KALBE GERÇEK BİR DOST: AKDENİZ DİYETİ

1
856

 

Akdeniz diyeti bütün dünyada kabul gören, kalp damar hastalıkları gelişme riskini azaltan, kalbin dostu bir diyet şeklidir.

 

Akdeniz diyeti , 1960 yılından beri bilinip, uygulanmasına karşın; 1990 yılı sonrasında yapılan çalışmalar ile büyük popülerlik kazanmıştır. Kalp damar hastalığı gelişimini azaltması  dışında, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gelişimini azalttığı, kolesterol değerlerini düzene soktuğu ve çağımızın hastalıklarından metabolik sendrom riskini azalttığı gösterilmiştir. Bütün bu yararlı etkilerin paralelinde, kilo kaybı ve ideal kiloya inme ile artmış kondisyon uzun vadeli artılarıdır.

 

Akdeniz diyeti, sebze tüketiminin ön planda olduğu bir diyet olup, tüketilen besinlerin sıklığına göre bir besin piramiti oluşturulmuştur. Bu piramitin tabanını hergün tüketilmesi gereken sebze ve tahıllar alırken, piramitin çatısını ayda bikaç kez tüketilmesi gereken kırmızı et almaktadır. Diyet şekli ülkeye ve mevsime göre küçük değişiklikler göstersede, temel yapıyı oluşturan beslenme piramiti her ülkede kabul görmüştür. Beslenme yanında günlük düzenli egzersiz yapılması ve ortalama 10 bardak su tüketilmesi,  beslenme piramitine destek veren ana unsurlardır.

Akdeniz diyetinin genel özellikleri:

– Hergün belirli miktarda meyve, sebze, patates, fasulye tahıl ve ekmek tüketilmeli. Beyaz ekmek yerine tahıl ekmeği tercih edilmeli.

– Yemeklerde zeytinyağı kullanılmalı; tereyağı ve margarinden uzak durulmalı.

– Balık tüketimi orta miktarda olmalı (haftada 3-4 kez), kırmızı et tüketimi az miktarda olmalı.

– Orta dereceye yakın yoğurt ve peynir tüketilmeli (haftada 2-4 kez).

– Mevsimin taze ürünleri tüketilmeli, işlenmiş konserve ürünlerden uzak durulmalı.

– Yumurta tüketimi orta dereceye yakın olmalı (haftada 3-4 tane).

– Hergün ortalama 10 bardak su içilmeli.

Örnek bir akdeniz diyeti menüsü:

Sabah: 2 dilim kepekli veya tahıllı ekmek veya tost, 1 dilim peynir ve 4-5 adet zeytin, bir avuç badem veya ceviz, 1 domates ve küçük demet maydanoz, yarım barda süt,bitki çayı, 1 muz veya tercih edilen meyve (meyve kahvaltıdan 2 saat sonra ara öğün olarakta tüketilebilir).

Öğle: 1 kase mercimek çorbası, 1 kase ıspanak, 1 dilim kepekli ekmek, 1 kase turp-marul ve mantar dan az miktarda zeytinyağı dökülmüş salata, 1 adet elma veya tercih edilen meyve (meyve öğle yemeğinden 2 saat sonra ara öğün olarakta tüketilebilir).

Akşam: 1 porsiyon balık ve veya tavuk, 1 dilim kepekli ekmek, yarım kase sarımsaklı brokoli çorbası, 1 kase peynirli makarna, 1 adet haşlanmış patates, 1 bardak ayran, yarım kase az miktarda zeytinyağı dökülmüş fasulye ve soğanlı piyaz, 1 adet portakal veya tercih edilen meyve (meyve akşam yemeğinden 2 saat sonra ara öğün olarakta tüketilebilir).

Yukarıda bahsettiğimiz örnek menüyü sağlıklı bireyler rahatlıkla uygulayabilir. Belirgin kronik hastalığı olan, düzenli ilaç kullanan, kilo vermesi gerekli hastaların, akdeniz diyetini doktor ve diyet uzmanı görüşü sonrası uygulamaları gerekir.

Kalp hastaları nasıl beslenmeli? başlıklı programı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

1 Yorum

  1. merhaba adım güngör en önemli sağlık kalp’dir. yıllardır kalbi sağlığını tutabilirmi diye düşünerek yapmayı karar verdim.eski günler sadece spor olarak tanıştım spor uzakdoğu yıllardır.deneyim olarak profesyonel oldum.kalbi nasıl çalıtığı hiç aklına bile geçirmedim.düşündüm tek şey alkol sigara v.s. gibi deneyim olmadı ihtiraz ediyorum. sigara deneyim çok kötü olduğu fark ettim ama küçük yaşca sigara kullanmak başladım kullanmasını bilmiyordum neyse sigaradan vazgeçtim. bu seferde içki denemede hatırlıyorum bazı insanlar akıllı olan içer akıllı olmayan kalbi sağlam tutmaz.ilk düşünmeye başladım rahmet babam eski günler kötü geçti içki sigara günde 3 paket ve her akşamlar geç gelirdi .ve bir kavga etmeye başladım babamla tüm günler artık herşey bıraktı ilk sağlığına şüphe ederdim sağlık kontrolle götürdüm ama iki hastalık vardır biri kalbi bir akçiger yaklaşık 16 sene devam etti hastane bu sefer toparlamadı doktorlar yapacak birşey yoktu.tüm sağılığını bozuldu.nerden baksan beyin tıkanık sürekli öksürüden oldu seker felç konuşamaz oldu saldırıyı başladı birtek çalışan kalbi kaldı ama tabiki dayanamadı 57 yaşına vefat etti.neyse enim aşıdan en iyi sağlıklı olmak için spor beslenme gerekli kalbini korumaktir bende kalbini korumaya başladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz