Gündüz Uykusu Sağlığımız İçin Riskli

0
612
Gündüz Uykusu Sağlığımız İçin Riskli

”Gündüz uykusu, gece uykusunun düşmanıdır”

Uyku kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Kaliteli uyku ile damar sağlığı iyileşir, vücuttaki iltihabi reaksiyon azalır, insülin direnci düzelir, kan basıncı ve kalp hızında düşme olur.

Günlük 4 saatin altında uyku süresi kalp krizi ile direk ilişkilidir. Uykunun faydası süre ve kalitesi ile direk ilişkilidir. Gece karanlığındaki uyku vücuda sağlık katar. Güneş doğduktan sonraki uykunun kalitesi ve faydası daha düşüktür.

Gündüz yapılan şekerlemelerde derin uyku fazına çoğu zaman geçilmez. Gündüz uykusu gece uykusunu olumsuz etkiler. Gündüz uyuyan kişilerin gece uykuya dalış süresi ve derin uykuya varma yüzdeleri daha düşüktür. Bu nedenle gündüz şekerlemeleri yerine gece uykusunu her zaman ön planda öneriyorum.

Uykusuzluk ile mücadelede il adım gündüz şekerlemelerine son vermek olmalıdır. Gün içerisinde şekerleme yapmak vücudun günlük sirkadiyen ritminde bozulma yapar. Yani metabolizmada gece yavaşlama ve gündüz hızlanma döngüsü bozulur. Gündüz şekerlemeleri gece uykusunu da bozduğundan mümkün oldukça uzak kalınmalıdır.

Sabah çok erken kalkan kişiler gün içerisinde uyku ve dinlenme ihtiyacı duyabilir. Bu kişilere önerim şekerleme süresini 30 dk ile sınırlı tutmaktır.

Gündüz uyku süresi uzadıkça kalp ve damar sağlığı üzerindeki risk artar. Gündüz uykusu yerine yapılacak 30 dk yürüyüş vücuda hem zindelik hem de sağlık katacaktır.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz