GÜNDE 7 CEVİZ İLE KALP KRİZİ RİSKİ ÜÇTE BİR ORANINDA AZALIYOR

1
796

walnut-hearts

”Taze kuruyemiş tüketmenin kalp ve damar sağlığını koruduğunu biliyormusunuz?”

Kuruyemişler yemek dışındaki atıştırmaların temelini oluşturuyor. Milletçe çok kuruyemiş tüketmemize karşın çoğumuz tükettiğimiz kuruyemişin kalp hastalığı riskini azalttağınının farkında değiliz. Oysaki düzenli kuruyemiş tüketimi ile kalp ve damar sağlığını koruma altına almak mümkün. Bilimsel araştırmalarda ceviz başta olmak üzere kuruyemişlerin faydalı etkilerini göstermiş. Bir sonbahar yemişi olan ceviz taze ve miktarında tüketildiğinde kalp krizi riskinde % 30-50 arasında azalma sağlıyor.

Ceviz faydalı etkilerini nasıl gösterir?

Ceviz kolesterol dengesini düzenleyen çoklu doymamış yağ asiti ve omega 3 den zengindir. Ceviz tüketimi ile kötü kolesterol azalırken, iyi kolesterolda artış saptanır. Ceviz güçlü bir antioksidan olup, bu etkisini içerdiği tannin, polifenol ve E vitamini ile gösterir. Antioksidan etki ile vücuttaki iltihabi cevap baskılanır ve damar sertliği gelişimi azalır. Ceviz aynı zamanda damar koruyucu etki gösteren esansiyel aminoasit arginin kaynağıdır. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve lif içeriği zengin sodyumdan fakir ceviz tansiyon değerlerinde de düşme sağlar. Ayrıca cevizin kan sulandırıcı ve pıhtı azaltıcı etkiside vardır. Bütün bu etkiler bir araya gelerek kalp krizi riskinde azalma sağlar.

Cevizin ek faydaları nelerdir?

Antioksidan ve iltihap baskılayıcı etki ile kanser gelişimini azaltır. Özellikle prostat ve meme kanserinde etkileri belirgindir. Şeker düzenleyici etkisi de olan cevizin diğer faydalı etkileri, beyin fonksiyonuna olumlu etki ile demansın azalması, kemik erimesi üzerine olumlu etki ve özellikle erkeklerde cinsel fonksiyonlarda düzelme sayılabilir.

Ceviz nasıl tüketilmelidir?

Çalışmalarda ortalama günlük 15-90 gr arasında ceviz tüketilmiştir. Önerilen en uygun miktar 30 gr olup, yaklaşık 7 tane cevize denk gelmektedir. Cevizin besin değeri yüksek olduğunda aşırı tüketim kilo alımı ile sonuçlanabilir. Bu nedenle günlük tüketim sınırına dikkat etmek gerekir. Ceviz taze olmalı ve zarından ayrılmamalıdır. Özellikle taze ceviz üzerindeki zar acı bir tat verdiğinden sıklıkla soyulur. Cevizin antioksidan etkisinin kaynağı polifenollerin büyük kısmı bu zarda bulunur. Ceviz tüketimi için en uygun zaman kahvaltı ve ara öğünlerdir. Özellikle şeker hastalığı olanlar ara öğün olarak ceviz tüketebilir. Ayrıca öğle ve akşam yemeğinde alınacak salatalar ceviz ile zenginleştirilebilir. Toplumumuzda sıklıkla başvurulan bir davranış olan cevizin suda bekletilip ertesi gün tüketilmesinin ek yararı yoktur. Açık ceviz alırken tazeliğine dikkat etmek gerekir. Uzun süre açık havada satış bekleyen ceviz yerine yüksek satış oranı olan yerler tercih edilmelidir. Kabuksuz ceviz buzdolabında saklanırsa tazeliğini yaklaşık 6 ile 12 ay arasında korur. Kabuklu ceviz soğuk ve nemsiz bir ortamda bekletildiğinde tazeliğini 6 ay korur. Sonbahar taze cevizi alıp depolamak için en ideal zamandır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz