Hafızayı Güçlendiren 6 Sağlıklı Alışkanlık

0
525

Hafızayı Güçlendiren 6 Sağlıklı Alışkanlık ”Sağlıklı yaşam tarzı ile hafızayı güçlendirmek mümkün”

Hafızayı Güçlendiren 6 Sağlıklı Alışkanlık. Yaşlanma ile birlikte en büyük korkularımızdan biride beyin sağlığımız! Hafıza bozuklukları, unutkanlık, demans ve Alzheimer hastalığı ileri yaşlarda karşımıza çıkabilecek ve yaşam kalitemizi bozacak önemli sorunlardan bazıları.

Peki beynimizi ve hafızamızı güçlendirmek için neler yapmalıyız? BMJ dergisinde çıkan bilimsel bir makalenin sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum. İşte önem sırasına göre hafızamızı güçlendirecek 6 önemli alışkanlık:

 • Sağlıklı diyet ile beslen: Yemek tercihlerimiz beynimizi direk etkiliyor. Akdeniz tipi beslenme hafızamızı güçlendiriyor.
  Günlük düzenli olarak meyve, sebze, taze balık ve et ürünleri, süt ürünleri, zeytinyağı, tahıl ve baklagil tüketimi, taze kuruyemişler, çay ve yumurta tüketimi hafızayı güçlendiriyor. Günlük tuz ihtiyacı da aşırıya kaçmadan karşılanmalı.
  Çay ve kahve tüketimi de hafızaya destek veriyor. Hazır şekerlemeler, hazır fırınlanmış ürünler, nano-teknoloji ürünü hazır gıdalar, işlenmiş et ürünleri, aşırı tuzlu gıdalar, kızartma ürünleri ve sağlıksız yağlar ile yapılan ürünler hafızayı kötü şekilde etkiliyor.
 • Aktif beyin egzersizleri yap: Yazı yazmak, kitap okumak, bulmaca çözmek, strateji oyunları oynamak, kısacası beyine egzersiz yaptırmak hafızayı güçlendirir.
  Çocuklarla tabu, kelime oyunları gibi hafızayı güçlendirecek oyunlara zaman ayırmak gerekir. Tam tersine beyini zorlamayacak tembel bir yaşam hafızayı zayıflatır.
 • Fiziksel egzersiz yap: Haftanın günlerine dağılmış olarak yapılan 150-300 dk düzenli fiziksel egzersiz bütün vücut sağlığına olumlu katkı yapar.
  Egzersiz ile birlikte damar yapısı düzelir ve sinirler arası iletişim daha iyi olur. Hafızayı güçlendirmek için hedef haftada 4 kez, günde 30-40 dk düzenli egzersiz ve spor…
 • Aktif sosyal yaşama katıl: İzole ve yalnız yaşayan kişilerde hafıza bozukluğu daha çabuk gelişir.
  Toplantılara katılmak, seyahat etmek, akraba ve dost ziyaretleri, sohbet gruplarına dahil olmak, sivil toplum örgütlerinde aktif görevler almak hafızayı güçlendirecektir.
 • Tütün ürünlerinden uzak kal: Dumansız hava sahasına adım atmak, sigara ve tütün ürünlerinden uzak kalmak hafızayı güçlendirir.
  Damarlar daha sağlıklı hale gelir, İnme ve emboli riski azalır.
 • Alkol tüketimini kısıtla: Alkolün sinir hücreleri üzerine direk toksik yani zarar verici etkisi vardır. Hiç alkol tüketmeyenlerde yada nadiren alkol tüketen kişilerde hafıza daha kuvvetli olmaktadır.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz