Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

2
965

Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Kalp krizi sonrası cinsel yaşam ne şekilde olacağı merak edilen bir konu olmasına rağmen, çoğu zaman hastaların utanma ve çekinmesinden dolayı soramadıkları ve sürekli hastaları rahatsız eden bir konudur.

Cinsel ilişki sırasında kalp atım hızı, kan basıncı ve nefes alıp verme hızı artar. Buda diğer eforlar gibi kalp üzerine artı yük getirmektedir. Bu artı yükü azaltmak için kalp krizi sonrasındaki ilk 30 günde cinsel ilişkiye ara verilmesi önerilmektedir.

Kalp ameliyatı geçirenlerde bu süre 2-3 hafta arasındadır. Harvard da yapılan bir araştırmada cinsel ilişki sonrasındaki ilk 2 saat içinde kalp krizi riskinin iki katına çıktığı gözlenmiştir.

Ancak tüm risk faktörleri ele alındığında bu risk göreceli olarak dahada azalmaktadır. İlaç tedaviside bu riski azaltan diğer faktörlerden biridir. İngilterede yapılan başka bir çalışmada ilişki sonrası ölüm vakalarının yaklaşık % 80 ninin evlilik dışı ilişkilerde gözlendiği saptanmıştır.

Kalp krizi sonrasında cinsel yaşama başlangıçta uzun süreli eşlerle birliktelik önerilmektedir. Kalp krizi geçiren hastalarda kendine güven eksikliği korku ve kuşku gelişimi ve sonrasında depresyon görülebilmektedir.

Cinsel yaşamlarında bu tür sıkıntıları çeken hastaların doktorlarına başvurması önerilmektedir. Bu tür kişilerde fiziksel kapasite değerlendirilmesi amacıyla efor testi yaptırılabilir. Gerektiğinde psikiatriden destek alınmalıdır. Diğer bir konuda erektil disfonksiyon için kullanılan siladenafil türü ilaçların kalp hastalarında kullanımıdır.

Bu tür ilaçlar nitrat grubu ilaçlarla kullanıldığında ciddi hipotansiyon, çarpıntı, gögüs ağrısı, senkop ataklarına yol açabilmektedir. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor önerisiyle olmalıdır.

Kalp krizi geçiren hastalar nasıl bir yaşam sürmeli? sorusunun cevabı youtube kanalımızda yer alan bu programda…

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. erektil disfonksiyon yaşıyorum ve ruh sağlığımı etkilemeye başladı kalp krizi öncesi bir sıkıntım yoktu 4 stend takıldı sigara içki kullanmıyorum trigliserit ve kolestrol um yok sadece şeker dengesizliğim var bu konuda ne önerirsiniz

    • İlaç desteği şikayetlerinizi çözecektir. Üroloji muayenesi faydalı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz