KOLESTEROL İLAÇLARI ŞEKER HASTALIĞI GELİŞİMİNİ TETİKLER Mİ?

0
3724

testing_blood_sugar_glucometer_570”Kolesterol düşürücü ilaçların faydaları kalp hastalarında net gösterilmiştir. Bununla birlikte bu ilaçların belirli yan tesirleri olabileceği göz önüne alınarak akılcı ilaç kullanımı önemlidir. Özellikle kalp hastalığı, şeker hastalığı ve genetik geçişli kolesterol yüksekliği olmayan kişilerde tedaviye başlamadan önce yaşam şekli değişikliği ile ilaçsız tedavi mutlaka denenmelidir”

Kolesterol ile ilgili tartışmalar hergün yeni bir boyut kazanıyor. Kolesterol yüksekliğinin kalp hastalıkları riskini net olarak yükselttiği kanıtlanmış durumda. Kolesterol düşürücü ilaçların kalp hastalığı üzerinde yararlı etkileride bir çok araştırmayla gösterildi. Ancak kolesterol ilaçlarının yan tesirleri ile ilgili tartışmalar artarak devam ediyor. En sık yan etkisi halsizlik, yorgunluk ve kas ağrıları olan kolesterol ilaçlarının uzun süre karaciğer hasarına yol açtığı tartışmaları yapıldı. Bu ilaçların karaciğere zararlı etkisi minimal olup, daha çok yüksek dozlarda geliştiği ve geri dönüşümlü olduğu gözlendi. Şimdilerde ise kolesterol ilaçlarının şeker hastalığını tetikleyip tetiklemeyeceği tartışılıyor. Aslında bu tartışma yeni de değil. Yaklaşık 5 yıl önce yapılan bir araştırmada kolesterol düşürücü ilaçların şeker hastalığı gelişimini tetikleyebileceği gösterildi. Bu oran yaklaşık % 10 civarında öngörülmüştü. Kolesterol ilacı alan kişilerde ilaçtan bağımsız olarakta şeker hastalığı riskinin daha fazla olduğu düşünüldüğünde ve ilacın getirileri değerlendirildiğinde bu oran çokta dikkate alınmadı. Ancak bu yıl hollanda ve finlandiyadan açıklanan 2 yeni araştırma kolesterol ilacı kullanımında daha dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Hollandada 4645 hastada yapılan araştımada yüksek doz kolesterol ilacı kullanlar ile düşük doz ilaç kullanan hastalar şeker hastalığı gelişimi açısından sorgulandı. Yüksek doz ilaç kullananlarda şeker gelişimi riski % 20-25 oranında daha fazla saptandı. Son olarak Finlandiya da 8749 erkek hastanın yaklaşık 6 yıllık takibinde kolesterol ilacı kullananlarda şeker hastalığı gelişim riskinin % 45 arttığı gösterildi. Bu oran kullanılan ilaç dozuna göre de değişkenlik gösteriyordu. Yine bu çalışmada, özellikle yüksek doz kolesterol ilacı kullananlarda insülin duyarlılığı ve salınımının % 10-20 oranında azaldığı ve insülin direncinin arttığı, bununda şeker hastalığı gelişimini tetikleyebileceği gösterildi.

Sonuç olarak, kolesterol ilaçlarının yararlı etkileri net gösterilmiş olsada ciddi yan etkilerinin olabileceği akılda tutulmalı ve gereksiz kolesterol ilacı tedavisinden kaçınılmalıdır. Özellikle kalp damar hastalığı yada şeker hastalığı olmayan kolesterol yüksekliğinde öncelikle yaşam tarzı değişikliği ve diyet önerileriyle kolesterolü düşürme yolu seçilmelidir. Ailesinde şeker hastalığı olan, özellikle kilolu hastalarda daha düşük doz kolesterol ilacı tercih edilmedilir. Kolesterol ilacı kullanan kişilerin düzenli hekim kontrolünde olmaları şarttır.

Kolesterol tedavisi ile ilgili haberimizi youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz