KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA UZUN YAŞIYOR!

0
293

”Kadın kalbi hastalıklara daha dayanıklı ancak bir o kadar da kırılgan! Kadınların daha uzun ömürlü olmasının sebebi nedir? Kadınları erkeklerden farklı kılan başlıca özellikler nelerdir? Bu konu başlıklarını, 8 Mart dünya kadınlar gününe özel hazırladığımız yazıda bulacaksınız”

Kadın olmak mı avantaj, erkek olmak mı? Cinsiyetin getirdiği özelliklerle hastalıklar arasında bağlantı var mıdır? Bu sorularla ilgili tartışmalar bitecek gibi gözükmüyor. Genel olarak zayıf ve kırılgan olarak nitelendirilen kadınlar aslında oldukça güçlü ve dirençli bir yapıya sahip. Kadın olmanın getirdiği farklılıklar kimi zaman avantaja da dönüşebiliyor. Kadınları erkeklerden farklı kılan başlıca özellikler şu şekilde sıralanabilir.

 • Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Normal yaşam beklentisi kadınlarda yaklaşık 5 yıl daha fazla. Buna sebep olarak kadınların kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalanması, sosyal ilişkilerinin erkeklere oranla daha sağlam olması ve kişisel bakımın daha iyi olması gösterilmektedir.

 • Kadın kalbi kalp krizlerine daha dayanıklıdır

Erkeklerle karşılaştırıldığında damar hastalığı oluşum riskinde 10 yıllık fark vardır. Bunun temelinde kadınlık hormonunun koruyucu etkisi ve sigara alkol gibi zararlı alışkanlıkların daha az olması temel gösterilmektedir. Ancak bu fark menopozdan sonra azalmaktadır.

 • Kadın kalbi kırılgandır

Kadın kalbi erkeklere oranla damar hastalığına daha dirençli görünse de aslında kırılgandır. Genelde aşırı stres ve üzüntünün tetiklediği kırık kalp hastalığı kadınlarda daha sık izlenir. Kadın kalbinin damarları daha incedir ve büzüşmeye daha meyillidir. Bu nedenle hasara uğramış kadın kalbinin damarlarını tedavi etmek daha güçtür. Bu nedenle,kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranı erkeklere oranla daha yüksektir. Kadın kalbinin atım sayısı daha fazladır, stresle çarpıntıya daha çok meyillidir.

 • Kadınlarda koruyucu kolesterol düzeyi daha yüksektir

Damarlardan kötü kolesterolü temizleyen koruyucu kolesterol olarak bilinen HDL seviyesi erkeklere oranla yaklaşık 10 birim daha fazladır. Bu fark kadınlarda kalp ve damar hastalıklarının daha az gelişmesinde etken olabilir. Ancak bu fark göbekli ve sigara içen kadınlarda azalmaktadır.

 • Kadınlarda ağrı eşiği daha yüksektir

Kadınlardaki ağrı eşiğinin yüksek olması özellikle doğum sancılarına dayanabilmelerini sağlayan yapısal özelliklerden biridir. Diğer taraftan ağrı eşiğinin yüksek olması ve ağrı yerinin tam seçilememesi özellikle kalp krizi geçiren kadınlarda tanı koyma güçlüğü getirebilir. Kalp krizinde; erkeklerde göğüs ağrısı ön planda iken, kadınlarda nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, şişkinlik hissi ön plana çıkabilir.

 • Kadınlar bazı kanser çeşitlerine daha dayanıklıdır

Özellikle baş ve boyun kanserleri kadınlarda 3-4 kat daha az sıklıkta gözlenmektedir. Bunun temelinde kadınların sigara-alkol gibi alışkanlıkların daha az sıklıkta olmasıdır.

 • Kadın beyni unutmaz

Erkeklerin pekte hoşnut olmadığı bu özellik bilimsel olarak ta kanıtlanmış. Kadınların hafızada daha çok olayı kaydettiği ve bu olayları erkeklere oranla daha çabuk hatırladığı Norveç te yapılan bir araştırmada gösterilmiş. Bunun sebebi net olmasa da, özellikle yüksek tansiyon ve damar sertliğine bağlı beyindeki yaşlanmanın erkeklerde daha çok olduğu tahmin ediliyor.

 • Kadın burnu çok hassastır

Koku ayırt etmede kadınlar erkeklere oranla bir adım önde. Burunda bulunan kokuya duyarlı hücrelerin kadınlarda daha fazla olduğu gösterilmiştir. Parfümlere düşkünlük bu özellik ile alakalı olabilir. Yine bu özellik ile bozulmuş gıdalar kadınlar tarafından daha çabuk edilir.

 • Kadınlar kolay bağlanmaz 

Kadınların alkolik olma durumu erkeklere oranla oldukça düşüktür. Yapılan araştırmalarda alkol alımı sonrası kadınların beyninden haz hissi veren hormonların daha az salgılandığı gözlenmiştir. Bu özellik, sigara kullanımının kadınlarda daha az olmasına da katkı sağlamaktadır. Madde bağımlılık riskini düşüren bu özellik diğer taraftan depresyon riskinin kadınlarda daha yüksek olmasına yol açmaktadır.

 • Kadınlarda bel yağlanması daha azdır

Kadınlar yapı olarak bel bölgesinde yağ depolamaya daha az meyillidir. Damar sertliği riskini azaltan bu özellik ne yazık ki kadınlarda obezite sıklığının artmasına bağlı olarak her geçen gün kaybolmaktadır.

 • Kadınlar daha esnektir

Kadın vücudu erkeklere oranla daha esnek yapıdadır, eklem hareketliliği daha geniştir. Vücuda kıvraklık kazandıran bu özellik aynı zamanda doğum olayının daha sorunsuz olmasını sağlar. Vücut yapısındaki gevşeklik özellikle uzun ve zayıf kadınlarda kalp kapak yapısınında gevşeklik sıklıkla izlenir. Bu durum daha sık çarpıntı şikayetlerine yol açabilir.

http://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/kadinlar-ve-erkekler-arasindaki-farklar

Kadın kalbini anlattığımız programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz