AŞK VE SEVGİ İLE DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM ♀♥♂

0
526

” 14 Şubat’a özel haberimiz: Aşk ve sevgi kalbe iyi gelir ”

Kalbin hızlanması, ellerde terleme, yüzde kızarma, anlamsız bir huzursuzluk hali…Ciddi bir hastalığı yada kalp krizini düşündürebilecek bu bulgular aslında vücudumuzun ürettiği aşk iksirinin marifetleri.. Aşk denildiğinde herkesin yüzünde tebessüm, kalbinde bir hareketlenme olur. Kalp daha hızlı ve daha farklı atmaya başlar. Bütün bu etkiler beyinden salınan oksitosin, dopamin, seratonin, endorfin gibi olumlu hormon düzeylerinde artış ile olur. Kalbimizi hareketlendiren ise adrenalin ve norepinefrin hormonlarıdır. Bütün bu hormonlar aşk iksirinin içeriğini oluşturur. Peki vücutta bu kadar hormonların hareketlenmesine yol açan aşk kalp için zararlı mı? Aşk kalbe iyi gelir mi? Sevgi kalp krizini önler mi? gibi sorular sıklıkla zihinleri meşgul eden ve net olarak cevaplanamamış konulardır. Yapılan bilimsel araştırmalar kalp başta olmak üzere aşkın vücut sağlığını olumlu şekilde etkilediğini göstermektedir. Aşkın vücutta oluşturduğu olumlu etkileri sizler için sıraladık:

Aşk kalbe iyi gelir: Aşk başlangıçta kalbi hareketlendirse de, uzun vadede kalp krizi riskini azalttığı gözlenmiştir. Mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde kalp krizi görülme riskinin azaldığı gözlenmiştir.

Aşk tansiyona iyi gelir: Sıcak bir kucaklaşma sonrası gelecek 10 dakika sevgi dilli konuşmanın tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosinin etkisi vardır.

Aşk kolesterole iyi gelir: Mutlu birliktelik yaşayan çiftlerde vücuttaki stres hormonlarının azalmasına paralel olarak kolesterol seviyeleri daha düşük izlenmiştir.

Aşk beyine iyi gelir: Mutlu birliktelik yaşayan kişilerde depresyon sıklığının azaldığı ve konsantrasyon kabiliyetinin arttığı gözlenmiştir.

Aşk bağışıklık sistemine iyi gelir:Yapılan araştırmalar, mutlu birliktelik yaşayan kişilerde vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunun göstermiştir.

Aşk fiziksel ağrıya iyi gelir: Çoğu kişi kan verme yada ameliyat öncesi elinin tutulmasını talep eder. Bu isteğin dayanağı olduğu gösterilmiştir. Eşinin elini tutan kişilerde ağrı algılamasının daha az olduğu gösterilmiştir.

Aşk genç gösterir: Aşk iksiri gençleştirir. İskoçya da yapılan bir araştırma, mutlu birliktelik ve düzenli cinsel yaşama sahip kadınların 10 yaş genç gösterdiğini ortaya koymuştur. Stres dolu ilişki yaşayan kişilerde artan kortizol seviyesine paralel olarak ciltte yıpranma daha çabuk gelişmektedir.

Aşk vücudu zinde tutar: Düzenli spor yapan çiftlerin, tek başına spor yapanlara oranla spora devam etme oranının daha yüksek olduğu, sporu daha etkin şekilde yaptıkları gözlenmiştir. Ayrıca mutlu çiftlerin kişisel bakımlarının daha iyi olduğu aşikardır.

Aşk ömrü uzatır: Mutlu birliktelik yaşayan kişilerin yalnız yaşayan kişilere oranla daha uzun yaşadıkları saptanmıştır. Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun sık olduğu, sigara ve alkol tüketiminin fazla, sağlıksız beslenmenin daha sık olduğu izlenmiştir. Tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl erkeklerin ise ortalama 6-7 yıl ömürleri kısalmaktadır.

Aşk mens periyotlarını düzenler: Mutlu birliktelik ve düzenli cinsel hayatı olan kadınlarda, artan östrojen etkisine bağlı olarak mens düzensizliği daha azdır.

Bunca olumlu etki için aşk ve sevginin elbette ifade edilmesi gerekmektedir. Platonik aşklar bu olumlu etkileri oluşturmayacak, hatta olumsuz sağlık sorunlarına yol açabilecektir. Aşk ve sevgiyi dile getirecek kelimeler, hediyeler, elele tutuşma, kucaklama, sarılmak gibi davranışlar vücuttaki olumlu hormon salınımını arttıracak ve vücudun daha huzurlu olmasını sağlayacaktır. Çevrenizde gördüğünüz olumlu davranışlar karşısında suskun kalmak yerine mutlaka birkaç kelime ile takdir göstermek karşımızdakini motive edecek ve kalp ve genel sağlığına olumlu katkı yapacaktır.

Aşkta öncelik kendimiz olmalı!

Öncelikle kendimizi sevmeli ve vücudumuza sağlıklı hediyeler vermeliyiz. Sinir ve stresten uzaklaşıp, sağlıklı yiyecekler tüketmeli, sağlık için egzersiz yapmalı, güneş ışınlarından faydalanmalı ve kaliteli uyumalıyız. Sigaradan uzak durmalıyız. Unutmayalım ki, kalbimiz sağlıklı olduğu sürece çevremize sevgi verebiliriz.

Aşk ve kalp sağlığı temalı haberi youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz