bazen alkol alıyor ve çok rahatsızlanıyormuş kalp çarpıntısı vs. gibi belirtileri oluyormuş. Bu ilacın alkolle karışınca ölümcül bir riski varmı veya kalıcı bir hasara sebep oluyor mu?

  • Disülfiram tedavisinin mutlaka psikiyatrik destekle verilmesi gerekir. Kalp hastalığı olanlarda kullanımı risk teşkil eder.

 80. Göğüs de baskı sikisma oldu ama mide bulantisi yada soğuk terleme olmadi hocam bide geciciydi bi sikinti yoktur sizcede dimi.tesekkurler ek sorulari için kusura bakmayin

 81. Not: yasim 21 ve hocam son zamanlarda kaygi ve endisem çok herhangi bi yerim agirsa hemen kalbe bagliyorum bu dahada kotu yapiyo beni normal bi sıkısma carpinti olsa acaba kalple ilgili mi diyorum her gün doktora gidemediğinden de size sormak istedim siz gerek görürseniz bi daha gidicem tesekkur ederim

 82. Merhaba ben 3 hafta önce göğüs AĞRIsI ve sikisma şikayetiyle doktora gittim EKG ve ekodan birşey cikmadi fakat bugün dinlenirken biranda gogusumde baskı sıkisma oldu 3 saniyelikdi terlemede oldu biraz endiselendim baya sizce bu psikolojik olabilir mi çünkü yoğun stres kaygi endisem var yada bi daha kardiyolojiye gitmeli miyim teskkrler

  • Saniyelik göğüs ağrıları genelde kas kaynaklıdır. tekrarlayan müzmin ağrılar tekrar kontrol gerektirir.

 83. Merhaba ben sporcuyum 3 antrenman sirasinda gogusumun ortasinda agri yanma oluyor antrenman bittiginde geçiyor yaptigim spor agir ve ben 3 aydir yapmiyordum biranda basladigimdan olabilir mi bide hocam daha önce 4 kez kardiyolojiye gittiğim için ailem bi daha gitmeme gerek yok diyip daha onceden bisey cikmadigi icin gecistiriyo ben şüphe duyuyorum tskrlr

  • Sporla ilişkili göğüs ağrıları genelde kas zorlanmasına bağlıdır. Ancak mutlak kardiyolojik muayene gerektirir.

 84. Peki hocam birşey daha sorucaktim evde tansiyon alrtim var olcuyorum bu alet ritm bozukluğu nu da algılayan ili görmüş bende olctugum zaman ara sira ritm bozukluğu var diyo ne kadar guvenebilirim alete yada dediğiniz gibi kardlojiye holter için bidahami gitmeliyim tesekkurler

 85. Merhaba dinlenme halindeyken kalbim biran yerinden cikicakmis gibi oluyor bir saniyelik bir şey oluyor nabzim 70-90 arasi oluyor yani nabizda sorun yok onceden kardiyolojide cogu tetkiki yaptirmistim eko ve EKG bsy cikmamisti kalpden yana hastaligimda yok sadece son zamanlarda cok kilo verdim 5 kilo stresden kaygidan olabilirmi .sizce bu anlık kisa carpintinn sebebi nedir tsk

  • Stres kaynaklı çarpıntı atakları sıktır. Ritim holter testi faydalı olacaktır.

  • Ritim bozukluğu tanısı için ritim holter tetkiki yaptırmanız faydalı olacaktır.

 86. Merhaba benim boynumda yururken anlık atimlar oluyor moralimi cok bozuyo gogusumdede oluyor daha önce kardiyolojiye 2 kere gitmiştim EKG ve eko bakilmisti sorun cikmamisti ama bu aralar çok olmaya başladı kaygimda var zaten kalbim 2 saniye yerinden cikicakmis gibi oluyo ek tetkike gerek var mi teşekkür ederim

 87. Efor testi yapilmadi EKG ve eko yapildi onun dişinda akciğer filmi kan tahlili nede bakildi birşey cikmadi. doktor gerek görmedi hocam agrilar kalp kaynaklı olmadigini söyledi onun dişinda gogusumun ortasina birşey yapisiyormus gibi hissediyorum acaba psikolojik mi .efor testi yapmak için doktora ne söylemem gerekir? Tesekkurler

  • Kardiyoloji muayenesinde efor testi talebinde bulunabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 88. Meraba boyun damarima elimi dokundurduğumuzda zaman 5 saniye sureyle ses geldiğini hissettim acaba bu damarda tikaniklik yada başka bi şey olabilir mi teşekkürler
  Not:kardiyoloji muuayene yapildi birşey cikmamisti

 89. Merhaba ben sporcuyum yasim 19 antremanda efor halindeyken sol gogusume 1-2 saniyelik agri giriyor kardiyolojiye dün girmiştim eko ve EKG bakilmisti doktor agrilarin kalpden kaynaklanmadgini söylemişti sizce de kas Agrisi yada başka bsey olabilir mi teşekkür ler

 90. Merhaba efor sonrası 3 saniyelik göğüs Agrisi oluyor doktora gittim EKG ve ekoda bi sorun cikmadi doktor fibromiyoloji(ağri hastaligi ) olabilir dedi siz ne diyorsunuz? Teşekkürler

  • Özellikle uyku bozukluklarında fibromiyalji gözlenebilir. Efor testi de yaptırmanız faydalı olacaktır.

 91. Aritmi olup olmadiğini bilmiyorum hocam ama olsa doktor var derdi cunku bugun kardiyolojiye gittim eko ve EKG bakildi holter gerek olsa takardı herhalde. bi sorun göremedi psikolojik de olabilir mi acaba bu cunku bu aralar kalbime cok taktimda ufak şeyde endiseleniyorim düzensiz uykusuzluk da var

  • Kalp atımı her zaman göğüsten hissedilmeyebilir. Boyundan nabız kontrolü ile atımlar takip edilebilir. Aritmi varsa ritim holter uygulanabilir.

  • Sanilekik göğüs ağrıları genelde kalp kaynaklı değildir. Yapılan tetkikler normal ise ek kardiyolojik araştırmaya gerek kalmayacaktır.

 92. Merhaba sol göğüsümde bugün 2-3saniyeliğine sıkışma oldu onun dışında ağrılarımda var sırtta göğüsümde. daha önceden kardiyolojiye gitmistim EKG ve eko bakildi doktor birşey yok dedi sizce ne olabilir?

 93. Teşekkürler kalp hastaligi belirtilerine benimkiler uyuyordu insan ister istemez kaygilaniyor hazimsizlik sirtta göğüs de agrilar var ama kamburlukdanda olabilir doktora çok gittim ama emin olmak için size sorayim dedim teşekkürler tekrardan

 94. Hocam merhaba yasin 20 benim nefes alirken sirtimda boynunda gogusumde agrilar oluyor 40 saniye sürüyor en fazla noktasalmi bolgeselmi bilmiyorum kardiyolojiye dahiliyeye göğüs hastaliklarina gittim bütün testleri yaptirdim EKG eko akciğer filmi kan testi sorun cikmadi doktor kas Agrisi yada usutmus olabilirsiniz dedi ve agri kesici ve kas gevşetici verdi ama son zamanlarda kaslari zorlayacak birşeyde yapmadim ama kilo verdim acaba agrilar bundan dolayimidir yoksa detayli muayene testlerine mi girmeliyim? Simdiden Tesekkur ederim kolay gelsin

  • Hızlı kilo verme, düzensiz uyku ve yorgunluk gezici kas ağrıları yapabilir.

 95. Hocam bi sorum daha olucak sol köprücük kemiğinin üstündeki damara doknunca şişlik geliyor elime yakinlarim normal diyor ara zira orda karincalanmada oluyor eğer bi tikaniklik yada sorun olsaydi kardiyojide yada kan tahlilinde cikarmi dimi saygilar

  • boyun damarlarında belirginlik zaman zaman gözlenebilir. Ciddi sıkıntılı bir durum olsa eko bulguları bozuk çıkardı.

 96. Hocam merhaba benim sirtta göğüs de birşey batarmiscasina agrilar giriyor nefes darligim var bu şikayetlerle 3kez kardiyolojiye gittim birşey cikmadi dahiliyeyedr gittim akciğer röntgeni ve kan tahlili yapildi yine bisey cikmadi kaygi korku endişe var bende çok ailem stresden veya yel vurmasından diyor sizce ne olabilir

  • Şikayetleriniz kas ağrılarını andırıyor. Eşlik eden panik durumuda mevcut. 4-5 günlük ağrı kesici tedavi şikayetleri geçirecektir.

  • sağolun hocam kas gevşetici kullaniyoum 3 gündür zaten 4gun daha kullanicam bir is yaparken de ağrı giriyor kas agrilari is yaparken de cikarmi sizce

 97. Hocam yaa saniyelik bi fenalik oluyor durup dururken..meselam babam konusuyor du ben onu dinliyorum birden olecek gibi allahim ne oluyo diyorum Allahtan geciyor…nisan mayistan beri ara ara oluyordu..bazem mideden yukari dogru bi fenalik oluyordu ama su son zamanlar aniden sadece ole bi ne oluyo oluyorum galiba yanimdakine soyleyene kadar geciyor…carpiti sikayeti icin 1.5 yidir concor kullaniyorum..yani kalptenmi yoksa hangi bolume gitmeliyim..5aydir kardiyolojiyede gitmiyorum..bu aralar siklasti gibi…korkuyorum..cok sagolun….

 98. Hocam yani ne onerirsiniz ..yeniden holter takilsinmi…cok sik olmuyo oldumuda oluyo holter yakaliyamiyo..nabizdan bakiyorum o an duzensiz atiyo..concor aliyirum yarim..ve kalp doktoruna gitmeyeli 4ay kadar oldu.. Oneriniz nedir..saglicakla kalin…

 99. Hocam yine ben…:-) bugun tarhana yaptik daha dogrusu ben kayinvalideme yardim ettim ve ilk kez yaptim…oda cok zormus yani iki avuc icinizi acim hamurun ustunde durmadan ileri geri yapiyorsunuz…hali yikar gibi ama hamur var ve avuc icinizde guc kollarda..yani kisacasi ileri geri derken 1.5yildir hareket bile etmeyen ben bunu yaptim eve geldim ..biraz durduktan sonra kalbim gum gum bogazimda bi korku fenalik hissi anlik gecti..yani ekstrasistolmu yasadim anlamiyorum…

 100. Merhaba. 24 yasindayim. Panik atagim vardi gecti artik yasamiyorum fakat zaman zaman gogsumde agri ve gaz oluyor. Dun yuzdukten sonra ceneme muthis bir agri girdi. Acilde bisey cikmadi. 1 ay oncesinde de ekg efor eko holter ve kan temiz cikmisti. Kendim spor yaparken gaz agri vs sikayetlerim olunca korkuyorum. Gizli kalp mi diye. Simdiden tesekkur ederim.

 101. Hocam lütfen yardım edin ilk öncelikle 17 yaşındayım 5-6 Gün önce yatakta uzanıyodum birden bir kalp sıkışması girdi ve gecicek diye bekledim fakat geçmedi bizde hemen acile gittik kardiyolojiye şekerime baktılar sonra kanıma baktılar sonra ekg çektiler sonrada film çektiler fakat herşey temiz çıktı ayrıca sol kolumdada uyuşma var ve çok korkuyorum acaba ne olabilir şimdide sağ bacağında biraz uyuşma var

  • Geçici bir göğüs ağrısı muhtemel panik atağı tetiklemiş. Testler normal çıktıysa kalp krizi riski düşük olacaktır.

 102. hocam yine bir soru ve ben… :-)allah raxi olsun sizden…gecen aksam iki elimde5 litre su bidonu vardi ayri ayri..ve birkac dakka hizli yurudum bidonlarla sonra biraktim ve biraktigim gibi kalbimde bes alti kwre hissettigim korkutucu bi vurular oldu hizli degil gibi normal ritim ama hissedilir..esime bana bisey oluyor kalbim vuruyo dedim 5 10 saniyede gecti..sonta eve yuruyerek gittim 10dakika kadar..ondan sonrada hafif hafif oldu.zaten biliyorsunuz 15aydir concor yarim aliyorm 5mgdan..15ay once carpintiyla basladi kalbimin varligindan haberdar olmam..sonra ara ara hissettiriyo..acba bu ekstrasistol muydu..gecen sene holter takildi bir tane wkstra cikmisti..ama hic bisey hissetmemistim ogun…ve ogunden sonra hep vurukar ama hafif..bqzen gece uykuda carpinti kisa sureli bazen uyurkwn kalpte degisik vurular ama uyanmama…ve bi kac kerede yazdigim gibi kalpte guclu ama normal titimde bes alti vuru korkutan…ve bazende kalpte ni bosluk hissi msanki ve beraberinde fenalik hissi..ne oneririsiniz..ilk donemler 4 5 ker kardiyolojiye gittim..ama bes alti aydir gitmiyorum

 103. Merhabalar hocam 17 yaşındayım yaklaşık bir iki aydır oturduğum yerden kalkınca başım dönüyor gibi oluyor sanki beynimin içinde bi sıvı var ve kalkınca sallıyor kafamı gözüm kararıyor gibi oluyor şuandada bazen midem bulanıyor ve kalbim hızlı atıyor cevap verirseniz çok teşekkür ederim sağolun

  • Şikayetler tansiyon düşüklüğüne bağlı olabilir. Gıdaların normal tuzlu yenmesi ve su içiminin arttırılması şikayetleri azaltabilir.

 104. Merhabalar hocam benim sorununum su daha once 3 ayri kardiyoloji doktoruna gorundum 20 yasindayim ve sonuclarimin hepsi normal sikayetlerim su sol kolum sirtimda agri var bogazimda ve cenemde sizlamalar oluyor disetlerimde uuruyor ekg eko kan hepsi normal sebebi nedir simdiden tesekkurler

 105. Meraba hocam, benim çok büyük bir üzüntüm var ve bu üzüntü bende kalp sıkışmasına neden oluyor. Sanki kalbimin üzerinde tonlarca ağırlık var gibi bir his ve ağrı oluşuyor kalbimde. Bu ağrı günlerdir sürüyor. Yaklaşık bir aydır hergün belki 5-6 saat bazen daha fazla kalbim hep bu durumda. Dün sol kolumda hafif bir uğuşma hissettim. Geçtiğimiz iki ay içerisinde iki defa ani bir haber sebebiyle vücudumda uğuşmalar oldu. Yüzüm ellerim ve karnım karıncalandı ve ellerim felç olmuş gibi istemsiz kasıldı. Sanırım geçici bir felç geçirdim. Kalbimde bu kadar uzun ve sürekli ağrıların kalp sağlığım açısından zararı nedir? Bir doktora gitmeli miyim. Kalp krizi geçirme gibi bir riske sebep olur mu bu durum. 28 yaşında bir bayanım.

  • Yoğun stres kalp hastalığı için risk faktörüdür. Kontrolden geçmeniz faydalı olur.

 106. merhaba hocam.yaklasık 1 haftadır kalbımde agrılar var aralıklı sekılde gelıp gıdıyor.nefes almakta zorlanıyorum.mayhoş bır sancı.bazen çok asırı sancı verıyor daha sanrasında o sancı gıdıyor.ekg ve kan tahlıllerı temız cıktı.ama sıkayetım devam edıyor.ve sol kolumda ufak agrı ve gecıcı uyusmalar oluyor.cevap yazarsanız sevınırım iyi bayramlar

  • Gezici ve kısa süreli ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir. Muayene ve tetkikler normal ise genel dahiliye muayenesi faydalı olabilir.

 107. Hocam benin göğsümde sıkışma var iki defa kardiyoloğa gittim EKG fln çektiler ilk başta ritim bozukluğu var dediler peşinden doktor test yaptı hiçbişeyin yok dedi ama göğsümün sıkışması ve nefes darlığı bir türlü geçmiyor sizce ne olabilir lütfen yardımcı olun

 108. Hocam benin göğsümde sıkışma var iki defa kardiyoloğa gittim EKG fln çektiler ilk başta ritim bozukluğu var dediler peşinden doktor test yaptı hiçbişeyin yok dedi ama göğsümün sıkışması ve nefes darlığı bir türlü geçmiyor sizce ne olabilir

  • Yapılan testlerde sorun çıkmamışsa genel dahikiye muayenesi faydalı olur. Basit bir uyku düzensizliği, stres dahi göğüs ağrısı yapabilir.

 109. Hocam bundan 20 gün önce mezuniyetimde alkol almıştim sarhoş olucak derecede icmemistim ama eve gittiğimde yoğun bi halsizlik çarpıntı hissiyle oluştu hastaneye gittik tansiyonum 20 ölçüldü bundan sonra 4 gün normal geçti bugün tekrar yükseldi 15/9 oldu kardiyoloji uzmanına gittim tansiyon holteri takıldı kan tahlillerim temiz çıktı holter 24 saat takibi sonrası bakıldı tansiyonum normal düzeylerde hep sonra özel bi hastaneyer gittim tekrar tomografi çekildim idrar kan tahlilim yapıldı tomografi temiz damarlarında hiç bi problem yok dedi doktor diğer seylerde sıkıntı yok dedi böbreğimde 4mm çapında taş varmış ama son 10 gündür tansiyonum maksimum 13/8 oldu normal düzeylerde yani genellikle ama çarpıntim var arada bi bogazımda bişey varmış hissi yaşıyorum yürürken karın boşluğu desem öyle biterse yanma geliyor arada nedir benim sıkıntım hocam .teşekkürler şimdiden yaşım 20

  • Geçici bir yüksek tansiyon atağı geçirmişsiniz. Sonraki sıkıntılar ise daha çok stres ve panik kaynaklı görünüyor. Şikayetler geçmiyorsa genel dahili muayene olmanız faydalı olur.

 110. Hocam Merhaba . 21 yaşındayım yaklaşık 2 yıldır göğüs ağrisi vardı o bitti ancak 1 yıldır da aşırı nefes darlığı var . Sürekli derin nefes alma ihtiyacı hissediyorum bu otururken yatarken heran oluyor . Bazen de buna çarpıntı eşlik ediyor . Daha önce çok kez kardiyolojiye gittim EKG eko efor vs yapıldı ancak bişey çıkmadı . Ne önerirsiniz?

  • Kardiyolojik tetkikler normal çıkmışsa dahiliye muayenesi daha faydalı olacaktır.

 111. Hocam Merhabalar ben son bi yıldır stresli ve korkulu zaman lar geçiriyorum kalbimin bi yıldır bu durumda n artık rahatsız olduğunu düşünüyorum sol gogsumde koltuk altima doğru giden bi agri var bazen kolum gucsuzlesiyor daha önceleri ekg bakıldı temiz denildi ama.benim.kalbimin bu stresten ne kdr etkilendiğini nasıl ogrenebilirim

  • ekg dışında kardiyoloji bölümüne başvurarak ileri tetkikler yaptırabilirsiniz.

 112. İyi gunler hocam iki uc gece once bir gibi tam yatacaktim bi mide bulantisi ki cok fazla tansiyonu olctm hemen14-10olmus hemen telas aldi beni korku oluyom ditom esime acile gidelim limon ictim hemen ..yok hala fenayim titremeye usumeye basladim cenem istem didi carpiyor..acile gittik bi mide ignesi iki kere yolladi…concor kullaniyorum yarim carpi.ti icin…7ay pnce yine sabaha karsi midede fenalik hissiyle uyanmistim tansiyon yuksekti…dr gittim bugun dahiliye seker kestrol kan yaglari bakildi normal dedi..go.derdei. Siz ne pnerirsiniz..kardiyoloji veye baska bi bransa gideyimmi…yani nie yukselsi.ki anlamadim normalde 10-6 dir genelde..bide bebegim kucukken sikntisan xikmisti…

 113. teşekkür ederim hocam ama farkına vardım hep sol tarafımda bu ağrılar kolum da bazen pazu kısmı bazen alt kısmı bazen serçe parmağım uyuşuyor bazen tüm elim bileğim uyuşuyor dediğiniz gibi ağrı durmuyor yerinde sürekli geziyor ben zaten panik atağım ve ölüm korkusu var o yüzden ben bu ağrılarla nasıl baş edecem.

 114. hocam kalbimde çarpma oluyor kalp doktoruna acil doktorlarına muayene oldum çoğu zaman dün çocuğum oldu durduk yere kalbim çarpıyor ekg felan yapıldı 3 hafta önce mayısın 4 de felan hep temiz dendi. panik atakmıdır kalp krizi midir…

 115. Hocam iyi günler sırtımda tam sol kürek kemiği üzerinde olan et mi kasmı orada ağrı var bu sırtımda sol göğsümde göğsümün üst bölgesinde ve sol kolumda uyuşma yapıyor dahiliyeci ekg baktı bir şey yok dedi kalp doktoru baktı bir şey yok dedi acile çok gittim herkes ekg çekti bir şey yok dedi sainleştrici verdiler gönderdiler hocam bende bu sızı bazen sancı bazende sol mememin altında yanma bunlar 2 aydır sürekli devam ediyor ama atlatamadım. sizce nedir bende ki sorun panik atakla bire bir uyuşuyor internetten baktım kalp krizi diyor doktora gittim yok bir şey diyor sebebi nedir allah aşkına söyleyin… resim de atabilirim son tahlillerimi resim olarak…

  • Gezici vücut ağrılarının kalp kaynaklı olma ihtimali düşüktür. Yorgunluk ve uyku düzensizlikleri, stres bu tür ağrıları tetikleyebilir.

 116. ben bunda 5 yıl once panık atak geçirdim 4 ay tedavı gordum. tedavı gordugum o surecte kalbim hızla çarpıyordu panık atagım bu sekildeydi. son zamanlarda stresliyim ama bu sefer çarpıntı değil kalbimde inceden bir sızı var sol koluma bazen vuruyor ama 2 haftadır şikayetim devam ediyor gecen hafta acile gittim kan ve ekg cektirdim temiz cıktı. ama ben kalp krizi oldugunu hissediyorum hala. ne önerirsiniz?

  • Şikayetlerniz panik atakta sık gözlenir. Bu yönde tedavi almanız faydalı olacaktır.

 117. Hocam 1 bucuk yıldır kalp krizi gecirceğimi düşünüp tetikteyim.ilk basta dengesiz tansyon sonrasında kalp krizi gecir e korkusu.4 defa kardiyoloğa gittim
  Efor ve wko testi yaptırdım temiz çıktı ama sıkıntılarım gecmedi.şimdide reflüm çıktı ve mide rahatsızlıklarım artı sürekli ağızdan gaz çıkarıyorum.kalple ilgili sorunum klasık göğus ağrısı solda ve ortada baskı hissi ve kolda uyusmalar.sizce ne yapmamngerekiyo bundurım için.tesekkür ederim

  • Reflüye bağlı göğüs ağrıları kalp hastalıklarını taklit eder. Muayeneleriniz normal ise ileri tetkik yaptırmaya gerek yoktur.

 118. Hocam lütfe. cevap verin. 3-4 gündür omzum ve kolumun üst kısmı ağrıyordu, bir akşam aniden kalbim küt küt attı sanki yüzümde atıyordu o kadar acile gittim EKG de bir şey çıkmadı doktor sakinleştir kendini rahatlat kendini dedi ciddi bir şey var mıdır hala omzum ve sırtım ağırıyor

  • Şiddetli ağrıya tepki olarak çarpıntı gelişebilir ve geçicidir. Muayene normal ise kalp krizi tanısı ekarte edilir.

 119. hocam lutfen cvp yazin…concor kullaniyorum carpinti icin…bir yili gecti.ama su bir aydir gece carpintiyla uyandimbir kere..kalbimin orda degisik biseyler oluyo daha once olmayan anlatamiyorum. sanki duruyo gibi yada bi nefes yukari cikacak gibi birden fenalik ve bayilma hissi oluyo…dun gece yeni uykuya dalmistim sirt ustu yatiyordum sanki gogus ortama bisey oturdu nefes alamadim ..bagiriyorum duyan yok cunku uyanamadim..oluyorum dedim sonra irkierek uyandim uyandigim gibi baski gecti esimi uyandirdim anlattim…zaten iki saat oncesinde yine kalbimde bisey bi fenalik hissi ve mide bulantisi olmustu oluyorum dedim ama bir saate gecti..sonra yatinca bu olay oldu…burasi kucuk bi yer ..daha once iki kardiyologa gitmistim..ne yapayim tekrar gideyimmi..yoksa baska sehire mi gideyim…bide besinci kata cikarken cok carpintim oldu cikamadim iki kere oturdum ole ciktim carpinti 15surdu ciktiktan sonra ..cok sag olun simdiden

 120. Hocam kolay gelsin. Ben 2 aydır ağrı yaşıyorum kimi zaman kemiklerim ağrıyor kimi zaman damarlarım geriliyor kimi zaman yanma oluyor. Ama 2 aydır hiç geçmedi. Sol omzum boynum göğsüm sırtım ağrıyor. Bazen midem de bulanıyor. 4 ayrı kardiyoloji doktoruna gittim. Ekg eko kan testi efor yapıldı. Birşey yok denildi. Fakat ağrılarım hala devam ediyor ve hayatımı engelliyor. Lütfen bana yardımcı olun.

  • Kardiyoloji tetkikleri normal çıkmışsa fizik tedavi muayenesi faydalı olacaktır.

  • İki hafta once Goguste agri , baskı , sirtimda sol kolumda ve boynuma doğru bir ağrı yasadim bir ara kalbimin yerinden çıkacak gibi olduğunu hissettiğim yaklaşık 10 15 sn suren bir sarsıntı oldu. Doktora gittiğimde EKG efor akciğer testi yapıldı ve sorun olmadığı belirtildi. O günden beri sol göğsümde ve sol kol altimda daimi ancak daha hafif bir ağrı yaşıyorum. Kan testi yapılmadı başka bir doktora gorunmem gerekir mi

 121. Hocam merhaba, dogumdan 2 ay sonra fenalastim ve hastanede ekg ceken doktor kalp atimlarinda artis oldugunu ve kendisinin bana bakamayacagini soyleyerk buyuk hastaneye yonlendirdi. Bayilma terleme hissi ve tam hastaneden kan alinirken sol koldan gelen ciddi uyisma hissinin ceneme dogru ciktigini hisstettim konisamayacak kadar uyusmustum daha sobra yyusma tum vicuduma yayildi goz kapaklarima veayak uclarima kadar. Gebelikte pihti atma da olmustu. Yapilan tahlillerde daha sonrakan gazlarima bakan drlar o eanada koma hali oldugumu soylediler. Ama tahlillerimi yapan egitim arastirma acil dr biseyin yok diyerek eve gonderdi. Ck mb 22.6 cikmis. Ama yazinizda kalp krizi gecirildikten 3 4 saat sonra alinacak kanla daga net anlasildigi yaziyor. Acaba kalp krizimi gecirdim. Daha sonra takilan ritim holterde en yuksek 160 en dusun 38 atimlarim oldugunu soylediler ve ritim bozuklugu denildi. Ilacla tedavi oluyorum

  • Şikayetler ilk planda kalp krizini düşündürmüyor. ckmb değeri tek başına kriz tanısı için yeterli değildir.

 122. Hocam cvp benim sorumami verildi gorunmuyor..sadece cvbi gordum oyle anladim…dogru spor yapmiyorum kizimla ilgilenmekten ev isinden firsat olmuyor..ama kycuk bi eforda nefes nefeseyim ama kizim kucagimda bayagi yuruyorum ole nefes nefese kalmiyorum ondan sordum…ve iki aksam once hic neden yokken kalbim bogazima cikti ve uc kez hissedilir sekilde atti coook korktum elim ayagim bosaldi esimi aradim kotu oldum diye…sonra gecti ama kalbim ondan sonraazaz yine kipirti yapiyor…gogus ortamdada oldu ama tek vurus…nedir bu..yenidn dt gideyimmi..zaten iki uc dr var ikisine gittim…sagolun cpk tesekkurler…

 123. Merhabalar benim annem dün akşam birden uyandı göğsünün altında birden yanma oldu sanki üzerine acı birşeyler dökmüş gibi olmuş ve aniden ter basmış birde kalbi hızlı hızlı çarpmaya başlamış nedeni nedir acaba söyleyebilir misiniz ? Rica etsem..

 124. Merhabalar benim annem dün akşam birden uyandı göğsünün altında birden yanma oldu sanki üzerine acı birşeyler dökmüş gibi olmuş ve aniden ter basmış birde kalbi hızlı hızlı çarpmaya başlamış nedeni nedir acaba söyleyebilir misiniz ? Rica etsem..Bu göğüsün altındaki ağrı ortadaydi bu arada vede yanma şeklinde gercekten cok korkuyorum cevap verirseniz cok dua ederim..

  • Özellikle ani ortaya çıkan göğüs ağrılarının değerlendirilmesi gerekir. Kardiyoloji muayene faydalı olacaktır.

 125. Hocam sorumun cvbindaki cvp kasim ayina ait..bi yanlislikmi oldu acaba..yine nabiz yukselmesi yasadim..bisey silkeledim sani kosmusum gibi nefesnefeseyim..hemen nabzima baktim 100du..concor yarim iciyorum 11aydir…ya bu nefes nefese kalmam neden oluyo..kalpmi daha once gittm efor testi haric hepsi yapildi…bes ay oldu gideli ..lutfen bisey onerin korkuyorum..

 126. Hocam sunuda eklemek isterim normalde kizim kucagimda hizli yuruyorum nabzim bukadr yukselmiyo..yada evde daha cok isleniyorum bujadar olmadi hic..bani bugun azbi eforda sanki hizli yurumusum gibi nefes nefese kaldim nabzimi bi olctum yuksek..

 127. Hocam daha pncede diger sikayetlerimi yazmistim..bir yil olacak concor g yarim iciyorum..carpintim cok olmuyo bazen nefes nefese oluyorum bi sebep yokken bi bakiyorum nabiz 105falan…genelde dusuk..ama bugun camasir astim iceri girdim sanki yine nefes yorgunlugu oldu hemen bilekten nabzimi olctum bes saniyede 13falan saydim..sonra hemen oturdum seksenlere dustu..yani bukadar cok olmasi veorurunca 20saniye yada 30saniyede 80lere dusmesi nedir..yada her nefes yorgunlugunda bu oluyoda ben bakmadigim icin anlamiyormuydum..ilk carpinti 11ay once ert siddetli ve hizliydi..yani kalbimi hissediyordum ..panik atak denmisti..bi kardiyolog panik atak digeri ritim bozuklugu dedi..o zamana kadar kalbimin farkinda degilmisim ama11aydir hep aklimda..dedigim gibi bazen sol kol sol omuz solcene agrisi bazen gogus ortasinda agri bazen goguste vurular.bazen uykuda kalp sikintisiyla uyanmak..normalde dusuk tansiyon ama arada tansiyon yukselmesi..aklimda hep kalp ve korkular..iki yasinda kizim var.. Hani onla ilgilenmekten bazen unutuyorum bazen vuru cok oluyo yada diger saydiklarim..yani panik atak olsa bi senedir hissedilirmi..psikyatriye gitmedim.emzirdigim icin..kardiyolojide en son bes alti ay once gittim..yani bu nabiz bukadar yukselirmi en kucuk eforde..yani ne onerirsiniz yine gideyimmi sea..tesekkur ederim simdiden uzun oldu kusura bakmayin..

  • Vücut efora alışık değilse kalp hızında ani yükselişler sıklıkla izlenir. İlacınıza devam edin ve spora başlayın.

 128. Hocam iyi günler. 2 gün önce sol gögüs ve sırtta çok şiddetli olmayan ağrım oldu.sol kolumda ve omzumda da vardı. Ağrı kesici aldım oldukça hafifledi.ertesi gün çok çok azaldı. Ağrı kesici aldım. Bu sabah is uyandığımda tekrar ağrı oldu.hafif bulanti var.gaz çıkışında kötü koku oluyor.acile gittim ekg dahi çekmeye gerek görmeyerek miyalji dediler.boyun fıtığı başlangıcı da var.2 ay öncede oldu 2 gün sonra geçmişti.ekg çektirmesin temiz çıkmıştı. Nedir acaba

 129. hocam iyi gunler…daha oncede yazmistim 11ay kadar once sidettli ve hizli kalp atimiyla basladi hersey..panik atak dedi bi dr..bir digeri ritim bizuklugu concor kullaniyorum 11ay olcak…ama gogus ortasinda vurular..bazen sol omuz bazen sol cene agrisi bazen gun boyu gogus ortasinda agri..bazen kalbimi sanki bir el sikiyo anlik..bide su bir aydir iki kere kalbim sanki anlik durdu bi fenalik hissi..sonra gecti cok korktum..ayrica heyecanlaninca yada sogan dograrken bazen dururken gogus ortamda bi sikisma oluyor mengeneyle sikiyor gibi ..boguluyor gibi oluyorum..son bir aydir bunlar oluyo..enson bes ay once gittim doktora..zaten uc kardiyolog var ikisi ozel biri devlet..ilk devlete gitmistim..sonra ozele gittim..ne onerirsiniz bu kalbin duruyo hissetmem ve bu sikisma hissi nedir…yardim edin..sag olin…

  • yönü kardiyolojiden psikiyatriye çevirmek faydalı olacaktır. panik atak kaynaklı şikayetler görünüyor.

 130. sevgili hocam. 2 yildir delix 2.5 mg normal iciyorum. dun aksam mesaideyken titreme ve carpinti basladi. acile gittim 157/90 tansiyon 125 nabiz. ekg temiz cikti dil altı serum verdiler tansiyon normale dondu ama nabiz yuksek. ilacimi degistireyimmi mg yukselteyimmi. 6 yıldır cekmekte oldugum panik atak da var gerci son 1 yıldır nuksetmedi. ekg efor holter ultrason hepside temiz cikmişti 3 yıl once. hocam ne yapayım. kardiyologmu psikiyatr mı once???

 131. teşekkür ederim bugün kardiyoloji muayenesi oldum. Kalp kapakçıklarımda ve EKG de bir şey çıkmadı .Bir kan tahlilim var onun sonucu da yarın belli olacak. Gittiğim doktorda nörolojiden randevu almamı söyledi. Randevumu aldım. Bu arada benim tansiyonum senelerdir Küçük 6, büyük 10 dur. Küçüğün 11 olması bana yüksek gibi gelmişti.

 132. 10 gün önce tam iman tahtası denilen yerin hizasında sırtımda bir ağrı oluştu. Ben kas tutulması olarak algıladım.Ama birden bire sırtıma saplanan bıçak gibi bir acıyla baygınlık geçirdim. Kendime geldiğimde farkında olmadan altıma yapmıştım , aşırı derecede terlemiştim ve hafif bir mide bulantısı vardı. Düzelip oturduğumda tansiyonuma baktılar normalde 6-10 arası seyreden tansiyonum 11-13.5 ti. Bu durumun bir kalp krizi olma olasılığı nedir acaba? tşk.ler

  • Nöroloji ve kardiyoloji muayenesi faydalı olacaktır. Tansiyon değerleri normal aralıkta saptanmış.

 133. Hocam 10 ay önce kalp krizi geçirdim.1 saat içerisinde hastaneye götürülüp ilaçlı stent takıldı.statin 40 mg, brilanta 90 ,aspirin beloc zoc aksatmadan içtim. Hiç bir sıkıntım olmadı,10 ayın sonucunda Dr. Kontrol amaçlı anjio yaptı bana stent in ilk taktığımız gün gibi pırıl pırıl parlıyor dedi.artık kriz geçirme ve stent imin tıkanma durumu olurmu.saygılarımla

  • Bu dönem sonrası için stent ve damarın başka yerinde darlık oluşma ihtimali benzer olup, hastalığı olmayanlara göre risk daha yüksektir. Düzenli takipleri aksatmayın.

 134. hocam geçenlerde sanki kalbimdeki bir damara bıçak saplandı ve ya kopmuş gibi oldu bundan 1 ay önce kardioloji uzmanına görüktüm pisikolojik dedi ama bende korkuyorum yaşım 20 arada birdi agrı oluryor sol kolumda agrıyor bu acaba pisikolojikmi yoksa başka bişeymi var uzman doktor egk istedi bide makina ile iyice gezdi kalp krizi geçirecem diye çok korkuyorum bi yardımcı olsanız

 135. Iyi gunler hocam. Ben 26 yasindayim. Issizlik yuzunden kpss calisiyayim diye yogun stres altindayim. Ne yazikki sigara kullaniyorum ama mumkun olabildignce azaltmayi basardim. Benim sorum. Gece uyurken. Soluma donerken birden bir agri ortaya cikiyor. Ceneme kadar variyor ve aniden terleme oluyor. Bende bunun uzerinde tekrar sagima yatiyorum o zaman en az 10dk sonra geciyor ama bu sefer uyuşmaya basliyor. Ondan sonra kolumu her kiprtadisimda hafif bir agri ve uyusma birlikte seyrediyor. Uyumaktan korkar oldum. Internette arastirdigim daha da korku sardi beni. Not: sigarayi 1 yil once gunde yarim paket iken simdi en fazla gunde 3 iciyorum. (Biliyorum sigaranin zararini eskiden bulasmisiz simdi kurtulmaya calisiyoruz malum sters altinda oldugum icin zor birakiliyor) donus yaparsaniz çok sevinirim

  • Şikayetler ilk planda kalp kaynaklı gözükmese de muayene faydalı olacaktır.

 136. Merhaba.kalbimde 2 hafta süren değişik kıpırtılar oldu. Bu arada yarım gün sol kolumun iç yüzü ertesi gün dış yüzü ağrıdı ve bir kaç nefeste kalp bölgemde derinlerde ağrı hissettim. 4-5 gün sonra kardiyolojiye gittim (o günlerde kendimi iyi hissediyordum)ekg sonucu doktor kalp krizi bulguları olduğunu söyleyerek yoğun bakıma yatış verdi. Ordaki eko, kan testi ve diğer testler normal çıktı.ertesi gün efor testi yapıldı oda normal çıktı. anjiyodan vazgeçildi.taburcu edildim.sigara ve ailede kalp rahatsızlığı yok ben de olma olasılığı nedir?ne yapmalıyım?saygılar.yş 34

  • Bulgular enfeksiyon kaynaklıda olabilir. Testler normal ise takip yeterli olacaktır.

  • İlginiz için teşekkürler. Cevap vereceğinizi düşük olasılık gördüğüm için çok memnun oldum.Sizi takibi sürdüreceğin.tekrar saygılar.

 137. hocam sordum amacvp yine alamadim..uyurken carpinti yasamak kalp hizlanmasi ama uyanmamak ve uyaninca bunu hatirlamak…resmen hissettim kalbim hizzli carpti bir kac saniye durdu tekrar carpti..hatta diyorumki oan uykumda dr gitmem lazim..uyandiktan yarim saat sonra hatirladim ve cok korktum..neden olabilir..yani uyurken..birkac kere daha uykumda hissettim kalbimi ama vuru seklinde hizli degil..tesekkur cvp atarsaniz sevinirim..

  • Uyku bozuklukları çarpıntı yapabilir. Şikayetler sık ise holter ile takip uygun olur.

 138. Peki ya gezici tarzda değilse hep sol göğsümün üstünde ur gibi yapıştı. damar tıkanıklığı ile ilgi bir problem olabilir mi? sigara içiyorum yağ oranımda 23,3 çıktı spor salonunda ölçüldüm.

 139. Hocam Merhabalar 26 yaşındayım. sol göğsümde bir kitlenme var sanki bişey kalbimin üstünü kaplamış. hep orda 5 6 ay önce panik atak vardı şu an panik atağım yok. yaklaşık panik atağım 6 felan sürdü. bu sol göğsümü kaplayan şeyde 1 aydır artarak ilerlior gibi hissediyorum.bazen sol kolumu uyuşturuyor.nadir oluyor ama bu kalbimin üzerindeki his hhep var bu sorun neden olabili acaba?

  • Gezici tarzdaki göğüs ağrıları genelde kalp kaynaklı değildir. kardiyoloji muayenesi normal saptanmışsa diğer bölümlere başvurmanız mantıklı olacaktır.

 140. Hocam lutfen cvp yazin…uykuda kalbimimn uc keke araliklarla carpinti yaptigini hissettim…uyandigimda hatirladim ve cok korktum..yani carpinti ilk yasadigimda sert ve siddetliydi uyaniktim..panik atak denmisti acilde..sonra concor yarim iciyorum ogunden beri.8aydir..carpinti olmadi hic ama vurular cok oluyordu..ve hergun sol tarafimda bazen kol bazen sirt bazen omuz bazen cenede a grilar..bazen kalbim bogazima cikiyor gibi saniyelik sanki zor attcak gibi oluyor..yalniz bu gece uyurken yasadigim carpinti beni korkuttu..carpintiyla uyanmadim ama uyandigimda gece yasadigim o arka arkaya kisa sureli uc kez carpintiyi hatirladim..ve cok korktum..ne olur cvp yaxin ne yapmami onerirsiniz..

 141. merhabalar hocam, babam tam bir sene önce kalp krizi şikayetiyle hastaneye gitti ve damarlarından birinin %99 kapalı olduğu söylendi ilaçlı stend takıldı.ilaçlarını düzenli kullanıyor.bugünlerde kolunda ve sırtında ağrı hissediyor ne yapmalıyız

  • Şikayetler özellikle efor ile tetikleniyorsa tekrardan kontrol faydalı olacaktır.

 142. hocam merhaba, kardiyolog ile 2 kere görüştüm eko 3 kere ekg çekildim bir kaç doktora kalbimi dinlettim kalbinle alakalı bir sorun olmadığını söylediler.fakat sol kolumda sürekli bir uyuşma hissi karıncalanma hissi omuza sırta kadar vuran bazı zamanlar, korkunç.midem de bulantı hissi.sürekli bir korkum var kalp krizine dair sizce bir sıkıntı olabilir mi

  • şikayetlerniz panik atakla uyumlu görünüyor. Psikiyatri muayene faydalı olacaktır.

 143. hocam simdiden tesekkurler..daha once soylemistim 8ay once gecirdigim carpintiyla basladi hersey..concor kullaniyorum..carpintim sukur cok nadir ama vurular oluyor..ayni kardiyologa dort kere gittim..enson uc ay pnce gitmistim..ama vurular cok oluyor ..mesela dolmusta otururken oluyor bebegim kucagimda sanki gogsum sikisir gibi oluyor..bide heyecan yapinca sanki sikisiyor ve vurular oluyor..ama normalde olunca vurular bi sikisma olmuyor..sadece rahatsiz oluyorum ve oksuruk oluyor..bu vurularda nabzima bilekten bakiyorum bazen cok net bazen nabiz kayboluyor bazen tik tik tik ken tik tik rik tik oluyor..bazen anlik kalbim bogazima cikyor gibi olup atiyor..bazen guclu iki atim oluyor..bazen sol omuz agirisi bazen sol alt cene bazen gon boyu gogus artasinda agri bunlarda korkutuyor..ne yapmaliyim..birde bebegimi emziriyorum concorun zarari olmaz insaallah

 144. Hocam benim 4 haftadir sol gögsümde ve sol kürek kemigimde igne gibi batmalar oluyor.sanki biri enjeksiyonla igne yapar gibi sızı giriyor ansızın.buna istinaden 3 kez farklı kardiyoloji doktorlarına gittim.eko,tansiyon,kan degerlerime ve ulturasyonda kalbimi izlediler.bir sıkıntı yok dediler.gögüs ve fizik bölümlerinede gittim onlarda sorun yok dediler.sadece d vitaminim eksik cıktı.ama bu agrilar gecmiyo.panik atagım var iyice kötü oluyorum.nasıl bir yol izlemem gerek ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.tesekkurler

  • Kardiyoloji muayenesi normal se ağrılar için ilk başvuracağınız bölüm fizik tedavi olacaktır.

 145. Hocam Merhabalar ben 19 yaşındayım daha önce defalarca ekg çektirdim sonra doktora başvurdum kardiyolojiye kalbimde her hangi bir sorun olmadığını söylediler tabi üzerinden bir 6 ay geçti ve sonra şu sıralar ani bir heyecan geliyor bunun sonucunda bu heyecandan sonra kalp krizi geçirip öleceğimi düşünüyorum sonra bu heyecan fazlasıyla ağır geliyor bana ne yapmalıyım yani günlük ekg mi çektirmeliyim ama genelde ekg çektirdikten sonra müthiş bir heyecan geliyor sonra ekg boşa gittiği için stresleniyorum lütfen bana yardımcı olun şuan bile heyecanlıyım ve bu yüzden her dakika kriz geçireceğim korkusuyla yaşıyorum yani netice olarak ani bir heyecan ve ardından kalp krizi geçireceğim korkusu

  • Şikayetleriniz panik atak ile uyumlu görünüyor. psikiyatri muayene faydalı olacaktır.

 146. Biraz calısıyorum kalbim çok hızlı atıyor sıra vuruyor ateş basıyor sadece spastik kolon var doktor hanım neyim var kalpten mua ne oldum bişey yok diyorlar

  • Efor kapasiteniz düşmüş olabilir. Genel bir dahiliye muayenesi yeterli olacaktır.

 147. Hocam kolaygelsin.benim 2 aydir sol gögsumde ve sol kolumda agrilarvar.boynumun solundada var.kardiyologa gittim kalbimi dinledi eko cekti hicbir sıkıntı görünmüyor dedi.sizce ne olabilir.panik atagimda var.lütfen cevap yazin ne yapmam gerekli.gögüs ve fizik tedavi uzmaninada göründüm normal dediler

  • Şikayetler muhtemel kas kaynaklı ağrı gibi görünüyor.uyku düzensizlikleri ve stres mevcut ağrıları tetikleyebilir.

 148. hocam oncelikle sorulari buyuk olcude cevapladiginiz icin tesekkurler. benim sorunum ise henuz adini netlestiremedigim bir hastalik. hollandada gittim panik atak denildi turkiyede gittim strestir denildi ama gecmiyor hocam bazen gs fb macini izliyomus gibi heyecanli bazen ucak dusecekmis gibi korkulu bazen kalp krizi gecirecekmis gibi gogus agrisi oluyor korkumdan kosamiyorum bazen oturdugum yerde bakiyorum nabiz ucuyor. efor testi yaptiricam orda bir sorun cikmaz ise ne onerirsiniz. bendeki gercekten pa olabilir mi simdiden tskler iyi calismalar

  • Şikayetler ön planda panik kaynaklı görünüyor. Efor testi ve ritim holter yaptırmanız iyi olur.

 149. merhaba hocam yukarıdaki şikayetleri okudum. ben 19 yaşındayım yaklaşık bir haftadır göğsümde ara ara batma şeklinde ağrı oluyor. genelde çabuk geçiyor ancak yatarken uzun sürüyor.bazen çarpıntım oluyor ve bir iki gündür sol kolumda biraz ağrıyor.doktora gittim ekg ile ve ultrasonla baktı bir şey olmadığını daha genç olduğumu söyledi ancak geçmiyor.acaba mideyle alakalı olabilir mi bu sıkıntılar ya da belki psikolojik cevap bekliyorum teşekkürler

  • Bahsedilen şikayetler genelde yorgunluk ve stres kaynaklıdır.Muayene normalse ek tetkike gerek kalmayacaktır.

  • Hocam cevapta 30 Kasım 2015 yaziyor.yanlislikm ivar.acaba.mide bulantisi ve kusma isteği normaldir.

 150. Hacam merhaba benim kalbinde sırt üstü yatinca sıcaklık ve göğsünde baskı hissediyorum o an nnabzima baktigimda tekleme iki atıp bi durma uç atıp bi durma oluyo o durma anında hissediyorum sıcaklığı kalbimde normalmi çok çabuk yoruluyorum ve kalp kapakçığında açıklık var ama önemli olmadığını söylemişti doktor

  • Düzensiz atımlar tarifliyorsunuz. Holter tetkiki ve muayene faydalı olacaktır.

 151. Hocam benin 4 5 gündür göğsümde batma seklinde agrilar var nefes aldık ca agri iyice batıyor bide bazen derinden nefes alamıyorum kalpten mi kaynaklanıyor acaba.

  • Nefes alma ile artan göğüs ağrıları sıklıkla üşütme kaynaklıdır. Muayene olmanız faydalı olur.

 152. hocam ben 19 yaşınadyım ilk defa böyle birşey yaşadım.bir gece sol kolumda acayip bi yoruma hissi,kalpte basınç,nefes almakta zorluk vardı tam beş saat surdü sebebi ne olabilir

  • Yorgunluk, sıkıntı, tansiyon oynamaları belirtilen şikayetlere sebep olabilir.

 153. Dr bey iki kere kalbimde hafif agriyla birlikte vucutta karincalanma asiri halsizlik ve yuzde sararma seklinde rahatsizlandim bayginlik geciriyormus gibi oldum o onda kalp atislarimda farklilik oldugunu hissettim dr gittim kalpte herangi bi sorun olnadigini söyledi bazende yine ufak agrilar ve iman tahtasi uzerinde elektrik carpmasi seklinde agrilar oluyor.ayni zamanda panik atak hastasiyim .bazen siddetli bas dönmeleri yasiyorum.

  • Stres ve panik durumunda kalp hızı artar. Tarif ettiğiniz göğüs ağrılarının kalp kaynaklı olma ihtimali düşük görünüyor.

 154. Hocam ben 19 yasindayim.geceleyin sol kolumda acayip yorgunluk hissi kalpte basinc nefes almakta zorluk ve terleme oldu beş saat boyunca surdu.hic uyku tutmadi.sebebi ne olabilir

 155. Slm hocam ben panik atak pozuklugu yasiyordum ve suhan illac kulaniyom 6 senedir ve yüksek tansiyon illaci kulaniyom.ve 31 yasindayim .bir sorunum var iki gösümün ortasin atış hisediyom.ve ekg cektirdim birşey yok dediler .ve bu atışlar beni baya rahatsız ediyor ve bide igne batar gibi hisler var ve sigara kulaniyordum bir aydır bırakmışim ve öksürük var bide gösümün ortasinda yanma var ve derin nefes alip duruyor .lütfen bana yardimci olun cok korkuyom teşekürler saygilar .

  • Panik atakla birlikte çarpıntı şikayetleri sık gözlenir. Ritim holter tetkiki yaptırmanız faydalı olacaktır.

  • Diş problemi ve denge bozukluğu birbiriyle bağlantılı değil. Denge bozukluğu için nörolojik muayene faydalı olacaktır.

 156. hocam merhaba ben hipertansiyon hastayım son 1 haftadır aşırı baş dönmesi kulak çınlaması kafamda uyuşukluk sanki birşeyle vuruyorlar ani bayılma gece terlemesi uykusuzluk ve mide bulantısı şikayetim var sizce neden olabilir güçlükle ayakta duruyorum aşırı baş ağrımda var nefes alamama derin derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum anti depresan kullanıyorum psikiyatriye yattım 1 ay oldu taburcu oldum sizce bunlar kalp kaynaklı olabilirmi hocam yaşım 43 ailede kalp var babaanem kalpten öldü.

  • Tansiyon değerleriniz normal aralıkta seyrediyorsa tekrardan depresyon üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

 157. Hocam iyi geceler ben 39 yasinda bayanim hipertansiyon hastasiyim ve feokrositoma tanidi koydular ve ikinci kez 24saatlik idrar testi istediler kardiyoloji doktorumda acilen anjiyo olmam gerektigini soyledi fakat vucudumda adrenalin yukselmesi oldugu icin anjiyo ya karar veremiyor doktorlar ilk tahlil sonucu iyi olmasina ragmen ikinciyi istemeleri bende şuphe uyandirdi anjiyo olmam riskliymis su an stresten dahada kotu oluyirum sizce ne yapmaliyim tesekkurler..

  • Anjiyografi endikasyonu kesin ise feokromositom işlem için engel teşkil etmeyecektir.

 158. Hocam iyi geceler babamda yaklaşık 1 aydır merdivenleri çıkarken nefesim tıkanıyor diye şikayetleri vardı bi uzman doktora gittik kalp yetmezligi var diye acil pil takmamızı istedi biz daha sonra profesör bi doktora götürdk oda şu anda pile gerek yok diyip 3 ay sonra tekrar gelin diye bize randevu verdi hocam çok zor durumdayız çünkü ikilemde kaldık ilk gittümiz doktor bu pilin acilen takılması gerekir yoksa hastayı kaybederiz çünkü kalbi yüzde 20 ile çalışıyo dedi benim babamın günlük aktivitelerinde hiç bi degişiklik yokken ve benden daha fazla çalışmasına ragmen nasıl kalbi yüzde 20 ile çalışıyo dedi anlamadık sadece merdiven çıkarken nefesim daralıyo dedi başkada hiç bi şikayeti yok ne bilek şişmesi ne yüz morarması nede gece uyurken nefesi tıkanması yok hocam napmamıx gerekiyo sizce pil takalımmı

  • Hastanızın şikayetleri belirgin olmadığından pil takılması ertelenmiş olabilir. Ciddi kalp yetersizliğinde pil endikasyonu olabilir. Ancak pilin kalbe katkısının % 20-30 civarında olacağını unutmamak lazım.

 159. Merhabalar, 1 ayı geçkin bir süredir göğüs ağrılarım geçmiyor. Dr a gittim ekg eko efor testi yapıldı. Sonuçlar normal çıktı. Ancak efor testinin sonuna doğru göğsümde ağrı oldu ve bu sebepten dolayı dr um myokard perfüzyon sintigrafisi istedi. Sintigrafi çekildi sonucu aşağıya yazıyorum. Bulgular, Stres görüntülerinde inferior duvarın apikal kesiminde hipoperfüzyon izlenmiştir. Sol ventrikülün diğer duvarlarında aktivite tutulumu normal sınırlardadır. İstirahat görüntülemesinde inferior duvarın apikal kesiminde izlenen hipoperfüze alanın re perfüze olduğu dikkat çekmiştir. SONUÇ, Anterior duvar apikal kesiminde İSKEMİ ile uyumlu Myokard perfüzyon sintigrafisi yaş: 32 Cinsiyet: Erkek. Sonuç bu şekilde çıktı. Anjiyo yapıldı. Anjiyo sonuçları temiz dendi. Ancak göğüs ağrılarım hala devam etmektedir.
  Anjiyo sonucu temiz olduğuna göre sintigrafi yanılmışmıdır. Yoksa yaptırmam gereken başka tetkikler varmıdır. vereceğiniz cvp için çok teşekkür ederim.

  • Sintigrafide iskemi saptanması damar darlığını kesin göstermez. Ek olarak damar darlığı olmaksızın kalp büyümesi yada yavaş kan akımında iskemi gözlenebilir. Şikayetler devam ediyorsa ilaç tedavisi düşünülebilir.

 160. Hocam iyi günler.Benimde zaman zaman sol üst tarafımda(kalbin) bir sızıntı oluyor.sigara ve alkol kullanmıyorum yaşım 42.Halı sahada falan top oynayınca birşey olmuyor.Ama özellikle dik bir yokuş çıkınca bu ağrı akşamları romatizma ağrısı gibi beni rahatsız ediyor.özellikle sol üst tarafımda ve kürek kemiğine doğru bir sızıntı.yaklaşık 2 yıldır bu böyle devam ediyor.Kalp dr.gittim ekg çekildim birşey çıkmadı.Birde sırtüstü yatınca nefesim kesiliyor,nefes almakta zorlanarak uykudan uyanıyorum.Devamlı yan yatıyorum.Bunun sebebi ne olabilir.
  Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim

  • Şikayetler kalp için tipik görünmüyor. Ancak sadece EKG ile yetinmeyip ileri testler yapmak faydalı olacaktır.

 161. Merhabalar,

  Benim sol kolum ağrıyor uyuşuyor. Kafamı arkaya doğru yatırdığımda kolumdaki ağrı daha da çoğalıyor. Kalp tetkiklerim yapıldı ekg, tahliller birşey çıkmadı. Yaklaşık 5 gündür devam ediyor. Kalp veya damar tıkanıklığı olma ihtimali var mı acaba?

  • Şikayetler daha çok kas iskelet sistemi kaynaklı ağrılara benziyor. Geçmiş olsun.

 162. Hocam sol kolumda hafiften bir uyuşmak çenemede sanki ufaktan vuruyorlar böyle, bu arada sağ kolumada vuruyor, yalnız kardiyoloji’ye falan gittim kalp ilgili sıkıntı yok dediler kan testleri falan çekildim bir çok kez bir şey çıkmadı sinirsel olduğunu söylüyorlar?

  • Kardiyolojik inceleme normal ise ek tetkik yapılmasına gerek olmayacaktır.

 163. Hocam iyi geceler kolay gelsin.. Benim midemin sol ust tarafi surekli agriyor halsiz birakiyor basim donuyor bazen halsiz birakip basimi donderiyor ama bazende normal agriyor ben panik depresyon hastasi oldugum icin surekli agridiginda kalbim agriyor saniyorhastaneye gidiyorum ekg normal eko normal hepsi normal cikiyor konstrat eko da yapildi ve yine bise cikmadi Malatyadaki butun Kardiyploji doktprlarina gitmisimdir bir sey cikmadi (3 yildir panik hastasiyim) surekli kendimi tuhaf hissediyorum kafamin icini tuhaf hissediyorum beyin kanamasi saniyorum korkuyorum gogsum agriyinca halsiz birakinca filan kalp krizinden korkuyorum.. Peki bunlar psikolojik mi o kadar hastaneye gitmeme ragmen bir hastaligim var midir ? Cevap verirseniz sevinirim iyi calismalar..

  • Panik atak hastalığı bahsedilen şikayetlere sebep olabilir. Tedavi almanız şikayetleri azaltacaktır.

  • şikayetler tansiyon oynamalarına bağlı olabilir. ritim ve tansiyon holter faydalı olabilir.

 164. Hocam bi ara bende bi halsizlik oldu baş dönmesi özel hastaneye gittim kan tahlili yaptılar bişi çıkmadı bi serum taktılar sol koluma 5 gün falan bişi olmadı ondan sonra serumun takıldığı yer de ağrı ve uyuşma oldu şimdi tüm koluma yayıldı 3 hafta falan oldu bunlar ne belirtisidir.

  • Serumun takıldığı damarda muhtemel bir enfeksiyon gelişmiş görünüyor. Muayene olmanız gerekir.

 165. Cok sagolun hocam cvbiniz icin…bi sorum daha var size..dort gun once evime hirsiz girdi..birsey almamis ama korkusu bana yetiyor.zaten panik biriyim..her yeri kilitlemeye basladim durmadan odalari kontrol editorum evdemi diye..korkuda vaar tabi..sorum suki bu sabah 7de mide mde bi siskonlikmi desem bulantimmi desem o sekilde uyandim..sonra bi titreme kendimi tutamiyorummmide bulantisida eklendi tuvalete gitme afedersiniz hemen tansiyonu olctum13/9 esimi kaldirdim biraz limon ictim suyla karisik..yine olctum 15/10..acile gidelim kotuyum dedim yavas yavas acildim..yine olctum 13/8..yani boyle uykuda tansiyon yukselmesi olurmu ki ben normalde 10/6 11/7 tansiyonu olan biriyim..concor kullaniyorum carpinti icin.bide bebegim kucukken yasamistim tansiyon yukselmesi uzuntuden kolik bi bebekti..yani dahiliyeye sira aldim ama sizede sormak istedim..bu hirsiz korkusundan uyku aninda yani uykudan uyandiran tansiyon yukselmesi olurmu..?tesekkur ederim simdide saglicakla kalin..

 166. Iyigunler hocam ben panik atak hastasiyim ve svt var heyacanlaninca tanimadigim biriyle konusunca yada durduk yere 300 e yakin atiyo panik atak tedavisi olmadan ablasyon yaptirmak dogrumu.birde panik atak ve svt arasinda iliski varmi

  • Sık tekrarlayan svt ataklarında ablasyon gereklidir. Panik atak svt atağını tetikleyebilir.

 167. HOCAM MERHABA, 42 YAŞINDAYIM BİR AY ÖNCE SIRT AĞRISI VE CENEME VURAN AĞRI YÜZÜNDEN HEMEN YAKINIMIZDA BULUNAN BİR HASTANENİN ACİL BÖLÜMÜNE GİTTİM..ACİLDE HEMEN MÜŞADE ALTINA ALDILAR EGK CEKİLDİ VE ANINDA ANJİYO ALDILAR VE SONUCTA BALON VE İLACLI STEND UYGULAMASI YAPILDI.ANA SOL ARTER %100 TIKALIYMIŞ DOKTORUM BAŞARILI BİR OPERASYON OLDUĞUNU SÖYLEDİ ŞU AN İYİM..AMA BAZEN GÖZÜM KARARIYOR BAŞIM DÖNÜYOR..1 AYLIK KONTROLÜNE GİTTİM 3 AY SONRA GEL DEDİ DOKTORUM İLACLARIMI KULLANIYORUM..SİGARAYI VE ALKOLÜ BIRAKTIM BU ARADA..HOCAM NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM ..COK TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA

  • Kullanılan ilaçlara bağlı zaman zaman tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi gelişebilir. Düzenli ilaç ve kontrollere devam etmelisiniz.

 168. Merhaba hocam şu an 25 yaşındayım 10 yaşımdan beri nefes darlığı cekiyorum özellikle gece yatarken gogsum çok daralıyor derin nefes alamıyorum çok zorlanıyorum verebiliyorum ama alırken çok zor alıyorum her gittiğim doktor psikolojik dedi ama 15 yıldır mi psikolojik göğsümde olan daralmayı anlatamıyorum gittiğim doktorlara yardımcı olun lütfen..

  • Kalp ile ilgili eko.nuz normalse akciğer üzerine yoğunlaşmak gerekir.

 169. Merhaba hocam benim 3 4 gündür sol kolumda hafif ağrı oluyor ara ara ve ara ara karıncalanma oluyor elimde ve kolumda sol tarafta oluyor sadece sebebi kalple ilgili olabilir mi acaba ya da ne olabilir?

  • Göğüs ağrısı olmaksızın tek başına kol ağrısı olması kalp hastalığı için tipik şikayet değildir. Dahiliye muayene faydalı olacaktır.

 170. hocam insaallah cevap verirsiniz..iki saat kadar once esim sirtima sert bi sekilde vurdu..saka maksadiyla resmen kalbim sallandi..tam kalp arkasina verdu..zaten carpinti vurular yasayan biriyim..cok korktumm..iki dakiki sonra kalbim sanki gogsumde buyudu ve uc atis yapti hissedilir sekilde elim ayagim bosaldi..oluyorum dedim..nptin diye kizdim esime…biraz once yine kalbim bogazima gelir gibi oldu hemen gecti…bu darbe bi zarar verirmi ..dr gitmelimiyim cok sagolun..cvbinizi bekliyorum ..biktirdigim icin ozur diliyorum..

  • Panik atak yaşamışsınız.Sırta alınan darbenin oluşturacağı ağrı geçici çarpıntı yapabilir. Ancak kalıcı hasar bırakmaz

 171. Hacam kalbim yaklaasik 10 aydir agriyor acilele gittim gerekli tahliler yapildi kas agrisi dediler sirtimda kireclenme var agrilarin devamliligi kirenclenmedenmidir
  Bilgi verirseniz sevinirim simdiden tesekurler

  • Acil muayene yerine kardiyoloji bölümüne gitmeniz daha sağlıklı olacaktır. Boyundaki kireçlenmeler göğüs ve sırt ağrısı yapabilir.

 172. hocam ben 22 yasindayim bazen soguk terlemem oluyor ayni anda titremem oluyor bayginlik hissi iki dakika oturup ustumdekileri cikarmak zorunda kaliyorum rengim sapsari kesiliyor 5 dakika sonra hic biseyim kalmiyor bazen sol kolumdan rahatsiz oluyorum sanki damarim patliycakmis gibi hissediyorum ayda bi kere bunlar oluyor sol ayagima basincada sanki kalbime igne batiyormus gibi hissediyorum bunun sebebi ne olabilir simdiden tesekkurler…

  • Şikayetleriniz daha çok sinir boşalması gibi görünüyor. Dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 173. hocam merhaba. ben 32 yaşındayım yaklaşık 20 gündür göğsümde baskı hissi var ve ara ara sol kolumda uyuşmalar oluyor. 2 sefer acile gittim. kan tahlilleri temiz çıktı. Poliklinikte muayene oldum eko ve efor testi yapıldı. Temiz çıktı ancak efor testinin sonuna doğru göğsümde çok şiddetli bir ağrı oluştu ve efor testi sonlandırıldı. 5 dk dinlenme ile bu ağrı azalarak geçti. Efor testi yapılırken ağrı olmasından dolayı doktorum Miyokard Perfüzyon Sintigrafisi testinide yaptırmamı istedi. Şimdi o sintigrafinin çekileceği günü bekliyorum. Size sorum şu olacak ekg eko ve efor testinin temiz çıkması kesinlikle kalp hastalığı olmadığını doğrularmı yoksa sintigrafide bi sorun çıkıpda diğer testleri ekarte edermi?

  • Sintigrafinin doğruluk oranı daha yüksek olup, efor testi ile net sonuç alınamayan kişilere sıklıkla uygulanır.

 174. Psikiyatir doktorum panik ataktan svt oluyorsun dedi heyecanlaninca yabanci biriyle konusunca hemen 200 ve uzeri atiyor panik atagimi tedavi etmeden ablasyon yaptirmak yanlismi panik atak ve svt arasindaki iliski nedir bilgi verirseniz sevinirim saygilar hocam

 175. Hocam 27 yasindayim svt var bende 6 yildir panik atak hastasiyim birde heyecanlandigimda svt ataklari oluyor bazen hicbirsey yokken. Ablasyon bende ise yarar mi psikolojik olsa bile rahatsizligim. 2 holter yapildi birinde sinus ritmi birinde svt cikti kalbim 200 ve uzeri atiyo ataklarda hocam yarimlarinizi beklerim . tesekkur ederim

 176. Hocam 27 yasindayim svt var bende 6 yildir panik atak hastasiyim birde heyecanlandigimda svt ataklari oluyor bazen hicbirsey yokken. Ablasyon bende ise yarar mi psikolojik olsa bile rahatsizligim. 2 holter yapildi birinde sinus ritmi birinde svt cikti kalbim 200 ve uzeri atiyo ataklarda hocam

  • Ablasyon tedavisi ile svt ataklarınıza kesin çözüm sağlanacaktır.

 177. Merhaba iyi günler ben 17 yaşındayım şuanda sınav stresi içerisindeyim boyum 1.69 kilom 58 bundan yaklasik bir ay once sag kolumda siddetli bir agri basladi bazen agri kesiliyor ama tekrar basliyor dun gece yataktayken sabaha karsi siddetli bi titremeyle bedenimin ruhumdan cikacak gibi hissettim 2 dakika sonra kesilmisti bir 10 dakika sonra tekrardan basladi ve kendimden gectim elim ayagim bosandi dilim dolandi ve kalbim siddetli bir sekilde batmaya basladi sanki sirtima bir bicak saplanmisti kendimi asiri derecede halsiZ hissediyordum kipirdayamadim ve yavas yavas gecmeye basladi sonra kendime geldim o korkuyla aglamaya basladim aglarken uyuya kalmisim ve bu olay oncesinde bas donmelerim oluyordu sizce bu olaylar neyin belirtisidir birde benim kansizligim, demir eksikligim ve b vitamini eksikligim var bunlarla birlikte sizce neyin belirtisidir simdiden ilgi ve anlayisiniz icin tesekkurler iyi gunler.

  • Stres ve yorgunluk kaynaklı şikayetler tarifliyırsunuz. Etkin beslenme ve uykunun düzene girmesi ile şikayetler azalacaktır.

 178. Hocam merabalar göğsümün üstüne biri basıyormuş gibi oluyor günde iki yada üç kez oluyor böyle olunca nefes almakta zorluk çekiyorum ve başım dönmeye başlıyor doktora gittim ekg çektirdim 3 kez hepsi iyi çıktı kan tahlilide temiz çıktı bana birşeyin yok dediler sıkıntıdan dolayı oluyordur dediler siZce nedeni nedir hocam ne yapmak gerekir tavsiyelerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

  • Kardiyolojik tetkiklerin yapılması tanı açısından faydalı olacaktır. Saniyelik gelip geçici ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir.

 179. Hocam sıklıkla svt atağı geçiriyorum özellikle hareket sonrası dinlenme anında oluyor nabzım 70 lerden birden 40 lara düşüyor rahatsız edici kalpte kıpırtılar hissediyorum 3 yıldır günde 90 mg diltizem alıyorum panik atak hastasıyım hareket etmeye korkar oldum kalbimde yapısal sorun yok efor holter ekg sürekli düzgün çıkıyor yaşadığım bu sıkıntı hayat kalitemi ciddi düşürüyor bana ne önerirsiniz şimdiden tşkler saygılar

  • İlaç dozuna bağlı nabız düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz.Ritim holter tekrarı ve ilaç doz düzenlemesi gerekecektir.

 180. Hocam merabalar kalbimde delikten supelendiler muayene esnasinda kolumdan damar yolu acip ultrasyonla gogsume bastirarak bi taraftanda enjektorle serum siktilar gecti dedi doktor bisey anlamadim biseyde soylemedi sonucari ogrenmeme 2 gun var ama siz genede beni aydinlatirsaniz sewinirim. simdiden tesekkurler

  • Kontrast eko işlemi yapılmış olup, kesin sonuca göre kalpte delik olup olmadığı anlaşılacaktır.

 181. Hocam bu bes gundur gogsumde asiri vurumlar hissediyorum yani kalbimi hissediyorum ve bu sirada sanki kalbim sikisiyo gibi olup fenalik geliyor..korkuyorum yani bunlar ekstrasistolmu anlamadim..dr gideli bir ay olcak bisey yok dedi ama zaten ekgde cikmadiki oan bu vurular yoktu..tekrar holter taktirmalimiyim..yani bu sikisma ve gogusteki agri ruyamda bile oluyor uyaninca hatirliyorum..lutfen bi cvp yazin…

 182. Merhaba
  Yaşım 39 ve aşırı düşük tansiyon sahibiyim. Son dönemdir sürekli olarak sol kolum aşırı ağrıyor ve yüzümün sol tarafı uyuşuyor. Aynı zamanda aşırı dende üşüyorum. Kalbkrizimi yoksa sadice düşük tansiyonmu bilemiyorum. Teşekür ederim

  • Şikayetleriniz kalp krizini düşündürmüyor. Tansiyon düzenlemesi için günlük 1.5 litre su tüketmek faydalı olacaktır.

 183. Hocam merhabalar.22 yaşında öğrenciyim.Ben son 1 aydır sağ tarafıma yatınca bir süre sonra kalbimde düzensiz ek atımlar ve ekstrasistoller hissediyorum.
  Ayrıca bu ekstrasistoller 2 yıl önce geçirdiğim bir panik bozukluk sonucu ortaya çıkmıştı.Normalde hiçbir sıkıntım yok.Koşarken,ağır iş yaparken hiç böyle bir sıkıntı çıkarmıyor.Bu önemli bir kalp hastalığı belirtisi midir acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

  • Şikayetler ciddi görünmemekle birlikte kesin tanı koymak açısından ritim holter testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

 184. Hocam ben 23 yasndaym cocuklugumdan beri kalp kapaklarim rahatsiz romatizmal ates gecirdim uc ay once nefes darligi gogus agrisi sikayetiyle kardiyoloji ye basvurdum ciddi aort yetersizligi ve akcigerle kalp arasinda basinc yuksekligi oldugu soylendi ameliyat olur dediler napmaliyiz ameliyat olmaya kendimi hazr hisetmiyorum ameliyatsiz cozumu varmidir

  • aort yetersiliği ameliyat sınırına gelmişse beklemenin bir anlamı olmayacaktır. tam tersine ameliyat olmazsanız kalbiniz büyümeye devam edecektir.

 185. Gunaydin hacam..bu sabah saat7 8arasinda ruyamda sirt ustu yatiyorum kizim uzerimdeymis tam kalbimin ustunde kalbim sikismis hemen baba al zeynebi demisim…ustumden alinca rahatlamisim..uyandim ve ruyam aklima geldi cook korktum yani uykumda bu baskiyi ve nwfes daralmasini yasadim demekki o ruyayla..bu nedemek hocam..ne onerirsiniz..kalp damar hastaligi olabilirmi..?6ay once yasadigim carpinti siddetli ve hizli acilde panik atak dendi..bi kardiyolok panik atak digeri ritim bozuklugu..holterde birtane ek atim…eko veekgkan yaglari tiroyit kan tahlili akcigerfilmi..yapilan tetkiler bumlar..ogunden beri bazen gun boyu gogus ortasinda agri bazwn sol omuz bazensol kolbazensolcene ageisi..bogazda ve goguste vurular bazen cok sik bazen az..bide bi kac kere uykuda goguste baski..aklima gelenler uzun oldu hakkinizi helal edin lutfwn bi cvp verin nw onerirsiniz..kucuk bi yerde oldugumu soyledim..concor kullaniyorum..cvbinzi bekliyorum

  • Şikayetlerniz panik atak ilişkili görünüyor. Kardiyoloji muayenesi normal çıkmışsa rahat olmanızda fayda var.

 186. Merhaba hocam 4 aydir kalbimde agri baskı ve sikismalar sık oluyo sol taraf sirtim hiç geçmesizin ağrıyo bazen hafifliyo tekrar basliyo agri EKG kan testi efor ve ultrason görüntülerinde bişe çıkmadı bi hafta önce boyun fitigi var denildi boynum dan çok sırtim ağrıyo tam kalbimin arkasi cevabınızi bekliyorum hocam saygilar

  • Süreklilik arzeden gezici ağrılar genelde kalp kaynaklı değildir. Tetkikler normal çıkmışsa başla sebepler aramak gerekir. fizik tedavi muayenesi faydalı olabilir.

 187. Hocam bende gogsumd hissettigim vurulardan sonra nabzima baktim tik tik tik ken nabiz yok…sonra biraktim tekrar buldum..yani nabzimi gum gum duyarken birden yavaslamasi hatta hissetmemem neden olur..en son sordugum soruya cvp gelmemisti insaallah buna gelir…cok tesrkkurler..

 188. Mrh hocam yaklasik bir yildir goysumde surekli agri var solkoluma vuryo agrilar bununla birlikte nefes darligi tahlil yaptirdim kas agrisi dediler kas agrilari bu kadar uzun surermi

  • Yorgunluk ve stres kaynaklı kas ağrıları uzun sürebilir. Dinlenme ve gevşeme terapileri faydalı olabilir.

 189. Hocam mrhaba daha önce yazmıştım size .kardiyoji uzmanına gittim e kg den sonra tolher testi uyguladı yirmi saatllik sonucunda ritim bozukluğu dedi ritmonorm başladı bir aylık üç ogün üç kutu .devamında duzelirse bırakırız duzelmezse rapora başlarz diye anladım ben ama annem daha farkli söylüyor annemde ilaç iyi gelirse bir ay sonra gel raporlu olarak başlayım dedi diyor.muamma da kaldım.sizce duzelirmi oyle birsey mi bu.ben epilepsi hastasıyım on dört yıldır ve üç ogün ilacım var ikinci bi ilaç hiç istemiyorum artık midem kaldırmıyor çok zarar görüyor.Bide sadece üç tane içmeme rağmen su an kalbimi hiç hissetmiyorum iyi biseydir umarım bu ilaç bi an tammaiyla durdurcak hissine kapıldım yani teşekkür ederim şimdiden

 190. Merhaba hocam kalbim agriyor sirtima ve koluma vuruyor.Bu rahatsizlikla kardiyoloji druna gorundum .Ekg cektirdim muayene oldum kan testi yapildi…kan sonuclarim temiz cikti dr kalp kapakciginda genisleme ( ya da gevseme de olabilir) dedi..bir ilac verdi ilac hap seklinde 50mg bunun yarisini kullanicaksin dedi 2 haftadir duzenli olarak kullaniyorum.Son 4 5 gundur kalp agrim devam.ediyorsirtima hafiften vuruyor.asiri olmucak derecede kalbim agrirken heyecan basiyor.sizce ne yapmaliyim dr muayene olmalimiyim yasim 23..

  • Göğüs ağrısının kalp kaynaklı olma ihtimali düşük görünüyor. Verilen ilaç çarpıntı azaltır ancak ağrıyı kesmeyecektir. Kontrol olmanızda fayda var.

 191. Hocam nişanlm bir kac defa hsataneye göğüs sıkışmasndan dolayı hastaneye gitti hastaneye gittiğinde her hangi bir sorun olmadığı söylendi iki üç ay öncede tekrar hastaneye gitti kalp grafginde de tahlillerindede bir sıkıntı olmadığı dile getirildi fakat nişanlımın şikayetleri hala devam etmekte kalp sıkışması çarpıntısının olduğunu dile getirmekte artık hastaneyede aynı yanıtları aldığından gitmek istemiyor ve çok endişeleniyorum onun için sizce sebebi nedir kalp rahatsızlığı olmadgi söyleniyor fakat aynı şikayetler devam etmekte

  • tekrarlayan muayenelerde sıkıntı yoksa farklı branşlara başvurmak lazım. Şikayetler stres ve panik kaynaklıda gelişiyor olabilir.

 192. Merhaba Hocam. Ben 25 yasinda 1.70 boy ve 90 kiloda kilolu bir erkegim. Sikayetim uyurken sag veya sola donerken birden gogus kafesim sanki iki ayri kemikmis gibi tam ortada iki kemik arasinda sanki biseyleri eziyor ve aci veriyor fazla kilodanmi , kalbimdenmi veya gogus kafesimdenmi kaynakli bilemiyorum. Anne ve babamin akrabalarinda sikca kalp krizi nedeniyle olumler olmakta bende korktum saglik sigortam olmadigi icin doktora gidemiyorum bende soru olarak yonelttim tesekkur ederim simdiden cevaplariniz icin

  • Özellikle yatarken olan göğüs ağrıları reflü kaynaklı olabilir. Akşam yemeklerini geç yememek ve dahiliye kontrolü faydalı olacaktır.

 193. hocam 30 yasindayim ve bir dugun stresi yasamaktayim .dukkanda panik atak olan iscim var surekli onu hastaneye getirmekten bende panik atak oldum kolum sirtim gogusum surekli agriyor 2 ayda 10 defa acile gidip ekg kan testi rotgen herseyler cekildi sorun yok diyorlar agrilar stres ve panik atakmidir yasam kalitem cok dustu

  • Ciddi bir panik atak süreci yaşamışsınız. Psikiyatrik destek almak faydalı olacaktır.

 194. sanki kalbimde titriyor gibi..o an nabzima bakiyorum ama hissetmiyorum..birkacdak sonra net hissediyorum ama duzensiz atiyor..atriyal erken vuru olabilirmi..nasil yakalsnir cok sik olmuyordu ama bundan sonrs bilemem..

 195. iyi geceler hocam..yine rahatsiz ediyorum ve sabriniza ve cvplariniza tesekkur ediyorum..vermis oldugunuz linkten izledim..ilk carpintiyla baslayan kalp maceram size daha once yazdiklarimla devam etti..iki uc haftadir uc dort kere uykuyya tam dalacakken yada uyanirken kalbimde sert bi vuru ve vucudun butununde disardan gorulmeyen 5 10saniye suren sallanti titreme oluyor..kalbim cok hizlimi diye nabzima bakiyorum..hic nabiz alamiyorum sonra yavas yavas geliyo bi zayif bikac guclu atim hama hiz yok..bu titreme nedir cok korktum sanki sert vurumdan sonra sallanma kalptenmi dedim ..ne onerirsiniz tekrar dr mu hemen gidemem..bisey soleyin lutfen..cok sagolun..

 196. Hocam merhaba.yaklaşık dört aydır kalbimin ritmi ni hissediyorum önceleri daha kısa sürüyordu şimdi yirmi saniyeyi geçiyor sonra duruyor ve bu sırada terleme oluyor gogsumun ortası yariliyor sanki cikcak gibi merdiven çıkarken fazla hızlı hareket edip dinlendikten sonra başlıyor.aşağıya eğilip zorlanacagim şekilde bir iş yapıyorsam oluyor. doktora gitmedim sigara içiyorum .cola nescafe ve türk kahvesi içtiğim günlerde dahada çoğalıyor günde bir tane içsem bile ne yapmalıyım

  • Sık çarpıntı şikayeti yaşayan kişilerin kola, çay, kahve ve sigaradan uzak durması gerekir. Öncelikle muayene olmanız faydalı olacaktır.
   Kalp ritim bozukluğu ile ilgili dün yapmış olduğumuz programı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=vjQaUJZhZUw

 197. Hocam kalbim sürekli aritmiye giriyordu ve bi anda sıkışıyordu. gecen sene kalp muayenesi oldum kulakcıklar arasında delik cıktı.yine zaman zaman aritmiye giriyor fakat bikaç gündür sürekli heyecanlanıyorum durduk yere evde otururken ve tüm gün geçmiyor kollarım bacaklarım tutmaz hale geliyor ellerim titriyor kalbim de hızlı hızlı aritmik bir şekilde atıyor kalple bir ilgisi var midir bu heyecanın sizce ne yapmalıyım?

  • şikayetler çarpıntı sonrası gelişen panik bozukluğu ile ilişkili gözleniyor. Hergün çarpıntı şikayeti yaşıyorsanız ritim holter tetkiki faydalı olur.

 198. Kolay hocam göğsünde inan tahtasının altında göğüs kafesinin tam altında ve kalbmin alt tarafında ağrı oluyor ara sıra ayrıca kalbim sanki yerinden cikacakmis gibi atıyor gogsumde attığı goruluyor bunlar sizce neden kaynaklaniyor olabilir EKG ve eko da stress eforda herhangi bir sıkıntı çıkmadı.

  • Kardiyolojik testlerin normal çıkması şikayetlerin kalp kaynaklı olamayacağını gösteriyor.En sık gezici göğüs ağrısı sebebi kas ağrılarıdır.

 199. Hocam cenemin yan kisminda olan agri bugun cook az ama alt cenemin tam oortasinin alt kismina agri girdi carsidaydim bebegimde kucagimda suanda yanma var acaba nedir biu agrilar korkuyorum…sol yancenedve tam alt cenemin orta altkisminda sizi ahri yanma gibi..hangi bolum dr onerirsiniz..yada baska kardiyolog mu…cok sagolun simdiden ..

 200. Hocam dr.gittm bugun kontrol icin hem soledim.sadece ekg cekildi..alt cenem hala sizi gi.i agriyo cok degil ama burdayim diyo..cevabiniz icin cok sagolun..a.e.o

 201. Merhaba hocam ben yıldır panik atak hastasiyim 18 yaşındayım kalbim son bir aydır ağrıyo hapımı içiyorum ama birde bademciklerim sisikmis doktor iltihap varsa kalbe vurur dedi daha çok ağrıyo o cümleden sonra kalp krizi olsa acaba birsey olurmuydu suana kadar ?

  • Bademcik iltihaplarında alınacak antyibiyotik tedavisi ile hastalığın yayılması engellenebilir.

 202. Merhabalar çocukluğumdan beri kansızlık ve demir eksikliği vardı tedavi ile düzelir sonra yine olyordu buna bağlı olarak çabuk yorulma ve çarpıntı problemim vardı.Şu an menopoz sürecindeyim kanım yükseldi fakat demir eksikliğim devam ediyor.Benim problemim Son dönemde şikayetlerim faxlalaştı merdiven ve yokuş hiç çıkamıyorum göğsümde baskı ve yanma oluyor ve sırtıma vuruyor kardiyolojiye gittim 6 gün önce eko ,kalp grafiği çekildi normal çıktı ama efor testinde tansiyonum 20/10a çıktı doktor damarsal bir Problem gözükmüyor dedi ama benim sıkıntım devam ediyor 4 yıldırtansiyon hastasıyım eksforge 160/5 kullanıyorum sorunum neden kaynaklanabilir selamlar teşekkürler. .

  • Sintigrafi testi yaptırmanız daha net sonuç verdirecektir. Tansiyon tedavisinin de yeniden değerlendirilmesi gerekir.

 203. Hocam sali gunu dr tekrar gitti size yazmis oldugum sorunlari soyledim concora devam etmemi soyledi..sol omuz sikismasi baxen sol kol agrisi anlattim…zaten iki dr var ozelde cok pahali hep gidemiyoruz…derdimizi tam anlatamadan nys…bir haftadir sol cenemde ve elmacik kemigimde sizi seklinde kendini hissettiren bir agri mevcuttu.cuma gunu gun boyu cok agrdi..sizi seklinde dis gibi degil..gozume kadar cikiyordu..agzimi acip kapamam etkilemiyordu..internete yazdim ve sirk cene agrisi ysyan iki bayanin gunlerce baska dr lara gittigi sonundaysa kalp kiriz gecirdigi yaziyodu..cok korktum..su iki gundur agri coj hafif ama sanki sol cenem yuzum uyusuk kasiniyo karincalaniyo gibi..ssla gunu kontrole gidince dr soyliycem amaonce size sormak istedim sizce bu agri nedir..zaten panik bi insanim ve bole cenemde bi agri yasamadim veduymadim…nys yine uzattim affiniza siginarak insaallah cvp atarsiniz….a.e.olun.

  • Tek başına çene ağrısının risk faktörü olmayan kişilerde kalp krizini göstermesi olağan değildir.

 204. Merabalar hocam otururken yer içerken kısaca her an olan nefes darligi ,derin nefes alma ihtiyacı kalple alakali olsa ekg eko efor da çıkar mı kesin olarak ve bu nefes darligi nin sebebi sizce ne olabilir

 205. Hocam 1 gün önce babamda sol kolunda ağrı ve terlemeyle babamı hastaneye getirdim hemen ameliyathane ve yoğun bakıma aslında anjiyo yapıldı 1 damar yüzde 99 tıkaliymis ve ameliyatta 1 kere kalbi durmuş suan 2 gün yogun bakımda gözetim altında ciddi bi problem var mıdır

  • Olay oldukça ciddi görünüyor. Tıkalı damar başarılı şekilde stentlenmiş ise toparlanma süreci hızlı olacaktır.

 206. Dedem 67yaşında dün kalp krizi geçirdi şuanda yoğun bakımda ciğerleri su toplamış zatürre var diyorlar kastamonudan istanbula sevk edecekler ama kalp krizi geçirmesinden korkuyorlar tekrar geçirme ihtimali var mı ? Sevk edilmesinde sakinca olur mu ? Lütfen yardımcı olun

  • Hastada solunum yetersizliği sözkonusu ise transfer mesafeside uzun olduğundan sorun yaşanabilir. Kalp krizi sonrası ikinci bir kriz geçirme riski mevcut olsada etkin bir tedavi ile bu risk azaltılabilir.

 207. Merhaba hocam ben 17 yaşındayım. Üzülünce ağlayınca aniden kalbim acımaya başlıyo ve sanki bişey kalbime bastırıyor gibi oluyor beni bilgilendirir misiniz lütfen, teşekkür ediyorum şimdiden.

 208. Meraba hocam yaşım 17 bir kaç gün ağır spor yaptım ısınmadan çarpıntı oldu ama 10 gündür geçmedi her gece yatarken kalbimin sesini duymaktan yatamıyorum daha önce 3kere doktora gitmistim bisey çıkmamıstı ama çok teditgin oluyorum sizce doktora tekrar gitsemmi yada kendiliğinden geçermi geçerse kaç güne gecer lutfen hocam yardım edin zor durumayım

  • Isınma hareketleri spordaki çarpıntı şikayetlerini azaltacaktır. Şikayetler devam ediyorsa holter tetkiki yaptırabilirsiniz.

 209. Hocam merhabalar. Yaklaşık 3 aydır oturduğumda kalbimde baskı oluşuyor arada ağrıyor da fakat her zaman olmuyor . Ve sırtımda da aynı şekilde biraz şişlik var hissediyorum psikolojik mi bilmiyorum ama nefes darlığı çekiyorum çok az bazende çok halsizim sizce bi kardiyoloji muayene gerekli midir 5 ay önce çarpıntıdan dahiliye çıktım kan aldılar detaylı incelendi birşey yok dendi. EKG çekildi birşey denmedi spor yap demişlerdi. ağrılarım şu 1 hafta biraz daha sık olmaya başladı.

  • Şikayetler ilk planda kalp kaynaklı görünmese bile tekrardan muayene faydalı olur.

 210. Merhaba hocam. 10 gün önce kalp krizi nedeniyle 52 yasındakı babamı kaybettik. Daha önce hiç bir şikayeti yoktu ve şeker hastası olduğu için 2 yıl öncede kalbine bakmışlardı hiçbirşey çıkmamıştı. vefatından 5 gun once bır dugune gıtmısler ve orda alkol almıs. 5 gun sonrada anı olum haberı geldı. ıckının kacak olmasında suphelenıyorum sızce boyle bır ıhtımal olabılrmı. kacak alkol ıcmısse kalp krızı gecırme suresı 5 gunu bulurmu

  • Aşırı alkol tüketimi kalp krizi riskini arttıracaktır. Ancak birebir alkol alımının 5 gün sonra sebep olacağı bir kalp krizi mantıklı görünmüyor.

  • Tilt testi sonucu ile sigara birebir bağlantılı değildir. Ancak sağlık için sigaradan uzak durmak her zaman faydalı olacaktır.

 211. Merhaba hocam. 5 gündür kalbimde baskı yanma biraz Ağrı oluyor ara sıra tabi, çok az baş Dönmesi oluyor. Ayağa kalktığım Zamn oluyor genelde bunlar ama oturduğum esnada olmuyor. EKG ve kan testi yaptırdım çıkmadı bişey.

  • Başdönmesi tansiyon düşüklüğüne bağlı gelişiyor olabilir. Tansiyon holter tetkiki faydalı olacaktır. Bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.

 212. Merabalar hocam27 yasindayim bundan 6 ay once carpintidan dolayi dktra gittim ritim bozuklugu var dediler devlet hastasinde kalbin delik dediler ozele gittim oyle bisey olmadigini kalbin ritminin duz atmasi gerekirken yamuk attigini soyledi holter takildim holter sonucu carpinti cikti bende onemsemedim bu siralar cok siklasti carpintim sabahlari kalkinca bayilacak gibi oluyorum kalbim yerinden cikcak gibi oluyo hemen yoruluyorum cocuklarima yemek yedirirken 10 kasiktan sonra kalkmiyor daha kolum sol gogsume batmalar oluyor gun icersinde bi zaman sonra sirtimda igneli batmalar ve yanma oluyo sol tarafta uzun zamandir ellerimde bitmeyen bi titreme var bariz cok belli olan titremeler yardimci olursaniz cok sevinirim bide kalp ritminin yamuk atmasini anlayamadim risklimi iyi gunler

 213. Merabalar hocam yaşım 27 bundan yaklaşık 6 ay önce carpintidan dolayı doktora gittim ritm bozuklugu var dediler holter takıldım çarpıntı çıktı kalbimin ritmi düz atması verirken yamuk atıyor dedi onemsemedim su an sol göğsüme agrilar girio sirtim agrio ellerimde yaklasik 10 senedir bitmeyen titreme var carpintilarim siklasti ozellikle sabahları uyanınca oluyor çocuğuma yemek yedirirken bile 10 kasiktan sonra sol kolum kalkmıyor daha yardımcı olursanız sevinirim ritmin yamuk atmasını anlayamadım iyi aksamlar

  • Ritim bozukluğu ile ağrı atakları ilişkili gözükmüyor. Genel bir dahiliye muayenesi faydalı olabilir.

 214. Hocam 22 yasindayim simdiye kadar bi sorunum yoktu ama 2 haftadr kalbimde bi agri var agir bisey kaldirdigimda yada biseye cok üzülüp güldügumde daha cok artiyor batma gibi agrilar giriyor sol kolum genellikle uyusuk parmaklarimdaki karıncalanmalar da gitmiyor sızı girmedigi zamanlarda bi ağırlık var kalbimde bunun sebebi nedir yardımcı olur musunuz Teşekkürler simdiden

  • Şikayetlerniz daha çok stres kaynaklı gezici kas ağrılarına benziyor. Muayene olmanız faydalı olacaktır.

  • Hareketle değişen yüzeyel göğüs ağrıları genelde kas kaynaklı olup, 3-5 günlük ağrı kesici tedavi yeterli olacaktır.

 215. 12 yaşındayım iki gündür göğsümden bir ağrı hissediyorum, sol koluma doğru yayılıyor sonra kolumda uyuşma oluyor. ilk gün yaklaşık olarak yarım saat sürdü bugün ise 15 dakika gibi sürdü. Ne olabilir ?

  • Yaş dönemi olarak şikayetlerin kalp kaynaklı olma ihtimali oldukça düşük. Ama yinede muayene olmakta fayda vardır.

 216. Merabalar hocam . Heyecan anında panik anında vs hemen nefesim kesiliyo gibi oluyo zor nefes alıyo gibi oluyorum göğsümde de yeri belli olmayan agrilar oluyo saniyelik doktora gittim bikaç ay önce ancak herhangi bir sorun cikmadi sizce bu ağrıların sebebi ne olabilir gogus hastaliklarina da muayene oldum

  • Daha çok gezici kas ağrıları tarif ediyorsunuz. Şiddetli tekrarlayan daha uzun süreli ağrılarda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 217. 55yasinda anneme supraventrikuler tasikardi teşhisi konuldu.
  Kapakcıklarda sıkıntı var.
  Stres oldugunda ve yoruldugunda gece tasikardi başlıyor.
  Baygınlık, daralma, sol göğüste ağrı oluyor.
  Ve çok sıklıkta oluyor neredeyse gün aşırı.
  Ne yapmalıyız, kalp krizine sebep olur mu? Ne onerirsiniz?

 218. Hocam, 55yasinda anneme supraventrikuler tasikardi teşhisi konuldu.
  Kapakcıklarda sıkıntı var.
  Stres oldugunda ve yoruldugunda gece tasikardi başlıyor.
  Baygınlık, daralma, sol göğüste ağrı oluyor.
  Ve çok sıklıkta oluyor neredeyse gün aşırı.
  Ne yapmalıyız, kalp krizine sebep olur mu? Ne onerirsiniz?

  • Supraventriküler taşikardi kalp krizini tetikleyebilir. İlaca cevap vermeyen tekrarlayan taşikardi durumunda anjiyografik yakma yöntemi olan ablasyon etkin bir tedavi şeklidir.

 219. Hocam ıyı çalışmalar ben panık atak ve obf hastasıyım her şeyı çok asırı takıyorum ıkı gun once panık atak geçırdım ve sonra halsızlık fılan oldu ve ıkı gundur gogsumun solunda agrı oluyor daha oncelerı defalarca eko efor ve ekg kan tetkıklerı yaptırdım hıç bırınde bır şey çıkmadı sadece kalp kasında kalınlaşma oldugu soylendi (%11) spor yapıyor musun dedı doktor bey bende evet evde dumbellar ıle çalışıyorum dedı ondan dolayı olmuş dedı fazla agırlık kaldırma kardıyo fılan yap dedı bende agırlık kaldırmayı spor yapmayı bıraktım artık spor yapmıyorum ama bu gogsumdekı agrıların ve halsızlıgın nedenını ogrenmek ıstıyorum neden olabılır bunlar hocam yardımcı olursanız çok sevınırım kalp krızı geçırme ıhtımalım var mı spor yapmaya tekrar baslıyayım mı ? Şimdiden teşekkürler kolay gelsın..

  • Testler normal saptanmışsa rahatlıkla spora geri dönebilirsiniz. Ağrıların en sık sebebi kas ağrılarıdır.

 220. Hocam merhaba benim esim bundan birbucuk sene once mediastinal non hodking lenfoma gecirdi tumor iki cigerin arasinda oldukca buyuktu kalp famarina baski yaptigi icin boynuna kadar oldukca uzun plastik stent takildi 8 kemoterapi 15 radyoterapi gordu cok sukur hastaligi atlatti benim sorum arasira ozellikle stres yaptiktan sonra stentin gectigi yerlerde kasilma agri tarzi biseyler oluyor oda esimi rahatsiz ediyor ama stresi gecince agri gidiyor surekli degilde arasira oluyor o esnada bogazinda gerilme oluyor ayni zamanda kahveyide cok iciyor hergun kan inceltici kullaniyor bu agrilar normalmi hocam sizce nedeni nedir

  • Ağrıların stente bağlı olma ihtimali düşük görünüyor. Mevcut tedavi ile takip yeterli olacaktır.

 221. İyi gunler benim daha onceden göğsümde ağri ve baski hissi vardi bunun icin rontgen cektirdm ve kan tsti yplmsti temiz ckmsti ama agrim devam ediyordu yine gittigimde de birsey olmdgni soylemslerdi bende panikatak ve reflü var bunun sebebi olblcgni soylediler bu aralar göğüs ağrim gecti fakat sirtim cok agriyor kollrm uyusuyor ekg temiz ckti ama yinede korkuyorum yine doktora gozukeblrmym sizce?yasim 17

  • Kapak çökmeleri geçici olabilir. Panik yapmanın gereği yoktur. 3 yıl sonrası kontrol yeterli olacaktır.

 222. İyi gunler benim daha onceden göğsümde ağri ve baski hissi vardi bunun icin rontgen cektirdm ve kan tsti yplmsti temiz ckmsti ama agrim devam ediyordu yine gittigimde de birsey olmdgni soylemslerdi bende panikatak ve reflü var bunun sebebi olblcgni soylediler bu aralar göğüs ağrim gecti fakat sirtim cok agriyor kollrm uyusuyor ekg temiz ckti ama yinede korkuyorum yine doktora gozukeblrmym sizce?

  • Şikayetlerde artış varsa tekrar muayene faydalı olacaktır, reflu mevcut şikayetlere sebep olabilir.

 223. Hocam bilmiyorum cvp yaxarmisiniz ama.daha once yazmis oldugum sorularima bide bu eklendi…sanki midemin ustune bi agirlik oluyo sol omuz sikismasiyla ..yani sol omuzum sikisma seklinde agiriyor ve sanki o sirada mide mi ustumu oralardada bi agirlik hissi oluyo…bu omuz sikismasi boyundan olurmu..korkuyorumda…tesekkurler yas 36 bayanim..17aylik kizim var ve hep sol tarafta tasiyorum bu etkilermi…bide her daim olmuyor 10gundur gunde bir yada iki kez…ayrica gecen gun tv izlerken bayanin kekeler gibi konusmasindan birden icime fenalik hissi geldi sanki ben yasiyormusum gibi …olucem gibi yuzumu falan yikadim bi panik esimde korktu…yani oda cok sicakti odami etkiledi bilmiyorum…tesekkurler…

 224. Hocam merhabalar oncelikle.Benim sikayetim kalp carpintisi ve asiri halsizlik hic taakatim yok.Cabuk yorulmaktayim.Bazi seylere alerjim var alerji testi yaptiricam tukettigim besinlerden olabilir diye dusunuyorum.Son zamanlarda da stres ile yasiyorum yasim 25.Kalp olunca insan endiseleniyor takdir edersinizki ne onerirsiniz?

  • Stres, yorgunluk çarpıntıya yol açabilir. Öncelikle genel bir dahiliye muayenesi faydalı olacaktır.

 225. Hocam meraba 60 yaşındayım kalp damarım değişti 2.5sene önce damar sol kolumdan alındı.ameliyattan sonra damar alınan yerde hafif zaman zaman ağrı oluyor neden olabilir şimdiden teşekkürler

  • Damar grefti alınan yerlerde özellikle erken dönemde ağrı ve uyuşukluklar izlenebilir. Geç dönemde olan ağrıları genel kas ağrıları olarak değerlendirmek daha mantıklıdır.

 226. Hocam merhaba 20 yaşındayım bazen kalbimde ağrı hissediyorum sol omuzdan ağrı geliyordu doktora gittim ekg çekildim 5 ay önce ama birşey çıkmadı kalpten kas ağrısıdır dedi. Bu aralar da sol kolum uyusuyor panik atak yapıyorum ama 2 3 hafta önce ekg çekildim iş amaçlı bir sıkıntı yine çıkmadı sizce durum nedir? Doktora gitmelimiyim?

 227. Hocam merhaba, yaşım 21, sinüs taşikardim var. Nabzım 120 civarı, ara sıra sıkıntılı yorgun hissediyorum kendimi. Bir kaç ay önce doktora bu şikayetle gittiğimde sinüs taşikardiyi öğrendim fakat kan testim eko değerlerim normal çıktı. Ama yine ara sıra kendimi kalp kaynaklı sıkıntılı hissediyorum, nabız atışlarımı boynumdan görebiliyorum. Kalp krizi riskim var mıdır? Bir de ben kendimi kötü hissettiğim zaman beloc 25 mg kullanıyorum ama düzenli değil, ilaç kullanmalı mıyım, tekrar doktora gitmeli miyim?

  • Uygunsuz sinüs taşikardisi için en iyi tedavi düzenli egzersizdir. Başlangıç olarak düzenli ilaç kullanımı şikayetlerinizi azaltacaktır.

 228. Merhaba ben 19 yaşındayım.Demir eksikliginden kaynaklanan kansizligim var.Demir hapı kullanıyorum. Ara sıra göğüsümde ağrı ve çarpıntı oluşuyordu.Kardiyoloji uzmanina gittigimde EKG ve ultrasonda kontrolüm yapıldı.Kalp kapakciginda kacak oldugu fakat cok büyük sorun teskil etmedigi ve agrilarin kansizliktan da kaynaklanabilecegi soylendi. 1-2 aydır ağrı olmuyordu.Son birkaç gündür ara ara koluma da vuran göğüs ağrısı ve çarpıntı oluyor..Sizce sorun ne olabilir?Tekrar doktora gitmeli miyim?

  • Sorunların altından ciddi bir kalp hastalığı çıkmamış. Kapak kaçağı için takip yeterli olacaktır.

 229. Tesekkür ederim hocam babam seker bobrek hastasiydi bacagi kesildigi icin kalp damarina pihti atmistir dediler boyle birsey olabilirmi kurtarilamazmiydi narkozunda tehlikesi varmi cok uzgunuz hacam bilgilendirirseniz sevinirim

 230. babamın ayağını kestiler hastenede yatırken 1 hafta sonra kalp kirizi geçirdi dediler vefat etti ayak kesilmesi kalp kirizi yaparmı bilgi verirmisin

  • Vücut üzerindeki ek hastalık gibi yük ve stres oluşturan durumlar kalp krizini tetikleyebilir.

 231. Gogus ortasina anlik cizz seklinde bi aci girdi..cok korktum..dort gundur sirt agrisi sol yanda ve sol gogus altinda anlik bicak batmasi gibi agrilar oluyo..sirt agrim dortgundur cok fazla kipirdamazsam cok degil elektrik carpmasi gibi dwgisik bi agri..gogusumdede oluyordu..bu yuzden olmus olabilirmi bi aci yani cok panik yaptim ..cok tesekkurler..yani uyuyacakken bile ustumde agiik var gibi oluyor…

  • Testler normal çıktıysa düzenli egzersiz nefes darlığınızı azaltacaktır.

 232. Merhaba ben franssda yaşıyorum. Hocam ben yaklasik 4 senedir sirt ve göğüs agrisi çekiyorum agrilarim daha çok sol tarafta hissediyorum ama son günlerde sağ taraftada hissetmeye başladım. 4 senedir hiç hayattan zevk almıyorum agrilarim yüzünden burda doktora gittim stres diyorlar fazla ilgilenmiyor. Boyun düzlesmesi var dendi. Kalp rahatsızlığı 4 sene surebilirmi 35 yaşındayım agrilarim genelde igne batması ve saplanti şeklinde bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler.

  • Şikayetleriniz ilk planda kalp kaynaklı görünmüyor. Depresyon kaynaklı müzmin kas ağrıları oluşmuş olabilir. Geçmiş olsun.

 233. 2 gündür göğsümde sıkıntı tarzı garip bir daralma var anlık gelip gidiyor tetkikleri yakın zamanda yaptırdım ancak sorun yok. Sıkıntı ter basıyor ve korkutuyor sebebi nedir sizce

 234. Merhaba .
  Aksam otururken birden kalbime agri girdi nefes alirken adeta bicak saplaniyor gibi oluyordu daha sonra bu agri 2-3 saat surdu uyumusm uyandim bakdim nefes alinca agri yok fakat gogsumun meme ucunda oarada sizlanma gibi bi agri var yaklasik 24 saatrli boyle Erkegim yas 19 sigara kullaniyorum

  • Ağrı ilk planda kas ağrısı gibi görünüyor. Ağrının tekrarında muayene faydalı olur.

 235. aşırı derece de nefes darlığım var göğüs hastalıklarına gittim solunum testi vs herhangi bir şey cıkmadı ancak yatarken dışardayken farketmiyo her an nefesim daralıyor kardıyolojiye gittim orda da ekg ve eko çekildi ve herhangi bir sıkıntı yok dedi 2 ay once de efor testi yapılmıştı . ancak bir türlü geçmiyor sizce sebebi ne olabilir ? tesekkürler

  • Kalp ile ilgili gereken tetkikler yapılmış. Göğüs hastalıklarına takip yerinde olacaktır.

 236. 52 yaşındayım ve masa başı çalışıyorum.Bel fıtığım ve boyun düzleşmem var.Yaklaşık 2,5 -3 aydır tüm kemiklerim ağrıyor.Bu ağrılar belimde sırtımda ve boynumdan ön tarafa üst göğüs bölgesine kadar geliyor. özellikle sabahları… ör sabaha karşı 5 gibi uyandığımda ilginçtir ki bu ağrılar yok ama 8:30 kalktığımda arka omuz ve boyun bölgemde ve başımı öne arkaya attığımda üst göğüs bölgemde sanki oradaki kemikler kırılmış batıyormuş gibi ağrılar sağ kolumun dirsek iç ve dış kısmında basınca ağrı ayak baş parmağımda yürürken ağrı…Ama bunlar sadece sabahları yataktan kalkınca oluyor. Ben internet üzerinden spondilit ile ilgili birkaç boyun hareketi yakaladım 3 gündür onları yapıyorum ve 1 saat sonra ağrılar geçiyor.vücudumu sağa sola çevirsem kolarımdan boynumdan sırtımdan takır takır sesler geliyor hani vücudum tıkır tıkır derler ya aynen öyleyim Ancak öne eğik uzun süre oturursam veya bilgisayarda çok yazı yazarsam nadiren de olsa göğüs kemiğinde bir tutulma oluyor ve bir iki hareket ettiğimde çıtlamayla rahatlıyor. Zaten saçım omuzuma değse kürek kemiğimde tutulma oluyor şimdi olduğu gibi noktalar var mesela bastığımda canımı yakan devlet hastanesinde ortopediste gittim bana fibromiyalji dedi ama her sabah bu durum olur mu? internetten myelom gibi hastalıklar görüyorum moralim bozuluyor kan tahlillerim normal ama çok az kalsiyum fazlalığı var bir ara çok az da olsa kreatin ve ürik asit yükselmişti.İç hastalıkları doktorum önemsiz dedi.Magnezyum alıyorum. İdrar yollarımda enfeksiyonum var tedavi oluyorum.Hepsini yazdım kusura bakmayın tam bilgi almak için.teşekkür ederim

  • sıkıntılar fibromiyalji gibi görünüyor. Doktorunuzun önerilerini uygulamaya devam edin.

  • tansiyon düşüklüğü gelişiyor olabilir. muayene olmanız faydalı olacaktır.

 237. Hocam buraz once kalpe hissettigim vuruyla gogsumden boynuma kadar yanma oldu..cok korktum..yani bu yazdiklarimin arka arkaya olmasi kalptenmi..ne olur cvp yazin pank ataktan bnlar hissedilirmi..inanin hep aklim kalbimde korkularda..

 238. Hocam bu sabah uykumdan sanki bi el kalbimi sikiyomus gibi sanki kalbim ust uste ara vermeden atti ama zorlandi gibi hisdedip uyandim..yani uyurken yasadim bunu ve cok korktum..daha oncede soylemistim uykumda gogsumde baski hissedip uyandigimi ve bunlarin hepsi sirt ustu yatar pozisyonda oluyor..ne yapmam gerek suan dr da gidemiyorum durumlardan insaallah en kisa zamanda gidecegim ama bu sikistirma gibi seyden korktum kendimi kotu hissettim..biraz uzandim..gun boyu olmadi ole bisey sukur ama hep hissettigim iki gogus ortdaki agri vardi..gun boyu var bu agri gibi his..cvplarsaniz sevinirim tesekkurle simdiden .

 239. hocam merhaba
  yaklaşık iki yıl önce durduk yere sol göğsümde yanma ve ağrı oldu.tabi ben kalp krizi diye çok korttum ve panikledim.o gece yi hastanede geçirdim.ertesi gün tahliller temiz piskolojik dendi.ancak ogün sonra 2 günde bir hastane 9 tane kardiyoloji doktoruna gittim.piskiyatri öylesine ama hiçbir söz muayene ve ilaç kalpkrizi kelimesini unutturmuyor bana.şuandada göğsümde baskı ağrı var ne yapmalıyım.

  • Ciddi bir panik bozukluk oluşmuş. Psikiatriye devam edilmesi faydalı olacaktır

 240. Hocam böbrek üstü bezlerime bakıldı ama daha öncesinde bişey çıkmadı dediler.Bilmiyorum bana ne olduğunu ama nefes almakta çok zorlanıyorum ve konuşamıyorum tansiyonum yükselince.Göz damarlarım çatlıyor kanama yapıyor.bu iyi bişey dediler ama çözüm yok madem yükselecek neden ilaç kullanıyorum.Çok ümitsizim

 241. Hocam henuz dr gidemedim..carpintidan beri saga yatiyorum demistim..iki gece yatarken birgunde gunduz bebegimi uyuttum yanina uzandim ozaman sanki kalbim iki gogsum arasinda eziliyo sikisiyo gibi oldu nefes alamadim bogulma hissi oldu hemen firladim..gecti.sirt ustu yattim..sonra netten baktim angina agrisi cikti korktum..zaten uc aydir hep nette arastiriyorum..vesvesede var..bu olaydan oncede bebegimle ilgili arastiriyordum hep..dr hemen gidemiycem cvp yazarsaniz sevinirim..panik atak bunlara sebep olurmu resmen sikisti gibi yoksa kalp mi..cok ozur dileyerek tesekkur ederim..

 242. merhaba ben 30 yaşındayım.Yüksek tansiyon hastasıyım.tansiyonum 260/220 ye kadar çıkıyor.Ve pazartesi tekrar bunu yaşadım ve burun kanamsıyla birlikte yere yığıldım.Ambulansla hastaneye kaldırıldım.Ck-Mb 3.09 çıktı.Acilde ki doktor beni bırakmadı.Bu değer yüksek bir değer dedi.Müşaade altında kalıp çıktım.Sonra kardiyoloji uzmanına gittim Söylediği bu sonuç çok önemli değil tansiyon yükselmesinin sebebini araştırın dedi.Nefroloji ve endokrin bölümüne gidin dedi.Fakat daha öncesinde kalbim ataklar geçiriyordu.ve ciddi ağrılar olup bayılmalarım oluyor.Sizce ne yapmalıyım.Tansiyon ilacı kullanıyorum.Beloc 100 lük corvelsil 60 lık ve adalat 10 luk ama yinede çok yükseliyor.Teşekkür ederim.

  • Yüksek tansiyona yönelik böbrek damarları, böbrek üstü bezleri hastalığı araştırılmalıdır.

 243. merhaba ben 33 yaşındayım.Yüksek tansiyon hastasıyım.tansiyonum 260/220 ye kadar çıkıyor.Ve pazartesi tekrar bunu yaşadım ve burun kanamsıyla birlikte yere yığıldım.Ambulansla hastaneye kaldırıldım.Ck-Mb 3.09 çıktı.Acilde ki doktor beni bırakmadı.Bu değer yüksek bir değer dedi.Müşaade altında kalıp çıktım.Sonra kardiyoloji uzmanına gittim Söylediği bu sonuç çok önemli değil tansiyon yükselmesinin sebebini araştırın dedi.Nefroloji ve endokrin bölümüne gidin dedi.Fakat daha öncesinde kalbim ataklar geçiriyordu.ve ciddi ağrılar olup bayılmalarım oluyor.Sizce ne yapmalıyım.Tansiyon ilacı kullanıyorum.Beloc 100 lük corvelsil 60 lık ve adalat 10 luk ama yinede çok yükseliyor.Teşekkür ederim.

 244. Tesekkur ederim hocam…carpintidan beri hep saga yatiyorum yada sirt ustu ama bu iki gundur sangogsum sikisiyo bogazimda bi yumru..sirt ustu yatiyorum..bazen tam uykuya dalacagim zaman sanki nefes alamiyor gibi olup uyaniyorum..yada gogsumde degiik hislerle uyaniyorum..bebegimi gogus ustume koyamiyorun kalbim sikisiyo gibi oluyor..panik atak bunlara sebep olurmu yoksa kardiyolojikmi ..?tesekkurler..

 245. Tesekkur ederim hocam…bu iki gogsumun ortasindaki agri gun boyu elim orda..netten arastirdikca iyice korkuyorum…kalptenmi diye..arka arkaya gogsumde ve boynumda vurumlar var..o anda nabzimi bilegimden takip ediyorum atis arasinda bosluk hissetmiyorum..ama tik tik tik ken tiktiktik seklinde atiyor..ve nabzimi hissederken birden azaliyo tekrar hissediyorum bunlar neden ritim bozuklugumu..cunku ekstre atimlarda bosluk ve hizli atim oluyormus ..herkeste farklimi olur benim hissettigim bu vurlar ekstra atimmi..bazen cok oluyo nefesim yetmiyo saniyorum duzeliyo..korkumda cabasi..ilk baslarda en kucuk eforda yoruluyodum sanki simdi o gecti gibi..egilp islenirken sanki bogaxima bisey yigiliyo kalbim sallaniyo gibi oluyor…dinlenme hissidoyorum..ve carpinti yasadigimdan beri gunduzleri gecmeyen kuru bi oksuruk var..bebegim sag gogsumu emiyor sadece ve yatis ppzisyonundan dolayi sola yatip saggogsumu verdim hep aylarca..acaba kalbime baskimi yaptim..mesela bebegimi gogus ustume koyamiyorum kalbim sikisirmi diye korkuyorum..iki kere uykumda gogus ustumde agirlik hissiyle uyandim..sirt ustu yatiyoyormusum ve korkudan uyuyamadim..uzun oldu ozur dilrim..yeniden dr gitmelimiyim tesekkur ederim..

 246. Ayrica dun aksam sol omuz ve kola yayilan agri oldu sixi gibi..gerci boyun alt bolgemde yillardir agri var ondanmi blmiyorum ama cok korkuyorum..onerinizi bekliyorum cok sag olun…

 247. Hocam merhaba ben 26 yaşındayım son 2 gündüz sol gogusumun altında beli bir noktada ağrı oluya ben panik atak hastasiyim herşeyi kafaya takiyorum bu arada sigara kullanıyorum kalp kırmızı geçirmekten çok korkuyorum biran önce cevap yazarsanız sevinirim

  • noktasal geçici ağrıların kalp kaynaklı olma ihtimali çok düşüktür. geçmiş olsun.

 248. İyi guler hocam..bundan 3ay kadar once hizli ve siddetli kalp carpintisi sebebi ile acile gittim.panik atak dendi.kardiyolojiye gittim eko yapti oda panik atak dedi..fakat iki uc gun sonra gogsumde agri cabuk yorulma kalbim bogazimda atiyor gibi sikayetlerler baska kardiyoloji uzmanina gittim..oda ekoda bakti kan tahlilleri guati kan yaglari seker akciger filmi temiz..ritim bozuklugu var dedi concor vrdi..ama sikayetler devam etti .ilac bitince gittim ritim holter takildi..ama ogun hic sikayetim olmadi gogus agrisi disinda uc ek atim cikti..ben gogsumde ve boynumda vurular hissediyorum.bazen nefesim yetmiyor sanki..gogus ortamda bazen agri bazen yanma gibi gun boyu hisler yasiyorum.iki kerede uyurken sirt ustu sanki gogsume agirlik oturmus gibi hissedip korkuyorum..bebegim var..35 yasinda bayanim..on iki yil kadar oncede bas donmesiyle ilgili sikintilar yasadim..halen arA ara oluyor..pank ve takintiliyim..bes yildirda uzuntulu olaylar ysadim.halome hamd olsun yine..gercekten panik atak mi ?kucuk bi yerde yasiyorum..ne yapmam lazim..simdiden cok tesemkur ederim Allah razi olsun sizden..

 249. Hocam merhaba ben 33 yaşındayım göğsümde sırtında ve kolunda fazla uzun sürmeyen kesik kesik ağrılar oluyor yapılan kardiyoloji tetkikleri temiz sadece nabız 100civarında çikti.ve çarpıntım ara ara oluyor.hocam bide boynunu çevirdiğimde kütür sesler geliyor boyundan olabilirim.

  • Ağrılar kas kaynaklı görünüyor. Çarpıntı atakları için ritim holter tetkiki yapılabilir.

 250. Hocam kolumda agri basliyor ve sirtima yogun bir agri yayiliyor ara ara oluyo sıklıkla olmaya basladi acile gittim ekg cekti bisiy yok dedi eve geldim bir kac saat sonra yine basladi yine bisiy yok diycekler die cekiniyorum gitmiyorum .bende dogustan sizinti var kapakta bide kutup uclarinda bozulma baslamis demisti doktorum tain oldu gitti. Bende gitmedim bi daha ama bu agri asiri bi sevinc aninda baslamisti hala ne oldugunu bulamadim bide bisiy yok dediklerinde yalanci gibi hissediyor insan agri olsada gitmeye cekiniyorum.simdiden tesekkur ediyorum.yardiminiz icin..

  • Muayene normal çıkmışsa panik yapmaya gerek olmayacaktır. Ağrı kesici tedavi faydalı olabilir.

 251. Hocam ben bundan bes yil once kalp krizi gecirdigimi dusunup hastaneye gittim ritim holter takildi ekg cekildi sonuc temiz cikti. Iki yil once yine ayni sikayetle acile gittim iki uc kez ekg çekildi yine temiz cikti. Panik bozukluk olabilecegini dusunduk ama sonra gecti sikayetlerim iki yildir iyiydim. Fakat bundan dort ay once apandist ameliyati oldhm ordada ekg temiz cikti ama bugun nefes darligi cektim sanki gogusumde hafid baski ve bisey oturmus givi hissettim bayilacak gibi oldum acaba gercekten kalp mi diye dusundum. Son iki aydir arada sirada kalbimkn ritimleri ara ara bozuluyodu nefes alamayop bayilacak gibi oldum iki kere sanki duracak gibi olmustu kalbim. Stresli zamanlarimda oldu bunlar ama bugunku durum hiçbişey yokken meydana geldi otururken oldu. Gizli kalp falan olabilir mi? Daha 23 yasindayim korkmaya basladim

  • Şikayetlerin altından ciddi kalp hastalığı çıkma ihtimali düşük görünüyor. Ritim holter yaptırmanız faydalı olur.

 252. Hocam merhabalar. Ben 29 yaşındayım. 10 gün önce dedemi kaybettim ve o günden beri uyumuyorum, gece olsun istemiyorum, bir hafta boyunca kalp krizi şikayetiyle acile gittim. Sol göğsüm ağrıyor, sağ tarafımda da oluyor. İki gündür göğsümün ortasında yanma gibi bişey hissediyorum. Nefes tam alamıyorum sanki, daralıyorum. Sırtımda da oluyor ağrılar. 4-5 kez EKG çekildi, kan testi yapıldı, akciğer filmi çekildi, beyin mr ı çekildi. Nöroloji, kardiyoloji, dahiliye ye de göründüm bir sorun olmadığını söylediler. En sonunda psikiyatrist yönlendirdiler. Prozac ve trankobuskos diye bir ilaç kullanıyorum ama şikayetler devam ediyor sanki. Göğsümün kalbimin ağrıları oluyor. Ne yapabilirim şaşırdım kaldım,, sürekli yatıyorum, iyi hissedip ayağa kalkamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyileşmek istiyorum :=(

  • Şikayetler panik atak ve yorgunluk kaynaklı görünüyor. Psikiyatri kontrol ve istirahat faydalı olacaktır.

 253. Selam hocam.39 yasindayim.yaklasik 95 kiloyum.bu gün kan tahlili mi yaptırdım. CK-CK-MB değeri 32 cikti.cikti.doktor arkadasa gösterdim. EKG mi çektim,tekrar gösterdim daha önce kalp krizi geçirmişsin dedi. (2 yıl önce hali sahada çok yoruldum.kendimi dışarı attım 15-20 dakika teprenemedim .Aşırı bi karın sancısı oldu..) yarin kardiyologa gidecem.şimdi ne yapmam lazım. Teşekkür ettim

  • CK değerleri kriz için çok spesifik değildir. Kardiyoloji muayenesi sırasında yapılacak tetkikler ile kalbinizin durumu net olarak açığa çıkacaktır.

 254. 1 ay önce kalp krizi geçirdim ve anjiyo yapıldı damar yüzde yüz l damak tıkalı çıktı. Anjiyodan hemen sonra ritim bozukluğu basladı doktora tekrar gittim ilaç verdi kullanıyorum fakat halen çarpıntı var. Bahsetmedim ben 46 yaşında bir bayanın. Çarpıntı ıcın ne yapabilirim. Çok teşekkür ederim

  • Çarpıntı şikayetine yönelik ritim holter ile değerlendirme faydalı olacaktır.

 255. Nefes alrken yetmiyorms gibi derin alma hissi oluyo ve buda sol gogsumun arka ksmnda kemiklerimin batarvasna agrmasna sebeb oluyo ve rahat nefes alp veremiyor onun esnemeyle denedgmde yine rahatlayamiyor ve sirekli gegirerek kulunclarm kalkyor ekg ve göğüs filmi cektrdm idrar kan tahlili oldu ancak temiz ckt bu durumun sebebi ne olabilir

  • Sonuçlar normal çıktıysa ilk planda kulunç benzeri kas ağrıları düşünülmelidir. geçmiş olsun.

  • Panik atak ve depresyon altındaki kişilerde kalp hastalığı gelişme riski daha fazladır.

 256. Sayın hocam,daha önceden de yazmıştım size abim bypass olalı 2 ay oldu, ancak 3 kat merdiven çıktıktan sonra ve 100 metre eğimli yolun sonunda göğüste baskı,sıkışmaları devam ediyor,5 dakika dinlenince geçiyor.Aynı ameliyattan önceki durum var.LMCA distalinde %89 darlık vardı, sağ ve sol LİMA ve RİMA lar kullanıldı LAD ve CX arterlere anastomoz edildi.2 ay olmasına rağmen neden hala aynı şikayetler oluyor,acaba LİMA ve RİMA nın akımı yok mu tıkandımı,yoksa anastomoz yerinde darlık mı oluşmuştur?Bir literatürde okudum, LAD ile İMA kan akımı yarşıyormuş ve LAD den kan geçişi olunca İMA tıkanıyormuş diye.
  Hocam sizce bu durum kas ağrısına benziyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla !

  • Hem rima hemde lima kullanılan hastalarda operasyon sonrası göğüs ağrıları sık izlenir. Özellikle altıncı aydan sonra şikayetler azalacaktır.geçmiş olsun

 257. Merhaba hocam anneannem 1 bucuk yil once baypass olmustu.doktorlarin sigara birakmasini soylemesine ragmen gunde 1 aket icmeye devam ediyo.kontrollerde siknti yok denildi ama surekli gogsumun alti agriyo nefes alamiyorm gibi sikayetleri var bu neden kaynakli olabilir

  • Sigaraya devam etme bypass damarlarının erken dönemde tekrar tıkanması ile ilişkilidir. Kontrol faydalı olacaktır.

 258. İyi günler benim 2 sene önce carpintilarim felan olmustu kardiyoloji’ye gittim eko ekg bide ultrason gibi biseyle bakti doktor maşallah sapa saglam dedi sen git psikiyatriye dedi. Gittim panik atak teshisi koydu ilac tedavisi felan gittikce iyilestim sonra ben bıraktım artik ilaci tedaviyi simdi 1 aydir yine basladi panik atak felan ara ara kriz geliyor yine kalbimde sorun basladi mesela az ağır bi torbayi alip ileri koysam kalbim biraz hizlaniyor böyle elle kontrol ediyorum sonra koşarken kendimi kasiyorum sıkıyorum kosarken sanki kalbim yetmiyor ondan vücudum sıkışıyor diye düşünüyorum acaba panik atak yüzünden mi böyle yoksa bi hastalik belirtisi mi kalbimin böyle olduğunu 1 hafta önce fark ettim şimdi tekrardan kardiyolaji gitmek istemiyorum belki psikolijik diye sorumu yanitlarsaniz teşekkür ederim

  • Şikayetler panki atak ile uyumlu görünüyor. Tekrardan muayene faydalı olacaktır.

 259. Selamlar arkadaşlar 1993 doğumluyum(22) yakın geçmiş hafıza kaybı çarpıntı göüğs ağrısı daralma gibi sorunlar yaşıyorum hatta sürekli olarak basıma gelen bir şeyde şudur nefesimi derin aldıgığım zaman sol göğüs kafesimin sol tarafına şiddetli ağrılar saplanıyor çoğu zaman derin nefes almam gerektiğinde tedirgin oluyorum. Sağ göğüs kafesimin kemikleri çok sert bi esneme olmuyor fakat sol göğüs kafesimde kemikler var bariz hem görünüyor hem hissedilebiliyor ama sanki kemik yokmuş gibi çok esnek bu durumda gece yatarken çok büyük sıkıntılara yol acıyor .dokoruma gittiğimde herhangi bir problemin olmadıgını söylemıstı ama ben her geçen dakika gitgide rahatsız olmaya baslıyorum önerileriniz nelerdir teşekkürler.

  • Kardiyoloji muayenesi normal saptanmışsa ek işleme greke yoktur. Göğüs hastalıkları muayenesi faydalı olabilir.

 260. Sayın hocam kalbim sürekli agrıyor 7ay içinde iki kere EKG iki kere eko iki kere efor testi yapıldı hepsi iyi dedi Dr ama agrım devam ediyor bazen az bazen çok sadece sol tarafta arada sol kolunda agrıyor sizce bu ağrı kalpmi başka birşeymi bazende yanma gibi bir his oluyor sol gögsümün üzerinde neden böyle oluyor kalpte sorun olsa testlerde çıkarmıydı

 261. Merhaba hocam, abim bypass ameliyatı olalı 1,5 ay oldu,çift taraflı göğüs atardamarını,Sol ana koroner artemis tam ikiye ayrıldığı noktadaki yüzde 90 darlık yüzünden ikidamara eklediler.Ameliyattan önce 2 kat merdiveni çıkarken göğüste sıkışması oluyordu,şimdi de 3.kat sonunda öncekine benzer sıkışma oluyor,bu normalmidir,ameliyattan sonra bu göğüs sıkışmaları yinede oluyormu,zamanla mı düzelecek?
  Ayrıca yapılan kan tahlilinde trigliserid 700 çıktı ne önerisiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim

 262. Hocam ben 45 yaşındayım kiloluyum (1.73 cm boy 102 kg).Sol ana damar tıkalı olduğu için 1.5 ay önce by-pass ameliyat-ı oldum.göğüsde n alınan 2 damar takıldı. 7 kilo verdim (95 kg).Daha önce merdiven çıkamıyordum.2.ci kattan itibaren sıkışma başlıyordu kalpte nefes almakta zorluk çekiyordum.Şimdi 4.cü katta yine sıkışma oluyor kalpte bu normalmi.

  • Ameliyat sonrası erken dönemde göğüs ağrıları sık izlenir.Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Trigliserid yüksekliği için tedavi almanız şart.

 263. Merhaba. 18 yaşındayım boyun 1.69 kilom 54. Doktor bey 1 haftadır akşama doğru göğsümün ortasında ara ara sola ve sağa yayılan akşama doğru daha belirginleşen tam olarak tanımlayamadığım ağrı gibi bir şey var stres yapınca daha çok belli oluyor. Ekg ve kan testi yaptirdim normal cikti. Hırıltı yok doktor dinledi ama derin nefes alıp hızlıca verdiğim zaman gürültülü bir hırıltı sesi geliyor ve göğsümdeki ağrı belirginleşiyor. Ne yapmalıyım?

  • şikayetlerniz kalp kaynaklı görünmüyor. göğüs hastalıkları muayenesi faydalı olacaktır.

 264. merhabalar hocam ben 25 yaşındayım babam iki halam ve babaannem kalp krizinden rahmetli oldular. benimde göğsümün sol tarafında ağrı ve şiddetli çarpıntım oluyor göründüğüm doktorlardan biri kalbimde delik olabileceğini söyledi daha sonraki kontrollerimde farkli iki dokora göründüm ve kalp kapakcığımda sızıntı olduğunu söylediler ama kalp ritmimin çok hızlı olduğundan tam tehşis koyamadılar doktorun biri ciddi bi sıkıntı olduğunu söyledi diğeri ise pek önemsemedi yüksek tansiyondan dolayı kullandğım vasoxen ilacımı günde iki defaya çıkartıı ve bunu devamlı kullanıcağımı söyledi size bu rahtsızlığımın peşine düşmelimiyim şimdiden teşşekürederim

  • kapak sızıntısı hipertansiyona bağlı gelişmiş olabilir. mevcut tedavi ve takip uygundur.

 265. 3 4 gun önce doktora gitmeme rağmen herhangi bişey çıkmadı testlerde ancak gogusun solda belli kısmı ağrıyo sürekli aynı yer kas ağrısimisidir gogus mu

  • göğüs ağrılarının en sık sebebi kas ağrısıdır. testler normal çıkmışsa basit ağrı kesiciler denenebilir.

 266. Hocam merhaba bende kalbimde surekli carpinti ve agri hissediyorum 4 ay kadar oldu 2 ay once eko cektirdim kalbimde birsey cikmadi ve kan testide yaptirdim yine temiz her hangi bir kalp hastaligim olsa kesin bello edermiydi?

  • Ritim holter testinde kalp hızınız normal aralıktaysa ek tetkik yaptırmanız gerekmez.

 267. Hocam,bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Kasımdan beri hastanelerdeyiz. Göğüsümde ağrılar oluyor. Bazen sol kolumda bazen sırtımda falan. En az 10 kere eko çekildi. Sayısız ekg ler çekildi. Efor testine girdim. Holter takıldı her şey temiz dendi. Endoskopi yaptırdım gastrit ve reflü çıktı. İlaçlarını da kullanıyorum. 3 ayda 18 kilo verdim. Yürürken falan problemim yok ama koşunca kendimi iyi hissetmiyorum göğüsümde ağrı falan oluyor. 4 aydır herhangi bir sportif faaliyet de yapmadım. Bu ağrılar beni hala korkutuyor. Bu arada hep üşüyorum. Şu sıcak günlerde bile kazagımın üstüne yagmurluk giyiyorum. Her gün neredeyse hapşırıyorum acaba üşüttüm mü diye düşünüyorum ama pek inandırıcı gelmiyor. Sizce sorun ne olabilir ?

  • Şikayetler panik bozukluk ile uyumlu görünüyor. Psikiyatri muayenesi faydalı olacaktır.

 268. Her defasinda bu sefer olecegim dedim cok korktum..eft i yapan hocaya da ulasamiyorum.malesef.int uzerinde tlfn bilgileri yok.beni de bilgilendirirseniz cok mutlu olurum..ayrica Hipoglisemi ve trioid hastasiyim.tskr ederim.

 269. Merhabalar..ben 30 yasindayim.9 yasindan beri 200 ustunde kalp capintilarim oldu ve tam 12 yil kimse bulamadi.en son 22 yasinda carpinti aninda kaldirildigim bi hastanede eft yontemiyle kalbin arkasinda 2 adet sinir damari yaktilar.9 yildir hic bir sorunum yoktu.fakat son 3 ayda gece uykusundan mide bulantisiyla uyandim..asiri nefes darligi soguk terleme agiz ve dilde uyusukluk..ve nabiz 160 lara cikiyor…dun gece 3.defa oldu..sizce neden olabilir..

  • gipoglisemi atakları olaya sebep olabilir. şikayetler sık oluyorsa ritim holter faydalı olacaktır.

 270. Merhaba doktor bey.Kiloluyum, 25 yaşındayım, günüm genelde bilgisayar başında oturarak geçiyor. 1.5 haftadır geceleri gözlerimi kapattığımda vücudumda bir ürperti ve ağırlık hissiyle hafif bir nefes darlığı oluyor. Hemen gözlerimi açıyorum 3-4 saniye nefes alınca geçiyor. Bu her gözlerimi kapattığımda oluyor. Gündüz ise sürekli bir derin nefes alma ihtiyacı yaşıyorum derin nefes alamadığımda ise karnımın üst kısmı ağrıyor. Kalple ilgili bir problem olduğunu düşünüp akşamları bana göre hızlı bir tempoda ”çünkü 10-15 dk da nefes nefese kalıyorum” 1 saat kadar yürüyorum. Bu seferde sol göğsümün ara ara farklı bölgelerinde sancı, iğne batması gibi ağrılar olmaya başladı. En şiddetlisi ise bugün otururken kalbimin biraz üstünde sanki biri orayı sıkmış gibi bir ağrı oldu. En fazla 5-10 saniye içinde tamamen geçti. Acaba bu durumlar stresten kaynaklı panik atak belirtileri olabilir mi? Fikirlerinizi söyler misiniz ?

  • Şikayetleriniz daha çok efor kapasitesinin düşük olmasından ve stresten kaynaklanıyor gibi görünmekte. Yinede muayene olmanız faydalı olacaktır.

 271. Hocam merhaba mide şikayeti cekiyordum yanma vardi kardiyolojiye gönderdiler ritim normal çıktı kalp ulturasyonida da her sey normal akciger lerimde temiz sadece karacigerim de orta derece yaglanma çıktı kardiyolojiye gittigimden beri arada kalp agrisi ve göğüsumde yanma çekiyorum korku yaratiyor bu durum bende kürek kemigimde agriyor yaşım 20 panik atak olabilirmi yazarsaniz sevinirim

 272. o gece acilde öyle şeyle karsılastıgım için çok korktum ve kalp krizi korkularım var aşırı derecede en ufak bi göğüste batmayı ağrıyı kriz olabilir mi diye düşünmekteyim. sizce kalbimde sorun olabilir mi yardımcıolursanız sevinirim.

 273. merhaba doktor bey. 22 yaşındayım panik atak rahatsızıyım göğüsümde başkı sırtımda ağrı oluyor zman zman ama en fazla 5 dakika sürüyoor. bir kez atak geçirdiğimde acile gitmiştim bana ekg yaptılar ve kalp krizi belirtisi dediler kan aldılar kanda birşey çıkmadı. snra ben kardiyolojiye gittim eko ve efor testi oldum doktor kalbimde sorun olmadıgını söyledi. acilde cekildiğim ekg yı gösterdiğimde bu normal birşey yok dedi bir çok kardiyolojiye gösterdim ama birşey yok bunda dediler. kalp krizindn oldukça korkuyorum hocam göğüs baskısı, sırt ağrısı,göğüs ağrısı görülüyor. ne yapmalıyım ??

  • Sıkıntılar panik atak kaynaklı görünüyor. Test sonuçlarınız normal çıkmışsa ek araştırmaya gerek kalmaz.

 274. Hocam Merhabalar 19 yasindayim yaklaşık 1 ay önce mide yanması ve gaz problemimden dolayı doktara gittim doktor gogusumu ve sirtimi dinledik den sonra kardiyolojie gonderdi ekg ve kalp kapakciklarim normal çıktı akciğer filmim de temiz çıktı fakat o gunden beri arara kalbim ağrıyor yanma hissi var göğsümde tekrar doktora gitmeyede korkuyorum sizce psikolojik midir

  • Sonuçlar temiz çıkmışsa tekrardan kardiyoloji kontrolüne gerek yoktur.

 275. İyi günler hocam.22 yaşındayım Romatizmal kalp hastalıgına bağlı mitral kapak ve solunum yetmezliğim var. Son bir aydır göğüs ağrm olmaya başladı bazen uzun bazen kısa süreli oluyor. İlk başlarda sadece sol göğsümdeyken artık az da olsa sağ göğsümde de hissediyorum ve artık sol gögsmden başlayan ağrılar omzuma ve sol koluma yayılmaya ve uyuşturmaya başladı. Sol göğsm agrırken birebir aynı yerde sırtımda da ağrm oluyor. Ağrı zamanı farketmiyo yorgunken de dinlenirkende ağrm oluyo hafif ya da değil. Son iki gün önce yemek yedikten 15-20 dkka sonra kısa süreli de olsa sol göğsümde de uyuşukluk oluştu ilk kez.baş dönmesi,bulantı,halsizlikk ve yorgunlukta da cabası.Ayrıca yorucu bi işim var 🙁 hastalığım yüzünden mi böyle oluyo yeniden kontrole gitmelimiyim cvplarsanız sevinirim. Teşekkürler (romatizmal hastalığım 4seneden beri var)

 276. Hocam iyi günler. 22 yaşındayım Romatizmal kalp hastalığına bağlı Mitral kapak ve solunum yetmezliği var. Son bir aydır ara ara tekrarlayan göğüs ağrım var ama artık ilk zamanlardaki gibi sadece sol göğsumde olmuyo az da olsa sağdada hissediyorum. Bulantı,halsizlik,baş dönmeside cabası. Ki ağrı sol göğsümden omzuma daha sonra da kolumu uyusturmaya başladı iki gün önce yemekten 15-20 dkka sonra sol göğsmde kısa süreli uyuşma oldu. Göğsm ağrırken sırtımda da birebir aynı yerde bi ağrı oluşuyo. Ayrıca yorucu Bi işm var yeniden tetkik yaptırmalıyımm ??

  • Romatizmal kapak hastalıkları yavaş ilerler ve göğüs ağrısı çoğunlukla yapmaz. Şikayetlerniz yorgunluk kaynaklı olabilir.

 277. Hcm yeni doğum yaptım ve gebelikte 2 sefer kardiolojiye gittim ve kalbin sağlıklı dediler ve ben gebeliktedw doğumdan sonrada kalbime takmış durumdayım kalbimin üzerinde hiç geçmeyen ağrılar var ne yapabilirim..

  • Şikayetleriniz yorgunluğa bağlı olabilir.Tekrardan muayene faydalı olacaktır.

 278. hocam 17.5 yaşındayım kalbimde agrı ve yüksek carpıntı var ve gogsumde agrı oluyor vede sol kolumda uyusma ve agri ceneme vuruyor nefes alırken bazen kalbime agrı gırıyor ekg eko cekıldı kan tahlılı sonucu hepsı normal gogus hastalıklarına gittim herşey normal bu yaşlarda oluyormuş o agrılar psikiyatıra gıt dedı ama panik atak hastası olsam dikkatım dagılıyor mesela durduk yere dusunmezken agrı gırıyor ve bu gun ıcınde 10 kez oluyor gogus hastalıkları uzmanının dedıgı gıbı büyüme agrısı olabılırmı ? Ve insan durduk yere kendine agri sokabilirmi. Yada dikkatin daginikken agri girmesi normalmidir beyin bilinc altinda agriyi dusunurmu .

  • uzun süreli şiddetli ağrılarda ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. tetkikler normal ise panik yapmanın anlamı olmayacaktır.

 279. hocam mrba. 25 yaşındayım.arkadaşlarla beraber 2 gün boyunca alkol aldık.sonrasında kalp çarpıntısı baş Dönmesi olmaya başladı.fakat aradan 2 gün geçince çarpıntı azaldı bas Dönmesi azaldı.dikkat bozukluğu yasıyorum aradan 4 gün geçti kalp çarpıntısı hala devam ediyorum.efor sarfettiğim zaman daha çok şiddetleniyor .sürekli yorgun hissi var Üzerimde . Dinledikçe düzelecekmiş gibi hissediyorum.ama değişen bişey yok.ne olmuş olabilir acaba.yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Bulgular panik atak gibi görünüyor. Kesin tanı için muayene olmanız faydalı olacaktır.

 280. Hocam kalpimde kucuk delik var bu delik hakkinda doktorum ultrasyon sonrasında deliği açıkladı küçük kalp deliği var dedi benim göğüs kemiklerim irilesiyormus gelisiyormuş 5 hafta once ağrılarım vardi fakat hicbir ağrı yok hic yorulma vb gibi gözlemler yok kosmamda spor yapmamda herhangi bir sikintim yok hocam biraz endişeliyim kalp deliği ölümcüldür.

  • Küçük kalp delikleri genelde tedavi gerektirmez ve yıllık takip yeterlidir. Spor yapmanızda belirgin bir kısıtlama oluşturmayacaktır.

 281. Doktorum gerek gormedi holtere dedigim gibi ilacada gerek gormemisti bi kac ay duzene girene kadar kullan dedi 3 aylik kontrollere gidiyorum gecen gittigimde ilaci yariya dusurucez dedi suan duzene girmis kalp atimlarim.ama ben ilaci birakirsam sanki kalbim durucakmis olucem gibi dusunuyorum.ben sanirim kafaya takiyorum cunku surekli panik durumdayim kendimi cok dinliyorum.simdiden tesekkurler sevgiler

 282. Ayri du ultrason sonuclari cok bilgilendirici degil sol ventrikul kontraksiyonu normal diyor.merakim hic kalbin sagindan bahsetmiyor.Hocam acaba baska bi doktoradami ciksam.cunku bu arada kalbim durmusta aslinda pekte tarif edilcek gibi degil.o an kendimi olucekmis gibi hisseyorum

 283. Merhaba benim sorum yillik kalp muhayenesi yaptiriyorum ve gecen yil efor cekildim ama cok stres yaptim kendime.nabzim efor basinda 120.efor sonunda 190 olmus.ve bana cok tasikardim oldugunu soyledi fakat hic bi ilac yazmadi ben cok kafaya takan bi insanim deli ciktim ertesi gun tekrar gittim bana beloc yazdi suan kullanyorum.ama arada sanki kalbim durdu nefes alamiyorum oluyorum.ayrica ultroson sonucumda normal diyor doktor.ama benim kafamda deli sorular.yardiminiz icin sagolun sevgiler

  • holter testi yaptırmanız taşikardi değerlendirmesi için daha faydalı olacaktır.

 284. Merhaba hocamsızi seklinde gogus agrisiyla birlikte boynuma ve sol kolumun arkasina agri giriykr zaman zaman son 2aydir bihayli fazla kantahlillerim normal cikti yalniz ekg de genel bir ritim bozuklugu var dedi doktor gogus hastaliklari uzmanina gidicem bir oneriniz varmi cok agrim var ozellikle nabzim dusuk tansiyon dusuk kucuk olan

  • Göğüs ağrısı ile nabız ve tansiyon düşüklüğü arasında belirgin bir bağlantı görünmüyor. Ayrıntılı muayene sıkıntının kaynağını gösterecektir.

 285. Meraba doktor bey . Sürekli bi carpinti oluyo yan yatarak uyuyamiyorum göğüs kafesimin ortasına sanki 1 2 saniyelik bişey çarpıyo holter vs taktirmama rağmen bişey çıkmadı önceden şimdi yine aynı oluyo risk faktörü var mıdır Teşekkürler

 286. Meraba doktor bey . Sürekli bi carpinti oluyo yan yatarak uyuyamiyorum göğüs kafesimin ortasına sanki 1 2 saniyelik bişey çarpıyo holter vs taktirmama rağmen bişey çıkmadı önceden şimdi yine aynı oluyo risk faktörü var mıdır ?

  • Holter testinin normal olması, çarpıntı ataklarının ciddiyet arzetmediğini gösterir. Düzenli sıvı alımı ve egzersiz ritminizi düzenleyecektir.

 287. Hergun kalp krizi gecircekmis korkusu mahvetti hocsm beni benim doktor fobim var gidemiyorum hastabeyi gorunce carpinti basliyo kalbimdeki agri sol kolumda ve sirtimdada var napmam lazi. Nolur yardim edin banA

  • Panik atakta yaygın vücut ağrıları, çarpıntı ve nefes darlığı sık izlenir. Panik atak için tedavi almanız şikayetleri azaltır.

 288. Hocam Merhaba:214-sorumu yorumlayabilirmisiniz.Heyecanlandığımda ve aşırı eforda nefesim kesiliyor,anca öksürdüğümde zorda olsa kendime geliyorum.akabinde baş dönmesi.Bu neyin belirtisi olabilir.Şimdiden teşekkürler.

  • vücuttaki refleks mekanizmaya bağlı nabız ve tansiyon düşüklüğü gelişiyor olabilir.

 289. Hocam merhabalar..ben 27 yasindayim.ogretmenim.iki yil once bi panikatak yasadm kisa surdu artik atak yasamiyorum ama ilac kullanmaya devam ediyorm.benim sorum su hocam yazdan beri bi carpinti var bende.umursamiyorm takilmiyorm dinlemiyorm ama istemdisi geliyor vuruyor geciyor.o donem kardiyolojiye gittim ultrasonla bakildi ekg cekildi bsy cikmadi.holter takilcakti onu da ben taktiramadim.son bi iki aydir neredeyse her gun carpintim var.dinlemiyorum kendimi zaten yogun calisiyorum ama beni yoruyor bi an halimi aliyo benden.onum disinda kolumda kalbimde falan bi agrim yok hocam.sadece carpinti beni bunaltiyo.ne yapmami onerirsiniz.acil cevabinizi bekliyorum

  • Holter çarpıntının ciddiyeti hakkında fikir verecektir. Hergün şikayetiniz varsa holter taktırmanızı öneririm.

 290. Hocam merhabalar

  2 yıl önce okullarda ekg ile kalp taraması yaptırdıklarında bende yaptırmıştım o zaman birşey demediler bana acaba bu test güvenilirmiki sorun olupta görememiş olabilirlermi ? hastanede tekrar yaptırmalımıyım bu aralar panik atak benzeri belirtiler var ama kalptende şüpheleniyorum yaşım 19 bu arada

  • Ekg genel tarama için iyi bir testtir. Ancak yeni başlayan şikayetler için tekrardan kontrol faydalı olacaktır.

 291. Hocam Merhaba;Benim 2 sorum var.1.si-nefes alırken sırtımın solkısmında kalp hizasında batma oluyor.batan yeri elimle sırtımda buluyorum.yattığımda geçiyor.boyun fıtığım var o yapar mı.
  2.si hocam;açken efor sarfettiğimde,koştuğumda,ağır bir şey taşıdığımda ilk mideme ağrı giriyor sonrasında kalbim 3,5 kez küt küt atıyor o an başım dönüyor, öksürüyorum şiddei azalıyor.daha önceleride açken koşardım açken ağır taşır kaldırırdım bu şekil olmazdı.bu bir hastalık belirtişimi,bunlar neden oluyor hocam.şimdiden teşekkür ederim.

 292. Hocam dedemin CRP değeri yuksek çıktı ağrıları vardı geçti değeri de düştü ama kalbimin üzerinde tutukluk var gibi diyor ve bu ara ara geliyo kalpten kontrole de gittik sonuçlar iyi çıktı sebebi ne olabilir

  • Kontroller normalse enfeksiyona bağlı ağrılar gelişmiş olabilir.

 293. merhaba hocam yaşım 20. Son 2 aydır sürekli kalbimde bi sorun var korkusu yaşıyorum birşey çıkacak diye korkudan doktorada gidemiyorum şikayetlerim çarpıntı,nefes alamıyorum hissi,midemde gaz ve çarpıntıdan sonra ellerim titriyor.1 ay önce tansiyonumu ölçtürdüğümde tansiyon normal ama nabız 105 çıktı ondan sonra daha çok kalbimden korkmaya başladım.

  • Şikayetler panik atak ile uyumlu görünüyor. Yinede kardiyoloji muayenesi psikolojik olarak sizi rahatlatabilir.

 294. Meraba hocam ben 16 yaşındayım 2 ay önce kontrol oldum Tilt testim + ve ritim bozukluğum var 50 mg beloc kullanıyorum ama 2 gündür baş dönmesi mide bulantısı yaşıyorum ve kalbime kesik kesik ağrılar giriyor 5 dakikaya yakın sürüyorlar dünde tansiyonum düştüğü için hastanede sodyum serumu taktılar şimdi daha iyiyim ama bugün yine 3 kere kesik kesik 5er dakikalık ağrılardan girdi nedeni ne olabilir?

  • Ağrılar için beloc yeterli olomayacaktır. Ayrıca beloc tansiyon değerlerinizi düşürmüş gibi görünüyor. Yarım tablet kullanmak mantıklı olabilir.

 295. Hocam benim kalpim delik olmustu eformda ise %95 yaptim holterde ise durum iyi cikmis kalpimdeki delik kapanmis karacigerde gecici olarak az sikinti var dediler hoca bu delik tekrar acilirmi lutfen cevaplayiniz

  • Küçük kalp deliklerine takip yeterlidir. Erişkin çağda bu delikler kendiliğinden kapanmaz ancak kontrollerde gözden kaçabilir.

 296. Sayın hocam kalp kaynaklı agrılar durmadan aylarca agrırmı benimki durmadan sürekli agrıyor testler hepsi temiz yani kalp ağrıları bir iki gün mü sürer yoksa iki üç ay agrırmı

  • Testler temizse sürekli olan ağrıda farklı sebepler aramak gerekir.

 297. Yıllardır kalbimde degisik atimlar hissediyorum.bazen bir yumruk.atiyorlarmis gibi bazen bir.bosluk hissi bazen gogus agrilarimda oluyor fakat bu degisik atimlar bu günlerde siklasti defalarca dr gittim holter takildi eko yapildi bir sey yok dediler ama ben cok korkuyorum 35 yasindayim sadece mvp oldugunu onemli olmadigini soyluyorlar beloc 25 kullaniyorum bu degisik atimlar harici kalp hizim 70 _80 benim icin tehlikeli bir durum varmidir

  • Holter tetkikinde aritmi saptanmamışsa beloc 25 yeterli olacaktır.

 298. Meraba doktor bey. 21 yasındayım 2 yıldır gogus agrım var ve en az 7 8 doktora gıtmeme ragmen ekg eko efor kan testi holter takılmasına ragmen bişey cıkmadı ancak agrılar gecmiyor . özellikle heyecanlanınca maç izlerken vs boynumdan sağ tarafa agrı çok oluyor ve kalbim inanılmaz atıyo. yaş 21 yalnız 50 yasında gibi hissediyorum yaşam kalitem düştü resmen. ne yapmam gerek testleri en son ocakta yaptırdım 3 ayda bişey gelişme olasılıgı yoktur sanırım ?

  • Sonuçlarınız normal çıktıysa kardiyoloji dışındaki branşlara yönelmeniz iyi olacaktır.

 299. Hocam Merhaba babam 66 yaşında,geçtiğimiz hafta bir baygınlık geçirdi,ağzında köpük vardı ve 20dakika içinde kendi kendine ayıldı fakat,bi süre bilinç bulanıklığı yaşadı,daha sonra kendine geldi.112 çağırmıştım şeker tansiyon ve satirasyon normal deyip hastaneye götürmeye gerek yok dediler fakat ben yine de götürdüm.orda yapılan tahlillerde Troponin1 0,103 CK-MB (kütle) 2,65 çıkmıştı.Devlet hastanesi de bıraktıktan sonra içime sinmediği için aynı gece bir de özel acile götürdüğümde ise HS Troponin1 72.1 çıkmıştı.Acil deki dr nöbet olduğunu düşünüyoruz yarın kardiyoloji ve nörolojiye çıkacaksınız dedi ve biz ertesi sabah eeg çektirdik ve sonucumuzu ekte yolluyorum.ayrıca eko sonucumuz ve olaydan 6 gün sonraki troponin değerimiz de ekte mevcut.şimdi şöyle bir sorum var hocam,nöroloji drumuz der ki bu olay epileptik bir nöbete bağlı oluşmuş olup kalp krizi ile alakası yoktur.epileptik krizlerde troponin artar.fakat kardiyoloji dru ise bu riskli bir durumdur hemen anjiyo yapılması gerekir diyor.çok büyük ikilemde kaldık.bu sonuçlara göre babamın kalp krizi geçirmiş olması mı epilepsi nöbetingeçirmişnolması mı muhtemeldir.Eko dada bikaç birşey çıkınca çok tedirgin olduk.buarada şuan epixx xr ilacına başladı aynı zsmanda saneloc ve coraspin başladı,tansiyon ilacı da var ve metformin kullanıyor.bu durumda sizin düşüncelerinizi almak istiyorum hocam.Eko sonucunda:sol ventrikül sistolik işlevi normal,sol ventrikül diastolik disfonksiyonu ve konsantrik hipertrrofisi ve EF %54 yazıyor.
  eeg sonucumuzda epileptik bir bozukluğun varlığından bahsediliyor.Beyin mr sonucunuzda ise minimal atrofik değişiklik yazıyor.

  • Sıkıntı ön planda epilepsiye bağlı görünüyor. Ancak bu durum beraberinde kalp hastalığı olmayacağı anlamı taşımaz. Nörolojik açıdan toparlandıktan sonra anjiyografi uygulanabilir.

 300. Merhabalar , ben 25 yaşındayım. üç hafta kadar önce gece uyumadan önce aşrı hızlı bir kalp çarpıntım oldu apar topar acile gittik. acildeki doktor ekg çekti ve kan testi yaptı. kalp krizi olmadığını muhtemelen panik atak olduğu söyledi. sonraki gün kardiyoloğa gittik. Ultrason Ekg ve kan sonuçlarım hep temiz , Holterr sonucunda ise hafif sinüs taşikardi çıktı bir ay süreyle concor kullanmamı önerdi doktor ama o kadar nefes darlığı yaptıki bırakmak durumunda kaldım. sizce tekrardan bir kardiyoloğa gitmem gerekir mi yoksa durum psikiyatrik mi ? çünkü nabzım hep 90 100 arası ve sürekli çok endişeliyim . her an kalbime bişi olucakmış gibi hissediyorum. şimdiden teşekkürler.

  • Concor yarım tablete düşülebilir. Öncelikle panik durumu ile başedilmesi gerekiyor.

 301. Merhabalar hocam 1 haftadan belli kalp agrim var mide bulantisi bas donmesi var bilinc kaypi yasiyorum halsizlik yok spor yapabiliyorum boyum 173 kilom 93 sporu.2 hafta onceden birakmistim simdik baslayacagim bayilma gibi durumlar olacak gibi hissetiyorum sol kolda agri yok sadece kalp agrisi var ne yapmaliyim korkuyorum yasim 17 lutfen cevaplandirin

  • Bilinç kaybı varlığı nörolojik muayene gerektirir. Sonrasında kardiyolojiye muayene olabilirsiniz.

 302. Hocam sırt ustü yatarken kalbim durmuş gibi bir anda sıçrıyorum, yatakta oturma pozisyonuna geciyorum. Yastigi sirtim a alim yarım oturur gibi yattigimda bi sıkıntı olmuyor. yan ve yuzü koyu yattigim zaman olmuyor.. sebebi ne olabilir ?

  • şikayetler net bir hastalık düşündürmüyor. kalp zarı hastalıkları açısından eko yaptırmanız faydalı olur.

 303. Hocam 2 gündür gögüs agrim var agrilarin ilk gün sol tarafimdaydi simdi sağ tarafta ara ara agrı var acile gittim ekgmi bide akciger filmimi cektiler ikiside normal cikti neden olabilir bu agrilar

  • Göğüs ağrılarının en sık sebebi kas ağrılarıdır. O açıdan muayene olmanız faydalı olur.

 304. Hocam peki kalp agrısı günlerce sürermi bu kalp agrisi nasıl geçecek her an kalp krizi geçireceği diye çok korkuyorum ilginize teşekkürler iyiki varsınız

  • Ağrınız kalp kaynaklı görünmüyor. Ağrının diğer sebeplerine yönelik genel muayene faydalı olur.

 305. Sayın hocam sol kürek kemigim çok agrıyor sallayınca kollarımı küt küt kutluyor ve kalbimde agrıyor kardiyoloji tüm testleri yaptı kalbin iyi dedi ama kalp agrım geçmiyor sırt agrılarım çok oluyor ne yapmam gerek bende panik atak da başladi

 306. Hocam temmuz 2014’te grip oldum. İlk gün hastanede serum verdiler, ilaçlarımı kullandım, boğazım yutkunamayacak derecede acıyordu. 3.gün iyileştim dediğimde gögüs bölgemde, boynumda aşırı derecede ağrı oldu. Bu ağrı 3 saat sürdü ve bitti. Ağrı bittikten hemen sonra hastaneye gidebildim. Kan tahlilinde protonin yüksek çıktı ve anjiyo yaptılar. Sonra da her şey normal dediler ve taburcu ettiler. Aradan 7 ay geçti. Ben tekrar grip oldum. Aynı senaryo tekrar etti. Boğaz acım geçtikten hemen sonra bu ağrı oluyor. Bu durum kalbimde her hengi bir hasar bırakmamış. Bunu söylediler ve grip olmayacaksın dediler. Beta mikrobu olabilir denildi fakat çocuklarda daha sık görülüyor dediler. Ben 30 yaşındayım ve son iki sefer grip olduğumda bunlar geldi başıma. Sizin yorumunuz nedir acaba bu konuda. Ne yapmam gerekiyor. Grip olmamak mümkün değil çünkü.

  • Miyokardit denilen kalp kası iltihabı yaşamışsınız. Genelde grip sonrası daha sık izlenir. Ancak her grip hastalığı tetikleyecek anlamına gelmez. Grip aşısı olmayı unutmayın.

  • heyecan ekg ye çarpıntı olarak yansıyabilir ancak genel değerlendirmeyi etkilemez.

 307. hocam yaklaşık 5 ay önce doktora gittim merdiven çıkarken nefes nefese kalıyorum ekg çekildi doktorum bakıp ciddi birşey yok dedi benim kafama takıldı ciddi birşey yok demesi ne demek ufakta olsa birşey varmı.daha sonra kalp yetmezliği varmı diye utrasona girdim herhangi birşey yok dedi ama bu ciddi birşey yok derken ne demek istedi çok rica ediyorum beni aydınlatırmısınız

  • şikayetlernizin kalp kaynaklı olmadığını kastetmiştir. testleriniz normal ise stres olmanıza gerek yok.

 308. Sayın hocam kalbim sürekli agrıyor yaş 35kilo 47 bir ay önce EKG eko efor ve ilaçlı akciğer tomografi çekildi hepsi temiz çıktı bu testlere güvenmelimiyim sol omuzuna elimle bastırınca agrıyor kalpteki agrım iman tahtasında degil gögsümün sol tarafında koltuk altına vuruyor agri bbazen az bazen çok oluyor başka belirtiler yok iki aydır böyle yardım edin lütfen kendimi kalp hastası zannediyorum ve korkuyorum

  • Yapılan testler normal ise stres yapmanıza gerek yok. Gezici ağrılar için ağrı kesici tedavi alabilirsiniz.

  • tetkiklerininz normal çıkmış. ek tetkik gereksiz. düzenli spor şikayetlerinizi azaltacaktır.

 309. merhaba hocam benim 10 yaşından beri başlayan bir kalp hastalığım var doktorlar o zamanlar eklem romatizması,kalp romatizması falan dediler koruyucu igne verdiler ama hiç bi işe yaramamış doktorların uyguladıkları tedavi şimdi 20 yaşındayım ve kalp kapakcığı ameliyatı olmam gerek bu ameliyatın riski nedir ve ameliyatdan sonra yaşıtlarım gibi olabilirmiyim yoksa 80 lik dede gibi her köşe başında soluk soluga mı kalacagım doktor bey (cevabınız için şimdiden tşk ederim)

  • Romatizmal kapak hastalığı ilerleyici olup, penisiln tedavisi ile bu ilerleme durmaz. Ameliyat ile sağlığınıza kavuşacaksınız. Sadece kullanacağınız kan sulandırıcı ilaçlar için düzenli takip gerekecektir.

 310. hocam ben önceleri çok hareket ederdim,hızlı koşsamda hızlı bir iş veya heyecan anımda her insan gibi kalbim çarbar nefesim kesilirdi,durur dinlendikten sonra kalp hızım normale döner işime devam edebilirdim.şimdi biraz hızlı hareket edeyim veya heyecanlanayım kalbim o zamanlardaki gibi hızlı atıyor fakat değişiklik olarak 3,4 veya 5 kez(fazla olmadığı için rakamları belirttim)kalbime küt küt diye çarpıntının üstünde bir kütleme hemen nefesim kesiliyor başım dönüyor,ağrısı belime vuruyor hareket ettikten ve öksürdükten sonra azalıyor.dinlendikten sonra halsiz kalıyorum nefes almakta zorluk çekiyorum.bir zaman uzandıktan sonra ayağa kalka biliyorum.bu durum esnasında yakınlarımda yüzümün hemen sarı olduğunu söylüyor.özel hastanede prof.olan kardiyolaga göründüm eforlu akg-holter-ekg-guatır kan testi-normal kan testi vb.tetkikleri yaptıktan sonra doktor bişeyin yok dedi.farklı bir tetkikmi yaptırmak gerekiyor.bu durum normalmidir.beni bu durum çok tedirgin ediyor.

 311. Hocam yaşım 17 3gun once gece kalbim ve sol koluma ağrı girdi sabahta devam etti acile gittim Ekg.akciğer filmi ve kan testi yapildi hepsi normaldi ertesi gun yine gittim acile ayni testler yapildi yine normaldi doktor bir sorun yok ama bide kardiyolojiye git dedi yarin gideceğim hala midem bulaniyo kalbim hizli atiyo sol tarafim agriyor boynumda sanki bisey takilmis gibi olum korkusu var ve bunlar surekli devam ediyor bunlari yazarken bile devam ediyor sizce bunun sebebi ne olabilir lütfen yardım edin 🙁 .

  • şikayetler panik atağı tetiklemiş gözüküyor. muayene sonrası genel rahatlama olacaktır.

 312. hOCAM MRB yaş 26 kalbim hızlı atıyor nabız yüksekti onun için baya kafaya takmıştım 3 farklı hastanede kardiyolojiye gttm göründüm efor holter ekg eko hepsini 3 kez yaptırdım bişey çıkmadı temiz ama tansiyon aletiylee nabızı ölçüncee ya da eczanede ölçtürdüğümde 100 105 çıkıyoo ne yapmam lazımm spor yapmaya korkuyorumm nabız yüksek diyee… tşekklerr

 313. Hocam sol göğsümde sol koltuk altında bacağımda ayak tabanında ağrılar oluyor. 2 yıldır var. Doktora gittim bütün tahliller temiz çıktı. Ama ağrılarım devam ediyor. 33 yaşındayım.

  • tahliller temiz çıkmışsa ağrıya yönelik fizik tedavi muayenesi faydalı olur.

 314. Merhaba eşim 7 yıl önce kalp krizi gecirdi anadamar %99 tıkalı çıktı ve stent takılarak damarı açtılar ama şimdi stentin günü gecti bir zararı varmı acaba

  • stent takıldıktan sonra ömür boyu damar duvarında kalır. tıkanma belirtileri varsa tekrardan anjiyografi ile kontrol gerekir.

 315. Meraba 20 yasindayim yaklaşık 2 yildir gogus ağrılarım var en az 6 7 kere kardiyoloji doktoruna gittim. Ekg eko holter efor kan testleri yapıldı herangi sorun çıkmadı ancak ağrılar halen sürüyor ve boyundan ani oluyor. Özellikle heyecanlaninca ve kafaya takınca çok oluyo kalbim yerinden cikaçak gibi oluyor . Ne yapmalıyım biran önce ağrılar dan kurtulmak istiyorum .

  • şikayetlerinizi kardiyoloji çözmeyecektir. dahiliye ve psikiatri kontrolü faydalı olur.

 316. 26 yaşındayım dün nefes alırken kalbimde batma meydana geldi derin nefes aldıgımda daha çok hissettim. Gece yatarken ise sol tarafıma hıç yatamadım yattığımda çok ağırdı önemli bir durum mudur doktora gıtmeli mi biraz dah beklemeli miyim

  • şikayetler kalp krizini düşündürmüyor. muayene olmanız faydalı olur.

 317. Gogusumun ortasında degıl sol tarafta ara ara gırıyor sadece gogus agrısı var durum sızce ne olabılır subat ayında gıttık ekg eko bısey cıkmadı 1 yıl sonra gelebılırsın dedı doktorum ve yıne agrımaya baslamıstı o zaman gıttıkten ertesı gunde agrıdı bızde psıkolojık dedık sızce sorun nedır? Tesekkurler.

 318. Hocam merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce kalbime ağrı girmesi, sol kola yayılması ve ceneye vurmasından dolayı korktum ve hastaneye gittim, e kg, kan tahlili ve holter kullandım ama hicbirseyin yok dedi doktor, göğüs doktoruna gittim oda bir şey bulamadı, şimdi 2 haftadır gogsumde baskı var, nefes darlığı oluyor, ceneye ve sol kola ve sol kol altına vuruyor bir da tam sol göğüs üstüne bazen parmakla gösterilecek şekilde ağrı oluşuyor bazen de yayılıyor, ama ceneye garanti vuruyor, çoğunlukla yatinca oluyor, ben şimdi nasıl bir tedavi uygulamaliyim, 28 yaşındayım, memurum, yoğun tempo halinde çalışıyorum, cevap yazarsanız sevinirim, sağolun.

 319. Hocam merhaba, bende yaklaşık 2 ay önce kalbime ağrı girmesi, sol kola yayılması ve ceneye vurmasından dolayı korktum ve hastaneye gittim, e kg, kan tahlili ve holter kullandım ama hicbirseyin yok dedi doktor, göğüs doktoruna gittim oda bir şey bulamadı, şimdi 2 haftadır gogsumde baskı var, deneye ve sol kola ve sol kol altına vuruyor bir da tam sol göğüs üstüne bazen parmakla gösterilecek şekilde ağrı oluşuyor bazen de yayılıyor, ama ceneye garanti vuruyor, çoğunlukla yatinca oluyor, ben şimdi nasıl bir tedavi uygulamaliyim, 28 yaşındayım, memurum, yoğun tempo halinde çalışıyorum, cevap yazarsanız sevinirim, sağolun.

  • tetkikler normal çıkmışsa, 3-5 günlük ağrı kesici tedavi ve istirahat şikayetleri azaltracaktır.

 320. Hocam merhaba:benim sorunum hiçbirşey yokken gelen aşırı heyecan ve çarpıntı ardından nefes alamama ve baş dönmesi,mide bulanması göz kararması vb.gelen belirtiler.bu durumu daha önce çok zor şartlarda olmama rağmen hiç yaşamadım.normal bir gün eve geldim komşum vardı oturdum yanlarına birden yüzüm ve kulağım kızarmaya başladı daha sonra hemen kalbim çok hızlı ve yerinden çıkacakmış gibi atmaya başladı öyleki ayağa kalkıp yürümeye ve öksürmeye başladım.oda olmadı çok soğuk olmasına rağmen dışarı çıktım ama kalp etışlarımda hiç bir düşüş olmadı.çok koktum ölüyormuyum diye.hemen devlet hastanesi aciline gittik ailecek hemen ekg ve sakinleştirici vurdular gene düşüş yok doktor hava taktı bir zaman sonra geldi seni hemen siyami ersek kalp damara sevk yapıyoruz dedi sonrasında gülümsüyerek hiç birşeyin yok git eve sakin dinlet geçer dedi.ama kalp atışlarım hiç düşmedi öyleki atışlarımı nefesimde hissediyordum.o hafta kalp dalında iyi olan özel astanesinde doktora göründüm.onlarda ekg,holter taktılar ama gene hiçbirşe yok.ama bir hafta geçti şimdide her zaman değil zaman zaman olmaya başladı.gene özel hastane gene ekg muayneler sonunda ritim düzenleyici hap verdi.bu durum 5 6 kez devam etti.en son inanmadım tetkiklere başka ildeki iyi denilen özel hastaneye gittim doktora durumu baştan sona anlattım.oda ilk anki kalp tetkikini istedi.çarşaf gibi açtı inceledi.ve o anki durum bumuydu anlatmana göre dedi evet dedim hiç bir şey yok ama sana eforlu ekg ultrason jelle,bide boğazdan guatır tahlili yaptı hepsini inceledi temiz dedi sonunda sen panik ataksın psikoloğa görünsen rahatlarsın dedi.bu süre toplamda 1 yıl bende halen belirtiler devam ediyor.psikologada gttim,ama hiç bir düzelme yok.benim anlamadığım bu durum daha önce yokken birden nasıl oluştu ve herşey temiz gene belirtiler devam ediyor.ve aşırı kilo kaybı.sol kol altı ve böbrek üstü damar atışları.bu durumun kalple direk bağlantısı varmıdır.bu durumdan sonra önceliklerim ve hayata bakışım 90 derece değişti.bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz hocam.

  • Şikayetler kaygı bozukluğu ile uyumlu..psikiatri kontrolü faydalı olur. Çarpıntıyı azaltacak geçici ilaç tedaviside eklenebilir.

 321. hocam ben birseye cok uzuldugumde kalbimde agri oluyo kalbim cok aciyo,baska biseye odaklanamiyorum.mide bulantisi,istahsizlik da oluyo,cok cok daraliyorum vucudumu cok kasiyorum kaslarim agriyo.uzuntunun bu kadahr etkilemesi nedendir acaba kalp agrisi kalple alakali bir sorundan olabilir mi

  • şikayetleriniz daha çok stres kaynaklı oluşan gerginlikten kaynaklanıyor. sakinleştirici ve destek tedavisi faydalı olur.

 322. Hocam merhaba tam bir keresinde çok koşarken aniden Çarpintim oldu kalp atışlarım çok hızlandi nefes alış verislerimi kontrol edemedim ve ardinda zaten bayilmisim sonra ayildiktan sonra tekrar bayıldım bu sefer bayilirken gozlerim karardi o zamandan beri aralarda carpintim oluyo sizce kalp rahatsizligim mi var?