25 GÜNDE 30 KİLO VEREN KALP HASTASI ESKİ SAĞLIĞINA KAVUŞTU!

0
148

img_67501”Kalp yetersizliği hastalarında kilo takibi çok önemli bir nokta olup, ani alınan kilolar vücuttaki fazla sıvıyı ve ödemi düşündürmelidir ”

Kalp yetersizliği, mücadelesi en zor hastalıklardan biridir. Diyet tedavisi, ilaç tedavisi, toplumsal destek tedavisinin bir arada olması gerektiği bir hastalıktır. Tedavide aksama, vücutta hızlıca su toplanması ve ödemle sonuçlanır. Öyle ki bu ödem başlangıçta gizli seyir gösterebilir ve erken dönemde sadece kilo takibi ile bu durum fark edilebilir.

59 yaşındaki bayan hastamız da kalp yetersizliği tedavisi alan, daha öncesinde kalp ameliyatı ile kapakçığı değişen bir misafirimizdi. Son dönemde tedavisinde ciddi aksamalar olmuş, ve başvurduğu kurumlarda etkin bir tedavi alamamıştı. Hastamız yürüyemiyordu ve tekerlekli sandalyeye bağımlıydı. Vücudunun her tarafında ciddi ödem mevcuttu. Akciğer ve karaciğer ödemliydi ve karında da su birikimi olmuştu. Barsaklar da ödemli olduğu için iştahsızlık mevcuttu. Hastamız sırtüstü yatamıyor ve uyuyamıyordu. Bacak kalınlığı normalin 3 katına çıkmış ve bacaklarından dışarıya doğru bozuk musluklar gibi sürekli su damlıyordu. Her iki bacak tümüyle kızarmış ve mikroplara yuva olmuştu. Hastane yatışı sonrası, etkili bir tedavi planlaması yapıldı. Hastanın diyeti ve günlük alacağı sıvı miktarı belirlendi. Sonrada damar içerisinden ilaç tedavisine başlandı. Hasta düzenli olarak muayene dışında laboratuvar ve röntgen tetkikleri ile takip edildi. Günlük kilo takiplerinde hastamız her geçen gün eriyordu. Öyle ki 83 kg olarak hastaneye yatan misafirimiz, 25 gün sonunda 53 kg a kadar inivermişti. Misafirimiz artık desteksiz yürüyebiliyor, kendi başına yemeklerini yiyebiliyor ve en önemlisi uyuyabiliyordu. Hastane tedavisi sona eren misafirimiz mutlu bir şekilde evinin yolunu tuttu. Aynı duruma tekrar düşmemek için evinde uygulayacağı tedavinin ne kadar çok önemli olduğunu artık hiç unutmayacaktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz