KADIN KALBİNE ÖZEL 8 ALTIN ÖNERİ!

0
229

Woman holding paper heart cutout over chest

”Kadın kalbi farklıdır”

Kalp hastalığı tüm dünyada cinsiyet ayırmaksızın önde gelen ölüm sebebidir. Ancak kadınlar arasında yapılan araştırmalarda, kadınların çoğunluğunun kalp hastalığının ciddiyetinin farkında olmadığı ve kalp hastalığının erkeklerde görülen bir hastalık olarak yorumlandığını ortaya koymuştur. Kadınların büyük kısmı kalp hastalığı bulgularının farkında değildir. Her nekadar menapoz öncezi kalp hastalığı riski erkeklere oranla daha düşük olsada kalp hastalığı kadınlar arasındada birincil ölüm sebebi olmaya devam etmektedir.

Ülkemizde de yapılan analizlerde kadın ölümlerinin yarısının kalp damar hastalığına bağlı sebeplerden oluştuğu gösterilmiştir. Bu durum avrupa verileri ile paraleldir. Ancak araştırmalar kadınların tarama programlarına daha az katıldığını, kalp krizinde hastaneye daha geç başvurduğunu göstermiştir. Kadınlarda kalp hastalığı riski menapoz sonrası belirgin olarak artmaktadır. Yaşa bağımlı risk analizinde kadınlar erkekleri daha geriden takip ettiklerinden ileri yaşta gelişen kalp hastalığı bulguları başka hastalıklar ile maskelenebilmektedir. Sonuç olarak kadınlarda kardiyolojik muayene olma oranı ve buna bağlı olarak anjiyografi gibi ileri tetkik yapılma oranı daha düşük kalmaktadır. Kalp damar hastalığı tanısı konulma oranı erkeklerde daha yüksek olmasına karşın, kalp damar hastalıklarından ölüm oranı erkeklere oranla kadınlarda daha yüksek seyretmektedir.

Peki kadınlar kalplerini korumak için neler yapmalı?

  • Obezite oranı kadınlarda ciddi oranda artmakta olup, özellikle 40 yaş üzerinde toplumun % 50 sini aşmış durumdadır. % 5-10 luk kilo kaybı dahi kalpte olumlu etki yapmaya yetecektir. Bel çevresi kalp sağlığının diğer bir göstergesi olup, 88 cm altında tutulmalıdır.
  • Düzenli ve kaliteli uyku.Gecelik 7-8 saat arası uyku kalp sağlığını koruyacaktır. Çalışmalar 6 saatden az uyuyan kadınlarda kalp hastalığı riskinin arttığını göstermiştir. Az uyku ile birlikte aşırı uykuda kalbe düşmandır.
  • Gülmek kalp sağlığını iyileştirecektir. Gülmek, stres hormon seviyelerinde azalma yaparak kalbin üzerindeki yükü azaltmaktadır. Pozitif düşünmek ve kendine güvende kalp sağlığını korumada faydalıdır.
  • Gevşeme terapileri kalbe dost aktivitelerdir. Araştırmalar, depresyon ve kaygı bozukluklarının kadınlarda daha yaygın olduğunu göstermiştir. Sosyal programlar, sakin yürüyüşler, yoga ve pilates gibi aktiviteler ile vücudumuz ve kalbimiz stresten arınacaktır.
  • Düzenli cinsel yaşamın hipertansiyonu düzelttiği ve kalp hastalığı üzerinde olumlu etki yaptığı gösterilmiştir.
  • Sigaradan uzaklaşmak. Sigara için kadınlarda kalp hastalığı riski erkeklere oranla daha fazladır. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigara içilmesi ile kalp hastalığı riski ciddi oranda artmaktadır.
  • Kadınlarda kalp hastalığı belirtileri erkekler kadar belirgin olmayabilir. Gezici göğüs ağrıları, nefes darlığı ve çarpıntısı olan kadınların kontrolden geçmeleri faydalıdır.
  • Menopoza giren bütün kadınlar mutlaka kardiyolojik muayeneden geçerek kalp sağlıkları hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Kadın kalbine özel öneriler sunduğumuz programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz