Şeker Hastalığı ‘na Sürekli Kolesterol İlacı Kullanmak Yol Açabilir

4
486
Şeker Hastalığı
Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı ‘na Sürekli Kolesterol İlacı Kullanmak Yol Açabilir

Şubat 2010 da lancet dergisinde kolesterol ilaç kullanımının şeker hastalığı gelişimine yol açabileceğinden bahsedildi. Bu risk % 9 olarak saptanmış olup, yaşlı hastalarda şeker hastalığı gelişimi daha sık izlenmiştir.

Ortalama 4 yıl kolesterol ilacı alan her 255 hastadan birinde şeker hastalığı gelişimi izlenmiştir. Bahsedilen bu risk göreceli risktir.

Örnek verecek olursak;
Bir araştırmada kolesterol ilacı alan grupta şeker hastalığı yüzdesi % 3.0 iken; kolesterol ilacı almayan grupta % 2.4 olarak saptanmıştır. Dolayısıyla göreceli risk % 9-10 civarına denk gelmektedir.

Kolesterol ilaçlarının koroner kalp hastalığında yararlı etkileri göz önüne alındığında; diyabet gelişme riski ihmal edilebilir. Ancak ülkemizde boş yere çoğu kişinin kolesterol ilacı kullandığı da aşikardır.

Karaciğere de zararlı etkileri olduğu bilinen bu ilaçların özellikle koroner kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde, sadece tek kan sonucuyla hafif derecede kolesterol yüksekliği saptanmış kişilerde kullanımından kaçınmak gerekir.

Kolesterol ilaç tedavisine başlamadan önce mutlaka kardiyoloji veya iç hastalıkları uzmanından fikir almak hasta için en sağlıklı yol olacaktır.

Kolesterol ile ilgili bilmeniz gereken en temel bilgiler youtube kanalımızda yer alan bu programda..

Sağlıkla ilgili diğer yazılarıma gözatın

Kalp Sağlığı ilgili videolarıma youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. doktorum 208 olan kolestrol seviyem için saphire 10 mg ile nerox b12 verdi bir akşam birini bir akşam birini almamı önerdi bu zamana kadar hiç ilaç kullanmadım sizden görüş rica edebilirmiyim yaşım 63 saygılar

    • bahsedilen değer LDL değeri ise, 3 aylık diyet ve egzersiz sonrası tekrar faydalı olur. yaşam şekli değişikliğine rağmen değerler halen yüksek ise ilaç düşünülebilir.

  2. Toplum olarak hemen ilaç kullanmaya o kadar hazırız ki, hastalık derecemizi alınan ilaç sayısı belirliyor neredeyse. Bu yüzden asıl çabamız, hastalık oluşmadan önce risk faktörlerini saptayarak koruyucu hizmet sunmak olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz