KADINLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ ERKEKLERDEN DAHA FARKLI!

2
2829

heart-disease-woman

”Kadın kalbi farklıdır”

Kalp krizi tüm dünyada ve ülkemizde ölümlerin ilk sebebi olup kadınların % 30 u direk kalp krizinden, yaklaşık yarısı da kalp damar hastalıklarından kaybedilmektedir. Her ne kadar kalp krizleri erkeklere özgül hastalık olarak düşünülse de, 40 yaş üzeri kadınlarda ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Kadınlarda menapoz sonrası risk belirgin olarak artsada, menapoz öncesi kadınlarda da kalp krizi oranı her sene artmakta.Erken menapozda kalp krizi riski 2 kat artarken, sigara, şişmanlık, yüksek tansiyon ve stres kadınlarda erken yaşlarda görülen kalp krizleri için temel sebeplerden. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigaranın zararlı etkileri belirgin şekilde artıyor. Üstelik kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranı erkeklere nazaran yaklaşık % 10-20 oranlarında daha yüksek saptanmış. Bunun nedenlerin en önemlisi ise göğüs ağrısıyla kendini gösteren tipik kalp krizi belirtilerinin kadınların büyük çoğunluğunda görülmemesi. Kalp krizi kadınlarda göğüs ağrısı yerine çoğunlukla daha farklı sinyaller veriyor. Kadınlar da nefes darlığı, mide bulantısı ve baygınlık hissi gibi yakınmalarının kalp krizinden kaynaklandığını düşünmedikleri için de ya doktora başvurmuyor ya da geç gidiyorlar. Acil tedavinin uygulanamaması nedeniyle de kalp krizi geçiren kadınlarda kalıcı hasar oluşma ve ölüm oranı daha fazla oluyor. Özellikle yaşlı kadınlarda bulgular rahatlıkla gözden kaçabilmektedir. Bu nedenle her kadının kalp krizi sinyallerini bilmesi şarttır. Aşağıda kalp krizi bulgusu olabilecek sinyalleri sizler için sıraladık:

Sırt ağrısı

Kalp krizinin değişmez belirtisi olan göğüs ağrısı kadınlarda kendisini farklı bölgelerde gösterebiliyor. Boyun ve çene ağrısı, sol kol ve sırt ağrısı ya da karın ağrısı aşağıdaki belirtilerden birkaçına eşlik ediyorsa kalp krizi akla gelmeli. Özellikle sırt ağrısı erkeklerden 3 kat fazla görülüyor. Ayrıca kadınlar tipik ağrı yerine göğüs ve sırtta sıkıntı hissi, düğümlenme hissi, ağırlık hissi, yanma hissi de tarifleyebilir.

Nefes darlığı

Aniden başlayan, bunaltı halinin eşlik ettiği ve yürütmeyen nefes darlığı özellikle risk grubundaki kadınlarda kalp krizine işaret edebiliyor. Daha önceleri var olan ve özellikle eforla tetiklenen nefes darlığında belirgin kötüleşme olması da kalp krizi belirtisi olabiliyor. Nefes darlığı vakaların çoğunluğunda ortaya çıktığı için görülme yüzdesi erkeklere oranla farklılık göstermiyor.

Yorgunluk ve bitkinlik

Yorgunluk ve bitkinlik hali kadınların sıkça tarif ettikleri, kalp krizine eşlik eden şikayetlerden birini oluşturuyor. Genellikle nefes darlığı ile birlikte görülüyor. Kadın dışarı çıkmaktan, hareket edip, iş yapmaktan kaçınır hale geliyor. Bu belirti kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla gözleniyor.

Hazımsızlık ve bulantı

Mide şikayetleri ile kalp hastalığı belirtileri sıkça karışıyor. Özellikle kalbin alt tarafını tutan krizler kendini hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma şikayetleriyle gösterebiliyor. Yapılan araştırmalara göre; mide şikayetleri kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülüyor.

Halsizlik ve baygınlık hissi

Halsizlik ve baygınlık hissi, kalp krizlerinde sık gözlenen belirtilerden birini oluşturuyor. Özellikle kriz başlangıcında oluşan nabız düşmesi ve tansiyon düşüklüğü; baş dönmesi ile baygınlığa yol açabiliyor.

Soğuk ter dökmek

Kalp krizinde soğuk terleme sıklıkla görülen belirtilerden. Genelde diğer bulgulara eşlik ediyor. Ani başlayan nefes darlığı ve yorgunluğa eşlik eden soğuk terlemeleri kalp krizinin habercisi olabiliyor. Terleme belirtisi kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla gözleniyor ve özellikle kalbin alt tarafını tutan krizlerde daha belirgin oluyor.

Çarpıntı

Çarpıntı, kadınların sıklıkla yakındıkları şikayetlerden biridir. Kalp krizinde gelişen çarpıntı genelde ani başlangıçlı oluyor. Diğer belirtiler de genelde çarpıntıyla birlikte gelişiyor. Çarpıntı şikayete kadınlarda erkeklere nazaran 4 kat daha fazla gelişiyor.

Uykusuzluk

Tek başına kalp krizi bulgusu olmasada, kalp krizi geçiren kadınların çoğunluğunda son 1-2 ay içerisinde uykusuzluğun yaygın olduğu saptanmış. Uykusuzluk ile birlikte kan basıncı ve kalp hızı artmakta kalp üzerindeki yük artış göstermektedir. Özellikle sabahın ilk ışıklarına doğru olan sürede kalp krizi riski artmaktadır. Uykusuzluğa sıklukla yorgunluk ve bitkinlik hali ile nefes darlığı eşlik eder.

Not: Bu yazı ntv.com.tr sayfasında yayınlanmıştır.

http://www.ntv.com.tr/saglik/her-kadinin-bilmesi-gereken-8-kalp-krizi-sinyali,0dhMqlXxVEuHn3_Cpdbo7A

Kadın kalbini farklı kılan özellikleri anlattığımız programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz..

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz